2024. november 28., csütörtök

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#3439
Gábor, sztem a tapasztaltabb társaink tudják, hogy melyik észlelést kell ténylegesen komolyan venni Budaörsrõl.

Jó, hogy valaki elkezdte a rendrakást a naplóban; ismét követhetetlen lett az egész a sok töketlenségtõl meg gyermekszínháztól, ami oda bekerült mostanában, persze a tél elején mindig ez van. Néhány napot lazítok is most naplózás terén, kell néha egy kis átmeneti pihi. nevet
#3436
Sebaj Ákos ne bosszankodj, nyáron úgyis verhetetlen vagy ilyen elõrejelzés terénnevet
#3435
A Wetterzentrale és a Wetteronline is betette a villámot a határszélre.
#3433
A munkahelyemre ázva értem be nemrég, lévén egy rövid vegyes zápor (bõ fél órán át hol tisztán hó, hol tisztán esõ, köztük átmenettel) ténykedett 21-22h között.

Nálam Mályiban 2,8mm jött le ma reggelig, a mai (kisebb)adagot majd honap reggel olvasom le.
#3432
Annak ellenére, hogy a határszélen tényleg volt zivi, egyet kell hogy értsek Meteorman-nel és Kulival, ugyanis valóban, túl kevés volt a labilitás. A CAPE még nem is lett volna gond, de a Thompson-index, mint mindig, most is megbízhatóan mutatta, hogy komoly dolgokhoz kicsi a labilitás, ill. a záróréteg a meglévõt is úgymond hatástalanította.
#3430
Nyíregyháza felé is elvonult egy "gyanús" tömb(20.15-21.00 radarkép), amibõl talán lehetett volna valami.
#3429
A Wetterzentrale szerint a keleti határszélen, inkábbb már egy kicsit kívül a határon, de zivatar volt 21-22 óra körül:
Link
#3428
Kedves Ogmet és Marko!
Én az észlelési naplót úgy értelmezem, hogy az adott pillanatban, mondjuk 17.15-kor kinézek az ablakon, megállapítom, hogy esik nem esik, mekkora szél van stb. lemérem, hogy hány fok van és beírom a naplóba.
Ha abban a pillanatban ÉPPEN erõs havazás van ( lásd a tegnapi Gambuc által felsorolt paramétereknek megfelelõen), akkor én egy kicsit várok, talán pár percet, hogy nem káprázik-e a szemem, és ha még akkor is az erõs havazás kritériumainak megfelelõen havazik, akkor bizony berakom az ikont. ( persze vérmérséklettõl függõen biztos vannak, akiknek esetleg káprázik a szemük vagy azonnal rohannak a géphez és mire beészlelik már el is állt!). Én azonban az elõzõ (többségi) táborhoz tartozom.
Amit Marko írt, hogy ha erõs havazás, akkor annak bizony "nyoma" kellett volna lennie, legalább 4-5/cm óra lehullott mennyiséggel. Aki figyelmesen olvasta a bejegyzéseket, annak feltûnhetett, hogy senkinél sem volt órákig tartó erõs havazás, csak 10-15 perces intenzív szakaszok voltak. Akkor ez pedig már magyarázat lehet az elmaradt tetemes hótakaróra. ( ráadásul végig +1 fok volt, alapvetõen vizes átázott "meleg" földre hullottak a nagyon vizes (lásd feltûnõen nagyméretû összeragadt hó"pelyhek").
Arra a feltevésre pedig, hogy ha nem jött le 4-5cm-i hó, akkor nem is lehetett erõs hóesés elmélet , az adott pillanatban észlelõ számára értelmezhetetlen.
