2024. november 23., szombat

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#110
Zoo_1!
Ezt honnan tudod? Ezt sem jelezték elõre hogy vissza fog gyengülni. Azt sem mondják hogy vissza fog erõsödni bár nagy rá az esély de nem biztos!
"Ophelia has the potential to restrengthen to a hurricane over the next day or so." NWS TPC/National Hurricane Center Miami, FL
A "potenciális"-on van a hangsúly. Egy szó, de az idõjárásnál sosem tudninevet
#109
De még újra fog generálódni,helyzetét nem nagyon változtatja.
#108
Kuzmi! Azóta már rég visszagyengült!
#107
Az Ofélia nevû trópusi vihar elérte a Hurrikán besorolást, és Florida partjai felé közeledik. A viharkutatók szerint nagy a valószínûsége, hogy még az idén egy újabb nagy vihar csap le az Egyesült Államokra.
2005.09.09 15:56:45 Meteorológia Forrás: HírTV


#106
Én úgy gondolom,hogy ennek a fórumnak inkább azt a címet adhatnánk,hogy : IDÕJÁRÁSI SZÉLSÕSÉGEK,TERMÉSZETI KATASZTROFÁK,mert akkor ebbe a kategoriába tartozhatna,a rendkívüli szárazságtól ,a hurrikánoktól, az Etna kitõrésén át a cunamiig minden,akár még a nap folt tevékenységek is.

Kiváncsi vagyok mi errõl a véleményetek.
#105
Rendben Gábor:

Tiszaújvárosi Krónika.

A munkahelyen adták ma a kezembe, tudták, hogy imádom az ilyen cikkeket, he-he !
#104
Szerintem kijár neki a reklám Józsi, áruld csak el melyik volt. nevet

Cauchy, semmi gond, nem kavart hurrikánt a beírásod nevet, egyszerûen vannak különbözõ megközelítések, amelyek persze késõbb mindig fejlõdhetnek a megfelelõ tapasztalat és ismeretek birtokában.
#103
Gyönyörûség:

Egy helyi újságban (hagy ne reklámozza, he-he), a nagyot mondás (akarom mondani jaj de nagyot akarok mondani-efektus) tipikus esete állt fenn.
Hagy idézzem:
"... . A jelenségnek van három másik szava is, amelyek közül világrészenként jellemzõen használják valamelyiket: ciklon, tájfun, tornádó, ..."
Késõbb kijelenti a zsurnaliszta, hogy ezek általában a mexikói-öbölben ill. Nyugat-Indiában szoktak keletkezni.
A cikk végig ilyetén profi megalkotású.

