2024. október 05., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71916
Ugye nem túl jellemző (tipikus) időjárási felállás így júliusban amit felvázoltál (előrejeleztél) itt a Kárpát medencében?

Az elmúlt 20-25 évet tekintve (korábbra nem mennék vissza mert gyerekkoromból még annyi megfigyelés se maradhatott az emlékeimben) 
#71915
A hétvégén kontinensünk időjárását egy hatalmas kiterjedésű, több középpontú észak-európai ciklon, illetve az ibériai partok előtt az atlanti térségben örvénylő sekély ciklon együttesen alakítja:     
Link     Link     Link     Link
A két légörvény összekapcsolódott frontrendszeréből a kontinenst középen mintegy kettészelő, hosszan hullámzó, több hideg ill. melegfronti szakaszt tartalmazó frontálzóna jön létre:
Link     Link    
A zóna hőmérsékletileg is kettéosztja a kontinenst. Tőle délre az Észak-Afrikából felnyomakodott forró légtömeg helyezkedik el, míg a zónától északra hűvös légtömegek mozognak:
Link     Link     Link
Amint látható, térségünk eleinte a frontálzóna déli, meleg oldalán foglal helyet. Bár éppen ezekben az órákban a frontálzóna egyik hidegfronti szakasza erősen megközelíti északkeletről országunkat:
Link     Link
Az érintő hidegfront számottevő időváltozást, lehűlést nem hoz. Holnapra pedig átmenetileg teljes mértékben a meleg oldal hatása alá kerülünk:
Link   Link  Link
Vasárnap napközben a frontálzóna egy másik hidegfronti szakasza meglódul délkelet felé a térségünkben:
Link     Link
A hidegfront csapadékzónája fölénk kerül. A hidegfront aztán gyengül, lelassul, és hétfőre szétszakad egy északkeleti és délnyugati szakaszra a kontinens középső része felett GFS szerint:
Link    
A hullámvetést, szétszakadást a bárikus kép is mutatja:     Link
A front mögött a magasban már mérsékelten hűvös levegő érkezik fölénk:
Link     Link
Részletesebben:
Szombaton napközben a sok napsütés mellett magas szintű felhőzet felvonulása várható nyugatról. Erőteljesebb gomolyfelhő-képződés kezdetben északkeleten,  késő délután a nyugati határvidéken is valószínű. Csapadék azonban sehol sem várható. A délnyugati szél egyre élénkebb lesz, az északi, északkeleti országrészben egy-egy erős széllökés is előfordul. Délen viszont gyengébb marad a légmozgás.
Hajnalra 13-18 fokig hűl a levegő. Kora délután 30-33 fokra számíthatunk.
Vasárnap hajnaltól nyugat, északnyugat felől megnövekszik a felhőzet. Reggel és délelőtt az ország északi harmadán, később a keleti és a nyugati határvidéken lesz zápor, zivatar. Ez utóbbi tájakon heves zivatar, felhőszakadás, jégeső sem kizárt.  A szél nyugatira, északnyugatira fordul, az ország északi felén időnként megerősödik. Erősebb zivatarban viharos széllökések lehetnek.
Kora reggel 17-22 fok várható. A legmagasabb délutáni hőmérséklet általában 25 és 32 fok között valószínű. Az esősebb nyugati és keleti peremvidékeken lesz kevésbé meleg, de a maximum-hőmérsékletek a Dunántúl túlnyomó részén sem érik már el a 30 fokot. Az Alföld középső részén viszont még 30-32 fok várható.
Hétfőn eleinte csökken a felhőzet, és már csak a déli határvidéken fordul elő eső, zápor. Később, ahogy a szétszakadt hidegfront délnyugati szakasza fölénk húzódik, nyugat felől ismét megnövekszik a felhőzet. Estétől nyugat felől a Dunántúlon elered az eső. Nyugaton, délnyugaton kiadós eső is lehet. Az északnyugati szél élénk, gyakran erős lesz, csupán a délnyugati és az északkeleti tájakon lehet gyengébb a légmozgás.
Kora reggel 15-20 fok valószínű. Kora délutánra 25-29 fokig emelkedik a hőmérséklet.
#71914
A következő időszakban aktívvá válik az észak-európai ciklontevékenység. Az Észak-Európa fölötti ciklonrendszernek a brit-atlanti AC-al közös, északnyugati irányú áramlásában hűvösebb, sarki-tengeri eredetű légtömegek indulnak meg a kontinens erősen felmelegedett középső része felé:     Link     Link    
Ha csak az észak-európai bárikus helyzetet tekintjük, azt mondhatnánk, térségünkben mindjárt itt van a komoly hidegelöntés.
Ehelyett tipikus zonális hőeloszlást látunk, a hűvös levegő sehol sem tör át jelentősebben dél, délkelet felé. "Szkanderező" helyzet látszik, a következő térképből világossá válik, hogy miért:     Link
A Pireneusi-fsz.-től nyugatra "rangrejtett" ciklon helyezkedik el. Ez már szinte nem tartalmaz zárt izobárt, de a körülírtan alacsony geopotenciál elárulja. Ez a furcsa ciklon a nagy mennyiségű, expanzív észak-afrikai forró levegő jele. Teknő-végi, elaggott légörvény, amit valószínűleg a nagy hődifferencia tart életben. A rangrejtett ciklon (pontosabban a felnyomakodó hatalmas szubtrópusi melegtömeg) "szkanderezik" az északi ciklon hátoldali hideg levegőjével. A szituáció egyelőre megóv a "szaftosabb" hidegbetöréstől, de a másik oldalon az erős hőhullámtól is:       Link       Link    
Nézzük, hogy jelentkezik mindez a következő napok időjárásában.
Kedden északnyugatról egy hidegfront felhőzónája érinti a Kárpát-medencét. Napközben nyugaton és északon erősen felhős idő várható. Északnyugaton , északon szórványosan alakulnak ki záporok, zivatarok. Máshol kevesebb lesz a felhő, itt csapadékra nincs kilátás. Az északnyugatira, északira forduló szél a Dunántúlon megélénkül, helyenként meg is erősödik. A zivatarokat északkeleten, északon is kísérhetik erős széllökések. Igen enyhének ígérkezik a hajnal, a hőmérsékletek 19 és 23 fok között alakulnak. Sokfelé nem süllyed tehát 20 fok alá a hőmérséklet a leghűvösebb órákban sem. A legmagasabb hőmérséklet eléri a 29-36 fokot, ezúttal északnyugaton lesz a kevésbé meleg idő, délkeleten pedig a forróság.
Szerdán reggel a távozó hidegfronti felhőzetből a déli határvidéken helyenként még előfordul záporeső. Napközben nyugat felől időnként megnövekszik a magas szintű felhőzet, és kevés, vonuló gomolyfelhő is zavarhatja az egyébként bőséges napsütést. Csapadék a nap folyamán már nem várható. Az északias légmozgás a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten, keleten élénk lesz, a középső területeken mérsékelt marad.
Hajnalban 17-22 fok valószínű, kora délután 28-32 fokig melegszik a levegő. A 30 fok feletti értékek az Alföld középső tájain fordulhatnak elő.
Csütörtökön az országunktól délnyugatra tevékenykedő felhő és csapadékzóna a nap első felében érinti a Dél-Dunántúlt. Ott szórványosan lesz záporeső a reggeli, délelőtti órákban. Északon kezdettől kevés lesz a felhő, sok a napsütés. Napközben délen is csökken már a felhőzet, csapadék a továbbiakban sehol sem hullik. A Tiszántúlon az északi, máshol az északkeleti, keleti szél már csak kissé élénkülhet meg. Hajnalra az előző napokhoz képest erősebben, 13-18 fokig hűl a levegő. Napközben 25-30 fokig emelkedik a hőmérők higanyszála, a felhősebb déli országrészben lesz kevésbé meleg.
Pénteken egy északról közeledő, újabb hidegfront előtt kevés felhő, napos idő várható. Említésre méltó csapadék nem lesz. A déli szél a Dunántúlon megélénkül, máshol gyenge marad. Kora reggel 12-17 fokot mérünk majd. Délutánra pedig 30-33 fokig emelkedik a hőmérséklet.
Távolabbi kilátások: az európai időjárási alaphelyzet várhatóan stabilan fennmarad a hét végén és jövő hét első felében  is. A Földközi-tenger nyugati medencéjét kitöltő forró, észak-afrikai légtömeg a helyén marad, azonban a bárikus mintázat nem engedi meg annak masszívabb terjeszkedését észak, északkelet felé. Térségünkben csak prefrontális, átmeneti melegedések képzelhetők el, az első ilyen pénteken a nap második, ill. szombaton a nap első felében.
Ahogy a forró levegő nem képes lényegileg teret nyerni térségünkben, ugyanígy a Grönland-Norvég-tenger területet elfoglaló hideg sem húzódik várhatóan ránk: a "szkander" fennmarad. A meleg és a hűvösebb levegő határvonalán az északi nagy ciklonnak peremciklonja képződhet Közép-Európa felett jövő hét legelején. Vasárnaptól keddig tartósabb, kiadósabb eső is elképzelhető a jelen GFS és ECM futás szerint, de ez az időtáv miatt természetesen igen bizonytalan.
#71913
Szia!Tudom,hogy nehéz megmondani milyen idő lesz előreláthatólag július 15től-július 30.-ig,de megpróbálnál egy előrejelzést írni nekem?Lányom szülinapi bulija lesz meg kirándulást tervezünk.Előre is köszönöm.
#71912

