2024. november 15., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#292831
Most jól "kizónázta" magát az idõjárás, így szinte biztos egy 1 hét-10 napos blokkosabb epizód.
Hogy azután mi jön, még kérdés. Könnyen lehet, hogy decemberre visszatér a zonalitás, és végül valamekkora (inkább mérsékelt) pozitív hõanomáliával zár a hónap.
De szinte fogadni mernék, hogy az októberi kiadós blokk vissza fog térni valamikor a tél elsõ felében. Lehet, hogy csak ünnepek táján vagy január elején, de találkozunk még vele. hideg
#292830
Tisztában vagyok azzal, hogy ens térképet linkeltem és nem det., bár nagy szakértõ kenyerét véletlenül sem venném el. kacsint

Csak ilyen ûrtávra már az pontosabb. kacsint
#292829
Ez már a jövõ hétvégi helyzet után van, mostantól 10 napra, tehát az általam gyengének titulált esemény szempontjából egyáltalán nem releváns.
#292828
Amit mutattál, az egy ens átlag térkép. Azon pedig mindig "letompított, lecsiszolt" a felállás.
Ugyanerre a napra a determinisztikus: Link

Nem ugyanaz az az ábra, ugye? Az persze más lapra tartozik, hogy ilyen idõtávban a determinisztikus kevésbé stabil, nagyobbat változhat, mint az ens átlag.
Egyébként ebbõl a 240 órás felállásból még sok minden lehet: visszaálló zonalitás, de skandi blokk is, az AC peremén beszivárgó lábas hideggel.

Joe: e szerint a térkép szerint bizony is van honnan jönnie a hidegnek. Kukkants csak a svalbard-i térség felé!
#292827
Valahogy úgy néz ki, igen. Szép gerinc.
#292826
Amilyen helyzetet a jelenlegi GFS op. mutat December elsejére az már inkább keleti típusú hidegelárasztás lenne hazánkban,nem?Azaz ez már kontinentális eredetû hideg levegõ lenne?
Link
Link
Link
#292825
Ahogy mondod: a felállás egy ideig ingázhat a blokk és a zonalitás között. A ciklus rövid ideig visszafelé is pöröghet: zonalitás-blokk után nem mediciklonális szakasz jön, hanem visszavált félzonalitásba. Majd pár nap múlva ismét blokkosodik. Sok-sok példa van erre, nézegesd csak a GFS archívumát.
Aztán az is elõfordulhat ám, hogy bár kialakul és zár az általad említett AC híd, és tõle északra a zonalitás is megjelenik, de nálunk fityiszt jön az enyheség. Az AC híd déli oldalán maradunk hosszabb ideig, ahol keleties áramlással szárazföldi hideg szivárog be a Kárpát-medencébe. Pláne, ha vastagabb hóréteg is van, ez virtigli téli idõvel jár nálunk. A sokat emlegetett Vojejkov-tengely is ilyesféle felállás. Persze ezek a keményebb helyzetek inkább tél közepére, második felére jellemzõek, nem november végére.
#292824
A reális az, hogy még semmi nem dõlt el, sem a kb. 1 hét múlva érkezõ ciklon pályája (ami akár lehet csak a Balkánt érinti majd), az utána következõ idõszak meg fõleg nem. 10 napra elõre már lazán változhat 10 fokot is az elõrejelzett hõmérséklet a valósághoz képest, természetesen 850 hpa-n is, nem csak 2 m-en.
#292823
Alapozok a Szerb hosszú távúra is, illetve a CFS-re is...
#292822
Nem kell telhetetlennek lenni! Komolyan azt vártad, hogy majd nagy megmaradó hóval, -10 fokos lábashidegekkel kezdõdik a tél november végén? Ilyen is elõfordult persze, de ritkán.
Az általam megélt telek többsége éppen ilyen lágyf@szú(nak) látszó sarki-tengeri belöttyenésekkel indult, mint ami most kinéz. Rövid bepróbálkozás havas esõvel, talajon meg nem maradó havazással, erõs olvadással.
A keményebb "legények" december közepénél elõbb nem sokszor jönnek. kacsint
#292821
Kivéve, ha nem fél-zonálisba: Link laza Amíg nem mászik a hidegmag Európa fölé, addig vérbeli téli helyzet nem lesz, átmeneti epizód lehet a nyugati langyos hideg is. De továbbra is csak november közepe van még.
#292820
Sokakkal ellentétben nekem a jövõ hétvégi szituációról elsõre egybõl ez a jel zavarban jutott eszembe.

