2024. november 23., szombat

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2013 év végi állapot)
#1901
A bogácsi (Bükkalja) idõjárási adatokat minden hónap 15-én fogom közzétenni, ha mégsem, akkor szoljon, akit aggaszt ennek hiánya.
#1900
Lehet,hogy bevált a gyakorlatban,de holdvilág nélkül én csak saccolom az oktaszámot éjjel(nem is igen észlelek akkor,mert nem járom körbe érte a kivilágított várost),attól függõen,hogy mennyi a csillag.Felhõfajtákat még saccolni sem szoktam.
#1899
Bakonyvár: nem értem, miért kell minden, a gyakorlatban bevált észlelési módot kétségbe vonnod. Az éjszakai felhõfedettséget bárki meg tudja állapítani az alapján, hogy az égboltnak mekkora részén tûnnek el (vagy válnak elmosódottá) a csillagok. Az alacsonyszintû felhõk (Sc, Cu) még a legkisebb, felszínrõl származó fényben is ki tudnak rajzolódni, ha a sötéthez alkalmazkodott szemmel (és nem a világos szobából kilépve azonnal) nézel fel az égre. A magasszintûek viszont jellegzetesen elmosódottá teszik a csillagok fényét. Való igaz, ettõl pl. a Ci és Cc még összetéveszthetõ, de ezzel együtt is sokkal elõrébb járunk, mintha nem észlelnénk felhõzetet... (Más kérdés, hogy a mostani fényszennyezés mellett Magyarországon nincs is igazán "töksötét" met. állomás.)
#1898
Persze ez a látás dolog sem jó ötlet tudom(mi van a rövidlátó észlelõkkel pl.vagy éjszaka - máig sem tudom hogyan lehet tök sötétben felhõfajtákat vagy felhõfedettséget látni),de ha 10:30-kor dörög és az észlelõ éppen pihen(talán lehet neki),még mindig nem tudom,hogyan veszi észre.Persze ezen fölösleges rágódni,úgy sincs megoldás.
#1897
A zivatar elvonultát meg gyakran követi csendes esõ, így akkor sem látom a Cb-t.
#1896
Ez a Cb látás valóban nem jó ötlet.
Egész tavasszal az érkezõ zivatarok felhõjébõl jóformán nem láttam semmit, csak miután a csapadék kitisztította a levegõt és már elvonult. Zivatar elõtt legfeljebb annyit észlelten, hogy a nagy homályban közelít valami sötétség.
Más a helyzet nyáron, vagy a helyben keletkezett zivataroknál. Bár ez utóbbi esetében ha épp a fejem fölött keletkezik, szintén nem látok sokat a felhõzetébõl.
#1895
Bakonyvár: az észlelõnek az a dolga, hogy "zivatarveszélyes" helyzetben kimenjen, és megfigyelje, hallatszik-e dörgés, hiszen a synopban is ekkor kell zivatart adnia. A statisztikákban az a nap zivataros, amelynek során legalább egy synopba bekerült a zivatar, ennek pedig a dörgés a feltétele. A Cb meglátását sokkal több tényezõ befolyásolná. Lehet párás a levegõ, tele lehet az ég mindenféle "katyvasz" felhõvel, lehet Ns-ba beágyazott Cb... vagy épp lehet éjszaka. Persze nyilván meg lehetne különböztetni a száraz ill. csapadékos zivatart is a statisztikában, ám ilyennel csak egy-két, nagyon részletes elemzésben találkoztam, alapesetben nem szokás.

