2024. november 28., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#70391
A fáklyán jól lekövethetõek a mediterrán ciklonok:
Link

3 már azonosítható a dömpingben:
1. holnap este (nyugaton havazás máshol havasesõ, keleten esõ)
2. vasárnap (nagyrészt a délkeleti területeket érinthetõ havasesõvel, havazással), de még a budapesti fáklyán is szépen releváns a csapadék.
3. Egész jól azonosítható a február 4-5.-ei mediterrán ciklon is.

Itt annyit megjegyeznék hogy az utolsónál már hidegbázisra érkezik rá a ciklon azaz ha hó esik a megmaradásra jobb az esély mint az elõzõ kettõnél. A hõmérséklet alapján nagyrészt havazás várható.

Megfelelõ ciklonpálya esetén nincs kizárva akár országos szinten az idei tél legnagyobb területû havazása sem !!!
Link


1-2 modellfutás akár "beradagó" ciklonnal számol, összességében már 5% az esélye megmaradó de nagy hóra azaz 10 cm.-t többfelé elérõ. Ezeknek a futásoknak a gyakorisága fogja meghatározni a következõkben hogyan módosulnak ezek a százalékos esélyek.
#70390
Ja és úgy van jelenleg is +4+8 fok hogy odafenn megvolt a lehûlés azaz -5:-9 fok van. Csakhogy az elõrejelzést nem 1500 m.-re kell készíteni hanem 80-200 m.-re mert itt élünk és nem repülõn.
#70389
A ciklonpályák adottak. A kitaposott út elvét figyelmbe véve a pénteki ciklont jó eséllyel követi majd a többi.
A ciklongenezis helyéhez mérten mind északkeli pályát vesz fel.
Ezt mutatja a vasárnapi helyzet amikor várhatón kicsit keletebbi pályán de a pénteki nap ismérlõdhet meg. Itt már egyre inkább a hideg oldalra kerülhetünk át.

Ahogyan a Földközi Tenger medencéjében a hideg levegõ egyre délebbre jut a ciklongenezis helye is eltolódhat dél felé, azaz a pénteki genova közeli genezist egyre inkább a jövõ hét folyamán a KÖZÉP-Délolasz központ válthat fel.

A következõ a már említett Brit prememciklon hatásása minden bizonnyal pénteki napra lesz várható azaz 1,5 hét mulva. Ami bizonyosnak látszik hogy a balként ez is érinteni fogja.

Nagy hóhaleyzet azonban ezekben még nincs, ugyanis egy adott pont fölött fenntálló tartós keveredési zónára van szükségünk, azaz ha a genezis albániától délre valósul meg és északi irányt vesz fel, na abból már komoly hóhelyzet alakulhat ki többfelé és nem csak regionálisan.

Ha megszünik az hideg levegõ utánpótlása a mediterrán ciklonok gyengébbek lesznek és egyszerûen hazánkban is átmeneti csended kevésbé csapadékos idõ veheti kezdetét február 8.-tól.
A mediterrán ciklonok pályálya is tõlünk délre tolódik és a magasban hidegebb levegõ veszi át a végleges uralmat. De mivel már február közepét írunk lassan ez talajon kellemes 4+8 fokos értékeket jelenthet.

Tehát jó eséllyel talajon egy csendesebb százarabb idõ válthatja fel a mediterrán dömpinget.
Minden jel arra mutat hogy jövõ hét végén szünhet meg ez a mediciklonos helyzet.


Egy modell egy helyben megdöglõ medivel számol, ez igen nagy területen okozhatna nagy havazást Közép-Európában. Erre azonban kicsi az esély 10%-tól nem több.

Tehát 1,5 hét múlva csendesebb egyhangúbb szárazabb idõre van a legnagyobb esély éjszakai fagyokkal nappal kellemes hõmérséklettel. Bár a fáklyán vannak -7:-10 fok körüli számolt hõmérsékletek is, de jelentõs hidegadvekció nélkül, és bizony hiába van odefenn hideg, február közepéhez közeledve nappal ez már nem hozna nagy hideget, inkább a napi hõingás növekedését segítené majd elõ.

