2024. november 18., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#100888
Kecskeméten van a legmelegebb, világrekord: Link laza
#100887
Dereng a Nap, észak felé feketék a congestusok, imádok ilyenkor kint lenni. nevet
#100886
Számomra a kialakulóban lévõ makroszinaptikai helyzet kizárja a tél, vagy legalábbis a télies idõ visszatértét térségemben, beleértve a rövid látványhavazás, vagy hózápor lehetõségét is. Bevallom õszintén, titkon azért bíztam benne március elején, hogy tényleg "kétpúpú" telünk lesz, ígéretes helyzetnek tûnt..Mostmár viszont nincs pardon, itt a tavasz Link Viszlát TÉL, úgy 8 hónapra laza
Röviden ha értékelnem kéne a mögöttünk lévõ évszakot, mindenképp két részre kell osztanám: egy kimagaslóan jó, emlékezetes harmad, illetve egy pocsék, jellegtelen,semmit mondó,rémramaty 2/3. Ezek összességében egy jó erõs 3-ast eredményeznének, de tekintettel a februári események rendkívüliségére, talán egy gyenge 4-est megszavazok neki az 5-ös skálán. Eddig életem során csupán a 2003-as szezon érdemelte ki utóbbi minõsítést.
#100885
Ez tényleg nem túl gyakori hazánkban.
Nem az északkeleti sarokban lévõ hideg a meglepõ, hanem a nyugat borsodi legmelegebb hely.
#100884
Ez tényleg az és végre minden településre rálehet keresni, bár lehet hogy eddig is így volt, nem tudom, de ennek ellenére nagyon tetszik.
#100883
Érdekes hõmérsékleti eloszlás:
Link
A legmelegebb hazánkban Ózd környékén van jelenleg 13 fokkal, míg ÉK-i csücsökben 1-2 fok.
#100882
Itt már megadta magát a tél.Nem hó esett itt az elõbb hanem szín tiszta esõ. Eddig csapadéknyomra futotta. A következõ adag már látszik is szlovák radaron, a szlovák,lengyel határon. Link
---------------------------

Közben jól látszik az éles kontraszt a felhõs és napos területek közt. Felfedezni vélek egy intenzívebb vonalat az Ukrán-Szlovák-Lengyel hármas határon és közelében.Remélem van számottevõ keletkezése nyugati irányba is. Szép lenne ha ránk tekeredne.
Mo.Sat.Nappali: Link
#100881
Ma reggel gyenge havasesõvel kezdõdött a nap és most is csak 4,1 fok van laza nagyon várom már a jövõ hetet ennél csak jobb jöhet nevet
#100880
Remélem be is jön.
---------------------
Szûrt napsütés.Takt.:10,4°C
#100879
Látom, hogy JoeJack bevállalta a zivatart a keleti országrész egyes részeire.
zivatar
Hajrá!
#100878
Így van, így szokott ez lenni minálunk! nevet Ha a havat várjuk télen nagyon bosszantó tud lenni, de most nagyon-de nagyon jó! nevet Eközben légvonalban 80 km-re Szabolcsban zárt felhõzet és havazás. Nem elõször ebben az éveben (is)... laza

