2024. november 27., szerda

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#2001
A szolgálati várakozás a helytálló, azt követheted nyugodtan.
#2000
Helló! Szerinted lehetséges az, hogy szombat éjfélig ne csak 2, hanem több hó essen nálunk? (Nálunk = Tiszaújváros, Észak-Alföld). Szombat este igenis essen már az a hó, csodálatos lenne hideg
#1999
Jézus Mária, az ország és városok, azaz az egész térkép ábrázolása borzasztó...
#1998
Tipp: Hogy ne rajzolni kelljen Magyarországot, szedj le egy képet netrõl, illeszd be paint és ott tudsz vonalakat húzni. Mert így eléggé átláthatatlan.
#1997
Péntek reggeltõl-Hétfõ estig bezárolag,jelen modelszámítások alapján,tendencia és saját véleményem szerint a következö képpen látom az idõjárást.Úgy gondolom az ország 70%án 5cm-nyi Minimum hóréteg valoszinûsíthetõ.A már beharangozott mediterrán ciklon elsösorban a Dél Dunántuli,Déli orsz.szórhatja meg jelentõs csapadékkal,legfõképpen Szombaton.A keleti országrész,Észak Alföldi régiót a ciklon valamint annak úgynev. visszahajlása,vsz.kanyarodása okozhat jelentõs csapadékot,fõképpen Vasárnap napközben. Az egész országot tekintve a havazás mellé erõs szél is társulhat.Eleinte Kelet,Ék-i,majd északi,ény-i szél,ami hófuvásokat okozhat!.Döntõ többségében hó lesz,de átmenetileg a Nyírségben valamint a keleti határszélen elõfordulhat vasárnap havasesõ,esõ is.A nappali hõmérséklet kevéssel 0fok alatt valószinü.Gyorsba összeraktam egy M.o.térképet-hangsúlyozom-LEHETSÉGES MAXIMÁLIS LEHULLÓ HÓVASTAGSÁGot probáltam megtippelni. S ne feledjék: Az idõjárás a müsorváltoztatás jogát mindig fenntartja! (Különösen ilyen ciklon fajta esetén mindig nagy fokú elõrejelzési bizonytalansági tényezöt hordoz magában.) Itt a tipp: Link de CSAK! MAX.cmben a min.5cm az orsz.70%)
#1996
Az idõtávot és az ilyen ciklonok bizonytalansági faktorát figyelembevéve ez egy abszolút korrekt várakozás. Mondjuk ennél kicsit kevesebb és tagoltabb eloszlást valószínûsítek, ám nagyságrendileg helytálló.
#1995
Felkerült a friss (részletes) OMSZ elõrejelzés a hétvégére:

Link

#1994
Ez szép lenne, mondjuk elõbb Németh Lajos a tényekben országos havazást nyilatkozott a riportban hétvégére! havazas havazas
#1993
A WRF is szombatra várja a havazást, és nem is lenne rossz, ha bejönne!! hideg havazas
Link Menjetek a csapadék elõrejelzésre (precip), ott a "total precipitation" és az "accumulated snow" térképekre, és pörgessétek végig a szombati-vasárnapi napot!!
Ha ez így bejönne, teljesen elégedett lennék!! laza
#1992
Az ECM inkább vasárnapra várja a zömét, a több DK-en lesz. Link Én nem aggódok a hétvége miatt, jelentõs mennyiségû hóra számítok az ország felén legalább. Északnyugat kimaradhat, de kijelentésekbe nem megyek bele ezen a téren, bár a modelleket elnézve az tényleg kicsi esély, oda nem nagyon adják az érdemi csapadékot. Viszont elég szeles idõ néz ki, helyenként 70-90 km/h széllökések is lehetnek, ahol pedig havazás is lehet ott hófúvások is. Bár a szél a Dunántúlon lehet majd viharos, de ettõl függetlenül az ország többi részén is meglehetõsen élénk légmozgás valószínû. havazas
#1991
Megnéztem több modellt is, és azért szerintem nem teljesen reménytelen a hétvégi helyzet. Tudjuk jól milyen nehéz egy mediterrán ciklon útvonalát elõrejelezni és így a csapadék területi eloszlása és mennyisége is kérdéses marad.
A lényeg az, hogy több modell (köztük az ECMWF is) tartja a havazást a hétvégére, de mindegyik más területi eloszlással, plusz egyik szombatra, másik inkább vasárnapra. (ebbõl is látszik a bizonytalanság)