Megdöbbentõ ...
#102
Látom egész szép kis "hurrikánt" kavart ez akis beírásom, látom azzal is egyedül maradtam (amit igazából írtam/írni akartam), hogy a mostani világ hatalmi helyzetét nem egy isteni beavatkozásban kell keresni, aki azt mondta: nesze amerika itt egy csomó pénz és szivasd meg a szegény kis országokat. Gondoljatok bele, azoknak ott mindezt létre kellett hozni, kérdés, hogy miylen eszközökkel, gyakorlatilag mellékes is, mert mi itt európában sem voltunk jobbak, és most se vagyunk jobbak. Amíg mi értelmetlen célokért világháborúzgattunk, addig az Usa szépen kihasználta a helyzetét. Ennyi.
Összefoglalva: a saját helyzetünkért ne már mindig más legyen a felelõs, meg a körülmények, ne mindig másban keressük a hibát, véleményezzünk más társadalmi rendszereket, hoyg azok milyen mocskosak, dekadensek. Tipikusan a szálka és a gerenda esete forog fenn.
#101
Na Opheliának betette az ajtót hogy megmozdultnevet
ÉÉK-i irányba tart 10 km/h sebességgel. A központja jelenleg 185 kilométerre K-re van a Floridai partoktól
A 9 UTC-s légi felderítés alapján már csak trópusi vihar 105 km/h-s széllel. Azonban nagy az esély a újraerõsödésére. A repülõgépes mérés alpján a központban 991 hPa a nyomás.
#100
Ejha, kicsit túldimenzionáltnak érzem ezt a társadalmi vetületet (talán elõször részben nem értek veled egyet Cauchy, de ez mingegy), bár nincs gond vele, hisz errõl is szól eme fórum, mégis örülök Nanovich legutóbbi írásának, he-he !
#99
Maria folyamatosan gyengül de még mindig trópusi karakterisztikát mutat. Szélerõsség 110 km/h, Pmin 982 hPa
A Nate hurrikán felgyorsulva halad az Atlanti-óceán középsõ térségei felé. Szélerõsség 150 km/h, P min 979 hPa. Hurrikán erejû szél a központtól 45 km-es körzetben lehetséges.
Ophelia megmozdult és lassan É-i irányba halad. A legújabb radarfelvételek (8 UTC) azt sugallják hogy gyengülni kezdett, holott az eddigi elõrejelzések a folyamatos erõsödésével számoltak és nem zárták ki (15 %-os valószínûség a köv. 36 órában) a II. kategóriás minõsítést sem.
A Khanun tájfun is épp hogy eléri I.-es besorolást. A Csndes-óceán felett Japántól 800 km-re DK-re van. 120 km/h-s szélsebességet produkál 145 km/h-s lökésekkel.
#98
Link
#97
Cauchy, abban igazad van, hogy a sztereotípiák félrevezetõk és leegyszerûsítõk (bár éppen most senki nem emlegette õketnevet, olyat nincs is értelme mondani, hogy az amerikaiak vagy angolok vagy magyarok általában véve ilyenek vagy olyanok, olyat viszont igen, hogy milyen viszonylagos értékek alapján ill. értékvákumos környezetben szervezõdik egy adott társadalom. Amúgy ez a szerintem kissé naiv "de egy országot csakis a jó munkamorál a jó politika és a jó vezetés viszi elõre." felvetés persze részben igaz lehet, de a valóság szerintem picit árnyaltabb, az ún. "jó politika és a jó vezetés" szerepe adott esetben marginális egy erõs gazdasági elit és az általa a politikába ágyazott érdekcsoportok dominanciája mellett. A jól mûködõ gazdaság is sok mindenen alapul, Amerikában pl. igen fontos elemként a kutatáson, az meg elsõsorban a külföldrõl megvásárolt agyakon (brain drain), ami okos dolog persze. Egy ország egyébként nem attól lesz fejlett, hogy a lakosság többségének totális eladósodása árán is - ez már tény az USA-ban - továbbhajszolja a fogyasztást, a már réges-régen nem fenntartható növekedést, és ehhez megfelelõ alanyokat talál az egyszerû ideológiákkal még az európai tömegeknél is nagyobb arányban könnyen agymosható állampolgáraiban, miközben az ország ötöde reménytelen nyomorban tengõdik, és persze folyamatosan folynak külföldön a hótídó-szerzõ háborúk, mert hát az is kell ahhoz, hogy menjen a gazdaság szekere. Persze nem tudom te mit vélsz ún. "fejlett nyugati országnak"; az amerikai gazdasági/katonai erõ tényleg lenyûgözõ, az amerikai alapító atyák alapvetései tényleg értékelvûek voltak a XVIII. században, de a jelenlegi amerikai társadalom nagyon sok sebbõl vérzik, és szerintem sokkal inkább jelent elrettentõ példát. Ezeket amúgy nem én mondom, elég ha az ember elolvas néhány komolyabb - akár amerikai - politológiai, szociológiai elemzést, és persze saját szemével és bõrén is megtapasztalja picit a kinti helyzetet, és persze nemcsak a nyugati meg keleti partokon, hanem bent középen is, ahol az átlag amerikai fogyasztó-választópolgárok millióinak nagyobb része él.
#96
Leifur: természetesen nem látunk a dolgok mögé, kevés az infó és annak is egy része a valóság.
Maga az olajpiac is egy nagy hiszti. a gond ott kezdõdik, hogy az USA-nak lesz pénze 200, akár 500 milliárd újjáépítésre, és az elemzõk szerint is csak kissé törik meg a konjuktura, addig az EU-övezetben a gyenge lábakon álló növekedésnek egy olajárrobbanás is beteszi a kaput. A fogyasztói árak növekedésérõl még ne is beszéljünk. Hisz minden termék árában ott az olaj is.(szállítás, müanyagipar, energiaipar stb)
