2024. november 22., péntek

Ciklondömping = jelentõs mennyiségû csapadék

Szélsőségek - Publikálva: 2015-10-21 20:56 | Becsült olvasási idő: kb 4 perc.

Változékony másfél hetet tudhatunk magunk mögött. Ezen idõszak alatt az ország egész területén jelentõs mennyiségû csapadék hullott.

Elõzmények

 

Október 10-én nagy átalakulás kezdõdött idõjárásunkban. A középpontjával felettünk tartózkodó anticiklon fokozatosan a Kelet-Európai-síkság fölé helyezõdött át. Ennek következtében északkeleti irányból hideg léghullámok érték el a Földközi-tenger vidékét. A nedves, meleg levegõ és az északkeletrõl érkezõ hideg légtömegek találkozásánál mediterrán ciklon(ok) alakult(ak) ki. A tartós északkeleti áramlás mintegy másfél hétig szállította a hideg levegõt, ezzel folyamatosan fenntartva a ciklontevékenységet. Megnézve a jelenlegi helyzetet, látjuk, hogy újból anticiklon alakítja idõjárásunkat. Így a héten már számottevõ csapadékra szerencsére nem kell készülnünk.

 

 

 A csapadékos napok részletes leírása

 

Mint ahogy már említettem, 10-én jelentõsen átalakult idõjárásunk. Vasárnapra virradó éjjel a mediterrán ciklon csapadékzónája elérte a Dunántúlt. Ezen a területen többfelé alakult ki zápor, esõ, szitálás. Alig pár óra leforgása alatt 20-40 mm esõ esett. Reggelig a legtöbb csapadékot Mázán mérték, ennek mennyisége 43,0 mm volt (volgyierno).

 

11-én (azaz vasárnap) napközben országszerte sok volt a felhõ, és további intenzív csapadékhullás volt jellemzõ. Estére a magasban megkezdõdött a hideg levegõ beáramlása, így a Mátra és a Bükk magasabb pontjain átmenetileg havas esõ is elõfordult. Azonban még itt sem voltak meg a feltételek a havazáshoz.  Hétfõ reggelre pedig már a Kékestetõn is visszaváltott esõbe a csapadék. Eddig az idõpontig a MetNet adatbázisa alapján a legtöbb csapadék ismét Mázán esett, ott volgyierno nicknevû észlelõnk 45,0 mm esõnek megfelelõ vizet önthetett ki a csapadékmérõbõl. Emellett kifejezetten hûvös idõ volt: a legmagasabb hõmérséklet az országban sehol sem érte el a 15 fokot.

 

14-én nyugati irányból újból jelentõs mennyiségû esõt adó felhõrendszer érte el a Kárpát-medencét. A nap nagy részében a keleti, északkeleti megyéket leszámítva szakadt az esõ. A Dunántúl ismételten jelentõs locsolást kapott. Szerda reggelig a legtöbb csapadék Veszprémben esett: ennek mennyisége 38,4 mm (szarvasbogár) volt.

 

15-én is folytatódott az esõs idõjárás. Ekkor már a záporok következtében kis területeken is jelentõs különbségek voltak a lehullott csapadék mennyiségében. A legtöbb csapadékot a "hûség városában", Sopronban mérték: 38,0 mm-t (kuvik944). Jelentõs hõkontraszt jelentkezett az ország nyugati és keleti területei között. Míg a Dunántúlon késõ õsznek megfelelõ, 10, 14 fokos csúcshõmérséklet volt, addig keleten 15, 19 fokot mértek az észlelõink.

 

16-án a csapadékzóna csak lassan mozgott kelet felé. Ekkor már a Duna vonalától keletre esett további jelentõs mennyiségû csapadék. Szombat reggelig Attila64 észlelõnk mérte a legtöbb esõt, ugyanis a Pest megyei Szokolyán 47,0 mm esett, de Kékestetõn Picike2011 is 40,0 mm feletti csapadékot regisztrált, pontosan 43,0 mm-t. 

 

19-én egy sekély ciklonális mezõ hatására nyugat felõl ismételten masszív csapadékzóna ért el minket. A Dunántúl egész területén, és még északon is intenzív esõzés volt a jellemzõ. Kedd reggelig a Dunántúlon és északon 20-50 mm csapadék hullott, de hkrisz Gyõrben 57,0 mm-t, Taki Veszprémben 57,2 mm-t mért. Tehát alaposan megnyitották az égi csatornákat: egy nap alatt ezekben az országrészekben helyenként közel egy hónapra való mennyiségû esõ esett!

 

20-án a csapadékhullás súlypontja az északkeleti területekre helyezõdött át. Az északkeleti kollégákat meglepte a lehullott csapadék mennyisége. Õk általában 10-20 mm-t mértek, de máshol is, pl. az Észak-Dunántúlon, kisebb körzetekben hasonló értékek fordultak elõ. Utolsó esõcseppjeit ekkor adta ki a magassági hideg légörvény és a hozzá kapcsolódó gyenge ciklon. 21-ére virradó éjjel elhagyta térségünket, és megszûnt a csapadékhullás. 

 

 

Néhány érdekesebb szinoptikai térkép

 

 

A mediterrán ciklon helyzete október 11-én

 

 

Magassági hideg légcsepp Franciaország északi része felett. A hozzá tartozó ciklon elõoldali áramlása a Földközi-tenger medencéjébõl nedves, labilis rétegzõdésû levegõt "rántott fel"  az Appenini, és részben a Balkán-félsziget térségébe. Ezért ezeken a déli területeken rendkívüli mennyiségû mennyiségû csapadék esett, többfelé zivatarral és heves jégesõvel társulva. A hirtelen lezúduló nagy mennyiségû esõ áradásokat okozott, minek következtében többen is életüket  vesztették.

 

 

A Franciaországban jelentõs mennyiségû csapadékot okozó légörvény legyengülve 18-án elérte a Kárpát-medencét. Érdekességképpen megemlítem, hogy ez a légörvény korábban már vendégeskedett nálunk.

 

Idõjárási statisztikák

 

 

Október hónap eddigi csapadékösszegei a MetNet észlelõinek méréseibõl

 

 

Láthatjuk, hogy országszerte az átlagnál mintegy 100-300 százalékkal több csapadék esett már

 

 

Végezetül egy talajnedvesség térkép. A térkép világosan mutatja, hogy országszerte telített a talaj felsõ (0-50 cm) része, csupán  Szeged környékén hiányzik ehhez mindössze 1 mm-nyi csapadék.

 

 

Top3 havi csapadékösszegek a MetNet adatbázisa alapján:

1. Máza: 176.3 milliméter (volgyierno)

2. Veszprém: 171.6 milliméter (szarvasbogár)

3. Zalagyömrõ: 171.0 milliméter (@Zgrót@) 

 

 

Videók

 

 

 

Koczkás mûholdkép-animációja 2015.10.14-tõl 2015.10.18-ig.

 

 

Radarkép-animáció szintén Koczkás jóvoltából 2015.10.13-tól 2015.10.20-ig

 

Térképek forrása: OMSZWetter3

 

Írta: Zsombok Imre (Picike2011)

Vissza a hírek főoldalra