2024. november 23., szombat

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#1851
Kicsit primitív, de nagyvonalakban szerintem érthetõ:

beillesztett kép


A fehér vonallal körbehatárolt terülten nem lenne meglepõ, ha bedurranna, a vékony, piros vonallal körbehatárolt területen pedig számíthatunk rá - szvsz!
Én pont a határán vagyok , +- 50 km! nevet A szakértõk nyilatkozataira is kíváncsi vagyok nevet
#1850
Jöhetnek a térképek sorban a zivataresélyekrõl! nevet
Joejack, Neofita, Derick merre vagytok? zivatar Este ha ráérek, firkantok én is szerintem.
#1849
Gyakorlatilag pontosan ebben reménykedtem, hogy így alakulnak a dolgok, ahogyan... nevet
Kicsit régebben a száraz idõszak derekán elmélkedtünk, hogy mitõl várhatjuk az idõjárás csapadékosra fordulását... [esõ]

Nagyon bizakodó vagyok, április végre izgalmas idõt hozhat. Ez a fránya áramlás végre csak befordul annyira, hogy ne csak átrobogó-félszáraz frontokat hozzon, hanem ciklonokat generáljon a közelünkben. [esõ]
Azt sem bánom, ha hûvös vagy hideg hetek állnak elõttünk, a szép idõbõl jutott elég mostanában. nevet

Szerk. : Elnézést, topicot tévesztettem, helyezzétek át a megfelelõ helyre légyszi! nevet
#1848
Folyamatosan figyelemmel kísérem a hétfõre várható eseményeket, és furcsa, hogy a GFS "csak" 0,-1 fokot vár.
Az okot abban sejtem, hogy elég erõs szelet vár éjfélre Link meg reggelre mégerõsebbet Link
Tapasztalatból tudom, hogy ebben az esetben az alsó légrétegek nagyon le tudnak hûlni, míg a dombokon a szél miatt magas hõmérséklet lesz.
Nagy inverzióra számítok.
#1847
Bocsánat, akkor ez így nem jó! Nem figyeltem, hogy vasárnapról írsz.
A lényeg: változékony hétvége lesz!
nevet
#1846
Épp kérdezni akartam. nevet
#1845
Az holnap lesz.
#1844
+ mindehhez még komoly szél is párosul, akár orkán erõsségû is, ahogyan azt az imént jelezte elõre Pitom a tv-ben.
#1843
Vasárnap lesz a király északon, ÉK-en, amikor ránk húzódik középszinten a hidegmag, miközben 850-en már elkezd melegedni.

Jó kis záporok, graupel-záporok lesznek 10 fokban, fent a hegyekben meg hózáporok. hideg

Vajon bedörren majd néhol? nevet
#1842
Szerintem nem lesz semmi, az Alpok mindent kinyír délnyugaton, ezért is lesz meleg. vidám
#1841
Holnapra elképzelhetõnek tartom észak felõl egy vonalas konvektív rendszer érkezését, amely a Dunántúl DNY-i részén okozhat akár zivatarokat is, látványos peremfelhõzettel.
#1840
Baranya elõterében továbbra is sanszos lehet.
Lentebb említettem, hogy ez a holnapi nap "nem egy acélos helyzet".
#1839
Holnap elég jó északnyugati szél lesz, így szerintem a GFS a szokásos fõnös bemelegedés miatt vár délnyugatra némi labilitást, de nedvesség nem nagyon lesz hozzá: Link Majd este a fronttal érkezhet a nedvesebb levegõ, de akkor meg már labilitás nem lesz.

Így talán az észak-horvát hegyekben lehet egy-egy zápor, esetleg zivatar, de síkvidéken szerintem nem lesz számottevõ konvekció.
#1838
A szokásos ECM vs GFS bunyó. laza laza
Link
#1837
Sõt inkább még alatta, tehát fõként Horvátország illetve Szerbia nyugati részén. (Erre nagyobb az örvénység és a nedvesség is)
A szél is nyugati és északnyugati így inkább elviszi tõlünk a rendszert.
Ha egyáltalán lesz valami, mivel Cape 0...
#1836
CAPEtelenség:
Link
laza
Én nem várok holnap zivatart DNy-on, csapadék sem nagyon várható az esti órákig.
#1835
Nem lennék meglepve, ha holnap délután a délnyugati határvidék (Baranya déli, délnyugati szeglete) elõterében kialakulna zivatar. Labilisnak ígérkezik a légállapot (GFS: TI 0,-1 °C, VT 29-30 °C).
Nem egy acélos szituáció, de egyelõre ezzel kell beérni... zivatar
#1834
Nem lehetetlen.
Fõleg, hogy az elõzõ éjszaka csak hajnali 3 órás mérésnél ment fagypont alá, most meg már a 11-es mérésnél fagy.
4 órás fórban van, ha óránként egy fokot számolunk, akkor pont -9-10 fok között állhat meg.
Hétfõ reggelre -4 fokot vár oda a GFS.
Ha 10 fokos fagyzugfaktorral számolunk, akkor közel lesz a -15 fokhoz.
A hétfõi hidegrekord -8,6 fok, az tuti megdõl, nem is kevéssel.
#1833
Zabar és a GFS.

