2024. november 21., csütörtök

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#2551
itt az a biztos ami megtörtént.
lásd new yorkot
#2550
Kevesebb magaslati hidegadvekció is elég lehet havazáshoz, hiszen nem mindegy, hogy 500 vagy 200 m-t utazik a hópehely pozitív hõmérsékletû légtömegben. Kicsit hülyén fogalmazva, mintha függõlegesen összeszûkülne az alsó 1-2 km-nyi légréteg, a fenti hideg közelebb kerül a felszínhez.

Köszönjük, hogy Antibulvár felhívta erre a figyelmet, én elfelejtettem, hogy ez is fontos szempont lehet, nem vagyok hozzászokva az ilyen durva ciklonokhoz. laza

A 850 szintje egyébként 1130 m környékén lehet a legalacsonyabb idõszakban, a 925 pedig akár 450 méterig lejöhet, igaz ezek az értékek inkább már csak szombaton jönnek össze, de pénteken is csak pár tíz méterrel magasabban várhatók.

Összehasonlításként: a tegnapi okklúziós frontnál, 1420/750 méteren volt a 850/925 hPa-os szint.

Ha 1400 méteren van 0 fok, akkor még Kékesen is necces a helyzet, de ha 1200 méteren, akkor ott mondjuk már simán havazás van.
#2549
Gyakorlatilag azt, amit leírt nevet Közelebb van a talajhoz a "szokásosnál" a 850-es/925-ös szint, egy gyengébben fagyos 850-es érték is elég lehet a szilárd halmazállapothoz. Persze meg kell nézni hozzá a 925-öt is, de szerintem elég ritka ilyen dinamizmusnál az inverzió.
#2548
Változatlan elõrejezés...gyors intenzív csapadék, nyugaton havazás keleten esõ pénteken és szombat hajnalban.

Vasárnap újabb ciklon, de ez valószínõleg keletebbre jön fel.
1. Vagy déli délkeleti tájakat érinti,
Link
Link

2. vagy más modellek szerint a keleti tájakon vonul át, keleten vegyes csapadékkal.
Link
Link
#2547
Gyakorlatban ez mit jelenthet?
#2546
Egyvalamirõl talán kevesebb szó esett még a napokban a latolgatás során. Egyúttal érdekesség is, de a legkevésbé sem elhanyagolható dolog: mivel a pénteki ciklonban ugyebár extrém alacsony légnyomás várható, ezért a jól ismert fõizobárszintjeink is a megszokottnál jócskán lejjebb kerülnek majd. Pénteken napközben így a 925 hPa-os szint 450-500 méter körül, a 850 hPa-os pedig 1100-1150 méter körül valószínû, ami nem éppen mindennapos dolog mifelénk. nevet A különbözõ hõmérsékleti advekciók, szélsebességek stb. esetében pedig ennek azért lehet jelentõsége.
#2544
A pályavonallal most is megmaradt a 100-200 km.-es szórás. Igazából reggelhez képest azonban a keleti országrészben történõ felkanyarodás dominál:


A GFS determinisztikus futása reggelihez képest keletebbre helyezte a középpontot (kb 100 km.-el, a keleti országrészben történõ felkanyarodással:
Link
Link
reggeli:
Link

JMA továbbra is a reggeli pályavonallal számol azaz ez is hasonló tehát nagy eltérés már nincs.


ECM reggelihez képet keletebbi pályás felkanyarodás.:
Link


A ciklon mögött újabb ciklon várható vasárnap, várhatóan ez már gyengébb lesz ezért a melegadvekció sem várható olyan erõsnek, mint a pénteki esetében.
#2543
Hajrá Aladin nevet

Joe: nagyon szép munka!
Át is ugrom az Obiba meló után, veszek egy hatos szett kefét, hogy 2 napon át legyen mit rágni nevet
#2542
A szórás érzékeltetésére készítettem egy ábrát, melyen 3-féle T850-es izotermavonal látható a GFS 00z-s futásából (operatív, kontroll, plusz a 20 perturbált tag). Az idõpont péntek, 12 UTC. Link

beillesztett kép



Kék: -4 fok, mediciklonos helyzetben ennél már nagyon valószínû havazás síkvidéken is.
Rózsaszín: -2 fok, mediciklonos helyzetben síkvidéken ebbõl lehet bármi, erõsebb csapadékintenzitásnál akár még havazás is, a magasabb hegycsúcsokon viszont tiszta havazás.
Sárga: 0 fok, ez viszont nagy eséllyel már a hegyvidéki tiszta havazáshoz sem elég, persze vannak 100-ból 1 szituációk (vékony, enyhe 850, alatta fagy).