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25950)
#71911

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25949)
#71910

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#2594laza
#71908
A következő napokban nagyon érdekes, szinte rendkívülinek mondható fordulatok várhatók Európa, ezen belül a Kárpát-medence időjárási helyzetében. Igazi szinoptikai csemege.
Jelenleg, és még pár napig, nagy kiterjedésű anticiklon-zóna határozza meg Északnyugat és Észak-Európa időjárását. Ugyanakkor a kontinens atlanti partjai előtt, a 40. és az 50. szélességi körök között elhelyezkedő sekély, "rangrejtett" ciklon az előoldalán elkezdi felhúzni a töméntelen, forró levegőt Észak-Afrikából  Európa nyugati részei fölé. Közép-Európára az észak-európai AC előoldalán mozgó, kevésbé meleg légtömeg némi hűtő hatást fejt ki, nyomása alatt a melegnyelv igazán forró része csak igen lassan nyer teret keletre. A szélsőségesen meleg levegő jobbára Nyugat-Európa felett marad.        Link      Link
72 óra táján aztán váratlan, nagy jelentőségű változás veszi kezdetét. Észak-Európában poláris expanzió kezdődik. A hozzá tartozó ciklon középpontja valahol a balti államok területén, vagy a Finn-öböl környékén születik meg. A nagy hőkontraszt miatt a cikloncentrum gyorsan, erősen mélyül. A ciklon hátoldalán nagy sebességgel hűvös, jeges-tengeri eredetű légtömegek indulnak meg Európa keleti, és részben középső területei irányába.     Link     Link
A hidegáramlást a Brit-szk., majd az Északi-tenger fölött megerősödő AC támasztja nyugatról, ez a hátoldalára veszi az afrikai melegnyelvet. A forró levegő (15 fok 850 hPa-on) itt  Skóciáig ill. a Shetland-szk.-ig, Dél-Norvégiáig nyomul fel! Mi több, a 20-as izoterma mélyen benyomul a brit főszigetre, egészen Közép-Angliáig az ECM szerint. Rendkívül ritka, talán egyedülálló képet láthatunk az előrejelzési térképen:     Link
Ugyanakkor, míg Angliában szinte soha nem látott hőség tombol, Szentpétervár környékén csak 0 fok körüli a T850. Rendkívül "spannolt", "beteges" hőeloszlás.
Az északkelet-európai igen aktív ciklonhoz tartozó hidegfront, a hozzá tartozó csapadékzónával csütörtökön napközben éri el a Kárpát-medencét.     Link
A mögötte beáramló hűvösebb jeges-tengeri légtömeg mérsékelt, mintegy 5 fokos lehűlést okoz majd a magasban. A kánikulai hőséget átmenetileg kellemes, mérsékelten meleg nyári idő váltja fel.
144 órától aztán újabb, nagy változás: a bárikus kép "szétcsúszik", az áramlási kép zonálisabbra vált. A jeges-tengeri áramlást támasztó AC gyorsan leépül, ill. délkeletre helyeződik. Az északkeleti ciklon maradványa összeolvad az óceán felől közeledő alacsony nyomásokkal, Európa középső sávjában nagytérségi ny-ény-i áramlás jön létre.     Link     Link
Hőmérséklet tekintetében ismét tökéletesen "abnormális" képet látunk, ha egyáltalán lehet ilyesmit mondani az időjárás vonatkozásában.
A kialakuló ény-i áramlás térségünkre "nyomja" a Nyugat-Európában egészen a magas északig felhalmozott, töméntelen meleg levegőt. Északnyugati irányból, ahonnan nyáron normálisan hűvös levegő, lehűlés érkezik hozzánk, ezúttal forró afrikai légtömeget kapunk. Ha van cirkulációs kép, amit betegnek tarthatunk, akkor ez az. Később az északi-európai ciklontevékenység gyengül, és visszahúzódik északra, északkeletre. Vele mennek a gyors áramlási zónák, dinamikus légáramlások. Így, bár jó ideig közel marad térségünkhöz a hűvös óceáni légtömeg, jelen kilátások szerint ez nem tudja kiverni a kontinens középső részeiből a megrekedt forró légtömeget.     Link     Link     Link
Ehhez mindjárt hozzá kell tenni, hogy az időtáv miatt, nemkülönben a légtömeg-határon való elhelyezkedésünk okán, ez a kimenetel még elég bizonytalan.
Ezek után a részletek:
Kedd: délnyugaton, nyugaton erősebb, északkeleten gyengébb nappali gomolyfelhő-képződés várható. Nyugaton, délnyugaton a délutáni órákban helyenként lehet zápor, zivatar. A gyenge keleties légmozgás az Alföldön időnként kissé megélénkülhet. Hajnalban 16-20 fok lesz, kora délután pedig 29-32 fokig emelkedik a hőmérők higanyszála.
Szerda: gyenge nappali gomolyfelhő-képződésre van kilátás csapadék nélkül. Délen, délkeleten az északkeleti, északnyugaton a déli szél jobbára gyenge marad. A Kisalföld nyugati részein azonban időnként kissé megélénkül a szél, északkeleten és délnyugaton viszont szinte szélcsendes tájak is lesznek. Hajnalban a keddihez hasonlóan 16-20 fok valószínű. A délutáni hőmérsékletek elérik a 31-33 fokot.
Csütörtök: napközben a közeledő hidegfront miatt észak felől megnövekszik a felhőzet, és északkeleten/keleten többfelé, másutt csak néhol fordul elő zápor, zivatar. A nyugatiról északnyugatira forduló szél mind nagyobb területen megélénkül, helyenként megerősödik. A legalacsonyabb hőmérséklet mindössze 17-22 fok körüli lesz. Délután északkeleten már jobbára 30 fok alatt marad a hőmérséklet, máshol még 32-34 fok várható.
Pénteken az átvonult front mögött már csak kevés, vonuló gomolyos felhőzet várható, csapadék nem lesz. Hajnalban 13-19 fokot mérünk, délután pedig 26-29 fokot.
Szombaton kevés felhő, száraz idő ígérkezik. Az északi szél többfelé megélénkül, északkeleten meg is erősödik. A hajnal elég friss lesz, 12-17 fokig csökken a hőmérséklet. Kora délutánra 23-29 fokig emelkedik a hőmérséklet, északkeleten lesz a kevésbé meleg.
Vasárnap felhő alig mutatkozik az égen, szikrázó napsütés valószínű. Csapadék továbbra sincs kilátásban. Az északnyugati, majd délkeletire forduló szél gyenge marad. Hajnalban mindössze 11-16 fok lesz. A legmagasabb hőmérséklet eléri a 26-31 fokot.
Távolabbi kilátások: a jövő hét elejére visszatérhet a kánikula.
#71907
A következő időszak első részében gyenge anticiklon, illetve az azt kitöltő nedves, meleg, labilis egyensúlyi állapotú légtömeg határozza meg térségünk időjárását.
Link     Link     Link    