Ha meg kellene várnom, hogy leesik-e egy óra alatt mondjuk a 4-5cm hó és akkor berakhatom az erõs havazás ikont, akkor az ellent mondana az észlelési napló értelmével. Akkor kreálni kellene egy új naplót, amit úgy hívhatnánk, hogy "Észlelt idõjárási események utólagos rögzítése, egy órás idõtávlatból". Például.
Ne haragudj, Ogmet, de az nekem tényleg rosszul esik, hogy inkább hiszel egy ostoba gépnek (radar), mint megannyi kiváló látású és csak a legritkább esetben hazudozó észlelõtársadnak. Mindenki ismer a környezetében "erõs" és "gyenge" megbízhatóságú észlelõket, akiket annak megfelelõen is kezel.
Én itt Budaörsön szeretném magamnak megtartani a jogot, hogy én kritizálhassam (vagy engem kritizálhassanak) a tõlem pár száz méteren belül lévõk...( radarfelbontás ide vagy oda)
Bocs a hosszért.
#3427
A Mecseken fent lehet hó szerintem, itt csak esõ esett, de mintha fehér lenne a hegytetõ, legalábbis délután annak tûnt
#3426
T Kvee: Neekd nhéez lsez ínri ieyln rbnedzreesn, mret ebölb myragual klel montgeaunld ínri!
vidám
#3425
vidám
#3424
Kora este, az ismét meginduló konvekció eredményeként 18:20 körül egy rövid ideig tartó zápor volt, mely kezdetekor intenzív, majd gyorsan csökkent intenzítást mutatott.
Más édemleges nem történt, a szél kissé élénkült csak meg(10km/h).Ekkor a Dk-i szél NY-ira fordult, majd a zápor követõen ismét Dk-i lett.
#3423
vidám
#3422
Bocs, Fiúk,nem vagyok szakértõ.
De, szerintem itt nem lesz semmi .
Túl hideg van T:5,5°C, légmozgás gyakorlatilag nulla.
Link
Egyszerre van jelen gyenge konvekció, de inverzió is látható.
Végignéztem a linket, és láttam, hogy a legtöbb esetben a legnagyobb értékeket pont Mezõberényre környékére tette:
Link
Link
Reggel átvonult egy heves zápor elõtte DNy, ez követõen HF jellegû lett az idõ: ÉNY-i szél. A nap folyamán felszakadozott a felhõzet, de a légmozgás egyre gyengébb. Szélirány DK-i és az áramlás Ac és Cu szinten DNY-i.
Az égkép nem jelez semmi különlegességet:
Link
Csak ennyit akartam.
Sziasztok!
#3421
Nem akarok kotnyeleskedni, de Meteorman-nel azt beszeltuk, hogy tul kicsi a labilitas a komolyabb dolgokhoz, akarcsak tegnap. Na de majd meglatjuk, soha nem neztem meg a lightningot telen. (Jo az a tornado kompozit keleten...)
#3420
Most érdemes megnézni 18 óránál: Link Szinte minden jó a komolyabb zivatarhoz, kivéve a Thompson-indexet, ami igen megbízhatónak mondható, bár téli helyzetekben kevésbé lett eddig tesztelve.
#3419
Tegnap, amikor Sopronba érkeztem, közepes intenzitású esõ "fogadott", ez olyan 09:05 körül lehetett. Aztán 09:15-kor havasesõ, majd hatalmas pelyhekkel havazás kezdõdött kb.09:30 körül. Hja, gondoltam megmutatja magát, de komolyabb nem lesz a dolog. Hát lett nevet