A teljes szórás kb. 300 km, de még a szûkebb 60%-nál is jó 100-150 km.

Egyelõre még mindig csak azt mondhatjuk, hogy csapadékhullás esetén a Nyugat-Dunántúlon nagy eséllyel havazni fog pénteken napközben, míg az Alföld nagy része várhatóan kimarad a buliból. A Kelet-Dunántúl, fõváros térsége, Északi-középhegység pedig rághatja a kefét, fõleg, hogy ezeken a területeken várható a legtöbb csapadék. havazas [esõ] havazas [esõ] havazas [esõ]
#2541
Találtam egy hó elõrejelzési térképet (illetve hogy talajon mennyi hó várható összességében (meglévõvel együtt):
Jelenleg ez van:
Link
30.-ra:
Link


Közben az Aladin is még a ciklon elõtt északon szép kis havazással számol (4-5 mm, bár ez cm.-ben soknak tûnik nekem):
Link
Link
Link
#2540
A mostani hóra a Bakony térségében újabb 15-25 cm hó eshet, de összességében a dunántúl jobban fog járni a tegnapelõtti csapadékrendszertõl. Móri árokban és a völgyekben hófúvások kialakulására lehet számítani. Keleten pedig ugyanez esõben. Bár arra is van esély a JMA alapján hogy délkeleten még nagyobb csapadék sem legyen.


A ciklonpályán sok fog múlni, jelenleg egy 400 km.-es sáv az ahol a ciklonközpont átvonulhat. Legkeletebbi számolt pálya Szeged nyíregyháza. Optimális verzió az elõbb említett ország közepe.

Legnyugatibb pálya Szombathely Gyõr.
Jól látható a hõkontraszt itt is (az icon valószínûleg a Barcs-Budapest vonalra számolhatja a vonulási irányt):
Link
#2539
Érdekes még az ECM elõrejelzése, az ország közepén a duna vonalára számolna a ciklon útvonalát:
Link

Igen jelentõs hõmérsékleti kontraszt: Nyugaton akár -4 fok, keleten +7+8 fok:
Link

Igazi csemege ígérkezik.


A JMA ettõl kicsit keletebbre számolja az útvonalat, nagyjából a Baja-Jászberény vonalra azaz nagyobb területe lehet a hidegebb oldalon.
#2538
A pénteki napon egy szokatlanul erõs és gyors mozgású mediterrán ciklon rohan át az országon.
A várható légnyomás 975 hpa.-t ez egy átlagos nagyhavas meditól 20-30 hp.-al kevesebb.
Link

Ami biztos hogy rajtunk keresztül vonul majd át a ciklon, viszont hazánkon belül még van egy 200-400 km.-es pályavariáció. Az ország nyugati részén jó eséllyel átmeneti erõs havazást okoz majd.
Jelentõs hõmérsékleti kontraszt alakulhat ki délkelet és északnyugat között:
Míg nyugaton -6 fok alá is lemehet a 850.-es T addig délen akár +4+5 is lehet ugyanazon idõpontban:
Link

A Pertubált tagok alapján széles sávban országon belül fog a halmazállapot váltás határvonala húzódni.
Link

Zalaegerszeg-gyõr vonaltól nyugatra esõ már nemigen lesz.
Nyíregyháza-Szeged vonaltól keletre nagy eséllyel viszont nem lesz havazás esetleg a legvégén látványhó.
Pertubát tagok 20 futásának átlaga:
Link


Van persze 1-2 elvetemült futás ami délkeletre is havat vár, azonban nem érdemes ezt komolyabban számításba venni
Az ország nagy részén nem lesz megmaradás az erõs átkeverés miatt.

A legeslegenyhéb verzió a GEM és az ICON, de nyugatonmég így is -2-3 fok lehet a 850.-es T ami viszont jó eséllyel hó maradhat végig:
Link
Link


Látványnak nagyon szép lesz ez a 6-8 órás átrobogó csapadékzóna ahol kis területen belül jelentõs hõmérsékleti és halmazállapot eltérések lehetnek.
#2537
Kis verifikáció is legyen, bár csak szóban.

