2024. október 05., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72017
Bár fő-fő iránytűink a modellek, hébe-hóba előfordulhat, hogy kicsit "az orrunk után", "szimatra" kell menni. Nagyon nem hiszem, hogy az október második felében tapasztalthoz hasonló, hetekig tartó AC hátoldali magasnyomású melegbeáramlás következzen újra a most esedékes hidegleszakadás után. Hogy miért nem hiszem? Mert ilyen nincs. Nem fog változatlan formában visszaállni. Lehet, fatengelyes, "paraszti" gondolkodásmód ez, de majd meglátod...
Szerintem -és ezt a modellösszkép is támogatja- az atlanti alacsony nyomások ezúttal benyomulnak a kontinens centrumába. Emellett igen nagy valószínűséggel az atlanti ciklonrendszer előoldalán marad térségünk. A főciklon centruma igencsak "letáborozni" látszik a Brit-szk. környékén. Ennek a ciklonnak a hátoldalát mi nem fogjuk megkapni soha. Viszont mégsem tarthat örökkétig a meleg (vagy most már inkább csak enyhe) légtömegek beáramlása délies irányból. Ahogy mondtam, a nyugati teknőnek nem fogjuk megcsípni a hátoldalát, de indulhat közben friss poláris expanzió, hidegleszakadás ránk nézve kedvezőbb (keletibb) pozicióból. Ez aztán vagy összekapcsolódik a kiöregedő brit ciklonnal, vagy nem. Mindenesetre mindkét verzió alapjaiban új helyzetet teremtene Európa időjárását illetően. A második esetben direkt, és könnyedén kaphatnánk hidegáramlást, de az első esetben, összekapcsolódáskor is nagy valószínűséggel ránk fordulna az egyesült teknő. Hiszen a friss poláris expanzió ellátná azt az öreg teknőkből már jórészt hiányzó kelet felé mutató impulzussal.
Van még egy szép téli lehetőség, ami bár nem gyakori, de nem is teljesen kizárt így november elején.  Ha az expandáló atlanti alacsony nyomások nagyon "alányúlnának" Európának,  lefűződnének a Mediterráneumba, amellett kellő hidegtömeg halmozódna fel északkeleten, úgy egy lefűződő mediciklon a hátoldalán beránthatná fölénk a sarki-szárazföldi hideget (lásd pl. 2002 vagy 2009 december eleje)
ECM 240 órás képe kis jóindulattal mutathat ebbe az irányba:
Link
#72016
Pedig valószínű, hogy a hónap első feléig kitarthat. Max. Nov.15-éig, de elnézve a helyzetképet a délebbi légpályákra helyeződő ciklon tevékenység teret enged Kelet - Európában lábát megvető magasnyomásnak ami a belső Ázsiai területek felől vagy a később üveggömb tartományban az Északi-Sarkvidék felől húzódhat a térség felé. 
168ó (GFS) : Link
A tendencia egyértelmű miszerint nyugat atlanti ciklonosodás lesz, ami nagy általánosságban - modellektől függetlenül - magasnyomású terület kiépülését eredményezi Ék-Európában. 

Ránk nézve, (később) öregedő Brit teknő esetén Ék.Eu.-i anticiklon peremén való beszivárgáson át, a Skandináv Ac kialakulásáig és azon túl lefűződő hidegöblitésig bármi lehet... Jó szögben érkező hidegöblités esetén Adriai tengeri felkanyarodó medizéssel is. 

Én annyit tennék hozzá kedves barátom, hogy mint fentebb mondtam abból Kelet, Ék- Európai Ac lesz. ha nem is itt lesz a központja Európára eső felén, de mindenképp befog lógni a magasnyomás az Ural hg. felől.
A déli légpálya esős időszakot követően fenntartanám gyengébb légmozgás esetén a tartósan beragadó ködhajlamot, de amennyiben lesz érdemi átkeverés még november első felében is 20 fok közeli maxik is lehetnek. - de véleményem szerint nem tartom valószínűnek. 
Csapadékosabb hajlamra hajlok, s majd magasnyomásra hideg öblítéssel. De lehet ez a merdionális áramlás átcsap majd északi zónázásba 10.dike előtt és még hó közepe előtt blockingba torkolik az egész. Az első komolyabb kora téli téltámadásba. Úgy "rendesen" síkvidéki esélyekkel.
Nov.1 tájékán többet látunk majd... -ebből.nevet
#72015
Annyiban tisztult a kép, hogy  a 144 óránál ránk kenődő AC-t követően a nyugati -atlanti- ciklonosodás elég biztosnak látszik. A nagytérségi cirkulációs kép továbbra is eléggé meridionális jellegű marad, annyiban legalább, hogy a ciklonáthelyeződés csigalassúságúnak ígérkezik. A kelet-európai AC lestoppolja az atlanti ciklont, annak centruma "letáboroz" a Brit-szk. környékén. Azaz ismét tartós délies áramlás néz ki, ezen belül peremciklon-képződés, esősre forduló, enyhe idő lehetséges. Meglepő ez a roppant tartós, visszatérő délies légmozgás. Olyan szélsőségesen tartós, hogy az már nehezen hihető. Érdemes tovább figyelgetni a futásokat. Nem csodálkoznék, ha űrtávban végül másfelé fordulnának a folyamatok.
#72014
"Az áramlási kép meridionálisba fordulása immár biztosnak tekinthető, a pontos menetrend ellenben 120 órától egyelőre nem állítható fel. " - itt tartunk most. 

Úgy fest, az eddigi átlagostól melegebb őszt, átlag közeli értékek váltják majd, s belátható időn belül kora télies epizód még nem látszik. Az indexek távolabbi kilátási is(jelenleg), finoman 0 közeli érték felé szórnak. 
Okosabbak valószínűleg jövőhét közepétől lehetünk.

#72013
A hétvégén alapvetően még zonális elrendeződés lesz jellemző Európa makroszinoptikai helyzetére. Az 50. szélességi körtől délre eső területeken nagy kiterjedésű, a magasban szokatlanul meleg levegővel kitöltött anticiklon határozza meg az időjárást. A kontinens érintett részein jobbára napos, csapadékmentes, az évszakhoz képest kifejezetten meleg időjárással számolhatunk. Ez alól kivételt azok a vidékeke képezhetnek, ahol éjszakánként köd képződik, és az tartósabban meg is marad. Itt a nappali felmelegedés jelentősen elmarad a napos területek hőmérsékleti értékeitől. Ilyen területek elsősorban a kontinens centrumában, így a Kárpát-medence környékén is, fordulhatnak elő. Ezeken a területeken a pénteki igen gyenge, érintő hidegfront mögötti kismértékű lehűlés után szombatra már emelkedik a magasban a hőmérséklet. Ez megerősíti az inverziót, ezért szombaton és vasárnap a nap első felében többfelé várható köd országunkban is.
A kontinens északi felén, a Brit-szigetektől északra, a Skandináv-félszigeten, majd Oroszország európai területének északi részein, ciklonok határozzák meg az időjárást. Ezeket a légörvényeket jórészt hideg, a Dél és Közép-Európát elfoglalónál lényegesen alacsonyabb hőmérsékletű légtömegek töltik ki.  A kontinens északi peremvidékein változékony, téliesen hideg, nagy területen csapadékos idő jellemzi majd a következő néhány napot. Észak-Skandináviában, és az attól keletre elhelyezkedő orosz területeken kiterjedt havazás várható.
A kétféle légtömeg határán, nagyjából az 50.-55. szélesség közötti sávban, nyugati hosszú légpálya áll fel. Ebben hosszan elnyúló, hullámzó frontrendszer és a hozzá tartozó csapadékzóna fekszik majd az Atlanti-óceántól a Brit-szigeteken és Dél-Skandinávián át a Baltikumig, illetve Észak-Oroszországig. Az említett  zónában felhős, csapadékos idő és erős nyugatias légmozgás lesz jellemző. A vázolt kép szombaton és vasárnap nagyjából stabilan fennáll,  bár vasárnap már jelentkeznek az alapvető átrendeződés bárikus jelei. Ekkor a brit-izlandi térségben fejlett blokkoló AC épül fel, előtte északira fordulnak az áramlási vonalak  -másképpen ott ciklon-hátoldali kép áll elő. Ebben az áramlásban az Észak-Európát kitöltő hideg levegő meglódul dél felé, azaz Közép-Európa irányába. Végeredményben az addigi zonális alaphelyzet meridionálisba fordul.
Az előrenyomuló hideglevegő déli határán hidegfront mozog majd, viszonylag keskeny felhő és csapadékzónával. Ez várhatóan hétfőn, a késő délutáni, esti órákban éri el országunkat. A front viszonylag lassan mozog dél felé, ezért kedden a nap részében nálunk "vendégeskedik" majd. Ekkor több-kevesebb csapadék valószínű. A front mögött úgy a magasban, mint a talaj közelében jelentősen csökken a hőmérséklet.

SZOMBAT (10. 26.):      Link     Link     Link
Az éjszaka derült, vagy gyengén fátyolfelhős lesz az ég. A hajnali, kora reggeli órákra többfelé képződik köd, elsősorban a Kárpát-medence középső és északnyugati területein. Éjszaka és kora reggel gyenge, változó irányú szélre számíthatunk. Délre a ködök legnagyobb része feloszlik, majd országszerte szinte felhőtlen időnk lesz, sok napsütéssel. Napközben a déli szél a Sopron-Fertő vidéken időnként megélénkül máshol gyenge marad. A Duna vonalától keletre délnyugati lesz a szélirány. Kora reggelre 6-11 fokig csökken a hőmérséklet. Napközben többnyire 20-23 fok várható, de a makacsabbul ködös középső országrészben -a főváros környékét is beleértve- 20 fok alatt maradhat a hőmérséklet.

