2024. november 23., szombat

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#2051
Átnéztem a Gfs függélyes paraméter-eloszlását rácspontomra (Miskolc).
Szél esetében a 925hPa és talaj közötti légréteget, a hõfok ügyében az alsó 3000 métert.

Nos, kezdjük a vasárnapi csapadékkal.
Miskolc környékén az alsó 700 méter (925 hPa és azalatt) hajnalig negatívban maradhat.
Ugyanez állhat fenn 750 hPa-on és afelett.
A kulcs 800-900 hPa (kb. 900-1700 m) között lesz, az elsõ pozitív légszelet éjjel 1-2 óra körül jöhet létre, ám az RT 850/1000 csak hétfõ hajnal 4 óra után esik át a kritikus 130 dekaméteren, azaz a függélyes hõfök-eloszlás és az RT 820/1000 együttes vizsgálata alapkán éjjel 2-3 óra körül eshet el a térségem.
Ezt segíti a 24-én hajnalig kitartó alsó 1000 méteren jellemzõ 5 m/s alatti szél.

Így a felém várható 3-4 mm körüli csapadék nagyobb hányada hóban jöhet le.
Mondjuk nem gyõzöm hangsúlyozni, igazi pengeél lesz a helyzet, akár már este 7-8 óra körül is eleshetünk, ám akár kitarthatunk hajnalig is.
Így rossz esetben lepelnyi, középértékben 1-2 cm, jó estben 3 cm feletti hó is eshet.
Ezt fogja konzerválni fagyott, majd ónos esõ, mivel hétfõ 10 óráig olvadás nem várható.

A hétfõi olvadás itt kimerülhet 11-15 óra között, kemény 0 és +1 fok közötti maximummal, azt követõen 16 órára már újra fagyhat.

Az alsó 5-800 méteres átkeveredését kedd délutánra várom, nem véletlenül ad felém +1-2 fokot a Gfs kedd délig, utána folyamatos emelkedés várható, ahogy átkeveredik a levegõ.

Azaz amennyiben itt 2-3 cm hó lejön hétfõ hajnalig, a fagyos talaj és a konzerváló ónos réteg miatt fehér lehet a Szenteste.
Sõt, a közel összefüggõ hótakaró akár 25-én, azaz kedd délig kitarthat.

