2024. november 24., vasárnap

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#4140
Békésszentandrás duzzasztás megszüntetése: Link
Békésszentandrás duzzasztás megkezdése: Link
A Kõrösökön gyakran elõforduló kisebb árhullámok zavartalan levezetése érdekében gyakran megszüntetik a duzzasztást Békésnél és Békésszentandráson. Mindez rendben van. Ismert az is, hogy a román területeken ilyenkor, nyár elején a völgyzárógátas tározókkal visszatartják az árhullám, a víz jelentõs részét, ezért a csapadékadatokból számolt árhullám elõrejelzés bizonytalan, az árhullám elõrejelzés gyakran túlbecsült. A probléma az, hogy a frissebb, pontosabb árhullám elõrejelzésre meglehetõsen lassan reagálnak (jólalvási tényezõ?). A legnagyobb probléma, ha a beavatkozásra - duzzasztás visszaállítására - szombaton, vagy vasárnap van, lenne szükség: Nincs, aki kiadja az utasítást. Következmény: A duzzasztók felvize annyira lecsökken, hogy jelentõs területek, az ivadéknevelõ helyek szárazra kerülnek. A természetes halszaporulatnak az idén lõttek.

Fekete Kõrös, Remete: Link
Kettõs Kõrös, Doboz: Link
Kettõs Kõrös, Békés, duzzasztó alatt: Link
Békésszentandrás felvíz, Gyoma: Link
Békésszentandrás felvíz, Szarvas: Link
Békésszentandrás alvíz: Link

Jól látható, hogy a duzzasztók alatti árhullámok a duzzasztott víztér elengedésébõl származnak. A tényleges árhullám lényegesen a duzzasztott szint alatt tetõzött, ami már a szombati OVSZ elõrejelzésen is látszott (Sajnos nem mentettem el). A gyomai "árhullám", aminek jelentõs része a Békési duzzasztó tározott felvizének elengedésébõl származott, nem érte el a nyári duzzasztott szintet, sõt nem is volt a vízszintben mérhetõ árhullám, elnyelte a duzzasztott víz "elengedése".
Azt aláírom, hogy a nagy mediciklonos csapadékok lokális mennyiségi elõrejelzése bizonytalan, de a "Nem lesz érdemi csapadék, amíg a számítógépek ellátnak" elõrejelzés halálbiztos.

Összesítve:

Szerintem szakmai hiba volt a duzzasztások megszüntetésével túlreagálni az érkezõ kis árhullámot. Bõségesen elegendõ lett volna a néhány 10 cm-es (30 - 50 cm) felvízszint csökkentés. Rendben van, jólalvási tényezõ. Hétvégére.
Ennél is súlyosabb szakmai hiba volt az, hogy a szombati OVSZ árhullám elõrejelzés alapján a duzzasztást szombaton nem kezdték meg, amikor a duzzasztás nélküli OVSZ vízszint elõrejelzések mélyen duzzasztott szint alatti szinteket jeleztek elõre.
Százmilliókért építettek hallépcsõket a duzzasztóknál, de a múlt hónapban a Kõrösökön kétszer szinte az összes halnevelõ helyrõl, szinte az összes halivadékról leeresztették a vizet.
A mai információ áramlás sebessége mellett (nem lovas futár viszi a meteorológiai és hidrológiai adatokat), a "hosszú ideig nem lesz érdemi csapadék" elõrejelzés nagyon magas valószínûsége mellett, és amikor az árhullám elõrejelzést adó difegyenleteket nem logarlõccsel oldják meg, nem néhány km-es, hanem akár néhány 10 m-es víztestekkel számolva, szerintem súlyos hiba ekkora hétvégi jólalvási tényezõt alkalmazni.

Egyébként nem akarok sem vízügyellenesnek, sem sötétzöldnek látszani, de itt - finoman fogalmazva - egy nagy szakmai elcseszés forog fenn.
#4139
Azért létezik némi összefüggés: A magas vízszintet okozó csapadékos nyár hûvösebb is.
#4138

