2024. november 12., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65190
Erre egy aktuális adattal tudok válaszolni; a linkelt térkép szerint a térségemben 2-5, esetleg 10 mm-lel több csapadék lenne októberben, mint az átlagos. Nos, jelenleg, elérve október 3. harmadát, a csapadék mintegy 25-30 mm-rel múlja alul az átlagot. Ennek fényében kérdéses a dolog.
#65187
Tehát akkor mégis csak lehetséges:Link
laza
#65186
Jobban belegondolva neked lehet igazad. Általában nem igaz az, hogy 1015 hPa alatti az átlagos légnyomás a téli Földközi-tengeren.
Azonban még a mostani télre nem biztos, hogy AC-túlsúly lesz, úgyhogy várok még a kiugrással nevet
#65185
Na jó, akkor itt egy átlagos légnyomás: Link azért ez bõven anticiklonális, pláne, ha 3 hónapot nézünk. Szóval ettõl még kiugorhatsz nevet Ez a 1022,5 hPa bizony masszív magasnyomást sejtet.

Tehát nem túlzás anticiklonális dominanciát említeni.
A tavalyi télen egy kicsit másabb volt a helyzet: Link ez is átlagos légnyomás 3 hónapra.
#65184
Snowhunter és Myloh jelentkezését már nagyon várom.Bár lehet még korai.
#65183
Azt azért hozzá kell tenni, h én itt most a CFS által várt dolgokat próbáltam lefordítani, úgy, hogy azt április elején jól lehessen majd látni, mármint, h mit adott és mi lett. Még várom majd a természet jelzéseit is (ill. a természetet figyelõ fórumozó társainkét nevet ) a telet illetõen, hisz az elmúlt két évben már ezt is figyeljük.

Ami az én véleményemet illeti, az csak találgatás, úgy vélem, sokakkal egyetemben, h ha az évben megszokott meridionális dominancia (nagy teknõk, ny-on blocking) marad, akkor bizonyos periódusokkal jönnek a peremciklonok, amelyek akár be is ragadhatnak és marad a csapadékos idõ (esély az 1510 mm-re). Ha ez változik, aminek most nem sok jele van, akkor fordulhat szárazabbra az idõ.
#65182
Meg kellett említeni ellensúlyozására azon írásokra,amelyek arról szólnak hogy további rengeteg csapadék lesz valószínû a köv. hónapokban is.
Könnyen lehet hogy pont az ellenkezõje lesz. Úgyhogy írásom nem neked szántam! nevet
#65180
8 cm dec. 24-én. Bizony szép volt! laza
#65179
Vagyis CFS csapadék elõréje alapján akár tartós zonalítás is elképzelhetõ az egész téli idõszakra ,erre a térségre.
#65178
1.; mint te is említetted, a dominancia túlzás, tehát egyetértünk, hisz én arról beszéltem nevet
2.; a SLP térképen csak anomália van, ami még nem jelent feltétlenül AC-t nevet
#65177
Nyilván nem olyan képet ad, mint a múlt tél elõtt, nyilván nem is lesz olyan a tél. Az, h jóval átlag alatti csapi lesz, sztem ebbõl az ábrából nem jelenthetõ ki, max februárra. Dec-jan-ban kb. 2-15 mm-rel, februárban 5-20 mm-rel adja szárazabbra az átlagnál. Mondjuk az tény, h Kaposvár térsége leginkább a legszárazabb anomáliában van nevet Igazából én nem is akartam belemenni ennek az ábrának az ilyen részletes vizsgálgatásába, mert nem hiszem, h érdemes, inkább csak egy esetleges makroképsorozatot és az ahhoz tartozó bizonytalanságot próbáltam érzékeltetni.
A CFS konklúziója számomra, így okt közepe körül, a következõ:

A 2010-11-es tél átlag körüli vagy az alatti hõmérsékletû (+0.25...-0.75) és átlagosnál szárazabb ( - 15-40 mm/3 hónap vagy kevesebb- orsz. átlagban-) lesz.