A sok felhõ között süt a nap szépen!!
#100877
Mindhárman ugyanarra gondoltunk, hisz szubjektív az átmeneti évszak fogalma,hisz márc-május közt -20 fokos havas téltõl a 35 fokos forró nyárig minden lehet 92 nap alatt !
Valójában akkor én hogyan határoznám meg ? Erre van egy bevett kategória: nyári és téli nap, amelyik egyik sem, valahol ott a tavasz. Vagyis ha 0 alatt van a T egy egész napon át, vagy 25 fölé megy, abban talán mindenki egyet ért, hogy nem tavasz. De ilyen alapon a nyár és tél fele is tavasz lehet(vagy õsz). Valahogy úgy definiálnám (azért ne legyen a nap tavaszi, ha +1 fok van du., de éjjel -5 vagy -10), hogy tartósan (nem csak 2-3 napig) a minimumok 0 felett (persze gyenge talajmenti fagy belefér), a maximumok 15-24 fok közt, a napi átlag ennek megfelelõen kb. 5-15 fok közt. A maxik alapján itt nem volt még tavasz, de a min. és Tközép alapján febr.29-márc.2 3 napig tavaszi volt, de nem tavasz, mert ahhoz kicsit rövid volt. Én 2 méteres hótorlasszal meg nem foglalkozom, mert ha arra várnék itt Pápán, akkor tél sose lenne. kacsint
A télfinálézás meg febr. 15-én kezdték mások, nem én, mondván már a télnek az volt az utolsó dobása(havazása).
#100876
Tényleg szép az a növekvõ fõn-ablak. A hullámfelhõk is szépen látszanak nagy területen.
#100875
Nézzétek a Sat24-en milyen gyönyörûen nyílik ki a zárt felhõtakaróban a Tátra ablak, vagyis egy lyuk a Tátra árnyékában !
#100874
Hol nagyobb pehelyben, hol kisebben esik a hó!
#100873
"Az átmeneti évszakokban pedig éppen az az érdekes, hogy télies és nyárias elemek egyaránt elõfordulhatnak bennük, de attól még nem lesz se nem tél, se nem nyár. "

Számból vetted ki a.... laza
#100872
Éppen errõl beszéltem. Ezek szerint biztosan lesz is még néhány újabb "télfinálé" a te meghatározásod szerint. Elképzelhetõ, hogy csak május elején fog végérvényesen lezárulni az idei tél, hogy ha a legjelentéktelenebb hószállingózást, gyenge hózáport vagy valamelyik fagyzugban beálló éjszakai fagyot is a télhez számítjuk. Sõt, a töbörben akkor lehet nem is fog idén kitavaszodni. laza

Szerintem kevesebb vita lenne ha elkülönítenénk a két tavasz fogalmat. Az egyik az úgymond naptári kitavaszodás, ami már ha tetszik ha nem megtörtént. A másik pedig az az idõpont, amikor már teljes (vagy legalábbis 99%-os) valószínûséggel kijelenthetjük, hogy nem várhatóak éjszakai fagyok vagy havazás az ország döntõ részén. Bár ez véleményem szerint már inkább csak valahol a tavasz-nyár fordulója környékén jelenthetõ ki. Az átmeneti évszakokban pedig éppen az az érdekes, hogy télies és nyárias elemek egyaránt elõfordulhatnak bennük, de attól még nem lesz se nem tél, se nem nyár.
#100871
A jövõ szombattól az azt követõ hét közepéig (kedd/szerda) tartó idõszakban biztosan meglesznek az elsõ 20 fokos maximumok legalább az ország felén, de lehet, hogy még kicsit nagyobb területen is.
#100870
Persze, már leírtam, hogy 10-20 évig nem lesz itt tél, ha febr. elejéhez viszonyítunk. A mostani idõt mindenáron tavasznak beállítani nem kéne. Ezek a paraméterek (7-10 fok, éjszaka rendszeres fagy, most itt éppen ború 4 fokban, nálam esõ, van ahol havazás, átlaghõmérséklet 2 fok körül) valóban nem sokkal rosszabbak, mint az ilyenkori átlag, csak két héttel vagyunk lemaradva, február végi idõ. Ez már késõ tél, másképpen kora tavasz. Nem is azzal van a baj, hogy az idõjárás a naptártól kicsit eltér (furcsa lenne, ha sose térne el), csak nem kéne az elõrejelzett 15-20 fokokat febr. 10. óta készpénznek venni, ha meg véletlenül 1-2 megyében elõfordul, már tomboló tavaszról beszélni meg kabátokat eldobatni az egész országban, holott -5-10 fokok garmadája volt az utolsó 3 hétben, ma meg már a 10. télfinálé havazás történik az országban febr. 15. óta.
#100869
Csatlakozom. El kéne fogadni végre, hogy tavasz elején (márciusban, április elején) még bármikor lehetnek télies epizódok az idõjárásban (kemény éjszakai fagyok, hózáporok stb.) de ez nem jelenti feltétlenül a tél visszatérését. Ilyen elven ha például március második felében és áprilisban heteken keresztül 20-25 fokok lennének, de mondjuk április 20-án egy hidegöblítést követõen hózáporok alakulnának ki az országban, akkor abban az évben a tél április közepéig tartana? zavarban

