2024. november 23., szombat

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#1451
Rekordra hûlve... hideg

100%, ennyire teszem a 11-ei 2008-as rekord megdöntését, arcpirítóan magas. Úgy is mondhattam volna, h nincs pardon! kacsint
Kihívásnak, inkább a bp-i 1987-es minrekordot tartom amely 8.0, Újpest és Ferihegy esetleg megcsípheti.(40%-ot dobok neki)

Van itt vmi amirõl lehet, h nem érdemes szót ejteni, de megteszem, mivel már elég hosszú hozzá az éjszaka; ez nem más mint az augusztusi abszolút minimum trófea: 1980. augusztus 25. Nagykanizsa: 1.5 Celsius fok! Jelenleg 5-10%-os esélyt látok ennek a beállítására(90-95%, h nem lesz meg), esetleg megdöntésére. Egyébként egy esetleges a 2.0 már a holtversenyes 2. helyre elég lenne. Ha netán mégis bekövetkezne, azért is lenne nagy szó, mert 14 nappal hozná elõbbre a havi absz minimumrekordot a "dübörgõ globális felmelegedés közepén" laza ! Nyílván ennek szinte 0 az esélye, de érdekességként megemlítettem. hideg
#1450
Te melyik napról beszélsz? Mert ma kizártnevet
#1449
Én nem. nevet

Bizony tegnap délután óta én is "csak" a csütörtök reggelre hegyezem füleim, bár sokat romlott ott is a helyzet.
A csütörtöki +6 °C-os eddigi hõmérsékleti minimum megdöntését én jelenleg 40%-ra teszem, az OMSZ hálózaton belül. Minden a ködölésen múlik majd.
Odafent szinte 100 %, hogy fagyos napra ébredhetünk, sekély köddel, deres fûvel. hideg
Megyek is fotózni.
#1448
Nem vagy egyedül...követelünk egy latolgatást, ha van rá mód. zivatar

Én most térképek rajzolgatása nélkül körül-belül a Szombathely-Pápa-Tatabánya vonalat látom legesélyesebbnek szupercellákra, de ettõl kissé északabbra is van esély heves zivatarokra.
#1447
Bakker, pedig pont azért néztem be! De tényleg!
#1446
Akik a nevem láttán benéznek és konvektív latolgatásra számítanak, biztos nagyot csalódnak. laza

Úgy tûnik, hogy hidegrekord megdöntésére a csütörtök reggel lesz a legalkalmasabb, vagy inkább fogalmazzunk úgy, hogy csak akkor lesz rá reális esély. Az viszont meglehetõsen nagy, olyan magas a rekord, hogy az kis túlzással még beködölve is dönthetõ. hideg
#1445
Csupán egy mezei zápor. Nemsokára megkapod a horvátoktól a Cu cong.-okat a nyakadba. Link laza
#1444
Délkeleten van az elsõ cella. nevet
#1443
Kizárom, minket nem ér el a front.
#1442
Még este is kizárod? Link Link
No, jó. Ehhez persze a front is kell, mert anélkül nem fog menni... Az a +/-1 óra sokat számít majd. nevet

A tömbödet azért látod még egyben, mert a melegedés késõbb fog bekövetkezni 850-en.
#1441
Látod azt a felhõmezõt keleten, az bizony jelzi a nedvességet:
Link
CAPE csodás, bizony egy-egy komolyabb cella is lehet.
Link
Nálunk viszont, mindent kinyír a száraz levegõ. A zivatar esélye itt 0%.
#1440
Te is gondold át újra: Link Link Délkeleten bõdületes meleg advekció 850-en... nevet
#1439
Szerintem gondold ezt újra még egyszer:
Link
Link
Link
kacsint
#1438
Nagy nehezen, de összeraktam. nevet
A mai várakozásom:

beillesztett kép


A fekete területre nem várok semmit. A narancssárga: egycellás, gyenge multicellás zivatarok kialakulását várom. A piros: a frontális Sc-k kialakulása, amelyek a zöld térségig haladhatnak. Kék: zivatar kialakulhat...
Az északkeleti és északnyugati Cb-ket felhõszakadás is kísérheti (30-50 mm), mivel a kihullható az egekben jár (40 mm felett)... Link
#1437
Azt hiszem tudom mire való az OMSZ vörös 24 órás figyelmeztetés! nevet