Úgy gondolom, hogy nem sikerült rosszul ez az elõrejelzés, fõleg -2,5 napnál, mediciklonos helyzetben.

A csapadék végül elérte a nyugati országrészt is, igaz valóban kis mennyiségben, de azért egy látványhavazásra futotta belõle, én még annyit sem vártam, csak hószállingózást, vagy semmit.

A fõzóna is nyugatabbra esett, mint gondoltam, ráadásul nem kisebb vagy átmeneti hótakaró alakult ki, hanem 2-3 megyényi területen jelentõs hótakaró. Ugyanakkor a Dél-Dunántúl kissé alulmúlta várakozásaimat.

Az ország keleti felén sajnos beigazolódtak az esõs/vegyes sejtések, a Tiszántúl északi részén volt némi pozitívabb kimenet tél szempontjából, de azért azt sem teszik ki az ablakba.

A hegyvidékek mindenütt hozták az "elvárt" szintet, a vértesi-bakonyi 30-40 centi meg aztán végképp ütõs lett. Hófúvásban sem volt hiány e területeken, de ez síkvidékre is "leért".

Ha a modellekre visszagondolok, akkor bizony az ECM állt legközelebb az igazsághoz ebben az idõtávban, bár keleten kissé túllõtt a célon, nyugaton viszont alábecsült (halmazállapotot tekintve). A GFS túl visszafogottra sikerült, az UKMO meg teljesen elszállt az akkori "alig csapadékával". Összcsapadékot nézve még az ECM is szolid verziót adott sok helyre.
#2536
Az elõttünk álló éjszakán a sors furcsa fintoraként éppen a legvastagabb hótakaróval fedett országrészben várható a legkevesebb felhõ. Emellett az ÉNy-i szél már leáll, és a hajnaltól beinduló délies légmozgás is "megkíméli" a terület jelentõs részét. Így aztán ebbõl csak egy dolog lehet, mégpedig egy jó nagy zutty.

A mai Tmax is csak fagypont körül alakul a térségben, T850 sem rossz, -5, -6 fok, viszont a fölöttünk lévõ légtömeg nem túl száraz. Arra azért elég lehet a szitu, hogy jó pár hely behúzza a zord napot, de néhol szerintem nem zárható ki -15 fok alatti Tmin sem!

Nem tudom, van-e az OMSZ-nak arrafelé fagyzugos mérõhelye, úgyhogy érdemes lesz figyelni az amatõr hálózat méréseit is.

---------------------------------------------

Már majd' egy héttel az esemény elõtt látszott, Link hogy atlanti front érheti el hazánkat, és lõn csoda, holnap okklúzió halad át fölöttünk.

Igazából ennél jobban nem is alakulhatott volna a dolog, mert egy meleg-hidegfront váltásnál elkerülhetetlen lett volna az erõsebb bemelegedés. Az okklúziós front viszont stagnáló magaslati hõmérséklet és moderált felszínközeli légmozgás (sem az elõoldali, sem a hátoldali szélerõsödés nem lesz túl vérmes) mellett hozza a csapadékot, ami így az érintett területek nagy részén hó formájában érkezhet.

Most is készítettem egy ábrát: Link

beillesztett kép



Rózsaszín négyzet, zöld körvonal:

- az Alpokalján már reggel 7-8 körül havazás kezdõdhet, ami akár erõs intenzitást is felvehet; errefelé viszont a síkvidéki részeken könyörtelenül érkezik az enyhülés is, délutánra akár 3-5 fok is lehet, így valószínû, hogy korán vegyes felvágott váltja fel a hóesést;
- a DNy-i határszélen gyengébb nappali felmelegedés várható, de a jóval gyengébb csapadék-intenzitás miatt az is elég lehet, hogy ne tiszta hó essen ezeken a tájakon.

Rózsaszín négyzet, kék körvonal: délelõtt intenzív havazásra számítok e térségben, akár több centis friss hóréteggel, délutánra viszont nem esélytelen a gyengébb vegyes felvágott, valamint várhatóan olvadás indul meg.

Nagyobb, ötágú csillag: ha egyszer egy üzlet beindul...a hétvégéhez hasonlóan ismét a Bakony-Vértes környéki területek, és a Kisalföld keleti fele járhat legjobban. Jó eséllyel végig tiszta havazás, 5 cm körüli friss hóréteg, max. gyenge olvadással.