Nem túlzás, de 2-3 órán keresztül ömlött a hó ! Szemlátomást gyarapodott a hórétegh és ha nem 0-+1 fok körüli a léghõmérséklet és a talaj is hidegebb, minimum 20 cm hó esett volna pár óra alatt! No, így is megvolt 8 centi a Bot.kertben. A hétvégi csapi így is 32,5 mm, ebbõl szombat estétõl vasárnap délig 26,3 esett ! SOHA ROSSZABBAT !!!! A havi mennyiség 52,1 mm lett !
#3418
Holnap a mainál több esély lesz a zivatarra, komolyabb zivatarra. A maiból sajna nem lett semmi, bár ahogy írtam, elég halovány remény volt rá. Mindenesetre most is azt mondom, hogy nem sok kellett volna hozzá, bár az is igaz, hogy téli gyakorlatom még kevésbé van nevet) Reggel a szupercella.hu-ra szerintem írni fogok elõrejelzést.
#3417
Hószupercella csak Bp-en lehetséges, ez a mi kiváltságunk, Soproné a nagy hó, a tietek meg a hófúvásvidám
#3416
Ákos DNY felõl mi lesz abból a konvektiv cuccból holnap???
Hózivi hószupercella??nevet)
#3415
Meteorman jól nyomja, ez tény nevet)
A holnapról: az hétszentség, hogy kimagaslóan különleges idõjárási helyzet és izgalmas, érdekes események várnak ránk. Sajnos egyelõre a téli(es) konvekciós-zivataros szituációkról nincs akkora tapasztalatom, mint a nyáriakkal kapcsolatban, de õszintén meglepõdnék, ha holnap sehol sem lenne zivatar az országban. Alacsony szinten nagy meleg- (és nedvesség)advekció lesz, és a differenciál örvényességi advekció is támogatja az emelést, valamint komoly, határozott konvergencia lesz. A több szinten is markáns jet-profil a 20-35 m/s-os 0-6 km-es és 20 m/s fölötti 0-1 km-es szélnyírással elég durva képet fest a helyzetrõl (ráadásul SRH néhol 300 fölött). Ez igencsak elég szupercellához, bár a legtöbb a labilitáson múlik. Ha képes tisztességesen erõs feláramlás kialakulni és megmaradni, akkor szabad az út egy ritka téli heves zivatarhoz, szupercellához. Benne van a pakliban, bár abszolút értelemben természetesen még így is pici az esélye (bár az utóbbi idõk helyzetei közül messze kimagaslik). Mindenesetre a tartós értékelhetõ Thompson-index és némi CAPE mellett nem tûnik lehetetlennek a dolog. A nedvesség a télies körülmények között tekintélyesnek számító kihullható vízmennyiséggel mindenesetre bíztató. Ha neadjisten heves zivatar, szupercella alakul ki, a teljes heves spektrumot produkálhatja gond nélkül (szél > 92 km/h, tornádó, jégszem > 2cm). A zivatarok helyét ilyen szituációban különösen nehéz megmondani, de jelenleg a K-i, É(K)-i országrész tûnik a valószínûbbnek.
Remélem, bejön ebbõl valami, és nem az lesz, hogy "... hú a Storman miket írt, aztán bezzeg nem lett semmi ..." nevet)) A lényeg, hogy szólni kell, ha reális esély mutatkozik ilyesmire. Most ez a helyzet. Ha jól sül el, berakom a szupercella.hu elõrejelzései közé, de most nem tudom feltölteni, nem otthon vagyok. Üdv, jó figyelést
#3414
Csak átfutottam 925on jó nagy szél napközben már nem melegszik említésre méltóan 850-en és lesz napsütés valamennyi, ha pár órát nem lesz zárt a felhõzet 15 fokra, 16-ra felmehet.

