2024. november 23., szombat

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#1060
Snowhunter...már megint felkaptad a vizet... kacsint Köszönöm, hogy szóltál...ha félre érthetõ volt...Mea Culpa...
#1059
Nomad:
Nem értelek, tudomásom szerint az eddiekben is lejáratás nélkül szóltam, ha valami nem stimmelt, azaz kritizáltam, de nem olyan stílusban, ahogy te lereagálod.
Ám szólj, és többet nem szólok ezügyben, bár engem csak a hitelesség vezérelt, ahogy eddig is, továbbra is mondom, nem bántólag.
Akkor majd nyugodtan hátradõlhetsz, he-he !
#1058
Akkor OK. Az adatbázis visszaáll a peak level szintre...Snowhunter az örök kritizáló...de nem baj...még valami kriitika az adatbázissal és a megjelenítõvel kapcsolatban? Még most kellene szólni, ne akkor derüljön ki valami, amikor nyolc TS lesz.... vidám
#1057
Hurricane KATRINA (23-31 AUG)
Storm - Max Winds: 150 Min Pres: 902 Category: 5

Nomad: Szerintem nem kéne ennyire ráhagyatkozni a lúzerinfókra, köztudomású Katrina 5-ös besorolása, fentebbi sor NHC adat.
#1056
Tehát attól,hogy 5-ös még lehet akár 3-as is.Ha több eszem lesz majd megértem...
#1055
Bakonyvár! Nagyon egyszerû a magyarázat. A trópusi viharok útvonal adatai folyamatosan kerülnek bele az adatabázisba, anap folyamán többször is. A kifejlesztett rendszer figyeli az adott szélsebességet és széllökést, majd a hivatalos Saffir-Simpson skála szerint besorolja a viharrendszert. Ezért lehetséges az eltérés....

A Katrina a végén az amcsiktól (NHC) csak III-as besorolást kapott, miközben az útja során elérte az V-ös fokozatot. Sajna, ezzel nem tudok mit kezdeni, mi a vihar útvonala szerint soroljuk be a viharokat. (A Katrinát az NHC miatt vágtam vissza!)
#1054
Az RSOE adatbázisban ellentmondást látok az összesített trópusi vihar adatok és a részletes útvonaladatok közt.Csak 2-t vettem észre,de több is lehet,nem bogarásztam át.A Kathrina 3-asként szerepel,a részletesben 5-ös.A Chanchu 4-esként,de a részletes szerint egyszer volt 5 is.
#1053
Megkezdõdött...
Albertó,Mexikói-öböl,TS 40kts.
Az eddigi félrehíresztelésekkel ellentétben a TD01 csak trópusi depresszió volt,de már neve van az újszülöttnek.
#1052
TD 01 trópusi vihar

Aktuális állapot 2006-06-11 - 10:06:03 idõpontban.
Vízszintes sebesség: 14.82 km/h
Külsõ sebesség: 55.56 km/h
Széllökés: 74.08 km/h
Hullám magasság: 3.66 méter
Szem átmérõje: Nincs v. nincs adat
Légnyomás: 1003 MB
Besorolása: Trópusi depresszió

Forrás :Google Earth, RSOE
#1051
TD 01 trópusi vihar
Aktuális állapot 2006-06-10 - 19:06:15 idõpontban.
Vízszintes sebesség: 18.52 km/h
Külsõ sebesség: 55.56 km/h
Széllökés: 74.08 km/h
Hullám magasság: 1.83 méter
Szem átmérõje: Nincs v. nincs adat
Légnyomás: 1003 MB
Besorolása: Trópusi depresszió

Forrás :Google Earth, RSOE
#1050
Sziasztok!

Szóval, Hurrikán Szezon 2006 elsõ bébije:

Aktuális állapot 2006.06.10 - 19:06:15 idõpontban.