VASÁRNAP (10.  27.):      Link     Link     Link
Éjszaka és reggel felhőtlen lesz az ég az ország felett, és a szombathoz hasonlóan erősen párás lesz a levegő, hajnalra többfelé képződik köd. Ködre a Dunántúl nyugati felén a legnagyobb az esély, de a középső és északi országrészben is valószínűek ködök. A ködök várhatóan még délelőtt mindenhol feloszlanak, majd általában felhőtlen idő várható. Helyenként azonban a köd megemelkedve sodródó ködfelhőzetet képezhet.
A gyenge déli szél napközben délnyugatira fordul, és északkeleten kissé megélénkül. Kora reggel 6-11 fokot mérünk majd, a magasabban fekvő területeken lesz enyhébb az éjszaka. Napközben a köd feloszlásának függvényében 19-23 fokig melegszik fel a levegő.

HÉTFŐ (10. 28.):     Link     Link       Link
Az éjszaka második felében északnyugat felől növekedni kezd a felhőzet. Előbb magas szintű felhők érkeznek, majd közepes szintű felhők is. Napközben már mindenütt erősen felhős, vagy borult égre nézhetünk fel. Délelőtt még csak az északnyugati, északi határvidéken, később az ország északi felén szórványosan lesz gyenge eső, zápor. Csapadékszünetet követően késő estétől nyugat felől ismét gyenge csapadékzóna húzódik az északnyugati tájak fölé, majd a keddre virradó éjszaka folyamán tovább halad kelet, délkelet felé. Az északnyugatira forduló szél délelőttől mind nagyobb területen megélénkül, a Dunántúlon és északkeleten helyenként megerősödik. Majd estére gyengül a légmozgás. A legalacsonyabb hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű, a felhősebb északnyugati országrészben a magasabb értékekkel. Napközben 11-22 fok lesz. Északnyugaton valószínű a hűvösebb, délkeleten a melegebb idő.

Távolabbi kilátások: a szinoptikai ciklus meridionális fázisának alakulása egyelőre nagyon bizonytalan. A modell-operatívok  erősen instabilak, modellenként és futásonként más és más jövőképet rajzolnak. Az áramlási kép meridionálisba fordulása immár biztosnak tekinthető, a pontos menetrend ellenben 120 órától egyelőre nem állítható fel. A modellösszkép mindazonáltal "kétlövetű" meridionalitást sugall, ismételt teknőképződéssel. 120 óránál Közép-Európára "kenődik" az elsőként kialakult teknő nyugati támasztó anticiklonja. Ezt követően nem a tartós zonalitás visszaállása, hanem ismételt teknőképződés látszik, inkább a kontinens nyugati része felett. Hangsúlyozandó azonban, hogy ez a kimenetel még korántsem biztos.
#72012
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#452976 - 2019-10-21 10:36:34)

Egyre valószínűbb viszont, hogy Tél tábornok tartósan be fog rendezkedni Moszkva környékén is, és elkezdheti kiépíteni ott a bázisát ami majd később minket is érinthet majd. Mondjuk engem személy szerint nem igazán fog érinteni a lehűlés, mert 30-án elmegyek az országból egy jó pár napra,így nálam az Isztambul nóta fog szólni kacsint
#72011
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#452974 - 2019-10-21 10:30:2laza

Reméljük még sokáig szól a nóta! nevet Ó-ó-ó Afrika! nevet Ilyen mesés idő után annyira hiányzik a hideg, száraz, rosszabb esetben nyákos, esős idő, mint púp a hátamra. Havas esélyek izgalmasabbak lennének persze, de ez még amolyan próbálkozás. A 240 órás képre pedig semmit se tennék fel, az Észak-Atlanti blokk és Skandi teknő szcenárió hozhatna komolyabb hidegbetörést, viszont annak a blokkoló AC-nek a pontos helyzete ilyen távlatból kb. a nesze semmi, fogd meg jól kategória. Némi csúszás erre arra, lásd 12Z, máris másként fest. Ott pl. Skandinávia felé magas nyomást számolt. Lesz még itt pár verzió, az viszont egyértelmű, hogy a hónap legvége egy most még bizonytalan mértékű lehűlést hozhat. A pakliban ott van egy számottevőbb is, illetve a lájtosabb kimenet.
#72010
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#452973 - 2019-10-21 09:11:25)

Lassan fogyatkozóban a mesetartalékok, azaz minden dalnak egyszer vége szakad(hat). Nagyjából szombatig folytatódik a bejáratott verkli: öngerjesztő, meleg levegővel kitöltött AC:
Link
Utána viszont az ECM előhúz a kalapból egy brit peremcicát, amely mintegy triggere a jövő heti váltásnak: 
Link
A jövő hét elejére kiépülhet az atlanti (Izland - Írország) közötti blokkoló AC: 
Link
A hideg levegő első hulláma valamikor keddről szerdára érné el az országot, majd jönne még egy, ezúttal skandináv peremcica, amely rátenne még egy lapáttal, így kettős hidegbetörés lenne a vége: 
Link
Link
A folyamat eredményeként a meleg levegő kiszorulna a kontinens nagy részéről, így igazi késő őszi (a hegyekben kora téli) idővel érne véget az október, megalapozva a talajt egy hűvös novemberi nyitánynak.  
Okulva a múltkori füstbe ment próbálkozásból, gyorsan hozzáteszem, hogy a viszonylag nagy időtáv miatt még mindig nem borítékolható a fenti szcenárió, ezzel együtt egyre valószínűbb, hogy egy fokozatos, a T értékeket  a sokévi átlag környékére mérséklő lehűlés a GFS-fáklya szerint is immár jó 70-80%-os valószínűséggel bekövetkezhet, így a huzamosabb ideje tartó indián nyár bő egy héten belül véget érhet majd nevethideg
#72009
A következő időszak makroszinoptikai " főszereplője" egy délnyugat-európai sekély ciklon, körülírtan alacsony geopotenciálú terület. Igazi mokány kis légköri képződmény, amely sokáig "kuruckodik",  dacol és borsot tör az orra alá nálánál sokkal nagyobb léptékű anticiklonoknak és ciklonoknak. Minden "szószba" belekeveredik, száz halált halhatna, de végül valahogy ép bőrrel kerül ki a "húsdarálóból". Például 24 óránál az azori AC és a kelet-európai magasnyomás egységes híddá záródik a "feje felett", ő pedig leszorul a Gibraltári-szoros környékére.
48 óránál aztán meglepetésre szétkapcsolódik az AC híd, és mi ismét a Földközi-tenger nyugati medencéjében "kalózkodó" kis desperádó előoldalára kerülünk. 72 óránál az Atlanti-óceán északi részén alakuló teknő befordul a kontinens felé, és látszólag felveszi, magába olvasztja az immár hírhedt kis ciklonunkat. 96 óránál viszont szétválik az így létrejött ciklonális terület, AC híd záródik a kontinens középső zónájában. Alatta, a Földközi-tengeren ott "vigyorog" a kis csibész (zárt izobár, alacsony geopotenciálú folt)  -mintha mi se történt volna.
Mindezek a folyamatok ránk nézve vagy melegbeáramlást, vagy pedig anticiklonális hatást jelentenek. Emiatt a héten folytatódik a száraz, túlnyomóan napos, az évszakhoz képest kifejezetten meleg idő.

KEDD (10. 22.):     Link      Link         Link      Link
Napos-fátyolfelhős időre számíthatunk. Hajnalra erősen párássá válik a levegő, Észak-Dunántúlon  -kiemelten a Sopron-Fertő vidéken- többfelé sűrű köd képződhet. Ez utóbbi területen a köd helyenként napközben is makacsul tarthatja magát. Máshol a déli órákig feloszlik a köd, illetve sodródó ködfelhőket képez. Gyenge lesz a déli, a Dunántúlon pedig a változó irányú légmozgás. Hajnalra 7-12 fokig csökken a hőmérséklet.
Napközben szokatlanul meleg lesz: többnyire 22-27 fokig emelkedik a hőmérők higanyszála, a 25 fok fölötti értékek főleg délkeleten, délen fordulhatnak elő. A sokáig ködös, erősen párás Északnyugat-Dunántúlon azonban  20 fok alatt maradhat a hőmérséklet.

SZERDA (10.  23.):     Link     Link     Link     Link
Folytatódik a napos-fátyolfelhős idő. Hajnalra a keddinél kevesebb helyen, ezúttal elsősorban a középső és a keleti országrészben képződnek ködfoltok, melyek napkelte után hamar feloszlanak. A gyenge délkeleti szél napközben Észak-Dunántúlon megélénkül. Kora reggel a keddihez hasonlóan 7-12 fokot mérhetünk. Az alacsonyabb értékek keleten, délkeleten, míg a magasabbak a Dunántúlon és északon valószínűek. Délután ismét nyárias, 22-26 fokos melegben lesz részünk.

Távolabbi kilátások: a következő napokban folytatódik a magasnyomás és a meleg légtömeg meghatározta, szinte késő nyárias idő. Jelen számítások (ECM és GFS) alapján aztán 168 órától gyökeresen átalakul az Európát érintő makroszinoptikai kép. Atlanti blokkoló AC és északkelet-európai ciklon közös áramlásában drasztikusan leszakadhat a sarki hideg a kontinens belsejében. Eszerint jövő keddtől nálunk teljes időfordulat, igen erős hőcsökkenés valószínű. Megjegyzendő ellenben, hogy a modellösszkép nem egyértelmű. Az elmúlt néhány napban az operatívok erősen csapongtak. A kialakuló blokk nagyon valószínű, de a részletek  -jelen esetben a komoly, gyors lehűlés- még nem tekinthetők biztosnak.
#72008

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Metnet társalgó (#57031)
#72007
Ez a hónap végi lehűlési fázis "alakul mint púpos a prés alatt."   lazanyelvnyujtas

S mint írtad is idézem: .."a 2017. október 29-én betörő Nárcisszal, ami orkán erejű szelet, zivatarokat  is okozott és drasztikus lehűlést." Nem csak azért, hanem, mert a cirkuláció jellege arra hajaz. Akkor is volt egy lecseppenés a mediterrán térségbe, ami mediterrán ciklon lett belőle,csak akkor minket is elkapott, a hf+medi kombi.

