2024. november 30., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#82941
Így van!
Jövõ hét végére továbbra is ott a havazás lehetõsége a GFS-en (is) ,de nem med.-bõl,hanem peremciklonból.


Késõ este a Dél-Alföldön sem reménytelen a helyzet egy-egy hózáporra.
#82933
Vagy nem.. az ECMWF sem a kiegyensúlyozottságáról híres ezekben a zavaros idõkben. Felvonultatja a lehetõségek széles tárházát, futásonként adagolva azokat, aztán mikor valamelyik ezek közül kezd realizálódni, hirtelen visszahozza.. és persze így már könnyû ráfogni, hogy na igen, az ECM számolt vele..A gfs köti az ebet a karóhoz, már sokadik "kiadásában" adja nagy vonalakban ugyanazt a forgatókönyvet, ha bukik, innen valóban nagyot lehet. Mindenesetre a Brit AC még 174 h-nál is ott figyel és köszöni, remekül érzi magát: Link
Ahogy lentebb is írtam, az angol modell verziója is ehhez áll jóval közelebb nevet
#82927
Majd lefogja:
Link
#82925
Friss gfs-nek esze ágában sincs leépíteni a Brit blocking AC-t, sõt még erõsíti is 120h-nál:
Link
UKMO is hasonlóképpen várja:
Link
ECMWF ugyanekkor:
Link
#82913
Abszolút korrekt! Én csak az eredemény, nem az ahhoz vezetõ út felõl közelítettem meg a
két "nagy" modell 8 nap múlva esedékes kimenetelét, viszont - ha már a részleteknél tartunk: London légnyomás-fáklyája még egy jó 1 hétig 1030 hPa körüli értékeket mutat, ez klasszikus blocking. Moszkva fáklyája is tartós AC-hatásra enged következtetni, nálunk mindez kb. olyan folytatásra enged következtetni, hogy a következõ 10 napot kb. 3 fázisra lehet osztani:
1) száraz hideg idõszak (kb. jövõ szerdáig)
2) átmeneti enyhülés (fõleg a magasban): csütörtök - péntek (esetleg szombat),
3) Ciklon - hátoldal, a csapadék ismét hóba vált át
Még egy adalék: a tél folytatásáról a kelet-európai nagyméretû AC viselkedése is dönthet majd, ugyanis ha túlságosan nyugat felé terjeszkedne a drága, a medek és/vagy peremciklonok képtelenek lennének kelet felé haladni, így akár egy meg-megújuló ciklon-elõoldal is kisülhetne a dologból, és az általam említett 3. fázis elmaradna, vagy jóval késõbb következne be. [esõ] havazas egyaránt lehetséges csütörtöktõl... - egyszóval a középtáv kimenetele teljesen nyitott, 3-4 napnál tovább nehéz ellátni nevet
#82902
Igen ez teljes meglepetés nekem hogy ilyen hosszú távon is ezt adja az ECM ENS, általában ilyenkor már nagyon általános dolgokat mutat, olyan apróságokkal nem számolhat hogy medi...stb.
Valószínûleg sok ECM fáklyatag számolhat vele.
#82892
Tegnap estéhez képest van azért egy kicsi változás az ens-en,tolta a mediterrán-ciklont egy nappal.
#82889
Nos, nem tudom, én vitatkoznék ezzel egy kicsit.
A GFS által felvázolt pálya a következõ 8 napra:
- egy hidegöblítés elárasztja Spanyolországot (+72 óra környékén)
- ez a hideg, labilis levegõ aztán megragad a Földközi tenger nyugati medencéjében, de még inkább észak-Afrika fölött, "beszorul" az újra megerõsödõ brit AC alatt
- kialakul egy AC híd (brit-skandináv)
- ez az észak-Afrikai központú alacsony-nyomású zóna aztán lassan K-ÉK felé kezd áthelyezõdni, +144 óra után az olasz csizma déli végénél már elég labilis és csapadékos idõt okozva
- ebbõl alakul át aztán egy jelentõsebb kimélyülés után egy Görögország-központú mediciklonná, ami a Fekete tenger mentén észak felé halad, és közben keletrõl ránk nyomja a csapadékot és a hideget.
- az ennek a ciklonnak a hátoldalán lejutó hideg generálna aztán klasszikus genovai medit 192 óránál
- az AC híd gyakorlatilag nem enged át ÉNY-ról semmit 180 óra alatt

