2024. október 05., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71866
A következő napokban egy klasszikusnak mondható szinoptikai ciklus fog lepörögni:  a kezdetben a kontinens északi része fölött húzódó gyors nyugati légpályák hamarosan lefordulnak  dél felé, azaz poláris expanzió és teknőképződés  -azaz meridionálisra váltó cirkuláció- lesz megfigyelhető a kontinens középső sávjában.     Link     Link     Link
A helyzet specialitása ezúttal a teknő déli részének igen gyors lefűződése. A kelet felé beorrosodó azori AC már 72 óránál "levágja" az alacsony nyomású nyúlvány déli felét.     Link
Ettől kezdve viszont a mediterrán térségben elhelyezkedő ciklonmaradvány sokáig "haldoklik", amiről a körülírtan alacsony geopotenciál tanúskodik.     Link     Link     Link     Link
A lefűzött, elöregedett (medi) ciklon, vagy inkább magassági hidegörvény a 850 hPa-os nyomásnívón mért hőmérsékletből is detektálható:     Link     Link     Link
Látható, hogy 144 órától a Földközi-tenger medencéjének középső részein hidegebb lesz a magasban, mint Közép-Európában, sőt Észak-Európa egy részén. Ide tartozik még észak szárazzá válása, a csapadéktevékenység fokozatos leszorulása délkeletre 96 óra és 168 óra között:      Link     Link     Link     Link
A teknő hátoldala meglehetősen hűvös légtömeget "húz le" északnyugatról, amiatt a hét első felében térségünkben csökkenő hőmérsékletekre számíthatunk.      Link     Link     Link     Link     Link
A hét legvégén viszont már a lefűző, északi AC keleti áramlásában melegebb levegő érhet el keletről.     Link     Link     Link
Addig azonban a fölénk áramló hűvös levegő és a cikloncentrumok közelsége változékony, időnként csapadékos, nem éppen koranyárias időt biztosít a számunkra. A napos bontású prognózis:
Kedden sok lesz felettünk a felhő, csak rövid napos időszakokkal számolhatunk. Az országban többfelé fordul lő zápor, zivatar. Keleten heves zivatarok is lehetnek. A Dunántúlon a délnyugati, a Dunától keletre a déli szél időnként megélénkül, zivatarban viharos lökések lehetnek. Hajnalban 12-17, napközben 20-26 fok várható. Északnyugaton lesz a hűvösebb.
Szerdán hasonló időjárásban lesz részünk: erősen felhős vagy borult ég mellett sokfelé lesz zápor. Elsősorban a Dunától keletre heves záporok, zivatarok valószínűek, ott hirtelen nagy mennyiségű csapadék zúdulhat le. Eső, zápor azonban az egész országban, a Dunántúlon is előfordul. Nyugaton megélénkül, időnként megerősödik az északnyugati szél, másutt gyenge, változó irányú légmozgás valószínű. Zivatarban viszont bárhol lehetnek erős, viharos széllökések.  Kora reggel 12-16 fokot mérünk, délutánra pedig jelentős hőkontraszt jön létre országon belül. A nyugati határszélen helyenként a 15 fokot sem éri el a maximum-hőmérséklet, keleten ellenben 25-26 fokos nyári meleg lehet.
Csütörtökön a nap első felében sok lesz a felhő, és északnyugaton, északon kiadós esőre van kilátás. Később keleten csökken a felhőzet, kisüt a nap. Délután ezeken a helyeken zivatarok képződnek, északkeleten akár igen hevesek is. Az északnyugati, északi szél a Dunántúlon ismét élénk, gyakran erős lesz, míg keleten jobbára gyenge marad a változó irányú légmozgás. Hajnalban 9-14, délután 11-24 fok valószínű. A hűvös idő északnyugaton, a nyárias meleg a keleti határvidéken valószínű.
Pénteken már kevesebb lesz a felhő, és csupán szórványos záporok lesznek a keleti országrészben. Nyugaton a napsütés lesz túlsúlyban, ott számottevő csapadék nem várható.  Az északi szél nyugaton és északkeleten megélénkül. Hajnalban 8-13 fok valószínű, míg délután 20-24.
Szombaton nappali gomolyfelhő-képződés mellett délkeleten fordulhatnak elő záporok, zivatarok. Az északkeleti szél időnként megélénkül. A nappali hőmérséklet eléri a 21-26 fokot.
Vasárnap is erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés. Kezdetben délkeleten, délen, majd másutt is többfelé lesz zápor, zivatar. Mérsékelt északkeleti szél mellett délutánra 24-28 fokig melegszik a levegő.
#71865
Elsőre talán logikusnak tűnhet, de ha tovább gondoljuk a dolgot, akkor már nem az.

Én valahogy így képzelem el:

- zonális irányításnál, sokszor dobsz 3/4-et a kockával és néha 2/5-öt, ritkán 1/6-ot;
- meridionálisnál pedig sokszor dobsz 1/6-ot és 2/5-öt, ritkán 3/4-et.

Átlagban ugyanaz jön ki hosszútávon nagyobb térségre, hiszen van hátoldali hideg, meg előoldali meleg is. Nem mindig ugyanoda megy egyik vagy másik.

Szóval azzal, hogy lecsapolódik a hideg, azzal együtt a melegnek is le kellene csapolódnia és aztán kezdődik minden elölről.

A légkör nem úgy működik, hogy azért van hidegebb vagy melegebb, mert az egyik oldal a másik fölé kerekedik, a légkörzés mindig az egyensúlyra törekszik. Ugyanazok a folyamatok lezajlanak benne akkor is, ha 13 fok az átlaghő, meg ha 15 fok.

Szóval nem az ajtót nyitották ki a hűtőn, hanem a teljesítménye csökkent, avagy a szoba lett melegebb.

Szerintem.
#71864
Az 1. pontra alkalmazható az a példa, amit akkor szoktak felhozni, amikor valaki azt firtatja, hogy miért van néha az átlagosnál hidegebb, ha melegszik a bolygó? A nyitva hagyott ajtajú, leolvadó hűtő effektusra gondolok.
#71863
Ha tippelnem kellene, akkor azt mondanám, hogy június második felében kapni fogunk a keményvonalas nyárból, ami nem az átlagos 25-30 fok közötti tartomány, hanem legalábbis 30+, de akár igazi kánikula.

1. Az arktiszi hidegdepó totálisan leépült májusban a gyakori hidegleszakadásoknak hála. Link Nem extrém kevés, ami maradt, de kevesebb, mint az átlag. Idővel mindig centralizálódik a hidegmag az ilyen hosszú "lecsapolási" időszak után, lassan eljön ennek az ideje. A tengeri jég kiterjedése is nagyon gyenge, volt a legalacsonyabb is a tavasz folyamán, de most sincs messze tőle.

2. A térítői radiátor a jövő héten ugrásszerűen tovább melegszik. Link Ez sem extrém meleg, de az átlagnál nagyobb kiterjedésű lehet a 30+ fokos T850 területe, ami viszont fontos, hogy Ny-ról K-re végighúzódik a meleg. Magyarán ha meg tud indulni a meleg, akkor meg is fog, mert Marokkótól a Közel-Keletig lesz bőven.

3. A NAO-hoz szépen illeszkedik az idei tavasz csapadékának alakulása, és most mintha megindulna felfelé az index. Link A nyomásfáklyák alapján ez egyelőre még nem egy stabilan erős azori AC-nak lenne köszönhető, hanem inkább az északon gyengülő ciklontevékenységnek. Link Persze a szórás óriási, lehet, hogy a NAO is visszatáncol majd. De ez még csak a hónap eleje.

4. A CFS a hűvös kiindulási állapot ellenére is átlagos/átlagnál melegebb júniust vár a maszkolt verziókban is, az ECM hosszútávú szintén melegebbet jövendöl. Na persze ezek megbízhatóságával tisztában vagyunk mindannyian.