Körül-belül ezt várom, vagy így lesz, vagy nem. nevet
#2050
Egy véletlen gombnyomás miatt üresen ment el a hozzászólásom, a szöveg viszont nem ment utána, írhatom le megint.
Szóval: Hogy a többi középhegységünkben mi a helyzet, nem tudom, de hogy azt bizton állítom, hogy az itteni hó szilveszterig nem fog tudni elolvadni, akármilyen meleg idõ jön. Nem is annyira a hóréteg vastagsága miatt (bár a hegyen több van, mint az faluból jelentett 3 cm), sokkal inkább a keménysége, jegessége miatt. Így aztán abban is biztos vagyok, hogy a melegfront idején jelentõs lesz a hõveszteség errefelé, csak az a kérdés, mihez képest, illetve mennyire könnyen fog ez a kevésbé meleg levegõ lefolyni a hegység peremvidékeire és a folyóvölgyekbe.
#2048
Igen ám, de talajon azért elég jól befolyt a hideg ÉK-re ma reggelre, kicsit mélyre estek ott a minimumok.
Szerintem ebbe az orográfiának is lesz beleszólása. Alapvetõen én is a gyorsabb bemelegedést várnám, de széliránytól függõen bizonyos helyeken jóval tovább maradhat a hideg, valahogy úgy, mint a múltkor. Ha elég erõs lesz itt lent a szél, akkor ÉK felé az Észak-Alföldig, az Északi-khg hegylábfelszínéig viszonylag gyors lehet a bemelegedés, a hideg inkább a hegység elõterétõl kezdve maradhat meg, nameg az árnyékos oldalakon. Erre a vonalra egyelõre nem mernék konkrétat tippelni, a szélerõsségtõl és a széliránytól egyaránt erõsen függhet, de a jelen futás alapján nagyjából egy Bp-Hatvan-Füzesabony-Tiszaújváros-Tokaj vonal lehetne, aminek a folytatása már dél felé kanyarodna majd a Kárpátok miatt. (Arra végképp nem mernék tippelni, hogy a vonal két oldalán konkrétan milyen sebességgel zajlana a bemelegedés.)
#2047
A fáklya hidegbetörést késleltetõ tagjai (850-en legalábbis, 2m-re felejtsük el a fáklyatagokat) a skandi anticiklon pár órával tartósabb fennállása miatt "késnek". Link (Balti-tenger). Itt volt a tili-toli is a mi idõjárásunkat illetõen.
A 10 m-es szél jó lehet a hideg beragadásához, a 925 hPa-s szél hétfõn viszont élénk lesz ( Link ), kedden tuti a teljes elesés ( Link ), szerdára már döngetni fog a szél ( Link ), bõven lekeverve a meleget. Lesz is mit: Link
Sajnos megint olyan kõ pesszimista leszek, hogy gyors elesést várok: az ÉK-i csücsök kis területének kivételével hétfõ délutánra beenyhülést (pozitív légoszlopot, T2m-t) várok Link (túl sûrûek nekem az izobárok, az orosz hidegbõl pedig csak nyalintásnyit kaptunk, azt is 2 napig, -4 -5 körüli T850-nel.
A vasárnapi hópelyhekben és fehéredésben én is bízom viszont, még Budaörsön is.
#2046
Erre utalt a szolgálat által tegnap körvonalazott, északkeletre még keddre is beragadó hideg. A fáklya szaporodó, meleg-beáramlás késleltetését mutató tagjai is ezt láttatják.
Valóban, igazi csemege a ránk váró helyzet.
#2045
Nagyon jó, részletes leírás, lényegében a modellek alapján egyet értek vele. Ami azonban nekem szemet szúrt, az az, hogy a csapadékhullást követõen 850-es szinten folyó melegadvekció cikloncentrumtól távol, anticiklonális görbület mellett zajlik. Ráadásul ugyebár a "jófajta" ülepedett "orosz tip." hideget kellene kisöpörni. Úgyhogy szerintem ebben lehet meglepetés, hogy Bp környékén is egészen sokára számolódik fel az inverziós réteg. Nem tartom kizártnak, hogy ez akár keddig is elhúzódhat, ÉK-en még tovább. Ekkor óriási hõmérsékleti kontraszt várható a nyugati és a keleti megyéink között. Igazi téli csemege lesz ez a pár nap. laza
#2044
Akkor jöjjön Budapest és környéke. nevet

Röviden: tapasztalataim szerint az ilyen helyzetekbõl mi általában jól szoktunk kijönni. Persze messze nem olyan jól, mint Ádámék ott a messzi északon, de sokkal jobban, mint akár a tõlünk "csak" néhány tíz kilométerrel délebbre fekvõ területek.

Bõvebben: nagyon érdekes helyzet elõtt állunk, mégpedig azért, mert a jelenlegi modellfutások szerint hiába dõl majd be a magasban a meleg, mindeközben a legalsó rétegek (hozzátevõlegesen az alsó 500-600 méter) gyakorlatilag egészen hétfõ reggelig negatívban maradhatnak. Az ECM szerint pl. talajszinten még reggel 06 UTC-kor is 0, -1 fok lesz, egészen gyenge délkeleti széllel, míg 850-en már 00 UTC-kor bõven tõlünk északkeletre várja a 0 fokos izotermát!
(Szerk.: mire ezt leírtam, a 18 UTC-s GFS már éjszaka bemelegít kevéssel 0 fölé a talajon is...)

Ami segíthet:
- az említett minimális átkeverés alul,
- végig alacsony (< 0 fok), sõt vasárnap késõ estig, éjszakáig igen alacsony (-4 fok körüli) harmatpont,
- továbbá, hogy a melegadvekcióval párhuzamosan a csapadék erõsödése valószínû az esti órákban.

Ami baj lehet:
- a túlságosan erõs melegadvekció a magasabb szinteken, és ezáltal idõ elõtt túl vastag pozitív réteg kialakulása - a GFS pl. 24-én 00 UTC-re már mintegy 1000-1200 méter vastagnak várja a 0 fok feletti hõmérsékletû tartományt,
- és természetesen a vártnál kevesebb csapadék.

