2024. december 01., vasárnap

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#4561
Kegyetlen, amit Matthew mûvel zivatar Folyamatos forró tornyok, óriási keleti "feeder band" (magyar elnevezéssel próbálkozik valaki? nevet ), nagyon gyors erõsödés. Kíváncsi leszek a következõ Recon-ra. Most megtenném fogadáson H5-re nyelvnyujtas

beillesztett kép



Szép jószág

Amúgy az IR képek alapján látszik, hogy készülõdik az új szemfalkicserélõdési ciklus. Szóval most egy kis szünet az erõsödésben, aztán mindent bele. Ha maradnak ugyanezek a körülmények, akkor ismét lehet ötösünk az Atlantin. Jamaikán és Kubában ennek persze nagyon nem örülnek.

#4560
A Dvorak-képe is ütõs: Link
Az ADT-n a RawT fl is ugrott 7.1-re, ami már Cat 5-nek megfelelõ. Link zivatar
#4559
Igen, és még mindig nyugatra tart. Ez mondjuk nem feltétlen jó az õ szempontjából, mert aránylag száraz levegõ van arra az ÉNY-i teknõ elõoldalán. Viszont sokkal többet tartózkodhat a víz felett.

Szép kis pinhole eye alakul itt nevet

beillesztett kép



beillesztett kép



Link
#4558
Kíváncsi vagyok, rá tud-e még dobni esetleg egy 20-ast. 9 év után már illendõ lenne egy 5-ös az atlanti térségben is, ráadásul most még messze van a szárazföldektõl is.
#4557
Felébredt az NHC is laza

"BULLETIN
HURRICANE MATTHEW ADVISORY NUMBER 11
NWS NATIONAL HURRICANE CENTER MIAMI FL AL142016
500 PM EDT FRI SEP 30 2016

...MATTHEW RAPIDLY STRENGTHENS TO A POWERFUL CATEGORY 4 HURRICANE...
...HURRICANE WATCH ISSUED FOR JAMAICA..."


A Recon által a szemben mért adatok: P=948,5 hPa, szél 30 km/h

beillesztett kép



A szélzászlók a repülési szinten mért sebességet és irányt jelölik egyébként.
#4556
Egyre kevesebb. Viszont Florida még mindig kaphat.

Például

beillesztett kép



Noha a Mexikói-öbölbe kirándulás sem teljesen kizárt.
#4555
A Recon közben 20:28 UTC-kot átrepült a szemfalon. Max felszíni szél: 235 km/h zivatar

beillesztett kép

#4554
Mutatnak még a modellek lehetõséget arra, hogy nyugat fele berongyoljon a Mexikói-öbölbe? Reggel néztem, az ECM op elvitte Floridától keletre.
#4553
19:55 UTC-s recon szonda:

960mb (28.35 inHg) Surface (Sea Level) 25.0°C (77.0°F) 24.2°C (76°F) 35° (from the NE) 121 knots (139 mph)

225 km/h zivatar

beillesztett kép

#4552
Cat 3. zivatar

Az NHC nem vár már erõsödést a következõ napokban, de én ebben azért nem lennék biztos. Néhány modell pl. 4-esként viszi Jamaica felé.

beillesztett kép

#4551
Aztaku! zivatar Olyan RI-t csinált, hogy kegyetlen.

beillesztett kép


beillesztett kép



6 óra különbség. Formás CDO, -85 -90 fok körüli felhõtetõ. Meg is jelentek a villámok a szemfalban nyelvnyujtas