Szóval szerintem hamarosan eljő a nyárimádók ideje, de hát csak hangosan gondolkodtam, az időjárást ez meg nem igazán érdekli. nevet
#71862
Nagyon érdekesek és főleg részletekre kiterjedők ezek a prognózisok, bár időbeli besorolásukat tekintve inkább a közép- mintsem a hosszútávú előrék kategóriájába sorolnám őket, Ezért itt és most belinkelek egy részletes német elemzést, amely egyrészt összefoglalja nemcsak a nyár eleji, ám nagy vonalakban az egész nyárra vonatkozó várható hőmérsékleti és csapadékviszonyokat: 
Link 
Röviden összefoglalva a német DWD szakértői úgy látják, hogy június első harmadában is folytatódhat a javarészt változékony, összességében csupán mérsékelten meleg idő. Ezen belül ha elő is fordulna egy-két T fellángolás a 25-30 fokos tartományba, az élénk észak-atlanti ciklontevékenység által generált hidegfrontok minduntalan visszavethetik a T jelentősebb, illetve tartósabb emelkedését. A nyárkedvelők szempontjából ez nem éppen egy win-win helyzet, ugyanis a német meteorológusok szerint kétfajta makrocirkulációs alaphelyzet alakulhat ki a meteorológiai nyár elején Európa felett: 
1) Zonalizálódás - ez Közép-Európában mérsékelten meleg időt jelentene, nyugatról keletre vonuló, jobbára érintő frontokkal.
2) A meridionalitás kiújulása: az azori és a grönlandi AC között újfent híd alakulna ki, így az AC-híd előoldalán akadálytalanul áramlana a hűvös levegő dél felé. Nálunk - amennyiben a teknő nem kötne ki Közép-Európától nyugatra - ez szintén változékony, talán még a zonális verziónál is hűvösebb időt eredményezne. 
Az egyes nyári hónapokat tekintve, júniustól augusztusig egyaránt enyhén pozitív T anomália, illetve enyhén átlag feletti csapadék ´dukálhat´ Közép-Európának. A forrás nyilván a CFS V2 lehet, melynek friss futása szerint a június kb 1 fokkal lenne melegebb a sokévi átlagnál, a július nagyjából átlagosra sikerülne, míg augusztus akár enyhén negatív anomáliát is hozhat a Kárpát-medencében, jelen állás szerint.
Összefoglalva tehát elég vaskos meglepetés lenne, ha az idei nyár a hosszantartó, ún. gatyarohasztó melegről szólna. Nem hiszem, hogy elmaradnának a meleg, stabilabb periódusok, ám a kulcsszó mégiscsak a változékonyság lehet majd. Bő 3 hónap múlva verifikálunk. nevet
#71861
Érdekes makroszinoptikai történéseknek lehetünk tanúi ezen a héten. A Közép és Észak-Európa feletti alacsony nyomású mezőnek tőlünk északra (Cseh majd Lengyelország) elhelyezkedő középpontja fokozatosan töltődik, gyengül. Ugyanakkor a ciklonális mező nyugati végén, az Északi-tenger felett újabb ciklonközpont jön létre. Ez majd kelet felé, a Skandináv-fsz. irányába mozog, és a beorrosodó azori AC-al alkotott áramlási  rendszere továbbra is biztosítja a kontinens középső területei számára az északnyugati irányú légáramlást. Bár nagyobb mennyiségű hideglevegőt ez az áramlás nem "húz le" északról, az afrikai forró légtömegeket "sakkban tartja", azok térnyerését Európa irányába megakadályozza.
Bár minket nem érint, érdekességként megemlíthető, hogy az említett észak-európai ciklonális mezőnek legalábbis egy része fuzionálni látszik a kontinens északkeleti peremvidékei felett eleve adott alacsony nyomású területtel. Valószínűleg ez is hozzájárul az észak-urali ciklonközpont erős kimélyüléséhez 72 óránál. Ez a légörvény majd durva hidegbetöréssel fenyegeti az európai Oroszország északi területeit. Ahogy mondani szoktuk, az Északi-sark maradék hidegtartalékai fognak ide szakadni.
Link     Link     Link     Link     Link
Ezek után nézzük országunk időjárását:
szerdán a már említett, tőlünk északra örvénylő ciklon felhőzete lesz fölöttünk. Mi több, ez a nap folyamán várhatóan mind jobban ránk húzódik, észak felől egyre több helyen valószínű zápor. Északkeleten tartósabb eső is lehet, míg elsősorban a délebbi területeken zivatarok képződhetnek.
A nyugati szél elsősorban az ország északi felén gyakran megélénkül. A hajnali 10-14 fokról délutánra a felhőzet és csapadék függvényében 15-22 fokig emelkedik a hőmérséklet.
Csütörtökön már kevesebb lesz valamivel a felhő. Változóan, gyakran erősen gomolyfelhős ég mellett elszórtan lesz zápor, főleg keleten zivatar is.
Záporok, zivatarok egyébként az északkeleti országrészben a legvalószínűbbek. Az északnyugatira forduló szél a nyugati és a középső országrészben megélénkül. Hajnalban 9-13, kora délután 17-22 fokot mérünk majd. Északkeleten lesz a legmelegebb.
Pénteken északkeleten, keleten lesz több felhő. Ott erőteljes gomolyfelhő-képződésből délután szórványosan fordul elő záporeső, zivatar. A Dunántúlon ezzel szemben a napsütés lesz túlsúlyban, ott számottevő csapadékra nincs kilátás. Az északnyugati, északi szél az ország nyugati és középső vidékein, valamint északkeleten gyakran megélénkül. Hajnalban 9-13, napközben 18-23 fokra számíthatunk.
Szombaton nappali gomolyfelhő-képződésből elszórtan, főleg a Duna vonalától keletre fordul elő zápor, zivatar. Az északnyugati szél már csak néha élénkül meg.  Hajnalra általában 8-12 fokig csökken a hőmérséklet, délután pedig 20-23 fokra melegszik a levegő.
Vasárnap várhatóan nyugaton lesz több felhő, a Dunántúl nyugati felén többfelé fordul elő eső, zápor, zivatar. Északon is lehet zápor, zivatar, de csak helyenként. A Dunántúlon időnként megélénkül az északnyugati,északi szél, másutt gyenge marad a változó irányú, de leginkább délies légmozgás. Hajnalban 9-14 fok valószínű, délután pedig 18-26 fok. A felhős, csapadékos északnyugaton lesz a hűvösebb, keleten, délkeleten pedig a melegebb.
Távolabbi kilátások:  120 órától a kontinens északi területei felett nyugatira vált az áramlás, kis túlzással északi zonalitás indul.     Link
Ez aztán 168 órától kezd meridiába váltani, és hidegleszakadást indít ezúttal az Atlanti-óceán felett:     Link
Az így kialakuló teknő térségünkre nézve előoldali poziciót sugall, bár ECM szerint az alacsony nyomás elég gyorsan keletre helyeződik, a hátoldali hűvösebb levegő is hamarosan megközelítene:     Link     Link
Természetesen ez a kimenetel az időtáv miatt kissé már bizonytalan. Megemlítendő, hogy GFS űrtávban sokadik futásban ismételt nyugati teknőképződéssel, nálunk "beragadt" C előoldali pozicióval számol. Ez  esetben igazi nyári meleggel indulna a június.
#71860
A következő időszakban Európa időjárási helyzete csak kismértékben változik. A kontinens északnyugati vidékein továbbra is nagy kiterjedésű anticiklon alakítja az időjárást, a Földközi-tenger térségében pedig fennmarad a lefűzött alacsony nyomú mező. A lefűződéshez tartozó, leszakadt hideg légtömeg majd feldarabolódik, lassan melegszik a kontinens északi és középső részei felett:    Link     Link     Link    
A hét második felében a jelenleg a Brit-szigetek és az Északi tenger fölött elhelyezkedő AC központja a Skandináv-félsziget fölé helyeződik, és ez a magasnyomás a grönlandi anticiklonnal kapcsolódik össze. Ezzel párhuzamosan a mediterrán alacsony nyomású mező nyugati része aktivizálódik, a Földközi-tenger nyugati medencéjében mélyül ki ciklon. Mindezek következtében térségünk felett északiból keletire, majd déliesre fordul az áramlás. A délnyugat-európai ciklon az előoldalán "felhúzza" majd a meleg légtömegeket, de az is látszik, hogy a meleg levegő jobbára Délkelet-Európát árasztja el. A melegedés nagyobb mértékben a tőlünk keletre fekvő területeket éri majd, azonban a magasban zajló melegedés kisebb mértékben a Kárpát-medencét is érinti:     Link     Link     Link
Az érkező melegebb levegő nedvességtartalma várhatóan tetemes lesz, így a melegedés nem jelenti időjárásunk szárazra, stabilra fordulását. A részletek:
Kedden még az országunktól délre örvénylő mediterrán ciklon alakítja időjárásunkat. Egész nap erősen felhős vagy borult lesz az ég, sokfelé lesz csapadék. A Dunántúlon csendes eső várható, keleten inkább záporszerű csapadékkal számolhatunk. A keleti határvidéken zivatarok is lehetnek. A Dunántúl nyugati felén erős, gyakran viharos lesz az északi szél, északkeleten viszont az északkeleti szél erősödik időnként meg. Az ország középső sávjában gyengébbnek ígérkezik a légmozgás. Kora reggel 6-10 fokot mérünk majd, ehhez képest nyugaton alig emelkedik a hőmérséklet a délutáni órákra. A Dunától keletre ezzel szemben a nappali felmelegedés eléri a 12-16 fokot.
Szerdán a Dunántúlon nagyrészt marad az erősen felhős vagy borult idő, a középső és a keleti országrészben azonban csökken a felhőzet. A felhős Dunántúlon többfelé várható tartósabb eső, kezdetben a déli területeken, később északon is. A számottevő mennyiség a Dél-Dunántúlon várható. A Dunától keletre, ahol huzamosabban kisüthet a nap, délután záporok képződnek. A jelentősebb záporok északon, északkeleten várhatóak, ott zivatar is előfordul. A Dunántúlon gyakran megerősödik az északi, északnyugati szél, máshol mérsékelt lesz a keleties légmozgás.
Kora reggel keddhez hasonlóan 6-10 fok ígérkezik,  míg délután A Dunántúlon 10-15, máshol 16-21 fok valószínű. A legmelegebb várhatóan északkeleten, a leghűvösebb nyugaton, délnyugaton lesz.
Csütörtökön már némileg csökken a felhőzet, de az ország nagy részén még erősen felhős idő várható. Ezen belül a kevesebb felhő északkeleten valószínű. Főleg a Dunántúl északi  felén lesz további eső, zápor, de záporok máshol is előfordulhatnak. A Dunántúl nyugati, északnyugati részén még élénk lesz az északi szél, a középső és keleti országrészben ugyanakkor mérsékelt vagy gyenge déli, délnyugati szél valószínű. Kora reggel 6-10 fokot mérhetünk. Délután 12-21 fok valószínű, és egyelőre marad a délnyugat-északkeleti kontraszt.
Pénteken várhatóan a délnyugati, nyugati tájakon lesz a kevesebb, keleten a több felhő. Záporok elsősorban északon és keleten fordulnak elő, ott zivatar sem kizárt.  A Dunántúlon számottevő csapadékra már nincs kilátás. A délire fordult szél északnyugaton időnként megélénkül. A derültebb Dunántúlon hajnalra 4-9 fokig is lecsökken a hőmérséklet, az Alföldön 10 fok körüli értékek valószínűek. Délután 17-22 fokra számíthatunk. Még mindig nyugat lesz a hűvösebb, északkelet a melegebb.
A hétvégén a délnyugat-európai ciklon megközelíti hazánkat, vasárnap várhatóan már döntően ez határozza meg időjárásunkat.     Link     Link     Link
Amint látjuk, e légörvényt a magasban a jelenleg itt tartózkodónál melegebb levegő tölti ki, sőt az előoldalán igen meleg levegő áramlik északra. Az erős melegedés azonban előreláthatólag a Kelet-Balkánt és Nyugat-Ukrajnát érinti, térségünket ez elkerüli.
Szombaton napközben viszonylag kevés lesz felettünk a felhő, és majd csak az esti óráktól indul nyugat, délnyugat felől határozott felhősödés. Ekkor a nyugati határvidéken már eső is előfordul. Napközben többfelé élénk lesz a délkeleti szél. Reggel 10 fok körüli, kevéssel az alatti hőmérséklet valószínű, a délutáni felmelegedés pedig eléri a 20-25 fokot.
Vasárnap sok lesz a felhő felettünk, és délutántól egyre több helyen fordul elő zápor, zivatar. Az ország keleti felén heves záporok, zivatarok lehetnek, a hozzá tartozó kísérőjelenségekkel. A délkeleti, déli szél sokfelé megélénkül, zivatarban erős lökések lehetnek. Majd este délnyugatira fordul a szél. Nyáriasan meleg idő lesz, a hőmérséklet kora délután eléri a 22-28 fokot.
Távolabbi kilátások: jelen számítások szerint a hétvégén érkező ciklon legalább a jövő hét közepéig a vendégünk lesz. Időjárásunk csapadékra hajló jellege megmarad. A hét közepén a kelet felé tovább mozgó ciklon hátoldalára kerülhetünk, emiatt akkor valamivel hűvösebb levegő érkezhet majd.
#71859
A következő időszak elején az időjárásunkat most változékonnyá, csapadékossá, igen hűvössé tevő ciklon kelet felé távozik a térségből, nyugatról AC húzódik fölénk. Ez azonban nem jelenti, hogy hosszabb időre megnyugszik időjárásunk. A modelltérképek tanúsága szerint tipikus köztes anticiklonról lesz szó, mögötte az Atlanti-óceán felett hamarosan feltűnik az a légörvény, ami jelen kilátások szerint gyorsvonati sebességgel közeledik majd a kontinens felé. A ciklon pár nap múlva a Brit-szk. fölé ér, majd a ciklontevékenység mindinkább Észak-Európa térségébe helyeződik.
Link     Link     Link     Link     Link     Link
Egyúttal azt is mutatják a térképek, hogy az átmenetileg zonálisabbra váltó áramlási kép a hét legvégén ismét meridionálissá lesz.
A bárikus felállás ezen változása hőmérsékletileg természetesen azt vonja maga után, hogy a közeledő ciklon előoldali meleg légtömegei fokozatosan teret nyernek a kontinens középső részei felé. Ezúttal nem kell robbanásszerű, erős melegedésre, nyári melegre gondolnunk. A felmelegedés csúcspontján várhatóan az 5 fokos izoterma környékén helyezkedik el térségünk, ami a 850 hPa-os hőmérsékletet illeti.
Link     Link     Link     Link     Link
A nyugat felől közeledő ciklon felhő és csapadékzónáival majd csütörtöktől kell számolni. Mindez részletesebben:
Kedden napközben a zárt felhőzet kelet felé levonul térségünkről. Majd vonuló gomolyos felhőzetre, több-kevesebb napsütésre számíthatunk.
Országon belül számottevő csapadék várhatóan már nem hullik, a keleti határ környezetében fordulhat elő helyenként gyenge zápor. Az északnyugati szél kezdetben még gyakran megélénkül, később jelentősen mérséklődik. A hajnali 2-7 fokról délutánra 12-16 fokig emelkedik a hőmérséklet.
Szerdán sok napsütésre van kilátás, több gomolyfelhő a középső és a keleti országrész fölött lesz. A délután második felében nyugat felől a Dunántúlon is lassan növekszik a felhőzet, de ezek a felhők nagyrészt magas szintűek lesznek. A felhősebb keleti országrészben néhol előfordul gyenge zápor, máshol csapadék nem várható. A délire forduló szél a Dunántúlon időnként megélénkül. Hajnalban 2-7 fokot mérhetünk, a derültebb nyugati országrészben néhány helyen gyenge talajmenti fagy is lehet. Délután 15-20 fokig melegszik a levegő, nyugaton mérhetjük a magasabb értékeket.
Csütörtökön nyugatról megérkezik az említett felhő és csapadékzóna. Kora hajnaltól erős felhősödés kezdődik, és délelőtt a Dunántúlon és a középső országrészben, később másutt is többfelé lesz eső. A délkeleti, déli szél a Dunántúlon eleinte gyakran lesz élénk, majd délnyugatira fordul és mérséklődik. A Dunától keletre végig gyenge marad a délkeleti, déli szél. Hajnalban keleten mindössze 3-8 fokot mérünk, míg a Dunántúlon 10 fok körüli minimum-hőmérsékletek lesznek. Délutánra 12-20 fok várható, ezúttal keleten a magasabb értékekkel.
Pénteken a zártabb felhőzet kelet felé már korán távozik, majd napsütés mellett a délutáni órákban erős gomolyfelhő-képződés indul. Ebből többfelé lesz zápor, néhány helyen zivatar is. A szél nyugatira, északnyugatira fordul, és gyakran megélénkül. Hajnalban 6-10, délután 16-20 fok lesz jellemző.
Szombaton egy tőlünk nyugatra elhelyezkedő frontrendszer befolyásolja időjárásunkat. Időnként erősen megnövekszik a felhőzet, de csak helyenként fordulhat elő kisebb zápor. Megélénkülő délies légmozgás mellett délutánra már 20-23 fokig kúszik fel a hőmérők higanyszála.
Vasárnapra fölénk helyeződik a frontálzóna felhőzete, nyugatról mind többfelé ered el az eső, záporeső. Keleten pedig zivatarok törhetnek ki. A szél északira fordul, a Dunántúlon megerősödik. A maximum-hőmérséklet a Dunántúl nyugati részein már csak kevéssel haladja meg a 10 fokot, keleten viszont még 20-23 fokot érhet el.
Távolabbi kilátások: a jelen számítások szerint a jövő hét első napjaiban egy erős brit-grönlandi blokk-AC épül fel. Ennek, és a Délkelet-Európa feletti ciklonnak közös áramlási rendszerében észak felől hideg, sarki levegő éri el térségünket.  Eszerint fennmarad  időjárásunk "fagyosszentes" jellege.
#71858
Hát igen, ennyire előremenni felesleges, meg aztán egyáltalán nem biztos az sem, hogy pl. nem a Kisalföld marad majd ki és lesz szívásrégió, ugyanis ilyen is volt már.
#71857
Üdv benéztem már ide is hosszú idő után


"...aztán július, augusztus hozhat majd nagy eséllyel közel 10 napos tartós hőhullámot, viszont a tavalyihoz hasonló hosszadalmas, szinte zavartalan hetekig fennálló hőségperiódusra nem számítok. .."

A próféta szóljon belőled !

Bár ha "egybe jön le" az a 10 nap hőhullám az se lesz szeretni való

 "...Talán ez az előttünk álló nyár kevésbé lehet aszályos, azonban forrónak nagy eséllyel forró lesz, amit erős hidegfrontok szakíthatnak félbe komoly viharokkal, heves konvektív eseményekkel..."