Üdv,
Usrin (ha megengeded, továbbra sem Ursin)
#1894
Ursin!Éghajlati szempontból is a száraz zivatar megkülönböztetésünk nem létezik ?Ez csak a mi partizánkodásunk ?Sokszor hallhatunk 10 km-ekrõk távoli morajlásszerû dörgést,ha a szabadban vagyunk.Ha az észlelõ kint van és hallja akkor zivataros nap kerül az évkönyvekbe,ha éppen bent van az épületben,akkor nem hall semmit,tehát zivatartalan a nap.Vagyis az észlelõ hallása befolyásolja az adatokat ?
Ez annyira sem objektív szerintem !Valami határt azért kellene vonni,pl.lássunk is Cb-t a dörgés mellé stb.
#1893
Bakonyvár: nincs ebben semmi ördöngõsség. A hivatalos (pl. OMSZ) adatsorokban mindenütt az a nap számít zivatarosnak, amikor dörgés hallatszott, akár volt belõle csapadék, akár nem. Pont az általad írt bonyolultabb esetek (amikor nem tudod eldönteni, hogy tényleg abból a felhõbõl esik-e, ahonnan a dörgést hallottad) miatt ez az egyetlen objektív mérce...
#1892
Úgy látom a zivataros nap megítélése egy ingoványra vezet,mindenki mást ért alatta.Az általam adott adatok nem tartalmazzák a száraz zivatart.Két tényezõt veszek figyelembe:mérhetõ csapadék(0,1 mm)hullása dörgés és villámlás kíséretében.Vagyis a Cb látványa,vagy a dörgés meghallása(30km-rõl is hallatszódhat) még nem zivataros nap az én statisztikám szerint,csak akkor,ha a Cb csapadékmezõbõl a mérõhelyre is hullik(és nem csak 2 csepp).Ez persze nem mûködik mindig,mert lehet olyan eset,hogy Ns-be ágyazott zivatar dörgése hallatszik távolról,de közben nem a CB-bõl esik.Vagy fordítva:ha egy km-re csap le a villám,de a mini hõségzivatar csapadéka mégsem érint.Akkor vagyok bajban,hogy mit jegyezzek fel a füzetbe...
#1891
Érdekes, hogy itt az április, június, július egyaránt 8 zivataros napot adott. Persze a június kivételével inkább száraz zivatarok voltak.

Kiemelkedik az április23-27-ig terjedõ idõszak 5 napja, mikor a Bükk minden napra kitermelte itt a saját zivatarát! Igaz ebbõl csak 2 kapott el igazán.
#1890
Velem is ez a helyzet, igaz itt élek, ám sokat vagyok távol, így van az, hogy a csapadékhoz kapcsolva jelennek meg az adatok.
Akkor viszont igen érdekes a helyzet:
"Az OMSZ felmérése szerint júniusban csap le a legtöbb villám - mondta Wantuch Ferenc, az OMSZ fõtanácsosa. A szakember szerint évente átlagosan 28-33 zivataros nap van Magyarországon, ezek közel 95 százaléka a nyári félévre esik, az év legzivatarosabb hónapja pedig június."
#1889
Snowhunter: ezeket nem saját észlelésekbõl, hanem a szolnoki reptéri mérõállomás adataiból állítottam össze (miután én 1997 óta nem lakom folyamatosan Szolnokon). Úgyhogy nekem sajnos nem tudott bevésõdni semmi - az adatokról viszont tudható, hogy a hivatalos szabályt, tehát a dörgés meghallását követik.
#1888
Apropó Usrin: Neked eme értékek szimplán a dörgés meghallása által is bevésõdtek, avagy csak a mérhetõ csapadék zivatartevékenység általi beszámításával, szerintem az elõbbi.
Az én adataim csak az utóbbival számoltak és a zivataros nap omsz-adatai is inkább azzal számoltak lehetnek a Te feltûnõsen nagy értékeidhez képest.