Link     Link     Link

Link     Link     Link

Időközben kisebb változás következik be az európai makrocirkulációs helyzetben. A brit-izlandi térségben egy eléggé aktív ciklon képződik, mely a Norvég-tenger irányába helyeződik át. Még lényegesebb, hogy a ciklont délnyugatról, délről támasztó azori AC beorrosodik Nyugat-Európa fölé. A légnyomási muszter ezen változása következtében a hűvös óceáni légtömegek kissé meglódulnak majd keleti irányba, közelebb kerülnek térségünkhöz. A kontinenst kezdetben majdnem kitöltő meleg, és a nyugatról benyomakodó hűvösebb légtömeg határán egy lassan mozgó hidegfront képződik Európa felett. A hidegfrontot jól kirajzolja annak hosszan, a skandináv térségtől Közép-Európán át a Mediterráneum nyugati részéig húzódó csapadékzónája. A csapadékzóna aztán több napig vendégünk lehet, gyakorlatilag térségünk közelében oszlik fel.
Link     Link     Link     Link

A magasban ez a hidegfront elég jelentős lehűlést hoz Közép-Európa északi területeire, illetve Észak-Európába. Nálunk is lesz kisebb, néhány fokos lehűlés 850 hPa-on szombatról vasárnapra. Ezzel párhuzamosan a beorrosodott azori AC vége teljesen lefűződik Észak-Európa fölé.
Link     Link     Link     Link

Az utolsó 2 térképen már feltűnik, hogy a lefűződött AC-tól nyugatra, délnyugatra új ciklon keletkezik az óceán felett. Ez utóbbinak majd a  távolabbi kilátások szempontjából lesz jelentősége.
Fentiek értelmében időjárásunk várhatóan a következőképp alakul a hét további részeiben és a hétvégén.
Szerdán a napsütés mellett erős nappali gomolyfelhő-képződés indul. Az országban bárhol előfordulhat záporeső, zivatar, de legesélyesebbnek mégis az ország középső és északkeleti vidékei tűnnek. Az erősebb zivatargócokban felhőszakadás, jégeső is lehet. A gyenge változó irányú, de többnyire mégis délkeleti szél zivatarban megerősödhet. Hajnalban jellemzően néhány fokkal 20 fok alá hűl, és helyenként erősen párássá válik a levegő. A legmagasabb hőmérsékletek a felhőzet és csapadék függvényében 24 és 31 fok között alakul.
Csütörtökön szerdához hasonlóan sok gomolyfelhő képződik, főleg északkeleten. Ott többfelé, máshol szórványosan fordulnak elő záporok, zivatarok. A gyenge délkeleti, déli szél zivatarban átmenetileg megerősödhet. A minimum-hőmérsékletek pár fokkal 20 fok alatt valószínűek, míg a maximumok ismét csak a felhőzet és a csapadék függvényében 23-29 fokot érhetnek el.
Péntekre szinte semmi sem változik az előző napokhoz képest: a nappali gomolyfelhő-képződésből szórványosan fordulnak elő záporok, zivatarok. A nyugatira, északnyugatira forduló szél a zivatarok környezetét kivéve gyenge marad. A kora reggeli 16-19 fokról délutánra  24-28 fokra melegszik fel a levegő.
Szombaton napközben megnövekszik a gomolyfelhőzet, és először csak elszórtan, később mind több helyen várható zápor, zivatar. A változó irányú, de többnyire mégis északkeleti szél zivatarokon kívül gyenge marad. Hajnalban 16-19 fok várható. Délután 23-28 fok valószínű.
Vasárnapra virradó éjszaka az említett hidegfrontnak megfelelően nyugatról keletre csapadékzóna vonul át az ország felett. Többfelé lesz záporeső, délkeleten zivatar is. Napközben a front megtorpan az ország felett, ekkor még többfelé lesz az országban záporeső, délkeleten heves zivatar. A szél mind többfelé északkeletire, északira fordul és többfelé megélénkül. Hajnalban az előző napokhoz hasonlóan 16-19 fokot mérhetünk.  Délután 22-28 fok lesz, a magasabb értékek északkeleten várhatóak.
Hétfőn kevesebb lesz a felhő, zápor-zivatar már csak délkeleten fordulhat elő. Az északi, északkeleti szél Nyugat-Dunántúlon és északkeleten gyakran megélénkül. Hajnalban 15-19 fokra számíthatunk. Kora délutánra 26-31 fokig melegszik a levegő.

Távolabbi kilátások: a jövő héten nagy valószínűséggel ismét afrikai hőhullám éri Európát, de a részletek egyelőre bizonytalanok. GFS szerint az észak-európai AC előoldalán lecsorgó hűvösebb levegő egy ideig elodázhatja térségünk erős felmelegedését, az kezdetben inkább Nyugat-Európát érné:      Link
Később ez az északkeleti "hűtés" megszűnne, minket is elárasztana a forró szubtrópusi levegő:     Link     Link     Link

ECM-nél nincs kelet hűtés kezdetben sem, viszont 240 óránál elérne egy észak-európai fejlett ciklon hidegfrontja:     Link     Link     Link
#71906
Akármelyik modellkimenetet nézem, akár a főfutásokat, akár ENS-eket vagy a perturbált tagok többségét.... ki lehet jelenteni, hogy nagyvonalakban a Közép- és Kelet-Európában ciklikusan felépülő gerinc és a nyugati térségben tekergő, keletebbre alig-alig eljutó ciklonok jellemzik a makroszinoptikus képet. Ez nálunk délies áramlási túlsúlyt jelent. Természetes módon nálunk kánikulával, hamisítatlan nyári idővel jár. Én ennek örülök, mert úgy néz ki, hogy végre úgy nyaralhatok egy rövidet a Balatonon, hogy nem csak a víz, de a levegő hőmérséklete is alkalmas lesz a felhőtlen pihenéshez. Nem kívánom hátam közepére  az egészet, személy szerint jobban tűröm, mint például a -15 fokos ellenkezőjét (talán extrémitásban ugyanott van a két hőmérsékleti tartomány). Amit hiányolok, hogy egy-egy rövid felfrissülés legyen, bár nem brutális mértékben, hogy visszacsússzunk az őszbe, csak amolyan kora nyárias jelleggel.

Össze tehetjük a két kezünket egyébként, hogy a gerinc nem mindig hatékony pajzs a nyugatról idecsorgó, kissé alacsonyabb hőmérsékletű és nedves légtömegekkel szemben, hiszen ebbe az anticiklonális masszába, extrém labilitású környezetbe keveredik be nedvesség, aminek köszönhetően igen impozáns helyi zivatarok tarkíthatják az országot.

Azt várom, hogy jövőhét végéig mindenképpen marad a kánikula. A hét első felében szép zivatarokkal. Talán a hétvége vége felé vagy a következő hét elején jön egy lehülés, ami jelenleg még elég jelentősnek néz ki, de nem lehet tudni, hogy úgyanúgy elkopik e, mint a most vasárnapi. Az indexek alapján az azori anticiklon erősödése valószínűsíthető, amiből nekem az jön le, hogy dinamikusabbá válik a kontinens jelentősebb része felett az erősebb óceáni irányítás, nyugatias áramlás. A növekvő NAO index ugyanis az izalndi alacsony és azori magasnyomás közötti nyomási gradiens növekedését jelzi. Ez felszámolhatja a felettünk húzódó gerincet és NY-ÉNY felől eláraszthat minket tartósabban alacsonyabb hőmérsékletű levegővel.