A front úgy néz ki kiment az országból, nade 850-en le van még maradva, illetve a frontfelület felett aktív a szállítószalag, és erõsödhet majd kicsit. A bökkenõ ott kezdõdik, hogy nyugatról egy magassági cut-off ciklon közeledik, aminek a peremén fokozódnak a nagytérségû emelõhatások. A GFS pl. tõlünk délkeletre, illetve keletre masszív divergenciával számol, mellette alacsonyszinten erõteljes konvergencia és örvényesség-advekció. A GFS-nek és ECMWF-WRF-nek vannak olyan elképzelései, hogy a várt rendszer benyúlhat a Tiszántúlra, illetve a cut-off ciklon peremén betüremkedhet az északkeleti országrészbe, ami a megfelelõ feltételekkel egy jól szervezett zivatarrendszert okozhatna.

Az ECMWF viszonylag jól adta a talajfront kifutását, illetve 18UTC-re adja az erõteljes frontális összeáramlást 850 hPa-n az északkeleti területeket átmetszve. A belõle számított WRF-t leszámítva viszont nem adja a rendszer beterjedését, viszont a friss 06-os GFS adja és a talajon lévõ dolgokat is egész elfogadhatóan adja vissza.

Szóval, ha lehet hinni a modelleknek, akkor Szerbia északkeleti és Románia nyugati-délnyugati részén egy MKR fog kialakulni, ami nyugat felé is terjeszkedhet majd, így lehet az Észak-Alföldre és -Magyarországra piros figyelmeztetés.

Amennyiben a délelõtti cucc miatt volt kiadva, abban az esetben nem értem az OMSZ reakcióját a helyzetre.

Szerk.: És szerintem az okklúziónak még nem sok köze van országunkhoz..., az majd csak éjszaka vagy holnap érkezik meg.
Annyi a történet, hogy volt a környéken pár zivatarrendszer, ami megzavarta az áramlási képet.

Szerk2.: A radar viszont csaknem ellehetetleníti ezt a felvetett verziót is.
#1436
Jónak ígérkezik a következõ 24 óra, sõt már a déli délnyugati területeken már el is kezdõdött. Azaz elsõ cellák már ki is alakultak.
A GFS szerint, az ország nagy részén elég jók a nedvesség tartalmi értékek és a labilitási mutatók is elég magasak. Cape: 2000-2500 J/kg, MlCape: 1600-1800 J/kg
Ma este:
Térképeket nézve a legnagyobb befutó a mai estén a délnyugat lehet és talán a Duna-Tisza közének északi része is kaphat valamit:
A rendszerek délnyugat felõl érkezve északkelet felé fognak távozni hazánkból.
Link
Link
Link

A modellek az estére vonatkozóan együtt mozognak így szinte biztos az elsõ rendszerek mozgásának pontos meghatározása.
A szupercellákkal együtt erõs kifutó szélre is kell számítani. Ám az Omsz nem adott ki veszélyjelzést, bár 70-80km/h-s széllökések is elõfordulhatnak.
Szupercellákra a Dunántúlon és az ország középsõ területein kell számítani meglátásom szerint. Link
Csapadékban az északi északkeleti rész lehet a leggazdagabb.
Link
Szerintem az este folyamán a Dunántúliaknak fényképezõre fel és hajrá idõjárás. nevet

Éjszaka és holnap
Az éjszaka folyamán szupercellákra is van kilátás, amelyek erõs kifutó széllel és nagyobb mennyiségû csapadék érkezhetnek. Ha jól gondolom talán az éjjeli órákban egy MKR is kialakulhat a Dunántúli részen. Nem tartom kizártnak az SL kialakulását sem, ahogy halad északkelet felé a rendszer.

