2024. november 29., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#137469
Peremciklon a barátom! nevet
#137467
Ó hát igen, a medi az már más téma, az már minõségi hideget is forgat nevet Meg Donnie védjegye, a peremciklon is alakulhatnevet
#137465
Ez igaz, de ha maradna a fagyos levegõ az általad említett hideg utánpótlás hatása alatt, könnyen generálódhad mediciklon, ami felhozhatja a pozitívet fentre, és már kész is. Az esélye ennek nyilván megvan, de elõbb lesz 10 cm hó.
#137459
Az egész azért érdekesebb ennél; az Északi-sark felett egy igen stabil (bár nem túl acélos, de hatásos), viszonylag enyhe AC ül az egész elõrejelezhetõ idõszak alatt, mely egy kvázi-polársplitet okoz. Az egyik hidegmag Szibériától a skandináv térségig húzódik, akár -30 fokos T850-nel, ez magyarázat is a beszívott hideg légtömegre. Érdekes továbbá a teknõ igen tartós fennállása (jet-zavar), mely idõnként akár Afrikáig is lenyúlik, ez megintcsak magyarázat, hogy Ny-i áramlással miért is jön hideg - az áramlás ezt a légtömeget csapolja meg. Ritka érdekes helyzet. Örülhetünk, hogy nincs retrográd áramlás (ilyenkor nem lenne meglepõ), hiszen az a grönlandi csigagyárat indítaná be, az pedig nálunk nem a hideg-havas tél motorja.
#137458
A Kis-jégkorszakban volt rá példa, hogy megjelentek az inuitok a Brit-szigeteknél nevet Akkor elég mostoha körülmények (jég is) voltak az Északi-tengeren. Behozza még a jég azt a 1,5 millió négyzetkilométert a 40 éves átlaghoz képest, majd még hozzáfagy kb 3 millió, ahhoz, hogy elérje az akkori maxokat, továbbá plusszban ráfagy még 2 millió és készen is vagyunk hideg
#137456
Igaz, lehetne jó helyzet (írtam én is, "fenomenális havazással összehozva"), de a folytatás is ilyen: Link . Wetsom: így már világos, végül is ez adja a helyzet különlegességét.
bluli: óceán felõl ide hideg levegõ nem igazán jöhet, pláne Grönlandról nem. Ahhoz elõször be kell fagynia az óceánnak Grönland és Skandinávia között nevet
#137454
Így igaz. Emellett ha mégis befordulna a pozitív légréteg, lent meg marad a folytonos fagy, akkor a pirosriasztásos ónos esõs helyzetektõl sem vagyunk megmentve. Nagyon sok mindent foglalhat magába a következõ idõszak idõjárása.
#137449
Azt mondjuk hozzá kell tenni, hogy talaj mellett akkor is 10-12 fokos levegõ fog tódulni az óceánról, ha fent a magasban -5 alatt is van akár. Szóval a ránk való hatásában az lesz a kérdés, mi történik az alatt a ~2000 km alatt, amíg ideér? Milyen terület felett halad át? Ha sok hó esne tõlünk nyugatra (megvan az esélye a következõ napokban!), akkor ez az alacsonyan tóduló levegõ is le tud hûlni talán annyira, hogy itt pl. szilárd csapadékot adjon (mert hogy nedvesség is lesz benne minden bizonnyal szépen).

Nagyon érdekes szituációk jönnek, igazi csemege lesz ez annak, akit ezek a dolgok foglalkoztatnak nevet
#137448
Ilyet valóban ritkán látni. Folyamatos hideg-utánpótlást jelentene az óceán felõl. A kérdés, hogy egy ilyen mennyire tud tartós lenni.
#137447
Igazából azért nem hoz az elsõ ciklon felmelegedést, mert két AC között palacsintává lapul és a meleg levegõ Grönlandról próbálja beszívni:
Link
Nem meglepõ módon, nem sok sikerrel. laza

Rudolfking: Az a normál zonális áramlás lenne, ami most nem lesz. Ahhoz, hogy felmelegedés legyen, az Azorinak erõsödnie kellene, de nem igazán látom ennek jelét hosszabb távon:Link
P kapitány: Azóta vagy MetNet-es és azóta nem láttam ilyet. vidám
#137446
A piros útvonal akár hideg skandináv ciklonokat is jelenthet, peremciklonokkal. Jó kis 2003 Februári helyzetet nevet
Simán megúszható az enyhülés, amennyiben keletrõl is kapunk hideget elõtte, amit a peremciklon be tud rántani. Pont a te linked t850-es párján látszik, hogy honnan jönne: Link
#137442
Elég érdekes makroszkopikus elrendezkedés lesz a jövõ hét közepétõl, mondhatni az utóbbi 6 évben ilyen nem volt.

A legszembetûnõbb dolog az, hogy hiába jönnek nyugatról ciklonok nem látszik felmelegedés, ehelyett sokkal inkább hûl a levegõ.
Készítettem egy ábrát, hogy miért is van egy így:
Link
A zöld nyíllal jelölt pálya a zonális ciklonok által legjobban bejárt út, ez hozzánk egyértelmûen felmelegedést hozna, a piros pedig a várható útirány, ami bizony nem szokványos. Van a képen egy fekete nyíl is, ami megmondja, hogy miért is van ez a furcsa irányítás, bizony ahol a ciklonoknak kellene haladniuk ott most keleti az áramlás egy sarki magasnyomású képzõdmény miatt, ami blokkolja a nyugati áramlást. Összefoglalva, hiába tûnik úgy, hogy zonalitás kezdõdik, valójában egy nagyon ritka blokking helyzet alakulhat ki.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 01:36:56

Ercsi

3.8 °C

31500

RH: 82 | P: 1021.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.