A GFS jelenlegi futása teljesen kirakta az országból a csapit, de ezzel egyedül maradt, hiszen az ECM tartja magát, és mellette sok más modell, például:

GEM: Link
Link
Link

Ez inkább DNy-ot favorizálja, de azért lenne havazás majdnem az egész országban. Na meg szombatra várja a havazás zömét.

NOGAPS: Link
Link

Ez inkább DK-re adja a havat, na meg a Dunától K-re, és vasárnap lenne érdemi havazás.

A lényeg az, hogy a mediterrán ciklon ott van a térképeken, csak a modellek között nincs (vagy csak nagyon minimális) az egyetértés, vagyis mindegyik máshová adja az érdemi havat, más idõpontban. Ilyenkor megy a szokásos "kiveszem-beteszem" játék a modelleknél. Azért szerintem elég elhamarkodott kijelentés lenne az, hogy a hétvége befuccsolt. Érdekes dolog is kisülhet ebbõl úgy érzem.
Mindenesetre ezek mind a legutóbbi futás eredményei, érdemes figyelni a következõ frissüléseket. Az viszont jó hír, hogy az ECM napok óta tartja magát a havas verzióhoz, ami szerintem jó elõjel.
#1990
Az élet bizony ilyen, senki nem mehet biztosra semmilyen témában. Ha így lenne, igencsak unalmas lenne az életünk... Nem kell messzire menni, a közgazdászok szerinted pl. okosabbak ?
De hogy a fórum témájánál maradjunk: Ne felejtsük el, a modelleken a ciklon folyamatosan ott van, csak éppen területileg egy kicsit máshol. Mediterrán ciklonnál olyan is volt azért már a múltban, hogy egyes ajnározott modellek adott területre csapadékot vártak 144 órára, aztán pár napig kicsit arrébb tették a csapadékot, az utolsó pillanatban meg visszahozták az ország területére. Tehát akár még ez is elõfordulhat, pláne hogy az egyik legerõsebb modell folyamatosan tartja a csapadék lehetõségét.
#1989
Pécs: Link
Budapest: Link
Miskolc: Link
Sõt, még Gyõr is reménykedhet: Link
Ha innen is eltûnik teljesen a csapadék, akkor le lehet fújni a hétvégét, addig maximum csökkenõ esélyekrõl érdemes szót emelni... Ha Pécsen, Sármelléken, Szegeden, Pesten laknék, nagyon nem örülnék ha kora tavasszal +1, +3°C-t mérnék, mert hogy jelenleg ott ez a helyzet. De az is lehet,hogy Neked más az értékrended. laza
#1988
A hétvége már most besült, ahogy a tegnapi elõrejelzés jelentõs része is bukott. Az azért durva, hogy 6-12 órára elõre sem találja el (mert igen, sajnos találgatás folyik) egy magát meteorológusnak valló ember az idõjárást. Érdekes, hogy komolyabb - értsd ezalatt külföldi - oldalak rendre pontosabban elõrejeleznek, mint a hazai sufni metes oldalak.. A tegnapot is jobban belõtték - adott területre. Szombatra semmi, max felhõzet, csapadék nagyon minimális néz ki a futásokból.. Mivel az ország jelentõs részén ma is szinte kora tavaszi idõ van - leszámítva tiszántúl, így nem is értem, hogy mi ez a nagy buzz... Valamelyik oldalon láttam, a fehér karácsony esélye 55%. AAAAnyám.. és ezért még pénzt is kapnak... Ennyi erõvel én is mondhatom, hogy januárban van felhõs lesz az ég, vagy nem.
#1987
Az se kizárt, de mint tudjuk úgy is az idõjárás teszi ki a pontot a végére nevet Én csak latolgatom és per-pillanat is esélyes a hétvége, hogy komoly hótakaró alakuljon ki.
#1985
Én nem vagyok ilyen borúlátó. Átlagos decemberi idõ lesz, végre olyan amit mindenki elvár.Kicsi hó,elviselhetõ hideg,-3-5 fok,gyenge szellõ. laza
#1984
A hétvégi ciklon komoly dolgokat produkálhat, a legnyugatibb részeket leszámítva jelentõs havat várok, hófúvásokkal, nagy széllel. Link Közben felmerült a visszapörgés lehetõsége keletrõl, ez viszont a Tiszántúlra újabb komoly havat jelentene. Aztán a derült, havas éjszakák a hó kisugárzása is kemény fagyokat jelentene. Szóval igazi téli idõ alakulhat ki lassan országosan. Bár a hétvégi havazás kiterjedése, mennyisége nagyon bizonytalan, ahány futás annyi kimenet, a legutóbbi délebbre rakta a ciklont a gfs, szóval majd kiderül ha beborul. nevet
#1983
Az igen gyengén muzsikáló november után a december következõ (jó)pár napja, elsõ dekádja, megmutathatja, hogy tud hideg is lenni felénk egyelõre "csak" reggelente.

