2024. szeptember 28., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#36886
Már ne is haragudj, de egy síkvidéki,júniusi Hózivatar valódiságába nehéz nem belekötni! Hány éves voltál?
UI: Látom volt ,aki már utána nézett. Ahogy gondoltam, kizárt, hogy nálad akkor hó esett!
Az idõ van, hogy megszépíti, vagy túl dramatizálja a tényeket. kacsint
#36795
A hatvanas éveket meridionális uralom jellemezte! Kemény havas telek, belvíz, viszonylag sok csapadék volt a meghatározó. A belvizi problémákat leszámítva óriási jelentõsége (is) van egy hosszabb csapadékos idõszaknak, végre telítõdnek a talaj mélyebb rétegei vízzel. A 80-as éveket a derékvastagságú cserkófák (stb) kipusztulása jellemezte éppen a mélyre kiható aszály miatt. Bízzunk benne, hogy a faggyal kapcsolatban nagyot tévedsz! nevet
#36789
Igen, én is a periodikus változásban hiszek, vagyishogy volt egy zonálisabb 60-as 70-es 80-as évek és 90-es évek eleje, most 15-20 éve van ez a blockinguralom.
Mintha ez most lenne a csúcson, nagyon remélem, hogy lassan vége lesz, és újra visszatér a nyugatiasabb áramlás. Mondjuk ennek a metnet fórumozói nem örülnének, mert lényegesen unalmasabb idõjárás lenne.
Folyt. köv. valamikor késõbb, rohanok.

Borzalmas úgy járni-kelni, azzal a tudattal, hogy amik most még tele vannak gyümölccsel, levéllel, virággal, péntek reggel meg fognak semmisülni.
#36777
Köszi, ez az, amire nekem most nincs idõm nevet
Biztos, hogy 10-e elõtt volt, szerintem max. 3-4-e lehetett. De tényleg nem emléxem napra pontosan, bakker, végül is 20 éve volt nevet A Tmax meg egy dolog, mert azt 24 óra idõtartamban mérik. Reggel egy szál pólóban mentem suliba, még siránkoztunk is, hogy hogy megyünk haza. A tanárunk sápítozott, hogy ilyet õ még nem látott. Délelõtt sütött a nap, és a tegnapihoz hasonlóan jött vihar (csak korábban), koromfekete felhõ, viharos szél. Esõvel kezdett, de hamar átváltott. Jégre nem emléxem, de lehet h volt az is. Csak a háztetõkön és a füvön maradt meg a hó, és az is csak addig, amíg esett, utána perceken belül elolvadt. Én azóta se vezetek naplót az idõjárásról, így tényleg csak az emlékeimre hagyatkozhatok. A képek most is elõttem vannak, így a jelenséghez nem fér kétség. A júniusban pedig 99%-ban biztos vagyok. De ha valamelyikõtök nagyon ráér, visszanézheti május 15-ig az adatokat, és elfogadom, ha tévedtem nevet
#36775
Jó anyag lehetett.

beillesztett kép

nevet

Amúgy megnézve a két idõpontot... a közelben sem volt 0 fokos izoterma sem.
#36774
Én akkor fakutyáztam lent a kanálison, sosem felejtem el. kacsint
#36773
Tavalyelõtt és azelõtt nagyon úgy nézett ki, hogy így lesz. Már írtam is Alinak, hogy szedje össze a tevéket, amikkel majd a homokdûnék között közlekedhetünk. De a tavalyi év miatt visszamondtam. Nagyon meg is sértõdött.
#36772
Megnéztem,max jégesõ lehetett(majd ezt is megnézem)de a maxok minden nap 20 fok felett voltak,sõt inkább 25-28 fok.
91-95-ig néztem, a leghidegebb 91 június 9-én volt akkor 15 fok volt a max és 20mm esõ hullot(med)..a többi napon(jun elsõ 10 napját néztem)bõven melegebb volt,talán nem is volt 20 fok alatti max..
A jó szándék és az izgalmas helyzetket keresés izgalma vezérelt,nem a rosszindulat és a számonkérés.Lehet máskor volt.. kacsint
#36771
Csodálkoztam volna, ha valaki nem kötött volna bele nevet Sajna akkor még fényképezõgépem se volt, nemhogy mobilom, így saját bizonyítékkal nem tudok szolgálni. Archívumban bogarászni meg nem érek rá, mert az év nincs meg pontosan. 4 évig jártam gimibe, 91-94 között volt valamelyik júniusban, az utolsó tanítási napok valamelyikén. Amellett, hogy a jégesõt nem túl nehéz megkülönböztetni a havazástól, nyeregtetõ ritkán fehéredik jégtõl, merthogy a jég lepattog róla. De semmi kedvem meddõ vitába belemenni. Valóban kicsi a valószínûsége egy ilyen eseménynek, talán ezért is emlékszem rá ennyire élesen.