A holnapi nap során ismét a Duna-Tisza közében lehetnek zivatarok, ám a fõszerep mégis Tiszántúlé lehet?!
A Vertical mutatók jót mutatnak. Link
Az SBCape index is elég jó lehet szupercellás zivatarok kialakulására: Link
Cape: 1500-1900 J/kg
Link
A mostani hidegfront inkább az ország középsõ és keleti országrészének fog jobban kedvezni? Az HF elsõ zivatarai a nyugati részen kezdõdnek és kezdõdtek is el, de csúcspontjukat mégsem ott fogják elérni. Ha jól gondolom a nedvesség talán elég ideig kitart és a zivataroknak lesz elég után pótlásuk és ebbõl erõt tudnak majd meríteni.
Mindenesetre a holnapi napon sokkal nagyobb esélyt látok az ország középsõ és keleti részében, mint nyugaton.
#1435
Bukó volt, mivel a várakozásoktól eltérõen a Tiszától keletre alakult ki az instab annak ellenére, hogy a Dunántúlon jobbak voltak a feltételek, ott viszont nem tudott MKR-ré szervezõdni a dolog.
#1434
Akkor egy kis latolgatás, remélem ezt már nem helyezik át a társalgóba...

Holnap Mórahalomra megyek a fürdõbe, véleményem szerint épp jó helyre megyek viharvadász szempontból. nevet
A déli óráktól erõs gomolyfelhõképzõdésre számítok és az Alföldön elõször éppen abban a térségben, a Duna-Tisza-köze déli részén várom zivatarok kialakulását. 14 óra felé ha minden igaz, már közeli Cb-ket fényképezek.
Tehát rövid latolgatásom: Holnap a kora délutáni órákban zivatarok kialakulását várom a szokásos helyeken, a Baja-Szeged-Kecskemét háromszögben. nevet
#1430
már bukott : keleten indult a mûsor és per pillanat is tart
#1429
Érdekes, de eddig pont a repedezett föld felett alakult ki egy szép kis láncoltat. nevet
Persze nálam találó eddig a kép, mivel nem esett semmi. zivatar
#1428
Köszi, remélem károk nélkül megússzuk!
#1427


Link

modellek + wrf szerint:


sárga vonal: lényegi események legvalószínûbb határa
narancs vonal: MKR, zivatargócok legvalószínûbb vonulási útja, ezen kívül a zivatarok izolált cellák formájában vonulnak
narancs villám: heves zivatar/esetleges szupercellák
villámok a sárga vonalon kívül. gyenge izolált zivatarok kipattanása lehetséges
#1426
A hétfõ délutáni helyzetben klasszius nagy-szelû, zúzós szlovén instab is benne van, amely SC-kbõl épülhet fel. Ez persze csak egy lehetõség a sok közül, és az is lehet, h nem Szlovéniában alakul lánccá(ha azzá alakul), hanem itt (pl. omsz wrf) zivatar Ha ez jönne be, akkor dny egy részének ismét Az Álmok útján-t vetítik a Valami Amerkia helyett laza Elõbb-utóbb össze kell jönnie egy normális mkr-nek túl sok vonaglós, tingli-tangli helyzet volt már laza A helyzet optimális:
-a nap második felében visszahullámzó front ill. MNSZ
- ráfutó magassági jet divergencia
- elég labilitás, optimális szélnyírás minden szinten
- örv adv középszinten
- konvergencia alul