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#275711)
#4137
Tavaly nyár végén nem lehetett kellemes úszkálni a Balaton alig 20 fokos vízében. Mióta csurig van a meder, csapnivalóak a nyárutók. Amíg le volt apadva, addig meg gatyarohasztó meleg volt a nyár utolsó napjaiban, heteiben is. Mintha szezonrövidüléssel fizetnénk a magasabb vízszintért, idén talán megtörik ez az "átok".
#4136
laza laza laza
#4135
Majd kifogja a vízbõl! laza kacsint
#4134
Komoly szupercella van délnyugat felé, markáns feláramlással, ez megint Fool-nak akad horogra, jelenti igen kemény struktúrával érkezik. zivatar
#4133
Köszi az infót, így már érthetõ. nevet Talán idén is jó szezon lesz vízállás szempontjából. Bár ehhez újabb csapadékos nyár kellhet (vagy havi 1-1 mediterrán ciklon 2 napos esõvel). Részemrõl örülnék, ha õsszel még mindig 100 cm fölött lenne a víz.
#4132
Bocs, a tényleges mûtárgyakat nem ismerem, kicsit kiesik lakhelyemtõl. Csak a lehetségeseket, amikkel ilyen adatváltozások produkálhatók. Kösz az infót.
#4131
A Balatonkiliti duzzasztóval a Sió városi szakaszát víz alatt lehet tartani.Most is ez történik, ez nem Balatonvízszint, annál lényegesen alacsonyabb.
Link
Szerencsésebb lenne a Balatonkiliti duzzasztó felsõ elnevezés, mivel az alsót így nevezik.
Link
#4130
Link

A hydroinfo térképe alapján nem látszik hogy nagyobb csapadék hullott volna Felvidéken az utóbbi 2 hétben.
A Tiszán és az Alföldi folyókon viszont egész korrekt vízszintemelkedés ment/megy végbe.

Vagy csak egyszerûen a Kárpátok beli hóolvadásról lehet szó.
#4129
A mérce alatt is elzártak valami zsilipet, most a Balaton szint érvényesül.
#4128
Érdekes a vízállás változás a zsilipnél:
Link
1 nap alatt 68 cm-ról 180 cm-re, úgy hogy közben elzárták.
Tippek, hogy ez miért? Vagy a 68 elõl lemaradt egy egyes?
#4113
7,5 hónapig volt nyitva.
Azt esetleg tudja-e valaki, hogy ezen idõ alatt mennyi vizet engedtek le (m3-ben és mondjuk egy 120 centis vízszint térfogatához képest %-os arányban)?
Biztos van ilyen adat, csak ki fér hozzá?
#4112
Sió zsilip elzárva.
#4111
Sajnos úgy néz ki a tavaszi nagy öblögetések idén is elmaradnak,ez már a 2. év egymást követõen,hogy elmarad a tavaszi ár.2 éve nem lépett ki a medrébõl a Tisza. [esõ]
#4110
Két dolog , ami tompít: Az egyik, hogy 6 nap csapadék összege, a másik, hogy jelentõs része hó formájában esik.
Így már nem annyira durva:
Link
#4109
Igen, úgy tûnik lesz egy mérsékelt árhullám a következõ 1-2 héten.
A Duna már a következõ 4 napon is szépen emelkedésnek indul a vízügy elõrejelzései szerint.
#4108
Árvízgyanús a Dunán... [esõ] Link
#4107
Valóban, az évtizedek óta következetesen alkalmazott vízvédelmi rendszabályoknak, meg a Kis-Balaton rekonstrukciójának hála, a Balaton vize (kivált a keleti medencéé) szép tiszta. nevet
Viszont közismert, hogy a teljesen tiszta balatonvíz se igazán áttetszõ. Cholnoky Jenõ, a tó neves tudósa azt írta, hogy ritkán látni le benne fél méternél mélyebbre a sok lebegõ iszaprészecske és plankton miatt. Természetesen ez a szélviszonyok és a vízhõmérséklet függvénye is. A nem hullámzó, hideg víz áttetszõbb. Tavaly nyáron tapasztaltam, hogy nyílt vízen, gyenge szélben a vízibiciklirõl leszállt társunk lábai kb. másfél méter mélységben is kivehetõk voltak.
#4106
Érdemes ezt a videót kicsit ellazulva megnézni, milyen gyönyörû tiszta a Balaton vize, magam is láttam lent Tihanyban, tényleg szép, lelátni az aljára. Link
#4105
Heti 1-2 cm-t emelkedik a Balaton átlagszint félhozamú Siózsilipállás mellet. Ma 117 cm. Nincs baj, nincs baj: amíg nincs 70-80 km/h-s Ény-i szél. Az ECMVF márc.3-ra jelez komolyat, remélem nem jön be.

Ha kiönt itt-ott:

"miafacérnemeresztettékleidejébenvízügyesek,hamárfizettyükükõketgondókodhatnánakeggykicsitt?