Addig még legalább 8-10 napnak kell eltelni a kemény nyári melegben, aztán majd meglátjuk, hogy mennyire lehet hinni az előrejelzéseknek. Gondoltam, hogy az idei nyárban sem fogok csalódni kánikulák terén... bár picit azért kételkedtem is, hogy egy ilyen május után ez következik majd átmenet nélkül. Sok idő nem volt hozzászokni az biztos. nevet
#71905
Valahogy a tavalyi nudlizás is kapufa lett, mert a cikloncsalád novemberig se tudta elvinni a nyarat. nevet Link
Egyáltalán nem értek egyet szupercella leírásával, nem beszélve arról, hogy az előző írásban Brit Ac-ról esett szó, mint domináns, most pedig már dübörgő zonális áramlás fellángolásáról a meridionalitásból átcsöppenve. A két latolgatás csak abban egyezik, hogy hűvös lehet a nyár. A jelen modellfutások a jövő hét vége felé újabb prefrontális hőhullámot pedzegetnek, az ECM most 35-37 fok körüli hőséggel. Aztán valóban jöhet a betörő hidegfront, de ez a kánikulás nyarakon is megtörtént, hogy átmenetileg, napokra, máskor pár hétre is visszafogta magát a szubtrópusi melegáramlás, azonban hűvös-esős nyár ha csak 2000 óta nézzük nem volt jellemző. Csapadékos, kevésbé kánikulás, rövidebb prefrontális melegadvekciókkal jellemzhető nyarakat megéltünk az tény. 2014-2016 sem volt hűvös, csak nem léptek fel gyakori és markáns hőhullámok, viszont 2014 júliusában és 2016-ban is volt másodfokú hőségriadó, csak akkor június végén. Repkedtek a 34-35-36 fokok. Mindkét nyár viszont zivataros, viharos volt, azért nem a kánikula maradt meg róla jobban. Mert a hőhullámok nem sokáig és nem zavartalanul tartottak, hanem 4-5 nap után tovább álltak és komoly viharok alakultak ki esetenként és a hőségben is hőzivatarok tomboltak több helyen.

Tehát a jövő hét sem hoz drámai változást, az átmeneti visszaesés után, újból támadhat a hőség. A hét eleje viszont hozza a KÜN-t, záporokkal, esetenként viharos zivatarokkal, trópusi időjárással. A hőmérséklet átmenetileg 30 fok alatt alakul majd, aztán a hét második felében ismét átlépi , sőt a hét vége felé eléri a 35 fokot.
#71904
"Mondjuk  a legtöbb ember számára úgyis örömhír a hűvös nyár lehetősége, mostanság valahogy mindenki megutálta már a meleget."