Ezzel szemben az ECMWF:
- 120 óránál már délebbre tolódik a brit AC, teret engedve ezzel egy újabb ÉNY-i ciklon érkezésének
- 144 majd 168 óránál ez a ciklonrendszer kikotorja az AC-t, és délebbre helyezõdik
- 192 óránál északról dél felé húzódva, tõlünk nyugatra mozgó pályán lejut a Földközi tengerhez
- 216 majd 240 óránál pedig kialakul a két ciklonközéppont, tõlünk Ény-ra é Dny-ra.
- Itt tehát végig elõoldali helyzetben lennénk

Szóval lehet, hogy a végeredmény 8-10 nap múlva tök hasonló, de az oda vezetõ út nagyon nem. A döntést a brit AC mondja ki, ha az 96 óra környékén (azaz négy nap múlva, kedd reggel) újra az erõsõdös jeleit mutatja, és emellett valóban életben marad/kialakul az az észak-afrikai labilitás, alacsony nyomású zóna, amit a GFS futása mutat, akkor a GFS nyer, ha pedig legyûri az ÉNY-i ciklonaktivitás a brit AC-t, akkor elõoldalazhatunk egy darabig.

Bocs a hosszért, remélem nem voltam túl zavaros nevet


Szerk: ja, és semmilyen indulat nincs bennem vidám mint írtam simán elfogadom, hogy az ECMWF-nek van többször igaza. Sokkal kevesebbet foglalkozok a modellekel, mint többen is közületek. Ha azt mondjátok, hogy a yr elõrejelzése tényleg megbízhatónak mondható az ECMWF alapján, ígérem figyelni fogom ezután nevet
#82884
Szerintem nem szállt el annyira: Link Link a lényeg ugyanaz nagyjából.
Joe, az egy dolog, de az FNMOC elõzi mindkettõt? vidám
#82880
Az ECMWF ENS:
Link
Link
A fõfutás picit elszállt. nevet
#82878
"3-4 nap fölötti távlatokban épp az ellenkezõjét láttam rajta, mint amit a modellek többsége mutat." Nem tudom milyen modelleket nézegethettél, de finoman szólva is erõs túlzás, amit írsz! Ajánlom GFS-t, az sosem csapong és mindig stabil. laza
#82876
Teljesen igazat kell, hogy adjak Neked - így 8 napra ez ritka egyetértés a két "királyi" modell között, már ami a TENDENCIÁT + alaphelyzetet illeti. Medrõl lévén szó, a ciklonpálya, mennyiség, halamazállapot stb. kitárgyalása kb. 5-6 nap múlva lesz esedékes. Mostanában szinte kizárólag csak ENS-térképeket + Rudolfking-féle összesített fáklyákat nézek, az OP futásokat csak érdekességképpen futom át vidám
#82875
Tény, hogy nem nézem minden nap ezt a yr-t, de akárhányszor láttam belinkelve az elmúlt hónapokban, 3-4 nap fölötti távlatokban épp az ellenkezõjét láttam rajta, mint amit a modellek többsége mutat, és most is ez a helyzet, ezért tûnik komolytalannak. Ettõl még lehet jó modell az ECMWF, csak lehet, hogy én pont rosszkor néztem ... vidám
#82874
Az mind igaz, amit leírtál, de egy dolog mégis változott. Egyre kevesebb beragadó hideggel számol északkeleten annak ellenére, hogy ott az anticiklon. 2-3 nappal ezelõtt még átlagban -10,-15 fokos izoterma alatt volt a Kelet-Eu-i síkság nagy része, mostmár változott a helyzet: Link magyarul futásról futásra gyengül a hideg mennyisége, szerintem ennek én örülök a legjobban.
Maga a meridionalitás kérdésében viszont tényleg töretlenül tartják magukat a modellek. A kellõ hideg megléte nélkül pedig tényleg megnõ az esélye az elõoldalas megoldásnak, amiben legalább benne van a jelentõs mennyiségû hó esélye is, nem csak azt az unalmas lábas hideget kapnánk legalább.
#82873
Egy lehetõség mindössze! Jó, abszolut értelek csak meglepett, hogy hirtelen DM. naptár szintre degradáltunk le egy olyan oldalt, amit akár hogy is nézzük, legalább egy bizonyos modell futás alapján dob ki a gép.
#82871
Még nem frissült az ECM, 9-kor fog. Lehet még épp tudok egy frissítést futtatni munka elõtt.

