2024. szeptember 22., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#76013
Sokat szoktunk írogatni azori AC-ról, izlandi minimumról, grönlandi meg szibériai anticiklonokról. Úgy látom, nem domborodik ki eléggé, hogy ezek nem önálló "egyéniségek", hanem hemiszférikus (globális?) cirkulációs szisztéma részei, melyben minden mindennel összefügg.
A magas szélességek téli anticiklonjai (szibériai és grönlandi) egy kicsit kilógnak ebbõl a rendszerbõl, mégpedig a kisugárzás öngerjesztésének lehetõsége miatt -ez esetleges, és sok "helyi" tényezõtõl függ. Emiatt ezek az anticiklonok kicsit mindig "fekete lovak" a mi téli idõjárásunkban.
Természetesen a hideg AC létrejöttének valószínûségét a makrocirkuláció befolyásolja, de nem merném kijelenteni, hogy pl. magas NAO-s, AO-s idõszakban is nem alakulhat ki pikkpakk hidegmag tõlünk északkeletre. A téli hideghullámaink gyakran a "semmibõl" jönnek.
#76005
Tetszik az elmélet, majd utánanézek! Szerintem a grönlandi AC és az átkelõ ciklonok is fontos tényezõk - ha elakad a ciklon az AC-ben és nehezen kel át, akkor idõt kap az AC-rendszer a kiépülésre. Ezzel 1 hetes téli periódus összejöhet néha, az pedig egy negyed hónap, több nem is szokott lenni nevet
#75981
Amit sokan elképzelni sem tudtak, most karnyújtásnyira került. Már a zonalitásosdi kórusra írtam vagy 1 hete, hogy ez nem igazi zonalitás, hisz ha fel is szaladt itt-ott 10 fok fölé a T, de le is zuttyant fagypontig vagy még alá is rendesen 2 m-en.Tegnap az esõ, ami várakozásaim duplájánál is több lett itt ény-on (11,3mm, de ötöt sem vártam) 12 fokról 3-ra levitte a T-t sõt fagy is volt az Alpokalján. Erre a modellek, amik eddig csak pedzegették az általam is 15. utánra várt fordulatot, látom tegnap rátettek egy lapáttal, betettek egy jó adag csapadékot ( medi) és máris duplájára nõtt a hozzászólások száma (na nem a nemleszitttélsosemeghóseazéletbese típusúaké). Csak rá kell nézni a szinoptikus térképre: az óceánon egy 946 hepás ciklon, meg 2 1035-ös AC, egyik nyugaton az óceánon, a mások a kaszpi-i, urali régióban. A hideg ény-ról ,Grönlandtól hömpölyög Ny-Eu. felé. A ciklon az AC satu miatt nem bír keletre száguldani, így a Ny-mediterránra zúdítja a hideget. Kész a medi, de a DK-i Ac a Fekete-tenger felõl hideget indít el és a medi útját állja, így a medi is lelassul, esetleg még fölénk is kanyarodik... A lényeg, hogy alaposan felborul az eddigi áramlási kép, amit sokan vártak, még többen nem akartak tudomásul venni. kacsint

Utolsó észlelés

2024-09-22 08:26:50

Szeged - Szõreg

14.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.