Kár volt ezzel a blődséggel pofán rúgni az írásodat.  Számomra ezzel pont az derült ki, hogy ez így nem egy esélylatolgatás, hanem a "Mit szeretnék legszívesebben" forgatókönyv szupercella felhasználótól.  Anno a met. társalgóban hozzá szokhattunk tőled a hasonló "meredek"  gondolatmenetekhez.   nevet
#71903
Érdekfeszítő az alábbi pár hozzászólás, muszáj valamit reagálni. Mindenekelőtt leszögezem, hogy én nem tudom, milyen lesz az idei nyár jellege, kimenetele. Pár gondolatot azért idevések, ami több évtized alatt szűrődött le.
Először is, az időjárás bármilyen őrültségre képes, mi több, egyenesen hajlamos az ilyenekre. Szoktam volt mondani, az időjárás akkor normális, mikor nem normális. Lehet, hogy a jelenlegi lesz a nyár egyetlen keményebb hőhulláma. Másik oldalról az sem lehetetlen, hogy egy merő hőhullám lesz az idei nyarunk, időnként pár napos, enyhébb "pauzákkal" (lásd 2003) A hőhullámok maximális időtartama az általam megélt esetekben 40 nap körüli (1992, 2006) Egyelőre az sem világos, hogy vajon letörik-e ez a hőhullám a következő 1-2 hétben (valóban vannak biztató futások), vagy csak kisebb megingás lesz, és még több hetes, esetleg másfél hónap közeli kánikulával kell szembenéznünk. 2006-ban június közepétől augusztus legelejéig tartott a hőség, majd augusztus első fele kifejezetten hűvösre sikerült. Ezért (is) mondtam, mindenféle őrültség lehetséges. Annyi bizonyos, hogy a mostanihoz hasonló afrikai beáramlások nem teremnek minden bokorban. Ha ez egyszer komolyan megtörik, nemigen fog néhány napon belül visszatérni. Már ha tényleg megtörik a nagy meleg, ami egyelőre még korántsem biztos a modellfutások alapján.
Mindenesetre eléggé életszagú volna, ha kezdetben csak némileg, később  jelentősen csökkenne a meleg a következő néhány hétben. Talán tényleg az a leghihetőbb, hogy hosszabb-rövidebb "nyári szabadság" után fog csak visszatérni a tartós kánikula. Az részemre  óriási meglepetés volna, ha a nyár hátralevő részében már nem "szerencséltetne" minket. De azért volt példa ilyesmire is 1976-ban.
Az eltelt évtizedekben gyakoriak voltak a nyár eleji heves fellángolások. Talán megkockáztathatjuk, hogy a nyár első felében a rövid időtartamú, igen erős hőfelugrások jellemzőek, később a stabil, hosszan tartó, de nem annyira őrületesen forró strandidő. Nyár közepén, július első felében nemegyszer előfordult egy stabil időjárású időszak a hőség korai rohamai után: beragadás a meridionális fázis végén AC előoldalon, gyenge hidegáramlás, mérsékelten meleg (esetleg kissé hűvös), nagyon szimpatikus időjárás. Majd július végétől, augusztus elejétől újabb, erős melegedés.
Azt nagyon valószínűnek gondolom, hogy az utóbbi napok feltűnően gyenge óceáni ciklontevékenysége időleges jelenség. Ez majd erősödni fog, és a hipermeridionális, áthelyeződés nélküli állapot se fog örökké tartani. Arra nyomatékosan felhívom a figyelmet, hogy nyugat felé elég közel vannak térségünkhöz a hűvös óceáni légtömegek. Ezek egyelőre a "mély" délnyugatig uralmuk alatt tartják kontinensünk nyugati részeit:     Link
Ez nem a 2003-as eset, mikor pl. Párizsban 40 fok volt, de még Londonban is 34. Most nem kéne nagyot lódulnia a hűvösebb levegőnek, hogy elérjen.
#71902
Egy kicsit merész, jobban mondva meredek, amit állítasz és eléggé szembemegy az általános várakozásokkal, miszerint az idei nyár hosszantartó emberpróbáló hőségeket hozhat. A közvélemény az egyik dolog, a ´szakik´ hozzáállása pedig kb. így néz ki: 
Link 
Az osztrák ZAMG egyértelműen az átlagosnál melegebb nyár mellett tör lándzsát (70%-os valószínűséget ad ennek a szcenáriónak). Valami hasonlót mutatott az AccuWeather is, habár annak szakmai hátterét nem ismerem, így be sem linkelem. 
Hozzá kell tenni, hogy a CFS jobb esetben egy átlagos nyarat vizionál, ezen belül a július (3 futás átlagából kindulva) valamivel melegebb lehet a sokévi átlagnál, viszont az augusztus következetesen átlagosnak, sőt, annál valamivel hűvösebbnek látszik:
Link
Végül néhány szó a június második felében várható időjárásról, amit a modellekből ki lehet olvasni: 
a jövő héten - legalább péntekig - nagy eséllyel - folytatódhat a valamivel alacsonyabb fordulatra kapcsolt, de összességében még mindig nagybetűs NYÁR. Nagyjából jövő szombattól jelentősen megnő a bizonytalanság, jelezvén, hogy valami készülődHET, ami legalábbis egy időre megszakíthatja a nyári idillt: egyrészt az áramlási alapmuszter fokozatosan zonálisabbá válhat, így az eddig az atlanti partoknál lecövekelt ciklonok nagyobb eséllyel hatolhatnak be a kontinens belsejébe, ami változékonyabb, az eddiginél mindenképpen hűvösebb időt jelentene. 
Ez egyáltalán nem lenne példa nélküli, hiszen a múltból elég sok példa akad rá, hogy az erős kezdés után a napfordulót követően lehűlés (egy-egy évben akár drasztikus lehűlés is érkezett), lásd például 2013-mat: 
ez volt még június 18-án:
Link 
majd néhány nap múlva pedig már ez: 
Link 
Ekkor Pozsonyban 12 fok volt, zuhogott az eső, 100 km/es széllökések voltak. 
Utána felváltva brit AC és zonalitás váltakozott jó pár hétig, mígnem július végén és augusztus elején megérkezett az emlékezetes kettős hőhullám, augusztus 7-én a Kisaldöldön kerekített 41 fokkal megtetézve. 
Idén is könnyen előfordulhat, hogy a nyár június utolsó hetében egy kis ´szabadságot´ vesz ki, ám az én ´szimatom´ viszont azt sugallja, hogy visszatér(het) majd még jó néhány alkalommal, és számomra elég vaskos meglepetés lenne, ha ezek csak 1-2 napos prefrontális fellángolások lennének, és a nyár elmúlna anélkül, hogy becsússzon még legalább 2-3, legalább 5 napos hőhullám, mégha nem is a 40 fokot nyaldosó kiadásban. 
3 hónap múlva úgyis verifikálunk majd nevet
#71901
Pár napja arról írtál, hogy mostanában tartósabban is képesek megvetni a lábukat a brit anticiklonok. Én úgy látom, jelenleg pont ellenkező folyamatok játszódnak a légkörben, ám igaz az időjárásban bármikor fordulhat a kocka.  A friss gfs alapján mondható, hogy ameddig a szem ellát maradna a meleg, de nem olyan brutális kiadásban mint most. Az általad linkelt ECM előrejelzésekből sem sülne ki egy tartósabb brit Ac , sőt egy kis előoldal is benne van (utolsó link), később meg Ény felül fokozatosan felénk "folyna" egy magasnyomású mező.
#71900
Atyaég, tényleg irigylésre méltó ezekből a "képekből" azt szűröd le amit leírsz, de hát csak van gyakorlatod a témábanszegyenlos
#71899
A friss ECM-en csírájában már kezd látszani az, amiről pár napja írtam itt a fórumon: Link
Link
Link
Vagyis nagy valószínűséggel egy igen erőteljes nyári "puspapor-ellövéssel" lehet dolgunk a mostani kánikula tekintetében. Ha úgy tetszik ez volt a "böjtje" a hideg májusnak, s amint megtörtént a kompenzáció, könnyen visszacsöppenhetünk a hűvös időbe, még ha nem is olyan mértékben, mint néhány hete. 1 hét múlva ilyenkor már elkezdhet dübörögni a zonalitás előbb nyugaton, északnyugaton majd egyre délkeletebbre is. Ez pedig gyorsan ki is söpörheti a meleg levegőt Európa nagy része fölül. Persze lehet ez egy átfutó deviáns is, de ha egy üzlet beindul... Ennyi meridionalitás után (főleg a tavalyi évben, de idén is jócskán volt benne részünk) szerintem igen adekvált lehet egy tartós nyugati, északnyugati áramlásos intermezzó. Innen 2 esélyes a dolog: vagy kapunk egy klasszikus szendvicsnyarat jobb esetben (persze kinek mi a jobb, de a nyárfanok számára ez az egyetlen reményhal idén szerintem) és 2000-hez hasonlóan a közepén lesz egy nagy lyuk hűvös, csapadékos idő képében,  majd később még egyszer búcsúzóként visszaköszönhet egy hasonló hőség akár augusztus végére tolódva vagy (és én inkább erre tippelek) időben előre haladva egyre erősebb atlanti ciklontevékenység indul, s mint ahogyan ez a múltban sok telet hazavágott, úgy idén könnyen a nyár kerülhet górcső alá. Amolyan 70-es évek beli nyár könnyen kisülhet ebből, rövid életű max. 1-2 napos átmeneti prefrontális bemelegedésekkel, amit aztán a futószalagon érkező hidegfrontok gyorsan ki is takaríthatnak a térségből. Persze figyelni kell majd a friss futásokat, hiszen változhat ez még, de a paraszti szaglásom nagyon ezt a jövőképet vetíti elém, szerintem efelé fognak tendálni a dolgok. Túl korán jött ez a nagy meleg, ez van. Aki szereti és teheti használja ég ki ezt a pár napot, én is ezen leszek, nem kell elkenődni. nevet Mondjuk  a legtöbb ember számára úgyis örömhír a hűvös nyár lehetősége, mostanság valahogy mindenki megutálta már a meleget. 
#71898
Ha röviden összefoglalnám, amit az írásodból leszűrtem, pokoli nyárnak nézünk elébe legalább is a következő úgy 2 hétben és még csak az elején tartunk, vajon mi vár még ránk az idei nyáron ebben a "nagy kád"   alján amit Kárpát medencének hívunk.
Sajnos egy generáció felnőtt akinek a világon a legtermészetesebb a magyarországi nyarak  erről szólnak hőhullámok sora a 40-et alulról karcoló maximumok szinte semmi eső... 