Sok még a kérdőjel a részleteket illetően,de ezt a váltást nem fogja ellaposítani szerintem. Ebből mint Thermo is írta új felállás alakul. A kérdés az, hogy a klasszikus két lépcsős lehűlésbe torkollik-e a szitu vagy ritkaságban számban mennő szélsősséges,drasztikus lehűlésű utat választ-e az időjárás. Az utóbbi igazi ínyencség lenne zivatarokkal búcsúztatni a már már nyárias őszt, akár medis MNSZ alapú előoldallal vagy markáns hf.-el, hátoldali konvergenciás hózáporokkal,szél leállta után(1-2nappal) első kiterjedt 0-(-5)fok közötti fagyokkal.  laza Hát igen,eddig az időjárás alaposan eltunyultatta az embert,de ha dátumot nézem, már ilyen 'finomságok' mint a fagy és hegyekbeli hózápor lazán belefér egy-egy markánsabb hidegöblités alkalmával.
Ha marad a trend akkor a jövőhét második felében okosabbak leszünk. Behullámzik vagy berongyol Európába az északnyugati áramlás. 
- S a kétkedőknek pedig: Tudom, hogy űrtáv és vannak kérdőjelek, de ez a magasnyomású Ac még most hétvégén rákontrázz egyet és újra építi magát másodjára is,de hogy harmadszora is felépüljön szerintem elhanyagolható az esélye. A lefűződéssel a Nyugat-mediterráni térségben már véget ér az eddigi "védettség". Tulajdonképpen onnantól akár még hamarabb is elérhetnek minket nyugat, északnyugat felől a hűvösebb léghullámok.
Én nem zárnám ki azt sem, hogy nem húznánk ki Nov.1 vagy október 30-31-ig. 
Mint amit most a friss GFS dobott kábé erre hajazok én is. Hogy hamarabb lehet lehűlés. 23-24-dike után szinte bármikor beszivároghat a hideg Északnyugat Eu.-ból. Legkésőbb nov.1-ig 'biztosan'. 
#72006
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#452741 - 2019-10-16 11:25:11)

A hónap utolsó napjaiban véget érhet a hosszú ideig tartó késő nyárias időjárás. A tendenciát nézve, írtad Te is, hogy hidegleszakadásnak kell következnie és ez a körforgás értelemszerű. Véleményem szerint Észak-Atlanti blokk kialakulása sanszos, a kérdés, hogy a kelet-európai AC mennyire lesz masszív, és a teknő valóban hol mélyül ki. Ha nem hátrál meg kellően a kelet-európai AC akkor nyugat-európai teknősödésre voksolok ismételten, mi előoldalon maradnánk, nyugat-európai hidegleszakadással akár a spanyolokat, Marokkót szépen megnyaló formában, mint tavaly, így október utolsó napjai is enyhébben csengenének le az átlagostól.  Erre most egyelőre kisebb esélyt látok a modellek összképét nézve.
A másik, hogy a majd kialakuló AC híd az észak-atlanti térségből kissé Nyugat-Európa felé csúszik, így a peremén az észak-európai teknő peremhullámai által generált ciklontevékenység hátoldalára kerülhetnénk, a GFS izmos mediciklont ad, persze 300 óra környéke a dolog. Valami kezdemény a 240 óráig futtatott ECM esetén is látható, igaz ott még előoldal lenne, szerintem csak kezdetlegesen még be nem indulna a mediciklon genezis következő, akár markánsabb hulláma. Az óceán felett is élénk maradna a ciklontevékenység, ezért a besodródó AC mag nem igen akadna fent az óceánon sokáig, mindinkább Nyugat-Európa felé férkőzne, ezt a kimenetet látom, hogy hátoldalra kerülhetünk, északi áramlásos váltással, de a meridionalitás az maradhat, kevésbé gondolnék északi zónára felettünk megülepedő ködös, akár AC centrális helyzetre. Október végén meglehetősen gyakoriak a durvább ciklon/hidegfront betörések, esetenként szélviharokkal, erősebb lehűlésekkel, nyugati blokkal. A tavalyi október 30-i hidegfront igen gyengére sikerült, ellenben a 2017. október 29-én betörő Nárcisszal, ami orkán erejű szelet, zivatarokat  is okozott és drasztikus lehűlést. Ha bejön a komolyabb mediciklon fázisba érése a dolognak és nem csak átrongyoló hidegfronttal lesz dolgunk, hanem behullámzás, peremképződés realizálódik nekünk jó helyen, akkor a csapadékesélyek már sokkal adottabbak lehetnek, a csapigörbék mozgolódása is efelé hajlik. Viszont megjegyzem, már a most következő hétvégére is látszott egy lehűléses etap kibontakozása, ehelyett a friss futások szépen, alattomosan visszamelegítettek, teknő előoldal lett a hideg, orosz AC peremén esedékesen leszivárgó keleti hidegből.
#72005
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#452739 - 2019-10-16 10:47:16)

Azért egy dolgot szinte biztosra kijelenthetünk, a másodikat pedig óvatosan említsük meg   -ez utóbbi se üveggömb-tartomány már.
A biztos, hogy kb. 72 órától indul  az első leszakadás, teknőképződés  -tőlünk nyugatra.
ECM:     Link     Link     Link
GFS:     Link     Link     Link
Ahogy látszik, ez végigfut a mediciklon-szakig, mi pedig végig előoldalon maradunk. Ez biztosítaná nálunk az indián nyarat jövő hét első felében. Illetve ECM most 144- 168 óránál ad egy kis északi hideg belötyit, a mediciklonnal ez szép kis keveredési zónát alkothatna nálunk:
Link     Link

A második lövés nagyjából 216 órától kezdődne. A dolog jellegénél, nemkülönben az időtávnál fogva ez rettentő bizonytalansággal terhelt. Annyi azért hihető az összkép alapján, hogy ekkor új poláris expanzió indul:
Link     Link
De hogy ez hova futja ki magát, egyelőre tényleg három kérdőjel. ECM például ezt is elviszi nyugatra, mi  meleg oldalon maradnánk (legalábbis 240 óráig)
GFS-nél is kissé nyugati súlypontú a teknő, legalábbis kezdetben. Ő viszont 240 órán túl fokozatosan ránk húzza a hátoldali hideg légtömeget.
Link     Link

Úgy néz ki, unatkozni nem fogunk a következő 2 hétben. Ahogy írtam, megvan a leszakadási hajlam. Én jobban örülnék egy 2-3 hetes északi zónának, nálunk inverzióval, köddel. Ne legyen már ellőve az a kevés puskapor is (persze ez így nettó hülyeség...)
#72004
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#452738 - 2019-10-16 10:37:05)

Tegnap Kecskeméten is igazi csúcsidő tombolt október 15-én, ha lett volna lehetőség, simán strandoltam volna egyet kora délután, ugyanis 26.1 fokig melegedett a levegő, a napon pedig kis túlzással, majdnem a kánikula feeling kapott el, a belvárosi hőmérő megzavarodott 30-31 fokon váltakozott, bár nem hivatalos, viszont október 15-én ilyet még sosem láttam és a hőérzet az lehet stimmelt is nevet  A mai reggel itt a szokásos módon kezdődött, szép, napos idő van, gyorsan emelkedik a T.
A következő napokban az óceán felett örvénylő ciklon aminek ma a peremhulláma érint minket és a hozzá kapcsolódó hidegfront, fokozatosan a Brit-szigetek felé helyeződik és Nyugat-Európa felett teknő mélyül ki. A kelet-európai AC peremén a gerinc hátoldalán a teknő előoldali áramlásában ismételten szubtrópusi légtömegek érkeznek hazánk térségébe. A hőmérséklet ismét emelkedik, a jövő hét elején tetőzhet újra a meleg, de általában véve is 20-26 fok közötti maximumok lehetnek. Ködfoltok alkalmanként, helyenként lehetnek, de a hétvégétől megélénkülő, megerősödő déli, délkeleti szél ez ellen dolgozik majd szépen. Leginkább a csütörtök, péntek esetleg szombat hajnal hozhat párásságot, ködfoltot, majd szombaton napközben szelesebbre fordul az idő. A jövő hétfői rekord 25.6 fokos, az már nem olyan vészes 1935-ből. Lehet rá pályázni, ugyanis a hétfő az hozhat akár 26-27 fokot is. A keddi rekord sem olyan magas, 26.2 fok 1943-ból. A jövő hét első két napja melegrekord gyanús, akár mind a két napot is behúzhatjuk ha minden jól alakul és felhőzet vagy egyéb nem rondít bele a lehetőségébe, hogy megdőljön.


