2024. november 01., péntek

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#27
Lenne egy kérdésem.Ha jól tudom az ameikai hurrikánok Afrika partjainál keletkeznek.Ha tévedek igazítsatok ki!
Az ázsiai tájfunoknak hol van a "bölcsõje",hol keltkeznek?
#26
Picit utánaolvastam, és mondhatom, hogy egy trópusi ciklon a patraszállása elõtti órákban a legintenzívebb, ha a tényezõk adottak (a legfontosabb a meleg óceán-tengervíz, ami a Karibi-térságbõl usa felé vándorló hurrikánoknál adott) hozzá.
Aztán a partaszállásuk után gyors leépülés, esetleg alacsonyabb szélsebességgel átmenetileg új egyensúlyi állapotot vehetnek fel, maximum 24 óráig, ám a leggyakoribb a gyors leépülés, melynek átmeneti vonzata a csapadékintenzítás növekedése.
(az egyensúlyi állapot a ciklon fejlõdési maximuma).
A szerkezetükrõl pedig annyit illik tudni, hogy átlagban a szem körüli 50km-es sávban van a legerõsebb csapadék és szélerõsség, és a 150km-es sugarú körben van a 118km/h-át meghaladó szelek öve.
(ennél ugye csak erõsebb lehet a szélerõsség, és a méret is lehet nagyobb).
Ennek fényében hangozzanak a késõi leépülés, és a szemtõl való 50km-es távolságban való pusztítás "vádjai".