Vízszintes sebesség: 18.52 km/h
Külsõ sebesség: 55.56 km/h
Széllökés: 74.08 km/h
Hullám magasság: 1.83 méter
Szem átmérõje: Nincs v. nincs adat
Légnyomás: 1003 MB
Besorolása: Trópusi depresszió

Új fejlesztés (ilyet még sehol nem csináltak) tekinthetõ meg nálunk Link "Érintett Terület" címszó alatt, ahol a trópusi vihar útvonala által érintett területeket lehet megnézni. A Google Earth KML forrás is mûködik, ha valaki nem emlékezne rá: h t t p://www.rsoe.hu/hisz/google/tropical_storm.php (Network Link)
#1049
Ez hasonló, mint amit Meteo linkelt be:
Link
#1048
Ez meg az 1000. hozzászóláskacsint
#1047
Na végre! Megvan az elsõkacsint
TS Aletta (15UTC);
101,3° Nyh, 15,5° É.sz
Külsõ szélsebesség: 74 km/h (épphogy TS kategória)
Gust: 93km/h
Pmin 1002hPa

Keddig még izmosodni fog a modellek szerint (101/120km/h), és elég furcsa pályát ír le addig: Link Link
Mûholdképek: Link Link

#1046
Link
#1045
Link Link
#1044
Új fejlemény:ma még 5-ös is lehet.
#1043
Én bizony szoktam nézni, mert nagyon érdekelnek a trópusi ciklonok.
Úgyhogy nem vagy egyedül. nevet
#1042
A monológ folytatása következik.Bár a hazai zivatarokkal nem veszi fel a versenyt(Nálam semmi sem volt ezért érdekesebb dolgot kerestem),de már a tájfun a 4-es erõsséget is elérte Chanchu.Ha így halad,még szupertájfun lesz belõle,és akármerre megy,szárazföldet(sûrûn lakottat) fog eltalálni.(Esélytöbblet Hong-Kongnál továbbra is)
#1041
Megjelent végre egy adat(RSOE),25 halottról tudnak Chanchu után a Fülöp-szk-en.Érdekes,hogy a tavalyi elsõ tájfun márciusban,majdnem 2 hónappal korábban szintén ugyanitt csapott le (Roke,T1,11 halott).Jóval késõbb indult az idén a tájfunszezon,bár nem tudom az okát,hogy miért elõzi meg hónapokkal a hurrikánszezont,és tart általában tovább.Sejtem,hogy a Csendes óceán kevésbé hûl le (nagyobb tömeg,más tengeráramlások)mint az Atlanti-ó.,csak a melegebb víz lehet az oka.Vagy tud valaki jobb magyarázatot ?
#1040
Chanchu még csak 2-es,de érdekes,hogy kitartóan a kezdete óta Hong-Kongba várják 4-esként.1 nap alatt fölmehet 4-esre és az eddigi nyugatnak tartást 90 fokos fordulattal északi fogja felváltani.El tudom mindezt hinni,mivel óriási a felhõrendszer horizontális kiterjedése(Vietnamtól a Fülöp-szigetekig),és ebben az 5-ös lehetõsége is benne van,bár nem tudom mennyi a tengervíz hõmérséklete - elég-e ehhez?
#1039
Módosult az elõrejelzés.24 óra múlva 3-as,36 óra múlva 4-es lesz.Útvonalat nem változtattak,éppen most lép ki a Fülöp-szk-rõl.
#1038
Chanchu még a Fülöp-szk. középsõ részén elérte a 2-es fokozatot.Hamarosan elhagyja a filippinókat és 72 óra múlva 4-esként Hong-Kong felé fordul.
#1037
Nekem az a furcsa,hogy a híradók és a metnethírek minden ciklonról elõre hírt szoktak adni,most meg vagy én nem érek rá figyelni,vagy nem is téma ez úgy mint tavaly.Például az RSOE az Ausztráliát elérõ 5-ösrõl azt írja nincs adat - É-Ausztrália talán lakatlan?Azt is nehezen tudom elképzelni,hogy Amerikában bárhol partot érne egy 1-es hurrikán,akkor arról nem szólna híradás - a Fülöp-szk.biztosan nem lakatlan.
Az aztán nagyon felháborított,hogy áremelési taktikaként a hurrikánokat használják,ezt tavaly hallottam elõször,pedig nem elõször dúlta Texas-t ilyen idõjárás.
Szerintem a régióban komolyabban kéne az éghajlat és trópusi ciklon kérdéskört vizsgálni,mert az olajosoknál nagyobb károkat szenved el az ott élõ sok millió ember.Õk a kárukat nem tudják az autósokkal többszörösen megfizettetni.Vajon ma már elkerülhetõ-e a Haitit vagy N-O-t letaroló,sokezer áldozattal járó katasztrófa ?
#1036
Bakonyvár: szerintem aki ezt a fórumot olvassa, annak mindenütt egyformán érdekes egy trópusi ciklon. De sajnos nem mi vagyunk többségben, legtöbben csak akkor figyelnek rá fel, ha az olajárakon keresztül a saját pénztárcájukat érinti... A médiában pedig nem lesz hír abból, amire az emberek többsége úgysem figyelne. szomoru Ebben nem az olajtársaságok a hibásak...
#1035
A trópusi ciklonok eddig is voltak, vannak és lesznek is.
A klimatikusan veszélyezetetett területeken ez nem titok, a területenkénti számuk és erõsségük változó, ám itt most a "lényeg" a civilizált emberiség, amelynek tudni kéne hogy hol él, mik jöhetnek (pl. New Orleans).
Van ahol tudják, van ahol nem (akarják).
Ezen összefüggések inkább már társadalmiak, nem meteorológiaiak.
#1034
Szerintem nem csak akkor kéne tájékoztatást adni dolgokról,ha az az USA vagy az olajbányászok,szállítók érdekében áll.Megint csak nem arról volt írásomban szó,hogy a tájfun olajtornyokat fenyeget,hanem esetleg életeket(mellesleg az elõrejelzõk továbbhaladtával mint 4-est Hong-Kong irányába várják),s ez nálam hírértékû-a nyílt óceánon persze nem lenne az.Ez már annyira nem érdekes,csak Amerika ?
#1033
Bakonyvár: hol fenyeget mostanában trópusi vihar nagyobb olajmezõt, olajfinomítót vagy komolyabb kõolajforgalmú kikötõt? Ha a Mexikói-öbölben lenne egy hurrikán, most is csökkenne pár százalékkal a kínálat, és ezt persze a piac megint túlreagálná. De ott nem most van a hurrikánszezon, egy Fülöp-szigeteki tájfunnak pedig miért lenne köze az olajárhoz? Annak eddig sem volt, ezentúl sem lesz. Amikor valamire van ezerszer egyszerûbb magyarázat, akkor tényleg nem értem, mire jók ezek az összeesküvés-elméletek...
#1032
Gyökeres fordulat a médiákban (és persze a metneten) . Az eddigi vádak,hogy túllihegik a trópusi viharok veszélyeit,jobb belátásra bírtak mindenkit.Tájfun ide vagy ciklon oda,mély csend mindenütt...
Pedig tavaly még azzal verték át a világot egyesek,hogy a hurrikánok ereje és az olajár korrelál.
#1031
A honlapomra feltettem egy kis csemegét, saját kis egyszerû adatbankot a trópusi ciklonokról a 2000-2005 közötti idõszakot átfogva.
#1030
Sziasztok!