Vasárnap valamikor napközben hóval indulunk, ez nem kérdés. Aztán a jelenlegi számítások szerint nagyjából 18 és 00 UTC között nagy eséllyel meg fog történni a halmazállapot-váltás. Esõ a felsorolt tényezõk miatt nem valószínû reggelig, helyette lehet viszont elsõsorban fagyott esõ. Nagyon kíváncsian várom, de a mostani állás szerint ez számomra egy igen klasszikus fagyott esõs helyzetnek néz ki, hiszen nem gyakran látható vastag negatív réteg lehet majd alul, a GFS 00 UTC-re például kb. még az alsó 1 km-t 0 fok alá várja, azért az kemény ilyen erõteljes magassági bemelegedés mellett! Ebben pedig a cseppeknek bõven-bõven lesz idejük megfagyni, tehát én akár hosszabb ideig tartó fagyott esõt sem tartok kizártnak éjszaka. Túl erõs melegadvekció és túl korai, vastag pozitív réteg esetén pedig jöhet az ónos esõ, bizony szerencsétlen helyzetben (azaz ha lenne egy pár órás olyan idõszak, amikor a pozitív réteg már kellõen kiterjedt alul, ugyanakkor még tartós csapadék van) akár komolyabb ónos esõ is kialakulhatna ebben az országrészben, de ennek én most kisebb valószínûséget adnék.

Összességében: gyakorlatilag a hajnali órákig negatív vagy legalábbis 0 fok közeli hõmérséklet mellett várható az akármilyen halmazállapotú csapadék, tehát közlekedni semmiképpen nem lesz leányálom 24-én a kora reggeli órákban. A csapadéktevékenység egésze 23-án 06 UTC és 24-én 03 UTC közé, súlypontja pedig 23-án 15 UTC és 24-én 00 UTC közé tehetõ. Estig, késõ estig hó, után fagyott esõ, majd éjszaka, hajnalban egyre inkább ónos esõ, de fokozatosan gyengülõ, majd megszûnõ jelleggel. Késõ délutánig, estig síkvidéken lepel-3 cm várható, majd innentõl jön a bizonytalanság: szerencsés esetben (intenzív csapadék, erõs hûtõhatás, lassabb bemelegedés) este, késõ este egy néhány óra erejéig átmenetileg akár nagyon szép télies helyzet is kialakulhat(na), összesen mintegy 3-6 cm-es (de az orográfia által segített budai oldalon akár ennél több is) hótakaróval, amelyet aztán további szerencsés helyzetben reggelig akár szépen konzerválhatna is a negatív hõmérséklet és az esetleges gyenge ónos esõ. Szerencsétlen helyzetben vagy nem lesz számottevõ csapadék; vagy lesz, de az erõs bemelegedés miatt az döntõen fagyott esõ lesz; extrém szerencsétlen helyzetben pedig jöhet a fentebb vázolt ónos esõ.

Vagy így lesz, vagy nem. nevet
#2043
Ez akkor Váraszó és Pétervására környékére is jó lehet. havazas havazas
Itt a december 8-i nagyobb hófúvások maradékai kitartanak karácsony valamennyi napjára, ez 100 %. nevet
#2042
Egy nyugatinak is könnyû. vidám

Holnap estefelé lehet havazás, de mivel most is túl meleg van a beragadt starus miatt (lehet, hogy fagy sem lesz éjjel), és holnap is bõven pluszban lehetünk (a felhõzettõl függõen 2-4 fokot várok a környékre, így ha napközben is lesz már csapadék, havas esõt sem zárok ki), megmaradásra itt nincs sok esély a gyenge intenzitás miatt, Sopron, Kõszeg térségében lehet talán 1-3 cm.

