2024. november 23., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#1928
Nyissatok egy topicot a "REPÛLÕGÉPEK KONDENZCSÍKJAI "címmel
#1926
Pontosan: nem az égéstermékben van vízgõz (bár lehet benne) de a fõ hajtóerõ a sok szennyezõ részecske, amire kicsapódik a már meglévõ nedvesség
#1924
Hari, a kettõs csík valószínûleg azért van, mert mindkét szárnyon van hajtómû. nevet
#1922
Akkor az a kettõs csík is az?
#1921
A repülõk kondenzcsíkját a hajtómüvekbõl kiáramló égéstermék apró részecskéire a túlhûlt levegõbõl kicsapódó nedvesség, páralecsapódás alkotja. Ugyan az mint a felhõképzõdés folyamata.

Eredeti foglalkozásom repülömérnök.
nevet
#1920
Én úgy tudom, hogy az a kipufogási csík. A kondenzcsík az a kettõs csík, amikor a repülõ szárnya által keltett légörvénybõl csapódik ki a vízpára. Vagy valami ilyesmi.
#1919
bocs. csak megtévesztett ez a fekete vonal a kondenzcsíkkal összefüggésben. többé meg se szólaloknyelvnyujtas
#1918
Conglomo, ezt komolyan kérdezed? nevet A kondenzcsíkot a repülõgépek "húzzák" maguk után, az égéstermékekbõl kicsapódó vízpárából keletkezik...
#1917
Marko: de mi az a kondenzcsík pontosan és mi váltja ki?
amúgy ma nálam egész kellemes az idõ az élénk/erõs szélben mert erõs a napsütés.
#1915
Nekem is van olyan fotóm!
/www.kep.tar.hu/virag/50081657/11309872#2
#1913
nem baj az most annyira. legalábbis nekem biztosnevet
de EZ meg mi a fene?
Link
#1911
Az Október elején általam is jelzett talajmenti fagyok meg voltak már a hét elején (látod Zoo, he-he ?), a jövõ hét elején az átmeneti száraz É-i irányítás meghozza a 2m-en a kiterjedtebb fagyokat is.
Aztán az utóbbi hónapokban meglehetõsen ritka zonális elõoldali irányítás épül ki, jórészt száraz jövõ hetet jelentve, azaz talán garantált lesz a MetNet-találkozón a szép (igazi kiránduló) idõ.
Eme helyzet, hogy meddig tart ki, nem tudni, ám évtizednyi tapasztalat mondatja velem, nagyon jó idõzítés lenne, ha most épülne ki a zonális irányítás.
Lenne idõ felhalmozódni messze északon a hidegnek, és a sarkkor felett (majd szépen lejjebb) szárazfölfdön a hónak, hisz ritka, a két hónapnál tovább kitartó zonalítás.
Ráadásul az Atlanti-Óceán vize Izland körül és felett hidegebb, mint tavaly és tavalyelõtt ilyenkor, azaz nekem nincsenek rossz elõérzeteim, majd November végén meglátom mennyi válik valóra ebbõl ,akkora már le lehet vonni az elsõ következtetéseket a Tél elsõ felének milyenségérõl.
Ennyit így az újabb ránk váró Tél milyenségét firtató elemzések elé.
Mára ennyit.
#1910
A Metnet koszorús költõjének elsõ (és reméljük utolsó) zsengéje. nevet)
Köszönjük Marko!nevet)
#1908
Link
#1907
Igazad van, Snowhunter. Csak arra akartam kilyúkadni, hogy ez sajnos kemény hideget szállít a É-i sark felõl a magasaban, ami lefelé is áramlik. Csak nehogy ez a helyzet fennmaradjon 1-2 napnál tovább. Ragadtak már be idén kellemetlenül sekélyciklonok környezetünkben. Az AC meg nyomja majd le a hideget a peremén.
#1906
Kuzmi: Annyira nem durva, hisz a magassági futóáramlás igencsak hasonszõrû (sõt...) szelekkel száguld odafenn, 500hPa felett gyakoriak az ilyen szélsebességek, nem véletlenül 300hPa Stormline a neve a modell-képeknek.
#1905
A reggeli modellfutás alapján a magasság növekedésével drasztikusan növekszik a szélsebesség: 300hPa-on lesz a legerõsebb:
A legerõsebb szél vasárnap reggeltõl- estig lesz, szerencsénkre a java a magasban zúg el.
Mert bizony nem semmi lesz, már 925hPa-tól felfelé egyre erõsebb, de ami 300hPa-on az azért már durva:
Link
Igen komoly szélcsatorna alakul ki K-M.o.felett Ény-Dk irányban.
#1903
Marko: Melyik Tátra? Alacsony, Magas, Liptói, Bélai?
A Börzsönynek ezek a vonulatok mivel tõle ÉK-re helyezkednek el, vajmi kevés védelmet adnak, a hegységben uralkodó ÉNy-i szelekkel szemben.
Az Északnyugati-Kárpátok külsõ vulkáni vonulatának tagjai (Újbányai-hg.,Madaras, Selmeci, Körmöci, Polyána és az általad is említett Jávoros) pedig alig emelkednek 1200-1500 m fölé, így jelentõsen nem fogják vissza sem a Túróci-medence felõl zúgó É-i, sem a Fehér-Kárpátok-Kis-Kárpátok és Strázsói-hg-Inóc-hg-Tribecs vonalon feltorlódó/átbukó ÉNy-i szelet.
(Egyébként alább a Magas-Tátra fõgerincén esetlegesen várható heves széllökésekrõl folyt a szó.)
#1901
én akkor örülök naggyon a szélnek, amikor 40percnyi vonatozás után leszállok és megyek az úton a sík mezõ szélén hazafelé, -10°C-os hidegben....
#1900
Én is odafigyelek a lökésekre...nevet Fõleg éjszaka veszélyeseknevet
#1899
Snowhunter: Köszönöm! Felkészültünk és figyelünk a lökésekre.
#1898
Kuzmi helyes meglátása, a GFS össszegzésének tekinthetõ, az új futtatásban foglaltak kivesézése, megspórol a kevés idõvelk rendeklkezõknek néhány percet, pl. nekem is (ez a néhány perc a mai össz.), igaz a tegnapi modellek is hasonlót adtak.
LAM: Azért erõs 80km/h körüli lökésekre készülj fel !
Egyébként jó utat !