A Trópusi Vihar Monitor újrakalibrálva, így már nincs zavar a ciklonos és tájfunok elnevezése miatt.

Nanovich*...
"Az RSOE-n mindig is zavar volt a nevekkel és az útvonalakkal, pedig Snowhunter már felhívta rá a figyelmet egy párszor."

Az útvonallal mi a probléma? Az általad és Snowhunter által jelzett dolgok szerintem javítva.

Elérhetõvé vált a 2005.-évi Trópusi Viharok Adatbázisa, ahol a "Minõsített" (ciklon, tájfun, hurrikán) viharok adatait el lehet érni.

Trópusi Vihar Monitor: Link
Trópusi Vihar Adatbázis: Link

Have a nice day!
#1029
Hosszú szünet után trópusi vihar fenyegeti a Fülöp-szigeteket.Lehet,hogy az idei elsõ tájfun lesz belõle ?
#1028
Már megint alulbecsülték az elõrék a ciklont. Mala jelenleg C4. Külsõ szélsebesség 213 km/h
Gust 259 km/h
16km/h-val mozog ÉK felé.
Az elõrék szerint cca 240/280-as átlagszéllel ront rá az esti órákban (itteni idõ szerint) Mianmarra.
Link Link Link Link
#1027
Van egy új trópusi ciklon a Bengáli-öbölben. A neve Mala. Jelenleg 148 km/h-s átlagszél és 185 km/h-s gust a becsült szélsebesség a centrum körül. Tehát még C1, de erõsödésre számítanak, nagyjából egy közepes C2-t várnak belõle. Valami alakulgat Indonéziától DNY-ra is.
Link Link Link
#1026
Link
#1025
Link
#1024
Nagyon jók ezek a linkek, köszi! Szépen néz ki a mûholdképen a ciklon.
#1023
Ezekben a percekben száll partra Monica.
TC Monica, 08 UTC:
. Középpont helyzete...... 11.7° D, 134.4° K
. Mozgása.......... NYDNY felé, 16 km/h
. Széllökések a centrum körül... 350 km/h
. Intenzitás................ C5
. Centrális nyomás......... 915 hPa