Erre mondják talán, h 100%-os ziccer, amit csak kihagyni lehet... kacsint zivatar
#1425
A holnapi nap kapcsán megpróbálkoztam én is egy térképpel, fõként a GFS és a WRF-ek (MetNet-es még nem, mert az nem frissült) alapján: Link
A citromsárga vonalon belül lehet szerintem zivatartevékenység (bármilyen erõsséggel és területi lefedettséggel), míg a vékony narancssárga vonalon belül már intenzívebb zivatarok is lehetnek (pl. a talaj menti konvergencia mentén északnyugaton, vagy késõbb nagyobb mennyiségû csapadék az MKR északi felén), de a legnagyobb durranást a vastag vonalon belül jelzett területre várom.
Az elsõ, többnyire még szórványos, különálló zivatarok a lilával jelölt részekre érkezhetnek majd délután nyugat-délnyugat felõl (észak felé haladva valamivel mérsékeltebb erõsséggel), amik között jó eséllyel lehetnek izolált SC-k, majd este-éjszaka a kék területre várom az MKR kialakulását és tevékenykedését. A szaggatott vonallal jelölt rész kissé bizonytalan, de azért ott is jó esély van rá, hogy az MKR déli végén hevesebb cellák pattanjanak ki, kisebb területi lefedettséggel.
#1424
Ahelyett ez történt. Egy gyenge 2/3-ra értékelem.

1. Az Alföldön nem volt zivatar, ez rendben volt.
2. Az ÉNy-ra tervezett gyengébb program helyett gyakorlatilag ott volt a java.
3. Az izolált SC-k és összességében a heves események elmaradtak. Sopronban volt 3-4 cm-es jég, ezen kívül nem nagyon hallottam máshonnan ilyesmit.

beillesztett kép

#1422
Készítettem egy térképes elõrejelzést mára. vidám
Link
Rend kedvéért:

- fekete zónában nem lesz semmi említést érdemlõ, ECM alapján lehet 1-1 villám, de most azzal nem törõdnék. vidám

- narancs sárga: Szórványosan zivatar, helyenként heves zivatar is kialakul, szupercellákra is nagy esély lesz, de mindez inkább csak este 22 óra után.

- piros: ez az a rész ahol szerintem legelõször fog indulni a mûsor, talán valamikor kora este (sík vidéken legalábbis). Többfelé lesz zivatar, szórványosan heves zivatar, leghevesebbeket is ide várom, 5 cm körüli jég, 120 km/h körüli szélroham is lehet a szupercellás zivatarokban.

Remélem bukom és napközben lesz az események nagy része, egy-egy izolált cella természetesen kialakulhat délután is, de nem túl nagy rá az esély... Inkább este, éjszaka lesz mûsor, egyedül a piros részre várok komoly zivatarokat nappalra... nevet
#1421
Van ilyen! laza
#1420
Sprintex úgy néz ki lepipált minket magasról! vidám
#1419

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#56127)
#1418

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#56129)
#1417

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#56126)
#1416
JoeJack térképével szintén egyetértek, bár szerintem a Baja-Dunaföldvár-Komárom vonaltól K-re ma (0:00 óráig) nem lesz zivatar, de a Börzsöny-Cserhát esélyes egy száraz hidegfrontra( aladin napok óta, de már gfs is). Nem térképezek. vidám
#1415
Veled 90%-ban, Sprintex kollegával 50%-ban értek egyet. nevet
Nagyon necces háttéremelési és nedvességi tényezõk vannak. A véleményemet már leírtam a met. társalgóba egyszer. nevet
#1414
Megjöttem én is.

1. Nyugatra már a korai idõszakban is becsúszhat egy-egy cella, melyek a talajfront negatív hatásával együtt szerintem csökkentik a zivatarpotenciált.

2. Izolált szupercellákra és ebbõl kifolyólag szignifikáns heves eseményekre a pirossal bejelölt területen látok esélyt. Én úgy tapasztaltam, hogy az MKR-ek már ritkábban produkálnak ilyesmiket (szelet leszámítva).

Összességében a helyzet elég bizonytalan. Ény-ról DK felé haladva a nedvesség nagyon gyorsan elfogy, ráadásul pont a leglabilisabb órákra érkezik 850-en a legszárazabb levegõ.. Örvényesség 1 országgal lemaradva. Az alsóbb szinteken a konvergens/divergens zónák kedvezõtlen elrendezõdése is okozhat problémát.

