2024. november 25., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#5080
Noé: Egyetértek.
Röviden szemfényvesztésnek hívom ezt a mûfajt, hosszú ideje ámítják vele a társadalmakat, régebben kalendáriumok formájában.
Ez egy a mai világhoz igazított formájú mézesmadzag.
#5078
Dávid Mihállyal kapcsolatban: Vannak (azaz voltak) nála ilyen kitételek, hogy (kb.) "ha pár nappal eltolódik egy elõrejelzett esemény, akkor utána minden eseményt el kell tolni ugyanannyi nappal."
Ehhez még hozzá kell számítani hazánk éghajlatának ciklikusságát, sztochasztikus szabályszerûségeit (melyeket a nép is megfigyelt: Katalin kopog, karácsony tocsog, ha jeget talál Mátyás, stb.), átlagokat, szélsõsõgeket, hogy ne legyen nagy baki, és már készen is a csoda-elõrejelzés, és meglepõen jól bejön.

#5077
Cassano!
Hótakaró nélkül károkat okoz a mezõgazdaságban???
Az igaz hogy a sok belviz meg a nedvesség a talajban ha megfagy széttépi a növények gyökereit,de ha lenne 20 centis hótakaró akkor meg -25 fok lenne és az nyirna ki mindent,szal nem is tudom melyik a rosszabb....
A +25 fok a legjobbnevet
#5076
Furcsa, az omsz szerint csüt és pénteken az egész országban esõ várható, akkor itt hogyhogy havat várnak nyugatra? Mert az omsz oda is esõt vár...
#5075
Cassano: én már nem is mondok semmit,inkább elszámolok 100-ig...
#5074
Jómagam meg el is hiszi, egy évre elõre ...
Ui: Mi mást mondott volna, he-he !
#5072
Na még egyszer betakarja a hó a NY-i országrészt és akkor egy idõre letudtuk a mediciklonokat úgy néz ki. Én egyáltalán nem bánom, végre! Gyatrára sikeredett nálunk ez a ciklus, havat csak a TV-ben láttunk.
A jövõrõl annyit, hogy szerintem nagyon sokan azon imádkoznak, hogy be ne jöjjön a kemény hideg, mert hótakaró nélkül itt a K-i országrészben hatalmas károkat okozna a mezõgazdaságnak. Most a modelleket nézve jön egy elég hosszú ínséges idõszak nekünk idõjárási jelenségeket kedvelõknek (se hó se semmi... ).
A GFS szerint, bár messze van még, de jan.14-e környékén lehet vmi, de nézve az adatokat az megint csak esõ lenne nekünk. szomoru Utána meg, hát nem is tudom... Csak lenne már egy kis hó! nevet
#5071
Kenya!

Egy változékony, de enyhe december után január elsõ felében valóban kemény hideg volt. Ezt követte egy átmeneti nyugati irányítás, majd utána hosszantartó enyhe anticiklon. Havat valóban nem láttunk.
#5070
Télember: az volt az a tél, amikor hónak még hírét sem láttuk, viszont voltak olyan -15,-20 fokok?
#5069
Na már megint hol fog havazni?
Megint hova hozza be a havat ez a dög??
Naná hogy ide nem hiszem el minden egyes mediterrán ciklon ide ide és ide szorul be és pakol le 2 kiló havat nem hiszem el...
Utána meg a -20 fok...
#5068
Meteo!

Lehet, és én attól tartok, hogy akkor hasonló lesz 1990 január-februárjához. Nagyon nem szeretném, ha van, aki emlékszik még ilyen régre....
#5067
A Légkör 2004/3. számában van egy cikk, ott olvastam, hogy "54-ben 2 méteres hófalakat épített a szél, és februárra a talaj 110 cm-re fagyott át.

Az is benne van a pakliban, hogy az AC ránk telepszik és ködös unalmas átlagos hidegségû idõ lesz. szomoru Kiváncsian várom a fejleményeket.
#5066
Snowhunter, majd meglátjuk, hogy alakulnak a dolgok, jelez a GFS egy erõsebb hidegbetörést a Jeges tenger felõl Oroszországba jan 10 környékén,

Link

na ha ezt az áramlás továbbszállítja felénk, akkor kutyahideg lesz, de ez még távol van idõben és térben, de kivárjuk! nevet Nagyon sajnálnám, ha tartós száraz hideg jönne be ide hótakaró nélkül. Növények megsínylenék..
#5065
1987. január 8-13ig nézzétek meg a GFS térképeket!
Ezt most is el tudnám fogadni!
#5064
Meteo: Pont most van robbanóban a hideg a térségben (nézz két hét múlva észak-keletre), a februári következményei várhatóak nálunk is.
#5063
Rudolfking: Annyiban kiegészítendõ a NAO értelmezése, hogy az indextõl függetlenítõdhetnek a térségünk hõmérsékleti viszonyai (a szibériai-fenno-skandináv Ac hatása)
Önmagában nem alkamas mélyreható (nem túl hosszú, 7-14 nap) jövõképre.
Példa a 2000/2001-es igen enyhe tél, ami erõs negatív fázisból január-februárra lett semleges (enyhén pozitív), ellenpélda 2002/2003 tele, semleges (enyhén pozitív) NAO mellett volt zord telünk.