#71897
A következő időszakban Európa időjárási helyzetében lassú, de alapvető átalakulás zajlik. Jelenleg -és a következő néhány napon- az áramlási muszter tipikusan meridionális, az óceán felett é-d tengelyű anticiklonnal, tőle keletre, Nyugat és Délnyugat-Európa felett viszonylag gyenge, több középpontú ciklonnal. Ez az áramlási kép kizárja a hűvös óceáni légtömegek térhódítását a kontinens középső és keleti részei felé. A ciklonrendszer az előoldalán egyre melegebb, afrikai eredetű légtömegeket "húz fel" Közép és Délkelet-Európára:     Link     Link     Link     Link       Link    
A magasban rendkívül meleg levegő áramlik térségünk fölé, legalábbis kezdetben tikkasztó kánikulára van kilátás. Ez a helyzet 120 órától kezd majd módosulni. A kontinenst érintő áramlási kép fokozatosan zonálisabbra vált. Ennek megnyilvánulása, hogy Nyugat és Délnyugat-Európában, ahol most ciklonális hatások uralkodnak, AC kezd felépülni. Ez majd "beorrosodik" a kontinens belseje felé:     Link     Link     Link
Ezzel párhuzamosan a nyugati ciklonrendszer peremhullámai is megindulhatnak kelet felé. Meg kell azonban jegyezni, hogy az összkép szerint a ciklonális hatás Közép-Európában elég gyenge lesz. Hiába fordul meg térségünkben az áramlás iránya déliről északnyugatira, északira, a dinamikus légmozgások hiánya  miatt az igen meleg szubtrópusi levegő csak nagy lassan hátrálhat ki a Kárpát-medencéből. A magasban nem is ígérkezik olyan mértékű lehűlés, ami a kánikula letörését biztosan elhozná. Emiatt, bár valamekkora mértékű lehűlés nagyon valószínű a jövő hét eleje tájékán, ez gyengének tűnik, és menetrendje is bizonytalan. Alapvető időváltozás, számottevő felfrissülés eszerint nincs kilátásban. A jelen pillanatban legvalószínűbb forgatókönyv:
Szerdán erőteljesebb nappali gomolyfelhő-képződés csak az ország északkeleti, keleti tájain valószínű. Ott kora délutántól szórványosan, gócokban záporok, zivatarok alakulhatnak ki. A zivatarok helyenként hevesek lehetnek. Mivel a cellák helyüket nemigen változtatják, kis területre sok csapadék zúdulhat.
A Dunántúlon ezzel szemben inkább csak fátyolfelhők szűrik a napsütést, kevés gomolyfelhő jelenléte mellett. Ott csapadék nem valószínű.
A déli, délkeleti szél a Dunántúlon időnként megélénkül, máshol gyenge marad. A zivatarokat azonban erős széllökések kísérhetik. A hajnali 16-20 fokról kora délutánra 29-34 fokra melegszik a levegő.
Csütörtökön is sokat fog sütni a nap, de az északkeleti "csücsökben" illetve nyugaton  erőteljesebb lesz a gomolyfelhő-képződés. Főleg ez utóbbi területen fordulhat elő zápor, zivatar. A déli szél a Dunántúlon és a középső országrészben megélénkül, keleten gyenge marad. Hajnalban 17-21 fokot mérhetünk, a legmelegebb órákra pedig 31-36 fokig emelkedik a hőmérők higanyszála. Észak-Dunántúlon azonban, ahol szervezett zivatartevékenység lehet, rövid idő alatt több fokot zuhanhat a hőmérséklet.
Pénteken sok napsütés mellett északkeleten, keleten lehet erőteljesebb nappali gomolyfelhő-képződés, ott helyenként zápor, zivatar előfordulhat. A többnyire gyenge déli szél helyenként kissé megélénkül. Hajnalra a Dunántúlon 16-20 fokra hűlhet, és helyenként erősen párássá válhat a levegő. Másutt többnyire 20-22 fok között szóródnak a minimum-hőmérsékletek. Kora délutánra a csütörtökihez hasonló 31-36 fokos hőség ígérkezik.
Szombaton a napsütést már alig zavarja majd gomolyfelhő-képződés, csapadék sehol sem valószínű. A délkeleti szél a Dunántúlon gyakran megélénkül, máshol többnyire gyenge marad. Hajnalban 17-22 fok valószínű, ismét a Dunántúlon az alacsonyabb értékekkel. Kicsit még fokozódik a hőség: kora délután a hőmérséklet eléri a 32-37 fokot.
Vasárnap napközben nyugaton és északon időnként már erősebben megnövekszik a felhőzet, ott szórványosan záporok, zivatarok alakulnak ki. Az időnként megélénkülő délkeleti szél késő délutántól nyugat felől mind nagyobb területen északira fordul. A zivatarokat erős széllökések kísérhetik. Hajnalban mintegy 18-22 fok lesz.  Kora délután a Dunántúlon 30-33 fokra számíthatunk, máshol a hőmérséklet csúcsértéke még elérheti a 33-36 fokot.
Hétfőn hidegfront átvonulása valószínű, hatására már országszerte többfelé lesz zápor, zivatar.  A szél mindenhol északnyugatira, északira fordul, a Dunántúlon többfelé megerősödik. Délkeleten kezdetben gyengébb lehet a légmozgás, majd zivatarokkal kapcsolatban ott is megerősödik a szél. Hajnalban 19-23 fok várható. A maximum-hőmérsékletek északnyugaton, nyugaton már 30 fok alatt maradhatnak, míg máshol még elérik a 30-36 fokot.
Távolabbi kilátások:  kezdetben többfelé, később szórványosan fordulnak elő záporok, zivatarok. A nagy hőség megszűnik, de északnyugati, északi légmozgás mellett meleg, nyári marad az idő.
#71896
A leírtakkal nagyjából egyetérhetek, viszont vannak más szcenáriók is: a GFS hosszabb távon (8-10 napon túl) további lehűléssel számol, bár ezzel meglehetősen egyedül van, itt jól látszik, miért: 
Link
Az átlag kevéssel 15 fok alatt mozog, ami bizony továbbra is 30 fok körüli nappali csúcsokat sejtet, habár a csapigörbék azért mozognak valamelyest, így eszerint nem lenne csontszáraz forróság, hál´ Istennek. 
Egy további verzió (NAVGEM) szerint a HF csapadékzónája legalább 1-2 napig itt vesztegelne felettünk, ami a folytatódó meleg mellett legalább egy kis csapadék-utánpótlást biztosítana: 
Link
A 3. - egyben jelen állás szerint a legvalószínűbb - verzió viszont az ECM legutóbbi 2 futásán elég következetesen ismétlődik: a HF mögött gyorsan ránk húzódna a gerinc: 
Link
Szerdára immár a lengyelek fölött lenne az AC középpontja: 
Link 
Majd ez lassan kelet felé haladna tovább, délnyugat felől pedig fokozatosan ismét mozgásba lendülne az igen meleg légtömeg: 
Link
Ezért is írom a mai előrében, hogy a napfordulóig nem várható a mostanihoz hasonló hőhullám, ám ha gondolatban az ECM-et továbbpörgetnénk, alighanem a csillagászati nyár első napjai ismét keményvonalas hőséget hoznának. 
Meglátjuk, végül merrefelé billen az inga nevet
#71895
Friss ECM-t elnézve nem lenne hosszú életű a felfrissülés, hiszen az ECM is hétfőre várja a csapadékot, heves záporok, zivatarok formájában, lokálisan felhőszakadással. Aztán átmeneti lenne csak az anticiklon előoldalán becsorgó kevésbé meleg északkelet felől, mert az óceánon örvénylő ciklonrendszer hatására ismét délire délnyugatira váltana az áramlás ami újabb hőhullám előjelét veti fel és a hőmérsékletek is eszerint mutatkoznak az ECM szerint. Csapadék terén elszórt záporok, zivatarok látszanak most legfeljebb, de GFS alapján tényleg semmi a vasárnap estére, hétfő hajnalra esedékes hidegfront okozta ramazurin kívül. Utána csontszáraz, az ECM se kecsegtet most úgy. Viszont a vasárnap esti, hétfői dolog zúzós lehet nevet
#71894
Kíváncsi leszek, mennyi csapadék zárhatja ezt a hőség időszakot... A friss gfs hétfőn várja az eső nagy részét, utána újra anticiklon épülhet ki felettünk, így kb 25-30 fokra lehetne számítani, viszont szárazabb kiadásban. Kérdés vissza tudna e térni az általad említett csapadékosabb jelleg, vagy a hidegfront elvonultával kezdődhetne egy újabb szárazabb időszak... Ne legyen igazam, de én most az utóbbira nagyobb esélyt látok. 
#71893
Van bizony, de Veled egyetértésben hűvös idő nincs kilátásban. Amin a tagok átlaga fut (fehér vastagon szedett görbe AD971) az még bőven nyár, sőt helyenként 28-30 fok körüli meleg. Inkább a csapadékosabb jelleg térhet vissza ahogyan bele kerülünk a ciklonális mezőbe és megtörik a magassági gerinc, erről írtam a társalgóban is. Egyelőre ez a valószínűbb. Persze az orrosodó Azori peremén sodródik be kevésbé meleg levegő, de mivel szinte forró léghullámok töltik ki a medence tágabb terét, így az érkező kevésbé meleg is bőven nyárias időt prognosztizál.
#71892
 Drasztikus lehűlés alatt azt értem, aminek a végén a nyárias időnek is búcsút inthetnénk, most úgy látom ilyen nem lesz.  A fáklya tényleg zuhan vasárnap után, de mint ahogy te is fogalmaztál van honnan...., viszont ez még elég bizonytalan, így bizony tovább is maradhat a nagy meleg. 
#71891
Pedig egyszerű. 850 hPa az 1500 méter tengerszint feletti magasságon mért hőmérsékletet jelzi az adott koordinátán,az ábra alsó részén meg a lehetséges csapadékmennyiségek vannak.
#71890
Irigylem azokat akik ezekből ki tudják olvasni azt amit...
Én közel 3-4 éve nézegetem ezeket az ábrákat de még semmi...