Az elõrejelzés holnap reggelig érvényes.

beillesztett kép

#1413
A mai hevese események késõ délutántól indulhatnak a Dunántúlon:

beillesztett kép


A lila tartományon belül romboló szupercellák kialakulását helyezem kilátásba (felhõszakadás 40-50 mm, 3-6 cm-es jégméret, egy-egy helyen 120-140 km/h-ás maximális széllökés). A piros tartomány jelöli azt a határt, ameddig a romboló Sc-k mehetnek az éjszaka folyamán... Zivatarok a zöldes sávig alakulhatnak ki a késõ esti órákig...

Sajnos a "gradiens" (T850-T500) 31-35 °C-nak ígérkezik, ami baromi nagy jégesõre utalhat (fõleg délnyugaton)...

A helyzetet még az is kiemeltté teszi, hogy ma rendezik a Kékszalag vitorlás versenyt a Balatonon...

Miki: Ha meglátod, akkor ne remegjen a kezed! kacsint
#1412
Mit lehet várni mára?
UM, GFS és UKMO, három megbízható modell stabilan adja napok óta, hogy valamikor késõ délután (17 és 21 óra között), este délnyugat felõl intenzív zivatarrendszer érkezik, sõt tegnap esti ECM is változott kicsit.

Igazából ha 35 fokra, száraz levegõre rájön egy zivatar, nem kell részletezni, hogy miket okozhat.

Leginkább dny-on (Zala, Somogy) esnek egybe a paraméterek; 20 m/s (!!) 0-6km-es szélnyírás, 3500 (!!!) J/KG CAPE Link nagyon erõs összeáramlás a légkör alsó szintjein http: Link
Link
SSI magáért beszél: Link
Szupercella paraméter brutális: Link
Thompson és LI index az egekben: Link
Illetve ha jól tudom errõl a térképrõl lehet leolvasni a felhõalap magasságát is: Link


Szóval dny-ra nagyon egybeesnek a paraméterek, de igazából az egész Dunántúlon bárhol lehet heves, szupercellás zivatar.
Akár egy (V)MKR is érkezhet a horvátok felõl, ezt nagy területen kísérnék heves események, ha nem jönne létre szervezett zivatarrendszer, több szupercellás zivatarra mindenképp számítok. Ezeket a magas értékek miatt (elsõsorban ny-on, dny-on és a Balaton környékén) kísérhet felhõszakadás, jégvihar (2-5 cm között, sõõt..), szélvihar (90-130 km/h között). Illetve ha tényleg errõl a térképrõl lehet felhõalapot leolvasni Link
, akkor elég alacsonyan lesz, áramlás sem lesz valami nagy sebességû (700 hpa alatt, a felett viszont jól befúj dny-ról), szóval talán mezociklonáris tornádó kialakulására is elég jelentõs esély van, bár ezt majd Anarkiék megmondják. Biztos lesz konv. elõre.
Természetesen ilyenkor lehet legnagyobbat bukni, de úgy gondolom, most nem fog közbeszólni semmi és tényleg brutális este lesz a Dunántúl nyugati felén.

Na röviden ennyit errõl, majd este eldõl, hogy mi lesz, szerintem délnyugatiak deszkázzanak... zivatar
#1411
Hõségre hangolva a rekordok útján VI. kacsint

A következõ 2 nap során visszatér a keményvonalas hõség. Az, h a 39.1-et felülmúlja-e az egy jó kérdés, viszont az igen csak valószínû, h ismét lesz egy pár napi rekord. Ezekre vadászhatunk:
Július 13: Országos Max: 38.2 Tokaj 1991 esélye pici (5-10%)
-----------------------------
Július 14: Országos Max: 37.2 Örkény 1991 (100%) Min: 24.2 Bp belterület 2010 (70%)
Bp: Max: 36.7 Bp. felsõ 1883 (60-70%) Min: 24.2 Bp belterület 2010
------------------------------------------
Július 15: Országos Max: 38.1 Túrkeve 1931 (40%) Min: 24.0 Pécs Erzsébet Egyetem 1931 (80%)
Bp: Max: 37.4 Bp. belter 1928 (0%) Min: 23.5 Bp belterület 1949 (60-70%)