Mindenesetre örülök, hogy te is ott voltál, így könnyedén meg tudod cáfolni, amit láttam nevet
#36766
Emlékszem olyan írásokra a 80-as évekbõl melyek arról szóltak hogy 2000-re az Alföld sivatag lesz homokdûnékkel.Ehelyett majdnem úszik minden.

Már ment a kábítás akkor is!
#36763
Már bocsánat, de én szinte kizártnak tartom, hogy az általad említett esemény Június elején történt! Még a május eleje is necces lenne... Vagy pedig jégesõ volt ,amitõl Kecskeméten valami fehéredett, de júniusban biztos nem Hózivatar!
#36762
Bizony hogy volt júniusi havazás a Bükkben -értesülésem tuti forrásból származik. Egri ismerõsöm mesélte, hogy jónéhány évvel ezelõtt (a pontos dátumra persze nem emlékezett) június elején õ Bánkúton síelt! havazas
#36759
Nézd meg a mostani három írást a hosszútávúba pont errõl szól. (Thermometer, és Salo írásai) Véleményem szerint amit õk is írnak és én is mindig hangoztatok, hogy periodikus változás van. Nagyon sok olyan adatot gyûjtöttem én is össze ami ezt igazolja, errõl beszéltünk már. Amit Te ténylegesen "visszasírsz" az bizony a 70-es évek:-), de abból volt a kevesebb ezt hidd el nekem. A nyugati áramlás befolyása döntõ tényezõ, de a medence speciális helyen van, ezért sok más hatás befolyásolja.
Abban megegyezhetünk, hogy azért most a média hatása valamint, mindenikek van fényképezõje, kamerája nete stb, hogy az információ sokkal gyorsabban áramlik, mint 50 évvel ezelõtt. 1951-ben az érpataki eseményt Te ott Becsehelyen mikor tudtad volna meg? Valószínû, hogy soha sem, most eltelt 3 másodperc és fél Európa tud róla, ezt is figyelembe kell venni.
Én azt mondom, hogy olyan gyerek cipõben járunk, hogy az szinte mi sem fogjuk fel. Emlékezzünk vissza a 90-es évek elején tett kijelentésekre, hogy 2000 után hazánkba már nem lesz hó. Azt hiszem idén is rommá lapátoltam magam és tavaly is:-) Ezzel nem cáfolom a változást, mindössze azt nem tudjuk, hogy merre megyünk, mi felé haladunk és mi volt pl 20-as években, tehát a múlt eseményeit, a jelenbe alkalmazzuk.
#36754
Én emléxem Kecskeméten '92 vagy '93 június elsõ napjaiban (1-4 között vmikor) hózivatarra. A konkrét idõpont nincs meg, de emléxem, hogy suliban voltunk órán és döbbenten néztük, ahogy fehérednek a tetõk odakint.
#36746
Úgy önmagában egy május 6-ai fagyos éjszakában nincs semmi rendkívüli, bár amennyiben egy -4-6 fokos érték is kikerekedik valahol valamelyik sík vagy völgyi állomáson, akkor azért az figyelemreméltó.
De!
Ha csak ezt az egy eseményt vesszük, akkor nem rendkívüli, viszont ha a 2000-es szegedi abszolút(?) csapadékminimum rekordot, a 2007-es abszolút(?) hõmérsékleti maximumrekordot, a kettõ között a 2003-as -27 fokot, aztán a 2010-es abszolút(?) csapadékrekordot vesszük, utána most meg 4 hónap alatt esett 60 mm, rendszeresen károkozó jégesõk vannak áprilisban, most szétfagy minden, elõtte egy hónapja 28 fok volt, szóval hullámvasútra hasonlít az egész, mégpedig meredek hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel.
Azért nem lenne muszáj ennyire felmenni a hegyre meg le a pincébe, sokkal kiegyenlítettebb is lenne, nem lenne muszáj minden nyári frontnál jégesõtõl rettegni, vagy a hajnali-reggeli(!!) órákban rendszeresen jégesõre ébredni.
A klímánk a múlt évszázad második felében sokkal kiegyenlítettebb volt (köszönhetõen a stabilabb nyugati áramlásnak), akkor is voltak szélsõségek, csak epizódjelleggel.