Jelen állás szerint ugyanis ez az 500 hPa-on egyébként nagyon mutatós helyzet arra lesz elég, hogy átlagosra levigye a napi kh.-et. Na jó, miután az izgalmasabb része lezajlik és lehet egy-két derültebb éjszaka, akkor kicsivel alá is mehet, de az sem nagy szám. Nem biztos, hogy lesz olyan 5 napos átlag, ami kijön az éghajlati átlagra.

Megint az van, ami az elmúlt években már oly sokszor keresztülhúzta a tábornok számításait: nincs honnan jönnie a hidegnek. Az elsõ "téltámadás" helyett ez egyelõre inkább egy "késõõsz-támadásnak" néz ki a novemberi tavaszban.

Persze az érem másik oldalát nézve, már ez is valami, hogy megszûnik a zonalitás, tehát a totális esélytelenségbõl átlépünk a van remény kategóriába. És igazából a legjobbkor. nevet
#292819

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#24437)
#292818
" Utána meg visszazár az AC-híd és jöhet újra a zonalitás."

Drága uram, gyakorlatilag minden téli hidegelöntéskor ez a menetrend! vidám vidám vidám
#292817
Engem érdekelne,hogy mire alapozod a pesszimizmusodat a decembert illetõen?A hosszútávú szezonális elõrejelzésekre vagy a szerbek 30 napos prognózisára?
Természetesen lehet nagyon enyhe a december,mert csak az a biztos az idõjárásban ami megtörtént, csak kiváncsi vagyok milyen információk vagy elõjelek miatt vagy elkeseredve? szomoru
A fõbb modellek jelenlegi futásaik alapján sokkal valószínûbb a tartósabb blocking,mint az,hogy a zonalitásba hamar visszaforduljon a makrohelyzet.
#292816

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#24436)
#292815
Ez a reális...minden esetre egy kis tél kezdõ próbálkozásra jók leszünk, engemet december érdekel..egyelõre jobb róla nem is beszélni.
#292814

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#24435)
#292813

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#24434)
#292812
Nem lett meg sehol az 1 hétig 20 fok körüli, mert ezeken a helyeken meg az elején nem volt annyi. Link
#292811

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#24433)
#292810
A tél vegeig kitarto zonalitas viziojat nagyon vak forumozo irhatta csak le, mert amilyen blockingos idoszakban vagyunk, ez a rovid zonalis etap is maga a csoda.

Volt 3 csepp eso.
#292809
Én abszolút nem ezt látom a fáklyán, de Úgyis bõ egy hétre van még, szóval érdemi vita nem lehetséges most még. A tendencia vitathatatlanul a tél felé mutat, ahogy Hari is irja, a zonalitásnak semmi jele egyik modellen sem. Te melyiken láttál ilyet? Mert én egyen sem voltam képes még csak nyomát sem felfedezni.

#292808
Én nyugodtabb lennék az ilyen ény-ról érkezõ óceáni löttyöknél a -5 fok alatti T850-ek láttán.
Mondjuk olyan -6-7 fok körül már ilyenkor elegendõ lenne síkvidéken hóhoz.
Ez a -1-5 fokig tartó T850-es várható tartomány kevés lehet. Havas esõt el tudok képzelni síkon.
Nyilván ha jönne ék-rõl a szárazföldi hideg akkor már röpködhetnének éjjel a -10 fokok, nappal a fagyo a -5-10-es T850 láttán.
#292807
Egyelõre, úgy néz ki, hogy nem lesz ebbõl pengeél, tipikus takony látszik, nem jön hideg északról. Nagy mennyiségû esõ, a végén vegyes a Dunántúlon, a Bakony magasabb részein vagy a Mecsekben esetleg egy kis hó. Utána meg visszazár az AC-híd és jöhet újra a zonalitás.


#292806
Ez már nem az óvatoskodás ideje, ideje viszont az örömteli várakozásnak: az egyesek által a tél végéig vizionált zonalitás pár nap múlva bekrepál, alulról szagolja majd a blockingot, eltûnik, mintha sose lett volna, néhány hónap múlva epizódszerepének rossz emléke is elenyészik - és a jövõ hét végére megérkezik Tél tábornok, hogy pontosan hogyan, mikor, mivel jön, azt még homály fedi. De jön, feltartóztathatatlanul.