Ez miből látszik most, hisz a Kárpát medence "sajátossága" a frontok nyáron a medencétől északra vonulnak el, nálunk kis fuvallat marad belőle eső nélkül. Legalább is sok esetben ez történik, a Kisalföld kap belőle valamit de attól délebbre gyakran semmi, egész délen délkeleten meg pláne...
#71856
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#435762 - 2019-05-01 23:37:2laza

A következő 24-48 órában a középpontjával a Skandináv-félsziget felett elhelyezkedő ciklonhoz kapcsolódó hullámzó frontálzóna áramlási rendszerében nyugat, délnyugat felől szárazabb, átmenetileg melegebb, mediterrán léghullámok áramlanak a térségünk felé. Ezért holnap, azaz csütörtökön kellemes, zömmel napos időben lesz részünk, csak kevés helyen növekedhet meg a gomolyfelhőzet, és csak itt-ott lehet egy-egy zápor.
A nyugatira, délnyugatira forduló szél megélénkül, az északi, északkeleti tájakon megerősödik. A hőmérséklet csúcsértéke zömmel 20-22 fok köré emelkedik, de a délnyugati, nyugati megyékben helyenként a 24-25 fokot is elérheti.
Pénteken egyre közelebb kerül térségünkhöz az észak felől lenyúló teknő, és az észak-európai ciklonhoz kapcsolódó hullámzó frontzóna hidegfronti szakasza. Már ekkor is sokfelé ered el az eső, záporeső, aztán ez a front a mediterrán térségben, a Földközi-tenger medencéje felett keveredő eltérő hőmérsékletű légtömegek hatására mediterrán ciklont generál. Ennek áramlási rendszerében délnyugat felől nagy nedvességtartalmú levegő érkezik és újból nagy területen valószínű, immár jelentős mennyiségű eső. Vasárnapra az északi, északkeleti szél egyre inkább megerősödik, a Dunántúlon viharossá fokozódik. Nagy lesz a hőmérsékleti kontraszt szombaton, hiszen keleten még a ciklon előoldalán enyhébb levegő áramlik ekkor,  ezért ott 15-18 fok közé emelkednek a maximumok, miközben a Dunántúlon csak 6-11 fok között tetőzhet. Vasárnapra országszerte lehűl az idő, és az erős, a Dunántúlon időnként viharos északi szél tovább rontja majd a hőérzetet. A csapadékzóna hétfőn elhagy minket északkelet felé, szárazabb levegő érkezik, így átmenetileg csökken a csapadékhajlam. A mélypont után kissé emelkedik a hőmérséklet, az északi szél csak lassan mérséklődik, még hétfőn is többfelé kísérik erős lökések.  A következő hét közepétől újra ciklonok és a hozzájuk kapcsolódó frontok tehetik változékonnyá az időjárásunkat, gyakori esőkkel, záporokkal, és a hőmérséklet csúcsértéke elmaradhat a sokéves átlagtól.
Hosszabb távon is maradhat az élénk cirkuláció, időnként ciklon előoldal prefrontális melegadvekciókkal, majd a hidegfrontok mögött lehűléssel, esetleg további hullámzó frontrendszerek jóvoltából nagyobb esőkkel, mediterrán ciklonokkal. Május idén is tökéletes hozza a csapadékosabb, hűvösebb intermezzók lehetőségét,  esélyes, hogy tovább mérséklődjön és szűnjön az aszály fokozatosan az arra kitett helyeken is.

Drasztikus változást a hónap közepéig nem várok, száraz kánikulától pedig nem is tartanék, hiszen május, aztán itt van Medárd időszaka, az igazi esők, viharok majd csak most kezdenek támadni igazán, aztán július, augusztus hozhat majd nagy eséllyel közel 10 napos tartós hőhullámot, viszont a tavalyihoz hasonló hosszadalmas, szinte zavartalan hetekig fennálló hőségperiódusra nem számítok. Persze azt nem tudom melyik az elviselhetőbb inkább, 3-4-5 napig 38-40 fok, vagy a tavalyihoz hasonló 20-30 napig tartó kevésbé meleg, 30-33 fok körüli értékek. A tudat több kitartást ad mondjuk, hogy már látszik a vége! Ellenben a tavalyival... Talán ez az előttünk álló nyár kevésbé lehet aszályos, azonban forrónak nagy eséllyel forró lesz, amit erős hidegfrontok szakíthatnak félbe komoly viharokkal, heves konvektív eseményekkel.