A hegyekben tegnap, és ma lehullott hó már holnap reggelre megmutatja, mit is tud a hófelszín egyes helyeken. Az összefüggõ hóréteggel rendelkezõ elsõsorban hegyvidéki zárt völgyeinkben már holnap reggelre -10 fok köré, kicsivel még mélyebbre száll a levegõ hõmérséklete.
Majd a holnapi várható havazás után a szerda délután hirtelen jelentõs hõmérséklet csökkenéssel számolok. A késõ esti és különösen a csütörtök reggeli minimumok nem egy helyen lehetnek -10 foknál is hidegebbek, és nem csak a jól "megszokott" helyeken, hanem szeszélyes területi eloszlásban, szinte bárhol az ország területén.

A bükki töbrökben pedig már holnap hajnalra is meglehet az elsõ keményebb, -20 fok körüli zimankó. A magasban ehhez az értékhez már elegendõ a hideg levegõ hõmérséklete. A folyamatosan csökkenõ felhõzet, a magasban is gyengülõ, majd kb. hajnalra szinte teljesen leálló légáramlás pedig kifejezetten kedvez majd a légtõ kialakulásának.
Az hogy a légtó teljesen nyugalomba jut-e a reggeli órákra, azért kicsi az esélye, de az ingás is szép ilyenkor, ha valaki ott áll a töbör szélén.
Szinte biztos, hogy most is arcára fagyna a mosoly.

