2024. szeptember 25., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#82424
Ez azért van mert a hidegmag szétszakad köszönhetõ az anticiklon hídnak. Ez a kettõ légköri képzõdmény pontosan erõsíti egymást. Egyszóval a hideg az anticiklon felett amely gyakran 18-20 km magas mikor ereje teljében van, és egy dinamizmus az ciklonrendszer az óceánon feszül egymásnak. Amíg ez fennáll és az északkeleti hidegmag eurázsiai ága a kontinenst eléri és itt tevékenykedik, addig nálunk marad a tél, akár zord tél. Nagyjából ezt szajkózom több mint két hete. Az indexek és a várható kimentelek ezt nagyon stabilan fogják és a tendencia is ezt mutatta azért írtam egy hete, hogy változás van. Elvileg ez egy hosszan fennálló légköri rendszer lehet, amely még február nagy részét is befolyásolja akár igen kemény téli hidegekkel.
Igaz ezt senki sem tudja de ennek nagyobb most a valószínûsége. Ha ez a rendszer fejre áll, mert valljuk meg ennek is van esélye, igaz kisebb most, akkor alakulhatunk át, de az sem jelenti a zonális áramlási rendszer automatikus visszatérését.
A mostani GFS nagyon durva ez talán nem lesz, de kemény hidegre fel kell készülnünk úgy vélem. Meglátjuk egyelõre minden az "5 éves terv" szerint alakul:-))))
#82423
Remélem nem lesz rá szükség, amúgy meg ki vagyok keresztelkedve így nem kell imádkoznom. Már csak a létezõben hiszek. szegyenlos
#82422
Kezdhetsz "imádkozni" a kivi, füge és a datolyaszilva csemetékért! hideg
#82421
A Control futás nagyon kemény:
Link
Ugyanakkor az ellenpólus:
Link
#82420
Rájöttem, hogy ez olcsóbb megoldás: Link vidám
#82419
Szerintem reális esély van arra, hogy mire oda érünk szelídülnek a dolgok.

Ez olyan kb. min a jelzett csapadék osztva kettõvel. Akkor nem ér csalódás. havazas
#82418
Múltkor arra panaszkodtál,hogy vettél egy vastag,bundás cipõt,s ideje volna használni. Nem értem... laza
OFF
#82417
Korizni most is lehet a Városligetben! vidám
Hát gyerekek, én remélem nem jön be ez az egész. Szerintem ez már most túlzás, pedig még csak a modellek mutatják. Hátborzongató!
Abban reménykedem, hogy a fele sem jön be. Gyanús, hogy ilyen durva azért nem lesz a szituáció! Ezt már a zseniális ECMWF sem bírja, az elõoldalán hidegebb, a hátoldalán melegebb ciklonjaival vidám Az ilyen kaotikus elõrejelzésekkel az a baj, hogyha eltünik egy ilyen "amorf" ciklon, akkor másképp játszódhat le a dolog. A másképpet úgy értem, hogy kevésbé hideg verzióban.
#82416
véleményem szerint azért szép idõszakot zárunk le december elejétõl kezdve. nevet egész decemberig, hónapokon át szinte mindenki hiányolta a zonalitást, hogy milyen régen volt már többhetes periódusa. Változékony, enyhe idõ volt, gyakran csapadékkal is, az ország másik felében hó is volt. Feldobta a telet ez a zonális másfél hónap. A hideg pedig inkább most jöjjön, mint egy hónap múlva, talán márciustól majd nem kell rettegni a brutális hidegektõl és szép tavasz köszönthet be a tél kitombolása után. havazas
#82415
Figyeljétek az izlandi ciklonokat és fáklyát is! Semmi komolyabb gyengülés nem várható ott, ami felettébb érdekes, hiszen ezzel a csigagyár tehát be sem döglik, mégsem képes közvetlen hatással lenni Közép-Európa idõjárására (elég egy skandináv anticiklon). Ha ez összejön, lehet majd korizni, hú nevet
#82414
Ja, a folytatás pedig 1987. januárra emlékeztet (persze mindez jóval 200 óra felett van, ezért helyén kell kezelni), mindenesetre az enyhe óceáni légtömegek akár Írország partjaiig is visszaszorulhatnak, ha egy ehhez hasonló MASZFEJ tényleg kialakulna nevet
#82413
Csak egy kis érdekesség 10 nap múlva! Kár, hogy még jócskán messze van... Link