 
#71889
Link
Szerintem meg egész jó lehűlés jön 16-án,bár a 23 fokos T850 hp-ról lesz honnan lehűlni.De mindenesetre átlagosra csökken a több fokkal átlag felett ámokfutó hőmérséklet.  És újra csapadékosabb periódus is jöhet.
#71888
Szerintem az általad említett helyzet inkább májusra volt jellemző, de június 1-től észrevehető változás történt. Egy ideje már a délies áramlás alakult ki és az elkövetkezendő 1 hét folyamán ez marad is, melynek következtében nyakunkon az idei nyár első hőhulláma. Kérdés ez mennyire lesz tartós, de az ECM szerint 1 héttel bőven számolhatunk és utána se várható drasztikus lehűlés. 
#71887

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25919)
#71886

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#2591laza
#71885

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25917)
#71884

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25916)
#71883

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25915)
#71882

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25914)
#71881

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25913)
#71878

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25912)
#71877
Sajnos nem értek egyet teljesen a leírtakkal, bár a kevésbé meleg/forró nyár mellett szól a napfoltminimum is, amit Thermometer már felvezetett korábban. Ne feledjük azt se, hogy tavaly hosszú azonalitás alakult ki, keleti áramlással, ami most is időszakosan de kiújul. Ősszel hetekig fennállt a Kelet-Európai-síkság területét lefedő AC, ami peremén eleinte keleti, délkeleti majd a nyugat-európai teknő kialakulása kapcsán október végén egy közös áramlási mezőben viharos déli áramlást generált, rekordokat döntő hőmérsékletekkel és ez átnyúlt novemberre is. Valóban február végén, március első felében létrejött egy zonális etap, futószalagon érkeztek a szárazabbnál-szárazabb frontok, viharos nyugati szelekkel, de átlagnál melegebb idővel. Végül a május idén tényleg komoly makroszinoptikus átrendeződést produkált, aminek a továbbiakban lehet kihatása immár a nyár cirkulációjára nézve. A dél felől érkező hőhullámokat, északnyugatról betörő frontok válthatják fel, ilyennek vizionáltam jómagam is a nyári cirkulációs rezsim számottevő hányadát. Valami ilyesmiről írsz a végén Te is, hogy meridionális-helyzetek, kevésbé impozáns délnyugati, déli komponenssel és erőteljesebb északnyugati, északi behatással. Hogy melyik kerekedik felül az a jövő zenéje, bár a pozitív anomália szerintem így is jellemezni fogja a nyarat, most negatív anomális május ide vagy oda. A jövő hét pedig teknő előoldallal indul, vagyis déli, délnyugati áramlás következik minden jel szerint korán beköszönő kánikulai napokkal, 30 fok körüli, feletti értékekkel.
#71876
Szívesen venném ha leírnád a véleményedet. nevet
#71875
Apró bökkenő, hogy egy fecskéből csinálsz nyarat. 
Márpedig a mondás alapján egy fecske nem csinál nyarat. 
Ha gondolod, és igény van rá, leírom, hogy mit látsz rosszul. 
#71874
Az osztrákok eléggé impozáns ábrát tettek közzé a minap az idei nyáron várható hőmérsékleti viszonyokkal kapcsolatban: Link
Persze ez kifejezetten rájuk vonatkozik, mi nyilván keletebbre vagyunk plusz a domborzatunk is merőben eltérő, de azért talán valamit hazánkra vonatkoztatva is le lehetne szűrni belőle a körvonalazódó nyárral kapcsolatban. Mondjuk a cikk végén már ők is éreztek némi előzetes "buktaszagot", mert őszintén de lazán kijelentik, hogy április végén hasonló kép volt várható ellenben több mint 20 éve nem tapasztalt hűvös május következett. Jómagam is eléggé szkeptikus vagyok az idei nyár esetlegesen átlagostól  melegebb voltában. Egyfelől az elmúlt időszakban nagyon komoly meridionális túlsúly volt jellemző, ez pedig az év ezen időszakában még kissé szokatlan szerintem. Májusban még bőven van hideg északon (mondjuk idén is volt jócskán) ez pedig általában fenntartja az intenzív ciklogenezist az észak-atlanti térségben, s ez az alacsony nyomású központ a másik fő akciócentrumnak számító Azori maximummal  karöltve futószalagon szállítja a frontokat Ny, Ény felől. Ez idén eddig eléggé elmaradt vagy legalábbis nagyon elkenten jelentkezett, az is inkább márciusban volt jellemző. És ugye itt jön a képbe az a bizonyos "meg lesz a böjtje" dolog: ha minden a régi kerékvágás szerint halad a légkörben (márpedig én nem hiszek ebben a globális felmelegedéses, gyengül meg leáll a nyugati áramlás-os mindmeghalunk maszlagban) akkor idővel egyre inkább előtérbe kerülhetnek a zonális vagy akár félzonális Ény-i áramlási képek a kontinens felett, felváltva az eddig tapasztalt intenzív meridionális fázist. És hát ugye az előbbi még csak-csak hozhat egy-egy kánikulai napot az átmeneti prefrontális bemelegedések okán ('70-es évek újratöltve) viszont az utóbbi gyakorlatilag a leghűvösebb nyári helyzetek létrehozója. 
Ennek pedig szerintem már az idei téltől kezdve látszódnak a jelei: hónapok óta igen erős a grönlandi-jeges tengeri hidegbázis ez pedig folyamatosan gyártja az intenzív ciklonokat a térségben, ráadásul az egész északi hemiszféra legkomolyabb hidegmagjai rendszerint éppen Európa felett helyezkednek el leszakadásra várva... Szemben sok elmúlt évtől, amikor főleg az észak-amerikai térség felett összpontosult a hideg, ergó merőben más az idei alapszituáció. Szóval ha idővel mégis vissza-visszatérne a meridionális fázis nagyon könnyen ismét a hideg oldalon találhatjuk magunkat, mert valahogy tőlünk  keletre sehogyan sem akar tartós, erős Ac kiépülni, mintha tilos lenne neki, pedig egy ilyen felállás hozhatná meg a D-i, Dny-i áramlással érkező igazi hőséget hozzánk. Helyette az atlanti partoknál vagy az Északi-tenger térségében fejlődik ki az Ac északi  áramlást hozván magával. Tömören: az igazán meleg nyarat hozó Dny-i áramlás kialakulását látom legkevésbé valószínűnek, mintha  valamennyi lehetőség közül erre mutatkozna a legkisebb légköri hajlandóság. Ha ki is alakul átmenetileg, mint ahogyan az a napokban várható, gyorsan el is söpri a fentebb említett élénk Ény-i ciklontevékenység. A brit Ac ellenben jóval tartósabban meg tudja vetni a lábát mostanság, vagyis most a meridionális fázisnak a hideg oldala ragad be a térségben, nem pedig a meleg ahogyan azt az elmúlt években megszokhattuk. Persze lehet ebben gyökeres változás is akár, de így hogy már benne vagyunk a nyárban s még mindig érezhetően ez a verkli a jellemző, szerintem ha lesz is komoly váltás (hosszabb távon  előbb-utóbb nyilván lesz), akkor az inkább már csak a nyár legvégére, de leginkább az őszi időjárásunkra lehet majd  számottevő hatással.
#71873
A következő, hosszabb időszakban rendkívül stabil, és a kontinens középső részét erősen "fűtő" felállás jön létre igen nagy valószínűséggel.
Az Atlanti-óceánon, az európai partok közelében hosszan elnyúló alacsony nyomású teknő, az ahhoz tartozó több középpontú ciklon jön létre. Ugyanakkor Északkelet, Kelet-Európa felett ugyanilyen stabil magas nyomású gerinc, stacionárius AC jelentkezik. E két, hatalmas kiterjedésű légköri képződmény közös áramlásában dél felől igen meleg szubtrópusi légtömegek indulnak meg a kontinens centruma felé.
Link     Link     Link     Link     Link     Link      Link
Az évszaknak megfelelőnél jóval melegebb idő nem kérdéses, a meleg légtömeg nedvességtartalma, a csapadék mennyisége annál inkább.
Az egyes modellfutások ebben erősen eltértek/eltérnek. Annyi bizonyos, hogy a nyugati centrális alacsony nyomásnak lesz hajlama peremhullámokat, peremciklonokat "növeszteni" kelet felé. Az első ilyen kelet felé törési "kísérlet" 72 óránál, a második 120 óránál jelentkezik:
Link     Link
Bár ezek a cikloncentrumok -ahogy látható- nem fűződnek le a kontinens középső részébe, és az alacsony nyomás "súlypontja" végeredményben nyugaton marad, a továbbra is C előoldali áramlás esetleg számottevő nedvességet hozhat fölénk.
Mindenesetre feltétlenül mutatkozik több-kevesebb, szinte kizárólag konvektív csapadék: záporok, zivatarok több alkalommal, több helyen előfordulhatnak. Ahol lesznek ilyenek, hatásosan enyhítik majd a meleget, ami pedig az igen magas T850-ek miatt könnyen hőségbe csaphatna.
Nagy vonalakban ilyen kép mutatkozik csapadékra GFS szerint:     Link     Link       Link     Link     Link     Link
Kedden a nappali órákban erős gomolyfelhő-képződés ígérkezik, melyből legfeljebb a Dunántúl nyugati harmada maradhat többé-kevésbé ki. Elsősorban délen és keleten, majd északon (beleértve a főváros térségét)  szórványosan alakulnak ki záporok, zivatarok. Délkeleten heves zivatar is lehet. A Dunántúlon kevésbé valószínű csapadék, de helyenként ott sem kizárt. Az északkeleti szél napközben időnként megélénkül, zivatarban megerősödik. Hajnalban mintegy 13-16 fokot mérünk. Kora délután míg a gyakrabban, tartósabban csapadékos déli, délkeleti országrészben kevéssel 25 fok alatt maradhat a hőmérséklet, addig a napos tájakon 26-29 fokra számíthatunk.
Szerdán reggel és kora délelőtt a keddi záporokból, zivatarokból elég sok maradványfelhőzet állhat fenn, majd a napsütés hatására ismét erős gomolyfelhő-képződés indul. Délután többfelé, a keddinél több helyen fordul elő zápor, zivatar. Ezek valószínűsége az északkeleti "csücsökben" a legkisebb, máshol azonban heves, kiadós záporok is lehetnek. Az általában gyenge délkeleti szél az ország északi, északkeleti tájain időnként megélénkül, zivatarban bárhol megerősödhet. A legalacsonyabb hőmérsékletek 15 fok körül szóródnak, a maximumok a felhőzet és a csapadék függvényében 23 és 28 fok között.
Csütörtökre is többfelé ígérkezik zápor-zivatar, elsősorban az ország középső és északi vidékein. A délire forduló szél időnként megélénkül. Hajnalban 13-16 fok valószínű, délutánra  ismét csak a felhőzet és a csapadék függvényében 23-29 fokig emelkedik a hőmérséklet.
Pénteken napközben kevesebb gomolyfelhő képződik, és az előző napokhoz képest jóval ritkább lesz a zápor, zivatar. Legnagyobb valószínűséggel még az északkeleti országrészben fordulhatnak elő ezek. A délnyugatira forduló szél általában gyenge marad. Hajnalban 12-17 fok valószínű, délután pedig 24-29.
Szombaton már a napsütés lesz túlsúlyban, és csak elszórtan, az északkeleti országrészben lehet záporeső, zivatar. A délnyugati szél egyre nagyobb területen nyugatira, északnyugatira fordul, és Észak-Dunántúlon helyenként megerősödik. A minimum-hőmérséklet 13 és 17 fok között valószínű, a maximum pedig 23 és 31 fok között. Északnyugaton lesz kevésbé meleg, délkeleten ezzel szemben hőség valószínű.
Vasárnap előreláthatólag délkeleten és a középső országrészben lesz több a felhő, és ott alakulhat ki szórványos zápor, zivatar. Egyébként sokat fog sütni a nap. Az északias szél többnyire gyenge marad. Hajnalra nagyjából 12-17 fokig csökken, majd délutánra 26-30 fokig emelkedik a hőmérséklet.
Távolabbi kilátások: a jövő hét első napjaira sok napsütés mutatkozik, csapadék csak elvétve lehet. A meleg fokozódik: kedden, szerdán már országos kánikula valószínű a számítások szerint.