Vasárnap reggel a nyugat felõl érkezõ csapadékban kezdetben lehet gyenge havazás, ami valószínûleg már délelõtt átmegy esõbe, és csak ezután jön a csapadék java. Megmaradás akkor esélytelennek látszik, vagy esetleg egy vékony lepel összejöhet az esõ elõtt.
#2041
A vasárnapi havazást itt 2-3 cm-re lövöm be, késõ este illetve éjjel vége ónosba csaphat át.
Hétfõn még nem számítok érdemi olvadásra és ne feledd, a fagyos talaj miatt az olvadás lassabb lesz, pláne, hogy nem porhót kapunk.
#2040
Na egy északerdeinek könnyû most nevet
Ugyanez az ország dél-közepén, Tolnában:
Vasárnap az egész napos fagy mellett dél körül induló gyenge, majd néhol közepes havazás (du. 2 körül érkezünk), ami sötétedés utánig hóban esik, majd este 7-8 körül gyenge szitálásba vált át, ami a havat már nem olvasztja. Aszfalt, járdák kivételével kifehéredett tájra, lepel-max 3-4 centis hóra számítok Szentestére virradó hajnalban, ami már a délelõtt folyamán olvadni kezd, és estére nagyjából el is tûnik. Lehet, hogy a hangulat miatt már vasárnap díszítünk fát nevet
#2039
Nos, végignéztem a friss modellfutásokat, osztottam-szoroztam és összeraktam magamnak egy 23-24-re vonatkozó "elvárási listát".

Idõjárási helyzet: északkelet-európai AC déli peremén kontinentális hideg levegõ szivárog be hozzánk, majd észak-atlanti cikloncsalád melegfronti csapadékzónája éri el hazánkat; utóbbi érkezésével együtt a magasban erõs melegadvekció várható.

1. Vasárnap egész napos fagyra számítok és a nap második felében több órás havazásra.
2. A hó meg fog maradni, ezért:

- világvége hangulatom támadna, ha alig esne valami;
- kissé csalódott lennék, ha legfeljebb lepel-2 cm lenne a friss hópaplan max. vastagsága;
- 3-4 cm-re már azt mondanám, hogy elmegy;
- 5-6 cm, amivel elégedett lennék;
- 7-8 cm-re már "felkapnám a fejem";
- 9-12 cm óriási, kellemes meglepetés;
- 12+ cm a "karácsonyi csoda" kategória.

3. A havazás kb. hétfõ hajnalig tarthat, utána kb. 1 mm-nyi ónos esõre, ónos szitálásra van kilátás.
4. Hétfõn erõs inverziót valószínûsítek, errefelé a felszín közelében még nem érvényesül, ill. csak kissé a melegadvekció hatása, egy +1 fokos Tmax-tel kiegyeznék.
5. Tehát 99%, hogy fehérbe öltözött táj mellett öltöztethetjük a fát, mert az jó. nevet Az esélyt növeli, hogy most is van hótakaró. nevet
#2038
Nem tudom, ezt honnan vetted, napok óta 5°C körüli maximum látszott ide, esetleg minimális csapadékkal, ami esõ lett volna, de nincs.
#2037
Az már inkább Nyugat, pontosítok: a Dunántúl északi része, fõleg ÉK-Dunántúl. de a 4-5 centi helyett jelen állás szerint max 2-4 centi reális.
#2036
Ide is: pénteken (azaz ma) nemigen lesz csapadék ÉNy-on, pláne nem 4-5 centi.
#2035
A hõmérsékleti profilokat végignézve magam részérõl Észak és Kelet Pest, Nógrád, Heves, BAZ, SZSZB megyékre szombaton egész napra PIROS RIASZTÁST adok ki ónos esõre, országosan citromsárgát szombat hajnalra reggelre. Északkeleti csücsökben lehet havazás kb szombat 11-12 óráig ott emiatt NS riasztás indokolt.
Pénteken északnyugaton lehet kb 5 cm eredményezõ havazás, fõleg estére éjszakára, de ez már szombat reggel, koradélelõtt elolvad.
#2034
Köszönöm!
A tegnapi helyzetet nagyságrendileg jól meg tudtam fogni, ám a mai, okklúziós visszahajlást már nagyon nem.
#2033
Gratulálok az hó elõrejelzési térképedhez, nálam tökéletesen eltaláltad!
#2032
Könnyen lehet, hogy a pozitív hõmérsékletû légréteg csak a nappali órákban ér el az olvadáshoz elégséges vastagságot, erre utalhatnak pl. a 850/1000 Retop értékei is, melyek végig az elméleti hó tartományban maradnak. Link Márpedig nappal valószínûleg már a záporos jelleg lehet túlsúlyban a Dunántúlon, az erõs leáramlások által lekevert hideg levegõ pedig átsegítheti a hópelyheket a kritikus légrétegen.