Az utóbbi 10-15, lassan 20 év sokkal sûrûbben tûzdelt szélsõségekkel. Ez meg véleményem szerint a szokatlan gyakorisággal, szokatlan idõben és szokatlan helyen kialakuló feltûnõen erõs anticiklonok uralmának köszönhetõ. Ha végiggondoljuk ezeknek a blockingos helyzeteknek az áramlási viszonyait és azok következményeit, akkor logikus is, hogy merõben más idõjárási szituációkat produkálnak, mint a dinamikus, az elmúlt évszázad döntõ részét jellemzõ nyugati áramlás.
Szóval önmagában egy ilyen esemény nem lenne sok(k), de amikor ezek az események halmozottan fordulnak elõ, akkor az már rendkívüli(bb).
Rengeteg példám és információm gyûlt össze ezekrõl az utóbbi években, ezek alapján írom ezeket.
A tavaszi fagyokra visszatérve: valamikor belinkeltem egy tanulmányt, ahol az összegyûjtött adatok szerint az elmúlt 15-20 évben a tavaszi fagyok sokkal gyakoribbá váltak és erõsebbek is lettek. Én is végignéztem az adatokat, és valóban így van.
#36745
Van valami benne, mert augusztus középsõ része igazi hõhullámot hozott 40-41 fokos csúcsértékekkel. Pl augusztus 16-án 40,2 Nyíregyháza. Sajnos melegebb érték nincs fenn pedig ennél volt magasabb mért hõmérséklet is ott augusztusban azt hiszem talán 41,1 fokot is mértek abban az évben. Mint ahogy a 42,2 fokos talán országos csúcs sincs fent sehol, amit mértek Szerepen augusztus 12-én 1921-ben. Ez biztos, a saját szememmel láttam az OMSZ könyvtárában hivatalosan elfogadott évkönyvekben szereplõ érték, de feldolgozva nincs. Így nincs is a rekordok között sem, ezért a "gyenge" 2007-es szerepel 41,9 fokkal!:-) ÁÁáá és még mennyi ilyen van. Antibulvár szerint talán a dédunokáink fogják majd látni ezeket. Ami most rekord dõlhet meg valószínû, hogy nem is lesz rekord, hisz lehet ezektõl szélsõségesebb értékeket is találni. Ezért szegény ember fõz amivel tud, mi meg ezekbõl garázdálkodunk hnmmm:-)
#36743
Az 1952-es évet említette édesapám is, mint olyat, ami éhínséggel. Minden kifagyott és utána, mint mondta, bejött egy két és fél hónapos szárazság.
#36742
Köszönöm a statisztikai adatokat.. hideg
#36736
Sajnos a téltábornok utolsó, remélhetõleg utolsó rúgása újult erõvel támadta ismét a térséget:-(
Egyébként májusban ez azért annyira nem ritka, hisz hazánk területén síkvidéken május 21-én hullott az utolsó hó méghozzá Pécs tarja ezt a szép dátumot 1952-bõl, olyannyira, hogy reggel -2,6 fokot mértek. Kékestetõn május 29 ez az idõpont, de a Bükkben tavaly is elõfordult május végén hózápor, sõt talán nem hivatalosan jegyeztek fel június elején is ott szilárd csapadékot, de errõl Robi többet tud:-)
Sajnos ezek az ilyen erõs hidegbetörések kellemtelenek, de a medence velejárója májusban, így ebben nagyon rendkívüli nincs. Sajnos az, hogy ezt azért évrõl-évre át kell vészelni a természetnek, de gyakori példa van erre. Nem hiába fagyos szentek és az Orbán napi fagy is gyakori ami már május 25, és bizony arra a napra -3,2 fok a rekord.
Egyébként hazánk területén az utolsó rekord fagyos napot, mikor fagypont alá csökkent a hõmérséklet június 7. tatja 1962-ben mértek Kékestetõn -0,4 fokot.
#36732
Tmin 3,2°C, most örülök, hogy szeles helyen lakom, ez talán megment minket a hét további napjain is.

Utolsó észlelés

2024-09-28 12:58:39

Szentmártonkáta

14.3 °C

na00

RH: 91 | P: 1013.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.