Hogy zivatar lesz-e (nem néztem meg részletesen) 27 fokos grad és 925on nagy szél ami ilyen labilitás mellett nem biztos, h tetszeni fog neki.

És lenne egy fogas kérdésem, ha azt feltételezitek, h mondjuk 15 fok lesz, v 16 fok lesz 2méteren a max 5-6 fokos 850 mellett az azt jelenti, h inverzió lesz 850-en és a talaj között. Kérdem én mi fogja ezt az inverziót áttörni? Lesz erõs konvergencia, vagy olyan magas a harmatpont, h átvészeli az inverziót? Mellesleg ha meg áttöri akkor nem 15-16 lesz hanem 20 fok mivel akkor az átkeveri az egészet.

Én itt ellentmondást látok a Tmax és a zivatar között. De lehet, h én tévedek.

ja az elõbi litániából kihagytam a nedvességet, nem mindegy hogy a széllel magasban érkezõ meleg milyen nedves.

Mellesleg derick "bácsi" volt az, akivel az elõrejelzéseket 2000 nov 21 és 2002 (vagy 2003?) szeptembere között itt a metneten készítettük sokszor, akkor ragasztott ránk sok okosságot az idõjárás. Köszönet érte a sorstól.
#3412
meteorman: köszi a leírást, nagyon hasznos, összeszedett gondolatokat írtál le! Mindenki számára hasznos.
#3411
Hogy értsétek a mai szitut: 925on a hõmérséklet a határszél mentén végig negatív volt éjszaka, ami a gyenge széllel van összefüggésben (nem volt ami odavigye a meleget), ami pedig az aktuális helyzettel. A melegedés az délkelet felõl zajlott, így az éjszaka során nem ért oda. Máshol ahova odaéert (a nagyobb szél által), a csapadék folyékonyra váltott, és mivel ez az egész a nagyobb szél következménye ott nagyobb átkeverést okozva (nagyobb szél nagyobb turbulencia), a talaj környékén is hõmérséklet emelkedést okozott. Nyugaton nem emelkedett számottevõen a T a talajon, hisz ott nem volt ami átkeverjen, mellesleg a domborzat is védte a térséget a talajszéltõl, ha egyáltalán fújt volna, plussz a csapadék hûtõ hatása dolgozott.
Tehát ez a helyzet elõrejelzhetõ, a T925, Szél925, és a 6 órás csapadék alapján, amibõl az intenzitás következik.
Az intenzitás azért fontos mert ha nagy akkor az valameddig kompenzálni tudja a szél által hozott meleg hatását.
Persze nézni kell a talajszél domborzat viszonyát. A délies meleg szél általában éjszaka nem tud úgy fújni, nappal amikor nagyobb az átkeverés jobban megy neki.

Az elmúlt órákban még azért lehetett köd nyugaton helyenként (áttekintõ térkép), mert a magassági szél a melegedéshez képest nem volt olyan nagy, ahogy növekedni fog a szél ott is el fog tünni a köd vélhetõen az átkeveréssel, hcsak nem mindenütt baromi nedves.

Ez egy másik folyamat a hõmérséklet advekció mértéke és azon szint szélsebessége közötti kölcsönhatás.
Ez a köd elõrejelzésénél érdekes. Tehát ha lassan jön a meleg napokon keresztül akkor beködöl, ha nagyon jön a meleg és azon hely fölött éppen lecsökkent a szél akkor nagyon beködöl, ha nem jön olyan meleg és nagy széllel, mert mondjuk nincs minek nagyon jönnie, akkor átszakíthatja az inverziót és felszökik a T, ha nagyszéllel jön és nagyon meleg jön hirtelen, vagy nagyon beködöl, vagy hirtelen felszakad, ez a folyamat ütemétõl függ, de ha felszakadt hirtelen nagyon akkor már nem tud viszza ködölni akkor.
És persze van köztes állapot is, hogy félig felszakadt az inverzió, de tovább nem tudott.

A legemlékezetesebb esetünk az utolsó elõtti, még néhány éve, amikor egy télen mindkettõ megismétlõdött, akkor mi úgy véltük, hogy a nagy szél és nagy meleg beerõsíti a ködöt a modellek felszakadást adtak akkor nekünk lett igazunk, 8-10 fokokat is lehet bukni, pont ellentétes folyamat dolgozik egymással szemben, milyen érdekes nem. A szél átkever a meleg meg ellene játszik és akkor melyik nyer.

Ezen felsorolt esetekre már mind láttunk eseteket, tapasztalat alapján írom nem a kisujjamból szopom. Persze térségekre alkalmazhtó nem egy konkrét helyre.

Borsod meg egy külön játék.

Úgyhogy lehet figyelni a 925 os szelet a 925os hõmérõt 850 hõmérõt, szelet talajszelet felhõzetet. A modell hõmérsékletét meg halmazállapotát csak tájékoztató jelleggel érdemes ilyenkor nézni, télen nagyon rosszak tudnak lenni.