Ma:

T850: +0,5 fok.
Td: 0 fok.
Tmin: +4 fok.

Induló Tmax: 22 fok. Mért Tmin: -6 fok!!!

Holnap:

T850: 0 fok.
Td: -5 fok.
Tmin: +2 fok.

Induló Tmax: kb. 14-15 fok. Mért Tmin: ???

A napi hidegrekord: -9.8 fok, 1998, Szécsény.
#1832
Egy kis verifikáció.

Link Leginkább semmi lett belõle, bár DNy-on azért volt némi csapadéktöbblet.

Link Nagyjából a vártnak megfelelõen alakultak a dolgok, a melegrekord is akkor jött, amikor "kellett" neki.

Idõközben Lász mester kiderítette a 17-i, zabari szélsõértékeket: -7,1 és +21,0 fok, tehát 28,1 fok volt a napi hõingás, épphogy nem lett abszolút rekord!

Link Végül csak záporok lettek, reálisan ennyi volt várható.

------------------------------------

No és akkor egy kis pre-latolgatás.

Jövõ hét szerdára (28.) szépen fûtenek a modellek. Jelenleg egy 7 fokos T850 max tûnik esélyesnek, bár az ENS-ek még jóval hûvösebbre várják a tetõzést.

Mindenesetre az aznapi melegrekord elég alacsony, csak 24,5 fok, ehhez egy 8 fokos T850 nem ártana, de pl. a reggeli ECMWF kissé kiugró operatívja már 9 fokot is adott. Szóval pár nap múlva vissza kell térni a dologra. nevet

Emellett a napi hõingás abszolút rekordja továbbra is veszélyben lehet a száraz, hidegöblítésekkel tûzdelt idõben, de ezzel kapcsolatban még nem néztem ki konkrét dátumot.
#1831
Hát nagyon kíváncsi vagyok a mai napra. Eléggé kiszámíthatatlan a helyzet, a legvalószínûbb forgatókönyv szerintem, hogy ÉK-en és DNy-on is lesznek záporok, esetleg egy-két gyenge zivatar. Elõbbi helyen talajalapú konvekció is lehet, utóbbi térségben inkább csak emelt kvc. valószínû a felszín közelben romboló szétáramlás miatt.