Magyarul, tetszik nem tetszik mi fogjuk a legtöbbet fizetni.
Gond alapja: az olajfinomítás, amig nem tudja visszaállítani finomítói kapacitását az USA addig folyamatosan magas szinten lesz az olajár.(benzin és gázolajár)
Tulajdonképpen nem is olajválság van, hanem feldolgozóválság.
Sokkal több a kereslet a kész benzin, gázolajra, mint a jelenlegi vilagkapacitás. Az USA-nak lesz pénze megvenni a z üzemanyagot magassabb áron is(jelenleg ez politikai akarat).
Addig mi csak sodródunk az árakkal, és nem tehetünk ellene semmit. Sajnos egy finomító építése vagy rendbetétele nem 1-2 hét, hanem akár több hónap is.
A nagy kérdés: a tél elõtt képes lesz-e USA visszaállítani kapacitását, hisz rengeteg helyt a mai napig is olajjal fûtenek.
HA nem akkor a legnagyobb baj a tél elején kezdõdik, addig ezt a problémát meg kell oldani, és az idõjárást nézve akár 1-2 hónap alatt itt lehet a tél...
#95
Cauchy!
A Tiszai árvíznél nem volt szó halottakkról, ami nagyban növeli egy helyzet súlyosságát. Persze attól még súlyos volt az is fõleg hogy itt lakom.
Itt meg kinyögik hogy összesen csak 334 halottról tudnak de azért kiküldenek 10ezer halottaszsákot. Az üres városba (mert ugye aki nem megy azt bilincsben vezetik el) ahol ugye elvileg csak az a 334 test marad a katonákon kívül. A zsákba akkor vizet mernek vagy mi? Erre mondtam a szovjet híközléssel való hasonlóságot.
A másik amit nem értek, hogy ki beszélt itt sztereotípiákról? Leírtam amit látok és nem egy komplett szociológiai elemzést írtam Magyarországról.
#94
Nanovich: akkor magyarország is rendõrállam: pl a tiszai árvíznél te hallottál konkrét adatokat vagy információt? Szerintem itt még kevesebbrõl tájékoztattak, pedig ez sokkal közelebb van. De ugye aki eleve a Gonosz USA felfogással szemléli a világot, annak minden álhír fényes bizonyíték és minden cáfolata a zsarnok eltusoló magatartása. Sajnálom, hogy sokan csak Blikk szinten tudnak tájékozódni, és értékelni egyes országokat és az ott élõ embereket. Bevett sztereotípiákkal: amerikai az elhízott nagyképû lusta , Angol: humortalan szintén nagyképû sznob, Román: magyarutáló hülye,stb stb. És persze a magyar, akit mindenki szivat, jaj jaj, Észre kéne venni, hogy nálunk nem azért mennek rosszabbul a dolgok, mert nincs szerencsénk, vagy rosszabb emberek lennénk egyénileg, mint a más országokban élõk, hanem az aktuális helyzetben a VEZETÕINK rosszul döntöttek. Lásd világháborúk, forradalmak stb. A fejlett nyugati országokban az átlagemberben megvan a saját országi iránti "hazaszeretet" párosolva rengeteg lokálpatriotizmussal: - ezért nem szemeteli tele saját házatáját-, és ugyanúgy megvan a külföldiek iránti vendégszeretet. Persze lehet mindenhol találni ellenpéldát, de egy országot csakis a jó munkamorál a jó politika és a jó vezetés viszi elõre.
#93
Igen, a hírek jó része álhír, ferdítés ill. dilettáns túlkapás, ki nem hagyva a politikai megrendeléseket.
Az usa nem a múlt héten kezdõdõ hatalmas társadalmi feszültségei, visszásságai pedig hirtelen tükröt mutatnak, ld. a Leifur által belinkelt NY Times cikket.
#92
A New Orleansban történtekkel kapcsolatban nem tudom miért de a hidegháborús szovjet hírközlés jut eszembe, keverve a tipikus usa agymosással. Azaz konkrét adatokat (még részlegeseket sem) látok sehol, magyarul értékelhetõ információ 0. Vagy ellentmondóak, legalábbis nekem.
Vagy esetleg a sajtó "fantáziálgatása" a megszokott stílusban: hullák, testrészek, rohadás, járvány, féreg, stb, stb....
No és persze a lóvé körül forog minden. A milliárdok már repkednek de azonfelül nem sok konkrétumot látok, a "rendõrállam" akaratérvényesítésén kívül...
#91
Hát igen, a hírek jó része hiszti meg politika
#90
Kuzmi, szerintem mindegy mennyi a végösszeg, ezeket a gondokat - némelyik gond nem is biztos hogy akkora, mint amekkorának tûnik - hamar megoldják. Viszont maradnak a társadalmi ellentétek, amikrõl a lentiekben belinkelt NYT cikk is szólt, meg amikhez valójában semmi köze szegény Katrinának, csak most neki "köszönhetõen" egy kis idõre látszatfoglalkozni kell velük.
#89
2005.09.09 07:49:26 Természeti katasztrófa Forrás: HírTV
A kulcsfontosságú olajfinomítókban leállt a termelés
Az amerikai törvényhozás megszavazta a George Bush által kért 52 milliárd dolláros segélyt a Katrina hurrikán áldozatainak megsegítésére.
Az újáépítés költsége elérheti a 200 milliárd dollárt is, amibe a külföldi segélyek és a magánadományok is beletartoznak. A hurrikán miatt legalább 400 ezer állás szûnt meg a régióban. A kulcsfontosságú olajfinomítókban megbecsülni sem tudják, hogy mikor állhat helyre a termelés. A déli területeken 11 nappal a katasztrófa után még mindig 720 ezer háztartásban nincs áram.


