2024. december 01., vasárnap

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16737
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#61512 - 2011-07-31 18:37:13)

Kedves Illetékesek!!

Megtudná nekem mondani valaki,hogy mikor indul az új OMSZ-s veszélyjelzõ rendszer és,hogy az a Met.hu-s oldalon lesz elérhetõ vagy esetleg máshol?? Esetleg éjfél után már szolgálatba lép az új rendszer?
#16736
A GFS fáklyán a 30 éves átlag az 1971-2000 közti idõszak?
#16735
Sziasztok!

Két kérdésem lenne:

- milyen okai lehetnek a magassági hidegörvények kialakulásának és elõrejelzésének milyen lehetõségei vannak (most DNY-on, általában tõlünk ÉK-re alakul ki) - nyáron "utálom õket".
- készült-e már cikk Budapest csapadékviszonyairól (eloszlás, esetleges orográfia)? Ha nem, jó cikk lenne a Légkör magazinba.

Köszi
András
#16733
Köszönöm szépen! (Danke sehr schön für die Aktuelle Wetterkarte!)kacsint
#16732
Az osztrák szolgálat térképe:Link
6 óránként frissül.
#16731
Ez az. Köszönöm a választ! Frontvonalak (Európa) néven a fõbb városok webkameráinál megtaláltam - pontossága, kiváló áttekinthetõsége, megbizhatósága miatt nagyon kedvelem.
#16730
Szia Attila,
A kérdést teljesen nem értem, de erre gondolsz?
Link

Szerk: Most már értem, akkor valószínû, hogy ez az.:-)
#16729
Szép napot kivánok mindenkinek!
Érdeklõdnék az Országos Meteorológiai Szolgálat által rajzolt, fekete-fehér alapú, aktuális szinoptikus jellegû térképe iránt (amely korábban, ha jól emlékszem, a fõoldalról elérhetõ volt - most nem találom). Hol keressem? A választ elõre nagyon megköszönöm.
#16728
Igen ,ezt tudom ,csak azt hittem lehet magyart is ,de nem!
#16727

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#5941laza
#16726
Csak az europai archivumot lehet megnézni itt Link
#16725
Értem ,köszi!
#16724
Nem lehet.
#16723
Valaki tudna nekem segíteni ,hogy hogyan lehet megnézni, a sat24 mûholdkép magyarországi archívumát?? Elõre is köszi! nevet
#16722
A Balaton konvekciót csökkentõ hatását én is megerõsítem. Nyári napokon nagyon sokszor meg lehet figyelni, hogy gomolyfelhõk "álldogálnak" körben a partok mentén, a víz felett viszont semmi! nevet
#16721
Rettenetesen kíváncsi lennék egy 2000-2010 közötti csapadéktérképre, ha változott, vajon hogyan változott az 1961-1990 közötti 30 évhez képest Link
Persze ha kevesebb is lett, vagy netán változott az eloszlás, semmi köze a légifolyosóhoz, sokkal inkább annak, hogy a szokásos atlanti ciklonok helyett összevissza tekergõ-forgó, egyhelyben álló, anticiklonok közé szorult összeáramlási vonalak vannak a korábbi lendületes frontokhoz képest, amelyek esetében nem esett több alkalommal errefelé, csak minden x-edik front csinált egy másodlagos vagy peremciklont, ami Zala-Somogy megyében plusz csapadékot adott.
Lehet, egy ilyen alkalmával az országban mindenhol volt csapadék, csak a szélcsatornában gyorsabban vonuló felhõk adtak 4-5 mm-t, itt meg lezuttyant 15-20, vagy akár 30-40 is egy-egy menetbõl.
Ezek a frontok eltûntek, bár voltak évek az elmúlt 10-15 évben, amikor mediterrán ciklon õrület volt egész évben, lehetett tavasz nyár õsz tél, jöttek a Földközi-tenger felõl egymás után.
Most már nem is tudom mikor volt ilyen utoljára.
És az is érdekes, ha rááll az idõjárás egy fajta verzióra, azt nyomja hónapokon vagy akár egy egész éven át.
Az sem biztos, hogy az idei év nem lesz egy átlagos körüli csapadékú, mint 3-4 évvel ezelõtt, amikor május végéig esett 100 mm, aztán az év második felében részben bepótolta, majdnem 700 mm lett a vége.
A met.hu-n fent vannak az elmúlt évek csapadéktérképei, valahogy össze kéne
#16720
Nálunk Zalaegerszegen is azt tartják az emberek, hogy a légifolyosó miatt kevesebb a csapadék, mint 1990 elõtt, amikor még az akkori Jugoszlávia felett mentek a repcsik. Az éves csapadék átlaga egyébként tényleg csökkent.
#16719
Másik légifolyosós téma laza
A faluban elterjed egy elmélet, nagyszüleim is ezt vallják és képtelenség õket hitükben megingatni, hogy a szelídgesztenyék pusztulása a repülõgépek kerozinja miatt van, mert épp a szõlõhegy felett mennek a repülõk laza
#16718
Köszönöm. nevet
#16717
A légifolyosó hatása a hegyekhez képest is jelentéktelen. Ha mégis van, akkor is inkább növelné a csapadékot, hiszen kondenzációs magokat és vízgõzt is adnak a légkörnek a repülõgépek. (Hangsúlyozom: ez csak elmélet, a valóságban ki sem mutatható a változás, olyan csekély.)