Mindamellett nem zárnám ki ÉK-en a marginális SC-t. Persze a modellek szerint kevés hozzá a labilitás, de hátha tévednek. nevet
#1830
Egyelõre úgy tûnik, hogy az ÉK-i határvidék lehet a befutó. zivatar
#1829
Az elõttünk álló idõszak, azért tartogathat, némi esemény dússágot.Már ami az idõjárást illeti.Az elkövetkezendõ idõszakban Március 19-én elér minket egy hidegfront ami szórványosan okoz majd kisebb esõt záport,de zivatar tevékenység is lehet. Legnagyobb eséllyel Ék-en és Dny-on.Mindkét nagy világ modell(GFS,ECMWF) támogatja az "elégséges" Capet Ék-re, míg Dny-on csak az ECMWF érvel így. Az egyik legjobb csapadék elõrejelzõ modell az UM sajnos még(MOST) nem lát el odáig(,csak délig).(Akkor még csak Szlovákba lenne érdemi csapadék.)
És még ez rendben is van.
Hisz a csapadék hullás hazánkban 19-én 12ó után pár perccel léphet be az országba és nagyjából 21óráig fordulhat elõ. Nem akartam térképeket mentegetni avagy töltögetni,így csináltam egy amatõr maszek térképet a csapadék esélyest(%-ban), valamint bejelöltem a legvalószínûbb zivatar tevékenység határait(%-ban). Megemlítendõ tény,hogy vélhetõen az ország középsõ része Ény-Dk tengely mentén haladva(Gyõr-Kecskemét-Szeged) ki marad, majd a csapadékból. Ott valószínûleg inkább csak maga a felhõzet növekedés és szél erõsödés fogja jelezni a front áthalad tát. Ez alól Körös vidéke valamint a Kõszegi hg környezete élvezhet kivételt.Körös vidéke,azért, mert az nyugatias, enyhe ény-ias áramlás kellõ nedvességet lesz képes kipréselni a légkörbõl a közeli Bihari Hg. jó voltából.Valamint a Gfs alapján az éjszakára megerõsödõ északi szél Hajduban valamint Szabolcs megyében és az ország középsõ fele felõl érkezõ ény,nyugati szél kisebb összeáramlás vonalat hozhat létre azon a helyen.((Modell térkép futások idõpontjai:ECMWF 17.03.2012 00UTC ,Aktuális futás:GFS 12H ))
Íme a térkép: Link Kíváncsian várom hogy sikerül az elõrém,remélem nem lesz nagy buki a zivi elõrejelzésem. Igyekeztem minnél pontosabb és részletesebben felvázolni elõrejelzésemet a térképen.
Egyébként a zivatar valószínûségi térképet még csak most készítettem elõször, így nagyon kíváncsi leszek rá. Vajon mit sikerül a légkörnek alkotnia? nevet Remélem minnél nagyobb területen számottevõ csapadékot. Ráférne már a talajra...kacsint
#1826
No akkor, Lász mester hiányában rám maradt a szörnyû feladat, hogy szépen sorban végignézzem a rekordlehetõségeket. nevet

16.márc: 12,5 / 22,2
17.márc: 11,2 / 23,2
18.márc: 13,7 / 24,8

A holnap reggeli Tmin maximuma már most esélytelen. nevet

Holnapi Tmax: a mostanihoz hasonló, nagyon gyors melegadvekció (ma estétõl kezdve gyakorlatilag óránként +1 fok 850-en) általában nem sok jót jelent a felmelegedés szempontjából, fõleg szél nélkül. Jó kis inverziót okoz, az alsó légréteg behal, igen ideális T felülbecslésre. nevet Szóval holnap kora délutánra nyugaton már a +8 fok is befigyel 850-en, ráadásul jó száraz légtömeg érkezik. Viszont jellemzõen gyenge légmozgás lesz csak a felszín közelében, így nem lesz jelentõs átkeverés. Az inverzió máris kialakult, Kendig-csúcson 5-6 fok közé ragadt a T, stagnálás van, miközben a környékbeli alacsonyabb fekvésekben már csak 2-4 fok van és tovább hûl a levegõ. Így aztán holnap küzdenie kell majd a légkörnek, hogy ezt legyõzze, de azért az a 8 fok, az 8 fok. Ha csak 13-14 fokkal számolunk már akkor is veszélyben van a rekord, márpedig felhõzet hiányában ennyit simán be lehet kockáztatni legalább egy-két helyre, a fránya inverzió tartósabb jelenlétével is. Úgyhogy szerintem messze nem lehetetlen már holnap a rekorddöntés.

Szombati Tmin: száraz levegõ, továbbra is gyenge szél, max. magasszintû felhõk, szerintem esélytelen hivatalos állomáson. Talán valamelyik amatõr, dombi fekvésû mûszer bemérhet rekordértéket.

Szombati Tmax: 8-9 fokos T850, napos idõ ÉS délnyugaton feltámadó, de nem durva szél! Hát ez tökéletes kombináció kérem szépen, adjuk rá a 15-16 fokot, meg adjunk vagy 90 %-ot rekordesélynek. Kb. nincs pardon szitu.

Vasárnapi Tmin: a Dunántúlon kissé szeles marad az éjszaka is, viszont már gyenge hidegadvekció kezdõdik a magasban, ráadásul igen magas a rekord, szerintem ez is esélytelen.

Vasárnapi Tmax: 6 fokos T850, többfelé mérsékelt szél, helyenként már élénk, ami túl sok, magas rekord, esélytelen.

Tehát én úgy gondolom, hogy kronológiai sorrendben (igen vagy nem): N, N/i, N, I, N, N.

------------------------------------

Aztán. Napi hõingás abszolút rekordja. 28,4 fok, Zabar.