Ennyi mára.
#1897
kuzmi, kali: Én köszönöm!!
Valamennyi helyismeretem van, így kb. tudom melyik szélcsatornában számítsak meglepetésre. De óvatosak leszünk...
#1896
LAM: Kali válaszolt, köszönöm!
#1895
LAM: a magasban, fenn a hegyekben biztos lesz viharos is, fõleg a torlódás-erõsödés miatt!

Szóval ott fenn a gerincen csak óvatosan, de hogy mikor ér oda, vagy mikor lesz erõs, s pont hol, azt nem lehet megmondani, mert ahhoz nagyon pontos helyismeret kellene...
#1894
Nem hasonlítható össze szerintem sem a két helyzet. A talajon nem lesz viharos a szél(messzi lesznek ahhoz az izobárok egymástól), a magasban lesz inkább erõsebb az áramlás.
#1893
kali, kuzmi: Valószínûleg nem fogalmaztam pontosan. Az egyértelmû, hogy ez egészen más szituáció, s nem várható megint ilyen erejû légmozgás.
De valójában az érdekel, hogy felerõsödhet-e viharos mértéküvé az átbukás következtében lokálisan, a Liptói-Tátra, Magas-Tátra vonalban a betörõ hideg levegõ.
Mászni készülök a hétvégén a fõgerincen, elsõsorban ezért érdekelne.
#1892
LAM: Kali válaszolt, köszönöm!
#1891
LAM: most más az idõjárási helyzet, össze se lehet hasonlítani...

Akkor egy nagyon erõs hidegfront jött, ami következtében 6 óra alatt 8-10 fokkal hidegebb levegõ érkezett, ami felgyorsulva a hegyek elõtt tudott olyan nagy kárt okozni!

Most AC hátsó részén jön le a hideg, de közel se ilyen erõs ilyen rövid idõtartamra vonatkozva, most fõleg az AC maghoz közel vannak erõs szelek...

S az írány is más, tavaly ÉNY-i volt most É-i!
#1890
kuzmi:Akkor tovább fejteném a kérdésem fonalát.
Ha nagy sebbeségû északi beáramlásról lesz szó - a jelenlegi helyzet szerint - s Lengyelországban és Szlovákiában viharos erejû légmozgás lesz, ismét elõállhat egy a tavalyi nov. 19-hez hasonló helyzet a Kárpátok külsõ ivének belsõ felén? (Ha nem is annyira szélsõséges lokális szuperponálódásként.) Pl. pont a Magas-Tátrában. Gondolok itt arra, hogy a Lengyel síkság felöl betörõ szél, pont a Külsõ Kárpátok 1500-2000-2500 m-es falain bukik át, majd plussz energiát nyerve.
Emellett én is úgy gondolom, hogy hozzánk már csak egy finomított változat ér el, hiszen 4 K-NY irányú vonulaton kell áttörnie a betörésnek, mire a medence belsejébe jut. Ez pedig jelentõs orográfiai fékezõ erõt képviselhet.
#1889
LAM: Ez nagyon jó kérés.
Jelenlegi felállás alapján, a jelentõs szélre voksolok.
Az anticiklon és a sekély ciklon együttes áramlási rendszerében, gyorsmozgással hideg levegõ zúdúl le É-ról D-nek. Most nem beszivárgásról beszélhetünk, hanem erõs, olykor viharos szélrõl.
Remélni tudom, hogy inkább erõs lesz. Erre meg van az esély, mivel az Északi-Kárpátok jelentõsen csökkentik a szélsebességet:
Link
Azonban jól látható az elõrejelzésen, hogy Szlovákia és Lengyelország kapni fog a nagy viharból:
Link