Brekk: Ne viccelj már, tendencia?! A mostani példa tökéletes cáfolata... Tendencia??? Az nem ezt jelenti! Ez NYERS KIMENET. Nem azért szóltam be most, mert meleget mutat, sõt elárulom én egyetlen egyszer sem néztem meg, nem is fogom, ennél okosabbnak tartom magam, hehe. Szibéria elemzését errõl a helyzetrõl pedig Neked is ajánlom!
#82870
De most igazán érdekes a fáklyád! Link kacsint

brekk20: Az érzelmek idõnként eluralkodnak itt a fórumon, nem véletlen vannak a notórius tavaszvárók és télfanok. Nehéz ezek levetkõzni.

Mondjuk én nem látom akkora bajnak ha idõnként szó esik akár egy hétre elõre is konkrétumokról, hiszen ez az izgalmas az egészben. Mindannyian átéltünk már valószínûleg olyan helyzeteket amikor egy medi vagy más ciklon pályája miatt épp hogy lecsúsztunk a nagy hóról stb. Ezek a várakozások, izgalmak tartják életben ezt a fórumot. Legalábbis szerintem.
#82859
Mennyire egyetértek... nevet Így kell olvasni a modelleket!
A meridionális irányítás hozzánk extrémet hoz, de azt még nem mondta meg, hogy meleget vagy hideget. Nagy szerencsénk van, mert a hideg valószínûbb!
#82855
Hozzászólásod végén megválaszoltad a saját kérdésed. nevet

UI: figyeld meg hányan fogják belinkelni az ebbõl a "részletbõl" adódó grafikus gépi elõrejelzéseket. (Látom már meg is történt.) Amúgy meg nem vitatkozom veled az alaphelyzetben, de azt hiszem ezt az elõzõ hozzászólásomban is jeleztem.
#82848
Nincs más kimenetele értsd már meg ! Egy és ugyanaz, mediterrán ciklon képzõdése. A lényegtelen hogy 216 óránál 10 km-el keletebbre vagy nyugatabbra lesz-e a központ. Ugyanaz az alaphelyzet.

Azt mondd meg milyen eltérés van eközött:
Link
és eközött:
Link

Teljesen ugyanaz a felállás, egyszerûen azonos, csak a GFS keletrõl visszpürgõvel számol ezért olyan a hõmérsékleti rétegzõdés az ECM meg elõoldallal azaz a ciklon hidegfrontja még nem okkludálódik fölöttünk. Semmi különbség nincs a 2 modell között ! Az alapfelállást kell nézni nem a 100 km-eket számolni az elõoldallal kapcsolatban.

Ott van mindkét térképen a többközéppontú ciklon az Észak-adránál? Ott van
Ott van ÉK és DNY európában az AC? Ott van
Ott van Izlandnál az erõs ciklon? Ott van

Akkor meg mi az a más kimenet? Nem szabad a részletekben elveszni !
#82845
Jah, világos, de azért igen csak más a kimenetele. Egy elõoldal a tél "nagy" dobásánál nem lenne semmi.

Ok, tudom, ez 200+ óra...
Személy szerint a GFS ENS alapján remélem is hogy ez a kevésbé valószínû pálya.
#82841
Nocsak: Link Link

Porszem a gépezetben? [esõ] vagy ... Link Link havazas

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 17:18:14

Csesznek

2.6 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.