Közben fejlõdnek az újabb forró tornyok. Hamarosan H3... Keményen "felrobbant" Matthew. Említettem korábban a zabálást. Hát tessék! hideg
#4550
A szélnyírás gyengült, így Matthew belelendült, már 2-es. Ezzel együtt meg is jelentek az M betûk az elõrejelzésben.
#4549
Szélnyírás barátunk azért résen van, vissza is vettek az elõrejelzések a karib-tengeri szakaszban. hideg
Most úgy tûnik, a Bahamák körül/után lehet durvulás, de persze ez megint 150-200 óra. Link Link
#4548
Na de kérem, ez nem a társalgó, ahol szabad csak úgy ECMWF operatívokkal dobálózni. laza
#4547
Kezdenek ám itt érdekes forgatókönyvek alakulni laza Az egyik legelborultabb (és így nyilván mintha csak egy trópusi ciklonra szabták volna hideg ), hogy az óceánon tartózkodó gerinc kicsit "megnyúlik" NY-K irányban, és még egy kissé nyugatabra is tolja Matthew-t. Ekkor viszont nem tud majd olyan élesen visszakanyarodni, és a kubai átkelés után nem feltétlen hagyja majd érintetlenül Floridát. De a nagy mutatvány igazából csak ezután jönne. Mivel nyugat felé jobban kiterjd az óceáni AC, ellenben észak felé kevésbé, így a már korábban is említett teknõ könnyebben tud kimozdulni az anticiklon hátán az óceán felé. A teknõ mögött azonban a kontinens felett egy gyorsn felépülõ másik anticiklon lezárja az utat. Azaz Matthewtól keletre Ac, északra Ac, tehát hova megy? Igen, befordul Floridánál ismét nyugatra a Mexikói-öbölbe laza Semmi sem lehetetlen... Néhány modell mutat már erre utaló jeleket (pl ECMWF)
#4546
Az atlantin megszületett a nagy reményû Matthew, rögtön 50 csomós trópusi viharként. Viszont elég furcsa, hogy 120 órán belül csak 90 csomós (2-es kategóriájú) tetõzést vár az NHC most, az gyakorlatilag a legalsó görbe itt. Link Szerintem simán "major" lesz, és én abszolút reálisnak látom a 4-es kategóriát is a partot érés elõtt.

Közben éjjel Ulika ha csak rövid idõre is, de hurrikán lett. nevet
Ez még egy tegnapi "fotó" róla:

beillesztett kép

#4545
3-as volt. nevet A partraszállás elõtt rátett egy lapáttal. A JTWC szerint 200 km/h bolt a max átlagszél ekkor. A távoli-IR mûholdképeken is látszik, hogy összeszedi magát

beillesztett kép



Amúgy 30 m körül biztos nevet
#4544
Megi tájfun Taiwanon. Hihetetlen, hogy csak 2-es kategória:
Link

Azok a hullámok vajon milyen magasra csaphattak fel? nevet
#4543
Utánanéztem közben, ennyi "határátlépés" még nem volt korábban. Az eddigi maximum 2, amit a tavalyi Olaf hurrikánt tart (EPAC-ból CPAC-ba, majd vissza EPAC-ba). Rajta kívül pedig hivatalosan csak 1 olyan ciklon volt, ami CPAC-ból ment az EPAC-ba (Ema, 1982), illetve egy hivatalosan nem besorolt, lehetséges szubtrópusi ciklon 2006-ban.
Persze ha mindez néhány 100 km-rel keletebbre vagy nyugatabbra történik, 1 átlépés sincs, de így igazi kuriózum lehet. Ennél már csak az lenne szebb, ha az EPAC-ba visszaérve hurrikánná erõsödne, amit egyébként nem lehet teljesen kizárni, most elég jó passzban van. nevet
#4542
A második EPAC rendszer végül átment a CPA-ba, mielõtt trópusi viharrá erõsödött, így Ulika lett belõle Seymour helyett. Viszont északabbra haladva napokig a 140. hosszúság környékén tengõdhet majd. Most úgy tûnik, hogy visszamegy egy kicsit az EPAC-ba és ott éri el legnagyobb erõsségét, majd utána ismét CPAC ciklon lesz.
Nem tudom, volt-e már hasonlóra példa (EPAC-ban kialakul, CPAC-ban nevet kap, EPAC-ban tetõzik, CPAC-ban feloszlik), de ez így szép lesz, ha tényleg megvalósul. nevet
#4541
Megy a szkander, hogy meddig tereli nyugatra az északi AC a rendszert. Úgy tûnik, hogy még nyugatabbi pálya is lehet ebbõl. Egy biztosnak tûnik; az USA D-DK-i részére lehúzódó teknõ bevédi a Mexikói-öblöt. Viszont most erõsnek tûnik az AC is és kissé nyugatabbra is teszik a modellek. E kettõ eredõjeként, valahol Kubán keresztül vezethet az útja, akkor már hurrikánként... Mert most még csak meg sem közelíti azt a szervezettséget. Erõs nyrásban van, és az óceán hõpotenciálja sem kedvezõ. A Kis-Antillákhoz közeledve lesz majd mindkét fenti paraméterben kedvezõ változás. Elõbb várhatóan a nyírás csökken majd jelentõsen, majd beér a mélyen átmelegedett vizek felé is. A Karib-tengerre belépve a nyírás elvileg kicsit majd nõ, de ezt ellensúlyozza majd a víztõl átvehetõ potenciális hõmennyiség, ami ott jelenleg brutális nyelvnyujtas Aztán ez még mindig 140-160 óra... zivatar
#4540
Mindenesetre felbolydult a zinternett trópusi ciklon rajongó népe. És nem csak õk várják izgatottan; már ki is tûzték az elsõ recon indulását szerdára. Túl sok modell jelzi bivalynak a kicsikét. De még mindig nagyon távol vagyunk az igazi elõadás idõpontjától.
Hispaniola eddig is benne volt a pakliban. Tegnap láttam Kuba legkeletibb csücskét elkapó (és Hispaniola nyugati részét is elérõ) 893 hPa-os H5-ös elõrét is nyelvnyujtas