Kali: Köszönöm! :nevet)
#1888
Én is várom már az elsõ igazi nagy havazást.nevet Meglátásom szerint azonban az igazi tél ami tartósabb hideggel és megmaradó jelentõsebb hóval jár csak Januártól lesz.
Ezt az állítást nem alapozom semmiféle modellre, hanem az elmúlt évek tapasztalataira.
Persze biztosan lesznek Decemberben fagyos napok, meg mutatóba havazások, hózáporok, de nem hiszem hogy sokáig meg tudnának még maradni.
Tudom, nem lehet sehogy pontosan elõrejelezni pár napnál késõbbre, ez olyan megérzés.nevet
Én lennék a legboldogabb, ha Karácsonyra leesne 20 cm friss hó országszerte...nevet
#1887
kuzmi: A vasárnapra bejósolt viharos erejû északi szélnek milyenek az esélyei? Vagy csak szokás szerint a Duklain és az Északkeleti-Kárpátok alacsonyabb hágóin át, szép csendesen beszivárog majd a hideg levegõ a Kárpát- medencébe (K-i fele)?
#1886
Kuzmi: jó a meglátás! A tél még csak a körmeit mutogatja, ez még messze van attól, amit sokan várunk...

Viszont a tovább folytatodó száraz idõ az nagyon is jó a mezõgazdaságban dolgozóknak, esõ ne is jöjjön már, csak a hónevet
#1885
Meglátásom szerint: A vasárnap ÉK-felõl közeledõ hidegbetörés, fõként a Ék, K-i országrész érinti, azt is csak átmenetileg. Ennek okozója a Skandináv-félsziget felett kimélyülõ anticiklon, valamint a Kelet-Európai síkság felett kialakuló sekély ciklon együttese. A két rendszer elõsegíti a hideg gyors leáramlását É-ról D-re, fõként a K-i területeket érintve.
De, néhány nap elteltével, szépen visszamelegszik a levegõ itt is.(K-M.o) Átlagosan 12-14°C, visszamelegedést követõen.
Viszont a Tmin-ben jelentõsebb változás tapasztalható majd: Mindennapos lesz az alacsony 1-3°C , ill. egyes helyeken 0°C körüli értekek(Tmin).
Péntek estétõl folyamatossá válik az É-ias árámlás, amely egyre erõsebb. Ezzel egyre hidegebb levegõ áramlik, és fõleg az ÉK-i, K-i tájakon várható komolyabb lehûlés.
Nagy csapadék kizárt, egy-két helyen elõfordulhat gyenge esõ. Hegyekben mutatóba gyenge hó, vagy gyenge hózápor. Erre legnagyobb esély vasárnap estétõl hétfõ délig van. Aztán a hóhatár ismét erõteljesen emelkedik.
Összegezve: A Tél egy pillanatra beköszön és el is illan rögtön. Persze ez egy mostani verzió, még finomításra szorul.
Ha kérdés van, ide várom.
Szép napot!
#1884
Daniello: pontosan, így van.
Novemberben már sokkal több lehetõség van, most még korai a várakozás. Bár kivételek mindig voltak, de a nagy átlagot tekintve, mégiscsak akkor a legvalószínûbb a havazás jelentkezése.
#1883
Na és még annyit, igaza van conglomonak abban, hogy ebben a nagy "unalomban" és tél hajkurászásban, elfelejtettük észrevenni milyen kivételesen szép, békés, csendes õsz vezet át a hidegebb hónapok felé.
#1882
conglomo: Valóban bent van a hegység szívében és gyönyörû hely.Mindenhol hegyek.
Szept 17-18 hétvégéjén én is kint voltam Kóspallagon, de érdekes hogy különösebb intenzív esõzés nem volt. Nálatok meg, egy völgyel keletebbre tessék!
Gyakori jelenség, hogy a környezõ magas-börzsönyi hegygerincek "megvezetik" a csapadékot a medence körül, a szomszédos völgyekbe, míg a település környékére csak kis %-ban jut.
Egyébként én is kicsit túlvezéreltnek gondolom ezt a nagy "tél" várást GFS ide vagy oda.

#1881
Kuzmi azért szerintem novemberben már kialakulhatnak hosszú téli periódusok is és arra már nem kell várni csak 2 és fél hetet!
#1880
Sziasztok,

Érdekes a felhõmozgás mûholdképileg... Csak nem kialakul megint egy kis légörvény felettünk? Északon északkeletrõl hideg, és most nedves is, délen pedig nyugati-délnyugati áramlás?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 07:59:35

Szolnok

1.0 °C

27005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.