Ellenben a 400 m fölé nyúló Keszthelyi-hegység hatása már számottevõ lehet. A Budai-hegység sem sokkal magasabb, és éves szinten 100 mm fölötti különbségeket okoz a városon belül. (A durván kétszer olyan magas Északi-középhegység pedig már 250-300 mm többletet is ad a környezõ síkvidékhez képest.) Ezen felül nálatok ott a Balaton, ami meleg idõben, helyi keletkezésû záporok, zivatarok idején visszafogja a konvekciót. (Hiszen a víz fölötti levegõ hûvösebb, így a feláramlások nem ott, hanem a gyorsan melegedõ szárazföldön jönnek létre.)
#16716
Köszönöm. nevet
Kb. 5 perccel a hozzászólás megírása után nekem is beugrott, de csak most volt idõm reagálni.
Nem baj, az ismétlés sosem árt. nevet
#16715
Szakértõ(bb) emberekhez lenne egy kérdésem. Leszámítva a mostani rendkívüli száraz idõt ezen a tájon,egyébként is több éves megfigyelésem,hogy a környékhez képest itt mindig kevesebb csapadék esik,hónapos-éves átlagban. Igaz a "hegyek" inkább dombok déli lábánál-oldalában fekszik a település,de nem hiszem,hogy olyan magasak lennének amik komolyan befolyásolni tudnák a csapadék mezõket. De pontosan felettünk van egy nagyon forgalmas légi folyosó. Ez lehet a hibás?
#16714
Ebbõl mindent megtudtam, köszönöm szépen. nevet
#16713
Elvileg egyszeruen magukba olvasztjak a hullo esocseppek a felhoelemeket, "kiszurve azok egy reszet", s igy azokbol kevesebb lesz ahhoz kepest, mint amikor nem esik. Minel erosebbn esik, ez annal intenzivebben megy vegbe. Es a kicsi, de nagy surusegu felholemek sokkal erosebb latasromlast okoznak, mint az esocseppek (nagyobbak, de joval kisebb suruseguek). Persze egy bizonyos intenzitas felett mar fordul a kocka, es pl. felhoszakadasnal is elegge lecsokken a latas... nevet
#16712
Valahol már olvastam róla de elfelejtettem:
Miért javul ködben a látástávolság, ha elkezd esni, vagy intenzívebben esik az esõ?
A fizikai oldala érdekelne.
Amúgy itt fent a hegyen ezt nagyon jól meg lehet figyelni, reggel óta esik (63 és 64-es jelenidõ), a felhõben pedig már tegnap éjjel óta benne vagyunk. hideg
#16711
Köszi. Én is hasonlóan látom a helyzetem, úgyhogy a hegymászós rész marad augusztus közepe utánra. Remélem akkor szerencsém lesz a hegyekkel is. nyelvnyujtas
#16710
Tirolban szerintem a hûvös idõ mellé sorban jönnek majd a záporok, zivatarok, zivatarrendszerek.

Toszkánában viszont nem várható sok csapadék és a hõmérséklet is kellemes, 25-28 fok körül alakulhat.

Ha van választási lehetõség és nyaralni akarsz, akkor irány Toszkána!!! nevet

Ha zivatarokra akarsz vadászni, akkor pedig spórolj és maradj itthon, azért nem kell kimenni Tirolba!nevet
#16709
Sziasztok!