Továbbra is tartom, hogy a károk legnagyobb része a gátrendszer szakadása okán következett be, ezen gátaknak már a hurrkán ideérkezése elõtt annyi volt, egyre több vélemény hangozik el, hogy egy ötös hurrikánt ki sem bír (ahogy nem is), ez aztán a tervezés, melyben a biztonsági túlméterezésnek helyet kell(ene) kapnia.
#25
Akkor szerintem tévedsz, hisz a "partraszálláskor (elõtte.utána egy-két órával)" legerõsebb egy trópusi ciklon.
#24
A késõi gyengülésen azt értettem,hogy 200 km/h felett érte el a partot,s csak utána gyengült le és New-O. gátjainak már akkor annyi volt .Bocs ,ha tévedek !
#23
Sajnos a gazdag országok mindegyikének megvan az a rossz tulajdonsága, hogy el vannak maguktól szállva, és úgy gondolják õket nem érheti meglepetés. Hát itt van. Lefogadom hogy a szegény országok fogják a legtöbb pénzt küldeni majd a segítségre szorulóknak.
#22
A késõi gyengülés okán kérem szakemberek megerõsítését, mert szerintem a 12 órán belül trópusi viharrá szelidülése egyáltalán nem rendkívüli.
Mint mondottam, a "nagy fellélegzés" akár jogos is lehetett volna, hisz maga a hurrikán nem tombolt az átlagosnál jóval hosszabban a szárazföldön, csupán azzal nem számoltak, hogy a gátrendszer (aminek teherbírásáról máris fellebbentek erõs kritikák) nem bírja a terheket.
#21
Azt azért ne feledd Bakonyvár (amellett, hogy van igazad), hogy a gigantikus pusztítás nagy része New Orleans elöntése okán jött létre, tehát nem közvetlen a hurrikán okán, hanem közvetetten a várost és környékét védõ gátak (hisz több méterrel a tenger szintje alatt van a város) átszakadása okán.
Ezért a közvetett okért ugyan a hurrikán a felelõs, ám ne feledjük, hogy a kormányzat finoman fogalmazva nem tette meg a szükséges védelmi kötelezettségeket.
Sajnos saját bõrükön tapasztalták meg, hogy a holland minta átvevõdése ajánlatos lett volna (náluk van a legfejlettebb védelmi rendszer az egész világon).
Amellett, hogy a legnagyobb hatalom a rövidtávú megelõzõ és a már megtörtént katasztrófa utólagos tevékenységével (avagy annak nemlétével) is megbukott.
Összegezve azt hitte volna az ember, hogy az Andrew elég okulást adott nekik.
#20
Amikor Katrina Miami-nál járt az elõrejelzések inkább keletebbi partot érést jósoltak a Mexikói-öbölben.Mindenesetre ekkora S alakú útvonallal nem számoltak.Amikor mélyen nyugatra hatolt és észak felé fordult már látták,hogy N-O. térsége veszélybe került,de ilyen hirteten erõsödést és késõi gyengülést talán maguk sem gondoltak.
Szerintem ilyen(idõben és térben) rövid pályájú hurrikántól nem vártak ekkora csapást,ha igen,akkor nem lehetett elég idõ a politika meggyõzésére(milyen "veszélye van a vaklármának" ,mondhatták - majd a valódi veszélyt nem fogják komolyan venni).Ez a Tsunami effektus - már 6,5-ös földrengésnél is kiadogatták,pedig a 9,5-nél vagy kétezerszer gyengébb.
A hurrikán átvonulásakor a média azt harsogta,hogy a hurrikán szeme elkerülte N.O-t,megmenekült,meg hogy gyorsan legyengült.Ebbõl is látszik,hogy a mûveletlenség nálunk trónon ül - ki látott már szárazföld felett 5-ös hurrikánt ?Másrészt a hurrikán szemétõl 50 km-re is majdem akkora a pusztítás,legfeljebb pár órával rövidebb.
#19
Link
#18
Szerintem a Nabi tájfun lesz Észak-Kórea veszte. Nagyon elkaphatja a "Két-Kóreát", de Kina azon területe is kaphat ami most is kapott.
#17
Bakonyvárnak: Megközelítõleg meglehet becsülni a trópusi viharok útvonalát. New Orleans esetében elsõ becslések azt jelezték, a hurrikán szeme áthalad a városon. Nem így történt, de a járulékos hatások ennek ellenére szörnyû pusztítást végeztek. Ráadásul, egy ilyen vihar kiterjedése több száz kilométer...
#16
Igen, nyugodtan lehet szökõárnak nevezni, mivel a pusztitási mechanizmusa megegyezik a geológiai eredetü tsunamival.
#15
Amúgy nemtom hogy ilyen esetben a szökõár, mint fogalom tökéletesen használható-e a hurrikán által kupolaszerüen feltorlaszolt vízre, de talán igen. Ha nem javítsatok ki.
#14
A Nabi tájfunt egyelõre visszaminõsítették IV-es fokozatra, de így is 13-14 m-es szökõárral közeledik Ázsia partjaihoz. Feltételezett útvonala-> várhatóan egyenesen telibetrafálja Dél-Kóreát.
#13
Köszi KP!
#12
Nem vettem észre ezt a fórumot,így máris rossz helyre írtam a Nabi tájfunról.Azt kérdeztem a Naplónan,hogy A tegnap 5-ös(szuper) tájfun ma már csak 4-es és Korea-Japán térsége felé tart.Tovább erõsödhet,de gyengülhet is még(lásd Katrina),de kiszámítható-e a végleges útvonala ? A rövid életû Katrinánál egy kissé elszámolták erejét és irányát is.Több nap kell az evakuáláshoz mint amennyit kaptak rá az USA-beliek.
#11
Üdvözlöm a fórum megszületését!
Köszönöm!

#10
Ha már a közkívánat megívánta, Kp megalkotta.

Ám nyomatékosan megkérek mindenkit, hogy ha már létezik, a naplót és az egyéb fórumokat ne használjuk erre, itt van jogosultsága, és figyeljünk a hangulat elburjánzására.
#9
Link
#8
Na, végre csak kiszenvedtük:nevet)

#7
Link
#6
Link
#5
Király -vagy Sirály
#4
Nem MICImACK0 ,a harmadiknevet)
#3
Én vagyok ez elsõ (második hozzászóló nevet ).
#2
Nah,szaporodnak a fórumoknevet
#1
Ezennel megnyitom ezt a fórumot, mert már többen is kértétek, és meglehetõsen aktuális így a hurrikán és tájfun szezon közepén.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-01 14:25:49

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

20.5 °C

na00

RH: 65 | P: 1022.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129885

Hírek, események

Téli időszámítás - Október 27-én óraátállítás

MetNet | 2024-10-25 20:24

pic
Továbbra sincs döntés az óraátállás eltörléséről, így tehát október 27-én hajnali három órakor időmérő eszközeinket egy órával vissza kell állítanunk.