Ezeket a folyamatokat nem fogják meg jól a modellek a téli elõrejelzések ezért baromi izgalamasak, mert ezen folyamatokat érezni kell, van egy csomo dolog ami egymásra hat és össze kell raknod a mozaik kockákat. Persze sok bukás követõen tudod csak ezt.
#3410
Na olvad a hav.. esik az esõ szomoru
Elkezdtem csinálni egy hóembert, de megzavart ez a fránya esõ.. pedig jó nagy lett volna..
Nézzétek meg képtáramba ottva a mai képek között, a végén. nevet
Kíváncsi vagyok mennyi idõ, míg elolvad.
#3409
Éjszaka itt vagy 2 cm esett aztán reggel óta csak az esõ és az 5-6 centi hóból a 2 fok ellenére csak foltok maradtak.
Írtam este a naplóba,hogy ény beleveszhet a hóba de egy éjszaka alatt 20-30 cm az engem is meglepett.Meg az is,hogy ez a beleveszés nem érte el a Zeg-Pápa-Gyõr vonalat,amire titkon számítottam - csak az Alpokalját takarta be.
#3408
Nem hirdetek gyõztest, mert sokkal kevesebb esett mint a GFS igérte, viszont az hó volt.
Zöldvillám, nem szokott hülyeséget mutatni a diagramm, érdemes a "freie atmosphare"-t is megnézni, onnan általában kiderül hogy miért gondol hóra. Pl tavaly, vagy tavalyelõtti nagy ónos esõ elõtt sok havat és havasesõt jelzett, pedig 850-en 1-2 fokot várt. A teljes légrétegben viszont arra számított hogy pont ott lesz egy párszáz méteres pozitív réteg, mindenhol máshol fagy. Ez be is jött neki nagyjából, csak sajnos a pozitív réteg kicsit magasabbra került és gondolom pont ott képzõdött a csapadék és lett nagy ónosesõ... Rövidtávon elég jól eltalálja ezeket.
#3407
EGYHÁZASFALU (Soprontól 25-30 km-re D-re): 15-30cm hó!!!!!!!!!!!!! mág akkor is esett a hó (10/3-5), amikor elindultam onnan a vasútállomásra.
#3406
Na már olvad.
Csináltam gyorsan egy képtárat.. raktam fel februári havas fotókat, meg a ma reggeli is fentvan:
Link
#3405
Zoli P Pécel 1 °C
2005-11-26 09:01:56
Az éjszakai havazás nyomai már alig látszódnak, szépen elmosta az esõ.

Ilyen reggelre szeretnék épredni...

Link

Link

Link
#3404
5 különbözõ helyen lemértem vonalzóval 11-13cm a friss hó.
#3403
Hát én már arra számítottam, hogy ilyenkorra elmossa az esõ... Ahoz képest eléggé havazik.. és úgylátom nem olvad. Naggyon gyönyörû.. erre nem számítottam... Vajon mikor megy át esõbe?
#3402
Hát gyönyörû táj és sûrû havazás tárult a szemem elé. (pedig alig látok ilyen korán/késõn). A közepes és az erõs közötti intenzitású, nagypelyhes sûrû havazás van. Meg elég homály... a látótáv. se túl nagy. A faágakon ránézésre 4-5 cm friss hó van.
Mellékesen Ljubljana-ban még mindig intenzíven havazik..komoly a webcam.
Hogy fölöttünk mi volt, azt szlovák radaron lesse vissza akit érdekel...
#3401
Hát igen... míg Ljubljana-t eltemeti a hó, addig itt még csak most kezd alakulni a dolog ÉNY Mo-on. Egy ideje már szállingózik, talán 1-1,5cm eshetett le frissen. Kezd sûrûbben esni... Remélhetõleg 3-4 óra felé az lesz mint Ljub-ban... majd hajnalok hajnalán jelentkezem nevet
#3400
Ja ja, csak KP kiegészítette a "középsõvel". :-)A "legmegbízhatóbb" talán az elsõ. De totál szubjektív a dolog.
#3399
Bizony nem semmi szélsebességek lesznek 850-en.
Levig: Tudtommal igen.
Gambuc: Nagyjából ezeket beszéltük a tegnapi Miskolc környéki akciókor, csak középsõt nem mondtam, he-he !
#3398
Erõs havazás:
- ha a látótávolság 800 m alá csökken; és/vagy

- ha a pelyhek száma olyan nagy, hogy a vizsgált levegõrész 1 m3-ben lévõ pelyhek számát még megbecsülni sem tudod; és/vagy

- 5 cm/h, vagy ezt meghaladó intenzítás.

