2024. szeptember 22., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#645073
Az óceán tulajdonképpen kiegyenlít, mérsékel. A felmelegedést csillapítja, a drasztikus lehűlést mérsékli. Tulajdonképpen mindenhol.
Az, hogy Szibériában 30 fokok vannak, az pont azért van, mert messze van onnan nagy tömegű tenger, óceán (kivétel ez alól az északi, és keleti részek, ahol a Jeges-tenger hűt). Illetve Szibériában ilyenkor jó nagy , és erős anticiklonok is kiépülnek, és észak-Szibériában is simán tudnak lenni 25-30 fokok az anticiklon áramlási irányainak köszönhetően.
#645060
Ok, mondjuk én arra is kíváncsi lennék, hogy azon a szélességi fokon, ahol a norvég partok húzódnak, tud-e valamennyit hűteni az óceán nyáron. Mondjuk, ha arra gondolok, hogy Szibériában is vannak nyáron 30 fokok, akkor biztos.
#644998
Így van. Azért is írtuk, hogy a nyári hatása valójában a nagy tömegű "hőtehetetlen" tengervíznek van arra a térségre (is), nem magának az áramlatnak, viszont télen igen erős mértékben melegíti. Tehát a lenti mondatod:   "észak atlanti áramlat se télen, se nyáron nem hűti a norvég partokat,"  önmagában igaz. 

De ahogy hangosan gondolkodtam arról ezen téma mentén, hogy az áramlat pl. nyáron is a ciklongeneráló hatása milyen mérvű hőmérséklet befolyásoló hatással bír a térségre, az jó kérdés. (pl. borultsági index, vagy pl. a több ciklon hátoldali hideg "lehúzó" hatása, stb.)
#644988
Az lehet, de a "golf áramlat" (észak atlanti) se télen, se nyáron nem hűti a norvég partokat, az eredeti kijelentéssel ellentétben. Idáig jussunk el. nevet
#644984
És még annyi, hogy pl. a hideg Kanári áramlat meg a szigeteken hűvösebb klímát okoz, mint azt a helyzete adná, a tengervíz is 4-8 fokkal hidegebb ott, mint “kéne”, pedig a Ráktérítő sincs olyan messze.

De pl. az USA észak- keleti (pl. Maine állam) partvidéke, vagy Kanada keleti része is hideg áramlat hatását élvezi. És még lehetne folytatni.
#644982
Nyáron nem az áramlat hűti, hanem maga az irgalmatlan nagy tömegű tengervíz, ami olyan szélességeken az áramlattal együtt sem tud úgy felmelegedni, hogy melegítő, vagy akár semleges hatása lenne. 
#644980
Ezt én is meg tudom erősíteni. (3-ik alkalommal 19' óta) 
#644969
Kiegészítve azzal, hogy nem árt a klimatizált szoba sem, mert anélkül nem nagyon menne az alvás... Júliusban voltunk mi is, nagyon jól jött a klíma az apartmanban!!
#644967
De miért hűti bármikor is maga az áramlat a norvég partokat? Az áramlat melegebb, mint amilyen meleg a víz lenne a partoknál áramlat nélkül. Ha hűti a partot a tenger nyáron, akkor az a tenger átalános hőkiegyenlítő hatása miatt van, de mivel melegebb a víz, mint amúgy lenne, ezért ez sem igaz a norvég partok esetében az én értelmezésemben, mármint nem az áramlat számlájára írandó. De javítson ki valaki hozzáértőbb, ha tévedek.
#644965
20 fok felett nekem már mindegy hol vagyok, mert azt már nem szeretem... nevet
A legszebb, legkellemesebb emlékeim még mindig a fagyos, ködös, zúzmarás, havas csendes időkhöz húznak vissza. Közel a 40...öreg vagyok.
#644964
Ha elmész az persze ,hogy jó. laza
Azért az élhetőség számításához vegyük figyelembe,hogy valaki nyaral és azt csinál amit akar( pl.új élmények feldobják nem is figyel a melegre) vagy a megszokott mókuskerékre jön a 30 + ,vagy a 35 +.  
Nekem speciel ugyanolyan meleg volt Splitbe is ,meg a horvát tengerparton ugyanugy izzadtam ,mint itthon. Ja a szél ,ha fúj akkor a balcsi part is kellemesebb,meg minden. laza
#644961
8. éve megyek el a magyar nyárból a görög nyárba júliusba. Hidd el sokkal élhetőbb a tengerparton a görög nyár.
#644955
Talán érdemes lenne utána nézned, mert van itt egy kis keveredés. Egy dolog a Golf-áramlat, az óceáni éghajlat meg egy másik.
#644953
Nem, hanem az Észak-atlanti-áramlat miatt.
#644948
Persze hogy nem, az az atommeghajtású jégtörő miatt laza (egyszer voltam is rajta)
#644941
Murmanszk kikötője sem a golf miatt nem fagy be?
#644937
Tudod mi jutott eszembe?