#71872

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#438871)
#71871

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#438870)
#71870

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#438869)
#71869
A korán beköszöntő kánikula esélye már nagyobb és valószínűbb mintsem a csapadékszegény, száraz időszak beköszönte. Mondjuk mint írtad és én is említettem lokálisan/elszórtan lehetnek csapadékgócok, bár az országos, nagyobb esőzések ideje tényleg a végére érhet. A szinoptikus felállás mindenképp a beköszöntő nyár mellett szól, így hamarosan elő lehet készíteni a strandfelszereléseket nevet
#71868
A hemiszféra viszonylatában is rendkívül stabilnak, jellemzőnek imponál a várható felállás.     Link     Link     Link     Link
Hatalmas kiterjedésű, meleg levegővel nagyrészt kitöltött AC Északkelet-Európa felett. Az északi félteke legnagyobb, legmagasabb szélességekig felnyúló meleg "tömbje" valószínű Közép-Európától majdnem az Uralig. Ez a gerinc meggátolja majd a hűvös, nedves óceáni légtömegek térhódítását a kontinens belsejébe, azok csak a szűken vett Nyugat-Európát áraszthatják el. Ha ez így marad, Medárd helyett anti-Medárdot kapunk, június nyárközepi hőséggel kezdődhet, és a mai kilátások szerint azzal is folytatódhat.
A csapadékgörbék is harmatgyengék:      Link
Az egésznek júliusi, augusztusi, "főszezoni" szaga van. De meg kell jegyezni, pl. tegnap még volt GFS futás, ami közelebb hozta, sőt be is hozta idővel az óceáni hűvösebb levegőt. Szerintem most épp nagyon ráfutott a modell a magasnyomású meleg "sínekre", szóval nem biztos, hogy ebben a formában tartani is fogja a korai kánikulát. Mindenesetre csaknem biztos, hogy a változékony, csapadékos, hűvös időszak tartósabban szünetel. Az idő mindenképp melegre, szárazabbra fordul (ami nem zárja ki elszórt zivatarok előfordulását)  Szóval, a makrováltás közel 100%.
#71867
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#438346 - 2019-05-28 12:41:44)

GFS barátunk most is tartja a nyugat-európai teknősödést a jövő hétre. Ha ez így bejön, márpedig igencsak esélyes, hogy ezúttal nyugat kapja a hidegöblítést, akkor hozzánk a teknő előoldalán észak-afrikai eredetű léghullámok érkezhetnek, és idővel részleges kánikula társulhat ehhez. Az ország egy részén, legalábbis a tartósabban napos, zivataroktól kevésbé érintett régiókban 30 fok körüli maxik lennének.  Viszont szárazság továbbra sem alakulna ki, napjában ismétlődő lokális záporokkal, sőt viharos zivatargócokkal. Amolyan Medárdi esők lehetnek, de immár igazi nyári hőmérsékletekkel!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-10-05 12:12:24

Csesznek

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129252

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.