Ha két év mûlva szántani vetni lehet a Balatonban a két év alatti 400 mm-es csapi után,

"miafacértnezáztákleavízügyesekidejébenazsilipet,hamárfizettyükükõketgondókodhatnánakeggykicsitt?
#4104
Úgy néz ki itt most megállt a zárás, gondolom a sok csapadék + hóolvadás miatt a Balaton vízszintje elindul megint felfelé.
#4103
A Sió vízszállítása most 30 m3/s. Lehet, hogy csak emiatt csökkentették le?

Link

#4102
Eppen most neztem, hogy Tiszabecs felett mindossze 9 millio m3 a hoban tarolt viz. Nagyjabol 2%-a az atlagnak. Namény felett is alig tobb, mint 200 millio m3, ami kb ötöde a kozeperteknek. Igaz, a hovastagsag elmaradasa nem jelent feltetlenul kis vizeket, de figyelembeveve azt, hogy az elmult idoszakban milyen gyenge csapdekok voltak a vizgyujton, mar nem fest olyan jol az adat. A mostani ciklon is csak odacsepergett par millimetert, mikozben a nyugati vizgyujtokon mar sok is van belole. Bar most a Latorca, Ondava (Bodrog), Sajó harmas egesz jol teljesit. Egy jofele beragado Vb/Vc ciklon kene, ami lehullajtana 1-2 milliard kobmeter havat, oszt aprilisig (hacsak nem langyos esovel jonne le egyszerre III. fok felett) lennenek oblogetve a holtagak is.
#4101
A Sió zsilip lassú zárásával valószínûleg megálltak. Vízleeresztés: 32,8 m3/s. A Balaton átlagszint beállt 110 cm-en.

Nano: A Kárpátok hókészlete nem nagyon szaporodik, töredéke az átlagosnak Link
Nem tudom, mibõl lesz az idén holtágakat megtöltõ árhullám a Tiszán?
#4100
Hátha egy jó kis 20 mm-es langyos esõvel kezdõdik az igazi olvadás.
#4099
Na, csak ríjni kellett... Az elmúlt másfél év legmagasabb vízállása van most a Tiszán Naménynál. Persze a mostani 252 cm-es (834 m3/s) szintet elérõ árhullám csak egy kis pezsdülés, és a holtágaknak keveset ér, de már ez is valami.
#4098
Elég látványos a Sió-zsilip zárása itt a Sió alsóbb szakaszán Szekszárd mellett. Közel 1 métert apadt már a víz, hónapok óta 100%-os medertelítettség volt, ennek végre végre.
#4097
Részemrõl nagy az öröm, örülnék, ha a tó 110-115 cm körül várná a tavaszt, jó esetben akár még a nyarat is. nevet
#4096
A zárogatás folytatódott. Vízhozam: 40,2 m3/s. Teljes zárás, vagy érdemi vízhozam csökkentés van folyamatban.
#4095
Szerk. idõn túl: Eddig négy nap alatt kétnaponta zártak egy kicsit a zsilipen. A múltbeli cselekvésbõl a jövõre következtetni meglehetõsen kockázatos, de az elõbbiek szerint ma is zárhatnak egy kicsit a zsilipen.
#4094
Valószínû, hogy késõbb zárják el: Ha túl gyors a vízszint csökkenése a Sión, a part sok helyen belesuvadhat a mederbe. Gátszakadások is gyakran a gyors apadás miatt történnek. Itt is idõben lejátszódó folyamatokról van szó. Ahogy nem célszerû betonfallal megállítani egy autót, sok más esetben sem célszerû a hirtelen beavatkozás, még ha egész más fizikai folyamatokról van is szó.
#4093
Na végre, a vízszint is szépen reagál erre, már csak 213 cm-en áll a vízmérce a Siónál.
Úgy gondolom jövõ hét közepe/végére teljesen sikerülhet elzárniuk.
#4092
Lassan zárják a Sió zsilipet: ma reggel 44 m3/s a vízhozam.
#4091
Én sem vagyok vízügyes, csak Balaton drukker, sok éve figyelem a vízszabályozással kapcsolatos problémákat. Nem látok konzekvens cselekvést, néha a szab. szint fölött bõven zárnak, néha meg - mint most - alámennek. Ma lebringáztam Almádiba és szomorúan láttam, mekkora a vízszintcsökkenés, kilátszanak a kövek bõven, messze már a 135 centi (109). Úgy tudom, ma elkezdték a zárást, ill. az eresztést mérsékelik. Ideje! Egyébként ha rám lenne bízva, én kb. 115 cm körnéykén egyensúlyi eresztésig csökkentettem volna, azaz vízszint tartást csináltam volna onnan kezdve. Láttam, a befolyások és nagyon bõvízûek egyelõre, telített a talaj vízzel.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 17:43:38

Csesznek

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.