Tud nekem valaki bíztatót mondani a jövõ hét szerda-hétfõ közötti idõtávra a következõ helyszínekre: Dél-Tirol/Kelet-Tirol vagy Toszkána? Én ahogy nézegettem, mindenhol hûvösebbet ígértek, de ez önmagában nem lenne probléma.. de a csapadék. [esõ] . Nos ez ilyen távlatban nyilván bizonytalan, de jól jönne valamilyen info.

Köszönöm.
#16708
Sziasztok!
Köszi szépen a válaszokat.
Egyébként Nektek szoktam hinni mindig, mert Ti mindig tudjátok a tutit.nevet laza
#16707
Ez még nagyon messze van, körvonalazni sem nagyon lehet. Talán majd 1 hét múlva.

Egy jó tanács: ne dõlj be az egyéb oldalakon található 30 napos, stb. hosszútávú elõrejelzéseknek, mert ezeknek a beválási aránya pontosan a "vagy bejön, vagy nem" kategória, azaz semmi értelmük.

Esetleg annyit el lehet mondani, hogy hazánkban egy-egy idõjárási felállás ritkán szokott 1-2 hétnél tovább tartani. A következõ 10-12 napban elég változékony idõ várható, frontok, záporok, zivatarok, nagy meleg sem sokszor lesz. Tehát jó eséllyel jöhet a nyaralásotok alatt egy nyugodtabb, szárazabb periódus.
#16706
Minden nap lesz kisebb-nagyobb légmozgás nevet
#16705
Sziasztok!
Segítsetek légyszí, tudnátok már valamit mondani hogy kb. milyen idõ várható 31-6ig?
Kisgyerekekkel szeretnék a Balatonra menni. vidám
Köszi!
#16704
Bebber ciklonosztályozási rendszere alapján a római I-V a helyre vonatkozó mezoléptékü besorolást adja, ezen belül az V az Atlanti-óceán középsõ területeitõl a Biskayai-öblön át a Földközi-tenger térségébe irányuló ciklonpályák besorolása. A ciklonok innen aztán különbözõ pályavonalakon folytatják útjukat ÉK, K vagy DK felé.

A többi ciklonpálya:
I: az atlanti térségbõl ÉK felé a skandináv térségbe
II: az észak-atlanti térségbõl K felé, Közép- és Dél-Skandinávián át ÉK-Európába
III: az észak-atlanti térségbõl DK felé, Dél-Skandinávián és Közép-Európán át Kelet-Európa középsõ területeire
IV: az atlanti térség középsõ területeirõl ÉK felé, ÉNy-Európán és Dél-Skandinávián át ÉK-Európa felé.


Az V-ös csoportban:

Va: Biskayai-öböl - Ibériai-félsziget - Genovai-öböl
Vb: É-Olaszország (Po-síkság/É-Adria) - Szlovénia - az Alpok vonulatát megkerülve - Ausztria - Magyarország - Lengyelország
Vc: hasonló az Vb-hez, de elvonulása Magyarországtól D-re, K felé történik
Vd: hasonló az Vb-hez, de elvonulása DK felé történik

beillesztett kép

#16703
Azzal nem tudok szolgálni. nevet
#16702
Igazából az általános ciklonpályákra gondoltam: Pl.: Vb... stb. nevet
#16701
Köszönöm! nevet
#16700
Szia! Ezt találtam:Link
#16699
Link
#16698
Annak a lengyel oldalnak a nevét szeretném megkérdezni,amin az UM figyelhetõ.
#16697
Sziasztok!
Kez dõ vagyok, de azt szeretném megkérdezni, hogy az a medi. ciklon amit a GFS mutat 19-20-ára az annak a ciklonnak a következtében alakúl ki ami most a Brit szk. felett van? (Délfelé pörgeti a hidegebb levegõt ami a meleggel a mediterrániumban keveredik? És 15-én kialakul. ) Ez jó meglátás? Csak annyira lennék kiváncsividám
#16696
Sziasztok!

Tudna valaki linkelni egy térképet az európai (atlanti és mediterrán) ciklonpályákról?
Még egy: Most akkor, csak az mediterrán ciklon, amelyik mediterrán ciklogenezis folytán alakul ki (pl.: Genovai-öböl, Gibraltár-szoros k-i része)?
#16695
Valóban nem mûködik a link, de az volt az. Abból és egy napijelentésbõl azért nem olyan nehéz rájönni, melyik állomások vannak a napijelentésben.
#16694
Szia!

Köszi a válaszokat.