Az ECMWF friss, ropogós 15 napos EPS meteogramja Budapestre, Tmin, Tmax:

Link

(Még persze nagyon zárójeles, de a determinisztikus hétfõre virradóra síkvidéki hótakaróval számol a Dél-Dunántúlra.)
#292805
Szép napot! Jó ötlet volt 2 napig nem nézegetni a modelleket, 22.-e után igencsak télies fordulat néz ki, ráadásul Érden akár klasszikus pengeél helyzettel. nevet Az elsõ hópelyheket a mai futások alapján akár meg is láthatjuk bõ egy hét múlva laza
#292804
Endrodi-t ismerik elég jól az említett vendéglátó egységben és tudják rólam hogy hatalmas hideg fanatikus vagyok!Már be is harangoztam nekik tegnap,hogy készüljenek mert jövõ vasárnaptól nagy valószínûséggel meg fog jönni az idei tél elsõ próbálkozása! A Decembert illetõen is kifejtettem az optimista véleményem,amikor bor jótékony hatásának következtében megeredt a nyelvem laza Úgyhogy remélem nem fogok nagyot bukni,mert ott a vendégek jelentõs részének és a pincéreknek is elkezdtem "adagolni",hogy Decemberben mire számítsanak nagyvonalakban hideg havazas
#292803
Ebben a helyzetben némi síkvidéki hónak is benne van a lehetõsége. Ha itthon mégsem esik, akkor felmegyek majd a Bakonyba hónézõbe. Nagy különbségek tudnak ám lenni télen az itteni, és a gézaházi, zirci idõjárás között. Mutatok egy térképet:

Link

Ebben a mikulási, mediciklonos helyzetben Gyõrben egész nap szakadt a jéghideg esõ, amibe idõnként elég sok vizes hópehely keveredett. Délután azok a pacienseim, akik Veszprém felõl jöttek autóval, arról számoltak be, hogy Zircen nagyon erõsen havazik, igen nehéz a közlekedés, és már majdnem fél méteres hó van!
A következõ napok valamelyikén felmentem Gézaházára. Hát, ha fél méter hó nem is volt, de minimum 30 cm biztosan. havazas havazas
Közben lenn, a Kisalföldön lópikula se volt. A következõ 2 hét viszonylag enyhén alakult, de ünnepekre megjött a száraz fagy északkeletrõl. Ekkor Gézaházán még mindig volt 20 cm hó, amit a hideg remekül konzervált. A teteje jeges volt ugyan, de jól lehetett rajta szánkózni.
#292802
Link
Végül csak meglett az 1 hétig 20 fok körüli vagy afeletti Tmax-ok idõszaka.
Az omsz térképen 18 fok szerepel, a szövegesben általában 12-19 fok Tmax-ként, november 13-ára.
Szép volt, kuriózum ez az 1 hét. nevet
#292801
Szerencsére azóta változott a helyzet és a GFS op. jövõ vasárnaptól ameddig a "szem ellát" végig kora téliesen hideg idõjárással számol,idõnként síkvidéken is havazással havazas hideg .Nem váltana vissza zonalitásba az áramlási kép nevet kacsint
Megjegyezném,hogy szeretnék neked gratulálni,mert néhány nappal ezelõtt amikor még a modellek nem jelezték a blocking helyzetet jövõ vasárnaptól csak a végtelenített zonalitást,akkor említetted és bíztattad a télvárókat,hogy a zonalitásból a meridionális áramlásba fordulást nehezen "fogják meg" a modellek és akár egyik napról a másikra megváltozhat ez a helyzet a modelleken!Így is történt nevet
A váltás szerintem lassan már megkérdõjelezhetetlen és a magam részérõl nagyon boldog vagyok,és a GFS op. havazást vár a Dunántúlra jövõ vasárnap éjszakára,íme :Link
#292800
Térképeken úgy néz ki a dolog, hogy a csapadék a hideg levegõ beáramlásával együtt nagyjából egy idõben tolódna is dél felé, azaz jelentõs esõ, majd mire válthatna, eláll.. így ezen futás valóban a Bakony térségében, illetve esetleg a Dunántúl déli részén ad esélyt hóra.

Azért kíváncsi vagyok, mi fog ebbõl kisülni, nyilván sokat változik még, de azért ez egy elég jó ziccer, lehet a hónap végével megérkeznek a rendes téli helyzetek is, bár beszélek hülyeségeket, hisz idén nem is lesz tél. havazas
#292799
Nem rossz. Régen találkoztunk már ilyen felállással, ti. hogy a mediciklon mellett egy északi cikloncentrum is van a közelünkben. A frontálzóna tényleg okozhatna nálunk havazást, ha máshol nem, a magasabban fekvõ helyeken, pl. a Bakonyban. havazas
#292798
Nekem is hasonló : 2008 november 21. kiadós esõ volt, este ömlött heves záporszerûen. Éjjel erõsen viharos 85 km/h-s ény széllel zúdult be a fagyos hideg levegõ.
22-23-án 2 napig viharos ény szél fújt olykor 80-as löketekkel, mindkét nap heves hózáporok voltak, 9,5 cm hullott belõlük.