A GFS-nél is most aránylag sok tag adja a Kuba-Haiti/Dom.rep átkelést

beillesztett kép

#4539
Lassan a korábbi felkanyarodás felé kezdenek tendálni a modellek. A GEM mellett most már az ECMWF is ráviszi Hispaniola-ra, míg a GFS Kubára. Így nem lenne olyan sokat a nyílt víz felett.

Közben Karl extratrópusi lett, tehát nem váltotta be a hozzá fûzött reményeket, megmaradt trópusi viharnak végig. Ebben a GFS nyert.

Az EPAC-on kis szünet után ma/holnap elvileg jön Roslyn. Illetve akár Seymour is jöhet néhány nap múlva, nála az a kérdés, hogy a 140. hosszúságon innen vagy túl lesz-e trópusi vihar. Ha túl, akkor CPAC nevet kap majd. Viszont ha EPAC lesz, 6 maradék névvel vághat bele a térség a szezon utolsó két hónapjába.
#4538
Na, közben már a sztatisztikus vénájúak rá is ugrottak erre az elõrejelzett pályára. 1876 óta mindössze 6 hurrikán volt ezen a Dél-Amerikán "gördülõ" pályán.

Akarok egy ilyen adatbázist! vidám
#4537
Sokan várják ezt az év viharának az Atlantin. Ha tényleg nem lesz meg a "recurve", akkor minden esély megvan rá. A ritka pályák egyikén, a Kis-Antillák déli részén jutna be a rendszer a Karib-tengerre, ráadásul aránylag sokáig tartózkodna Venezuela és Kolumbia partjainak közelében. Egy kis nyugi után elkezdõdne a zabálás a húgymeleg víz felett. 1 hét húlva már a kis nyírás is a kezére játszana, és beröffenhetne rendesen. Vannak olyan modellkimenetek, amik 900 hPa alá viszik. Persze ez nem jelent semmit, Karl is nagy karrier elõtt állt, aztánt látjuk, hogy mire vitte. Igaz, az egy merõben más környezet. Na meglássuk...

beillesztett kép



ECMWF - 168 óra
#4536
Igen, végül csak erõlködés lett a vége. Most már valószínû, hogy nem is lesz hurrikán.

A következõ esély jövõ héten jöhet, egyelõre nagy durvulást jelez a GFS és az ECMWF is, de a GEM pl.hamarabb északra kanyarintja a ciklont. Link Link
#4535
Szédületes 55 csomó laza De még mindig hurrikánnak várják...


Tajvan meg megint megkapja...
#4534
Karl azért most beindult, néhány óra alatt 1001-1002 hPa-ról 994-995 hPa-ra csökkent benne a nyomás a Recon szerint. Ha így folytatja, estére hurrikán lehet.
#4533
Ott tartunk, hogy Lisa a maga 80-85-ös szelével erõsebb, mint Karl. Ezt a buktát....

Viszont Karcsi - már nem trópusiként - az európai vizekre is ellátogathat. Meg amúgy Lisa is, ha kitart.
#4532
Menõ fejhallgató. laza

beillesztett kép

#4531
Igen, idén az ECMWF sem remekel, talán a januári Alex ciklon volt csak az, ahol tönkreverte a GFS-t. laza

Én meg látom dupláztam, ami azért vicces, mert a mobilnettel küldött hozzászólások közül egyet sem láttam, hogy elment. hideg
#4530
Az ECMWF megint lepkére ment. Idén már sokadjára...