Na az előrejelzés mellé némi jövendölés is ment, lehet nagy kapufát lövök vele, de az sem kizárt, hogy lesz benne valami és messze az ellenkezője lehet az idei a tavalyi nyárnak. Igaz a tavalyi nekem nagyon jó volt, zavartalan nyaralás, rengeteg szabadban kint eltöltött kirándulás amit nem tett gallyra az időjárás, elsősorban július 25-től kezdődően. Ebből a szempontból szép volt a második fele és számomra abszolút elviselhető az a 30 pár fok és az éjszakák sem voltak olyan melegek még a panelban sem, az északi, északkeleti szeleknek hála felfrissült általában a levegő, vagyis 20 fok alá ment. Nyilván mindenki másként élte meg, részemről viszont az elmúlt nyarak között az etalon 2018 nyara, míg konvektív szempontból Kecskemét viszonylatban a leggyengébb.
#71855
A következő néhány napban térségünk időjárását egy, viszonylag alacsony szélességen elhelyezkedő, át nem helyeződő ciklon alakítja. A ciklon középpontja makacsul a Fekete-tenger nyugati partvidéke fölött marad:     Link     Link
Szerdára a ciklon aktivitása kicsit fokozódik is, középpontjában 1000 hPa-ra száll a légnyomás.
Ugyanakkor oda kell figyelnünk Észak, Északkelet-Európára: ott hamarosan klasszikusnak mondható poláris expanzió és hidegleszakadás kezdődik. Az alacsony nyomások, gyors áramlási zónák, és a sarki hideg légtömeg mind délebbre törnek, hatásukra majd a hétvégén alaposan megváltozik időjárásunk:      Link     Link       Link  Link
A poláris expanzió fejlett teknőt hoz létre a kontinens centrumában, amit egy meridionális tengelyű blokkoló AC támaszt nyugatról, az Atlanti-óceán felett.  Tipikus "fagyosszentes" felállás ígérkezik tehát. Jelen kilátások szerint a szubarktikus anyaciklon szombat/vasárnapra peremciklonokat "fial" Közép-Európa, majd a Mediterráneum térségébe, ahogy "illik" is. Megvalósulás esetén hideg, szeles, csapadékos időnk lesz a hétvégén. Ugyanakkor nyugat-keleti hőmérsékleti megosztottságot szül a szituáció, ami ilyen esetben igen gyakori. Országunkban nyugaton várható a hidegebb, keleten az enyhébb idő.
Részletesen:
Kedden általában erősen felhős, vagy borult idő lesz. Északon és a középső megyékben azonban kevesebb lesz a felhő, ott hosszabb időre is kisüthet a nap. Az ország középső sávjában egy összeáramlási vonal mentén többfelé lesz zápor, esetleg egy-egy zivatar is. Az északnyugati "csücsökben" ugyanakkor tartósabb, bár gyenge eső is lehet. Az északnyugati, északi szél a Dunántúlon megélénkül, máshol gyenge lesz az északkeleti, északi szél. A legmagasabb hőmérséklet 12 és 18 fok között alakul, nyugaton lesz a hűvösebb, északkeleten pedig a melegebb idő.
Szerdán, május 1-jén a reggeli órákban a délkeleti, keleti határvidéken még lehet zárt felhőtakaró, tartósabb eső. Ezek azonban kelet felé gyorsan elhagyják az országot, majd keleten több, nyugaton kevesebb vonuló gomolyfelhő lesz az égen. Már csak elszórt, gyenge záporeső várható. A nyugati és középső országrészben az északnyugati, északkeleten az északi szél gyakran megélénkül. Hajnalban mintegy 6-11 fok lesz, délután a 20 fok körüli, néhány fokkal az alatti hőmérsékletek lesznek jellemzőek. Az időjárás tehát nem nagyon zavarja majd a szabadtéri programokat.
Csütörtökön napközben változóan napos-gomolyfelhős idő lesz, helyenként, nagyobb valószínűséggel délkeleten, gyenge záporokkal. A nyugati, északnyugati szél csak időnként élénkül meg kissé. A hajnali 6-11 fokról délutánra 20 fok köré melegszik a levegő.
Pénteken napközben északnyugat felől növekszik a felhőzet, és először északon, majd máshol is, mind többfelé várható eső, zápor. Délen zivatar is előfordulhat. A délnyugati, nyugati szél sokfelé megélénkül. Hajnalban 10 fok körüli hőmérsékleteket mérhetünk, délután nyugaton 17-22 fok lesz. A keleti és középső tájakon viszont még 20-23 fokig melegszik a levegő.
Szombaton egy frontálzóna hidegfronti szakasza határozza meg várhatóan időjárásunkat. Az országban többfelé lesz eső, zápor. A csúcshőmérséklet a Dunántúlon és a középső országrészben 15-18 fok lesz, míg keleten még többfelé mérhetünk 20 fokot, illetve pár fokkal a fölötti hőmérsékletet.
Vasárnap egy térségünktől délkeletre örvénylő mediciklon hatására valószínűleg erősen felhős vagy borult lesz az ég, és az északnyugati határszél kivételével sokfelé lesz eső, zápor. Sokfelé megerősödik az északi szél. Kifejezetten hűvös idő ígérkezik: a legmagasabb hőmérséklet csupán 7-12 fokot ér el. Igazi "rondaidőt" feltételezhetünk tehát erre a napra. Megjegyzendő viszont, hogy a felállás jellegénél fogva a ciklon kialakulása, pályája, ezzel együtt a vasárnapra vonatkozó prognózis rendkívül bizonytalan.
Távolabbi kilátások: a lehűlést és csapadékot hozó teknő később keletebbre helyeződik, a nyugati támasztó anticiklonok pedig térségünk fölé jönnek. Csökkenő felhőzetre, már jobbára száraz időre van kilátás a jövő hét elején.  A hőmérséklet azonban várhatóan csak lassan, nem robbanásszerűen emelkedik.
#71854
A következő napokban az atlanti partok előtt markáns alacsony nyomású teknő alakul ki, tőle keletre, a kontinens keleti részei felett pedig hasonlóan markáns anticiklonális gerinc. Ezek a légnyomási képződmények kezdetben alig változtatják a helyüket, és közös áramlási rendszerükben erősödő délies légmozgással igen meleg szubtrópusi, észak-afrikai eredetű léghullámok indulnak el térségünk felé.
Link     Link
Ugyanakkor az is látszik, hogy a teknőt nyugatról, délnyugatról támasztó AC a hét közepétől meglehetősen gyorsan kelet felé helyeződik, miközben a teknő főciklonja kelet felé peremhullámokat, peremciklont kezd "növeszteni." Ezeknek a folyamatok majd a hétvégi időjárásunkra lesz hatása.     Link     Link     Link
A délnyugat-európai AC beorrosodó nyúlványa és a lefűződő peremciklon áramlásában nyugat, északnyugat felől hűvösebb légtömegek érik el a Kárpát-medencét a szombati napon. Addig azonban napról-napra melegedő, déli szeles időre, igazi nyárias hőmérsékletekre számíthatunk.
Kedden viszont még az északkelet-európai AC peremén mozgó hideg légcsepp viszonylag hűvös, nedves levegője lesz felettünk. Napközben délnyugat felől megvastagszik a felhőzet, és sokfelé elered a eső, záporeső. A délkeleti szél megélénkül, erős széllökések is lehetnek. Az északkeleti és délnyugati országrészben ellenben gyengébb lesz a légmozgás. Délutánra az ország nagy részén csupán 12-17 fokig melegszik a levegő. Északkeleten, kis területen viszont ennél lényegesen melegebb lesz: 18-23 fok.
Szerdán már valamivel kevesebb lesz a felhő, és elsősorban az ország nyugati és keleti vidékein több órás napsütésre van kilátás. A középső megyékben azonban estig erősen felhős lesz az ég. Elszórtan lehetnek gyenge záporok. A délkeleti, déli szél elsősorban Észak-Dunántúlon élénkül meg. A hajnali 6-11 fokról délutánra már 19-24 fokig emelkedik a hőmérséklet.
Csütörtökön a kevés nappali gomolyfelhő mellett már csak fátyolfelhőzet lesz az égen. Csapadék nem várható, és mindenütt sokat fog sütni a nap. A déli szél főleg a Dunántúlon élénkül meg. A hajnal sem lesz már hideg, csak 8-13 fokig süllyed a hőmérséklet.  Délután nyárias meleg lesz, a csúcsértékek elérik a 23-28 fokot.
Pénteken napközben még mindig elég kevés lesz a felhő, több órás napsütés várható. Északon, északnyugaton a délutáni órákban már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar. Hajnalban 10-15 fokot mérhetünk,  a délutáni hőmérséklet pedig eléri a 25-30 fokot.
A mostani számítások szerint az említett hidegfront felhő és csapadékzónája a szombatra virradó éjszaka éri el nyugatról az országot. Ekkor a Dunántúlon sokfelé lesz eső, zápor. ECM szerint a front szombaton napközben lelassul és gyengül térségünk felett. Eső, zápor egész nap lehet, északkeleten-keleten zivatar is. A szél a Dunántúlon északnyugatira fordul, és időnként megerősödik. A Dunától keletre estig délnyugati marad a szélirány. A hőmérséklet nyugaton várhatóan nagyot zuhan a megelőző napokhoz képest: a Dunántúlon  napközben már csak 10-15 fok lesz.
Keleten, északkeleten ezzel szemben még 20-25 fokot mérhetünk. Vasárnap változó felhőzet mellett több-kevesebb napsütés várható. Az ország keleti felén még lehetnek szórványos, gyenge záporok. A Dunántúlon továbbra is gyakran megélénkül az északi, északnyugati szél, keleten jobbára gyenge lesz a légmozgás. Hozzávetőlegesen 15-20 fokos maximum-hőmérsékletekkel számolhatunk.
Távolabbi kilátások: jelenleg különösen bizonytalanok. A hét kifejezetten meridionális, teknős/gerinces makroképe után "ahogy illik", zonálisabb cirkuláció alakulhat ki, a kontinens északi részei felett nyugatias légpályákkal. A részletekkel viszont most még nem érdemes foglalkozni.
#71853
Érdekesen alakul Európa időjárási helyzete húsvét hetében. A kontinens legnagyobb részének időjárását az Észak-Európa feletti középpontú hatalmas kiterjedésű, tartós anticiklon alakítja. Az anticiklon előoldalán a magasban fagyos levegő tölti ki Kelet-Európa egyre nagyobb területét, ugyanakkor a hátoldalán meleg, szubtrópusi légtömegek áramlanak Nyugat-Európa fölé.     Link     Link     Link     Link
A Kárpát-medence mind  ECM, mind GFS szerint mindvégig a magasnyomás hatása alatt áll majd, sőt idővel bárikusan kissé erősödik is az anticiklon befolyása. Kezdetben az 1020 és 1025 hPa-os izobár közé esik térségünk, később  1025 és 1030 hPa közé. Ciklon nem lesz a közelünkben. Első benyomásként, nagy vonalakban állandósult időjárásra gondolhatunk, de ez a látszat megtévesztő lehet. Nézzük ezeket a térképeket:     Link     Link     Link     Link
Az AC keleti oldalának hideg levegője "szétspriccelve" magassági hideg légcseppek formájában nyugatias irányba mozog az anticiklon "hasának"  -déli peremének- keleti áramlásában.
GFS hasonló jellegű:     Link     Link  Link        Link
A hidegcseppek roppant szeszélyes mozgása kifejezetten bizonytalanná teszi a következő napok kilátásait felhőzet, csapadék, sőt hőmérséklet szempontjából. Éppen ezért hangsúlyozandó, hogy a prognózis a jelen állapotot tükrözi, és a kilátások akár már holnap egész máshogy festhetnek. Mindezek előrebocsájtásával a várható időjárás: kedden a tiszta, hideg (-3, 4 fok) reggelt az ország legnagyobb részén derült, napos idő követi. A délután folyamán északkeletről lassú felhősödés indul, azonban ez estig csak az északkeleti "csücsköt" érinti. A határvidéken jelentéktelen eső előfordulása sem kizárt. A Duna vonalától keletre időnként megélénkül az északi szél, a Tiszántúlon egy-egy erős lökés is lehet. A Dunántúlon ezzel szemben gyenge, változó irányú szél fúj. A hőmérséklet 15 fok környékén, jellemzően 1-2 fokkal a fölött tetőzik.
A szerdára virradó éjszaka a szakadozott felhőzet kelet felől fokozatosan beborítja az országot. Ezekből a felhőkből azonban csapadék általában nem hullik.
Szerdán napközben változóan felhős idő lesz, a keleti és középső országrészben elszórtan gyenge záporok lesznek. Az északkeleti, északi szél északkeleten, illetve a Dunántúl nyugati részén időnként megélénkül. A hajnali 0, 5 fokról délutánra 15 fok köré emelkedik a hőmérséklet.
Csütörtökön változóan, keleten erősen felhős idő várható, helyenként jelentéktelen záporok előfordulhatnak. Az északkeleti szél Észak-Dunántúl kivételével időnként megélénkül. Hajnalban 1-6 fok valószínű, kora délután pedig 17-22 fok.
Pénteken jobbára kissé felhős ég mellett napos, száraz időnk lesz. Az északi, északkeleti szél  keleten megélénkül. Kora reggel 2-7 fokot, míg délután mintegy 19-23 fokot mérünk.
A mostani kilátások szerint húsvét hétvégéjén napos idő lesz, szombaton kevés, vasárnap valamivel több felhővel. Csapadék egyik napon sem valószínű. Már csak gyenge szél fúj kezdetben északkeleti, majd délnyugati irányból. Hétfőn a GFS "locsol" a tőlünk északra vonuló hidegcseppből, ECM a mostani futásában száraz marad ezen a napon is.
Ami a távolabbi kilátásokat illeti, a modellösszkép makacsul tartja a nyugat-európai teknősödést 10 napon túl. Ez ciklon előoldali helyzetet jelent nálunk, erős melegadvekcióval, kora nyárias hőmérsékletekkel. Az előoldali peremhullámok lehetősége csapadék szempontjából némi bizonytalanságot jelent, bár összességében inkább száraznak imponál az űrtávlati időjárás.     Link     Link
Érdekes a GFS legújabb verziója a magas északkelet blokkoló anticiklonjával:     Link
Ez jó adag hideg levegőt lódítana felénk, viszont minden bizonnyal eltévedt futásról van szó.
#71852
A következő napokban Európa időjárási helyzete, bár nagy vonalakban az eddigi marad, részben mégis megváltozik. A kontinens északi része felett stabilan anticiklon, míg délen ugyanolyan tartósan ciklonális mező adódik.     Link
A részbeni változás oka is jól látszik a térképen. Ez nem más, mint a középpontjával a Finn-öböl fölött kialakuló ciklon. Ennek az említett anticiklonnal közös, északi áramlása dél felé löki az Európa északi felét már jó ideje kitöltő hideg levegőt. Ez a levegőfajta észak felől fokozatosan közeledik térségünkhöz, ugyanakkor a dél és közép-európai sekély ciklonzóna, annak enyhe, nedves légtömegei is a közelünkben maradnak.
Link     Link     Link     Link
Az eltérő tulajdonságú légtömegek térségünkben keverednek, ez ránk nézve tartósan csapadékos időt jelent, a hidegebb levegő térhódítása következtében pedig jelentős lehűlést a hét második felében.
Kedden a napsütés mellett elsősorban a Dunántúlon lesznek szórványos záporok, zivatarok. Nyugaton és északkeleten gyakran megélénkül az északi, északkeleti szél. A legmagasabb hőmérséklet 18 és 24 fok között valószínű. A felhősebb, csapadékosabb nyugaton lesz a kevésbé meleg, a nyárias hőmérsékletek pedig az Alföldre lesznek jellemzőek.
Szerdán a Dunántúl délnyugati részein akár tartósabb eső is lehet, délkeleten pedig szórványos zivatarok törhetnek ki a délutáni órákban. Időnként megélénkül, zivatarban pedig megerősödik az északi, északkeleti szél. A reggeli 6-10 fokról délutánra mintegy 12-22 fokra emelkedik a hőmérséklet. A nyugati határ mentén kifejezetten hűvös idő ígérkezik, míg másutt még késő tavaszi meleget tapasztalhatunk.
Csütörtökön erősen felhős vagy borult idő várható, sokfelé lesz eső, zápor, délkeleten zivatar is. Nyugaton és északkeleten időnként megerősödik az északi, illetve az északkeleti szél. A reggeli 6-8 fokról délutánra 8-18 fokig emelkedik a hőmérséklet. A leghűvösebb a Nyugat-Dunántúlon, a legmelegebb délkeleten lesz.
Pénteken is sok lesz a felhő felettünk, és főleg az ország északi felén további eső valószínű. Az északkeleti határ közelében záporok esetleg zivatar is előfordul. Az északi szél napközben nyugaton és északkeleten gyakran megélénkül. kifejezetten hűvös idő várható: a reggeli 3-6 fokról délutánra mindössze 6-14 fokig emelkedik a hőmérséklet. A leghűvösebb idő a Dunántúl északi és nyugati részein, a legenyhébb pedig északkeleten várható.
Ezt követően, a hét végén és a jövő hét elején az északkelet-európai ciklon felszámolódásával térségünk ismét az északi AC és a déli alacsonyabb nyomások által fenntartott keleties áramlási zónába kerül. Ez a Közép-Európába északról benyomult hideg levegőt elviszi nyugatra, fölénk keletről ismét valamivel enyhébb légtömegek érkeznek.      Link     Link     Link     Link
Emiatt főleg keleten visszatérnek a késő tavaszi magas hőmérsékletek, a Dunántúlon azonban várhatóan marad a kissé hűvös idő. A leginkább fagyveszélyesnek a szombati és vasárnapi reggel tűnik, de igazi tavaszi "fagyhelyzet" várhatóan nem lesz a nem teljesen leálló légmozgás, valamint a nem túl alacsony, 0 fokot nem elérő harmatpontok miatt. Gyenge fagyot azonban elsősorban nyugati, esetleg az északi "végeken" nem zárhatunk ki.
A távolabbi kilátások nagyon bizonytalanok. A mostani modellösszkép mégis ismételt nyugat-európai teknősödést, nálunk C előoldali helyzeteket sugall 10 napon túl.
#71851
A jövő hét nagyon jelentős makroszinoptikai átrendeződéssel indul. A hétfői nap időjárását még az Északkelet-Európán keresztül haladó hidegfront mögött, térségünktől északra felépülő anticiklon határozza meg. Az anticiklon előoldalán a hidegebb levegő északkeletről kissé közelebb lopózik hozzánk:        Link       Link
Az említett hidegfront felhőzónájának legvége a hétfőre virradó éjszaka elér északnyugatról, majd napközben összekapcsolódik a kontinens délnyugati területein elhelyezkedő sekély ciklon melegfronti felhőzetével. Meglehetősen sok lesz tehát felettünk a felhő ezen a napon, csapadék azonban várhatóan sehol sem hullik. Az északkeleti szél elsősorban a Dunától keletre eső országrészekben élénkül meg, ott egy-egy erős széllökés is előfordulhat. A legmagasabb hőmérséklet 16-22 fok között valószínű, azaz árnyalatnyival alacsonyabb lesz a vasárnapinál. Ennek oka az északról beszivárgó hűvösebb levegő, melynek hatása főleg északkeleten és a nyugati határvidéken érvényesül. A számottevően 20 fok alatti hőmérsékletek ezeken a tájakon valószínűek, míg a legmelegebb délkeleten lesz.
Kedden aztán elkezdődik a szóban forgó makroszinoptikai váltás. A hétfő délre vonatkozó térképen már látható a poláris expanzió kezdeménye Izland térségében. Keddre ebből rapidan fejlődő teknő alakul, mely Nyugat-Európán át nyúlik dél felé. A teknő kiképződésével, az áramlási kép meridionálissá válásával a légköri képződmények keletre helyeződése erősen lelassul. Az időjárásunkat hétfőn még döntően meghatározó anticiklon is "lecövekel" Északkelet-Európa felett, valamint fejlett marad. Az anticiklon és  a nyugat-európai ciklonrendszer között délies  áramlás alakul ki és erősödik meg. Ezzel pedig változó nedvességtartalmú, meleg légtömegek érik el a Kárpát-medencét:     Link    Link
Az érkező levegő nedvességtartalma kedden még aránylag csekély lesz, így ezen a napon gyengén vagy közepesen felhős ég mellett sokat fog sütni a nap, csapadék nem lesz. Megélénkülő délkeleti, keleti szél mellett a reggeli 0-6 fokról délutánra többnyire 16-21 fokig melegszik a levegő.
Szerdán aztán már nedvesebb, egyben labilis egyensúlyi állapotú levegő érkezik délnyugatról. Elsősorban a Dunántúlon napközben már várhatók helyenként kisebb záporok. A délkeleti szél sokfelé megélénkül. Kora reggel mintegy 3-8 fok lesz, a nappali hőmérséklet pedig 17-20 fokban tetőzik.
Csütörtökre és péntekre nagyjából "befagy" a minket illető áramlási kép. A ciklonrendszer "beragad" tőlünk nyugatra, ennek előoldalán erős déli áramlással dől be térségünkbe a meleg levegő:     Link     Link
Csütörtökön változó felhőzet mellett szórványosan fordulnak elő záporok, délnyugaton zivatar valószínűsége is számottevő. A délkeleti szél sokfelé megélénkül, Nyugat-Dunántúlon erős lökések lesznek. A reggeli 4-8 fokról délutánra 18-21 fokig emelkedik a hőmérséklet.
Pénteken délután egy hidegfronthoz tartozó szélesebb felhő és csapadékzóna ér el délnyugatról. Ebből akkor, és egész este is sokfelé lesz eső, zápor, zivatar. A délkeleti szél eleinte élénk, gyakran erős lesz ezen a napon, majd a csapadékzóna nyomán délnyugat felől gyorsan mérséklődik, és délire fordul a szél.
Kora reggel 4-9 fok valószínű, majd délutánra jelentős hőkontraszt alakul ki országon belül. Míg a Dunántúl délnyugati részein csak 12-13 fokot mérünk majd, addig az Alföldön 22-23 fokos melegek lesznek.
Távolabbi kilátások: a jövő hét végétől ha nem is rendeződik teljesen át, de előreláthatólag módosul a makroszinoptikai kép. A kontinens északi része felett anticiklon terjed ki és erősödik meg. Ezzel párhuzamosan a nyugati teknő maradványának tekinthető ciklon a Mediterráneumban egyre keletebbre kerül. Emiatt térségünkben déliesről fokozatosan keletiesre fordul az áramlás. A déli cikloncentrumok továbbra is közel maradnak, emiatt egyelőre nedves, és elég enyhe levegő érkezik. Csapadék többfelé, több alkalommal valószínű.
A helyzetben bizonytalanságot jelent az észak-európai magasnyomást szinte kitöltő száraz, hideg levegő. Ez elég közel helyezkedik majd el térségünkhöz, de a jelen számítások szerint belátható időn belül nem áraszt el. Megjegyzendő, volt nem egy futás, ami észak-északkeleti hidegadvekcióval számolt 240 óra környékén és azon túl. A kérdés még nem dőlt el teljesen.
#71849
Bocsánat a néhol lemaradt "n" betűkért, valamiért vacakol a klaviatúra és későn láttam meg nevet
#71848
ECM alapján elhamarkodott lenne azt írnom még, hogy jövő héten beköszönt a kora nyár, de jelenleg ízelítő látszik belőle, bár em mintha nem kaptuk volna már május végének megfelelő hőmérsékleteket az elmúlt időszakban.
Egyelőre ami egyre valószínűbb: A PARA, ECM, GEM trió alapján az látszik, hogy a hosszan elnyúló AC övet jövő hét elején, úgy kedd tájékára már pedzik a modellek, ketté hasítja az észak-atlanti térségből lenyúló hosszú hullámú teknő. Az ehhez kapcsolódó ciklon egészen Grönland partvidékétől peremhullámai által elérve a Mediterráneumot, a Földközi-tenger térségében mediterrán ciklont generálhat.