#88
Az Ophelia és a Nate:
Link
Itt pedig mind a három:
Link
#87
Szia Fenrir!
Áh, ezek most gyenge eresztések úgyhogy a közeljövõben nem igen lesz eksönnevet Tanulhatnának Ivántól nevet)

Maria még mindig hurrikán. A szélsebesség épp meghaladja az I. kategótiás hurrikánét (120 km/h). Valószínüleg 24 órán belül mérsékeltövi ciklonná válik. Központi légnyomás 982 hPa.
Nate is folytatja útját kicsit felgyorsulva ÉK-i irányba. Továbbra is I. fokozatú, 140 km/h-s széllel és szintén 982 hPa-os P min.-nel.
Ophelia pedig a 7. atlanti hurrikánnak mondhatja magát miután a szélsebesség meghaladta a 120 km/h-t. A következõ 24 órában tovább fog erõsödni. Viszont továbbra sem mozog így Florida É-i és középsõ részén fejti ki hatását. 985 hPa a szemben.
#86
Én csak arra utaltam, hogy a halottak nagy számának ill. az emberi lealjasodásnak itt valójában kevés köze volt a hurrikánhoz, annál több a társadalmi viszonyokhoz, a szociálpolitika fogalmának ottani ismeretlenségéhez, meg a totális bangladesi nyomorhoz, amiben Amerika legalább 17%-a él, akikkel senki nem foglalkozik, mint ahogy nem foglalkozott jó ideig most se. Ahogy a New York Times cikkben is írja a szerzõ: kissé furcsa, de bizonyos szempontból pont azok a feketék a szerencsésebbek, akiket most evakuáltak, ezek gyerekei legalább annyi év után most kapnak védõoltást meg látja õket orvos, érik õket impulzusok.
#85
Sajna nincs idõm ennyit olvasni,de a múlt-kor cikke megmosolyogtató.Másrészt a nol-lal összevetve nagy az eltérés (26-150 md dolcsi),megint azt kell mondjam : a halottakat sem szokták tudni(lásd szept . 11) összeszámolni - hát még a károkat,ha sok.
Nehéz itt statisztikáknak hinni ...
#84
üssetek bele egy entert v. szünetet a linkbe nyugodtan, ha túl hosszú; azért hagytam így, mert múltkor magától tördelte a hosszú linket a fórum, bocs
#83
Egy picit elnagyolt, de mégis érdekes publicisztika a New York Times-ból a téma kapcsán, ebben néhány vonatkozásban benne van a lényeg:

Link

Aczél E. mindezt szépen átemelte a saját rövidke jegyzetébe, de így legalább magyarul is itt van néhány mondat; amikben valójában nem sok új van annak, aki ismeri valamennyire Amerikát:

Link
#82
Örülök Bakonyvár a higgadtabb hangnemedhez, tényleg nincs értelme vitázni.
A Katrina egy négyes hurrikán átlagos károkozását okozta volna (a 100 éves top10-be be sem kerülve károkozás szempontból, ám erõsség ügyileg így sem), ha leszámítjuk New Orleans-t.
A Kartina óta forgó felhajtásnak azonban ne dõljünk be, irányított céljai vannak ...

Egy kis olvasnivaló:

Link
Link

Végül, de nem utolsósorban:

Link
#81
Nem a régi nóta,én mindent elhiszek már - rég beláttam,hogy nekünk csak hinni és fizetni kell :-)))) (én már csak nevethetek tankolásnál kínomban- szegény amerikaiakra gondolva a kemény 200 Ft-os benzinjükkel).
Az a szomorú,hogy akik a semmi nem változott a légkörben,nincs felmelegedés (pláne nem a légszennyezéstõl) elvet eddig harsogták,áttértek a rendkívüli hurrikánok,nincs menekvés,olajválság nótára - csak megjegyzem,hogy ez gusztustalan.
Sajnos minden korban és tájon vannak elveiket a széllel változtatók,és szomorú,hogy akik nem haszonlesésnek tekintik az életet,azok is bedõlnek, pártosodnak,itt a metneten is egymásnak esnek stb.Pedig nekünk egy fillérünk sincs ebbõl a hobbiból,de most már látom - politikává lép elõ a mi "agyament " kedvtelésünk.Csak az a kérdés,hogy van -e alapja az éghajlat politikai és bulvártémává válásának ?Ha van,ha nincs : káros,ha errõl politikai és profitérdekek szempontjai szerint fognak dönteni,a hozzá nem értõk meg az orruknál fogva lesznek vezetve.
Bár az elõzõ beírásom megint vitaindítónak tûnt,ne emlegessük a múltat - egyetértek,de szerintem csak valós ellentmondásokra hívtam fel a figyelmet (Vegyük ki a károkból N.O-t,akkor is maradni fog annyi mint tavaly összesen.De elhiszem,ha nem azt is,mert nem számoltam össze a milliárdokat és halottakat.)
Itt -e fórumot ne vitafórumnak használjuk,hanem próbáljuk a tényeket objektívebben mérlegelni - több szem többet lát alapon.Hátha így lesz valami hatása - hála az internetnek !
#80
Bakonyvár: Ne kezd megint ...