Most még nem megyünk fel éjjelre mérni, a loggerek rögzítik azt amit kell.
Megvárjuk, amíg még kicsit tovább vastagszik a hóréteg.
Vastagsága jelenleg Bánkúton 11 cm, de Jávorkúton is van 5-6 cm.
Remélhetõleg a következõ napokban, hétvégén? (utóbbi még nagyon óvatosan kezelendõ) is még gyarapodik egy kicsit a paplan vastagsága és még hidegebb hõmérsékletek ülik majd meg a tájat. Elvégre eljött ennek is az ideje.
#1982
Körülbelül így alakult, kicsit beljebb jött a szilárd halmazállapot mint vártam, így itt Kecskeméten is 1-2 centi körül zárt a rendszer. Látványos volt szép nagy pelyhekben hullott. A következõ napokban, de már holnaptól viszont egyre erõsödõ déli áramlással jelentõs enyhülés kezdõdik, a hétvégén 15-17 fokok is lehetnek?! Megint 180 fokos fordulat de legalább nem egyik napról a másikra, így nem terheli le annyira a szervezetet. nevet
#1980
Éjjel a Dunántúlon szép kis hó hullhat a hegyekben 10-15 cm is összejöhet. Síkvidéken is 5 cm köré illetve az fölé várom a mennyiségeket helyenként a 10 cm se kizárt. nevet
#1979
A hétfõi csapadékzónából, valószínû, hogy lesz síkvidéken is havazás a nyugati, északnyugati részeken, fõleg a hegyekben, illetve síkvidéken is arra felé, de a korábbi meglátásomon nem nagyon módosítok. Átmenetileg vizes hóréteg esetleg lehet ahogy Te is írod, de ez a csapadéktevékenység csökkenésével, megszûnésével hamar elolvad majd. Itt délkeletebbre pedig vasárnap, illetve hétfõn is 5 fok felett maradhatnak a nappali maximumok, akár 8-9 fok is lesz néhol, itt összességében jelentõs esõ hullik majd addig, de a havazás esélyét már nem tartom fent. Mindenesetre a hegyekben szép kis téli idõ alakulhat ki átmenetileg, mert aztán a hét közepére bemelegszünk, és tavasziasabb õsz következik ismét déli, délkeleti szelekkel alkalmanként esõkkel. Persze fontos megemlíteni, hogy az éjszakák a derült helyeken elég hidegek lehetnek a hét elsõ napjaiban, de ez mind a felhõzet és szél függvényében. nevet Összegezve az igazi tél még várat magára, de a következõ napokban az idõváltozásokra érzékenyekre mozgalmas napok várnak!
#1978
Itt északon én még mindig inkább a látványnak adok a legnagyobb esélyt, valamint hogy a hegyekben lehet nagyobb hó, fõleg a magasabb csúcsok környezetében. Mostanra egy hangyányit melegedett a modellkimenet, amúgy "hibahatáron belül", tehát nem lettünk elõrébb. Ja, és a legnagyobb esély hóra talán hétfõ este lesz.
Most nincs kedvem hosszabb elemzést írni, délelõtt írtam fb-n egy hosszabb elõrejelzést, még a ma 00UTC-s GFS, (GFS-ENS), NAEFS, NOGAPS és GEM modellfutásokra alapozva (nem annyira szakmai, inkább a "nagyközönségnek" szól): Link /elvileg nyilvános, remélem látszik/.
#1977
Látod, mindenki mást lát benne kacsint
Én például egyre nagyobb esélyt adok a síkvidéken is megmaradó havazásnak keddre virradóan. A hideghullám ugyan lassabban és kevésbé terít be minket, viszont a csapadékzóna itt marad, míg a korábbi várakozások keletre tolták.
Ilyenkor szokott jönni Fõnyomozónk egy térképpel laza
Mindenesetre a Duna és a Balaton vonala közötti területre keddre virradóan 1-5 centis megmaradó havat várok. Persze, majd napközben elolvad.
#1976
Valahogy számítottunk rá, elõször még péntek délután volt aztán szombat, de most már egészen ki van tolva, úgyhogy a hegyeken kívül most már nem sok esélyt lehet adni a síkvidéki havazásnak nagyobb területre terjedve, legfeljebb a magasabban fekvõ hegyes részeken lehet vizes hó, (Bakony, Alpokalja..) A keleten csak nem kizárható, az elõoldali helyzet miatt, élénk délies áramlás, ott még szombaton 20 fok körül lehet, és záporok, sõt egy-egy zivatar is kialakul majd várhatóan. Kíváncsi leszek mit alkot majd ez a mediterrán ciklon, nagy a bizonytalanság még mindig, de aztán eldõlni látszik és a november elejére mint tegnap is írtuk eléggé adják a jelentõs melegedést. nevet
#1975
A modellek a várható lehûlést szépen kihúzták szombat délutánra így egészenhasonló dolgokra számítok, mint október 7-én. Az ECM szerint pedig érlelõdik a kellemes "vénasszonyok tavasza" lehetõsége a Mindenszentek utáni hosszú hétvégére... a többi a met társalgóban.
#1974
Igen , ez így van, de még a DK -i hõkatlannak van egy utolsó dobása , mielõtt végleg eltûnik a közelünkbõl , mint ahogy tavaly október 7 után 15 -e körül is volt egy rövid melegedési hullám, A jövõben erõs meridionális kép (mélyen a ráktérítõ alá nyúló ciklonáris mezõ-"kakaóscsiga termelõdés") körvonalazódása miatt ez el is húzódhat némileg...