Nézzük a PARA alapján: A ciklont lenyomja az Atlanti-óceán felett elterülő AC, így tőlünk délre marad, érdemi csapadékot em okoz, maximum a déli részeken eshetne, többnyire gyenge eső, zápor.
A GEM alapján is ez látszik, igaz ott közelebb kerülne átmenetileg a mediterrán ciklon csapadékrendszere, így több ízben is előbb délnyugatról, majd dél, délkelet felől is kapnánk akár kiadósabb esőket. Hőmérsékletileg változó, talán a PARA kicsit szórtabb, csapadék/napsütés függvényében.
ECM abban különcebb, hogy itt em az óceá felől benyomuló magas nyomás préseli lefelé a ciklont, hanem az oroszok feletti AC mag délnyugat felé való retrogresszív mozgása. Ennek köszönhetően a ciklon retrográd északnyugat felé venné az irányt, hisze kelet felől blokkolva lenne szerencsétlen, így valószínű az Alföld egy része kimaradva a jelentősebb esőkből. Viszont nem lenne teljesen száraz előoldal, hiszen mint Thermometer is említette akár zivatarokra is pályázós idő lehetne, az Alföldön kora nyári 22-25 fok körüli maxikkal, erős déli, délkeleti széllel. Persze ilyen helyzetbe maradnak szárazon területek, folytatódó aszállyal, egyre kritikusabb csapadékhiánnyal.
A többi modell azért hidegebb időket vár, hiszen nem ezt a ciklonpályát számolja. PARA az olykor fázós is lehetne, a GEM még kedvezőbb némileg a hőmérséklet terén.

Egyelőre az ECM előoldali verzióját látom közelebb, legalább az Alföldön jó esély van egy-két vagy több kora nyári napra, nem zárom ki, hogy látogatást tesznek az első kerekített 25 fokot is elérő csúcsok.
#71847
Valóban, GFS op. egyelőre konokul nem akar beállni a nyugati teknős "kórusba" Jelenleg PARA is makacskodik. Az összkép a mai "termés" alapján kicsit visszatáncolt a masszív C előoldali verziótól a keveredési zónás, sőt hátoldali verziók felé. Egyelőre azonban véleményem szerint  még nem múlt el teljesen a nyugati teknősödési hajlam (ECM, GEM) Viszont tény, hogy ezen belül a szabad szubtrópusi melegáramlás valószínűsége csökkenni látszik.
#71846
Eddig én is a teknő-előoldali folytatást favorizáltam, de a friss GFS-fáklya igencsak elbizonytalanított: 
Link
Eszerint a jövő héten szinte végig a sokévi átlagnál jó néhány fokkal hidegebb idő érkezne, ami önmagában nem olyan nagy baj április
elején, azonban ehhez kevés csapadék társulna - ez azt sugallja, hogy a teknő helyzete alapvetően más lenne, mint az ECM/GEM kettősnél. 
Remélhetőleg nem EZ a ´se pénz, se posztó´, uram bocsá´, teljesen gagyi verzió fog bejönni, hanem legalább a keveredési zóna - azaz nyugaton jobbára csendes eső, 10 fok körüli T maxokkal, keleten kellemes meleg 15-20 dok, záporokkal, zivatarokkal. A felhős, hideg, egyben többnyire száraz idő a legkevésbé sem hiányzik. A GFS-fáklya sajnos eléggé letisztult, azaz alapvető fordulatnak kellene bekövetkeznie 2-3 napon belül, hogy ez végül ne így süljön el. Érdemes lesz figyelni, ezt az újabb ECM-GFS párviadalt ki nyeri majd kacsint
#71845
A modellösszkép immár másfél napja makacsul mutatja a makrokép meridionálisra váltását 120 órától. Az is világos, hogy a felálló teknő tőlünk nyugatra lenne. Ez jövő hét közepétől a mi vonatkozásunkban markáns, déli szeles felmelegedést jelent. A teknősödés mediciklont is szül 192 óránál az Appenini-fsz. térségében mind ECM, mind GEM szerint. Bár ilyen időtávban egy med felállása több mint bizonytalan, maga a nyugati, hosszú teknő kiképződése ezt elég hihetővé teszi.
A szituáció a napos, prefrontális időszak(ok)ban kora nyáriasan meleg időt sejtet. A nyugati, délnyugati frontok, nedves levegő közelebb kerülésével csapadékesélyek is vannak, bár ilyen helyzetben ezek a Nyugat és Dél-Dunántúl kivételével nem nagyon szoktak vérmesek lenni. Viszont elég vastag konvektív esélyek lehetnek, nem kizárt, hogy a zivatarok szerelmesei jövő héten szezon-nyitást ünnepelnek.
Ha a modellek tartják a mostani verziót, jövő hét közepétől kitör nálunk a kora nyár. Elég vicces lenne egy, a tavalyihoz hasonló áprilisi nyárkezdet az idén is.
Megjegyzendő, hogy GFS legutolsó két futása viszont "elfelejtette" az előoldali szituációt a jövő hétre. Teknősödés nála is van, de keletebbre hozza a mediciklont, mi hátoldalra kerülnék. 5 fok körüli T850-ek helyett -5 fok körüliek lennének a Kárpát-medence fölött. Mondani se kell, milyen más időt jelent ez. Frappáns lenne azt mondani, hogy nagy "modellcsata" lesz. De az összkép annyira nem C hátoldali, hogy GFS verziója nemigen vehető komolyan. Az a valószínűbb, hogy a következő futásokban beáll majd az ECM mögé.
#71844
"- e fórum hagyományaihoz hűen - megpróbálok egy kicsit távolabbra is kitekinteni"

Ehhez reagálva szerintem az általad elsorolt három verzió közül az első és legutolsó látszik körvonalazódni. Annyi azért leszűrhető ebből a "beteges", száraz állapotból, hogy a Grönland térségében és annak keleti partvidékei felett nagyon nem akar felszámolódni a hidegbázis.
Ráadásul kemény vonalas hideglégtömegek bújnak meg a terület "árnyékában". Ebből az Atlanti - óceán középső és keleti szegmensében folyamatos az epizódszerű hidegöblitések. Ezzel együtt az indexeken Thermo által jól felvezetett módón összhangban van a modelleken várható eseményekkel. Tehát (-) AO ami Sarkvidék felett magasabb nyomást és lefűződéseket déli szélességek felé, míg a (+) NAO élénkebb ciklonaktivitást jelez. A folytatás valószínűleg Április első hetére tolodhat, a fent megemlített óceáni hidegöblités(3) vagy Európára terpeszkedő ciklonrendszer(1) képében. 

Az, hogy kedves Feri az általad leírtak közül melyik is jönn be, talán az óceáni hidegöblitésre tenném voksom -személy szerint- tipikus nyugati hidegöblitéses tél végi cirkuláció miatt.
Brit szk. térségébe vagy attól némileg nyugatabbi központtal, ami Nyugat,Dny.-Európában teknösödéhez vagy hullámzó ék-dny tengelyirányú frontálzónához vezet/vezethet. Ebből kifolyólag nálunk déli,délnyugati áramlással berobbanó kora nyárt valószínűsítenék megjelenő konvektív csapadék ígéretével, majd - ha a nyugati magassági szél engedi - a közeledő frontzóna ( esetleg medi ) meg hozná a régen várt kiadós csapadékot is hazánkban.nevet 
#71843
Én azért - e fórum hagyományaihoz hűen - megpróbálok egy kicsit távolabbra is kitekinteni. Mint minden verkli/maghelyzet, ez is egyszer kilendül a nagytersegi hőeloszlás által meghatározott egyensúlyállapotbol, és egy másfajta maghelyzet veszi át az uralmat. Nagyjabol három verziót látok, mint reális folytatást: az egyik az izlandi/grönlandi AC, melynek következtében Európát egy nagyméretű teknő vonna uralma alá. Ez a kontinens nagy részen hűvös,  változékony időt eredményezne. Ez szerencsére egy viszonylag kevéssé valószínű szcenario. Egy másik lehetőség az északi zonalitas, tőlünk több száz km-de kígyózó frontzonaval, nálunk nyugodt, száraz, igazi tavaszi időt eredményezve. A harmadik az óceánra szakadó hideg által generált hosszú hullámu teknő, nálunk erőteljes déli, délnyugati igen enyhe, időnként nedves légtömegek beáramlásaval. Ez utóbbival főleg a gfs PARA kacérkodik időnként. Hogy melyik variáns kerül ki győztesként, meg nem dőlt el, viszont a mostani verkli sem folytatódhat a végtelenségig és mikor lenne reális esély a váltásra, ha nem a télirol a nyári cirkulacios muszterre való átállás idején? 
#71842
A jövő héten a makrocirkulációs "verkli" nem változik: északi zonalitás és félblokk között ingadozó áramlási képek mutatkoznak, illetve a hét elején atlanti teljes blokknak minősíthető felállás is jelentkezik, de csak egészen rövid időre. A nyugati drift továbbra is gyors, a hidegáramlást támasztó AC-k elég hamar ránk kenődnek, így megszűnik a sarkvidéki hideg levegő utánpótlása. Az ilyen anticiklonok északi oldalán aztán minduntalan regenerálódik a nyugatias légpálya, melynek enyhe légtömegei lassan, de biztosan minden esetben kiszorítják a kontinens középső részéről a hideg levegőt. Az összképhez hozzá tartozik még a jelentősebb, tartósabb ciklon lefűződések hiánya az alacsonyabb szélességekre. Ebből egyenesen következik időjárásunk egyelőre folytatódni látszó száraz jellege.

Link     Link     Link     Link     Link     Link     Link

Az indexek tökéletes összhangban vannak mindezzel:     Link     Link

A hétköznapok nyelvére lefordítva összességében a tavaszi melegeket hirtelen megszakító, gyors mozgású hidegfrontok, szeles, eléggé száraz időjárás, a tavaszi melegekkel éles ellentétben álló, kifejezetten fagyveszélyes epizódok jellemzik továbbra is időjárásunkat.
A hétfőn érkező hf ECM szerint valamennyire hullámot vetni látszik, ezért a szórványos záporok mellett délnyugaton tartósabb eső is valószínű. A délnyugati és az északkeleti országrész kivételével megélénkül, időnként megerősödik az északnyugati szél. A hőmérséklet csúcsértéke még eléri a 12-18 fokot, késő délutántól azonban északnyugat felől gyors hőmérséklet-csökkenés indul. Kedd hajnalban nyugaton és északon már nem sokkal lesz fagypont felett a hőmérséklet, viszont ekkor még az élénk szél és a viszonylag sok felhő megóv az igazán harapós minimum-hőmérsékletektől. Kedden napközben az átvonuló felhőzet mellett számottevő csapadék már nem várható, és élénk, főként a Dunántúlon erős lökésekkel kísért ény-i, é-i szélben már csak 9-14 fokig melegszik a levegő. Jelen kilátások szerint a szerdára virradó éjjel sem tud még jelentősebb fagy kialakulni, ugyanis az éjszaka második felében észak felől megnövekedhet a felhőzet GFS szerint, és ECM szerint a záporok se fognak messze járni északi határainktól. Ehhez időnként megélénkülő északnyugati szél is társul. Mindez oda vezet, hogy elég valószínűen a leghidegebb órákban se fogunk -1, 4 foknál hidegebbet mérni. Szerdán napközben folytatódik a változóan felhős, száraz idő, nyugaton és északkeleten élénk, gyakran erős északi széllel. A legmagasabb hőmérséklet 10 fok körül alakul ezen a napon.
A csütörtökre virradó éjszaka lehet az első "rázósabb" fagy szempontjából. Ekkor várhatóan kiderül az ég, és mérséklődik a szél. Az előrejelzett harmatpontok a Dunántúlon csak kevéssel 0 fok alattiak, viszont a Dunától keletre már "röpködnek" a harmatponti mínuszok, a keleti határvidék -7, -8 fokáig. Ebből következően szinte országos fagy néz ki, amiből legfeljebb a Dunántúl legnyugatibb részei maradhatnak ki. Jelen pillanatban 0 és -5 fok körüli értékek adhatók  jellemző hőmérsékletként erre a hajnalra. Keleten azonban ennél erősebb, akár -10 fokot megközelítő fagy sem elképzelhetetlen!
Csütörtökön napközben változó, általában már elég kevés felhőzet, és időnként megélénkülő északnyugati szél mellett 9-14 fokig emelkedik a hőmérséklet. A péntekre virradó éjszaka még mindig meglehetősen fagyveszélyes lesz. Kevés felhő ígérkezik, és csak a csütörtök hajnalinál árnyalatnyival élénkebb légmozgás, és a kicsivel magasabb (bár az ország legnagyobb részén még mindig negatív) harmatpont hat oda, hogy ez az éjszaka az előzőnél valamivel enyhébb lehet: -3 és 3 fok közötti minimumok tűnnek valószínűnek az ország legnagyobb részén. Pénteken aztán kevés felhő, száraz idő valószínű, már csak néha megélénkülő északnyugati széllel. A nappali hőmérsékletek 12-17 fok között alakulnak.
#71841
A holnapra várható időjárás, ahogy én látom:
Az általában kevés, átvonuló gomolyos felhőzetből említésre méltó csapadék sehol sem valószínű. A déli határvidéken, valamint a Duna vonalában eleinte lehetnek tartósabban felhős területek is. Emellett országszerte sokat fog sütni a nap, késő délután már zavartalanul. Az északi szél Nyugat-Dunántúlon és a Tiszántúlon gyakran megélénkül. A legalacsonyabb hőmérséklet -1 és 5 fok közé várható, a kevésbé felhős nyugati és északi tájak lesznek a hidegebbek. Ott többfelé előfordul gyenge talajmenti fagy. A legmelegebb órákban 10-14 fokot mérhetünk majd.
#71840