Egyébként emelem kalapom, nagyon jó és alapos oldalad van !
#1887
A 28-33 OMSZ adat, a 23-25 az pedig egy omsz adatokból készült agroanyag.
#1886
Snowhunter: ha 23-25 az átlag, akkor nálunk az elmúlt 12 év mindegyike átlag feletti volt (OMSZ adatok alapján - Link ). nevet Ebben viszont kicsit kételkedem, ezért lenne jó egy pontos adat valahonnan...
#1885
Sajna részletes statisztikám nekem sincs errõl, csak az általános 28-33 éves magyarországi átlag áll rendelkezésemre, plusz az Alföldre (ami hozzávetõlegesen Szolnokra is igaz) leszûkítve a 23-25.
#1884
Jut eszembe, nincsen valakinek részletes statisztikája arról, hogy az ország mely részén hány zivataros nap a sokévi átlag? (A hivatalos definíciú, tehát a dörgés meghallása alapján.) Snowhunter hozzászólásából is úgy vettem ki, hogy készült ilyen, és fél füllel a Metnet-találkozón is hallottam, hogy valaki (Metfickó?) egy errõl szóló írást olvasott fel. nevet Konkrétan kíváncsi lennék Szolnok adatára is... Elõre is köszönöm!
#1883
Blasi: Rosszul ítéled meg makrokörnyezeted éghajlati jellemzõit, beleesel a szubjektivítás csapdájába.
Térséged augusztusi csapdékátlaga 60mm körül van, ehhez képest igen jól teljesített nálad a hónap (nálam 73mm volt).
Nálam az éven eddig 23 zivataros nap volt (ez igen jó, hisz 2003:10, 2004:24, 2005:19), ám ebbe beletartozik az összes zivatar.
Ami Mályit nem kerülte el, az 10 körül van, és ez igen szép teljesítmény.
Az Alföld nagy részén átlagban 25 zivataros nap van egy évben, ebbõl ami egy adott területet érinthet, tíz alatt valószínû.
Egyszóval legyen objektívebb a márcéd, nem csalódsz annyit, ha adhatok ennyi tanácsot !
#1882
2006 Augusztus: havi csapadék:262,0mm,
havi átlaghõmérséklet:19,4°C
2006 Július: havi csapadék: 6,5 mm !
Havi átlaghõmérséklet:26,5°C !
Ilyen idõt még nem láttam!
#1881
Csak összeszenvedtem valahogy az augusztusi beszámolómat:

Link

Itt: Link a többi hónap is megtalálható...
#1880
Írd és mond,augusztus 3. óta nem volt zivatarom!
1 hónapja és 1 napja! szomoru
#1879
Itt méltatlanra sikerült a nyár befejezése.
Csaknem 4 hete még a környéken sem volt zivatar. szomoru És már nem is lesz szerintem, ez a szezon véget ért.
Csapadék augsztusban sacc/kb. : 77 mm. Nem sok. És ha ebbõl kivesszük a két nap alatti két zivit, amelyek ebbõl 55 mm-t adtak, akkor ez nagyon karcsú...
Pontos zivimennyiséget nem tudok mondani, de szerintem az országos átlagtól jócskán elmaradunk. És itt nem veszem bele az 5-10-20 km-re lévõket, amik csak kikerültek, az nem itt volt. A városban 10 sem volt talán.
Ami emlékezetes ebbõl a nyárból, az épp a fent említett két nap, amikor 55 mm esett. Ja és az áprilisi mindent eddigit überelõ jégesõ. De az ugye tavasz volt, nem is nyár. A nyár zivi-szempontból jobb volt egy kicsit a tavalyinál, de véleményem szerint sokkal-sokkal is jobb lehetett volna. Így tehát ez is feliratkozott a nagyon könnyen felejthetõ kategóriába sajnos... A tél, ha ilyen gyengus lesz, akkor nagyon sok bosszúságot fog okozni nekem legalábbis. nevet
Csak jobbat kívánhatok magamnak jövõre! Várom kíváncsian a telet! nevet
#1878
Pécs, Mecsekoldal; aug. csap: 127 mm évi össz: 556mm.
#1877
A hõmérséklet augusztusban 11-31 fok közt váltakozott,ez a legkisebb ingású volt a nyári hónapok közül.A Tminek és maxok átlaga 18,7 fok,mintegy 1 fokkal kevesebb az átlagnál.Jún. 19,5 ,júl. 23,2 fokot hozott,a nyár átlaga így 20,5 fok lett 0,8 fokkal melegebb a 19,7 fokos pápai (múlt századi)átlagnál.
Nem egészen értem a minap hallott szakmet. összegzést a tv-ben,amely hidegebbnek hozta ki a nyarat fél fokkal az átlagnál.Bizonyára a globális felmelegedés utóbbi kb.10 évének extra értékeihez viszonyította.Mindenesetre az OMSZ oldala a júniust 0,9 a júliust 3 fokkal melegebbnek vette országosan az átlagnál.Hogy az átlagnál alacsonyabb T nyári átlag kijöjjön,ahhoz az aug. országos átlagának 4-5 fokkal átlag alattinak kellene lennie.