Mondjuk várjuk ki a végét! Trópusi ciklonok... laza
#4529
Aztán lehet, hogy a GFS-nek lesz igaza, ahogy most állnak a dolgok.
#4527
Egy bõ óra alatt akkora CDO nõtt, mint egy lakodalmas sátor laza

beillesztett kép



Karl, 20:15 UTC
#4526
Azért vicces, hogy az ECMWF és a GEM 930-940 hPa-os központokkal dobálózik, míg a GFS 990 hPa-ossal. laza
#4525
Közben a Zöld-foki szigeteknél újabb invest. Elég nagy eséllyel (~90%) õ is nevet kap majd

beillesztett kép

#4524
Sõt, még tovább mélyítette és délebbre tette. Így erõs 4-esként akár Bermudára is ellátogathatna.
#4523
Karl most a kiskedvenc az ECMWF-nél. 933 hPa-ra dobja jövõhétre. Ez már elég izmos lenne, igaz, nem is viszi be szárazföld felé, így maradna õ is finom kis fish storm, akárcsak Gaston cimborája nevet
#4522
Zutty

beillesztett kép



Meranti - 5-ös kategória.
#4521
"Júlia nem akar a földön járni", úgyhogy kiment inkább az Atlanti-óceán fölé. laza
Azt hiszem, a Hurrikánközpontnak még lesz vele baja. Tegnap arról szóltak az elõrejelzések, hogy megy szépen egyenesen északra Floridában és ezzel ki is múlik hamar. De nem ment.
A GEM egyébként már hurrikánnak várja 20-án. Link hideg

beillesztett kép

#4520
Abból az 1-2 hétbõl végül 7 hónap lett, de készen van. Link laza
Ha lesz majd idõm, akkor valamikor lesz hozzá videó is.
#4519
Azért a 300 feletti átlag az 300 feletti átlag zivatar zivatar

Kínában is lesz kár rendesen...

#Meranti
#4518
Newton után Orlene is hurrikán lett az EPAC-on, erõs 2-esként tetõzött tegnap, majdnem megcsípve a 3-as kategóriát. Link Az elõrejelzések alapján a jövõ hét elején már érkezhet Paine is. Utána pedig már csak 8 név marad a listából, kíváncsi leszek, sikerül-e elérni a végét, esetleg az Alpha-t. kacsint

Közben az atlantin Ian szórakozgat, de az erõs nyírás miatt várhatóan nem sokra viszi majd, megmarad trópusi viharnak. A 93L jelzésû Invest viszont kicsit felturbózta magát ma, és a néhány órája kiadott 0%-os esélyû elõrejelzés ellenére úgy tûnik, trópusi ciklon lett Florida partvidékén meanderezve. Most már a Hurrikánközpont is így látja. Link

beillesztett kép

#4517
Egy kis írás a Gaston-ról, aki esetleg még nem látta volna: Link

Közben Lester még mindig éldegél, igaz már nem sokáig, túl északon van már. De szép kort élt meg, tekintve, hogy augusztus 24-én indult, ma éppen 2 hetes. Ebbõl a 2 hétbõl pedig 8-9 napig folyamatosan hurrikán volt. nevet
Newton erõs 1-esként érte el a Kaliforniai-félszigetet tegnap.
#4516
Készül az újabb EPAC hurrikán is közben, Newton személyében. A Kaliforniai-félszigetet érinti majd várhatóan. Mögötte viszont lehet egy hosszabb szünet is akár az EPAC-on, most csak az ECMWF alakít ki egy ciklont a következõ 1-1,5 hétben.
#4515
Így extratrópusiként is vannak repülõs mérések Hermine-ben, és ezek alapján majdnem hurrikán erõsségû ismét, 60 csomós széllel. A legerõsebb szél zónája pedig most jóval messzebb van a központjától, mintha trópusi ciklon lenne, így a szárazföldet is érinti még. Link

beillesztett kép

#4514
New York környékén elég kemény lesz a hétfõ:
Link
#4513
Hermine egyre inkább extratrópusinak tûnik a mûholdkép alapján, viszont kiért közben az Atlanti-óceánra. Link
Kíváncsi leszek, hogy vissza tud-e majd alakulni trópusi ciklonná. A legtöbb modell most azt mutatja, hogy hétfõ-kedd tájékán igen, és ezzel együtt ismét hurrikán lehet.

Közben Gaston befejezte hosszú útját az Azori-szigeteknél. 47 hatóránkénti jelentést élt meg, úgyhogy elég szép pályafutás volt mögötte. nevet
#4512
Keleti parton még okozhat meglepetést, az tuti.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-01 21:18:30

Rákóczifalva

0.4 °C

na00

RH: 80 | P: 1027.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.