Azt ígérni vagy mondani, hogy húú micsoda hó lehet belõle, vagy micsoda nagy változás lesz ez badarság. Egyetlenegy modell sem számol direkt meridionális áramlással, ha ez lenne pillanatok alatt lerántaná a nagyon hideg sarki légtömegeket. Egyelõre igazi mediterrán blokkoló Anticiklon sincs kilátásban, amire azt mondhatnám, hogy igen ez egy beragadó megdöglõ ciklonról fog szólni. Bár ezek kialakulását amúgy sem lehet 2 héttel elõtte pontosan megmondani. Mosolyogva lehet olvasni a nagyhavas szecenáriókat.

Jó néhány napja olvasom hogy hóóó micsoda változás jön 28.-tól lehûlés stb. Nos olyan hideg van kinn hogy +4+7 fokok vannak az országban jelenleg. Ezt már jó 1:1,5 hete is írtam úgy gondolom elég pontosan.

Ha erõs -15:-20 fok árasztaná el Nyugat európát és délkelet felõl erre csúszna rá egy aktív mediterrán ciklon na az okozhat erõs havazást 10-20 cm.-t hideg fagyos idõvel, de ilyenrõl még szó sincs.

A vasárnapi ciklon ha így marad a pályavonala ahogy elõre számolják keleten is okozhat szép havazásokat, kárpótolva õket. nevet
#70388
GFS minden bizonnyal igazodni fog ahogyan a berajzolt térképemen az ECMWF ENS is adja az útvonalat,de már UKMO is pedzegette.
Link

Ez válthatja ki a jövõ heti mediterrán ciklon,mely jó eséllyel havazást okozhat nálunk!
#70387
Nagyon korrekt és helytálló elemzéseket írsz, az Általad elõrejelzett alaphelyzet valóban bekövetkezett, és egy ideig fennáll majd. Viszont, továbbfûzve a fonalat, az a bizonyos 144 óránál lefûzõdõ peremciklon egy jókora meddé alakulhat át (jövõ szerda), viszont a GFS és a GEM operatív futásai (január 28. 00 UTC), pld. Link és Link átmenetileg az ország jó 2/3-át ismét elõoldalra tennék, ez pedig a Kisalföld és az Alpokalja, esetleg Nyugat-Dunántúl kivételével ismét intenzív esõt jelentene az ország jó 70%-án. Egészen más szcenáriót képvisel az ECM, amely jóval délebbre viszi a jövõ hét derekán esedékes med pályáját, végsõ soron a Kárpát-medence nagy része végig hátoldalon maradna.
Mind az egyes operatív futásokat, mind a fáklyákat nézve elmondható, hogy a két AC közé beékelõdött európai teknõ és az azon képzõdõ peremhullámok, minket is érintõ, illetve elérõ frontjaikkal alaphelyzet akár február 10-e utánig is fennállhat még, ugyanis egy elég stabil, önfenntartó folyamatról van szó. Véleményed szerint meddig fog tartani ez az alaphelyzet és mi válthatja majd fel? Az indexek változatlanul inkább felfelé szórnak, ám a modelleken/fáklyákon a zonális áramlás visszaállásának egyelõre nyoma sincs. Érdekes lesz tovább figyelni, milyen módon fog ez az ellentmondás a továbbiakban feloldódni nevet
#70383
Hosszú távon is tökéletesen mûködnek a modellek. A JMA továbbra megerõsíti a pár nappal ezelõtt leírt északi áramlásban február elejére várható kialakuló peremciklonokat, hidegcseppeket. A korábban számolt lefûzõdés valójában megtörténik és itt Közép-eurórpa térségében egy több középpontú ciklonrendszer alakul ki. Ezekben a "ciklonokcsákban" jelentõs de átmeneti csapadékrendszererek alakulnak ki. Mi ezen rendszer délnyugati részén helyezkedünk el. Újabb és újabb csapaégzónák érve el hazánkat. Minden halmazállapotú csapadék elõfordul majd, nyugaton inkább szilárd, kelet felé havas esõ és esõ is várható majd. Ezeknek a peremciklonoknak a keveredési zónájában leszünk majd.
Nagy lehûlésre ezért nem kell számítani.