Kisebb, ötágú csillag: kevesebb csapadék, de tisztán hó, lepel-2 cm.

Négyágú csillag: látványhavazás, hószállingózás.

A favorit vidéken a szerdára virradó éjszakán feltámadó ÉNy-i szél kisebb hófúvásokat okozhat.
#2535
Kiskunhalason január 17.-26.-a reggelig 48,1 mm csapadék esett, nagyrészt esõ formájában. Vasárnap január 25.-én volt havazás.
#2534
Itt pénteken reggeltõl mostanáig 40 mm hullott.
#2533
Ne felejtsd el, hogy az idõkép vagy az OMSZ automatáira ne adj a havas helyeken. Pl. ha Pápát verifikálod, akkor itt nem 2, hanem kb. 22 mm esett szombaton 100 % hóban. Péntek reggel óta egyfolytában esik, eleinte kb.15 mm esõben aztán azóta kb. 30 mm hóban.
#2531
A ma éjféli kimenetek:

A Gfs szombat kora délutánra +2 és +5, Tiszántúlt kivéve, ahová +6 fok, az Ens a tiszántúli +6 +7 fokoktól eltekintve már csak 0 és +4.
Szombat éjfélre a két modell együtt jár, -1 és +3 fok, tiszántúli +4 fok.
Vasárnap reggel és kora délutánra a Gfs 0 és +3, az Ecm -1 és +3.

A csapadékvárakozás:
A Gfs újra országos csapadékkal számol, országos átlagban immáron 3-5 mm-t, az Ecm
tartja az országos lefedettségû, területi átáag 4-5 mm-t.
Vasárnapra a Gfs végre elõvette a közel országos lefedettséget, az Ecm tartja magát s tegnapihoz.

Összességében elmondható csapadék terén a Gfs sokkal jobban csapongott, az Ecm végig sokkal stabilabb volt.
A hõfok terén a Gfs végig kitartott szombati +2-5 fok közötti értéknél, ahogy az Ecm a 0 és +4 fok közöttinél.
Vasárnap egész nap az Ecm tartotta magát a kimenetek terén, a Gfs csak lassan hozta le az Ecm szintjére.

A többi a ciklon dolga, hétfõn verifikálok.
#2530
Még jobban követhetõ a tipukus mediterrán ciklonos szélsebességnövekedés a szélhûtésen (magyarosan hõérzet):
Nagyon szépen lekövethetõ azaz idõpont amikor megugrik a szélhûtés (szinte minden átmenet nélkül), ekkor kerülünk a ciklon áramlási rendszerébe, érdekes hogy a milyen jól mérhetõ ez a folyamat. A szélsebesség után nem sokkal pedig volt egy ugrás a hõmérsékletben is (a szél miatt). Gyenge inverzió teljesen megszûnt.

beillesztett kép

#2529
Nemsokára erõs széllökésre lehet számítani az észak alföldön.
A legfrissebb széladatok megerõsítik ezt, míg tegnap szinte szélcsend volt, 10 km alatt volt a szélsebesség, tegnap estétõl fokozatosan erõsödik a szél, jelenleg 25 km/h.-ás lökések vannak, várhatóan 50-60 km körül várható a csúcs:
Link

beillesztett kép

#2528
A déli Gfs és Ens tovább erõsödõ különbséget ad.

A Gfs szombat kora délutánra még országszerte +3 és +5 fok közötti értékeket ad, ezalatt az Ens a Tiszántúlt kivéve már csak 0 és +4 közöttit, csak a Tiszántúlra vár +4 és +6 közötti értékeket.
Vasárnap reggelig mindkét modell csökkenõ t-vel számol, a Gfs 0 és +2 fok közöttit, az Ens -1 és +1 közöttit.
Vasárnap kora délutánra s Gfs +1 és +5 fok közé melegedõ értékkel számol, az Ens 0 és +3 fok közé.