Az ECM szerint a front nálunk megreked, már a keleti országrészbe be sem hozza a 0 fokos T850-t ami érdekes fejlemény az elmúlt napok elõrejelzéseihez képest. A november 1-jei hosszú hétvégének még lehet akár némileg a mostanihoz is hasonló kimenete.
#1973
Lehet hogy "szinoptikai korszakváltás"?
#1972
Még annyit a makrováltásról, hogy teljesen eltûnik a térképrõl az azori AC, mely sok hónapon át állandó vendégünk volt -minden hf "orral" jött be. Mély meggyõzõdésem, hogy "szinoptikai évszakváltás" tanúi vagyunk ezekben a napokban.
#1971
Ha az Idõkép ezt mondja, fals dolgokat állít. Természetesen sarki-tengeri levegõ betörésérõl van szó, nem szibériai kontinentális hidegrõl.
Viszont azzal a megállapításoddal, hogy nincs makrováltás, a régi verkli mûködik tovább, vitatkozok. Nem lehet nem észrevenni, hogy mennyire aktivizálódik a polárfront: elõször a Jeges-tengeren jön létre roppant aktív ciklon, majd következményesen, láncreakció-szerûen ciklonok képzõdnek egyre délebbre, a gyors áramlási zónák -nyár óta elõször- kifejezetten alacsony szélességekre kerülnek. Mindez azért, mert erõsen hûl a sarkvidék, élezõdik a meridionális hõkontraszt.
Ez bizony már téli cirkulációs kép, éles ellentétben az eddigiekkel.
#1970
A GFS alapján a lehûlés már szombat délelõttre tevõdik, kissé elnéztem az idõpontokat. Így a tendenciák figyelembevételével szerintem esélyes hogy a hidegbetörés szombat délutánig késni fog, és az események péntek este helyett akkor valósulnak meg.
#1969
Véleményem szerint nem történik makrováltás, ez még mindig a régi verkli. Idõkép ugyan Szibériai levegõrõl beszél de nincs errõl szó, ez inkább skandináv ÉNY -i sok nedvességgel, mérsékeltebb, kevésbé alattomosan érkezõ hideggel. A mediciklon képzõdési hajlam magas, még most is van az Adrián egy örvény a legminimálisabb hûvös levegõ hatására is kialakul mert valószínû a Földközi tenger még igen meleg. Ennek hatásával erõsen számolni kell a hétvégén.

