Kissé másként, de lényegében ugyanúgy látom a dolgokat. nevet

Pár további gondolat az e heti fagyveszélyrõl, és a hétvégétõl kezdõdõ idõszakról.

A tõlünk ÉNy-ra elhelyezkedõ masszív anticiklon és fekete-tengeri ciklon közös áramlási rendszerében, ÉK felõl meglehetõsen nagy dinamikával az ilyenkor megszokottnál (T850 +7 fok körül) jóval hidegebb légtömegek érik el a Kárpát-medencét. Link

A kiragadott kép kicsit csalóka, mert úgy tûnik, hogy igazi "lábas" hideg ér el minket a mostanra már téliesített szibériai térségbõl Link (jó pár helyen zord nap, néhol már -20 fokot közelítõ Tmin). De a várható harmatpontok árulkodóak: a hidegnyelv bázisa kezdetben a Sarki-óceán, aztán keveredik valamelyest a szibériai "lábas" hideggel, de a még enyhébb-nedvesebb Kelet-európai-síkág fölött ismét hígul. Az emlékezetes, 2013. októberi eleji hidegelöntést nyomokban sem közelíti a mostani. Akkor a totál száraz, felszínközeli levegõnek hála, még a melegedési fázisban ("utolsó éjszaka") is ilyen minimumok születtek. Link

Csütörtöktõl a magasban erõs melegadvekció indul meg, szombat reggelre már +10 fok fölött járhat a T850, így e paramétert figyelembe véve reálisan péntekig, esetleg még szombatra virradóan lehetnek meg a fagy feltételei.

Eleinte azonban az egyéb feltételekkel lesz probléma. Az elõttünk álló éjszakán a felhõzet, a szél és a magas harmatpontok együttesen akadályozzák a komolyabb lehûlést.

Szerdán és csütörtökön hajnalban már nagyrészt derült idõre számíthatunk, ÉK felõl beáramlik a szárazabb levegõ is. Ám ekkor még az ország nagy részén bõven elég lesz a légmozgás a hideg légtavak gyakori felkeveréséhez. Regionálisan viszont már elõfordulhatnak szélcsendesebb idõszakok, amikor gyorsan csökkenhet a hõmérséklet. Ez elsõsorban a nyugati, északnyugati tájakat érintheti, valamint kisebb eséllyel Észak-Pest, Nógrád is érintett lehet. Utóbbi területen az ilyen helyzetben szokásos, "kettõt elõre, egyet vissza" elv alapján hûlhet a levegõ, az idõnkénti szélerõsödéseknek megfelelõen.

Én úgy számolom, hogy szûkösen ugyan, de szerdán még nem, viszont csütörtökön már nagy eséllyel meglesz az elsõ, õszi, síkvidéki fagy. Bõven benne van a pakliban, hogy elsõként nem a Top fagyzugok, hanem valamelyik nyugati állomás húzza be az elsõ negatív értéket. Ilyen helyzetben Pér, Pápa térsége is szépen le tud hûlni, nem beszélve a zalai, alpokaljai, bakonyi völgyekrõl.

Pénteken viszont az elõzõ napi szezonrekordnak nagy eséllyel búcsút is inthetünk. Ugyan már megkezdõdik a magaslati melegedés, de ezzel együtt az alsó légrétegben sokfelé leáll a légmozgás, érdemi felhõsödés pedig továbbra sem valószínû. Országos átlagban biztosan ez lesz a leghidegebb éjszaka, de szerintem TopMin tekintetében is. Nagy tétben mernék fogadni, hogy Zabar viszi majd a prímet, én -1,5 fok környékére várom az alját.

Szombatra, mint említettem a T850 már 10 fok fölött fog járni, ilyen érték mellett nehezen tudom elképzelni, hogy a speciális helyeket kivéve (töbrök, stb.) fagy alakuljon ki. Esetleg Zabar, de ott sem lesz egyszerû. Ráadásul a túl gyors melegedés segítheti a köd/rétegfelhõ képzõdést is, bár annál talán még szárazabb marad a levegõ, hogy ez bekövetkezzen.

Százalékosan kifejezve, valahol fagy esélye az országban, lakott területen:

Szerda: 20-30 %.
Csütörtök: 70-80 %.
Péntek: 99 %.
Szombat: 40-50 %.

-----------------------------------

Aztán még egy-két mondat a melegedésrõl.

Szombattól bizony röpködni fognak a 20+ fokos Tmax-ok az országban. Ez persze október elején korántsem rendkívüli dolog (a rekordok még 30 fok fölött), de ismét az átlagnál melegebb idõ várható. Vasárnap kis szerencsével a nyári nap is beüthet valahol, kérdés, hogy mennyi felhõzetet szenved össze az inverzió, az alacsonyszintû szél egész jónak tûnik, a T850-rõl nem is beszélve.