Mindenesetre szerintem egy egyszerû kézlegyintéssel nem szabad elmenni a pozitív 925-ös réteg mellett.
#2031
Egyetértek, ez Link (ÉNY-DK keresztmetszete az országnak) is azt mutatja, hogy Ény felõl érkezik a labilis levegõ. Ami érdekes számomra, az amit te is említettél, hogy az OMSZ nem számol vegyessel.
Azt viszont visszavonom, hogy nem fog leérni a csapadék, hiszen a labilis levegõvel nedvesség is érkezik Link és ez + az alacsony harmatpont jelentheti azt, hogy nem folyékonyan érkezik majd a csapadék a talajra (nagyon ttszik ez a magassági elõrejelzés az OMSZ-nál)
#2030
Szép lassan közeledik a melegfront csapadékzónája. Link

A hajnali óráktól kezdõdõen az északi tájakon elszórtan gyenge csapadékhullás várható. Zömében hószállingózás, gyenge havazás, ÉNy-on esetleg vegyes felvágott, ahogy lentebb is írtam.

Napközben a Dunántúlon és délen is elõfordulhat helyenként csapadék, nyugat felé haladva melegedõ 925 hPa-os szinttel. A vertikális hõmérsékleti gradiens elég magas lesz, 30 fok körüli, így nem zárható ki egy-egy intenzívebb hózápor.

Látványhavazás, esetleg lepel-2 cm, amiben reálisan reménykedhetnek a hókedvelõk hétfõ/kedd fordulójáig, talán hózáporból kicsit több is összejöhet.

Az OMSZ veszélyjelzése is hasonló, hivatalos elõrejelzésben õk nem számítanak semmiféle vegyes dologra:

"Éjszaka az északi országrészben, holnap fõként a Dunántúlon elszórt hózáporok kialakulására számíthatunk, ezekbõl azonban egy-két centinél több hó nem valószínû."
#2029
Pár szó a jövõ hét idõjárásáról.

1. A hótakaróval borított tájakon megvan az esélye -20 fok körüli, esetleg az alatti minimum-hõmérsékletnek. Annyi bizonyos, hogy a szezonrekord (-13) dõlni fog. Hétfõ/csütörtök/péntek-re virradó éjszakák néznek ki jelenleg a leghidegebbnek. A hétfõ hajnal más szempontból is pikáns lehet: ÉNy-ra enyhébb légtömegek érkeznek, extrém esetben tehát akár 20 fokos különbség is lehet az ország két vége között.

2. Többszöri, jellemzõen lokális, pár cm friss hóréteget adó havazásra, hózáporokra lehet számítani. Megemlítendõ, hogy vasárnap késõ estétõl 1-1,5 napig a Dunántúlon havas esõ, fagyott esõ, ónos esõ is elõfordulhat, a többi napot még nem nagyon nézegettem ilyen szempontból.

3. ÉK-DNy "párharcában" gyakran megesik, hogy a kevesebb a több (vagyis az ÉK-i 5 cm hó sokkal tartósabb, mint a DNy-i 20 cm), ez jövõ hét második felében ismét elõtérbe kerülhet az enyhüléssel, ill. a beragadással.
#2028
Változtatás nálam nem történt, a tegnapi modellvárakozásokra gondoltam.
Ti nagy valószínûséggel pengeélen lesztek, ám több cm-re ne számíts.
#2027
ha ennyivel északabbra van akkor a hóvastagság térképeden mutatottnál akár több is eshet itt, nem? azaz havazhat, mert ide semmit nem vársz ha jól látom.
#2026
Nos, a ciklonunk középpontja 6 UTC-kor Zadar környékén volt 997 hPa-al: Link
Erõssége a várakozásnak megfelelõ, ám helyzete a tegnap déli és esti (12 és 18 UTC) Gfs-futás által mutatottól bõ 150 km-re, és még az éjféli Gfs által várttól is 100 km-el északabbra van.
A ciklon kelet-délkelet felé helyezõdik, a holnapi okklúziós visszakanyarodásra hajlamot látok benne.