Szubjektíven nézve a modell elõjelzését nagyon rossznak akkor mondanám, ha a tél az átlagnál jóval melegebb (legalább: >0.75) és/vagy jóval csapadékosabb (+ 10-40 mm/3 hónap vagy több-orsz. átlagban-) lenne. Vagyis én nem tekinteném nagyon rossznak azt ha pl. akár jóval -0.75 alatti T anomália jönne létre (pl. -1.5 vagy -2.5 közötti) viszonylag száraz verzióval, hisz ekkor az irányt legalább megfogná.
#65176
Ja, meg itt: Link igen masszív kiterjedésû hidegmag volt a sarkon, csak alig jutott Európába valami.
#65175
Már kezdheted is nevet
Persze az AC dominancia elégge túlzás vagy mégsem , de zonalitás alatt dél-európai anticiklon van, legalábbis kevés ott a ciklon. Tessék: Link pl.: itt egy magasnyomású anomália a Földközi-tengeren.

Vízfelszín hõmérsékletek:
2006 október 17.: Link
2010 október 14.: Link
Szignifikáns különbségek a Csendes-óceánon vannak, illetve az Északi-tenger is jóval hidegebb, mint 2006-ban volt. A Földközi-tenger hõmérsékletében viszont nincs szignifikáns különbség (a Balkán körül viszont meglátszik a sok mediterrán ciklon hatása). A lényeg az, hogy a dél felé nyomuló hideg levegõ nélkül nincs ciklon a Földközi-tengeren.

Kevésbé fûti most a kontinenst majd az óceán és tenger. Tavaly is hasonló hõmérsékletûek voltak a tengerek körülöttünk.
#65174
Ha a Földközi-tenger, mint meleg vízfelszín felett, télen AC-dominancia lesz, akkor én kiugrok a csukott ablakon.
#65173
Hát ha egy laikus ránéz erre az ábráraLink
azt látja hogy tartósan,jóval átlag alatti csapi várható térségünkre az egész télre.A mediterrán térségben a tartós anticiklon dominancia a lehetõ legrosszabb nekünk.Volt ilyen tél hogy nem volt egy mediciklon sem.Ha már nincsenek ciklonok,akkor ezek befolyásolhatják a T-k alakulását is hosszútávon.Hiába alakul ki messze nagy hidegmag.
Messze északon viszont ciklon dominanciát mutat.Itt ebben a térségben ha nem alakulna ki hidegpárna, esetleg akár enyhe száraz,semmitmondó,unalmas telet is jelenthetne.
Nem jó elõjel ez !Tavaly nagyon jól megfogta az egész téli átlag feletti csapit.
#65172
Igen az egy másik kérdés, h hogyan áll be az anomália, ld. pl. a két évvel ezelõtti szeptembert. nevet Megsültünk, majd megfáztunk. Ill. nekünk egy esetleges dec-jan-i AC-s melegedés pont jó masszív hidegpárnára. Ne felejtsük el, h a tavalyi tél, úgy lett olyan T átlagú amilyen lett, h alig volt benne tartós hideg-párna. szegyenlos Visszatérve a CFS-re a T ano mellett érdemes azt is nézni, h hogyan adja a csapi eltérését az átlagtól:Link Látható, h a "legszárazabb jelet" tartósan Ny, Dny Eu-ra jelzi, így akár azt is beleláthatjuk, h ott gyakoribb lesz az AC dominancia. Emellett térségünkre -novembert leszámítva- szintén enyhén átlag alatti csapival számol, de (!) igen közel adja hazánkhoz az átlag körüli, vagy afölötti részt is, magyarán ez az elõrejelzett "jel" korántsem olyan markáns, így benne lehetünk egy keveredési zónában is. Azért hozzá kell tenni, h a mi térségünkben a csapi anomáliából olyan nagy következtetéseket talán nem érdemes levonni (bár az irányokat talán kijelölheti), mindazonáltal voltak a Földnek olyan részei ahol viszonylag jól szerepelt a modell tavaly:
Link
#65171
Jóvanna! vidám Azóta se felejtem el, hogy milyen hülye mázlisták voltatok! nevet
#65170
"aztán állandóan csak köd volt"

Azért nem mindig:Link


laza
#65169
Igen, teljesen egyetértek! Ezt már sokszor átbeszéltük itt. Persze az se mind1, hogy hogy lesz átlaghoz közeli, illetve kicsit az alatt:
- lesz vagy 3-4 brutális hidegleszakadás, amikor kifagy a golyónk, de mellette lesz néha +20,+22 fok is pár alkalommal, zivatarokkal tarkítva
- esetleg olyan tingli-tangli idõjárás lesz, mint az utóbbi 10 napban, de egy nagyon picivel az átlag alatt leszünk