Friss GFS futáson folyamatosan ott a Skandináv AC. Tény, hogy most nem igazán lennék Salek és Németh Lajos helyében. szegyenlos
Izgatottan várom a fáklyát! hideg havazas
#82412
Azt azért ne feledjétek el, hogy az ÉK-i lábas hideg jóval másabb mint az Északnyugatról érkezõ ! Eléggé csapongó ennek a Barents-tengeri AC-nek az elmozdulása, az elmúlt napokban eléggé hektikus volt, most azonban a modellek talán délnyugati elmozdulással számolnak, ami egyúttal nagyon hideg idõt kelet kelet és Közép európára is.
Nem véletlen hogy hosszan fennálló ÉK Eu-i Ac lassan átforgatja Európába a szibériai szûzhó fölötti kontinentális és sarki hideget.
#82411
Szibéria expressz: Link
#82410
Az utolsó 2-3 futást megnézve,beismerem-úgy néz ki bukom azt a kijelentésemet,hogy innentõl a következõ 2 hétben is +5 fok feletti T-k lehetnek itt Dny-on.
Ez már jelzésértékû nekem is:Link
Azonban hogy ez egy rövidebb átmeneti kisiklás lesz-e,vagy egy folyamat kezdete,aminek a vége hideg havas tél lesz,még mindig nem tudhatjuk.
Jövõ héten kedd környékén egy légáramlat érkezik Ny-Ény-ról,ami az É-i,Ék-i területeken okozhat hóesést.Ezt még meg kell várni,onnantól lehet majd látni jobban hogy tartós lesz-e ez a lehûlés,ill. kialakul-e belõle kemény tél,vagy visszazökkenünk ismét a Ny-i áramláshoz.
Egyébként nekem a január közepe vízválasztó idõjárásilag. nevet
#82409
Próbáljuk a dolgot más oldaláról megfogni. A hétvégén érkezõ hidegelárasztás nem hosszadalmas alacsony nyomású periódust zár le (hiszen jelenleg is elég magas a légnyomás). A hidegfront érkezése elõtt nyilván csökken valamelyest, utána meg emelkedik, de tartós, igen magas nyomásokat, hidegpárnás, csendes idõt gyakorlatilag kizártnak tartok a jövõ hétre. Annál több a dinamika a légkörben, tekintettel a közelmúlt rendkívül alacsonyra szállt légnyomás értékeire. A legvalószínûbb, hogy csakhamar újra lefelé indul a barométer a hidegfrontot követõ nyomásemelkedés után. Azonban arra számítok, hogy ezt a légnyomás-csökkenést már nem kizárólag az északi ciklonok behatása okozza. A viharciklonos, zonális kép változatlan formában egyhamar nem tér vissza. Legvalószínûbb, hogy ciklonok lesznek a Mediterráneumban, és/vagy Közép-Európában is. Azaz, a modellek által jan. 20.-a utánra mutatott kép felettébb valószínû. Hogy ezen alacsony(abb) légnyomású idõszak mit produkál majd, az kérdés. Belefér a képbe a "tél havazása", országos vastag hótakaróval. De lehet belõle szöszmötölés is, alighavak, helyenként esõ -sajnos. Ferrinek teljesen igaza van: a következõ 1-2 (2-3) hétben fog megmutatkozni az idei tél valódi arca. havazas
#82408
Kiváncsi leszek mi lesz a januári +2-+3 fokos pozitiv anomáliával. A mostani kilátások fényében nagyot bukik majd a szezonális elõre. beteg
#82407
Ajánlom Thermometer leírásait (pl. hosszútávú fórum), a havas felszín hûtõ hatásait, stb. Ráadásul a tél vége felé egyre csípõsebb T érkezhet ÉNy-É felõl.
#82406
Ennek az a magyarázata, hogy a hidegmagnak nem kell feltétlenül lejönnie a sakkörön túlról, hanem kedvezõ áramlási viszonyok mellett egyszerûen helyben keletkezik, ill. gyarapszik a hidegbázis. Az eredetileg alig -8-10 fokos hideg 2-3 nap alatt tovább hûl, és egyszer csak megjelenik a -15-20 fokos izoterma. Ennek lehetünk majd tanúi a jövõ hét folyamán. Akárhogy is szépítjük a dolgot, egy "hochwinterliche Wetterphase", azaz egy igazi, kemény téli idõszak esélye a legkomolyabb kimenetelek egyikévé avanzsálta magát, és minél tovább tart majd ez a helyzet, annál nagyobb lesz idõvel az esélye egy kiadósabb havazásnak is (legyen az medbõl, peremciklonból, vagy összeáramlásból). A részletek itt még rengetegszer ki lesznek tárgyalva, de (és itt engedtessék meg egy apró öndicséret is), ebben az esetben bejönne valamikor még október végén kifejtett véleményem, miszerint a Tél nagy pillanatai (HRHI, nagyobb havazások) inkább január 2. felében, illetve februárban érkezhetnek meg. Tudom, hogy a helyzet nagyon képlékeny, és (azt hiszem Salo mondta, hogy 2007-hes képest az idõjárás mintegy 2 héttel elõbbre jár) elõfordulhat, hogy mint 2007. jan. végén, az egészbõl marad egy 4-5 napos átmeneti hidegebb periódus, de - õszintén szólva - óriási csalódás lenne számomra a modellek + fáklyáik stb. teljesítménye, ha ebbõl sem alakulna ki egy keményebb, egyszersmind tartósabb téli helyzet. nevet havazas
#82405
Ez igy itt Erdélyben tél lesz a javából. Link havazas