1. Értem, de ettõl még szerintem nem kifejezõ a skála: nyáron a 25-30 fok legyen piros, 30 fok felett vörös, 40 fok felett meg úgysem lesz (max. egy-két helyen, egyszer az évben), miért ott van a piros árnyalatainak nagy része). Télen meg persze az 5-10-15 fok legyen piros.
2. Nem jön be a fájl, mint ahogy egy ideje ez sem (sztem ugyanaz lenne):
Link

De ez még nem segít, hiszen ezen több állomás van, mint a napijelentés térképén. Persze a nagyobbakat / simertebbeket könnyû azonosítani, de a többit nem akartam / akarom kibogarászni. Ha bejönnének a linkek, persze megteszem.
#16693
Hello!

1. Az OMSZ hõtérképén a színskála évszakonként változik, azért mert az egyes évszakokban nem ugyanazon tartományon belül lehet a hõmérséklet pl. nyáron -15°C, vagy télen 35°C nem lesz.
2. Link
#16692
Sziasztok!

Két kérdésem lenne:

1, Miért változtatta meg az OMSZ a hõtérkép színskáláját? (tudom, hogy nem mai a változás) Szerintem elég fura a 25-30 fokhoz a zöldes, kékes szín.
2. Van-e valakinek olyan térképe, ahol a napijelentésben a térképen megjelenõ települések neve is látszik. Nem vagyok rossz földrajzból, de nem akarok vaktérképezni órákat.

Köszi
palota
#16691
Köszi, bizony sokat segítettél, de honnantól számoljuk alacsany szintûnek és honnantól magasnak a konvergenciát? És ezt hol tudom megnézni?

Linkek még jöhetnek.vidám
#16690
A konvektív paraméterekhez van egy táblázatom azt tudom ajánlani.

Tehát konvektív paraméterek alapján is lehet zivatarokra következtetni.
Itt ebben a pdf fájlban vannak a konvektív paraméterek, amiket szépen kigyûjtöttem egy elõadás vázlatból, melyet TJanos-nak köszönhetek. nevet
Ezekkel már ellehet indulni. Mondjuk egyelõre hosszútávú tapasztalataim nincsenek még vele, mivel nem régen kezdem el mélyebben foglalkozni az elõrejelzésekkel. Viszont a tegnapi napra szépen bejöttek az értékek.
Pdf konvenvektív paraméretek: Link
Pl.: itt szupercella.hu-n egy emagram, mai nap 18 UTC szegednek: Link

Picit a konvergenciáról és a zivatarok kialakulása miatt:
Konvergencia során vízszintesen a szélsebességek konvergenciájának szintjén több levegõ fog kerülni egy területre, mint amennyi kikerülne. Mivel a légkör tömegmegmaradásra törekszik ezért, ha alacsony szinten van konvergencia, akkor feláramlás jön létra, ha pedig magasabb szinten alakult ki konvergencia, akkor leáramlást fog eredményezni.
Itt pedig jó tudni a zivatarok elõrejelzéséhez is persze, hogy alacsony szintû konvergencia által okozott feláramlás segítheti a zivatarok kialakulását, de csak akkor, ha a konvektív alapfeltételek is jelen vannak, az emelés, a labilitás, a nedvesség.

Remélem valamelyest tudtam segíteni, de persze az zivatarok elõrejelzése is közel áll a szívemhez, tehát minden többlet információt szeretek én is tudni, amelyet késõbb hasznosítani is tudok. nevet
#16689
Sziasztok, Üdv mindenkinek!
Lenne egy pár kis kérdésem:

1. Ha egy zivatar környezetében kifutószél tapasztalható akkor az miért a földfelszínnel párhuzamos, ha egyszerfeláramlásról van szó? Vagy leáramlás közben csak így tud tovább haladni a földfelszinnek csapódás következtében?
2. És végül szeretném megkérdezni, hogy milyen feltételek kellenek a zivatarok kialakulásához (pl.: indexek stb.)és hogy melyik mihez kell. Illetve ha végképp ráér Vki -a kérdéseimre válaszolgatni- akkor egy ehhez kapcsolódó linkgyüjteményt is kérnék. Elõre is köszönöm a segitséget! szegyenlos
Ja és mi miatt alakul ki konvergencia vonal? nyelvnyujtas
#16688
Akkor linkeljél egy magyar szakmai oldalt ahol tornádó kitörésrõl írnak! Köszönöm! nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 23:54:59

Ercsi

6.4 °C

09000

RH: 76 | P: 1029.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.