A GFSP-én nagyon jól nyomon követhető a hideglötty utáni állapot. Tehát Nyugat- Északnyugat-Európa feletti dominanciával anticiklon erősödik meg eleinte, illetve Grönlandon is a magasnyomás válik uralkodóvá. A kettő között egy alacsony nyomású zónán belül behatol Izlandon át egy elég markáns atlanti ciklon Észak-Európába, elérve a Skandináv-félszigetet. Link
Mögötte Izlandon emelkedik a nyomás, a nyugat-európai AC nyúlványa eléri a szigetet és összekapcsolódik a Grönland feletti magasnyomással majd az AC peremén az orosz területek felett örvénylő ciklon közös áramlásában bezúdulna a hideg, fagyosabb légtömeg. Ez 850 hepán  -8, -13 fok közötti értéket jelentene a GFSP alapján, de az ECM is hasonlóképp adja a lehűlés mélypontját.
144 óránál a mérges csigák egyébként legyűrik a grönlandi AC-t és 168 órától fokozatosan délnyugat-északkelet tengelyűvé válna az nyugat-európai AC és mi AC centrális helyzetbe kerülnénk 192 órát követően, de a csigagyár aktív maradna és elég jól fejlettek maradnának az akciócentrumok (az izlandi alacsony nyomású minimum, az azori maximum) amit tükrözhet is a felfelé evickélő NAO index és a megerősödő, illetve viharossá fokozódó nyugatias áramlás. Tartós AC centrális helyzetre sem látok sok esélyt, közel lehetnek a ciklonok, dimanikusabb lehet a légkör, frontátvonulásokkal. Én senkit sem akarok lelombozni, de Joe-val egyetértve egy átmeneti hidegöblítésre számítok, bekaphatunk egy pár keményen fagyos hajnalt is miatta, hócsapadék, hózápor nem kizárt amennyiben kialakulnak csapadékgócok, de a havas, zord tél -még- nem most következik. Aki viszont szereti a viharos szelet, főként az ország nyugati és középső, aztán később akár északkeleti vidékein is élvezheti jó eséllyel.
ECM-en 216 óránál egy viharciklon kezdeménye jelenik meg az Azori-szigetek felett, ami 240 órára gyorsan célba is venné a Brit-szigeteket. Onnantól nálunk délnyugatira váltana az addigi északias áramlás, óceáni léghullámok érkeznének a medencébe a ciklon előoldalán amennyiben bele kerülnénk az áramlási rendszerébe.

A modellösszkép erős atlanti ciklontevékenységet olykor igen mély ciklonmagokkal, vagyis ez a korábban általam többször is felvetett gyors légtömegcserét, frontátvonulásokat, dinamikus időt sejteti, amiben benne lehet egy-egy csendesebb magasnyomás uralta nap. 

Veszve nincs még a dolog, meglátjuk, hogy bekerül-e vissza a képbe a mediterrán ciklon.