Ja el is felejtettem, a jövõhéten még nem ültetem a borsót kacsint
#82404
Az ens-e azért visszafogotabb egy kicsit. nevet
#82403
-20 és 2 vagy -2 és 20? Kérem tegyék meg tétjeiket! laza Vagy -30 és 20? hideg Vagy 0/+5? nevet
#82402
Megint egy fordulat : most már nagyobb lesz a -15 fok esélye 850-en, mint a 0-nak. zavarban Mielõtt a hidegtõl rettegõk (nekem sem a -20 fok száraz-lábas hideg, hanem egy 20 centi hó -2-ben hiányzik) a kardjukba dõlnének tisztázni kéne: ha egész eddig sehol sem volt hidegbázis (sok TDK dolgozatot olvashattunk itt errõl), akkor most honnan csöppen ide néhány nap alatt? Vagy csak duma a hidegbázis nélkül nem lehet téli idõ kitétel ?
#82401
Az ECM nagyon jól illeszkedik a GFS-re (00Z), egészen 240 óráig. Ennek okát nem is nagyon értem, hiszen abszolút bizonytalan a jövõ, hol lesz a blokkoló anticiklon (ha lesz), mi lesz a hidegmaggal felettünk... Az átszakító ciklont is ugyanott hozzák be Európa belsejébe, a medi is ott figyel mindkettõn... Link Link
Végül a vég, 240 óra, medi: Link Link
#82400
Ja, nagyon beteg nevet. Ki is vette, érdekességnek jó volt!
Közben a GFS fáklya is a mélybe szállt, nyoma veszett egyelõre a visszarendezõdés/melegedés esélyének is: Link
Persze lesz ez máshogy is, de most Tél tábornoknak áll a zászló laza

Meglehetõsen erõsen másolja a tegnap esti ECM futást, mellesleg. El kell ismernem.
Ez viszont már túlzás is... Link
#82399
Azért ha ezen végighúzod: Link 1068 óránál már ott az enyhülés NY-on, tehát jár a pezsgõ a szakértõnek! hideg
Az AC híd valószínûleg át lesz törve bõ hét múlva, a ciklonok sem maradnak el csak ki kell várni. havazas
#82398
Aminek az elõoldalán hidegebb van, mint a hátoldalán vidám Jó kis ciklon nevet
#82397
Bizony várható volt, hogy sajnos kemény és hosszú téli periódusra is felkészülhetünk. Látom a GFS-nek tegnap lehetett egy enyhébb futása, hisz sokan ismét kardjukba dõlve elültették a növényeket is:-)))