Durván 10 napig kitart az indián nyár, úgyhogy érdemes kihasználni annak, aki teheti.,nevet
#72003
A hét folyamán Európa időjárását egy jellemző,nagyon gyakori,maghelyzeti stabilitású szituáció határozza meg.  Ennek lényegi  elemei egyrészt  az Azori-szk. térségétől  Közép-Európán át a Fekete-tenger és a Kaszpi-tó régiójáig, majd innen mélyen Ázsiába -gyakorlatilag Kelet-Ázsiáig- nyúló igen fejlett, több középpontú magasnyomású öv. Másrészt az ettől északra, a kontinens északnyugati, északi, illetve északkeleti részei felett örvénylő ciklonok.  Tehát egyelőre  komolyabb leszakadást, poláris expanziót, ciklon-lecseppenést kizáró felállás. Ennek szemléltetésére elég a holnap délre vonatkozó hemiszférikus izobár-térképet megmutatni.
Link
Ez a kép a mérsékelt szélességekre nézve alapvetően száraz, és legalábbis a magasban az évszakhoz képest enyhe időt jelent. A téli félévben a talaj közelében azonban az inverzió lehetősége miatt  az ilyen elrendeződés nem feltétlenül hoz meleg időt.
Az anticiklon-hatáson kívül időjárásunk arculatát az említett északi légörvények közül az Izland környéki középpontú, majd fokozatosan a Brit- szk. fölé helyeződő nagy kiterjedésű ciklon befolyásolja. Ennek 24 órától (kedd) peremciklonja képződik a Skandináv-fsz. déli része fölött. Ez a peremciklon a hét közepén beleszól a mi időjárásunk alakulásába. Majd 96 órától (péntek) kezdődően az alapvetően északi zonális kép meridionálisabbra vált a kontinens vonatkozásában. A poláris expanzió (mely felveszi majd az öregedő brit ciklont), az ebből adódó  teknőképződés térségünktől nyugatra, a kontinens nyugati területén játszódik.  Ez a jelen számítások szerint 192 órától (jövő kedd) eljut a mediciklon-szakba. A Földközi-t. középső területei fölé ekkor egy elég fejlett ciklon fűződhet le. Természetesen az időtáv miatt ez a kimenetel még több mint bizonytalan. Hosszabb távon a fenti makroszinoptikai folyamatok ránk nézve mérsékelten változékony, nem teljesen száraz (de semmiképp se kifejezetten csapadékos), az évszaknak megfelelőnél többnyire melegebb időt helyeznek kilátásba.

KEDD (10. 15.):     Link     Link         Link
Az éjszaka dél, délnyugat felől csökken a fátyolfelhőzet,  hajnalban már csak az északnyugati, északi peremvidékeken, illetve északkeleten fordulnak elő erősen felhős tájak. A kevésbé felhős, szélcsendes területeken az éjszaka erősen párássá válik a levegő, foltokban köd képződik. Ezek nagyrésze napkelte után gyorsan feloszlik, csak a nyugati határvidéken lehet helyenként makacsabb köd. Napközben sok lesz a napsütés, felhő alig mutatkozik az égen.  A délkeleti, déli szél a Dunántúl északi felén megélénkül, a  Fertő-tó vidékén egy-egy erős lökés se kizárt.  A Duna vonalától keletre azonban többnyire gyenge marad a légmozgás. Hajnalra általában 6-11 fokig hűl a levegő, de a szelesebb Kisalföldön ennél valamivel magasabb hőmérsékletet mérhetünk. Kora délutánra 21-26 fokig melegszik a levegő.

SZERDA (10. 16.):     Link      Link     Link
A dél-skandináv középpontú peremciklonhoz tartozó gyenge, feloszló hidegfront nyugat felől eléri országunkat. Kora reggeltől először magas szintű felhők, később alacsonyabb szintű, szakadozott felhőzet éri el a Dunántúlt. Ez a nap folyamán majd tovább halad kelet felé. Estefelé már csak keleten és délen lesz erősen felhős az idő, a nyugati és a középső országrészben ismét gyengén felhős égre nézhetünk fel. Délelőtt és kora délután a Dunántúlon -annak is elsősorban a nyugati felén-  szórványosan fordul elő zápor. A csapadékzóna a front feloszlása miatt keletebbre várhatóan már nem jut el, a Duna vonalától keletre gyenge zápor már csak kis valószínűséggel alakulhat ki. Reggeltől a déli szél nyugat felől mind nagyobb területen fordul északnyugatira, északira. A szél jobbára csak a Dunántúlon élénkül meg átmenetileg, máshol gyenge marad. Hajnalra 7-12 fokig csökken a hőmérséklet, de északnyugaton ennél pár fokkal enyhébb is lehet a kora reggel. Délután 15-25 fok lesz. Északnyugaton mérhetjük a legalacsonyabb, délkeleten, keleten pedig a legmagasabb hőmérsékleteket.

CSÜTÖRTÖK (10. 17.):     Link     Link     Link
Éjszaka már csak a déli, délkeleti területek felett lehet több a fátyolfelhő, máshol jobbára derült lesz az ég. Az északi, északnyugati, a Dunántúlon pedig a délkeletire forduló szél gyenge lesz. A délnyugati megyékben nagy területen szélcsend lehet, ezért ott hajnalra többfelé köd képződhet.
A ködök napkeltétől hamar feloszlanak, utána változóan, többnyire gyengén felhős idő lesz napsütéssel. A délnyugati területeken valamivel több lehet a gomolyfelhő, ott néhol kialakulhat rövid ideig tartó, gyenge zápor.  Napközben eleinte gyenge lesz a keleties légmozgás, majd délután  Észak-Dunántúlon átmenetileg megélénkül a délkeleti, déli szél. Hajnalban 5-11 fokot mérhetünk, az ország derült északi felében lesz hidegebb. Délutánra általában 19-24 fokig melegszik a levegő, a magasabb értékek délkeleten fordulnak elő. A makacsabban ködös délnyugati területeken azonban helyenként csak kevéssel emelkedik 15 fok fölé a hőmérséklet.

PÉNTEK (10. 18.):     Link      Link     Link
Az éjszaka derült, vagy gyengén felhős lesz az ég, és gyenge a keleties légmozgás. Erősen párásssá válik a levegő, hajnalra többfelé képződik köd.  Ezek egy része délelőtt csak nehezen oszlik, illetve sodródó ködfelhőket képez majd. Ettől eltekintve csak kevés fátyolfelhő várható, több-kevesebb napsütés a legtöbb helyen lesz. Napközben is gyenge marad a keleti, délkeleti szél, csupán a Dunántúlon élénkülhet meg kissé a légmozgás déli irányból. Hajnalban 6-12 fokig csökken a hőmérséklet. Délután pedig 20-24 fok lesz, nyugati alacsonyabb, délkeleti magasabb értékekkel.

Távolabbi kilátások: folytatódik az évszaknak megfelelőnél valamivel melegebb idő. Jövő hét elején az említett mediciklon-képződés következtében jelen pillanatban mérsékeltnek tűnő csapadékesélyek mutatkoznak.
#72002
A modellösszkép szinopja egyre inkább egy keleties áramlású intermezzo kibontakozását jelzi, bár lehet csak egy átfutó deviáns lesz ahogy mondani szokás. Nyilván ennek inkább délies komponense lesz/lehet a mérvadó az északkelet-európai AC peremén, így a tavalyihoz hasonlóan esetleg mégis a hideg áramlás helyett, inkább szubtrópusi légtömegeket kaphatunk egyelőre. Jövő hétvégére ismét teknő előoldalon lehetünk, a nagy északkelet-európai AC peremén déli, délkeleti áramlással, mellyel az átlagostól melegebb levegő érkezik a magasban változatlanul, újabb hullámban.  Aztán az összekapcsolódó Azori mag és északkeleti AC centrum által létrejövő magas nyomású zóna/öv alá ékelődhet be egy mediciklon és kapcsolódhat majd hozzá a leszakadó teknő maradványa, egy magassági hidegörvény, melyek előoldalán az északi AC híd között keletiesbe fordulhat az áramlás. Viszont úgy tűnik a Fekete-tenger térsége felől egyelőre meleg levegőt kapnánk, hiszen a közel-keleti térségbe nem jutna el a magas szélességeket uraló sarki hideg. Űridőben ott az újabb Skandi magas nyomású kp kezdeménye így talán a messzi északon örvénylő ciklonok lekeverhetnek a hidegből a kelet-európai térségbe, igaz ez még a távoli jövő zenéje, lásd GFS. A legvalószínűbb a tartós, száraz, vénasszonyok nyara, alkalmanként ködfoltokkal, ködmezőkkel a kevésbé szeles periódusokban. Egyébként elnézve a nyomási gradienst, mivel zömmel AC perem lenne, így a légmozgás is gyakran lenne élénk, néhol olykor erős is. 
#72001
Míg itthon sárgulnak a levelek, de a hőmérsékleti értékek vénasszonyok nyarát idézik, addig tél szempontjából biztató jel, hogy a tavalyi állapotokhoz hasonlóan most is Grönland északkeleti, északi részei felett alakulgat egy hideg mag.

A folytatásban is az ECM és a GFS is egyetért erősödésével, tartósságával. 
Ez valamelyest felemás hír ez jó lehet USA-nak is és Európának is. 

Ami a augusztus, szeptemberi AO indexeket illeti, idő hiányában fel-fel lapoztam ugyan, hogy némi hasonlóságot és egyezést keressek, kijött valami,de ugy érzem ez az idei év valahogy "nem az igazi".
1987 ősze és 1950 ősze jött ki leginkább.
Előrébb nézegettem a dátumokban és elnézve az eddigi(13-ig) eltelt októberi időszakot a térképeken egyik évszám sem, a most zajló októberi időjárásához illik, ahogy előrébb lapoztam az archívumban.