Ez annyit jelent, hogy 50-100 km-el északabbra nyomulhat a havazás határa a tegnapi és mai modellvárakozásokhoz (Ecm, Gfs) képest.

Így a várakozásomat ( Link ) egyelõre tartani tudom.
#2025
Köszi Jóska! Ezt jól esett olvasni. kacsint
#2024
Ejha, mindennemû modell nélkül (kizárólag tapasztalati síkot belehozva, mint évtizedekkel ezelõtt) egész jól közelítettem a szuper-háttérrel kezelt várakozásodhoz.

Természetesen így van, azaz lesz. nevet

- - - - -

Ötzi,
Köszönöm szépen!
#2023
Nagyjából én is így látom (a friss infók alapján is), de egy kicsit óvatosabbra, bizonytalanabbra vettem az intervallumaimat mind alulról, mind felülrõl:
Link
Természetesen egy biztos, nem így lesz! havazas
#2022
Ez igen, az ilyen hozzászólásokat nevezik professzionálisnak. Minél többet az ilyenbõl!
Köszönettel Jászberénybõl, egy 23. éve téli megfigyeléseket végzõ metnet-észlelõ.
#2021
Nos, ugyan nem szerettem volna térképesdit játszani, ám mégis megtettem (minden modellt szándékosan mellõzve, kizárólag a nyomási elrendezõdést figyelembe véve): Link

Magyarázat:
A ciklonunk mögött kisebb nyomóerõt jövendölök az õt kialakító és ezekben az órákban elhaló anyaciklon mögötti újabb ciklon által, mivel az Alpoktól nyugatra kialakuló átmeneti Ac-híd lelassíthatja a dél felé nyomulását. A Közép-Európa feletti nyomáselrendezõdés a ciklonunk felkanyarodását elég nagy íven, minden bizonnyal a Kárpátoktól keletre engedélyezi, ám az északi ágának okklúziós csapadékmezõje vasárnap még belóg a Kárpát-medence keleti része felé és eljuthat a Duna-Tiszta közéig is.
Kuriózum, hogy halmazállapoti kérdésekrõl nem kell beszélni, ez ritka így december elején.

A ciklon kelet-délkelet felé vonulása és csapadékmezejének szombati ténykedése nagyjából már jól leírható, a vasárnapi okklúziós visszakanyarodás az, amiben még komoly bizonytalanságok vannak. Így a vasárnapi hozam ami még jócskán módosulhat, mindkét irányban (a pozitív irányút tartok valószínûbbnek).

Az ilyen ciklon csapadékmezeje rendszerint erõsen tagolt, azaz a térképes ábrázolások vonalai csupán tájékoztató jelleggel bírnak, ennél amorfabb kép rajzolódhat majd ki az utólagos verifikálásokból.

Ui.: Mivel mediterrán ciklonról van szó, fel kell készülni, hogy mindegyik várakozásra (az enyémre is bõven), modellfutásra rá fog valamely mértékben cáfolni.
Ezért is szeretem õket. nevet
#2020

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#142616)
#2019

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#142615)
#2018

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#142614)
#2017

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#142532)
#2016
Egyetértek, erõs kölcsönhatás várható a kifejlõdõ mediterrán ciklon és az anyaciklon mögötti példány között. Visszacsatolásképpen minél erõsebb a med.ciklon annál kisebb szívóhatást kap a "mögötti példány".
#2014
Igen, ezt vettem észre épp. Ez IS hozzájarulhat szerintem a bizonytalanság növeléséhez.

A másik, ami szintén fontos lehet, az a magassági mezök hatása (pl. 500 hPa). A nagy európai teknö nyugati élén dél-délkelet felé mozogva gördül le a Földközi-tenger medencéjébe egy magassági ciklon (ezzel együtt mozog a talajközeli ciklon is). Az sem mindegy, hogy ez milyen formát ölt ill. milyen gyorsan mozog tovább a hétvégén, mivel jelentös hatással van a felszínközeli ciklon mozgására és fejlödésére. Ebben is elég nagy különbségek láthatók az egyes modellek ill egyes futások között.
Az elöbb említett következö északnyugati ciklonhoz is tartozik egy magassági ciklon, ami fokozatosan "utóléri" az aktuális magassági ciklont, s ezek is erösen hathatnak egymásra.