Kanadában játszódott a Váratlan utazás c. sorozat a King Edward szigeten. Na az még egy ideális klíma lehet. Télen is forgattak, sok havas rész van benne, a vegetációs időszakban forgatott jelenetek is gyönyörű színben pompáznak a kristálytiszta levegőben. És az a vicc, hogy alacsonyabb szélességen vannak (vagy talán pont azon), mint hazánk.
#644936

Köszi ezt az összefoglalót! Az ilyenekért érdemes ide járni. (Még én is megértettem nevet  )
#644930
Igen, ez igaz, egyetértek (csak, hogy beszálljak a vitába)... Én annyiban helyesbítenék az egésszel kapcsolatban, hogy télen fűti, ez egyértelmű, nyáron meg hűti, hát persze, hiszen eleve brutális tömegű, ráadásul magas szélességi körön lévő tengervízről beszélünk, aminek a hővezető képessége igen csekély, de pl. ha hideg tengeráramlat menne ott, akkor meg mégjobban hűtené nyáron, szóval szerintem a meleg Golf (Észak-Atlanti) áramlat valójában kevésbé hűti pl. Bergent, mintha hideg tengeráramlat "haladna" ott.  (igaz az is, hogy a ciklonképződés meg így aktívabb lehet arra, ami meg talán nagyobb eséllyel csavarhatja le oda a hideget nyáron is, de ehhez én már lehet kevés vagyok, kérjük Thermométer bejelentkezését, akármilyen néven is fut most nevet
#644926
Az magától az óceántól enyhébb, nem a Golf-áramlattól.
Persze enyhe áramlat itt is van, de az nem a Golf.
#644925
Pedig mindenhol ezt olvasni, hogy azért enyhébb a tél Norvégia nyugati patjainál is!  Világ életemben ezt tanultam Maga a partokat nem éri el de hatással van rá.
#644924
"... akik elmennek nyáron a magyar 40 fokból, a görög vagy török 45-be nyaralni."
Ajh, a természet győzni fog a populáris divat felett is, és hamarosan ők is északra fognak járni.
A számomra idegesítő az ilyenben, hogy akkor majd azt fogják harsogni, hogy ők mindig is ezt gondolták jobbnak - mi több ők teremtették ezt a divatot , a trópusok csak egy egzotikus kitérő volt.  nevet-
#644923
Nem. A Golf-áramlat nem éri el a skandináv partokat. Az afrikai kontinenstől nyugatra az Atlanti-óceánon kezdődik és a Mexikói-öbölbe ömlik, és útközben sok hőt nyel el. Ezután csatlakozik a floridai és a bahamai áramlatokhoz és együtt alkotják a tényleges Golf-áramlatot.
Több száz méter mélyen és 200 kilométer szélesen meleg tengervíz sáv folyik Afrikától nyugatra, Észak-Amerika partjai mentén, észak felé. Észak-Karolina közelében, a Hatteras-foknál északkeletre fordul. Ma már csak 50 kilométer széles a korábbi 100-200 kilométer helyett, és másodpercenként akár 100 millió köbméter vizet szállít Európa felé 2 méter/másodperc körüli áramlási sebességgel. Észak felé haladva a víz lehűl, mígnem 4000 méteres mélységbe süllyed a Grönlandi-tengerben. Európa előtt a Golf-áramlat ismét három áramrendszerre szakad: az egyik része délre ömlik a Sargasso-tengerbe Floridától keletre, egy másik keletre a Kanári-áramlatba, a harmadik pedig észak-atlanti áramlatként tovább folyik Északnyugat-Európába. Az Északi-sarkvidék felé vezető úton az észak-atlanti áramlat vize egyre jobban lehűl, és sóban is gazdagabb lesz a párolgás miatt. Mind a hideg, mind a magas sótartalom sűrűbbé és ezáltal nehezebbé teszi a vizet. Emiatt a tengerben több helyen is víztömegek süllyednek a mélybe: a Labrador-tengeren, Kanada és Grönland között, a Fram-szoroson, félúton a Spitzbergák és Grönland között, valamint a Dán-szorosban Grönland és Izland között. 
Skandinávia nincs az utitervben.
#644922
Ez mindenhol le van írva, 7. Osztályos tananyag, vagy ott a wikipedia!
#644921
Ebbe én is beszállok! nevet

1. Skandinávia, Norvég-fjordok, esetleg fent Tromsö
2. Svájci Alpok mondjuk 2000 méter környékén
3. Nyaralni pedig Grönlandra járnék. nevet

Csak röhögni szoktam azokon az ismerőseimen, kollégáimon akik elmennek nyáron a magyar 40 fokból, a görög vagy török 45-be nyaralni. nevet
Én ha megtehetném, hogy külföldre menjek nyaralni biztos, hogy az általam felsorolt helyek egyikét venném célba. 