#100868
Így van, tovább tombol a tél, errefelé holnap délutánra akár már 2 méteres hótorlaszok is lehetnek a +10 fokban...

A március tavaszi hónap. Március elsõ felében az átlagos Tmax 7-10 fok. Ez az idõ nagy részében bõven teljesült, el kellene már fogadni végre, hogy TAVASZI idõ van. Nem téli. Kitavaszodott, énekelnek a madarak is, elolvadt a hó. Ennyi.
#100867
Itt isszomoru és még több helyen árnyékban vannak buckáknevet ÉK-Csücsök kitart nevet laza
#100866
Szakadozik a felhõzet, lehet, hogy lesz némi napsütés is ma. Reméljük így is marad, most annyira nem bánom a Tátrát. Talán még egy kis látványra is futja.
#100865
Ezek nem az általam elképzelt hátoldalak, biztos nem ugyanazt értjük alatta. Én felettünk AC-t látok ezeken, melynek középpontja valóban nem épp felettünk, kissé délkeletre van. Ciklonokat továbbra is a Sarkkörön túl látok, az óceánon, így Ny-Eu-ban is AC. Ilyen szituban valóban lesz 17 fok, mint ahogy februárban is volt az Alpokalján, de nem igazán tavaszodott ki azóta.
Másrészt a kiindulási helyzet, amire alapoznak kicsit módosulhat aztán borulhat minden. Pl. mára nem stratusból cseperészõ esõt gondoltam szélcsendes idõvel 3-4 fokban. Egy HF-tõl mást vártam és mintha az elõrék is nagy széllel futó záporokat meg hózáporokat vártak volna. Persze estig még bekövetkezhet ez is, már nem mennék biztosra semmiben... zavarban
#100864
Kaposváron még a hó az úr... Link laza
#100863
Esik a hó
#100862
Pedig nagyon valószínû az AC hátoldali helyzet a hosszú hétvége második felére, már nem csak a GFS fõfutása, hanem az ENS is adja: Link Link
Az ECMWF is teljesen hasonló: Link Link
Ebbõl így 15-én és 16-án 10-15, majd 12-17 fok közötti, míg 17-én és 18-án már 15-20, majd 17-22 fok közötti maximumok lehetnek országosan.
#100861
Éjfélkor a magasabb fák tetején már párzottak a madarak: Link nevet
...
Ma este keleti irányban a lemenõ nap sugarai által megvilágított hóCb-ket várok. havazas
#100859
Ezt az AC hátoldali helyzetet nem nagyon látom, egész télen is vagy felettünk is AC, vagy tõlünk nyugatra, vagy mindenhol, de olyan, hogy tõlünk keletre AC, ciklon meg nyugatra és elkap a déli-délnyugati áramlás: nem nagyon ugrik be. Most sem nagyon bízhatunk ebben egy darabig. Kételkedtem többször, hogyha nagy meleget vártunk É-i,Ény-i meg ÉK-i áramlások mellett. Most is ez van, északról fog fújni holnaptól a szél, és várjuk a jövõ heti kitavaszodást. Mint eddig, most is jó lehet 10-15 fokra, meg a front elõtti átkeverés meg fõn itt-ott fölé is viheti, de tartós 15 fok feletti meleg valóban hátoldalon lehet, de mi max. ciklon hátoldalra vagyunk jók. A ciklonok nem délrõl, hanem északról kerülik meg a brit Ac-t, és elõbb lesz ciklon Skandinávia vagy Oroszország felett, mint a spanyoloknál vagy a franciáknál. A Grönland,Izland,Norvégia,Lengyelország íven szállított levegõ nem túl langyos télen sem, tavasszal meg már inkább hûvösnek számít. Eddig márciusban a nappali hideget meg havat megúsztuk, mert a száraz, felhõmentes idõben a nap csak melenget egy kicsit,de a március 10. környékére nem a mostani 0+4 közti középhõmérséklet(éjjel este 8 és reggel 8 közt keményen fagyott, pedig Pápa nem egy fagyzug)a jellemzõ. Most este itt 12 fokot esett a T és fagy lett, de a felhõk most megóvnak a nagy hidegtõl tán, de holnap megint nem lesz felhõk,szél mellett 10 foknál melegebb, a folytatást meg meglátjuk.
#100857
Miközben a kanizsai állomáson -2,3 fok volt a 10-es mérésnél, a csillagdánál és Lendvahegyen is +6.
Jókora inverzió van.
#100856
Messzirõl látni, melyik földeken dolgoznak a gépek, porfelhõ jelzi õket Link
#100855
Sajnos másutt is volt dolguk a tûzoltóknak:Link szomoru
#100854
Gilbert hurrikán, 1988 szeptember 14. Playa del Carmen, Mexico. 290km/h-s széllökések (2:50 környékén nagyon durva hideg ) Link
#100853
Jó estét gyerekek! nevet
Brekk, Én és még egy kedves ismerõs épp egy tavasznyitó iszogatást rendeztünk vidám Megemlékezünk az eddigi télrõl nevet Hmmm: Link
A holnapi zivataresélyekrõl meg annyit, hogy talán az északkeleti csücsökben lehetnek dolgok, de a nedvesség eléggé siet a magassági hideghez képest... nevet
Más helyen futó zápor, hózáporon kívül nem várok nevet
#100852
"hogy klimatikusan hidegebb periódusba értünk"