Eme szezon egyáltalán nem rendkívüli, hagy ne soroljam, ill. emlékezz Czelnay tanítására, és tanulmányaira, hány hurrikán is van itt és ott egy szezonban.
A New Orleans-i katasztrófa pedig egy jóval kisebb hurrikán esetében is megtörtént volna, ha nem is fúrták meg a gátat, de majdnem, egy rég óta "várt" katasztrófa lett belõle (a túlcsorduló pohár esete), rég esedékes voilt már sajna, ám a "strucc-politika" ...
Ebbõl ered az iszonyatos károkozás ...
A gazdasági kihatások és a hurrikán között csupán annyi a kapcsolat, hogy alig várták eme forgatókönyvet (és ez komoly!!!) az olajhiénák, tehát a politika miatt x dollár az olaj, nem a hurrikán miatt, és eme politikai irányvonal ettõl az évtõl indult be, és hosszabb távon elég érdekes gazdasági és társadalmi következményeket generálva.
Lelkük rajta, dehár régóta ismerõs: Embernek ember a farkasa....
#79
Tavaly ilyenkor tettem némi megjegyzért /kaptam is érte,alig maradt rajtam keresztvíz/ az akkori ezrekben/Haiti,Fülöp-szk. stb./mérhetõ hurrikánáldozatokkal, rekordgyanús biztosítási kárkifizetésekkel /4 hurrikán Floridában/ kapcsolatban.Valaki ha jól emlékszem 2001-ig terjedõ hurrikánstatisztikai vizsgálatokra hivatkozva mindenkit megnyugatatott,hogy semmiféle "helyzet" nincs ,minden a régi.
Azért kiváncsi lennék,ha most szeptemberben hajókázna Amerika felé Kolumbusz/akár 1492-ben/,hogyan érné el a Bahamákat ?
A tréfáért bocs,de komolyra fordítva a szót,ha a Katrina,mint tudjuk egy mindennapi/évi/ jelenség,miért éppen most semmisítette meg New-Orleanst ?A terrorista ürgék megfurták a gátakat ?Vagy az olajlobbi,hogy így más kárán még gazdagabb legyen? Vagy már alig van olaj és így akarják a maradékot extra áron eladni ?Tavaly menetrend szerint mentek a környéken a szokványosan erõs és gyakori hurrikánok,de semmiféle olajsokkra nem emlékszem.Sõt korábban (tudjuk ugyanennyi hurrikán mellett) sosem emlékszem,hogy az idõjárás és az olaj ára közt korreláció lett volna.
Lehet,hogy tiszta hülye lettem,hogy ilyeneken morfondírozok,de nem véletlen - szerintem valaki(k) a bolondját járatják a tudatlan demokrata plebssel.
#78
A hurrikánvadászok