A csüt.-pénteki ciklon csapadkmezejének nyugatra tolódását majd minden modell mutatja Bali (pl. GFS) már két napja, mondjuk én nem is bánom.
#5062
Még ha létre is jönne a Voejkov tengely nem lenne igazi kemény tél, mert nincs jelentõs hideg keleten felhalmozódva, ami van is kissé felmelegedik mire ideér. 1954-ben volt felhalmozódott hideg és le is ballagott hozzánk a -20 fok alatti T 850en! Ekkor született Kisvárdán az abszolút Tmin -30,1 fok.


Ilyen volt akkor a légnyomás eloszlás:

Link

és a 850es T:
Link

#5061
Hát DK felõl éri el hazánkat a csapadék, csak a Dunántúlra nyúlik fel jelentõsebben. Az az igazság, hogy hosszabb idõ óta figyelem és bizony a NOGAPS fogja meg a legjobban azt, hogy hol-melyik területen várható a csapadék. Például most ezt a DK-i ciklont 2 napja figyelem és ez a modell folyamatosan a Dunántúl fölé helyzete és most úgy néz ki, hogy tényleg itt köt ki.
#5060
Link
Nos, ez az a NAO index, de e szerint nem lesz sem tengely, sem egyéb rendes átlag alatti hideg, vagy valami érdekes. Stabil, és egyenes az elõrejelzése...
#5059
A legfrissebb GFS alapján úgy tûnik,hogy ismét a Dunántúl,s azon belül is leginkább DNY járhat a legjobban a holnapi ciklonból,hiszen az eddig vártakkal ellentétben,nem DK ,hanem DNY felõl éri el hazánkat a csapi,s Kelet szinte teljesen kimarad a csapadékból,vagy ha lesz is ott valamennyi,akkor az egyértelmûen esõ lesz.
Ami még elszomorító,hogy továbbra sem látszik e hónap 20-ig komoly havazás lehetõsége a keleti o.részben,hiszen amikor nedves léghullámok fognak hazánk fölé érni,akkor az említett térség menetrendszerûen esõt kap majd-LEGALÁBBIS,MOST EZ LÁTSZIK... szomoru
#5058
Köszönöm Floo a kielégítõ válaszodat. nevet
#5057
"87 tele igazán emlékezetes számomra: akkor volt anyám terhes a húgommal, február végére, amikorra ki volt írva, leesett vagy 50-60 centi hó, a mentõ nem tudott volna bejönni a falunak arra a részére, ahol laktunk, így aztán faterral elkezdtük kihányni a havat vagy 2 km hosszan. szerencsénkre mivel kis isten háta mögötti faluban laktunk, ismert mindenki mindenkit, így aztán jöttek segíteni jó sokan nevet.
ha szerintetek olyan zord telet a Vo(j)ejkov okozhat, akkor könnyen lehet, hogy az tréfált meg minket annakidején.
#5056
Már régen elõkerült Nao, csak ciklikusan ismétlõdve jön elõ újra és újra.
#5055
örülök, hogy Voejkov tengely fogalma elõkerült...

ameddig nem épül fel, ameddig nincs magasnyomás Izland, az Észak-atlanti tenger vagy a Skandináv félsziget felett, addig csak sz@r@kodás van nálunk. tartós, nagy hideg csapadékkal csak ilyen helyzetben találkoznak össze Közép-Európában. ez a negatív NAO helyzet.

l. hozzászólásomat az Éghajlatváltozás-ban.
#5054
Bizony, Voejkov az írásé, Vojejkov a kiejtésé, évekkel ezelõtti megismerkedésemkor nekem is eme képzavar volt a fejemben, ráadásul orosz tudás nélkül, he-he !
#5053
Ja, így könnyû.... Nem tudtam, hogy profival próbálok okoskodni....
#5052
Kösz Télember!
Tudod orosz speces voltam.
#5051
Hmvhely!

Igazad van! Megkérdeztem egy orosz tanárt, és megerõsítette a Te véleményedet! Egyúttal leborulok orosz tudásod elõtt! Úgy látszik, én csak tanultam, Te pedig megtanultad az oroszt!
Tehát: az ejtése: Vojejkov!
#5050
Hmvhely,Télember: nincs értelme a vitátoknak,mert mindketten helyesen tudjátok ama bizonyos tengely nevét,csak egyikõtök fonetikusan írja le,másikõtök meg írásmód szerint...
#5049
Frissült a GFS, annyival jobb talán most,hogy stabil hideget ad 102-180 órától, de csapadék az nem sok lesz, kivéve csütörtökön,de ott meg a halmazállapot lesz kérdéses. Az ENS is ezt támasztja nagyjából alá, de ez se ad túl sok csapadékot. Egy szóval ez a hét, csak a nyugati határszélnek lehet jó, a jövõhét pedig kérdéses.
#5048
Kedves Télember!
Az oroszban az "o" betû után minden esetben lágy "e" betû, tehát "je" áll! Ne haragudj!
#5047
Ha már az orosznál tartunk.... Sajnos én is 15 évet tanultam.... Meg kellene nézni az eredeti írásmódot: "kemény" e, vagy je betû, és ennek megfelelõen Voejkov illetve Vojejkov lehet a kiejtése....
De ennek semmi jelentõsége szerintem. Tudjuk mirõl van szó, és várjuk, hogy esetleg kialakul.
#5043
Bocs Snowhunter! De tényleg helyesírási hiba a magyar. Boejkov oroszul, persze nem tudok a j helyére oroszt j-t írni ezzel a billentyûzettel. Az e betût meg orosz je betû, teját azt is j-nek kell ejteni! Bocs, de 15 évig oroszt tanultam.
#5042
Snowhunter, Hmvhely!