Link Link Link Link Link Link
#1022
A skálát nézve 162-165KT-nál lenne helye a 6-os fokozatnak, ez ugye 300-306 km/h, ettõl szerencsére mesze vannak a "legek".
#1021
Azutolsó öt év (2000-2005) "legjei", a "287-esek":
2000: Damrey (tájfun)
2001: Faxai (tájfun)
2002: Zoe (Ciklon)
2004: Dianmu
Chaba (tájfunok)

Azaz a Monica is belépett a klubba.
#1020
Állítólag Monica külsõ szélsebessége a 287,legnagyobb széllökése a 351 km/h-t is meghaladhatta.Ez minden idõk egyik legerõsebb trópusi ciklonja lehet.6-os fokozat ?
#1019
Most már csak az a kérdés,meglesz-e a tervezett 6-os fokozat,mert az 5-ös minden skálán megvan már.Elgondolkodtató,hogy az elõrejelzõknek(akár a dunai és tiszai rekordár esetén-márciusban annyit tudtak mondani,hogy áradhatnak a folyók) lila gõzük sem volt errõl mondjuk 1 héttel ezelõtt(még ma reggel sem).Mindig mondom:legalább egy héten belül látnánk világosan,de gyakran az esemény után sem tudjuk mi volt(lásd.tavalyi tornádóink).Hetekre,hónapokra elõre egyszerûen pénzkidobás kutakodni-bocs,ez már átment a hosszútávú esélylatolgatásba...
#1018
Az RSOE-n mindig is zavar volt a nevekkel és az útvonalakkal, pedig Snowhunter már felhívta rá a figyelmet egy párszor.
#1017
Bakonyvár!
A hurrikánra, a tájfunra és a ciklonra egyaránt ugyan az a besorolási kritérium. A különbség (ha van), abból adódhat hogy az egyik helyen 1 perces átlagszelet vesznek, a másikon 10 percest. Az ausztrálok viszont a max széllökések alapján sorolják be a trópusi ciklonokat, de õk is ugyan azokat az értékeket használják. Értsd: 250 km/h-s gust felett õk már 5-ösként kategorizálják, míg a míg a JWTC, NHC, stb csak az efeletti átlagra adják meg a legmagasabb fokozatot.
#1016
Rájöttem,hogy az RSOE oldalon van a nevezékzavar(Jelenleg náluk Monica Tájfun5).Mivel a Tájfunoknál a szélskála is más tudtommal-talán a ciklonoknál is-,mint a jó öreg hurrikánskála,ezért azt sem tudjuk,hogy mi a neve és ténylegesen hányas.Még jó,hogy a tudományra a precizitás jellemzõ,mi lenne,ha nem ?
#1015
Floo nevet

Details of SEVERE TROPICAL CYCLONE Monica:
. Centre located near...... 12.1 degrees South 138.7 degrees East
. Location accuracy........ within 40 kilometres
. Wind gusts near centre... 320 km/h
. Intensity................ CATEGORY 5
. Central pressure......... 925 hectoPascals

Link
#1014
Link

Monica...
Clinton tuti rágerjedne a szemére nevetnevet
#1013
Mónica vilike már 4-es.
#1012
Én is így gondoltam addig,amíg a Tonga-szk. környékének ciklonjait nem olvastam több helyütt tájfunként.
#1011
Ez így is van Bakonyvár !
Csupán annyi a kiegészítés, hogy a déli-féltekén ciklonnak nevezõdnek az "aranyosok", ezért nevezik északnyugati Csendes Óceánnak a tájfunok "felségterületét", a ciklonokét Indiai-óceánnak és déli-féltekének.
A Willy-Willy amolyan népnyelvi elnevezés, csak érdekességképp említettem meg, ahogy a tájfunnak és hurrikánnak is meg vannak az "névalterogói".

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 00:36:19

Ercsi

-0.1 °C

27000

RH: 81 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.