Bár az aug. csak 3 hõségnapot hozott,az itteni 35 hõségnap a nyáron majd háromszorosa az átlagnak,ennek ellenére az 56 nyári nap nem sok.Vagyis 36 napon nem érte el a Tmax a 25 fokot sem.Mindössze 21 napon volt a Tmax a nyári,de nem hõség tartományban.
Összegezve :jún. 15-aug 20 közt majd megsültünk néhány hosszabb-rövidebb frissebb idõszak kivételével(leghosszabb aug. elején).Jún. elején és aug. végén pedig majd megfagytunk és gyakori volt az esõs ,zivataros, viharos idõjárás.A hõségperiódusban igen gyakori volt az országban a zivatar,és bõdületes területi különbségek alakultak ki a csapadékeloszlásban.Az utóbbi évek tendenciája folytatódott a heves események gyakorisága terén(torrens áradás,jégesõ,orkán és tornádó stb.).Bár az észlelõhelyemen ezek nem voltak,de pl. néhány km-re innét a jégesõ júniusban autókarosszériákat horpasztott be.

Nálam a nyár az átlagnál kissé melegebbre és csapadékosra sikeredett,óriási idõbeli eltérésekkel(0,8 fok és 60 mm többlet).
#1876
2006. augusztus idõjárása Cegléden

Hõmérséklet: max. 32°C (19-én), min. 10°C (27., 30-án).
Csapadék: 79,8 mm (tavaly 146,4 mm). Mérhetõ csapadék 19 napon esett, ebbõl 4 napon jelentõs mennyiségû. A 24 óra alatti maximális mennyiség 37,5 mm 1-jén.
Zivatar a hónap során 11 napon jelentkezett, 1-jén és 20-án szélviharral. Erõs szél fújt még 18-án, 29-én és 31-én. Köd volt 3-án és 27-én reggel.
#1875
Az aug, és a nyár végeztével itt az összegzés ideje,de a részletek úgy is mindenkinek hozzáférhetõk,csak egy pár adat Pápáról és Csesznekrõl:

Aug. csapadéka Pápa :107,9 mm,Csesznek:99,3 mm.
A nyár csapadéka Pápa:264,6 mm,Csesznek :236,9.
Az év csapadéka eddig Pápán 566 mm,Cseszneken 538,7 mm.
A tavaival összevetve jóval kevesebb volt az aug.(persze tavaly rekord volt),a nyár és az év csapadéka is(a tavalyi nyár Cseszneken 169,Pápán 133 mm-el több volt)de az átlagot így is felülmúljuk.
Ugyanakkor a csapadék zöme júniusnak 3-4 nagy csapadékú napján és aug. elsõ 2 hetében hullott le Pápán,ill. Cseszneken aug. utolsó hetének 45 mm-e mentette meg a nyarat attól,hogy szárazabb ne legyen az átlagnál.Cseszneken júliusban mindössze 17 mm esett egy hónap alatt.