Ami még sajnálatos, hogy általában ez futás a szondás is a legpontosabb, így ha nem is ilyen mértékben de a tél és lehûlés bekövetkezésének az esélye már igen nagy.
A friss ECMWF egészen elképesztõ produkciót mutatott:-)
Link
Link
Nagyon izgalmas, ha még télies idõszak következik, kíváncsi leszek a friss indexekre is.
#82396
Az lesz az igazi pofára esés ha bejön tényleg a lábas hideg hosszabb távra, egy szem hó nélkül. hideg
#82395
Csak ezt a gusztustalan ködöt tudnám feledni... zavarban
#82394
Ez a fáklya minden, csak nem zonalitás, és nem "tavasz":
Link
Tényleg csak egy medi hiányzik. hideg havazas
#82393
Lassan elkönyvelhetjük a pénteki téli fordulatot több model (gfs, ecmwf, jma, nogaps)is szépen adja a hidegelárasztást, sõt ezzel csapi is járna, igaz nem valami sok. Az egyedüli téli kellék amit én még hiányolok az egy szép medi kialakulása. Ha esetleg kialakulna az biztos feltenné az i-re a pontot.
#82392
Valamint szeretném felhívni a figyelmet a Kola-félsziget feletti "begyötör" ciklonra, szigorúan csak mint érdekességre nevet Link
#82391
Kicsit késõbb indult a zivatarszezon mint az emlékezetes 2010-es évben, akkor már 9-én este megvolt DK-en Link .
A 25 évvel ezelõtti januárról most nem is merek írni, mert blulinak lefagyna a nyelve havazas
#82390
Hogy mennyi ideig fog tartani a téli periódus, még senki nem tudja, így nem is lehet (és érdemes) senkit "gyõztesnek" elkönyvelni, függetlenül attól, hogy alaposan, gondos munkával elemez, vagy csak ugyanazt hajtogatja mindig. (vagy csak fáklyákat linkel nevet) Link - 70-80 hPa szórás, mi az, ugyan már? nevet Ha más nem is, a bizonytalanság az, ami egyedül biztos...
Most ennyi kb. a tuti: Link , aztán pedig...

Szerk: 18z a 12z-hez képest egy teljes 5 fokot izotermával tolta nyugatabbra (azaz ránk) a hideget, 126 óránál... azaz ECM-esedik (most éppen): Link
#82389
Dönget a szél ismételten, ebbõl nehezen lehet fagy reggelre, 4,8 °C van jelenleg. Eddig a január 1 darab fagyos nappal telt el, az is elsején volt...nyelvnyujtas
#82388
"HA" nem lett volna pár óra alatt sûrû köd, mi akár már holnap reggelre elérhettük volna a -10 fokot. A naposabb oldalakon 2-3 cm a hóvastagság, de árnyékban 4 cm is megvan (a régivel együtt). Az igazi téli idõhöz itt már csak az általad említett szárazabb levegõ hiányzik nyelvnyujtas .
#82387
2011. október 7-e óta nem kellett külön fórumot nyitni idõjárási esemény miatt.
Most már éppen ideje lenne egy 2-3 napos havas mediterrán ciklon kialakulásának hazánkban, hogy véget érjen ez az ínséges idõszak.
#82386
Biza a borsó és a zöldség magja fagytûrõ, így van, aki még õsszel elveti nevet Amúgy azt én sem vitattam, hogy lesz egy átmeneti téli periódus, de meglátásom szerint ez csak egy ugyanolyan félresiklott, rövid életû próbálkozás lesz, mint az eddigiek. Utána pedig újfent átvehetik az uralmat az erõs nyugati ciklonok a hónap II. felétõl. Én erre számítok, aztán majd verifikálok. nevet
#82385
Valóban, az felétek valószínûleg fog havazást okozni, orografikus csapadék, a dunántúl NY -i negyedén. A legjobb Salekellenes szer egy izgalmakban bõvelkedõ, hideg téli idõszak! laza
#82384
-25 fokban lehet még kint fotózni? Nem lesz baja a fényképezõgépnek? laza
#82383
Igen, az a vonal jött végig itt is.