Csapadék terén Gfs szombatra már csak a keleti megyékre ad csapadékot (Ék-re korlátozva a 2-3 mm-en felüli értékekkel), vasárnapra csak a Mátra vonaláig visszapörgõ 1-2 mm-t.
Az Ens szombatra az ország nagy részére ad jó néhány mm-t, vasárnapra a Dunától keletre tartós, lassan gyengülõ 2-4 mm-t, ám vasárnap délelõttig a Dunántúl keleti részére is ad 1-3 mm-t.
#2527
Az aladin még alacsonyabb hõmérséklettel számol, de az ECM.-hez áll közelebb, azaz alacsonyabb értékekkel számol:
Szombaton a dunántúlon már nappal is 0 fok körül, keleten +2+4 fok:
Link
Vasárnap már országos szinten 0 fok körül:
Link

Érdekes módon Odafenn azonban holnap éjjeltõl már nyugaton adott lehet szombat reggelre a halmazállapot váltás:
Link


Szombat délelõtt már a dunától nyugatra:
Link
Az ország közepén okklúzió várható:
Link

Szombat este felé már a középsõ országrész is jó lehet havazásra:
Link
A csapadék szombat éjjel egyre inkább keletre korlátozódhat, illetve újabb okklúziós zóna alakulhat ki (húzódik ránk délkelet felõl, un visszapörgés) mely elég tartósnak ígérkezik:
Link


Vasárnap reggel már országos szinten megfelelõek a havazás feltételei:
Link
Vasárnap délelõtt csökkenõ intenzitás de már keleten is havazással:
Link

Összességében az aladin szerint egységesebb lesz a kép azaz szombaton inkább a dunántúlon lehet havazás, míg vasárnap már inkább keleten.

Aladin számítása alapján a halmazállapot váltáshoz jó 24 óra kell majd.


Közben a GFS is teljesen hasonlóval számol
Szombaton az ország középsõ sávjában okklózió:
Link
Majd átmeneti szombat nappali gyengülés után:
Link
Keleten újabb erõs csapadékzóna épül majd fel szombat este, ami vasárnap fokozatosan hal csak el igen lassan:
Link
#2526
A megújult Gfs elsõ erõpróbája a hétvégi med.ciklon lesz.
A hétvége már csak 2-3 napos idõtáv, így lehet már a verifikációra elõkészíteni.
Ami miatt felfigyeltem erre, az az ECM-tõl való komoly eltérés.

A két, ma éjféli futást vizsgáltam, országos nagyságrendben.

Szombat
Hõmérséklet: Gfs illetve Ecm, az ország 2/3-ra jellemzõ értékek
reggel: 0 +4 illetve 0 +4
délbe: +2 +5 illetve 0 +4
este: +1 +4 illetve -1 +2
éjjel: +1 +3 illetve -1 +1

Csapadék:
Gfs: Erõsen csökkenõ mennyiség, országos nagy részén alig 2-3 mm, a Duna vonalától végig vegyes
Ecm: Az ország nagy részén 4-5 mm, a nap folyamán egyre inkább hóban, kevés Ék-i területet kivéve

Vasárnap
Hõmérséklet: Gfs illetve Ecm, az ország 2/3-ra jellemzõ értékek
reggel: 0 +2 illetve -2 +1
délbe: +2 +3 illetve -1 +2
este: 0 +3 illetve -1 +1

Csapadék:
Gfs: Alig 0,5-1 mm, az is a Duna vonalától keletre, még mindig felében vegyes
Ecm: Az Dunától keletre átlag 3-5 mm, szinte már csak hóban

Összességében a Gfs végig jóval melegebbet vár, ez a halmazállapot miatt különösen szombat délutántól vasûárnap reeggelig ad ki markáns különbséget.
A csapadék ügyében is jóval kisebb menyiéget ad a Gfs.
#2525
Talán a Bakonyban várható elsõdlegesen a váltás és a megmaradás is. Olaszfalu fogja jelenteni itt :-)
Vasárnap hajnalban terjed szét a halmazállapot váltás határvonala.

A megmaradás az más kérdés lesz. 0:-1 fok kell hozzá legalább.
Vasárnap napközben fokozatosan terjed kelet felé, de a csapadék mennyisége meg fogy lassan és a végén már csak szállingózásra futja majd.

Pár óra eltérés van a modellek között, hogy az a -1:-3 fok meglegyen a szilárd halmazállapothoz:
DVD alapján már szombat este bekövetkezhet:
Link
GME alapján is valamikor szombat éjjel:
Link
Link

#2524
Hegyvidékek: az Alpokalját kivéve gyakorlatilag az összes többi, magasabb hegységünkben igazi téli idõre számíthatunk, 5-15(20) cm-nyi friss hótakaróval. Kelet felé a hóhatár egyre feljebb kerül.