Zivatar Pápán 4-5-4 volt a hónapok sorrenjében,ill. 14-nél tartok 8 hónap alatt.Tavaly 17 volt ugyanennyi idõ alatt,ill akkor év végéig már nem volt,vagyis ha most is így alakul,szokatlanul zivatarmentes lesz az év,annak ellenére,hogy az ország többi részén már unják a sok (dupla ennyi)zivatart.
Az egy napon lehullott legtöbb esõ mindössze 46 mm volt(nem egyhuzomban),a felhõszakadások messze elkerülték ezt a környéket(nem úgy mint........... -többszáz település felsorolásától eltekinek).
#1874
Sárvár-nyári összefoglaló:
A kzhõm. 20.46 lett, ami egy kicsit magasabb (20.15) az utóbbi 13 év átlagánál, amióta mérek.
A csap. 238.2mm lett, az utóbbi 7 év átlaga 214. De az eloszlás nagyon szeszélyes (jún: 97.2, júl:5.3 aug: 134.7)
Az évi csap. eddig 447.2, átlagosnak mondható, de közel 100-al marad el a tavalyi ilyenkoritól.
Volt 28 hõség és 40 nyári nap.
És akkor még részletesen az augusztus:
18.34 fok, 134.7mm csap, 16 csap.nap, 4 ziv. nap, 10.2-30.4 fok közötti hõm., 5 nyári és 1 hõségnap.
#1873
Még panaszkodtam is Popinak,aug.elején,hogy ott micsoda idõ van,itt meg alig esik valami.nevet
#1872
Vwgery!Én azt tudom neked mondani,nézd meg legközelebb akik adnak észlelést a környékrõl,plnyelvnyujtasopi Adonyból,ami kb 20 km légvonalban,nem mért õ se sokkal többet a múlt héten.Vagy nézd meg Aug.20.-át.Itt egy csepp esõ se volt!Körbe meg esegetett a zivikbõl.
#1871
Elhiszem, csak furcsa. Tasson az elmúlt héten 52 mm-t mértek, és nem zivatarból, hanem széles hidegfrontokból.
#1870
A 2006 nyaráról szemelvények:

Hõmérséklet:
Nyári középT:19,9°C, csak fél fokkal magasabb az éghajlati átlagomnál, ám az elmúlt négy nyár közül a leghûvösebb lett (2003:22,3°C, 2004:20°C, 2005:20,2°C, 2006:19,9°C, éghajlati átlag 19,4°C).

Csapadék:
Nyári összeg: 283mm, ami 80mm-el több, mint a sokévi átlagom, ám már harmadik év, mikor magasan túlszárnyalódnak az egész évihez hasonlóan a nyári értékek (2004:349mm, 2005:320mm, elõtte ugye a 2003:134mm, ám 2002 újra 309mm).

Emiatt is lehet mondani, hogy az 1961-1990-es 30éves csapadékátlagok már nem reprezentatívak, pláne a régebbi idõsorokat nézve (pl:Miskolc 1931-1960:618mm, 1961-1990: 555mm).
#1869
Havi csapadékmennyiség: 126,1mm
Csapadékos napok száma: 15
Jelentõs csapadékú napok száma: 10
Legnagyobb napi csapadék: 27mm (3.)
Havi középhõmérséklet: 19,3°C
Havi átlagos minimum: 15,2°C
Havi átlagos maximum: 23,4°C
Havi abszolút minimum: 11,3°C (14.)
Havi abszolút maximum: 31,2°C (18.)
Legnagyobb napi hõingás: 12,4°C (26.)
Zivataros napok száma: 1
Hõségnapok száma: 2
Nyári napok száma: 9
#1868
Nálam a 73,2mm-es augusztusi hozammal máris átlépte az évi összeg a sokéves átlagot, már 540,8mm, könnyedén meglehet a zsinórban harmadik 700mm-en felüli év, ennyit a szárazodásról, he-he !