Vagy még visszább kellene lapozni az időben(nekem)? - hangzana a költői kérdés. laza Vagy egyszerűen ez a fent mondott "nem az igazi" érzés abból fakad, hogy annyira kevés a hideg fent északon, hogy nincs igazából kiélezett hőkontraszt. Magassági áramlás is lomha a mérsékelt övben. 
Érdemben én a GFS féle űrtávlatra ülnék fel ( mint vonatra/lóra ), mert szerintem az áll hozzávetőlegesen közelebb az igazsághoz miszerint hónap végétől lehet számítani markánsabb változásra, addig marad a jó idő. S hogy maga a változás lehűlés mértéke és csapadék miként mutatkozhat meg nos..abban bőven vannak kérdőjelek. Akár ÉK-i Ac alól beszivárgó hűvös légtömegek vagy ebbe a pakliba vígan lehet Azori Ac-ból kialakuló Brit block is. Szóval bármi. Előbb északi zonázás majd behullámzó jet.
De most úgy tűnik egy darabig a kellemes, átlag feletti hőmérsékletű időjárásé a szó hazánkban.
#72000
Tavaly is volt kelet-európai AC a hónap közepén, igaz az töménytelen meleg, a magas szélességekig eljutott szubtrópusi levegővel volt kitöltve. Vagy már amolyan átkonzerválódott kontinentális meleg levegőnek is mondhatnám. Keleti áramlás alakult ki, az tartósan biztosította a meleg levegő érkezését, annak ellenére, hogy a keleti áramlás a téli félévben már hideg áramlásnak minősül normális esetben, negatív anomáliát képes okozni a nyári pozitívval szemben.  Ezt csak így érdekességnek linkeltem be, hiszen mindenképp tanulságos egy helyzet volt a klasszikus, hideg kelet-európai AC-vel szemben.
Link
Link

Kitérve az esélylatolgatásra, a következő napokban a Kelet-Európa felé hátráló _AC és az észak-,északnyugat-európai ciklonrendszer közös áramlási rendszerében délnyugati áramlással, nagyon meleg, szubtrópusi eredetű levegő áramlik hazánk felé a magasban. Olyannyira meleg ez a levegő, hogy a nyári időszakban jellemző 15-16 fok körüli izoterma is elér minket 850 hPa-on. Ez az októberi viszonylag már alacsony napállás és ködképződésre hajlamos helyzet miatt nem jelent immár kánikulát, viszont a tartósan napos, déli szeles tájakon, kiváltképp délen, délkeleten 25 fok körüli, 1-2 fokkal az feletti csúcsértékeket sem zárok ki. A keddi melegrekord az, ami talán megcsíphető lenne egy olyan helyzetben, mikor minden együtt áll. Sajnos kicsi az esélye behúzni egy 28.5 foknál magasabb értéket, bár zavartalan napsütéssel, némi átkeveréssel megoldható lenne. Akkor elmondhatnánk, hogy volt egy melegrekord is a hidegrekord után 1 héttel. nevet

Ami a jövő hét közepe utáni periódust illeti. Skandinávia felett látható eme AC centrum kezdeménye: Link
Ez fokozatosan északkelet felé helyeződik délkeleties irányba, de mivel ezúttal ez a mag eleve hideg, sarkvidéki levegővel kitöltött területen aktivizálódik, így értelemszerűen a peremén lehetősége lesz lekeverni a hidegebb, sarki légtömegeket.  Persze a 168 órás kép után az ECM ad egy kis lefűződő hidegcseppet. Nálunk pedig a végén a mediterrán térségbe érkező hidegfront hatására gerjedő ciklongenezis előoldala kezdene újra befűteni. Ez egy sekély medi+ a hozzá kapcsolódó cut-off ciklon lenne.  Ha tovább képezném akkor gyanítom az északra megerősödő AC öv délre ékelné be, ezért hozzánk a hideg levegő nem jutna el.

Az viszont valószínű, hogy a kelet-európai AC déli peremén kelet felől immár némi hűvösebb, hidegebb beszivárgással normalizálódhatna a hőmérséklet, mint említetted lassan átlaghoz simulhatna. 

A fáklya is a lassú,  fokozatos lehűlés mellett tartja magát, ez támogatja is lényegében a kelet felől beszivárgó alacsonyabb izotermákat.  Link

Mediciklon esélyek révén némi mozgolódás is van csapadék ügyben, igaz, mint írtam könnyen délre préselődhet a ciklon, és az AC behatás győzhet, ami száraz időt jelenthet tartósan, a fokozatos lehűlés, hidegbeszivárgás mellett.
Mivel nagy még az időtáv, így változhatnak a dolgok mint tudjuk, viszont átlag alatti hideg időre a következő 10 napban nincs kilátás.
#71999
A jövő hét közepétől felépülhet a szezon első, kelet-európai hideg anticiklonja.

beillesztett kép



beillesztett kép



Ez már azért felkavarhatja kicsit az állóvizet nálunk is, bár esélyes, hogy csapadék szempontjából első körben nem sok minden változás lenne a mostanság jellemző, gyenge atlanti frontos témához képest.

Viszont az AC déli peremén hidegebb, hosszabb távon akár lábas jellegű légtömeg szivároghatna be térségünkbe, ezzel pedig az átlaghőmérséklet is lemehetne legalább az átlagos szintre.

Később pedig, amennyiben tartós maradna a keleti magasnyomás, befolyásolhatná az atlanti ciklonok pályáját, mozgását.
#71998
Jó megérzés volt. Már egy átlagos közép hőmérsékletű hónap is lassan szenzáció számba megy. Az persze nem lenne rossz ha éppen december vagy január hozna egy átlagos vagy alatti hónapot. 
#71997
Csak bejön a magasnyomás, meleg idővel.kacsint ( #71986 ) 
#71996
A következő napokban az elmúlt időszakban időjárásukat meghatározó hidegáramlás nyugati támasztó anticiklonja fölénk helyeződik. Majd ez az AC folytatja útját kelet felé, emiatt térségünk annak hátoldalára kerül, az áramlás délnyugatira fordul a Kárpát-medence környékén. Ezzel az áramlással az itt levőnél több fokkal melegebb, száraz levegő érkezik a magasban és  talajközelben is. A rövid délies áramlású intermezzót követően mintegy 48 órától (szerda) a nagytérségi cirkulációs kép zonálisra vált, térségünk a dél-európai anticiklon-zóna, és a kontinens északi részein tevékenykedő ciklonok közötti határterületre kerül. Ebből következőleg az északon vonuló frontok érintik majd országunkat, különböző hőmérsékletű és nedvességtartalmú léghullámok érnek el a hét végéig.

KEDD (10. 08.):      Link    Link         Link
Az ország északi felén kora reggeltől lassan megnövekszik a magas szintű felhőzet. Később vastagabb felhők is érkeznek ide. Ezeken a tájakon kevesebb, míg délen több napsütés várható. Túlnyomóan száraz idő lesz országszerte.  Az északnyugati, északi határvidéken azonban nem lehet teljesen kizárni gyenge eső, zápor kialakulását a késő esti órákban, illetve az éjszaka első óráiban. A délnyugati szél a nap folyamán egyre élénkebb lesz, északnyugaton és északon egy-egy erős lökés is előfordulhat. Hajnalban -3 és 4 fok között alakulnak a hőmérsékletek. Északkeleten, északon lesz hidegebb, ott többfelé előfordul gyenge fagy. Délnyugaton, délen valamivel enyhébb lesz a reggel. Napközben 12-16 fokot mérünk majd. 15 fok körüli értékek Északnyugat-Dunántúlon állhatnak elő.

SZERDA (10. 09.):         Link     Link     Link
Az éjszaka első felében mindenhol megnövekszik, majd a második felében és reggel nyugat felől csökken a felhőzet. Délelőtt és kora délután az északkeleti, keleti területek kivételével kevés lesz a felhő.  Késő délután  északnyugat felől ismét felhősödés kezdődik. Este Északnyugat-Dunántúlon már előfordulhat kisebb eső, zápor. A délnyugati szél többfelé megélénkül a nyugati, délnyugati megyékben időnként megerősödik. Kora reggel 4-9 fok várható, de északkeleten pár fokkal ennél hidegebb is lehet. Délutánra 17-22 fokig emelkedik a hőmérséklet.

CSÜTÖRTÖK (10. 10.):     Link     Link      Link
Éjszaka és napközben nyugat felől egy  hidegfront keskeny felhő és csapadékzónája halad át az ország felett. A kora reggeli órákban borultságig növekszik, majd délelőtt északnyugat felől már csökken, szakadozik a felhőzet. Éjszakától északnyugat felől mind több helyen várható többnyire gyenge, főleg a délnyugati megyékben közepes intenzitású zápor. A felhő és csapadékzóna a számítások szerint megtorpan majd az ország déli fele fölött, ezért arrafelé még késő délután is előfordul záporeső, eső. A szél átmenetileg északnyugatira, nyugatira fordul, és északon, északkeleten megélénkül.  Hajnalban  7-13 fok lesz, kora délután pedig 15 fok körüli értékeket mérhetünk.

PÉNTEK     (10. 11.):     Link     Link     Link
Az elvonult hidegfront nyomán átmenetileg anticiklon épül fel térségünkben. A nap nagy részében kevés lesz a felhő felettünk, csupán késő délután növekszik meg kissé a felhőzet az északi, északnyugati megyékben. Csapadék sehol sem várható. A nyugatias légmozgás délnyugat kivételével napközben többfelé megélénkül. Az élénkebb szél az északi részeken lesz jellemző. A késő délutáni, esti óráktól nyugat felől mind nagyobb területen délnyugatira fordul, és gyengül a szél. Kora reggelre 4-9 fokig hűl a levegő. Délután 16-20 fok valószínű, északkeleten az alacsonyabb, északnyugaton a magasabb értékekkel.

