2024. szeptember 27., péntek

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#126
levig: korábban én is nyomattam a tesztetket.. az elsõ fázis két hét alatt futott végig a gépemen, úgy hogy az 24/7 üzemben ment. Sajnos valami proghiba miatt a második fázis nem indult ezért abbahagytam.. lehet ha megjavítják a gépem beszállok újra.
#125
Guzsolt, én is abban a csapatban vagyok. nevet A BOINC akkor frissíti a kreditet ha a Projects fülnél jobbegeret kattintassz a climatepredictionre, és ott nyomsz egy Update-t. (persze élõ internetkapcsolattal) Nekem naponta frissül így a kredit.
#124
LeviG! Én is csatlakoztam a csapathoz (magyarok@BIONIC) csak még feldolgozás alatt vannak az adatok és nem kaptam credit-et.
#123
Errõl a névrõl hogy Éghajlatváltozás, tegnap az El Nino jutott eszembe, és utánnanéztem, idén lesz El nino.
#122
Aki ismeri a SETI@home projectet, annak ez sem lesz új: Link Annyi az egész, hogy feltelepíthetsz a gépedre egy kis progit, ami a processzor szabadidejét kihasználva ( (a többi programot nem zavarva) számításokat végez. Jelen esetben a jövõ éghajlatát modellezhetjük. Amikor befejezte a számítást, azaz a modellezést, az eredményt visszaküldi a központi adatbázisba. A sok visszaküldött eredmény alapján ensemblét készítenek. Most még a modelltesztelés-parametrizálás zajlik, amikoris mindenkinek másképp beállított modelleket osztanak ki (egyediek), és az 1850-es évek idõjárását szimulálják, így kiválogatják a nem stabil modelleket, vizsgálják az érzékenységüket. (Ez a hindcast, amikor tudják a végeredményt, így ellenõrzik a modellt) Majd jövõ évtõl ezeket újabb tesztnek vetik alá az 1900-as években (1950-2000), ezután következhet a jövõ elõrejelzése (2000-2100). Egyébként a mostani számítás is 3 részbõl áll:1. kalibrálás (óceán-szárazföld egyensúly beállítása) 2. Normál CO2 szintel (282ppm) végzett (hátra)jelzés (1825-50) 3. Duplázott CO2 szinttel végzett modellfutattás 2050-2065-re adják itt a dátumot. (Mármint a CO2 szintbõl, gondolom)Az elsõ visszaküldött eredmények itt láthatóak: Link Azon kevés modellek amelyek lehûlést jósolnak nyilván nem stabilak. Idõközben néhány modellbe betettek egy negyedik fázist is, amelyben lecsökkentették a golf-áramlat erõsségét, ennek ensembléje itt: Link Ez valamiképp ellensúlyozza a felmelegedést.A dolog elég számításigényes, inkább azoknak érdemes feltelepíteni, akinek sokat megy a gépe otthon vagy munkahelyen, és nem egy régebbi tipus. A weblapjukon viszont sok érdekes információ van a témáról, és az elképzelésükrõl.
#121
Az alábbi kép azoknak fog sokat mondani, akik látták Roland Emmerich filmjét, a globális felmelegedést követõ jégkorszakról. A természet "kicsiben" produkálja a katasztrófa film egy jelenetét, amelyben három gigantikus hurrikán takarja el a Föld északi féltekéjét.Link
#120
Nem vagyunk szégyenlõsek, csak minden érdeklõdésre pontos és kielégítõ választ adtál, de nehogy azt hidd, csak pár nap és tuti eszembe jut egy olyan jó igazi fejtörõs kérdés. (ami lehet tök marhaság lesznevet ) Látom Peti te nagyon szeretsz a légkörrel foglalkozni.
#119
Ha van kérdesetek még a Metnet-találkozón elhangzottakkal kapcsolatban, akkor ne legyetek szégyenlõsek nevet
#118
Bizony kali!! Lehetséges ilyen hatás. Link felé mozog. ÉS ezután a GFS nyomástérképeken meg lehet figyelni hogy a Brit szigetektõl nyugatra mi történik. Csütörtökig erõs ciklon alakul ki. Szerintem hatással van Európára egy két erõsebb hurrikán.
#117
Meteo: nem tudom melyik évben volt, s azt sem mikor, de nem oly rég, pár éve az Amerikában gondot okozó hurrikán leszelidülve átjöve az óceánon nálunk okozott galibát, árvízet, akkor is fõleg keleten!S ez tutibizti, csak hogy mikor volt, azt lenne jó tudni, nem emlékszel rá esetleg?Szóval bármi lehetnevet
#116
Lehet hogy nem lesz csapadék egyes helyeken, eddig itt 0 mm csapadék volt és már augusztus felénél tartunk. Persze még 2 hét hátra van lehet még meglepetés. Remélem egy hét múlva jön Charlie utódja.