Péntek: kinéz egy maihoz hasonló Tmin, azaz -8 fok körül. 4 fokos T850 délután. Az elmúlt napokban, a szinte állandó, szélmentes konvergencia alatt is megvolt 14-15 fokos difi a 850 és 2m között, szóval a 18-19 fok reális lehet holnapra. Az már 26-27 fokos hõingás. Pár tized ide, pár tized oda és máris megvan a 28. nevet

Szombat: egy kellemes -5 fokra látok esélyt, nappal 8 fokos T850, +15 fok, az 23, meg 5, az 28. Ejjhajjjjjjj. Lehetnek zavaró magasszintûek nappal. Na és persze lehet köd reggel.

Szóval ezen rekord megdõléséhez már bõven kellene szerencse is, de én már elégedett lennék a 25+ hõingással is. nevet

Bocs, ha kissé elszaladt velem a ló, de hát mikor szaladjon el, ha nem rekordlatolgatáskor? nevet
#1825
Nem csodálkoznék, ha a kirúgott állapot miatt (amit ma Pitom is emlegetett a középsõ országrészben), megdõlne a hétvégén az eddig mért maximum érték.
A pénteki napon talán, a szombati napon jó 50% eséllyel gondolom, legalább megközelíti, esetleg eléri a hõmérséklet az eddig mért legmagasabb nappali országos maximum értéket. A nyári napot azért én még kicsit (idõben, km-ben) odébb tenném. Km-ben talán ott a határainkon kívül, a dny-i sávban, a horvátoknál elérhetõ.

Nagyon száraz (szinte az egész országban) a talaj felsõ rétege, ami nagyban segít majd a nappali kirúgódásban, de ugyanakkor éjjelente ugyanez iszonyat kisugároz, lehûl.
A hétvégi maximum értékek nagyban függnek majd, mennyire hûl le a levegõ az elõzõ éjjel, honnan emelkedik a 20 fok körüli, délen minden bizonnyal e-feletti értékekre a levegõ hõmérsékletre.
Egy fagyos- nyári napra még nem teszek tétet, de csak az utóbbi miatt. nevet

#1824
Azért annak nagyon örülök, hogy úgy értük el a 10 fokot ma Miskolcon, hogy nem volt zavartalan a napsütés (csak reggel), és -5 fok körüli 850hPa-s volt a T!

Azért ez reménykeltõ a hosszú hétvégére nézve! nevet

Ha csak ebbõl indulunk ki, akkor a zavartalan napsütés, az eleve gyengébb éjszakai lehûlés, és a közel 10 fokkal melegebb 850hPa-s T miatt: én még ide Miskolcra is 19-20 fokot várok szombat-vasárnapra, délen pedig az "álomkategóriának" számító nyári nap sem lehetetlen! nevet Vélemény???

Kíváncsi leszek, ki "vállalja be" elõször ennek az értéknek a megemlítését. kacsint

Jaaa és természetesen a Tmax rekordok (OMSZ adatbázis) reális veszélyben vannak 17-én (szinte biztos) és 18-án! nyelvnyujtas
#1823
Jó kis záporos nap lesz ez Ény-on, esetleg hódara elõfordulhat, de lehet, hogy túl enyhe lesz az idõ szilárd halmazállapothoz.(3-4°C 925, 3-4°C-os harmatpont).
#1822
Ez kemíny!

Link --> Link

6 óra alatt 10 fok mínusz, meglehet a 30 fokos VT.
#1821
A vasárnap gyanús egy-két graupel vagy hózivatar szempontjából. Persze jelentõs a szórás az ensemble tagok között. Link erõs a hidegadvekció, ill jó örvényességet biztosít a leszakadó örvény.
#1820
Nincs ebben semmi különös: Link Link . Átlagosan kb 2 fokos eltérés (keleten még annyi se), ez nem olyan rossz tõle. laza
#1819
A GFS vicces gyerek, eddig 15 fokot várt ide a csücsökbe, most a friss futás már "csak" 13-at Link , eközben Iklódon már most 14 van, vagy azóta már 15 laza
Lendván és Muraszombatban 15 volt 9-kor.
Eddig napsütés nem nagyon volt, de nagyon jó meleg langyos idõ van.
Most ép kisütött.
#1818
Sztem is kevés az esélye, most erre egy kerek 0%-ot tippelek nevet A maxit 15.8 és 17.0 közé saccolom.
#1817
Lássuk a holnapi napot rekord szempontból. Kevés az esélye de igazi csemege mert 29. lesz és ez a rekord 4 évente dõlhet meg csak:-)