És ugye 24-25-én a genovai ciklon, ami itt 0 fokon 16 cm tapadós havat pakolt le. Érdekes, de 24-én hajnalban még viharos déli széllel 75 km/h meleg beáramlás volt délre +5 fokkal. Aztán szépen lehûlt kora este 0-ra és innen havazott 2 hullámban 25.-én hajnalig/ kora reggelig. nevet

A tél tartós volt, mert 29-én is volt hó és e-nap még ónos esõ, hó is esett vegyesen. November 30.-án az enyhülés, kiadós esõ felzabálta a havat. Ütõs egy utolsó dekád volt, az egyik legjobb télkezdetem.

Utána kár hogy jött 2 enyhe, hómentes hónap a december, január.
A 2009-es február viszont igaz hogy kicsit enyhébb volt az átlagtól, de gyakran havas, a hónap közepén 20-25 cm hóval. nevet
#292797
Elsõ ránézésre az ECM legalább a Dunántúl nyugati felére havazást számol a friss futásában, -5 fok alatti 850, és nem jönne rögtön újabb elõoldal.. Link
November 22-rõl egyébként mindig 2008 jut eszembe, mikor is brutális hózáporok vonultak már reggeltõl egészen másnap hajnalig, 6 cm körüli megmaradó havat hozva. nevet
#292796
Aktuális idõjárás topic-ot senki sem használja!? beteg
Pedig szerintem lenne mirõl írni. nevet

Kezdésként ide írom : A ma érkezõ melegfront egy gyönyörû mérsékelt övi ciklon, mely korábban hurrikánként funkcionált az Atlanti - óceánon. Brit - szigeteken amúgy tegnap komoly esõzést okozott az Ex - hurrikánocska.
#292795
Jövõ hétvégén indul a változás idõjárásunkba, elvileg meg is kellene h hozza tél elsõ kora télies kis rántását. laza
Ami meg a decembert illeti(elsõ hónap ami komolyabban érdekel), továbbra se látni semmi jót, hát ez van.
#292794
A friss gfs is adja. De jó lenne, ha a tagok is igazodnának hozzá, mert ilyen szórás mellett nem igazán lehet még komolyan venni:
Link
Link


#292793
Az is igaz. Bár azt sem hinném, hogy azt a 192-240 órás makroszinoptikai átrendezõdést is a következõ futásokban jelenlegi formájában tartaná a modell.
#292792
A fõfutás most azért eléggé magasan fut abban az idõpontban amirõl beszéltek. Link nevet
Vagyis pontosabban utána, az újabb lehetséges zonális idõszakban. De még a jövõhét hétvége se jött el, úgyhogy teljesen mindegy. vidám
#292791
A GFS is adja ezt az elsõ ránézésre elég képtelennek tûnõ forgatókönyvet:

Link Link Link

192 órától 240 óráig legalább 20 hepás légnyomás-emelkedés, ezzel együtt a makrokép visszaváltása zonálisba.
Az igaz, hogy megfigyeléseim szerint alapvetõ z-m váltásokkor a szinoptikai kép nemegyszer oda-vissza csapkod néhányszor a blokk és a zonalitás között.
Hát, elég meredek hullámvasút volna.
#292789
Klasszikus atlanti blokking Link
#292788
Kora reggeltõl - délutánig viharos ény szél, száradó talajfelszín, ma már por- homokviharok, levél tornádók, szél által kitört ablak, kora este derült égbõl hirtelen pár cseppes zápor, Igen tiszta levegõ a nap folyamán közel 100 km- es lt. -al, gyönyörû fátyolfelhok, enyhe reggel.
Röviden Ennyi a mai nap. nevet
#292787
Szerintem ez a felállás nem lenne rossz, ha teknõ hidegebb levegõvel volna kitöltve. A mediterrán ciklon elöoldala valósággal szétszedi ezt a képlékeny tengeri hideget. Viszont ha ez ebben a formában megvalósulna, az óceán felett lévõ hatalmas AC délkeletre a Pireneusi félsziget környékére helyezõdne és nálunk félblockingos északnyugati irányítás köszöntene be, nem teljes északi zonalítás. Kicsit hasonló mint a mostani, csak alacsonyabb hõmérsékletekkel. Én így látom, szerintem nem alakul rosszul a dolog. A félblockinból meg még bármi lehet a késõbbiek folyamán.
#292785
Visszatekintve, hõmérséklet alakulásában egész mozgalmas napok voltak. Nagyon jó és részletes összefoglaló!
#292783
Hm. Ilyen gigablocking: Link , csak hol a hideg? Link és azonnal eltûnik a teknõ, jönne vissza utána a zonalitás tovább? Link Érdekes forgatókönyv.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-15 09:26:43

Budapest III. - Flórián tér

7.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.