Távolabbi kilátások: a kontinens fölött kialakult hosszú nyugati, délnyugati légpályában 120 órától (szombat) kifejezetten meleg, szubtrópusi levegő éri el  Kárpát-medence környékét. Emiatt a hétvégén beköszönthet nálunk a vénasszonyok nyara. Ekkor, és még a jövő hét első napjaiban is sok napsütés, száraz, nyáriasan meleg idő ígérkezik. Szerdán GFS átmeneti hidegöblítést helyez kilátásba egy észak-európai ciklon hátoldalán. A gyenge hidegfront átvonulása után Közép, majd Kelet-Európában AC épülne fel. Valamivel gyengébb kivitelben ECM is számol az északi cikloncentrummal, és némi hidegebb belöttyenéssel  térségünkbe. Ezután nála kiterjedt, zonális AC épülne fel a kontinens déli és középső területein. A ritka izobárok ebben a magasnyomású zónában általánosan gyenge légmozgást sugallnak, emiatt az inverzió, az őszi párásság és reggeli/délelőtti ködök megjelenésére gondolhatunk a jövő hét második felében, rá következő hétvégén.
#71994
A hétvégén és a jövő hét legelején még az északkelet, kelet és közép-európai kiterjedésű alacsony nyomású teknő, annak hátoldali hidegáramlása határozza meg időjárásunkat. A teknőhöz tartozó, kelet-európai középpontú ciklon hátoldalán olyan hideg, sarkvidéki levegő áraszt el vasárnap és hétfőn, hogy végül az ország teljes területét elfoglalja a fagypont alatti T850, mi több, északkeleti határainkat a -5 fokos izoterma is megközelíti. Szinte téli hidegségű képet látunk! Viszont a hidegbeáramlást hozó szinoptikai képnek ez lesz a hattyúdala, napjai mondhatni meg vannak számlálva. 96 órától (kedd) teljes és tartós makroszinoptikai átrendeződést ad GFS és ECM.
Egyelőre azonban a vázolt meridionális felállás eléggé életerősnek látszik. Az Atlanti-óceán feletti, hatalmas kiterjedésű ciklon peremciklonja, melynek középpontja ma a Brit-szk. fölé került, nem "bír" ezzel az elrendeződéssel.      Link
Kelet felé áthelyeződve délről megkerüli a teknő nyugati támasztó AC-ját, aztán "kénytelen" beleolvadni a keleti teknőbe. Mögötte zár és megerősödik az északnyugat-európai blokkoló anticiklon 24 óránál. A fuzionáló ciklon középpontja holnap (szombat) a nap folyamán végighalad országunk északi felén nyugatról keletre. 48 óránál (vasárnap) újabb, de már gyengébb brit peremciklon "próbálkozik". Sorsa ennek is a teknőbe való beolvadás lesz 72 óránál (hétfő). Ekkorra már a kelet-európai teknő mediciklont is generál a Földközi-tenger középső területei fölött, egyidejűleg nyugati támasztó anticiklonja végzetesen meggyengül. Hétfőn már csak egy erőtlen anticiklon-híd támasztja majd nyugatról a kelet-európai alacsony nyomású területet a Jeges-tengertől a Norvég-tengeren át az azori térségig. Ez a kép már megelőlegezi a nyugati támaszték összeomlását, az alaphelyzet felszámolódását, ami  96 óránál  -ahogy említettem-   meg is történik.

SZOMBAT (10. 05.):     Link     Link     Link
Az éjszaka nyugat-északnyugatról megnövekszik a felhőzet, reggeltől az ország északi felén jórészt borult idő lesz. A déli országrészben is sok lesz a felhő, de ott kevés napsütés helyenként és időnként előfordulhat. Reggel az északnyugati, északi megyékben elered az általában  gyenge eső. A délelőtt folyamán a csapadékhullás dél felé terjed, egyben fokozódik az intenzitása. A déli területeken azonban előreláthatólag csak kevés eső esik, és a délkeleti határvidéket ez is csak a késő délutáni órákban éri el.  A délután második felében aztán nyugat felől megkezdődik a zárt felhőzet felszakadozása, a Dunántúlon ekkor helyenként záporok alakulnak ki. A délnyugati szél mindjobban megélénkül, majd estétől a Dunántúlon nyugatira, északnyugatira fordul. Hajnalban 4-9 fokra számíthatunk. A korábban befelhősödő Észak-Dunántúlon lesz kevésbé hűvös a reggel, a tovább derült délkeleten pedig hidegebb. Délután 12-18 fokot mérünk majd, ezúttal északnyugat lesz hűvösebb, délkelet pedig a viszonylag meleg.

VASÁRNAP (10. 06.):     Link     Link     Link
Éjszaka nyugat felől csökken a felhőzet, reggel a Dunántúl nagy részén már gyengén vagy közepesen felhős égre nézhetünk fel. A Duna vonalától keletre azonban ekkor még erősen felhős, illetve borult marad az idő. A zárt felhőzet délután tovább hátrál kelet felé. Mind nagyobb területen süt ki a nap,  ezután felhőátvonulások kezdődnek az addig kevéssé felhős Dunántúlon is. Kora délutánig a folyamatos csapadékhullás elhagyja keleti határainkat Majd a késő délutáni órákban egy kialakuló összeáramlási vonalban záporok alakulhatnak ki a főváros térségében és lejjebb a Duna mentén. Az északi szél sokfelé megélénkül, északkeleten és nyugaton erős lökések is lehetnek. Kora reggel 6-10 fokot mérhetünk, míg déluránra általában 10-15 fokig emelkedik a hőmérséklet.

HÉTFŐ (10. 07.):     Link       Link      Link
Észak felől a nap első felében fokozatosan kiderül az ég. Reggel csupán az ország északkeleti felén lesz számottevő napsütés, a délnyugatin erősen felhős marad az ég. Délben viszont már csak a délnyugati megyékben lesz többé-kevésbé zárt felhőtakaró, máshol gyengén vagy közepesen felhős ég mellett a napsütés jut főszerephez. Estére pedig országszerte derült égre számíthatunk. Csapadék hétfőn már sehol sem várható az ország területén.  Nyugat-Dunántúlon az északi, máshol az északkeleti szél időnként megélénkül, északkeleten egy-egy erős széllökés is lehet. Kora reggel 2-7 fok valószínű, és kora délutánra a napsütés ellenére is csak 10-15 fokig emelkedik a hőmérséklet.

Távolabbi kilátások: 96 órától (kedd) teljesen átalakul az áramlási kép Európában. A keleti teknő felszámolódik, annak nyugati támasztó anticiklonja gyors áthelyeződéssel térségünk fölé, majd 120 órára már a Fekete-t. és a Kaukázus fölé kerül. Ezzel együtt az áramlási kép általánosan zonálisabbra vált:  anticiklonális zóna jön létre az azori térségtől Közép-Európán át a Fekete-tengerig. A ciklonok a kontinens északi része fölött helyezkednek majd el.     Link
Ez a bárikus kép azt eredményezi, hogy térségünk fölé a magasban nyugat, délnyugat felől néhány fokkal melegebb levegő áramlik. Jelen kilátások szerint majd 216 órától vált újra meridionálisabbra az áramlási kép. Ekkor azonban tőlünk nyugatra, Nyugat-Európa felett képződhet teknő.  Mi részben  a teknő ciklonjainak előoldala, részben a kelet-európai AC hatása alá kerülhetünk.      Link
Az időtáv miatt viszont ez utóbbi történés egyelőre teljesen bizonytalan.
#71993
A jelenlegi teknős, hidegleszakadásos jelleget a téli cirkulációs rezsimben rendszerint már szabályos szinoptikai ciklusok szerint (északi) zonális, a hődifferenciát gyűjtő szaknak kell követnie. Tehát egyáltalán nem alaptalan egy huzamosabban anticiklonális, csendes etap feltételezése október közepe táján. Természetesen olyan is lehet, hogy a zonális, "gyűjtő" fázisok rövidek, ezért hamarosan újra poláris expanzióba megyünk  -ebben majd a következő modellfutások fognak dönteni.
Viszont azt se szabad elfelejteni, hogy októberben már a centrális anticiklonális felállás sem jelent feltétlenül nyárias melegeket nálunk. Inverzió, délelőtti ködök, az ebből adódó hűvöskés időjárás ilyenkor már simán előfordulhat ilyen szituációban is.
#71992
Pardon. Bocsáss meg.
Magasnyomásra tettem voksomat, melegebb vagy átlag közeli T-ékkel. A hónap második felében. Mondom szerintem ebből északi zónázás lesz erre felénk, magasnyomással. 
#71991
Hogy jön ide a hőmérséklet? Eddig nyomási elrendeződésről beszélgettünk, legalábbis én azt hittem.
#71990
Ahogy a peremciklon ilyen időtávban (se) semmire se jó. "Akár" = bármi. Olyan mint belőni egy medit a modellen 7 napra előre. Az ilyen peremciklon dobás kutya vacsora. Akárhogy is nem tudom tudomásul venni, hogy ez a hűvös időszak egész hónapban kitartson. 
Nagyjából 10-ig maradhat ez a felállás,de hónap második fele nem erről a hűvös időről fog szólni.
#71989
Mindenesetre jó kis bukfenccel kezdi a téli cirkulacios rezsimet a NAO. Erre pedig érdemes odafigyelni, mert könnyen fennmaradhat a hajlam a téli félév egész lehűlesi  szakában, azaz január közepéig, harmadik harmadaig. Nem törvényszeru ugyan, de valami fogodzo a téli időjárásra nézve. 
#71988
Hát nekem úgy tűnik, hogy pont 10-e környékén jöhet egy olyan front, ami az azori és kelet-európai AC közé ékelődve akár még egy sekély peremciklont is kialakíthat térségünkben.

beillesztett kép




A NAO index meg kb. most megy át semlegesbe, az meg azt jelenti, hogy nem jelent semmit. Az ilyen 0 környéki indexállás pont semmire nem jó. Link
#71987
Örülnék télen is pár ilyen kis norvég AC- nak.havazas
#71986
Hónap első feléig maximum. 
Modelleken egyre másra mennek a kimenetek, de valószínű egyébként hogy a megerősödni látszó NAO indexen zónázásba vagy északi zónába fordul majd az idő. AO ilyenkor nem bír még számottevő hatással azzal ráér majd november végétől foglalkozni.
Bizonytalanok még a kimenetek. 
Saját véleményem szerint: Részemről a kezdeti erős kezdet(kb.okt.10-ig) után magasnyomást valószínűsítenék hazánkban északra elvonuló frontokkal. 
#71985
Nos, úgy néz ki, hogy az előoldal érdeklődés hiányában elmarad.