Gitár: Érdekes módon nálam is az augusztusok tartják a csúcsot (igaz csak 2002 óra mérek csapadékot), 2002:174mm, tavaly 167mm, utána jön csak a 2004 júliusi 148mm.

Ezek (statisztika+havi összegzések) és az augusztusi felhõképekbõl feltett néhány fotó (aktuális képek) megtekinthetõ a honlapomom.
#1866
Augusztus: 111,5mm.
#1865
2006 augusztus :
Havi csapadékmennyiég 132.5 mm
Csapadékos napok száma 20
Jelentõs csapadékú napok száma 7
Legnagyobb napi csapadék 30.5 mm (7.)
Havi középhõmérséklet 19 °C
Havi átlagos minimum 14.2 °C
Havi átlagos maximum 23.7 °C
Havi abszolút minimum 8.0 °C (31.)
Havi abszolút maximum 30.6 °C (18.)
Legnagyobb napi hõingás 15.6 °C (17.)
Zivataros napok száma 2
Hõségnapok száma 2
Nyári napok száma 10
#1864
Gitár, tavaly mennyi volt?
#1863
ITT AZ AUGUSZTUS 166,8MM ZÁRULT.
CSAPADÉKOS NAPOK SZÁMA :16,
JELENTÕS CSAPADÉK :6NAP
LEGNAGYOBB CSAPADÉK :89,2MM AUG.1
SZERINTEM A Z UTÓBBI ÉVEK LEGCSAPADÉKOSABB AUGUSZTUSA VOLT AZ IDEI.
NEM IS LESZ KÖNNYÛ MEGDÖNTENI.
#1862
Vagy Tárnok és Sóskút 5km és 30mm eltérés, pedig pont kettõnk között van.
#1861
Hasonló példaként lehet felhozni Tárnok és Martonvásár esetét augusztusban 115 illetve 67,1 mm. Ilyenek elõfordulnak.
#1860
Így van Sipi!Tass innen úton is 7-8 km.A mérõállomás,eben nem vagyok bizti,ugy tudom a tassi Kis-Duna zsilipnél van,ami 10 km körül van innen.
#1859
Ez teljesen normális.
Zivatarban ennél kisebb távolságok is okoznak ennél nagyobb eltérést csapadékmennyiségileg.

Én pl. a reptértõl (ahol a met áll. van) 2 Km-re lakom, és már többször elõfordult ilyesmi. Az idén a legnagyobb eltérés 54mm kontra 2 mm volt a reptér javára.
#1858
vwgery!Tudod te hány zivi ment el a hónap elején Tass felé amit végignéztem?El se hinnéd!Volt olyan nap amikor 3 zivi ment el innen nyugat felé,DNY-ÉK irányban!Itt meg egy csöpp esõ se volt belõle!
Nem kötelezõ elhinni!nevet
De álltalában itt mindig is kevés a csapi!
#1857
b.Kimi, lehet hogy több volt a zuhé Tasson, de a hivatalos mérések szerint 117,5 mm esett ott, nekem a kmiklósi 62 kicsit kevésnek tûnik.
#1856
Távirati stílusban aug.: havi kh: 19,4°C, csap: 100,5mm, 19 csap.nap, 5 ziv, 1 ködös, 12 nyári nap, 3 hõségnap.
#1855
Szombathelyen az augusztus 17,8fokos (WO) középpel zárt.
De nem kell aggódni, mert pl 87-ben melegebb volt a szeptember (18,7fok) mint az augusztus (17,6fok).
Szóval van még reménynevet
#1854
Nálam az agusztusi közép 19,3 fok volt, a havi csapadék pedig 80,5 mm.
#1853
2006 Augusztusa, Mályiban:
Havi közép: 19,1°C
Havi csapadék:73,2mm.
További részletek a honlapomon

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 19:01:26

Szentmártonkáta

0.8 °C

na00

RH: 73 | P: 1028.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.