Ami persze nem zárja ki azt, hogy május 23-án +39 fok legyen.
Ezzel a mostani idõjárással kapcsolatban nem mernék kijelenteni semmit, mert teljesen bizonytalan, teljesen megbízhatatlan, teljesen kiszámíthatatlan.
Nem azért, mert az idõjárás ilyen, nem!
Azért, mert ilyenné vált, legalábbis az 1960-1990 közötti 30 évhez képest egészen biztosan.
Az sokkal kiszámíthatóbb idõszak volt, mivel a nyugati áramlás kiszámíthatóbb, voltak évszaki jellegzetességek, és ritkábban voltak atipikus események.
Véleményem szerint az anticiklonok számának, térbeli és idõbeli kiterjedésének, illetve erõsségének változásának tudható be ez az "új" klíma, mert amint anticiklon kerül Európa idõjárásába, azonnal bonyolódik a helyzet. Illetve amit már írtam pár napja, mivel az anticiklon csapadékmentes terület, több nagy méretû anticiklon miatt az összes nedvesség kisebb területre koncentrálódik, így ahol nem esik ott nagyon nem esik, ahol meg esik ott nagyon esik.

Olyan az idõjárásunk, mint a szomszéd kutyája, amelyik lehet, hogy eddig mindig beengedett a szomszédhoz, mert ismer, de egyszer csak fogja magát, és beleharap a hátsódba.
Azt maga az idõjárás mutatja meg, hogy mennyire így van: 2000-ben Szegeden 203 mm-el csapadék minimumrekord született, pontosan nem emlékszem a dátumra, de azt hiszem 2001-ben pedig a szatymazi õszibarackültetvényekben kirohadtak a fák a rengeteg esõ és a belvíz miatt ; ha jól emlékszem 2003-ban annyira alacsony volt a Balaton vízszintje, hogy bele akarták vezetni a Rábát, szerencsére nem tették, és két év múlva vízben álltak a déli parton a nyaralók ; és a sokat emlegetett 2010-es csapadék maximumrekord után egy évvel csapadék minimumrekord született.
Az, hogy 2003 körül az alacsony vízszint bele akarták vezeti a Rábát a Balatonba, azt sejteti, hogy a szakemberek azt gondolták, onnantól mindig alacsony lesz a Balaton vízszintje.
Aztán azóta rácáfolt párszor az idõjárás.
Volt a 2006/2007-es enyhe tél, és azt gondolták, azután mindig enyhe telek lesznek, azóta például nézzük a kaposvári állomás téli abszolút minimumait: 2009/2010-es -23,2 fok ; 2010/2011-es tél -22,5 fok ; 2011/2012-es tél -24,1 fok.

Itt nincs olyan, hogy valamilyenre váltott a klíma, hanem egyszerûen szélsõségesebb lett, és egy adott idõszak átlagait az határozza meg, hogy épp melyik irányba leng ki.

Ez most száraz, északi levegõ, és ahhoz képest, hogy -4-5 fokos 850 van felettünk, 11 fokok is voltak ma, ugyanez volt ha emlékeztek rá decemberben és januárban, amikor téma volt, hogy -4 fokos 850 mellett lehet-e 8 fok, és volt jópár nap, hogy -3-5 fokos 850 mellett voltak 7-8 fokok, most a magasabb napállás miatt 10-11 fokok vannak ilyen értékeknél.