A vékony magasnyomású híd helyett felépülő kis norvég AC rápakol pár napot az eredeti lehűlésre.

A folytatás viszont ülni látszik:

beillesztett kép



Innen indultunk ugyebár:

beillesztett kép




Kicsit északabbra lehet majd az azori, így egy jó 5 fokkal lentebb zajlanak az események, de a frontok előterében ez még simán hozhat 20-22 fok körüli kellemes időt.
#71984
A hét második felében és a jövő hét elején egy klasszikus szinoptikai ciklus második fele fut majd le az északon fekvő nyugatias légályáktól  az északnyugatira, északira forduló áramlással érkező hidegelöntésen  át a mediciklon szakig, illetve Közép-Európa tekintetében a hideg AC fázisig.
Bárikusan alacsony nyomású teknő kifejlődéséről, délre nyúlásáról lesz szó a kontinens középső sávjában. A teknő érdekesen stabilnak, "öngyógyítónak" mutatkozik abban az értelemben, hogy az Atlanti-óceánról egymás után érkező ciklonok nem képesek keletre "tolni" azt. Ellenkezőleg: ezek a ciklonok mind beleolvadnak a teknő alacsony nyomású képződményeibe, mögöttük helyreáll és erősödik az atlanti blokk. Ilyen beolvadás 72-96 óránál,  majd 120-144 óránál látszik. A fenti szinoptikai folyamatoknak az lesz a következménye, hogy nálunk beköszönt az igazi ősz. Változékony,  az eddigieknél lényegesen hűvösebb, időnként csapadékos és szeles napoknak nézünk elébe.

SZERDA (09. 02.):      Link    Link     Link
A reggeli órákban egy északnyugatról közeledő hidegfront felhőzónája éri nyugati határainkat. A felhőzóna viszonylag lassan vonul majd kelet felé: kora délután a Dunántúlon már erősen felhős, illetve borult lesz az ég, de a Duna vonalától keletre még jócskán lesz napsütés. A Tisza vonalát csak a délután második felében érik el a felhők,  az északkeleti, keleti határvidéken pedig még este is elég kevés lesz a felhő. Eleinte a Dunántúl nyugati, délnyugati,majd a középső részein többfelé számíthatunk záporesőre. Helyenként heves zápor lesz, a délnyugati megyékben akár erősebb zivatar is kialakulhat. A délután második felében már a középső és az északi országrészben is előfordulnak záporok. A Tiszántúlon azonban estig még nem lesz csapadék. Délelőtt gyakran megélénkül a szél a Dunántúlon délnyugati, máshol déli irányból.  A délután folyamán a szél a Dunántúlon északnyugatira, a többi országrészben délnyugatira fordul. Hajnalban 8-15 fokot mérünk. Északkeleten lesz a leghűvösebb, a Dunántúlon pedig a melegebb idő. A legmagasabb hőmérséklet Észak-Dunántúlon és az Északi khg. térségében már csak 20 fok körül, legfeljebb kevéssel a fölött alakul. Keleten és délen viszont még több helyen eléri, helyenként néhány fokkal meg is haladja a 25 fokot.

CSÜTÖRTÖK (09. 03.):      Link    Link      Link
Kezdetben mindenütt erősen felhős vagy borult idő lesz, déltől aztán nyugat felől csökkenni kezd a felhőzet. Délután már napsütés is várható: a Dunántúlon több, a középső országrészben kevesebb. A Tiszántúlon estig jobbára borult marad az ég. Az éjszaka második felében és hajnalban még sokfelé fordul elő eső, zápor. Reggel északnyugaton már megszűnik a csapadék. Délután pedig a csapadékzóna kelet felé elhagyja az országot: déltől a középső országrészben is eláll az eső, a délután második felére pedig a keleti megyékre szorul vissza a csapadéktevékenység.
Kora este eső már sehol sem valószínű az országban. Az északnyugati szelet többfelé kísérik erős lökések, elsősorban a Dunántúlon és északkeleten. Kora reggel 8-15 fok lesz, ezúttal nyugaton az alacsonyabb, az Alföldön a magasabb értékekkel.  Délutánra csak 9-14 fokig emelkedik a hőmérséklet. A reggeli állapothoz képest fordul a kocka: most a tartósabban felhős, esős északkelet lesz a hűvösebb, a Dunántúl a melegebb.

PÉNTEK (09. 04.):     Link      Link     Link
Az éjszaka tovább csökken a felhőzet, reggel az ország legnagyobb részén már gyengén felhős égre nézhetünk fel. Csupán a keleti határ mentén maradhat erősen felhős az idő. Délután felhőátvonulások várhatók, majd az esti óráktól nyugat felől mérsékelt felhőzetnövekedés indul. Csapadék az országban sehol sem hullik. A gyenge északi szél északkeleten, keleten délelőtt még időnként megélénkül, később ott is mérséklődik.
A késő délutáni, esti óráktól nyugat felől mind nagyobb területen keletire, délkeletire fordul a továbbra is gyenge szél. Az északnyugati "csücsökben" azonban időnként kissé megélénkülhet a déli szél. Hideg lesz a reggel: 2-7 fok közötti minimum-hőmérsékletekre számíthatunk, északkeleten helyenként talajmenti faggyal. Délután 15 fok körüli hőmérsékletek lesznek.

Távolabbi kilátások: szombaton és vasárnap ciklonok lesznek a közelünkben,  valamint kifejezetten hűvös levegő tartózkodik a magasban. Többfelé lesz eső, majd záporok. Az éjszakák csípősek lesznek, és a nappali felmelegedések is csupán mérsékeltek. Hétfő este és kedd reggel a déli, majd a keleti megyéket érintheti a térségünktől délre kialakuló mediterrán ciklon felhő és csapadékzónája. Emiatt ezeken a területeken előfordulhat eső a jelenlegi számítások szerint. Máshol csapadék nincs kilátásban. 192 órától (jövő szerda) az áramlási kép nagymértékű átrendeződése valószínű: a hideg AC keletre helyeződik, térségünk  ennek a hátoldali, az atlanti ciklonokkal közös áramlási rendszerébe kerül. Ezzel az áramlással dél, délnyugat felől melegebb levegő ér majd el. Egyelőre úgy tűnik, a változás nem lesz tartós. Az atlanti cikloncentrum keletre helyeződik, mögötte támasztó AC épül fel. Hosszabb távon ismételt hidegöblítésre gondolhatunk.
#71983
Az utolsó mondatod bejönni látszik. laza
Párszor olvastam már tőled, hogy a végtelenített ciklonális előoldal, száraz, meleg idő az ősz folyamán nem túl megnyugtató előjel a télre vonatkozóan. Hát most  egyenlőre ezen nem kell izgulni hiszen szeptemberben is volt ha nem is tartósan pár jégkaparós reggel és úgy tűnik október első dekádja sem a melegről fog szólni.
#71982
A következő pár napban kezdetben múlékony nyugati légpálya alakul ki nagyjából az 50. szélességi kör mentén. A nyugatias légáramlásnak megfelelően az izotermák is zonális elrendeződést mutatnak, a Kárpát-medence térsége a déli meleg, és az északi kissé hűvösebb levegő határvonalán helyezkedik majd el. Felváltva érnek el különböző hőmérsékletű léghullámok, de ezek között túl nagy hőmérséklet-különbség nem lesz. Az érkező levegő nedvességtartalma is váltakozónak, de viszonylag magasnak ígérkezik. Az országtól északra nem messzire vonuló felhő és csapadékzónák időről-időre érinteni fognak.
Nagyjából 48 órától aztán progresszíven meridionálisabbra vált az áramlási kép. Ennek első jele az lesz, hogy a Skandináv-fsz. fölött, feltehetően részben az északi hidegtömeg generálta hőkontraszt hatására, kimélyül és stacionáriussá válik egy ciklon. Ez a "lecövekelt" ciklon aztán ismételten magába olvasztja az Atlanti-óceán felől -azaz délnyugatról- őt megközelítő kisebb légörvényeket. Az egyesült nagy ciklonok mögött pedig többszöri blokk-próbálkozás mutatkozik az izlandi térségben, illetőleg az atlanti partvidék mentén. A nyugati AC bilincs bekattintására az első, előreláthatólag sikertelen kísérlet 72 óránál (hétfő) mutatkozik. Ekkor átmenetileg északnyugatira fordul fölöttünk az áramlás, de ezzel lényegesen hidegebb levegő még nem érkezik.
Mindez napokra lebontva:

SZOMBAT (09. 28.):     Link     Link     Link
Az éjszaka második felétől egy tőlünk északra nyugatról keletre haladó vastagabb felhőzóna érinti országunkat. Reggel és délelőtt erősen felhős, vagy borult időnk lesz. Nagyjából déltől nyugat felől csökkenni kezd majd a felhőzet, illetve kevésbé zárttá válik. Azonban még így is sok felhő lesz fölöttünk a délután folyamán, főleg északon. Számottevő napsütés a déli megyékben ígérkezik. Reggel, délelőtt és kora délután az ország északi területein szórványosan fordul elő eső, zápor. Délen csak néhol lehet csapadék. Késő délutántól, estétől aztán északon is lassan megszűnik a csapadéktevékenység. A gyenge, a Dunántúlon északias, keleten délies légmozgás csak időnként élénkül meg kissé. A délután második felében keleten is egyre nagyobb területen fordul északnyugatira a továbbra is gyenge szél. Kora reggel mintegy 11-15 fokot mérünk majd. Délutánra 16-24 fokig emelkedik a hőmérséklet. A tartósan felhős északkeleten lesz a leghűvösebb, délen pedig a legmelegebb.