Szél: Nyugat-Dunántúl, Közép-Dunántúl, BAZ megye lehet a frekventált terület a megerõsödõ légmozgás témájában, a síkvidéki Wmax-okat tekintve kb. ebben a sorrendben. Nyugaton, plusz a Balaton környékén 80-90 km/h környékén lehet a teteje, a hegyekben természetesen akár jóval e fölött is. A Dunántúli-khg.-ben jelentõsebb hófúvás is elõfordulhat!
#2523
Péntektõl mediterrán ciklon okklúziós frontja, a hétvégén pedig e ciklon keleti határainknál kimélyülõ peremciklonja alakítja idõjárásunkat.

Jelen állás szerint én nagyjából így képzelem el a dolgot síkvidéken a modellek alapján: Link

beillesztett kép



Elsõként kiemelném, hogy eleinte mindenütt (már ahol lesz csapadék) esõ várható.

Fekete csíkok: az ország nyugati részén csak kevés csapadék valószínû, vagy száraz marad a térség.

Kék csillagok: ezen belül

- sötétkék: a csapadék jelentõs/nagyobb része (30-70 %) havazás formájában érkezhet, kisebb/átmeneti hótakaró képzõdésére is jó esély mutatkozik;

- világoskék: a csapadék kisebb része (15-40 %) havazás formájában érkezhet, hótakaró képzõdésére kisebb az esély.

Rózsaszín négyzetek: nagyrészt esõ, vegyes halmazállapot, a csapadékhullás végsõ periódusában e területeken is lehet tiszta havazás (arányában 15 % alatt), megmaradása nem valószínû.

Zöld körök: túlnyomóan esõ, helyenként záporok (zivatarra kicsi az esély).

Gyaníthatóan kissé korán kreáltam ezt az ábrát, hiszen az eseménysorozat érdemi része még több mint 2 napra van, de a 00/06z-s globálmodellek egészen hasonló kimeneteket adtak, próbáltam egy középutas verziót összehozni.

Mindenesetre szerintem nagyobb figyelmet érdemel ez az esemény a télfanok részérõl is, mint amit eddig a met. társalgóban kapott. havazas
#2522
A mai nap ködös takony idõ várható, légmozgás gyakorlatilag nulla, de azért lassan forog a kis kanalas. Páratartalom lassan 48 órája 95% fölött van., várható volt hogy beködülünk, harmatpont hiány mindössze 0,3-0,4 fok.



Érdekes idõjárás van kialakulóban, hosszú idõ után aktivizálódik a mediterrán térség.
Link

A hétvégi ciklon egy beragadó sót visszakanyarodónak ígérkezik, igazi hidegbázis nélkül.
Link

Az alpokalján minden bizonnyal szilárd halmazállapot is lesz majd, sopron környékén átmentileg meg is maradhat.
Megfelelõ hidegbázis esetén ilyen esetben már nagy hó szokott esni.
Jövõ hét elején viszont téliesebb idõ néz ki a ciklon mögött beszivárgó hideg levegõ miatt.

Az óceáni határ meglátszik a hótakarón is:
Link

Tõlünk keletre sincs igazi hótakarós idõ már egy ideje.

Érdekes módon Törökországból eddig igen havas idõrõl jött jelentés.
#2521
Havas esõ volt, vagy havazás szitálással. 68-as jelenidõ van az észlelésekben. Fagypont alatt az is megmarad, ha nagy része hó.


De a lényeg, hogy Bakonyvárnak megint igaza lett, a modellek-elõrejelzések 100 %-ban buktak, mert az ország 1 ezrelékén 1 cm-nyi hó is összegyûlt a brutálisan hideg idõben.
#2520
Volt havazás az éjjel a Kékesen. Link
#2519
Akkor valaki csúnyán átszabta a határokat éjjel, hogy a Mátraerdõ északnyugatra került. Lehet, hogy én most Ausztriában vonatozok, Gyõrt elhagyva? szegyenlos

Amúgy meg a Kékestetõn is csak havas esõ volt, nem tudom, a havazást melyik nem hiteles meteorológiai oldalról szedted. Link

A kommentedben pedig a hegyvidékekrõl sem írtál, így ez is tipikus esete volt egy "bármit írok, utólag úgyis bele tudok magyarázni mindent úgy, hogy nekem legyen igazam" típusú hozzászólásnak. Persze ennek ellenére nem volt igazad.