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Kérdések és válaszok (#18872)
#71839
A hét első napjaiban az elvonult hidegfront mögött északnyugatról egyre hűvösebb levegő éri el térségünket:     Link     Link     Link
A hűvös levegő nedvességtartalma aránylag csekély, ezért számottevő csapadék se kedden, se szerdán nem várható. Kedden még viszonylag sok lesz a felhő az ország felett, és időnként megélénkülő északias légmozgás mellett mintegy 9-14 fokig emelkedik délutánra a hőmérséklet. Estétől aztán északnyugat felől jelentősen csökken a felhőzet, a szerdára virradó éjszaka, annak is főleg a második fele az ország nagy részén gyengén felhős, illetve derült lesz. Ennek, valamint a leálló légmozgásnak köszönhetően mélyre süllyed a hőmérséklet. Szerda hajnalban északon és nyugaton általában csak kevéssel fagypont feletti értékeket mérünk, sőt ott több helyen lehet gyenge fagy. A tovább felhős délkeleti, déli országrészben nem lesz ennyire hideg a reggel, arrafelé 3-5 fok körüli hőmérsékletek lesznek jellemzőek.
A hét közepén a kontinens felett a nagyjából az 50. szélességi kör mentén kiépült, fejlett zonális anticiklon határozza meg Európa középső részének időjárását. Az anticiklontól északra, Észak-Európa fölött hosszú nyugatias légpálya jön létre: északi zonális alapfelállás várható. Ezzel az áramlással a magasban enyhébb, óceáni levegő érkezik, ami azonban csak elég lassan szorítja ki a hideglevegőt az anticiklon által fedett területről:     Link     Link
Szerdán, csütörtökön és pénteken viszonylag kevés lesz a felhő térségünk felett, csapadékra nincs kilátás. Szerdán sok napsütés és megélénkülő északi szél mellett 10-14 fokos csúcshőmérsékletek várhatóak. Csütörtök hajnalra éppen a kevés felhőnek és a gyenge légmozgásnak köszönhetően a szerdainál is erősebben lehűl a levegő. Sokfelé fog fagyni az országban, a minimum-hőmérsékletek -4 és 1 fok között alakulnak.
Csütörtökön napközben egy térségünktől északra elvonuló hidegfront felhőzete érintheti az ország északi részeit, ezért ott a szerdainál kicsivel több lehet a felhő. A szél visszafordul északnyugatiba, és már csak kissé élénkül meg. Árnyalatnyival erősödik a nappali felmelegedés, a legmagasabb hőmérsékletek 11-15 fok között alakulnak.
Ahogy láttuk, péntekre a makrokép még nem változik jelentősen, térségünk fölött továbbra is erős anticiklon tartózkodik. Ennek megfelelően továbbra is kevés lesz a felhő felettünk, csapadékra ezen a napon sincs kilátás. A reggel kicsivel enyhébb lesz a csütörtökinél, a hőmérsékletek 0 és 7 fok között valószínűek. A magasban zajló enyhe melegedés miatt a hőeloszlás várhatóan tipikusan inverziós képet mutat majd: az alacsonyan fekvő vidékek lesznek a hidegek, a magasak az enyhébbek. Napközben mérsékelt északnyugati, északi szél mellett nagyjából 16-19 fokot mérhetünk.
Ami a távolabbi kilátásokat illeti: továbbra is nagy részt északi zonális, térségünk fölött anticiklonális képek mutatkoznak. Azonban ez instabil északi zóna lesz, ami folyton a poláris expanzió, meridionálisba fordulás határán táncol. Az anticiklon zóna "súlypontja" hajlamos nyugatra, a Brit-szk. térségébe tolódni, ekkor a magasnyomás keleti peremén szabad utat kaphatnak a hidegebb légtömegek dél felé. Egy ilyen epizódot mutat most az ECM 144 -168 óránál, aztán 216-240 óránál ismét. Bár modellösszkép szerint a sarki légtömegek inkább a tőlünk keletre fekvő területeket, az orosz táblát fenyegetik, még nem dőlt el, hogy belőlük nagyobb mennyiség eléri vagy sem országunkat. Erősebb magasnyomású, száraz hidegbetörés egyáltalán nem zárható ki 240 óra környékén, valamivel utána. Az elkövetkező 10 napban, 2 hétben a jobbára tavaszias idő mellett jelentős fagyveszéllyel is számolhatunk.
#71838
Korábbi latolgatásomat immár kibővíteném és folytatnám. Egyelőre a tőlünk északnyugatra hullámzó frontrendszer alakítja időjárásunkat, hideg-melegfrontok keserítik meg a frontérzékenyek napjait.
Link
Vasárnap a középpontjával Norvégiai déli részei felett örvénylő ciklon hullámzó frontrendszerének a melegszektorában helyezkedünk majd el. Link   Link
A közeledő hidegfront előterében szubtrópusi eredetű, meleg léghullámok áramlanak a medencébe, élénk a Dunántúlon erős lökésekkel kísért délnyugati, déli széllel. A hőmérséklet csúcsértéke egy napra az ország nagy részén 18-20 fok köré emelkedik, de az Alföld déli részein, a Dél-Dunántúlon akár 22-24 fok körüli csúcsértékekkel is találkozhatunk. A melegrekord 2012 Baja +24.5 fok. Ennek megdőlési esélye a sok napsütés, és a zömmel csak magas szintű felhőzetnek köszönhetően nem is olyan elhanyagolható.
Már hétfő hajnalban fordul a szél, érkezik a hidegfront északnyugat felől. Túl fejlett csapadékzóna nem párosul hozzá, inkább szórványos kisebb esők, záporok valószínűek, esetleg egy-egy zivatargóc kialakulása sem kizárt.
A hűvös levegő beáramlása megkezdődik már hétfő hajnalban, de napközben az Alföldet még nem éri el egészében. Link A front előtt az alföldi részeken még 15 fok köré, helyenként 17-18 fok közelébe várható a maximum.  Később aztán az addig délnyugati szél, ott is befordul északnyugatira és élénk légáramlással párosulva beáramlik a hűvösebb óceáni eredetű levegő.
Ezt kedden az Azori orr követi. Link
Élénk, olykor erős északnyugati széllel, az ország túlnyomó részén 10-12 fok körüli legmagasabb hőmérsékletekkel,  kezdetben elszórt záporokkal, kisebb esőkkel, melyre nagyobb esély délen és keleten van.
Szerda, csütörtök hajnal a gyenge fagy szempontjából a legkritikusabb.
A hét második felében az Azori AC a kontinens nyugati és középső részei felé helyeződik, így délnyugat felől enyhébb, mediterrán jellegű léghullámok érkeznek felénk.Link
 Kezdetben 10-14 fok közötti délutáni értékek lehetnek, aztán ahogy az AC-t kitöltő meleg levegő felénk keveredik, 15-20 fok közötti nappali csúcsok alakulhatnak ki, kiváltképp a hétvége felé közeledve.
Ebben az időszakban a légmozgás sem lesz túl mérvadó, legfeljebb élénk lehet, viszont szélvihartól mentesen telik el a jövő hétvége, ami a mostani modellfutások szerint szép, tavaszi időt hozhat, kirándulásra különösen alkalmas.
A most következő hét utolsó napján, vagy az ezt követő hét első napjaiban (itt a GFS előbb hozza be a 06Z futásban) a modellek felvetették a Brit-szigetek felé helyeződő AC centrum lehetőségét egy, az óceánra lefűződő újabb magas nyomású mag jóvoltából. Link
Az ECM-en jól látható, hogy vasárnap még igen meleg levegő lenne felettünk, majd hétfőn az AC peremén hidegfront törne előre és az akkor Északkelet-Európa felett örvénylő többközéppontú teknővel alkotott közös áramlási rendszerben Link  északnyugat, észak felől Grönland térségéből sarkvidéki eredetű levegőt szállíthatnának Európába, az erős, helyenként viharos északnyugati, északi szelek.   Link     Link
ECM alapján nálunk ez még nem olyan vérmes, de a GFS 06Z már komolyabb hidegleszakadást számol. Link
A 12Z-t nem látom még, de mire leírom már aktuális lesz, valószínű tartja a Brit blokk esélyét. 
Amennyiben ez megvalósul, március utolsó hetében hózáporokat is produkálhatnak az AC peremén érkező hidegfrontok, erős, viharos szél kíséretében.
Igaz nagy távlatokban mozog még ez az esemény, de az esélye nem elhanyagolható, hiszen a hidegmag felmorzsolódását, érhetik újabb és újabb hidegleszakadások térségünket is bele értve, ami a korán kezdődött vegetációnak alapos pofon lenne az időjárás részéről.
#71837
A következő majdnem 1 hetes periódusban is az Észak-Atlanti térségben képződő ciklonok/peremciklonok áramlási rendszerében helyezkedünk el. A zonális áramlás délnyugati és északnyugati komponense válthatja egymást, mellyel a középpontjukkal ugyan tőlünk északra elhaladó légörvények frontjai rész/egész arányban, de befolyással lehetnek időjárásunk alakulására.
A hosszú hétvége első napján jól látható, hogy szerepet kap egy északkelet-európai anticiklonális centrum, lényegében a  felettünk elhelyezkedő köztes magas nyomás északkelet felé terjeszkedik. Link
Pénteken a medencét az Azori AC peremén közeledő, az akkor már valószínűleg az Északi-tenger felett örvénylő ciklonhoz kapcsolódó hullámzó frontálzóna éri el. Előbb gyenge hidegfront hozhat kisebb csapadékot, majd az érkező melegfronti felhőzetből több helyen alakul ki eső, záporeső.  Országos átlagban nem látszik nagyobb csapadék, de helyenként jelentősebb, 5 mm-t elérő esetleg hevesebb záporos csapadékhoz kötötten azt meghaladó csapadékösszeg sem kizárt az esti óráktól.  Link Link  Link
Aztán szombaton már a hidegfront előterében délnyugat felől szubtrópusi légtömegek áramlanak Közép-Európa irányába.  Link
Vasárnap hajnalban a prefrontális áramlás hatására a 10 kis területen akár a 12 fokos izoterma is tiszteletét teheti 850 hepán. Link
Napközben az ország túlnyomó részén 18-20 fok köré melegszik a levegő, a Dél-Alföldön lehet a legmelegebb, itt helyenként 22-24 fok körüli maximumot sem zárok ki. A melegrekord erre a napra vonatkozóan 24.5 fok, melyet 2012-ben Baján mértek. Nem zárnám ki, hogy megdől. A délnyugati szél többfelé megélénkül, helyenként megerősödik, de szélvihar szerencsére nem fenyeget a szél előrejelzés alapján. Link

Aztán a jövő hét elején hétfőről keddre a hidegfront meg is hozza a lehűlést, de tartósnak ez sem ígérkezik. Link
Itt nincs túl nagy egyetértés az operatív futások között, a GFS inkább tartja az enyhe, tavaszias időt, a frontot nem vágja telibe hozzánk, feloszlana jó eséllyel, ellenben az ECM 2. hullámot is vár szerdára a hűvösebb légtömegből. Link
Mindenesetre az ENS átlagokat nézve az évszakos átlag közelébe eshet a hőmérséklet ismét. Ez napközben 10 fok körüli maximumokat jelentene, hajnalban mivel magas nyomás telepedne ránk amire kitérek a következő mondatban, az már fagyokat jelenthetne ismételten. 
Az Azori AC a kontinens belseje felé orrosodna, sőt helyeződne ezáltal nálunk száraz, eseménytelen időjárás alakulhatna ki, viszonylag kellemes, tavaszi idővel. Link
Egyedül a csapadékhiány aggasztó ebben a helyzetben, hiszen országos lefedettségű, kiadósabb eső nem látszik még mindig.  Összességében elmondható, hogy a csillagászati tavasz nem éppen drasztikus melegedéssel kezdődik, ha melegszik is, de előtte a Mediterráneumot is elárasztja a hűvösebb levegő, Link masszív áramlás viszont nem lesz az AC alatt, így a szubtrópusi légtömegek eztán nem kapnak szerepet míg  nem változik a szinoptikus felállás.
Az biztos, hogy hirtelen kezdetű, kora nyárias felmelegedés tartósan még nem fenyeget, de a vegetáció fejlődési folyamatát az egyes napokon tomboló 20 néhol 20+ fokok támogatják. Ellenben a kevés csapadékkal.

Március utolsó hete is valószínűleg a további, fokozatos kitavaszodás jegyében telik majd, hűvösebb-melegebb napokkal,  de az ehhez köthető elemzésekbe már az idő távlata és a modellek bizonytalansága miatt nem megyek bele.