Nyugat-Dunántúlon segítségünkre lehet ismét a fõn és ha gyorsan kiszáradunk és a felhõk is elvonulnak akkor van csipetnyi esélye. 19,5 fok 1960 Nagykanizsa, kevés esélyt látok de teljesen nem vetem el. 17 fok körülire tenném most a csúcsot a felhõk zavarnak most leginkább. Meglátjuk, hátha no:-)
#1816
Elég jól bejött, gratulálok.
#1815
A holnapi nap eseményeit következõ képpen alakulhatnak,meglátásom szerint.
Az UM,GFS,ECMWF szerint hajnalban ill. reggel az ország Ény-i és Dny-i felén fordulhat elõ esõ,zápor,hózápor,ami a nap nagy részében továbbra is elõfordulhatnak. Ami az ország más pontjait illeti: Délelõtt 9 és 12 óra között lehetnek a legideálisabb körülmények az UM szerint az Ék-i országrészben,ami késõbb áttevõdik a Tiszántúl többi részeire is. Ez zömében inkább záporok,hózáporok lesznek,de nem lehet kizárni egyes hevesebb gócban elektromos aktivitást sem.Ennek érdemi esélye elenyészõ,minimális.Ugyan ez igaz a délután,esti,éjszakai órákra, a Dunántúl északi és középsõ felére is.Halmazállapot téren legnagyobb esélyét inkább az utóbbiban látom, mi szerint inkább a vegyes és szilárd halmazállapotok lehetnek a jellemzõek. Míg a GFS 12óra és du.3óra közé teszi a kedvezõ körülményeket a Tiszántúlra,addig az ECMWF nem számol ezzel; említést érdemlõ csapadékot a Dunántúlon kívül csak a Körös vidékére tesz.

Összefoglalva tehát az holnapi nap folyamán az ország nagy részén egész nap elõfordulhatnak záporok,hózáporok,amiket az alapszéltõl függetlenül erõs olykor viharos Ény-i,Északi széllökések kísérhetnek.Zivatar,Hózivatar tevékenységet a nagy függõleges hõmérsékleti kontraszt miatt nem lehet kizárni. Esélye igaz minimális! ,de mint mondtam nem zárható ki.
A szemléletesség kedvéért készítettem egy amatõr térképet,mit hogyan várok.Milyen gyakorisági eloszlásban. 6órától-21óráig bezárólag. Csapadék valószínûsége százalékban = Link

Térségemre ( Demecser ) nem véletlenül rajzoltam kevesebb valószínûséget. Északkelet általánosságban véve jól szokott ugyan profitálni az Ény-ias áramlásból,de Demecser és térsége nem igazán.Itt inkább például egy esetleges Ény felõl érkezõ front vonal hoz kiterjedt csapadékot,de a front utáni záporos helyzetekbõl javarészt kimaradunk. Az Ény-i áramlásnál záporos idõjárási körülmények közt a hevesebb részek általában elkerülik a várost. Inkább Kisvárda-Mátészalka vonal és attól északra,északkeletre, valamint Nagyhalász-Nyíregyháza-Napkor-Nyírbátor vonal és attól délre,Dny-ra szoktak a csapadéktömbök kikerülni. Most sem számítok másra.
Talán betalálhat 1-2mm csapadék,de az Igazi favorit területet a Tiszántúlon a Hajdusságra teszem. Pontosabban a Hajdúszoboszló - Debrecen - Nyírbátor - Nyíregyháza - Tiszadob által bezárt területen belül.
Körülbelül ennyi. nevet
#1814

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#99724)
#1813

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#99723)
#1812

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#99722)
#1811
A nagy hõmérséklet-különbség nem lenne példa nélküli, az emlékezetes 2004. február 5-ei fõnös helyzetnél is megvolt a 20 fokos hõmérséklet-különbség. Miskolcon 1,5 fokos, míg Szentgotthárdon 22,5 fokos maximumot mértek aznap. (Biztos voltak korábban is hasonló helyzetek, csak akkor nem volt annyira szem elõtt tartva.)