Ha az a brutális meleg anticiklon, ami hónapok óta(!) folyamatosan a Európa nyugati partjai elõtt tartózkodik, fogja magát, és rátelepszik Közép-Európára, akkor meg olyan meleg lesz hetekig, hogy azt fogod mondani, melegebb periódusba értünk.
Ezért kell vigyázni ezzel az ilyen lesz meg olyan lesz hónapok vagy évek múlva az idõjárás, vagy akár 50 év múlva, mert akármilyen lehet.
Még egy gondolat: ha azt hinnék, hogy ez most kezdõdött, tévedés!
Az 1960-1990 közötti nyugisabb, nyugati áramlásos idõszak szinte évre pontosan 1992-ben ért véget, és akkor kezdõdött ez a mostani, szélsõségesebb idõszak.
Ez azóta tart, nyilván kisebb nagyobb hullámzással, és azzal együtt is, hogy idõnként olyan elemek is vegyülnek bele, amik emlékeztetnek a megelõzõ idõszakra!
De!
Érdekes módon a megelõzõ blokkra, a nyugati áramlásos idõszakra hasonlító idõszakok vannak a legkevésbé.
Véleményem szerint visszanézve az elmúlt 150 év adatait, mint ahogy írtam már párszor, kb. 30 éves blokkok vannak, most épp egy ilyenben vagyunk.
Az 1960-1990-es idõszak egy hûvösebb, szélsõségektõl mentesebb idõszak volt, azt megelõzõen pedig egy, a mostanira jobban hasonlító 30 év volt.
#100851
A világ egyik legizgalmasabb dolga átélni hasonlót, jóféle adrenalinpumpa. És még azt mondják, az energiaital árt. ;-) No persze gondolom a kollégák azért fedezék-közelben voltak. Kocsi oké. Biciklivel nehézkes. Gyalog öngyilkos. :-))) No de - ahogyan a videón is látni - egy jó képért sok mindent képes megtenni az ember. :-)
#100850
Nem kéne egy esernyõ alatt végigállni a vihartzavarbanvidám
#100849
Háát nem olvastál híreket? vidám Link A jégdarabok átmérõje elérte a 25 cm-t, a súlyuk az 1 kg-ot, de gyakoriak voltak a 70-80 dekás darabok is. hideg
#100848
És honnan veszed, hogy van benne jégesõ? nyelvnyujtas
#100847
Nem nagyon! laza
#100846
Szerintetek besza......t?
Link
laza kacsint
#100845
Szerintem nem is baj ha elmaradnak még márciusban a 20 fok feletti értékek. Egyelõre elég a 15-20 fokos tartomány, az is bõven tavaszias. Nem igazán értem azokat akik rögtön olyan tavaszt várnak március elsõ felében, amikor éjszaka se fagy, napközben meg 20 fokok vannak. Nálam már ez a mai nap is bõven kimeríti a tavasz kritériumait (kora tavasz, ha úgy tetszik), és ha visszatekintünk az elmúlt egy hétre arra se mondanám semmiképpen se, hogy tél. Igaz, hogy éjszakánként keményen fagyott (bár itt -5 fok alá csak egyszer mentünk, -6,2 volt a leghidegebb napon), de napközben mindig 5 fok felett tetõzött a hõmérséklet, ami még a legnagyobb jóindulattal sem mondható télnek. Persze ez nem is baj, hiszen már március van. nevet