#71836
A jövő héten is fennáll majd a félzónalitás és félblokk között ingadozó, északnyugati irányítású makrokép. Kifejezett nyugati drift miatt jönnek-mennek a légköri képződmények, változatos időjárás várható. Térségünket különböző nedvességtartalmú és hőmérsékletű, de az elmúlt napokhoz képest általában hűvösebb óceáni légtömegek érik el. A leghűvösebbnek most a keddi nap ígérkezik.
A makrokép ezen a napon produkál egy ciklonális lecseppenést a mediterrán térségbe, a mediciklon hátoldala "leszivattyúz" térségünkbe valamennyit az Észak-Európában felhalmozott hideg levegőből:     Link
A lefűződő mediciklon csapadékos területének egy része hétfőn a késő délutáni órákban okozhat tartósabb esőt is országunk délnyugati részén, de összességében is sok lesz a felhő ezen a napon, és kisebb záporok bárhol előfordulhatnak. Megélénkülő nyugati, északnyugati szélben a délutáni hőmérsékletek jellemzően pár fokkal 10 fok felett alakulnak.
Keddre csökken a felhőzet, ennek valamint a magasban érkező viszonylag hideg levegőnek a hatására elég erős lesz az éjszakai lehűlés. Hajnalra -1 és 4 fok közé hűl a levegő, a kevésbé szeles északkeleti és délnyugati országrészben fordul elő gyenge fagy. Napközben jelentősebb csapadék nem várható, napsütés viszont mindenhol lesz. Mérsékelt északi, északnyugati szélben nagyjából 6-12 fok közé emelkedik a hőmérséklet délutánra.
Szerdán ismételt ciklonális legördülés kezdődik az atlanti-óceáni AC északkeleti peremén:     Link
A ciklon melegfronti felhőzete a szerdára virradó éjszaka második felében nyugat felől érinti az országot, a Dunántúl nyugati részein ekkor már sok lesz a felhő. Előtte még az ország nagy részén kevéssel 0 fok alá csökken a hőmérséklet, a "fagyizásból" várhatóan a Dunántúl északnyugati tájai maradnak csak ki.
Szerdán napközben tovább növekszik a felhőzet, az ország északi felében gyenge eső is előfordul. Időnként megélénkülő délnyugati szél mellett a keddihez hasonlóan 6-12 fokot mérhetünk a délutáni órákban.
Csütörtökre kissé szétcsúszik a bárikus kép, a ciklonális legördülés nem megy végbe. Viszont ismét lesz egy jelentéktelen lecseppenés a Mediterráneumba. A sekély mediciklon középpontja az Adria felett mutatkozik:        Link
A mediciklon felhőzete délkelet felől "belóg" majd az országba, de a jelenlegi kilátások szerint ebből számottevő csapadék sehol sem hullik. A mediciklon hatása a csütörtökre virradó éjszaka  átmenetileg  keletiesre forduló légmozgásban szintén megnyilvánul. Csütörtökön napközben a szél nyugatira, északnyugatira fordul. Ez már jelzi, hogy a mediciklon lefűződése, eltávolodása után a térségünk ismételten a délnyugat-európai AC és az észak-európai ciklonok közös, nyugatias áramlásába kerül. A csütörtöki minimum-hőmérsékletek -1, és 4 fok közé várhatók, fagy csak kevés helyen valószínű. A maximumok pedig kevéssel 10 fok fölött alakulnak.
Péntekre a magassági nyugati áramlás újra igen enyhe levegőt kezd térségünk fölé sodorni:     Link
Ez a levegőfajta azonban meglehetősen nedvesnek is ígérkezik. Emiatt pénteken, elsősorban az északi országrészben többfelé lehet eső. Megélénkülő délnyugati szél mellett a reggeli 1-6 fokról délutánra 8-15 fokig emelkedhet a hőmérséklet. Északkeleten lehet a hűvösebb, délen a melegebb idő.
Ami a távolabbi kilátásokat illeti, a jövő hétvégén változékony, de az évszakhoz képest kifejezetten meleg idő a legvalószínűbb.  Szombaton, de méginkább vasárnap, a legmagasabb hőmérséklet csúcsértéke többfelé megközelíti, el is éri a 20 fokot. A rá következő hét első napjaiban a jelen kilátások szerint hidegebb levegő ér majd el északnyugatról. Hétfőn még csak északnyugaton, kedden az ország nagy részén jelentősen visszaeshet a hőmérséklet.
#71835

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#43209laza
#71834
A jövő héten időjárásunkat nagyrészt a kontinens északi része felett kialakult ciklonzóna, annak nyugatról keletre gyorsan áthelyeződő központjai  -közelebbről a zóna déli oldalán nyugatias áramlással érkező különböző hőmérsékletű és nedvességtartalmú, de általában enyhe légtömegek határozzák meg. Más szemszögből a ciklonokhoz tartozó, nyugat-keleti irányban hosszan elnyúló frontrendszer, aminek hol a meleg, hol a hideg oldalán lesz majd térségünk.
Hétfőn a meleg oldal hatása alatt lesz országunk, prefrontális helyzetben. Fátyolfelhős ég, élénk déli, délnyugati szél mellett délutánra sokfelé eléri a hőmérséklet a 15 fokot, elsősorban a déli országrészben számottevően meg is haladhatja azt. Keddre virradó éjszaka egy nyugat felől közeledő hidegfronthoz tartozó csapadékzóna ér el. Főleg délnyugaton, délen lesz többfelé záporeső, helyenként erős zápor is. Keddre a front mögött nyugatira, északnyugatira fordul a szél, a maximum-hőmérséklet pedig mintegy 5 fokkal alacsonyabb lesz a hétfőinél. A késő esti órákban pedig már egy melegfront felhőzete éri el nyugatról az országot, ebből főleg az északi országrészben többfelé esik eső a szerdára virradó éjszaka.

Link     Link

Szerdára annyiban változik a makrokép, hogy a nyugati légpálya átmenetileg "beleng", a kontinens atlanti partjai előtt teknő képződik. Ennek térségünk az előoldalán helyezkedik el, emiatt a szerdára virradóra átvonult melegfront mögött napközben megkezdődik a melegebb levegő beáramlása az országba. Időnként fátyolfelhős ég, sok napsütés, és főleg nyugaton megélénkülő szél mellett a nappali hőmérséklet hozzávetőlegesen 10-15 fokot ér el.     Link
A nyugati áramlás belengésével a ciklonáthelyeződés lelassul, csütörtökön még mindig az előoldalán lesz térségünk az Északi-tenger fölé helyeződő cikloncentrumnak.     Link
Látható, hogy szinte dől majd be az országba délnyugat felől a szinte már kora nyáriasan meleg levegő. Fátyolfelhős ég, sok napsütés, megélénkülő, a Dunántúlon megerősödő déli, délnyugati szél várható. Jelen kilátások szerint ez lesz a hét legmelegebb napja. Az ország északkeleti harmada kivételével a nappali hőmérséklet többfelé eléri, helyenként némileg meg is haladja a 20 fokot. Az évszakhoz képest szokatlan melegben lesz tehát részünk. Péntekre virradó éjszaka aztán menetrendszerűen egy gyenge hidegfront éri el nyugatról az országot.
Ennek csapadékzónája lefékeződik, majd feloszlik országunk felett, előreláthatólag csak gyenge záporokat ad kezdetben a Dunántúlon, délután másutt is. Pénteken a  nyugatira forduló széllel a magasban már valamivel hűvösebb levegő érkezik fölénk. Ennek hatása a talaj közelében is megmutatkozik: az ország nagyobb részén a csúcshőmérséklet már nemigen lépi túl a 15 fokot, de délkeleten még mindig lehetnek 20 fokot elérő, esetleg meghaladó értékek.     Link

Ami a távolabbi kilátásokat illeti, modellösszkép alapján a jövő utáni héten fokozatosan meridionálisabbra válthat a makrokép, félblokkon keresztül teljes blokkba fordulás is lehet a hónap közepe táján, valamivel utána. A pontos részletek azonban egyelőre nem világosak.
#71833
Még egy utolsó neki futásra még telhet a télies időből, ami valószínűleg Március 12 és 16 között fogja magát "kiforrni". Aztán én is befejeztem a telet. Legfőképpen hosszútávú esélylatolgatások terén. Maximum extrém hidegbetörések alkalmával aktivizálom magam. 
Átállok nyári üzemmódra, konvektív dolgok "lesésére". vidám 
#71832

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#431544)
#71831
A jövő héten a tőlünk nyugatra, illetve részben térségünk fölött elhelyezkedő magasnyomású gerinc, és annak előoldalán, Kelet-Európa fölött legördülő ciklonok határozzák meg időjárásunkat. A két légnyomási képződmény közös áramlási rendszerében tartós északnyugati áramlás uralkodik, ebben különböző hőmérsékletű, de jobbára enyhe légtömegek mozognak majd. Az áramlási irány a ciklon-legördüléseknek megfelelően a nyugat és észak közötti tartományban ingadozik. Mivel a magasnyomás centruma közel lesz a Kárpát-medencéhez, időjárásunk leginkább száraznak ígérkezik.
Link     Link     Link     Link     Link

Változó felhőzet valószínű, gyenge eső legfeljebb pénteken, a Dunántúlon képzelhető el a jelen állapot szerint. Mivel a gerinc peremén a jet mindvégig közel fekszik térségünkhöz, a magassági áramlás elég gyorsnak látszik.      Link     Link     Link     Link     Link
Ehhez a talaj közelében is élénk északnyugati, nyugati szelek társulnak. Mindezek következtében a Kárpát-medencét most kitöltő hideg légtömeg helyben maradása, jelentősebb megülepedése meglehetősen kilátástalannak tűnik. Az országos éjszakai fagyok mindenképp megszűnnek a héten. Hétfőn reggel ugyan még kiterjedten fagyni fog, a későbbiekben 0 fok alatti reggeli hőmérséklet már csak északkeleten, viszonylag kis területen várható. A leginkább fagymentesnek  a szerda reggel ígérkezik, akkor még az ország keleti, északkeleti harmadán is jobbára fagypont fölött maradhat a hőmérséklet. Nyugaton mindvégig 0 és 5 fok körüli, sőt pénteken 5 fok körüli minimum-hőmérsékletek várhatóak.
Az északnyugati nagytérségi áramlásos alaphelyzet jellegzetességéből következően a maximum-hőmérsékletekben is ék-dny kontraszt alakul ki.
Északkeleten, kis területen általában kevéssel 10 fok alatt maradnak a délutáni értékek, míg az ország nagyobb nyugati és déli részén 15 fokot megközelítő, sőt meghaladó nagy enyheség lehet, elsősorban kedden és csütörtökön.
Ezt követően modellösszkép szerint a bárikus kép szétcsúszására, átmenetileg zonális áramlás jelentkezésére számíthatunk. Ez az enyhe idő tartósodását sejteti. Egyelőre úgy néz ki, a meteorológiai tavasz igazi tavaszi idővel köszönthet be.
#71830
Nekem sem, de az akkorra jelenleg mutatott 6-11 fok (északkeleten lehet, hogy picit kevesebb) azért már inkább kora tavaszias, mintsem késő téli érték. Viszont a GFS vasárnapi lekváros buktáján okulva nem érdemes azzal foglalkozni, hány fok lesz 1 hét múlva :-) 
#71829
A GFS utóbbi néhány hónapban mutatott teljesítménye miatt nekem nem ad plusz információt a NAO. Tudva azt, hogy 3 napra előre sem megy a modellnek, mit is szerertnénk tőle? Rudolfking írása: Link  Az ECM hosszútávúja pedig ugyanez a kategória. Csak ennél a modellnél 5-7 napra még lehet körvanalazni. 
Ez alapján még nem a madárcsicsergős tavasz jut eszembe, az biztos. Link Kivételesen, most a GFS is hasonlóan gondolja: Link
#71828
Érdekes, kimerítő elemzés, melyhez azért hozzátennék egy-két gondolatot: tegnaphoz képest jelentős változás következett be a modellek által felvázolt jövőképben: a hét végi lehűlés végül csaknem az ECM egymás utáni, a saját ENS átlaga és egyéb modellek által eddig következetesen megcáfolt, elég drasztikus formában következhet be végül, vasárnap hajnalban néhány helyen akár -10 fok alatti fagyokkal. Ha hótakaró is lenne hozzá, bizony nem lenne ritkaság a -15 fok alatti kemény fagy sem. A jövő hét elejére az áramlás északnyugatira fordul, ezzel felváltva enyhébb és hűvösebb légtömegek érkeznek, majd egy új mozzanat jelent meg az ECM-nél, azaz az omega - blokk teljes leépülése, az anticiklon kihátrálása Grönland és Izland irányába, ami kedvező feltételeket teremtene egy télies március elejéhez. Ennek viszont ellentmond egyrészt az AO és a NAO index (mindkettő pozitívban van és hosszabb távon sem akar negatívba lemenni), továbbá pedig az ECM hosszútávú anomáliatérképei sem éppen a tél visszatéréséről tanúskodnak (Közép-Európában végig a sokévi átlagnál pár fokkal enyhébb idő mutatkozik). 
#71827
E hét első felének időjárásáról sok mondanivaló nincs. A hét vége felé esedékes hidegleszakadás előszobájaként nyugati, délnyugati hosszú légpálya jön létre a kontinens északi részei felett.
ECM:     Link     Link     Link
GFS:      Link     Link     Link
A kontinens centrumában továbbra is AC mutatkozik, azonban ez már eléggé meggyengült. Az anticiklont a magasban enyhe levegő tölti ki, holnap az 5 fokos terület is rajtunk lesz 850 hepán, szerdán és csütörtökön aztán valamivel már csökken a hőmérséklet ezen a nyomásnívón.
A magasban zajló  lehűlésnek a talaj közelében még nemigen lesz jele, a maximum-hőmérsékletek kedden, szerdán és csütörtökön a legtöbb helyen elérik, valamivel meg is haladják a 10 fokot.
Szerdán a kora hajnali, reggeli órákban északnyugatról egy gyenge,érintő hidegfront érkezése várható (ennek lesz majd köszönhető a magasban lejátszódó lehűlés), melynek csapadékzónája azonban várhatóan azelőtt feloszlik, hogy az ország területére lépne. Hatása némi felhőzet-növekedésben, az északnyugati szél megélénkülésében, valamint abban merül ki, hogy szerda reggel nem ígérkezik kiterjedt fagy az országban (leginkább még a kevésbé szeles északkeleten és délnyugaton fordulnak elő 0 fokos, ill. az alatti értékek)
Jelenleg úgy tűnik, a hét második felének "története" egészen más, sokkal érdekesebb lesz. 96 órától feláll a blokk-AC, ennek keleti oldalán markáns hidegleszakadás indul:     Link     Link
A modellösszkép jó ideje az, hogy a hidegleszakadást nyugatról támasztó AC túl közel lesz térségünkhöz, ezért kifejezetten magas légnyomású, nem nagyon dinamikus, "oldalzsebes" hidegáramlás néz ki a Kárpát-medencére nézve. Bár minden jel szerint nem egy "ajtóberúgós" hidegfront lesz, valamennyi esőt jelen állás szerint ad majd csütörtök este, és a csütörtökről péntekre virradó éjszaka. Pénteken napközben megerősödik az északnyugati, északi szél. Bár ezen a napon a legmagasabb hőmérsékletek még elérik az 5-10 fokot, szombat reggelre a kiderülő ég, mérséklődő légmozgás és a hideg légtömeg hatására viszonylag erős, -5, -10 fokos fagy ígérkezik. A nappali hőmérséklet is csak pár fokkal haladná meg a fagypontot szombaton az ECM szerint. Megjegyzendő, hogy a modellek, valamint az egyes futások között elég nagy egyet nem értés mutatkozik a tekintetben, hogy a száraz, hideg levegőnek milyen mennyisége tud majd a Kárpátokon belülre kerülni. A telitalálatos hidegbetöréstől a totális "gellerig" mindenféle változat előfordult már. Jelen pillanatban így fest a dolog:     Link     Link     Link
Több modell több futása alapján az az összkép alakult ki, hogy a lehűlés mélypontján országunk nagyjából a -5 és a -10 fok közötti T850 tartományba esik majd. Jelentős, bár nem drasztikus hőcsökkenés a mostani állapothoz képest. Sarki-szárazföldi légtömeg esetén mindig érdemes megnézni a harmatpontot is. Ez az effektus szempontjából sokat számíthat:     Link
Meglehetősen alacsony értékek néznek ki (a GFS-féle túlzásokat belekalkulálva is) Azaz, elég kifejezett száraz hideglevegő hatásra számíthatunk.
Bár mostani állás szerint a hideg "banán" már 144 órától fokozatosan lemászik rólunk dk felé, és a magasban ismét enyhébb, óceáni légtömegek érkeznek a Nyugat és részben Közép-Európát fedő AC területére, az űrtávlati modellösszkép korántsem egyértelműen tavaszias.
Félblokk és blokk között ingadozó felállás az összkép, a (fél)blokkoló AC nyugatabbra, a brit térségbe helyeződésével. Ez megvalósulás esetén változékony, időnként csapadékos, szeles időt jelent. Az északnyugati,északi áramlással érkező légtömegek hőmérséklete nagy kérdés, pl. PARA most teljes, skandináv blokkban elég drasztikus hidegbetörést ad 300 órától. GFS az utóbbi futásaiban elég szelíd e tekintetben, de nála is volt már pár elég durva változat a napokban.