#115
A hetvenes évekig tudok visszaemlékezni,de akkoriban nem volt ilyen véltozatosság.REKORDHIDEG ÉS MELEG,rendkívüli vízszintek pluszban és mínuszban,félmegyényi jégverések és tornádók havonta/nyáron/,felhõszakadások és a szomszédban egy csepp esõ,rendszeressé váló októberi és áprilisi havazások,hónapokig tartó hõség és forróság,hótlan tél majd rekordhóvihar váltakozása stb.A felsoroltak elszaporodását,vagyis a szélsõségesség látványos növekedését 1985-tõl számítom/életem leghidegebb tele az addigi/1970 utáni/semmi telek után.A hetvenes keményebb telet követõen 1985-ig nem emlékszem a Bakonyban fél méteres hóra vagy 20 fok hidegre.Azóta vagy 10 télen elõfordult.Hónapok teltek el úgy,hogy naplómba nemhogy helyi,de országos érdemleges szélsõség sem került.Már rég emlékszem eseménytelen hónapra az utóbbi idõben.A mostani aug.kicsit nyugodtabb,de lehet,hogy az teszi emlékezetessé,hogy lesznek az országban helyek,ahol egy csepp esõ sem lesz.Máshol már most több felhõszakadás is átvonult.Bocs a hosszért.
#114
Bakonyvár: Épp sz álalad leírt dolgok is mutatják, hogy biza errõl szól a Kárpát-medence, szélsõségek tárháza volt-van-lesz, csak az átmeneti intenzításváltozások érdemelnek figyelmet.
#113
Link Majd meglátjuk...
#112
Cauchy!Épp ez a meglepõ az utóbbi években.Egyik helyen itéletidõ,pár km-rel arrébb semmi.2002. augusztusában soha nem látott vízszinttel vonult le a dunai ár.Közben az országonkban aszály és hõség tombolt.
#111
hát ha magamat nézem, hiába lkeresek bármi extrát, itt semmi különös nem történt, se meleg se hideg se sok se kevés csapadék, bár ha szõrszálhasogató akarnék lenni, úgy is foglamazhatnék, hogy szélsõségesen eseménytelen volt itt az idõjárás
#110
Bakonyvár: szerintem is igazad van, s mindenképp elmondható hogy szélsõségesebb lett az idõjárásunk, s ez a tavalyi nagy szárazság, az idei nem elsõ szuperciklonban is megnyilvánul, vagy akár a tavalyi októberi havazás, s folytathatnám a sort!Aki nem hiszi, nézzem utána, s nyissa ki a szemét, itt van elõttenevet
#109
Itt is megemlítem a mostani ciklon kapcsán,hogy 30 év alatt nem emlékszem a fél országban átlag 100 mm-t adó 3 napos esõre.Sokszor voltak mennyiségileg ilyenek,de 1-2 max. 4-5 megyét érintettek./Pl.1991.máj16.ny-dunántúli med.ciklon/Vagy nagyobb területet érintettek de kisebb területi átlaggal.Besorolom bizonyítékaim közé ezt is a már általam sokszor fejtegetett szélsõségesedõ éghajlatunkhoz.Ne csak abszolút értékeket vizsgáljunk,hanem gyakoriságot,ter.átlagot,vagy átlag T-t/pl.az utóbbi 2 napban keleten/.
#108
Elnézést, Golf-áramlat akart lenni.
#107
Igen,éljen a Gold áramlat. Ez sok Cb-t hoz? nevet
#106
nem bánnám ha engem is elérne egy Gold áramlat nevet
#105
Ez a baj, mert így gyorsabban olvad a jég, és a Gold áramlatra gyakorolt hatását ismerjük..
#104
Bizony, alakul a dolog õszre !
#103
Németország partjainál a tenger hõmérséklete meghaladta a 20°C-t, sõt lassan a Norvégok is elõvehetik a fürdõnadrágot!
#102
Link
#101
Kanada keleti partja az ideális! Sokkk hó és hideg!
#100
met4ever:úticélként ajánlom neked Szibériát (oroszország), vagy Anktartiszt vagy Grönlandot ahól ezt mind elérheted!!!
#99
Ja-ja Kali, én is épp most írtram valami hasonlót !
#98
Snowhunter: köszi, majd akkor meglátjuk mi lesz, remélem sok-sok hó a télen, s hideg...
#97
Met4ever: Annak én is nagyon tudnék örülni, bár nem kell eltávozni érte, csupán nálunk ritka az ilyen, pl. az utóbbi 12 évben 4(igaz messze nem voltak az átlagtól, de alatta majd 2 fokkal, és ez is valami, és sok havat adtak), bár gondolom neked ezt nem kell nagyon magyarázni, he-he !Reménykedjünk valami hasonlóra is a következõ télen is, az elõjelek bíztatóak, dehát nem egy stabil helyen lakunk, a hektikussága a kies medencénknek adja az igazi unikumot a teleinknek !