Ezen felesleges vitatkozni, szerintem az orosz írásmód magyarra fordításakor lehet így és úgy is írni.
Egyébként, tényleg, 1987 január-február.... Akkor kialakulhatott szerintem is.
#5041
Voejkov az kedves Hmvhely, a szakirodalom így említi.
#5040
Snowhunter!
Ne haragudj, de kijavítalak. Nem Voejkov, hanem VOJEJKOV-tengely! Én kétszer hallottam ezt a szót, méghozzá elõször A. Szilárdtól 1987-telén! Ekkor bedugult az ország, 3 napon keresztül havazott. Országszerte min 40 cm hóval és igen erõs hófúvással. A hótorlaszok 1,5-2 méteresek voltak még autópályán is. Napokig megközelíthetetlen volt nagyon sok település. Akkoriban hétfõn még nem volt TV adás és ekkor rendkívüli adás számolt be a hóviharról. Én akkor még Borsodban laktam és amikor mentem suliba és kinyitottam a lépcsõházajtót, akkor nem láttam ki a hótól. Suli nem volt 4 napig. A havazás és a szél leállta után éjszaka országszerte min 20 alatt, nappal min. 10 alatt volt a T! Ekkor mondta Szilárd a tv-ben, hogy egy ún Vojejkov-tengely alakult ki. Szibéria felõl zúdult a bazi hideg. Ekkor 14 éves révén még nem nagyon értettem, hogy mi is ez. Tavaly, amikor OMSZ látogatáson voltunk, megkérdeztem 3 meteorológust is, hogy mi pontosan az a V-tengely. Azt mondták, hogy õk is halottak róla, de nem tudják pontosan. Másodjára ismét Szilártól hallottam, 2003. január elején, amikor két medciklontól ismét betemetõdött az ország. Ekkor mondta Szilárd, az RTL-en, hogy van esély a V-tengely kialakulására, ami 50 évente 1-2 szer szokott kialakulni, és tartós -20 fok környéki hõmérsékletet okoz. (min 1 hét) De nem alakult ki.
Remélem egyszer még kialakul életünkben! De szerintem gyerekek erre a mostani modellek alapján semmi esély!
#5039
Nem lexikon: 80 kéne ide
#5038
Felületesen olvastam soraidat, elnézést! Valóban csak hasonszõrû volt a helyzet. Mindamellett, azért kiegyeznék most egy hasonlóval....
Jó lenne létrehozni, mert örömmel látom -gondolom Te is-, hogy mind többen éhesek a metorológia tudományára. Szerencsére....
#5037
Télember: Bizony jogos, régóta tervbe van, régi óhajom, ám a mostani nagy információéhség hozta újra felszínre a témát.
A tengely 2002/2003 telén nem jött létre, ezért írtam, egyrészt, hogy csak "hasonszõrû" helyzet volt azon Télen, és azt, hogy utóljára 1962/63 Telén volt fémjelezve.
#5036
Látod, Snowhunter!

Ezért javasoltam a minap egy kis böngészendõ /bõvített/ kislexikon létrehozását. Most csak a megfelelõ fejezetre kellett volna utalnod.
62/63-ban egyetértünk, de 2003-ban nem vagyok biztos.
#5035
Dehogynem Floo, ám az igazi blocking-irányítást az észak-atlanti Ac (É-i ir.), ill. a kontinentális blockot adó Skandináv és a szibériai Ac-k hoznak (Ék-Dk között irányítás).
#5034
Nincs mit.
A 2003 Februárt (fõleg ezutóbbit) böngészd végig, egész március második közepéig kitolódott a kemény hideg (a talajon).
#5033
Snowhunter!
Most is gátlódik az óceáni eredetü irányitás,ez mégsem blokking helyzet??
Csak Ac blokkolhat vagy más is??
#5032
Snowhunter köszönöm a választ, tudom hogy biztos sokadszorra írtad le.
Amúgy 2002-2003 telén melyik hónapnál keresgéljek az arhívumban? Szívesen megnézném az akkori értékeket.
Elõre is köszi!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 11:34:19

Kõszeg

8.5 °C

18007

RH: 73 | P: 1021.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.