De elég szubjektív a dolog.
#3397
Az rtl-el kapcsolatban ez mindig felmerül, lehet hogy az ikon rossz, régebben láttam, és mintha azok nagy esõcseppek lennének, amik lassabban esnek le, mint kéne, így tök olyan mint a hóesés. De lehet hogy nem jól láttam. nevet

Más: az ilyen szélsebességgel rendelkezõ hosszan elnyúló sávot, ami most a melegszektorban várható, már lehet alacsony szinti jetnek nevezni? Azért ez nem gyakori, hogy 850hpa-on 50m/s vagy e feletti a sebesség. Tegnap is írtam, de most h Storman leírta róla a lényeget megint megnéztem. nevet
#3396
A naplóban felmerült egy jó kérdés ami engem is érdekel. Lehet e olyan havazás amely akkora mennyiségü havat tud lepakolni és annyi idõ alatt mint egy nyári zivatar, amely akár 20-30mm-t is produkál igen rövid idõ alatt. És hogy nézhet ki egy ilyen havazás?
#3395
az Angliai tél kapcsán megnéztem a szinpoptikus térképeket és felfedeztem, hogy a kis jégkorszakban is hasonló lehetett a helyzet. Idézem az egyik metnet konferencián elhangzott gondolatsort:

Bjerknes szerint az 1790-1829-es – legkorábbi – átlagos légnyomás eloszlási térképek alapján az Izlandi depresszió sokkal gyengébb volt az 1900-1939-es évekéhez képest.
Ellenben létezett két sokkal erõsebb depresszió, a Baffin-öböl felett és Észak-Skandinávia partjainál
Következésképpen a Golf-áramot a Baffin-öböl ciklonközpontja sokkal inkább Grönland déli partjai felé és magába a Baffin-öbölbe hajtotta, az Észak-Skandinávia partjainál lévõ ciklonközpont pedig hátoldalával (sarkvidéki eredetû levegõ) a Golf-áramlat enyhe vizeit inkább kifelé sodorták a Norvég tengerrõl, Bjerknes rekonstruálta a Kis-Jégkorszak szinoptikus viszonyait
A mainál melegebb Sargasso-tenger és a mainál hidegebb parti vizek kedvezõ kialakulási területet nyújtottak a poláris front ciklonjainak kialakulásához. A Baffin öböl ciklonjai, miután elhagyták a keleti partokat, északi irányban haladtak, (mint ahogyan az ma is zajlik, gyenge Izlandi depresszió esetén), jelentõsen növelve a Labrador-félsziget és Baffin-föld csapadékát és gleccsereit.
Az izlandi depresszió gyengülésével a jelentõsen csökkent a Golf-áram Brit-szigetek és Izland közti ágának ereje. Így a sarki jégmezõk egyre kevésbé voltak kitéve olvadásnak, sõt terjeszkedni kezdett délnyugati irányba.
A Norvég-tenger hõmérsékletének jelentõs csökkenése és az erõs ciklontevékenység Skandináviától északra megindította a Skandináviai eljegesedést.
A normálisnál hidegebb téli óceáni eredetû légtömegek megindították az eljegesedést az Alpokban és a Pireneusokban is.
#3394
jajanevet
ma este, szombathely: -3fok, esõ????
#3393
conglomo!
nézd meg a naplót oda írtam ezzel kapcsolatban. 9c fokban erõs havazás ikon
ha-ha-ha-ha-hanevet)))))))) ezek nyomik.
#3392
mi a fene ez? látta itt vki az RTL elõrejelzését? nem normálisak...
#3391
Hopp, azt kihagytam, hogy a meleg egyúttal nagy kihullható vízmennyiséggel és magas harmatponttal érkezik.
#3390
Újabb érdekes szituáció. A rövidesen ideérõ ciklon melegszektorában alacsony szinten nagy szélsebességek mellett jelentõs melegadvekció fog zajlani, ill. az idáig elmászó ciklon itt lelassulva elidõzik, és csak azután söpör el innen, hogy itt hagy átlagban jelentõsebb mennyiségû csapadékot, többségében esõ formájában.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 03:24:34

Budapest III. - Flórián tér

3.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.