Abban viszont van igazság, hogy decemberben és januárban is teljesen megszokottak voltak a 10-12 fokos Tmax-ok, illetve akkor valóban meg kellett keményen küzdeni egy-egy éjszakai fagyért is, most márciusban pedig sokkal könnyebben megy mindez, de ez inkább a tél elsõ két hónapjának a szégyene, nem a mostani tavasz hibája. A március az elsõ 10 nap alapján teljesen átlagos.
#100844
Azért félelmetes ,hogy mennyire nincsen csapadék a fáklyákon , szinte megegyezik a novemberi felállással.Azután szerencsére ,decemberben csapadékos idõszak köszöntött be ,reméljük most is így lesz.
#100843
Inkább neee! kacsint Távolról nagyon szép, de nem szeressük a jégesõt. zivatar
#100842
Ilyen kapna telibe nyáron!vidámvidám laza zivatar zivatar Link

Szerintem nem félnék hogy a Duna vonalában szétesne a rendszer vidám Link Így vadásznám én is a viharokat itthon. laza
#100841
Valóban, megyünk kifelé már ebbõl a "tavasztélbõl" is. Sajnos, a ráadás-tél elég harmatosra sikerült: bár március elsõ dekádjában -várakozásomnak megfelelõen- újra elõállt a február elejére jellemzõ makroszinoptikai kép, azonban ez már nem volt képes megközelítõen sem olyan hideget hozni. A "kétpúpú" lehûlés alapjában nem volt rossz ötlet, de a második púp elég csökevényes lett végül.
Az elõzõ kommentemben leírtaknak megfelelõen inkább hûvöskés tavaszelõt tudok elképzelni, a maxik excesszív "felugrálása" nélkül. Az elmúlt években nemegyszer elõfordultak 25C -t megközelítõ felmelegedések március második felében nálam is, nemcsak az ország újdonsült "melegpontjain": Vasban és Zalában. Érzésem szerint az ilyen nyárias márciusi napok az idén elmaradnak. Bár ki tudja, lehetnek meglepetések... laza
#100840
A jelentõs napi hõmérséklet-ingadozás természetes velejárója az átmeneti idõszakoknak. A jövõ hét második felében, ha csak néhány napra is, végre AC hátoldali helyzetbe kerülünk, így ízelítõt kapunk az igazi tavaszból. Újabb lehûlés (GFS OP) csak a jövõ hét után következõ hét második felében látszik, de remélem, hogy ez érdeklõdés hiányában elmarad. 10 nap múlva pedig véget és a csillagászati tél mindenképpen laza
#100839

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#31643)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-18 01:03:17

Ercsi

0.0 °C

22500

RH: 96 | P: 1012.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130855

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.