A hidegbetörés nyomán lehet egy hasonló verzió, mint az október 7-i. A front elõterében, pénteken megerõsödhet a déli áramlás, az ország déli-délkeleti felében felszakadhat a köd és délen 20 fok felett is lehet, sõt a front érkezéséig 13-15 fok körül maradhat erre robban rá estétõl a hideg levegõ ami ismét zivatarokat, apró szemû jég és hódara záporokat okozhat egy keskeny sávban. A front nagy sebességgel elérve az Adria térségét gyorsan ciklont kelt ott és szerintem szombat-vasárnap már ez lesz a meghatározó, azaz felcsavar egy adagot a még mindig közelben ólálkodó meleg levegõbõl is, a medi közepébe zárva a 0 fok alatti T850 -et, és a havazás a Mecsekre illetve Alpokaljára korlátozóhat, de ott tartós akár 12 órás is lehet és komoly havat is összehozhat. Máshol már megindul az enyhülés és a T850 gyorsan 0 fok fölé kerül, a továbbiakban fokozatosan emelkedik. Tipikus novemberi idõ lesz, a sok esõ után a gyenge légmozgás hatására alíg lesz majd napi hõingás, olyan 5 +/-3 fok körül fog lengedezni, azaz lényegében nem számítok jelentõsebb fagyra, sõt az ország 2/3 valószínûleg teljesen fagymentes marad. Kisebb körzetekben csökkenhet azonban kevéssel 0 fok alá, de ott akár egy egész napig is aközelében maradhat, ott zúzmarás köd, hódara is kialakulhat jövõ héten. A hosszú hétvégétõl lassan elõoldalra kerülünk, valószínû a feltámadó délkeleties szelek hatására ekkor megint kepunk egy medit és egy adag esõt, majd ezt követõen napközben idõlegesen megszûnik a köd és 10-18 fokos Tmaxok lehetnek (újra).
#1968
Viszont a friss GFS most alkotott megint...Délen olyan 10 órán át havazna szombat estétõl nyelvnyujtas havazas
#1967
A 2 nappal ezelõtti meglátásomat tartom, és csak megerõsíteni tudom, hogy a hegyekben és várhatóan északon - északnyugaton akár síkvidéken is szombat délutántól, vasárnapra virradóra vizes hó váltja majd fel az addigi esõt, illetve szombaton az északi részekre, már megkezdõdik a sarkvidéki eredetû levegõ beáramlása, így ott, napközben 5 fokig se emelkedik majd a hõmérséklet, és megerõsödik az északi szél. Ellenben délkeletebbre még 10 fok fölé melegedhet a levegõ lesz egy kis hõmérsékleti kontraszt a két országrész között. Síkvidéken ha nem is, de a hegyekben, megmaradhat majd a hó, illetve síkvidéken is képezhet átmenetileg vizes réteget, intenzitástól függõen. Viszont délebbre, itt az Alföldön ha át is vált majd havas esõbe, esetleg hóba, addigra már a csapadéktevékenység is csökkenni fog, tehát esõbe merül ki inkább. Mikor majd kiderül az ezt követõ éjszakákon 0 fok alá csökkennek majd a minimumok, ami azért szokatlan lesz, hamar elhullanak majd a maradék falevelek ezután. Igazából erõs, de kérész életû lesz ez a lehûlés, november elsõ hetében visszatérhetnek a 10-15 fokok... de ez már hosszabb táv, és sok minden történik még addig nevet
#1966
Ugyanez a három link most épp 0°C alatti T850-et és +5 körüli országos Tmax-okat mutat. Így nem lesz belõle havazás, legfeljebb a magasabb hegyekben. Az eddigi futások alapján is ennek van nagyobb esélye.
#1965
Bizony, 2003. október 23-24 is meghozta az elsõ komoly téltámadást, másnapra behavazódott a fél ország! Jó esély mutatkozik hétvégére hogy lehulljon az elsõ hó a hegyvidéki területeken illetve a síkvidéken is fõként északon vizes hó hulljon. Ide az Alföldre az esõn havas esõn, esetleg vizes látványhavazáson kívül még megmaradó hóra nem számítok, de aztán még változhat, elképzelhetõ, hogy sima esõ végig, vagy egy havasabb verzió is. Aranyközép verziót írtam, egyelõre távol van, addig még sokszor mást fog adni csapadék, hõmérsékleti eloszlás terén, 2-3 napig csak esélyeket, lehetõségeket lehet írni. nevet majd meglátjuk, de ez a nyárból-térbe kicsit szokatlan. Tegnap még 25-27 fokok voltak rá 1 hétre meg télies idõ, akár havazásokkal.
#1964
Hiába amit most mutatnak a modellek mind az ECM mind a GFS ez alapján vasárnap éjszaka északnyugat felõl nagy területen havazás váltaná fel az addigi esõt.Jó esély van már arra is hogy a Duna-Tisza közén is havazzon még egészen Bács-Kiskun megye déli részén is.Nem mehetek el szó nélkül a negatív hõmérsékletek mellett amik északnyugaton és a Dunántúl nagy részén a jelenlegi számítások szerint lennének és a nagy mennyiségû csapadékra ami már hóban esne.Akár rövid idõre is de hétfõ reggelre ezeken a területeken akár "komolyabb" havazás is lehet amire sokan még nem készültek fel.Ilyen intenzitású hóesésnél -0 foktól kezdve már az utakon is megtud maradni a hó annak ellenére hogy elõtte lehet 30-40 mm esõ hullott rá.Október végén kell szót ejteni errõl,de hát ha az idõjárás azt sejteti én megtettem. nevet
Link Link Link
#1963

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#130906)
#1962

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#130171)
#1961

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#128274)
#1960
Ha az elõrejelzésekben 23-28, illetve 25-30 fok szerepel, ne mondjuk már rá, hogy szép õszi idõ, (ebben még simán strandra mennénk) ha a 22-27 júliusban mérsékelten meleg nyári.