Február elsõ napjaiban a rendszer hideg oldalára kerülhetünk, de a ciklonok továbbra is a közelünkben lesznek, így kevesebb csapadékkal de egyre inkább havazással folytatódik a változékony idõ.
#70378
Január utolsó napjaiban és február elsõ napjaiban un. Omega típusú idõjárási helyzet alakul ki.
Ezt a típust az 500 hPa-on a fõizobárszint analízise alapján szokták meghatározni.
Tóth Tamás tanulmánya alapján
(forrás: TÓTH Tamás 2007 Jelentõs csapadékhullással járó Földközi-tengeri ciklonok klimatológiája
blokkoló anticiklonok gyakoriságának függvényében. Diplomamunka. ELTE).

elkülöníthetjük az alábbi rendszereket
1. Rex-típusú blocking
2. ómega-típusú;
3. tûzgyûrû, avagy leszakadó AC
4. leszakadó, alacsony nyomású rendszer
5. és végül kettéhasadó áramlási mezõt.

Részünkre a következõ 2 hétben az Omega helyzet lesz a fontos Nevét onnan kapta hogy hogy az áramlási képe a görög ómega betûhöz hasonlít. Ez a helyzet az 500 hPa-os fõizobárszinten jelenik meg, melyben
a többi típustól eltérõen a fennmaradása alatt, alig-alig változik a C és az AC helyzete.
Eredetileg ciklon foglal helyet az ómega betû két oldalán, a jövõ héten viszont épp ellenkezõleg Két AC között foglal helyez az alacsony nyomású teknõ
Jellemzõje, hogy a ciklonok elhelyezkedési helyén az idõbeni állandóság miatt gyakran jelentõs mennyiségû csapadékhullás, illetve kis területen belüli nagy eltérés tapasztalható.

Esetünkben az azori térségben aktív AC központ és északkelet Európában berendezkedõ AC rendszer közé beszoruló alacsony nyomású övrõl beszélünk melybe hazánk is bele fog tartozni.
Ez gyakori és tartós mediterrán ciklon kialakulásával jár a F-t középsõ medencéjében, akár több középpontú rendszer is kialakulhat.
Késõbb az ÉK európai AC peremén a rendszerbe egyre higegebb levegõ áramlik, ami a csapadékos idõjárás fennállása mellett fokozatos lehûlésre ad okot.
Mivel azonban északnyugati az azori AC peremén túl hideg nem tud leszivárogni, ezért ezek a ciklonok sem túl erõsek, gyakorlatilag alig alig elmozduló rendszerekrõl van szó amiben csapadékgócok alakulnak ki, de nagy folyamatos csapadékot nem tud okozni, általában 995-1010 hpa közötti légnyomással lehet számolni.

Ez a rendszer határozza meg hazánk idõjárást is.
Mit jelent ez nálunk?
1. változékony idõ (esõ majd havas esõ és hó is lehet)
2. az idõ elõrehaladtával csökkenõ hõmérséklet, (akár nappal is 0 fok köré eshet)

Ez a rendszer jó eséllyel egészen február 5-6.-ig fennálhat majd.

Bár a modelleken nem látszik, de a JMA analízistérképei alapján ilyen helyzetben magassági hideg örvény ciklonális áramlása épülhet ki, fûzõdhet le a közép troposzféra rétegében, ebben az örvényben található levegõ hidegebb, mint az azt körülvevõ légtömeg. Természetesen ez kisebb skálájú
légörvény, mint az érettebb stádiumú extratrópusi ciklon, végfázisban izolálódnak a fõ nyugati
áramlástól. Ezeknek a magassági örvényeknek az alatta lévõ instabil levegõ miatt konvekcióhoz kapcsolódó események is jellemzõek, így az elkövetkezõ 2 hétben konvektív csapadékképzõdés sincs kizárva (záporok, hózáporok).
Ezek gyors mozgású kis rendszerek, de meglepetés havazások is valószínûek ezekbõl.


Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 18:28:35

Tát - Kertváros (106m tszf)

5.2 °C

00000

RH: 94 | P: 1020.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.