Az ECM által vizionált száraz hideg északkelet felõl azért nem lesz annyira száraz, lesznek majd hózáporok benne, illetve majd ahogy itt kavarog a hideg, egy-egy ilyen összeáramlásból Link lehet havazás Link , vagy az Alpok keleti felének préseli neki az északkelet felõl bejövõ hideg és máris havazik, és -15 fokos 850 mellett ha leáll a szél akkor lehetnek kemény hidegek, simán -15 fok már pár centi hónál is.
Meg aztán ha a hideg betörésekor esne hó valahol, nehezen olvadna el, mivel nagyon száraz levegõ lesz felettünk, hiába fog sütni a nap, nehezen fog olvadni.
De azért jobb lenne, ha nem jönne be ez a hideg.

Eltakarodtak a felhõk, tiszta világos van kint, ragyog a Hold.
#82382
Az a "buborék" az AC fölénk helyezõdése. A géefesél hamarabb, az ECM -nél késõbb következik be. Végre igazi téli idõre számíthatok, a hétvégi hidegfront után kemény éjszakai fagyokkal, sõt késõbb nappali fagyokkal is. Legalább 4-5 napos idõszak lesz, fagyos talajjal. Az ECM a legkeményebb téli felállást vizionálja! Hozzáteszem, ha marad(na) ez még durvább forgatókönyveket is hozhat(na) térségünkben. Az Izlandig felnyúló óceáni AC gerincet északról kerülik a ciklonok, amik ha átszakítják a voejkov - tengelyt Link Link , az ALPOK nyugati oldalán hideg levegõt zúdítanak a mediterrán térségbe, mediciklonokat generálva. Utána kattan a bilincs, Link tehát egy idõre ismét bezáródik voejkov, déli peremén folyamatos hideg levegõt szállítva térségünkbe. nevet Elnézést a vizionálásért, de az ECM -nek ilyen folytatása is lehet, és persze egészen másféle is, mindenesetre kezdõdik az "igazi" tél, hogy mennyi jut belõle nekünk az majd elválik!
#82381
Nem a yr.no kimenete a lényeg, az úgyis mindig pár fokkal fölélõ. Most az összes modell által 120 órán belül mutatott, ezen a télen az eddigi legerõsebb hidegbetörés a lényeg, ami kb. az egyetlen biztos dolog *jelenleg*. Ennek fényében tökéletesen logikátlanok a téltemetõ kommentek.

#82380
Aktuális T:-2,7C fok! A délelõtt leesett 5 cm hóból 3 cm maradt a délutáni 1,6C foknak köszönhetõen! havazas
#82378
Ha már Németh Lajos szóba jött, az esti idõjárás jelentésben megemlékezett az 1987-es "kemény téli helyzet" mai évfordulójáról. kacsint
#82377
Azt hiszem a ECM a GFS inverze ... laza Amúgy érdekes.
#82376
Biztosan a kúpvetület teszi... területtartó vetületen már nem olyan látványos ez a zonalitás: Link
Galuskával együtt meg még érdekesebb: Link
JMA: Link
A CFS-t is megnéztem, egyértelmû hajlamot mutat az északi blockingra.
Jó ez a tél, szerencsére izgalmasan alakul, nincsenek hosszan tartó unalmak, csapadék is elõfordul. Lehet latolgatni "ezerrel".
#82375
Link Íme. Nekem nagyon durva az a buborék ott a lehûlés után. Az ECM egyelõre ugyan az (igen) kemény változatot támogatja, de ha itt áttör a ciklon Link (Dánia) , akkor bizony a GFS-féle (fáklyán is tapasztalható) enyhébb verzióval számolnék. Utána olyan mértékben szórnak az északi és nyugati légnyomásfáklyák, hogy nem merek tippelni. Egyelõre 180 órára elõre sem látunk. Fú, tök izgalmas nevet Egyébként egy pici buborék a börzsönyi fáklyán is van Link (ott a lehûlés után a visszaenyhülés körül)

Utolsó észlelés

2024-09-25 18:00:33

Kõszeg

19.9 °C

RH: 67 | P: 1012.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.