A valóság a jövõ héten is fennmaradó kettõsség, a Dunántúlon hajnalban párás ködös idõ lesz, napközben is legfeljebb 23-24 amit ugyan kellemes melegnek fogunk érezni a párásság miatt, míg a közép-Alföldi tájakon lehet még hamisítatlan késõnyári idõ...
#1959

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#126884)
#1958

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#12666laza
#1957

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#126667)
#1956
Eszerint jár tovább a nyáron már megszokott "verkli": a nem túl gyakori és erõs hûvös, száraz levegõ beáramlások után, nyugalomba jutás esetén veszélyben vannak a Tmin rekordok.
Az erõs benedvesedés nekem is feltûnt: mindjárt dél van, de itt még nem oszlott fel a stratiform felhõzet, nem süt a nap, ezért egyelõre mérsékelt a felmelegedés.
Kérdés, hogy ilyen körülmények között van-e esély az országos Tmax rekord elérésére, esetleg megdöntésére ma, vagy holnap.
#1955
Érkezik a nedvesség, közelít a front.

Ma legfeljebb egy-két helyen a Dunántúlon, holnap elszórtan szintén fõként a Dunántúlon (esetleg még Északerdõben) alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Komolyabb kísérõjelenségre nemigen számítok, szupercellára sincs esély.

Csütörtökön megjön a front, a szokásos orros, így számottevõ csapadékra leginkább a Dél-Dunántúlon és északon, északkeleten lehet számítani. Összeáll a hagyományos konvergenciavonal, e mentén az Alföldön is lehet majd konvektív csapadék. Az összeáramlás északi felén a szélnyírás is megnövekszik, a labilitás erõsen kérdéses, de ott (kb. Salgótarján-Ózd környéke) van némi esély marginális szupercellára.

--------------------------------------------

A lehûlés két részbõl fog állni. Egyrészt ugyebár a csütörtöki frontátvonulás mögött érkezik a hideg, száraz levegõ. Link Link Ennél azonban érdekesebb lehet a második ütem, amikor a szombati visszamelegedés után ÉK felõl kapunk egy kis kontinentális fuvallatot. Link Látható, hogy alacsonyabb Td-k várhatók ezután, sõt, tegnap ilyen változat is volt. Link

Kíváncsian várom a minimumokat és az inverziós hõmérsékleti depressziókat.
#1954
Nézzük meg a rekordesélyeket is:

09.01.: 21,6/34,5

09.02.: 21,8/34,8

09.03.: 20,3/35,0

09.04.: 20,7/33,8

L = lehet
I = igen
N = nem

09.01.: L/I
09.02.: N/L
09.03.: L/N
09.04.: L/L

Szóval vannak esélyesek szép számmal. nevet
#1953
Holnap a felszín közelében ugyan marad az északias szél a Dunántúlon, viszont a magasban egy gyenge MNSZ fog a tájegység fölé húzódni dél felõl. Elég látványos a 925 és 850 hPa közötti széliránykülönbség, ilyen jelentõs differencia nem túl gyakran van a két szint között. Link Link (a GFS is hasonló)

100-150 J/kg körüli MLCAPE-et számolnak a modellek, a további labilitási paraméterek is elég mérsékeltek, az elégséges nedvesség határvonala valahol Kelet-Dunántúlon lesz.

Azért a Dél-Dunántúlon a szállítószalagon gyaníthatóan kipattan majd néhány konvektív cella emelt konvekcióval, kérdés, hogy mit kezdenek a 20 m/s-os szélnyírással és a nem kevés CIN-nel.

Az alacsonyszintû konvergencia keletebbre lesz, mint kellene, örvényesség advekció sem támogatja a feláramlásokat, ugyanakkor egész tûrhetõ helikalitási viszonyok léphetnek fel.

Talán egy-két "margarinos cella" befigyelhet, az áthelyezõdés sebessége 30 km/h körül várható, az MNSZ-nek megfelelõen déli irányból. A hodográf egyébként jobbra forduló.
#1952
A rekord még tegnapelõtt volt.

Holnap biztosan nem lesz hidegrekord, de a hõingás valóban szép lehet a fagyzugokban. A 6-7 fokos Tmin-t 31 fok körüli Tmax követi majd.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 01:23:58

Ercsi

2.1 °C

27000

RH: 78 | P: 1022.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.