Link

Szívesen velük tartanék...
#77
2005.09.08 13:16:58 Természeti katasztrófa Forrás: ma.hu
Katrina nagyobb katasztrófa, mint szeptember 11.? - gazdasági összeomlásra számítanak
A Katrina hurrikán pusztítása okozta gazdasági károk következményei többszörösen súlyosabbak lesznek a költségvetésre nézve, mint a 2001. szeptember 11-i terrorista merényleteké - legalábbis erre számit Judd Gregg republikánus szenátor, a szenátus költségvetési bizottságának elnöke.
Amennyiben ez bekövetkezik, úgy keresztül húzhatja Bush elnök számításait, hogy második hivatali ciklusa alatt csökkentse az adókat és az államháztartás hiányának pótlására fordítandó összegeket.
A hurrikán okozta károk összesen 100 milliárd dollárral terhelhetik meg az amerikai költségvetést - jelentette kormányzati képviselõkre hivatkozva a New York Times, de Harry Reid demokrata párti szenátor szerint ez az összeg a 150 milliárd dollárt is elérheti. Összehasonlításul: a 2001.szeptember 11-i terrorista merényletek után New York városa 21 milliárd dollárt kapott az államkasszából.
Idõközben a FEMA segélyszervezet 25 ezer halottaszsákot hozatott a New Orleans és környéke halálos áldozatai számára - közölte a washingtoni egészségügyi minisztérium.
A legfrissebb, átfogó vizsgálatok szerint a várost részben borító vízben igen nagy a kóli-baktériumok és az ólom koncentrációja, vagyis a víz veszélyes lehet például gyermekek számára, ha sokat nyelnek belõle. Szerdai közlés szerint a város déli részén 5 ember életét vesztette a víz fogyasztása folytán kapott baktériumfertõzés miatt. A kóli-baktériumok ürülékbõl kerülhettek a vízbe, de sok benne a szemét, az ipari hulladék, valamint az elárasztott autókból a benzin és olaj, továbbá egyelõre ismeretlen számú holtest is van a vízben, illetve alatta.
A New Orleans polgármestere által elrendelt kényszerkiürítés szerdán még nem kezdõdött el. Egyrészt nem világos maga a rendelkezés sem, másrészt pedig a hadsereg már bejelentette, hogy kényszerintézkedés végrehajtásában nem vesz részt, és Eddie Compass, a város rendõrfõnöke szerdán közölte, hogy "kényszer kiürítésre csak a legvégsõ esetben kerülhet sor".
A vízzel elárasztott metroplisban különben becslések szerint még mintegy tízezren tartózkodhatnak.
Miután sok városlakó nem volt hajlandó háziállatai nélkül elhagyni New Orleanst, a kiürítést intézõ alakulatok most már készek arra, hogy azokat is elszállítsák az elöntött városból. Szerdán egy középület elõtt már kutyáikkal és macskáikkal sorakoztak az emberek, várva, hogy kimenekítsék õket, bár a katonaság jelezte: már eddig is vittek háziállatokat, de úgy tûnik, a hír csak mostanra terjedt el.
Az elszállítás arányaira jellemzõ, hogy naponta száz, egyenként 30 ember befogadására alkalmas helikopter indul útnak a városból. Közben pedig egy állatvédõ egyesület hozzálátott, hogy összeszedje a kóborló háziállatokat.
A Katrina okozta pusztítás következtében törvénykezési szünet van Louisiana államban és valamennyi folyamatban lévõ bírósági ügy intézését szeptember 25-re halasztották. Kathleen Blanco asszony, az állam kormányzója ezt azzal indokolta, hogy az áradások miatt számos bíróság és közhivatal kénytelen volt bezárni.
A rendõrség egyébként 171 fosztogató és erõszakos cselekményeket elkövetõ személy õrizetbe vételét követõen biztonságosnak nyilvánította a várost.
#76
Link
#75
Link
#74
Most olvastam, hogy a NATE hurrikán 2005. szeptember 13-án kedden trópusi depresszióként elérheti Nyugat-Európa partvizeit. Ez még csak természetesen elõrejelzés és hosszútávú, úgyhogy egyenlõre óvatasan kezelendõ.
#73
Hello Nano! Ezek a hurrikánok merre tartanak és mikor lesz "eksön"? nevet
#72
Link
#71
Nate tovább erõsödött. A külsõ szélsebesség eléri a 140 km/h-t így már erõsebb mint a Maria hurrikán. Mindkét hurrikán középponti nyomása 980 hPa.
A Floridai partoknál pedig az Ophelia trópusi vihar "tevékenykedik". Az elõrejelzések 75-125 mm csapadékot várnak de egyes helyeken (fõleg É-Florida) elérheti a 200 mm-t. Széllsebesség 80km/h, minimum nyomás 998 hPa.
#70
A mûholdfelvételek alapján a Maria erõsebb az elõrejelzettnél. Bár már csak I. fokozatú és továbbra is gyengül. Becsült középponti légnyomás 980 hPa.
Közben Nate is kinõtte a trópusi vihar kategóriát és szintén I. fokozatú hurrikánná fejlõdött és erõsödni fog a következõ 24 órában. A becsült legkisebb középponti nyomás 985 hPa. A vízszintemelkedést kb 1,5 m (4 láb) magasra várják a Bermuda-szigeteknél.
#69
Link
#68
Link
#67
Link
#66
A Maria hurrikán (II.) az elõrejelzések szerint gyengülni fog a következõ 24 óra során, mivel NY felõl mérsékelten száraz levegõ áramlik be a rendszerbe + az északi hûvösebb vizek felé tart. Jelenleg 970 hPa a légnyomás a szemben.

Link Látszik hogy a NY-i oldala egy kicsit megviseltnevet Tõle DNY-ra a Nate névre (nem)hallgató trópusi vihar.
#65
Katrinával és az amerikai hatóságokkal és vezetéssel kapcsolatban meg a szokásos szarkazmus jellemzi a minõségi brit lapokat is:

Link

ugyanakkor ott létezik önkritika és öniróniai is, elég súlyos:

Link

#64
Az utóbbi hármas linkbõl a középsõ a Koreai Met Szolg. mm/óra intenzitással értelmezhetõ kompozit radarképe, 10 percenként frissül.
#63
Link
#62
Link
#61
Link

Link

Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 10:22:16

Gyergyóújfalu

-2.2 °C

27005

RH: 76 | P: 1028.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.