Nem tudom, hogy ki melyik télnek örülne jobban?! nevet
Emlékeztek, amikor 2007-ben beragadt szûk 1 hónapra egy anticiklon Európa közepére... aztán állandóan csak köd volt? nevet Semmi nem történt, csak hideg volt és kész volt a negatív anomália nevet Link

kacsint
#65167
Ahogy elnézem ezt a CFS szezonális elõrejelzést, most teljesen más jellegû telet vár a modell, mint ami tavaly volt. Ugyan ezt is átlag alattira adja, de karakterében teljesen más jellegû idõjárásra lehet majd számítani (legalábbis ezek szerint). Ne kérdezzétek, hogy miben lesz más, mert egyelõre ezt még nem fejtettem meg, de ha összevetitek az elõrejelzettet a tavalyival, akkor a Földön is több helyen eltérõ anomáliás elosztást vár:
Tavaly: Link
Most várható: Link

Amúgy nyomási összehasonlítás a 2006/2007. és 2009/2010. év téli szezonja között... brutálisan ég és föld a különbség:

2006/2007: Link
2009/2010: Link

Látszik is az erõsen negatív AO 2009/2010-ben, a pozitív meg 2006/2007-ben.

Ha viszont a tavalyi évvel összehasonlítjuk az utóbbi 40-50 napot, akkor hasonló, de kicsit más képet kapunk:

2009 szept-okt.: Link
2010 szept-okt 16.: Link

A fõ különbség, hogy idén aktívabb az izlandi minimum, illetve ezzel párhuzamosan kevesebb az anticiklon a britek környékén. Bár ez érthetõ is, mert sok volt a nyugat-európai teknõ. Az is elmondható, hogy idén hamarabb rendezõdtek a ciklonok, anticiklonok olyan felállásba, mint tavaly, ennek köszönhetõen hamarabb is jött a hideg. Emlékszünk, hogy tavaly október elején még kellemes idõ volt.
A fõ kulcsmomentum a következõ idõszakban az, hogy Észak-Amerikában, illetve Grönlandtól nyugatra mennyire állnak össze erõteljesebb hidegmagok. Láthatjuk, hogy az ottani ciklongenezisek mennyire befolyásolják most Európa idõjárását. Amint egy erõsebb ciklon keletkezik, rögtön ki tud alakulni egy zonalitásra hajazó helyzet, vagy erõs nyugat-európai teknõ: Link ez már pl. majdhogynem tipikus. Viszont a térségben megtalálható gyenge hidegmagok csak idõszakosan generálnak ciklonokat, így az azori magasnyomás gyakran összekapcsolódik a grönlandi anticiklonnal, aztán megindul a hideg délnek... a legtöbbször tõlünk nyugatra és mediterrán ciklonokat gerjeszt. Ebben közrejátszik a kelet-európai anticiklon is.

Véleményem szerint nem lenne annyira lehetetlen a zonalitás kialakulása, mint tavaly volt, csak a megfelelõ hidegmagnak kellene Grönlandtól nyugatra kialakulni. Viszont a gyenge hidegmag miatt idõszakosan megszünik a nyugat-kelet dinamika és rögtön megerõsödik a két térségben lévõ anticiklon és már kész is a teknõ. Pedig csak egy hajszálon múlva a zonalitás beindulása, de mégse jók a feltételek.

Thermometer kollegával egyetértve a sarki hidegmag erõsödésével én is várok hosszabb ideig tartó nyugatias irányítást, viszont annak fennállása kérdéses, illetve a kialakulása sem látszik egyelõre, de valószínû, hogy egyszer ki fog alakulni. A kérdés, hogy mikor?

Így jobban belegondolva csatlakoznék Lász és Floo aggodalmaskodásához, hogy ha hasonló marad az izlandi minimum aktivitása, akkor marad a csapadékosság, ergó télen akár hóba is lehet majd fulladni. A fõ kulcs most az izlandi minimum aktivitása tehát, hiszen jelenleg a kelet felõl érkezi kontinentális hidegek útja még egyáltalán nincs kijárva.

Valaki belinkelt egy szezonális elõrejelzést vagy 1 hónapja, amiben arról volt szó, hogy a tél elsõ fele átlagon felüli, a második fele átlagon aluli lesz. A leírtak alapján én is hasonló felállásra tudok gondolni. A végsõ szó persze az idõjárásé lesz.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-12 00:07:13

Tát - Kertváros (106m tszf)

0.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.