Erdemes lesz figyelni a talajanalizisek mellett a magassági analizisek alakulását is...
#2013
Én ekkora különbséget nem várok hóvastagságban D-DNY és D-DK között. Sõt nem tartom kizártnak,hogy a dk-i határszélen több hó hulljon , mint a dny-in. Az OMSZ is DK -re várja a legtöbb havat vas.estig.

met4ever :
"Ahogy átnéztem az ECMWF e heti futásait a hétvégére, feltünt, hogy a most kialakuló med. ciklon pályája ill. csapadékának területi eloszlása erösen függ a következö északnyugati ciklon mozgási sebességétöl is, melynek melegfrontja most érte el Izlandot és nagy sebességgel halad majd délkeleti felé, ahogyan a jelenlegi "anya-ciklon" is"

Akkor,leegyszerûsítve ez az északnyugati ciklon kavarja meg a modelleket ,adja a bizonytalanságot a modellek számításaiban? Illetve,ez is közrejátszik ebben?
#2012
Az ECMWF-nek több futása is volt a hét folyamán, amely nem adott országos havazást. Ugyhogy mechanikus követést nem láttam.

Az országos (mondjuk az ország legalább 90%-át érintö) havazás egyébként sokkal könnyebben bekövetkezhet (föleg, ha 2 napot nézünk, nem csak 1-et), mint az országos nagy havazás, ami rendkívül ritka.

Ahogy átnéztem az ECMWF e heti futásait a hétvégére, feltünt, hogy a most kialakuló med. ciklon pályája ill. csapadékának területi eloszlása erösen függ a következö északnyugati ciklon mozgási sebességétöl is, melynek melegfrontja most érte el Izlandot és nagy sebességgel halad majd délkeleti felé, ahogyan a jelenlegi "anya-ciklon" is: Link

Ha ez a ciklon valamivel lassabban mozog, akkor a med. ciklon is lassabban tolódik halad majd kelet felé, és több ideje maradna "kibonatkozni" környékünkön. Ellenkezö esetben a gyorsan közeledö újabb ciklon szinte "kitolja" délkelet felé, így a csapadéka is sokkal kevésbé érintené a Kárpát-medencét.
#2011
Nagy érdeklõdéssel várom a délutáni körvonalazásodat. :-)
#2010
Ez a térkép már korrekt :-)
#2009
Teljesen egyetértek, a szolgálat által ma frissített verzió már nagyon eltér a tegnapitól, de jobban hasonlít a várhatóhoz. Persze, még mindig nem zárnám ki, hogy a 2 térkép közötti verzió jön be.
Csak az lepett meg, hogy keddtõl péntekig folyamatosan országos havazásról beszéltek, miközben napok óta látszott, hogy csak szélsõséges esetben következhet be ez, a valószínû, hogy ÉNY-on semmi, a középsõ részen semmi vagy 5 centi alatt.
Mintha mechanikusan követnék az ECMWF-et laza
#2008
Nos, a kiindulási helyzet az, hogy az egész történetet vezérlõ anyaciklon még a peremciklonunk genezise elõtt behal.
Ellenben annak a jelét látom, hogy az eddig vártaknál hamarabb történik meg az anyaciklon halála illetve így a genezis is nyugatabbra történhet majd meg, akár a francia-olasz határ alatti tengerszakaszon.
Ez nálam intenzívebb ciklont (akár 990 hPa alatti centrummal) sejtet, ez pedig erõteljesebb csapadékképzõdést a felénk esõ északi ágon.
Azaz a szolgálati frissítés az elõzõ napi felé tendálhat majd, ahogy tegnap is vártam, a kettõ közé.
Körvonalazást, térképesdit nem játszok, hiszen ritkán látható bizonytalanság van a rövid idõtáv ellenére is genezis utáni ciklonfejlõdés tekintetében.
A genezis utáni órák hozhatnak majd elõször körvonalazást, imádom az ilyen tipikusan mediterrán ciklonokra jellemzõ bizonytalanságot.
nevet
#2007
Ha nem a várt nagy havazás jön be holnap, azért remélem Kecskeméten is lesz valami, hogy hangulatosabbá tegye a napot, és az olvadozó havunkra kapjunk pár centit. Épp töltöm a fényképezõgépet, bízom benne nem feleslegesen nevet Az erõs északkeleti szélen nincs mit fotózni, az viszont egyre biztosabb, hogy lesz sajnos. Én még adom a jelentõs havat ide, de a kép amit linkeltél az a valószínûbb, hiszen a modellek egy része azt támasztja alá. havazas
#2006
Ez a kép nagyjából egybevág azzal, ahogy én látom a hétvégi havazást:

Link

Gyakorlatilag a középsõ országrészt "körbe esi" a hó, a déli határ mentén ugyanakkor tetemes hó fog hullani nevet
#2005
Arra azért befizetek laza Szerintem fele sem lesz igaz. Bp-en 5 centi alatt lesz, ha lesz egyáltalán, és nálatok is nagy a bizonytalanság, 5 centinél több szerintem ott sem lesz.
Finoman szólva mellé lõttek, de ezt majd csak utólag tudjuk meg laza Viszont nekem úgy tûnik, mintha 100 km-rel délebbre menne el a ciklon középpontja havazas
#2004
Don Picasso. vidám
#2003
Bár tudom, hogy már mindenki a hétvégi havazással van elfoglalva és a hólapátot élezi, feni, de én még egy kicsit leragadok a holnapi nap délutánjával, estéjével, és a szombat hajnallal. Na meg persze a töbörrel. nevet

A holnapi nap délután még nem indul meg a szél a magasban északkelet felõl, és az égbolt is derültnek várható.
Egy nagyon jó 1 napos megülés lehetõségét látom a környéken, a Bükkben, szóval a hideg légtavaknak igen kedvezõ adottságok mutatkoznak ekkor.
A 20 cm körüli, kicsivel a feletti hóréteg, a derült égbolt, a majdnem egész éjjel szélcsendes, majd hajnalban északkelet felõl beinduló légmozgás elõtt várhatóan igen hideg alakul ki a töbrök mélyén. A napnyugta utáni idszakban nagyon gyors hõmérséklet csökkenést várok. Már 17 óra elõtt szerintem eléri a hõmérséklet a holnapi napon a -10 fokos tartományt, és az alacsony páratartalomnak köszönhetõen óránként hûl vagy 2-3 fokot majd olyan 22 óra magasságáig, ha ekkor is kedvezõek maradnak a feltételek, akkor bár majd lassabban, de reggelig önhûtõ folyamatként még tovább csökkenhet a hõmérséklet a töbör alján, amíg végül kialakul majd az igen hideg levegõ.
Az igen hideg léghõmérséklet alatt jelenleg a -25 fok körüli , kicsivel az alatti értéket gondolom.

A hét elején (kedden?) Attiláék voltak fent, és erõsen felhõs égbolt mellett, némi légmozgással, hajnal 4 óra körül -12-; -13 fok volt. Akkor reggel 6 óra után csökkent egy nagyot a hõmérséklet, és becslésünk szerint akkor -18 fok körül lehetett a minimum érték. Akkor még csak 10 cm volt a hóréteg vastagsága. A mai nap hajnala viszont biztosan -20 foknál hidegebbet hozhatott. Odafent nem ködölt be a töbör.
#2002
Csak Mobilról nehéz internetezni,képeket meg nagyon nehezen tudja behozni,(am.gyorsba csináltam) bocsi. off

És 1kis idevaló: csubi:Erre csak azt tudom szajkozni h. Az idõjárás a müsorváltoztatás jogát mindig fenntartja. Ha megnyugtat,kérdésedre válaszolva: Igen,lehetséges,de mint írtam jelentös csapit pl. Feléd is a ciklon visszahajlásából várhatsz.S azt is inkább vasárnap.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 05:03:29

Vép

-2.6 °C

RH: 87 | P: 1015.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.