Valami Amerika vs. Az álmok útján kacsint

Ami a zivatar esélyeket illeti sokan sokszor fogják még elemezni, az viszont már látszik, h jó eséllyel összevághatnak a nagy nyírású, helikalitású, nagy labilitású, kellõ nedvességû és kényszerhatásokkal érintett területek. Csütörtökön este a Dunántúlon, majd pénteken a K-i országrészben. Hullámzó frontredszer (ill. teknõ elõoldal) húzódik fölénk, közép és magasszintû jettel, amely jó feltételt biztosít nem csak SC, de MKR-ek kialakulásához is. A tegnapi ecm dny-ra annyira nem impozáns mint a gfs, de még változhat.

Lesz mit nézni! laza zivatar


#1410

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#55439)
#1409
Nekem meg az ugrik be, hogy még engem is csak egy esetleges szervezettebb zivatarcsoport/rendszer szélének az erõs szele érintene. Hát neked legyen igazad! laza
Most nézem én is az ECM-et... most akkor mi lesz? szegyenlos nevet
#1408
Közben a 12Z-s ECM Ény-ra rakja az események javát csütörtökön.Szerintem inkább ne latolgassunk... hideg
#1407
Én érintõ SL-t érzek a levegõben holnap estére.Ezt tudom a múltból felidézni, látva a helyzetet. nevet

Ami bizalomra ad okot, hogy a német rendszert nem nagyon látni a modelleken.
#1406
Igen, én a holnapi napról, azaz szerdáról beszéltem nevet
#1405
Nem tudom, milyen hatással lenne ez a holnap estére, de a mûholdon jól kivehetõek a bajorországi heves zivatarok, melsyet mintha már maga a front okozná. Ezek szerint siet? Mert a GFS sem hozta a fross futásában sem a frontot ennyire keletre. szegyenlos
#1404
Az a gond a holnapi nappal, hogy bõdületes melegadvekció lesz 850-en. Link Link Bár a "hegyvidéki területeinken" (Sopron, nyugati hatávonal) az orografikus behatásra a késõ délután/kora este kipattanhat egy-két cella, ha front valóban ott fog tartózkodni, ahova a GFS most mutatja...
#1403
Nagyon jól leírtad a két eshetõséget, a 2. variáció holnap szerintem bejöhet. Nem kell messzire menni a múltba ahhoz,hogy ilyen ún. meglepetés Sl jött Ausztria felõl.Ami még érdekesebb, hogy csütörtökön hogy alakulnak a dolgok majd.Holnap már ez is világosabb lesz.

Wetsom: bármi lehet,legutóbbi sc-s eseményeknél ény volt még pár órával elõtte is a legesélytelenebb,aztán 3 sc is elment itt.Ezenfelül pedig gyakran alakulnak ki a leghevesebb, fronthoz köthetõ események a képzeletbeli labilis-stabil választóvonal mentén (ényon). Ez csak ilyen megfigyelés féleségvidám Ja és estofex mára update-lt és megkértszerezte a 2-es zónát.
#1402
Hoppá. szegyenlos
Akkor az én írásomat vegyétek csak csütörtöknek. Szerdára viszont tényleg besodródhat valami komolyabb a nyugatiaknak-északnyugatiaknak.

Kornél: Gyanítottam tegnap, hogy mára visszarakja, de hogy ismét ilyen brutális értékekkel... zivatar Szinte az összes érték egybevág. 10-es SCP, 20-25 m/s-os szélnyírás darálhat, ha ez a verzió jönne be.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 20:04:16

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.0 °C

22502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.