VASÁRNAP (09. 29.):     Link     Link     Link
A nyugatról keletre vonuló, változó mennyiségű felhőzet mellett több-kevesebb napsütés mindenhol várható. Késő délutántól nyugat, délnyugat felől csökkenni kezd a felhőzet, este és az éjszaka első felében az ország nagyobb, déli, délnyugati részén már derült égre nézhetünk fel. Hajnalban és reggel délnyugaton, délen még előfordulnak gyenge záporok, napközben viszont már sehol sem hullik csapadék. A kezdetben gyenge nyugati szél délután délnyugatira fordul,  a Dunántúlon és északon megélénkül. A leghűvösebb órákban 8-15 fok lesz, északkeleten mérjük a legalacsonyabb, északnyugaton a legmagasabb hőmérsékleteket. Délutánra az ország nagy részén néhány fokkal 20 fok fölé melegszik a levegő.

HÉTFŐ (09. 30.):     Link     Link       Link
Kora reggeltől egy gyenge hidegfront felhő és csapadékzónája éri el északnyugat felől az országot. A megnövekvő felhőzetből ekkor először északnyugaton elszórtan, majd északon és keleten szórványosan fordul elő zápor. Az északkeleti határvidéken zivatar sem kizárt. Estétől aztán mindenütt megszűnik a csapadék. A kezdetben gyenge délnyugati szél napközben mindjobban megélénkül, délután fokozatosan nyugatira, északnyugatira fordul. Északon erős lökések is lehetnek. Kora reggel 12-16 fokra számíthatunk. A legmagasabb hőmérséklet eléri a 22-26 fokot.

Távolabbi kilátások: 96 órától (kedd) várhatóan újabb ciklon-beolvadás következik be nyugat-délnyugatról a skandináv alacsony nyomású területbe. Ezzel párhuzamosan létrejön, és megerősödik az atlanti blokkoló AC.
Link     Link
Ennek az észak-európai ciklonnal közös áramlásában hideg, sarki levegő indul el a kontinens belseje felé. Az ehhez tartozó hidegfront várhatóan szerdán napközben vonul át az ország felett. Hatására többfelé lesz csapadék, a délnyugati szél pedig északnyugatira fordul.
Csütörtökre nagyot zuhanhat a hőmérséklet. Szeles, hűvös idő valószínű ezen a napon.
Link
#71981
Friss ECM gyorsan elfelejtettebaz indián nyarat nevet
#71980
Szépen elszállt felfelé, de ez már amolyan aláírnám féleség kacsint Link Legalábbis így október első felében ez igencsak indián nyarat hozhatna a javából, kár, hogy az esélye egyelőre nüansznyi. Ha az ens átlagot nézem, akkor persze messze vagyunk.
#71979
A GFS elég következetesen ciklonals jövőt vázol fel, azaz a középtáv és az űrtáv mezsgyejen az október zömmel a csapadékos , igazi őszi arcát mutathatja az évszaknak nagyjabol megfelelő T viszonyok mellett. Az ECM friss középtávú előrejelzése a sokevi átlagnak nagyjabol megfelelő,  csapadékosra hajló októbert sejtet eso
#71978
Az már hétfőn (mikor mélyebben foglalkoztam a modellekkel és írtam a távolabbi kilátásokról) látszott, hogy az atlanti blokk igencsak átmeneti lesz. Viszont a modellösszkép szerint a blokk összeomlása után nem tartós C előoldali helyzet veszi kezdetét (az is lehetne), hanem egy kifejezetten változékony, időnként nagyon alacsony nyomású, csapadékos, hamar félblokkosodó/blokkosodó felállás. Ez még akkor is komolyan veendő, ha az alacsony nyomások az idő előrehaladtával rendszerint "szelídülnek" a modellek térképein.
Szóval, a következő 10 napban, 2 hétben nagyjából átveszi a hatalmat a téli cirkulációs rezsim. Érdekes időszaknak tűnik, jó lesz figyelgetni.
#71977
Egyetértek, az egyébként sem túl erős blokkoló AC-t (középpontjában a nyomás max. 1025 hePa lesz várhatóan) viszonylag hamar áttöri majd az ex-hurrikán által újabb triggert kapó óceáni ciklontevékenység már a jövő hét vége felé megszüntetheti a blocking-helyzetet, majd vagy egy klasszikus zonális makrohelyzet léphet fel (nagyjából hosszabb távon az ECM), vagy pedig egy félzonális/félblocking hibrid felállás következhet (GFS), vagyis a viszonylag erős lehűlés ettől még tény marad(hat), azonban az újabb futások + ENS-átlagok alapján korrigálnom kell önmagamat, és tartós lehűlés helyett egy 4-5 napos epizód lehet ebből is, mint a legutóbbi szeptemberi lehűlésből: 
Link
Ami viszont ígéretes, az, hogy szépen tartja az október 2.-a körüli kiadósabb csapadék esélyét, vagyis még mindig benne van a pakliban, hogy a jövő szerdai front egy hullámzó HF lesz, akár mediciklonnal megspékelve, és a folytatás sem néz ki - szerencsére - csontszáraznak nevet
#71976
Én arra számítok, hogy a jövő hét második felére várható blocking helyzet teljesen átmeneti lesz, és nem is néz ki erősebbnek a szeptemberinél.

Aztán Lorenzo egyrészt beindítja újra a ciklongyárat, másrészt mögötte visszazáródik a nem túl erős, de azért jelenlévő azori AC, és így gyakorlatilag visszaáll a makrokép a mostanira.

Ami nálunk eleinte előoldali, aztán kisebb-nagyobb frontokkal tűzdelt időt hozhat okt. 6-tól.
#71975
Így van, belóg majd arrefelé is a Kara-tenger felé mozgó ciklonrendszer mögött, ami majd felmorzsolódva Szibériára is meghozza a keménységet.
Alakul ez szépen, ráadásul már október elején.
#71974
Lappföldön szépen be is kezd a tél, korábban mint szokott. Még néhány nap meleg, aztán...

Kautokeino T 2m fáklya: 

Link

Ez egy bíztató jel.
#71973
Azért nem volt olyan messze a kultikus 2017 január  a közép t nálam  -7,6°C!!!). nevet
Felém már 2016 decembere is hideg volt (közép t -1,4°C, 28 fagyos és 15 téli nap), csak csapadék nem volt (4,3mm, szitálásokból...)

Ami érdekes lehet a következő hetekben, az a Skandinávia felett kiépülő alacsony-nyomású rendszer, melytől nyugatra a Grönland és Spitzbergák közötti hidegmag zavartalanul mélyülhet a délebbre szoruló, gyengus zonalitás közepette, ez az elmúlt években ritkaság volt.
A keleti hidegmagot nem féltem, átmenetileg vége a hideg időnek arrafelé, ám csak átmenetileg, maximum néhány hétre.
#71972
Azért ez nem teljesen igaz, mert a jó makrohelyzet mellett igen is szükséges az, hogy meglegyen az északkelet-európai hidegbázis, máskülönben csak kínlódás lesz, ahogy ezt az elmúlt években is láttuk (csak a csapadék végére ért ide a hideg, vagy eleve nem volt elég erős síkvidéki érdemi megmaradó hóhoz, stb.).
#71971
Ebben is van igazság,de azért fontos hogy az Eurázsiai hidegmag fejlett legyen decemberre.Onnantól meg tényleg a légköri felállások döntenek.
#71970
Nem biztatóak egyelőre az első jelek. Se rossz, se biztató. 
Semmiből sem lehet következtetni a soron következő télre. 
Ha brutál jégkiterjedés, és brutál hófelhalmozódás alakulna ki már novemberre északon, abból sem lehetne következtetni a soron következő télre. 
Minden a makrohelyzeten múlik. 
Ha épp a hideget, csapadékot támogatja térségünkben, akkor rekord alacsony hó - és hideg felhalmozódás mellett is lehet ütős tél nálunk! 
#71969
Mindkettőtöknek igaza van: egyrészt rövidebb távon - mégha csökevényesen is - egyfajta nyugati drift vendégeskedik nálunk, viszont Thermo konklúziója szinten borítékolható immár: a nyár utóvédharcait követően legkésőbb jövő szerdától a múltkorit s meghaladó mértékű, egyben elég tartós lehűlés körvonalazódik, így - hiába az erős hurrikánszezon, az idei ősz egyelőre nagyon nem a végtelenített ciklonalis előoldal jegyében telik, és a második őszi hónap igencsak rátehet meg egy lapáttal az eddigi két őszi lehűlésre: immár 800-1000 méter felett havazhat a jövő hét második felében. Hogy végül milyen tél sül ki évből, még a jövő zenéje. Mindenesetre, az első jelek egyelőre biztatóak 
#71968
"Itt jellegtelen légnyomási mező áll majd fenn, gyors, határozott irányú légmozgások nélkül."

Azért nem lesz az annyira jellegtelen, lévén, hogy a héten (a tegnapival együtt) 4 front is érint minket, és bár lent valóban nem lesz nagy szél, fent azért megkapjuk a futóáramlást. kacsint

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-10-05 14:23:55

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

13.0 °C

00002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129252

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.