Holnap viszont az átkeverés szerintem az ország egészén 5 fok fölé viszi majd a maximumokat, így ha itt nyugaton valahol össze is jönne a 20 fok, akkor sem lenne ilyen nagy különbség.
#1810
Itt csökken a T (5,4 fok) és a Dunától keletre a hideg nem vesz tudomást a zonalitásról, még minig fagy és havas meg ónos esõk esnek a hó mellett. Igazi csemege lesz, ha az ország egyik felén fagyna és hó esne, míg a másikon 20 fokban napozgatnának. Az utóbbi évek tapasztalatai után azt mondom: 10-20 éve ilyet elképzelni is nehéz volt,de manapság már nem lepõdünk meg semmin sem... nyelvnyujtas
#1809
Persze egy lassú mozgású melegfront jelegû változás volt a légkörben ma, de az elsõ fajú hidegfront vagy álfront már átkocogott itt a fennsík felett egészen 7,4 fokig emelte a hõmérsékletet most az esti órákban.
Az éjszakától a tényleges hidegfront is eléri a térséget megélénkülõ északnyugati szél kíséretében ami a szélcsatornában holnap napos, de száraz szeles idõt fog okozni. Ezt a Nyugat-Dunántúl úgy módosítja, hogy az északnyugati szél ott északi a domborzati viszonyok miatt és jóval gyengébb, mivel ilyenkor az Alpok hatása óriási ezért a lee, avagy a száraz oldalon fõnös helyzet fog kialakulni ami a 850hPa-os meleg levegõ miatt igen magas hõmérsékleti értéket fog eredményezni, fõként az érzékeny délnyugati-nyugati tájakon. Én még belekalkuláltam száraz légréteget a már magas napállás és az igen száraz talaj felsõ rétegét is, és mivel ott már hó sincs így kisebb körzetekben a 20 fok vagy talán a rekord sincs kizárva. Mondom ez egyéni gondolat, meglátjuk, nem gond ha bukom, ismét van mit tanulni az esetbõl:-) Imádom ezeket a csemegéket azaz igazság:-)
#1808
Remélem nem úgy jön be, mint a mai jó idõ. Itt ugyan 8 fok volt, de a borús,szeles, csepergélõs idõben nem volt valami nagy tavaszérzetem. Hallom a Tiszántúlon téli nap meg havazás is volt eddig. Mintha ilyet sem vártak volna mára... szomoru zavarban
#1807
Laci, én ezt még mindig kissé szkeptikusan fogadom, hiszem, ha látom és érzem.
Holnap mindenre fény derül.
Azért kívánok én is új rekordot!
nevet
#1806
Tegnap még csak a 20 fokot gondoltam holnapra, mára is ezt gondolom, de picit bátrabb vagyok így meg merek kockáztatni egy 21,0 fokos rekord döntést is. Nagyon jól kiszáradunk holnap a Dunántúl nyugati felén, délnyugaton szél sem lesz, és várhatóan a Nap is tûz már délelõttõl. 850hPa-on a 6-7 fok sincs kizárva. Hajrá rekord, hajrá tavasz! Elsõsorban Szentgotthárd, Szombathely, de Zala-megye is esélyes, akár Iklódbördõce is.

Szerk: OMSZ bevállalta holnapra a 20 fokot hmm nem volt rossz tegnapi elõérzetem, így már nem tartom lehetetlennek a rekord döntést, no még egyszer jó nagy betûkkel HAJRÁ REKORD:-)
#1804
7-8 óra körül kellene "robbannia" a légkörnek Somogy térségében. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi lesz ebbõl. Erõs esõ, komolyabb záporok, vagy tényleg összejön a zivatar is?! Vagy semmi. nevet
#1803
Nagyon nem lepõdnék meg, ha holnap este Somogyban lenne némi zivatartevékenység. nevet

Bár a modellek nem számolnak érdemleges labilitással, de arrafelé már nem pusztít a fõn, nedves lesz a levegõ, viszont így is elég magasra kúszhat a T. A hidegfront érkezése a magasban egész jó konvergenciát okoz, amihez NyDNy felõl örvényesség-advekció párosul. Volt már hasonló szituból zivatar a téli félévben.

Ugyanakkor az Északerdõben és északkeleten igazi téli idõ várható, jó néhány helyen egész napos faggyal, a magasban is havazas megfelelõ feltételekkel. Szóval hétfõ reggelig néhol simán eshet 5 cm körüli friss hó.
#1802
Brutálisan vad havazást, hózáporokat okoz Magyarországon is ez a ciklon.
Nagyon durva lesz nálatok Erdélyben, ahol nekikenõdik a hegységnek ez a csapadék. Röpke idõ alatt fognak brutális mennyiségek leesni a torlódás miatt.

Nálunk most a Dunántúlon alakul a nagy bumm. zivatar Pécsen lesz a csúcspont úgy érzem. zivatar zivatar zivatar

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 11:18:12

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

5.9 °C

31502

RH: 42 | P: 1023.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.