És még valami, a télvárók és a modellek 0 %-ával szemben általad rendre felvillantott szép havas, hideg periódusokból (bár ez utóbbit talán felesleges is megkérdezni, hisz a pápai fagymocsárban mindig hideg van) hány jött be eddig ezen a télen? Nulla?

Téma lezárva. vidám kacsint
#2518
A síkvidékrõl nem írtam, de a Mátraerdõben ma már havazott. Ezzel a téma lezárva. vidám
#2517
Végül is mire számítasz rövid- esetleg középtávon? Mert az nem derült ki a hozzászólásból, a "holnapi csapadék nem lepne meg ezek után, ha havas lenne" részt kivéve.

Vagy talán ez lenne a latolgatás: rövid idõn belül jönnek a szép havas helyzetek?

Ja igen: honnan tudod, hogy holnap csapadék érkezik? A felhõk mozgása vagy DM naptára?

Hogy én is latolgassak egyet: nem lepne meg, ha holnap nem esne hó síkvidéken. Szigorúan modellek alapján, hátha most az egyszer bejön nekik.
#2516
Érdekesen alakul itt Ény-on az idõ. A modellek ezt a hideget nem vették észre, ami itt van. Már egy hete zengetik a fagymentes idõt meg szupertavaszt, de itt max. hûvös november van tegnap óta. A max. du. 5 fok körüli volt, az éjjel gyenge fagy a Kisalföldön, most meg este hidegebb van mint amit reggelre vártak. Már -1-2 fokok is voltak a térképeken, nálam most 0,4 fok van borús idõben. A holnapi csapadék nem lepne meg ezek után, ha havas lenne. Ha a modellek és híveik egyetértenek mint karácsony elõtt a 0 % hóesélyben, akkor szoktak jönni a szép havas epizódok (Pl. dec. 26-án már megmaradó havak is estek itt-ott). Ha a rövidtávú esélylatolgatásban ekkora a hiba, akkor bízok abban, hogy hosszútávon sem jobb a helyzet kacsint .
#2513
Sajnos holnap reggel megint Ónos esõ veszély van kilátásban.
925 hpa.-on nagyon megenyhül az idõ, kivéve ÉK:
Link
Talajon viszont vastagon fagyni fog:
Link
Link

ÉK.-en viszont erõs havazás is lehet.
#2506
Valamit elfelejtettél.....a hõmérséklet +1+2 fok lesz egészen éjszakáig, illetve vegyes csapadék is lehet illetve van.

Kicsit meglepetés ez a mai nap, az elmúlt idõszakban mára csak a nyugati végekre lehetett várni csapadékot, erre a friss modellek szerint egészen nagy területen is elõ fog éjjel fordulni:
Link
Link

Egy szûk sávban éjszaka a Szeged-Gyöngyös vonalban is lehet erõsebb hózápor havazás, na akkor van rá esély hogy meg is maradhat már.
Link
Link
#2505
Jha ezek a várakozásaim elfelejtettem oda írni.
#2504
Budapest térsége külterület 1-2cm belsõkerületek itt-ott folt. József-Teréz körút környéke semmi. hegyek
4-5cm Salgótarján-Szolnok-Miskolc háromszög 1-7cm Nyíregyháza-Nagyvárad-Szatmárnémeti háromszög 5-15cm
Északi Khg (Mátra Bükk Zemplén) Déli oldal 8-14cm Északi 1-5cm
#2503
Fátyolos az ég, lassan hûl a levegõ +1,5 fok van most, remélhetõleg a csapadék leviszi majd a hõmérsékletet. 3-5 cm hóra lehet errefelé számítani reggelig ami gyorsan el is olvad majd holnap.
#2502
Azt látom, hogy sajnos már megint fokozatosan egyre délebbre teszik a modellek a várható havazás helyét. B-A-Z megye északi felére már most sem igazán várható semmi.
Hátha elszólom magam és nem így lesz. Azért is írom ezt ide.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-21 22:33:55

Kõszeg

1.3 °C

18002

RH: 87 | P: 994.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.