#644920
Szomorú hogy az egészből csak ennyit értettél meg!zavarban
#644918
Ajánlanál irodalmat, ahol ez le van írva?
#644917
Hát ő, én jártam földrajz szakra (igaz minor képzés volt a töri mellé), de erre valahogy nem így emlékszem. A lengyeleknél meg olyan kánikula van mint itt nálunk most. Bohóc Dr. Sylvester taníts még kérlek. 
#644916
Pedig így van, olvass utána!nevet Részben ennek is köszönhető, pl Írországban ennyire hűvös a nyár vagy Franciaország nyugati partjainál. A tél pedig még  Norvégiai Bergen környékén sem hideg, hiába van magas szélességi fokon de télen fűti a Golf áramlat rendesen.
#644915
Hát ez nekem új. Alapból az év minden szakában hidegebb lenne a víz é-ny Európában, ha nincs az áramlat. 
#644914
Mindigis hűtötte nyáron, télen pedig fűti a nyugati partokat!
#644913
Ha költöznék akkor 1000 mm es éves átlag a minimum! Nyilván fantázia van csak pénz nincs hozzá laza
Top 1 : Kanada Quebeec városa
Top 2: Szlovénia hegyvidéki területei
Top 3: Ausztria Mariazell
A fehér kari itt is garantált!

És én még mindig örülhetek, hogy Magyarország szerencsésebb területei közé tartozok ha már költözni nincs lehetőségem.
#644912
Mióta hűti a golf áramlat skandináviát nyáron? 
#644907
Akkor itt van ez úti célnak, kb. 550mm éves csapadékkal és ritkábban van hőség, forró nap. A fehér kari viszont garantált.
Jekatyerinburg

#644902
Egy Skandináv nyár klimáját nem hasonlithatsz össze egy Magyarországival, ott a Golf áramlat hűt rendesen nyáron, ezért jóval hűvösebb van. Ettől függetlenül ott is melegszik a klíma, csak még az elviselhető tartományban mozog. A melegből nekem is elegem van, sőt a legtöbb embernek is, de ha panaszkodok attól sem lesz hűvösebb egy fokkal sem.
#644898
Most éppen lehet, "de ez lényegtelen".
vidám ok.
"Skandinávián és Nyugat-Európán kívül" vidám pár millió négyzetkilométer ahol emberi idő van, mit számít az Bohóc 
#644895
Most éppen lehet, de most nézzél hozzá egy Európai aszálytérképet is! Skandinávián és Nyugat Európán kívül mindenhol aszály van, kisebb területeket leszámítva.
Nem beszélve a Balkánról ahol nem ritkák a 45 fokok sem, szar a helyzet de lehetne rosszabb is!
#644894
Most:
Pécs TTK:  32,4 
Varsó: 27 fok
Gdansk: 23 fok
Krakkó: 28 fok
Bohóc

#644890
Ne foglalkozz vele, beteg, másokat is zaklat.
#644887
Sajnos a GDPR miatt, semmilyen adatot nem adhatok ki, pedig lenne mit. Rendkívüli ami történik itt (is) a munkahelyemen. A "mindmeghalunk"-ra is tudnék mit írni. Biztos túltoljuk, ez lehet a gond. 
A villanyórát tegnap csekkoltam, osztottam-szoroztam nos az is kemény lesz. 
Örülök, hogy másnál a fűnyírás a legnagyobb gond, itt Mediterrániában, no meg az Alföldön katasztrófa van. 
A múltkor volt az a vihar, akkor volt egy kis felfrissülés, bár az aszályon ez semmit se segített.
Idén írtam télen, ja várj olyan nincs, szóval kora nyáron, talán februárban, hogy brutális a pollenszezon az akkori rekordmeleg miatt. Na már most, a mostani por-parlagfű-etc kombó ma reggelre már konkrét orrvérzést generált nálam. 
Lassan tényleg el kell kezdeni azon gondolkodni, h takázni kéne innen az Alpokba vagy valahova északabbra, mert már semmilyen szinten se élhető ez ország, a millió gond mellett megdöglünk a melegben és megfulladunk az allergiától. A 13 hónapos kislányom konkrétan szenved, hiába a klíma, nem nyomathatom rá telibe, mert az más problémákat okozna. Izzad, nem alszik. szomoru
hányhány

Utolsó észlelés

2024-09-22 21:29:33

Szentmártonkáta

10.3 °C

na00

RH: 79 | P: 1017.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.