#71826
A jövő hét folyamán egy klasszikus szinoptikai ciklus fog lepörögni a poláris expanziótól a hideg AC-ig térségünkben. Bizonyos egyéni arculata azért lesz ennek a ciklusnak: nagyon hamar eljut a hideg AC fázisig, tulajdonképp ez lesz a túlnyomó, ez adja meg a helyzet "arcélét"

Link     Link     Link     Link     Link     Link

A ciklusból hiányzik a mediciklonos fázis, pontosabban, a poláris expanzióból alakult teknő mediciklonja nagyon gyorsan távozik kelet felé, a Földközi-tenger medencéjének keleti végeire. Így ez számottevő hatást időjárásunkra nem gyakorol. A hidegleszakadás sarki légtömegei is nagyon gyorsan helyeződnek délkeletre, leszakadnak a sarki/szubarktikus hideg területről. Majd a Balkánon és a Kárpát-medencében izolált "sündisznóállást" foglalnak el. Valamivel később a hideg légtömeg a közép-európai AC déli peremén messze nyugatra, a nyugati Mediterráneumba, szinte a Pireneusi-félszigetig törne előre, jókora MASZFEJ-et hozva létre a kontinensen.

Link     Link

Azt azért meg kell mondani, a hidegleszakadás eleve nem túl vérmes, nem mozgat nagyon alacsony hőmérsékletű levegőt. Az elmúlt napokban voltak futásai nemcsak az ECM-nek, de más modelleknek is, melyek kicsit komolyabb hidegadvekciót adtak, ránk húzták a -10 fokos területet 850 hepán (tapasztalat szerint a kérdéses időponthoz közeledve a hőmérsékleti, légnyomási értékek inkább szelídülni szoktak)
Ha van valami bizonytalanság modellösszkép szerint a helyzetben, az az, hogy a hideglevegő útja egy kelet-balkáni leorrosodással inkább dél felé, a Balkán-félsziget keleti része irányába mutat, avagy ilyen leorrosodás híján a légpálya északkeletire váltva be tud fordulni felénk. ECM az elmúlt napokban elég sokat "vacillált" ezen. A hideglevegőt először délre fordította a Kelet-Balkán felé, majd északkeletire váltó pályán ránk rámolta "fagyos gombóc" formájában. A többi modell is nem egy futásban adott ilyen kimenetelt. Emiatt azt lehet mondani, a jelenlegi állás nem holtbiztos. Ezzel összefüggésben kérdés, hogy a MASZFEJ hideg és enyhe légtömegeinek pontosan hol lesz a határa, és meddig tart a hidegadvekció az AC által fedett térségünkbe.
Ezek előre bocsájtásával a kilátások: északnyugatira, majd északira forduló széllel hideglevegő-beáramlás. Kedden még erős lehet a szél, majd a hét többi napján  már csak gyenge, mérsékelt szél néz ki. A hétfői hidegfront csapadékzónájának elvonulása után már csak elszórt záporok, majd keddre hózáporok alakulhatnak ki, az áramlási iránynak megfelelően főleg nyugaton, és északkeleten. Megjegyzendő, hogy ECM csütörtök délutánra egy északnyugatról érintő melegfront hatására gyenge havazást ad a Tiszántúlra   -véleményem szerint ez már teljesen bizonytalan.
Kedd hajnalban az erős szél miatt még általában kevéssel fagypont felett alakulnak a hőmérsékletek, majd szerda reggel országosan gyenge vagy közepes fagy várható. Csütörtökön a valószínűleg  megérkező melegfronti felhőzet miatt lenne fagymentes az éjszaka az ország nyugati felén/kétharmadán. Az országos éjszakai fagy pedig péntekre se térne vissza. A nappali felmelegedések terén figyelembe veendő az anticiklon hátoldaláról  a magasban lassan ránk kenődő enyhébb levegőt. Ez, és AC középponti helyzetünk elvileg kedvezne hidegpárna kialakulásának. Viszont erre már aligha lesz elég idő, főleg ha hozzá vesszük a február közepi, már elég magas napállást.
Kedden 5 fok körüli, szerdán szintén 5 fok körüli, pár fokkal az alatti maximumok mutatkoznak. Csütörtökön és pénteken azonban már az 5-10 fokos tartományban adja a délutáni hőmérsékleteket az ECM, ennél hidegebb az ország keleti harmadán lehet.
Megjegyzendő, hogy jelen állás szerint mind az ECM, mind a GFS 240 óra környékétől északi zonalitással új ciklust indít. Az utóbbi futások következetesen ezt mutatták (bár megjegyzendő, ebben nincs teljes modell-egyetértés), ezért lassan komolyan vehetjük a dolgot.
#71825
"Mivel kezdenek a makrováltás irányába alakulni a dolgok" - valóban ugy fest.

Az indexek fényében próbálkozásnak tűnik és félmegoldásnak, de én -személy szerint- ( s nem csak statisztikai alapon beszélek) maradok a hónap második felénél. nevet ..kemény vonalasabb tél szempontjából(Egész napos fagy).
Kizárólag az indexekből kiindulva.
Főként az AO index negatívba való váltását várnám, mert ez a mostani próbálkozás arra lesz jó, hogy északkeletebbre "gyökeret verjen" a magasnyomás Északkelet - Európában. Viszont, ha felüti a fejét a magasnyomás magasabb szélességeken az megfelelő Ac kp. esetén "lábas", száraz hideg esélyét újra "fellebbenthetik" a modellek, " a takaró alól avagy a pakliból". nyelvnyujtas

Valóban ez néz ki mint írod Professzor Úr.
Én a továbbiakban tartósabb Skandináv vagy ÉK Eu. Ac-t tippelek körülbelül a hónap második felében érdemibb lehűléssel, amennyiben az AO negatívba fordul, a NAO meg 0 közeli tartományba süllyed. De ez már látszodni fog a modelleken,amennyiben "erre billen a mérleg nyelve". Egyenlőre annyi boritékolható, hogy lesz egy újabb makrováltás. A vége még nem látszik, illetve jelentős a bizonytalanság.
#71824
Így van egyébként,  az oda az nálam Észak-Amerikát jelentette.  Jó a meglátás a lényeg, mint ahogyan írod is az igazán hideg, fagyos légtömeg messze marad. Bizonyos mértékű lehűlés szerintem esedékes,  persze nem a drasztikus kiadásban úgy tűnik.
#71823
Mivel említetted Észak Amerikát érdemes egy kicsit odafigyelni. Ha megfigyeljük Link ezt a helyzetet jól látszik, hogy a hidegmag elég jól zsugorodik, inkább arktikus részekre, illetve kelet szibériába összpontosul . De mivel a Szibériai hideg ,ahogy ezen a télen egyszer sem végzett retrográd mozgást, és a Skandináv ac-ban sem lesz túlságosan hideg, ezért újabb hideg leszakadás éri (inkább Link ) Észak Amerikát.  Számomra kérdésessé válik a jövőhéten esedékes hideg amely minket érhet el. 
#71822
Azt nem írtam, hogy negatívba  szalad, maradjunk annál, hogy gyengül a pozitív intervallum, igazából én erre értettem. nevet aztán majd kiderül...
#71821
Azért ez a NAO, AO is lefelé szór, az én szememmel nézve erős barokkos túlzás kacsint
NAO végig nulla fölött megy átlagban, AO pedig bődületes pozitív után - nyilván - elkezd lefelé menni, de ez egyrészt statisztikailag nem is igen lehetne máshogy, másrészt még a bezuhanása után is pozitívban marad a futások átlaga.
#71820
Mivel kezdenek a makrováltás irányába alakulni a dolgok, nézzünk egy kis szinoptikus analízist. Jelenleg magasnyomás alakítja időjárásunkat, tehát anticiklon helyezkedik el az ország területe felett. Link
Ez az anticiklon centrum fokozatosan kelet felé mozdul. Link

A Brit-szigetek felett örvénylő markáns ciklon előoldali áramlásában, majd melegszektorában enyhébb óceáni valamint mediterrán léghullámok érkeznek.  Link
A hétvégén átmenetileg, de jelentősen emelkedik a hőmérséklet, ezek közül vasárnap lehet a legmelegebb, akár 10-15 fok közötti maximumok is összejöhetnek a Dunántúlon és a délnyugati, déli szél többfelé megerősödik.

Hétfőre már elér minket ennek a hullámzó frontálzónának a markáns hidegfronti szakasza. Link Esőkre, záporokra lehet számítani sok helyen és a kezdeti délnyugati szél, egyre inkább északnyugatira vált. Link

A front mögött kedden megerősödő, viharossá fokozódó északnyugati széllel óceáni majd egyre inkább maritim levegő zúdul a medencébe.  Link
Link

Az óceán felett elhelyezkedő anticiklon észak, északkelet felé terjeszkedik, orrosodik a hét első napjaiban, a hét közepére előbb nyugat, majd észak-európai (Skandináv-félsziget) feletti centrumot képezhet. Ez már 168 óránál jól látható. Link
Eközben egy  mediterrán ciklon alakulhat ki tőlünk délkeletre az Égeti-tenger közelében. A lefűződő hidegörvény és a ciklon áramlási rendszerében északi, északkeleti irányból ugyan mérsékelten hideg, de kelet felől nedves léghullámok érkeznének, vegyes halmazállapotú csapadékkal, ami az eső mellett, természetesen havazás formájában is megnyilvánulhat amennyiben bejön a várható csapadék előrejelzés amit például, de nem utolsó sorban az ECM vár.

A szél tartósan erős maradna, iránya északira, északkeletire vált. A gond az, hogy a megfogható közelünkben nem lesznek poláris, sarki légtömegek, az óceáni levegő túl domináns marad, illetve némi maritim, tengeri eredettel keveredhet. Nappal ugyan zömmel kissé fagypont feletti, éjszakánként valamivel fagypont alatti hőmérsékletek valószínűek a modellek alapján.  Magát a blokkoló anticiklont sem fogja kitölteni igazán hideg levegő, a peremén sem tud alacsonyabb hőmérsékletű izotermákat áramoltatni Közép-Európa felé.  az igazán hideg Kanada, valamint Észak-Amerika északabbi részeit érinti, a ciklonok folyamatosan lerántják oda az arktikus légtömegeket. Nálunk zord tél ebből ugyan nem igazán jöhet össze, némi szerencsével talán lehetne valami, ha bejön a csapadékzóna és a havazás + viharos szél kombó. De ha nem, akkor alapjában szeles, amolyan késő téli idő a legvalószínűbb a fentebb is említett hőmérsékletekkel.

Az indexeket elnézve az AO, és a NAO is lefelé szór, Link Link ez már a nyugati drift megingását is jelezheti nekünk, illetve blokkra való hajlamot amivel a modellek számolnak, javarészt meg van az összhang köztük. 

Összefoglalva az átmeneti hétvégi újabb tavaszias epizódot, mérsékelten hideg, de késő télies idő válthatja fel, akár szilárd csapadék megjelenésével, nem ritkán tomboló, viharos északias szélirányokkal.
#71819
Viszont blokkosít kacsint
#71818
Emlékeim szerint az ECMWF nem támogatta a skandináv magasnyomást. kacsint
#71817
Az Észak-Brit fáklyához rosszat linkeltem,így korrigálnám.
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-10-05 12:12:24

Csesznek

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129252

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.