#96
Ezek az anomáliát mutató képek nem jóslásokra valók, csupán hosszabb vizsgálatuk adhat következtetésekre okot, azaz Kali inkább nem mondok egyenlõre semmit, még vizsgálódom, inkább a várakozás izgalma ami vonz, érdemes belemerülni az "óceánokba" !
#95
ja idénre is forró száraz nyarat jósoltak tavaly és lám...
#94
Az átlagosnál csapadékosabb és kicsit hidegebb tél elkelne, s van is rá némi esély, de azért nem akarom elkiabálni... (nagyon csapadékos, az átlagnál jóval hidegebb telet szeretnék egyszer a bõrömön tapasztalni, de ehhez más régióba kell utazninevet
#93
Snowhunter: s Te mire számítasz, vagy mire számíthatunk ezzel kapcsolatban, több csapadék és enyhébb tél vagy az ellenkezõje, mégis mi lehet a vége, ha tudsz valamit, írd be ide, köszi!
#92
Bár gyorsan megjegyzem, ne valami "holnaputános" formulában gondolkozzunk, csupán érdekel mi sül ki rövidtávon(egy-két év) ebbõl az Észak-Atlanti pozitív tengerT anomáliából.
#91
Valamit="európai El-ninó", azaz ha atendencia folytatódik, izgalmas Tél elé nézünk.
#90
Igen Bakonyvár, nem véletlenül említett valamit nemrég Kocka, mindenesetre a következõ hónapok érdekesek lehetnek odafenn, és idelenn is.
#89
Megfigyeltem,hogy mennyi zivatar van É-Skandináviában az utóbbi idõben.Ez nem jellemzõje a Sarkkörön túli területeknek.Ez is sejtet számomra valami változást.Nagyon sokszor vannak a délutáni hõmérsékletekben az egyes napok közt nálunk 10 fokos eltérések.Tehát nincs tartós meleg v. hideg és hirtelen történik változás.Persze a gyakoriság a lényeg és ilyen statisztikák az égh. atlaszokban nincsenek.Így cáfolni és bizonyítani is csak hosszas elemzések után lehet.
#88
Link Érdekes hogy az északi sarkon mennyivel magasabb T várható mint az átlag megfigyeltem már szinte mindig melegebb van mint az átlagérték, elég jól olvadhat most ott a jég, az óceán vize pedig egyre hígul. Ennek a hatása a Golf áramlatra ismert.
#87
Európai El Ninó?!Link
#86
komolyfelhõ: na akkor a 3ból 3 nem jött be a mediterránhoz nevet, mert idén igenis átlagos tél volt, sõt., kérdezd emg mondjuk Balit a hóhelyzetrõl... a tavasz is átlagos kontinentális volt, a nyárnak meg köze nincs a mediterrán nyárhoz, most spanyolországban van meleg, és ez igy jo, egyik évben ilyen, másik évben olyan, semmi változást nem látok
#85
Szibéria;én szerintem is mediterránizálodik itt az éghajlat Közép-kelet Europában.Jelei:enyhébb és csapadékosabb tél /föleg esö, vagy havas esövel/, és forrób,szárazabb nyarak.Az idei tél enyébb volt, a tavasz nagyon csapadékos és hüvös volt. És a nyár?......
#84
Én inkább a hivatalos modelleknek hiszek, radikális változásokra nem számítok, diplomamunkámban számos város idõsorit vizsgálhattam, és ugyanaz az eredmény 82-tõl gõzerõre kapcsolt a melegedõ tendencia - Domonkos Péter is más városokat vizsgált és ugyanaz az érdekes dolgot tapasztaltam, hogy egyetlen hónapban novemberben történt a hosszú távú statisztikák szerint is kismértékû, de nem szignifikáns hûcsökkenés - Vajon mitõl lehetett ez ???? Remélem még kiderül. A legnagyobb baj az, hogy légtömeghatárokon vagyunk és így a modellezés jóval nehezebb, mint pl szibéria kellõs közepére. Én a mediterranizálódásra teszem le a voksom a jövõre.
#83
Na akkor Szegedre is szerkeszteni kéne egyet!nevet A híres épületekkel.
#82
Zöldvillám: Ez igen, nem piskóta, he-he !
#81
Zöldvillám: nekem is bejött, jó kis összeállítás!
#80
Szia Zöldvillám! Nagyon tetszett, de kicsit ijesztõ.
#79
Fûû,ez nagyon jó ZöldVillám! Belegondoltam,mi lenne,ha igazából megtörténne.. Borzalmas.. A film ahogy hallom nem nagyon jól sikerült,de azért majd megnézem.
#78
Nembaj, de azért szépre sikeredett!
#77
A félreértések elkerülése végett, nem én akarom learatni vele a babérokat, ezt a powerpointot levélben küldték el nekem, csak így tudtam megmutatni mindenkinek!

Utolsó észlelés

2024-09-27 21:19:58

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.