2024. szeptember 30., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#34986
Ez csak az utóbbi hónapok megszokott tendenciája. Én most már majdnem biztos vagyok benne, hogy a középsõ országrészben maradnak ezek az 1-5 mm-es havi mennyiségek. Talán majd május elején kezdõdhet el valami változás, de az is meglehetõsen bizonytalan.
#34985
A GFS szépen kirámolt a csapadékot a középsõ országrészbõl.Néhány napja 23.-ra adott némi csapadékot ,de azt is kiszedte.Most 29.-én kezdõdne el vmi.Amúgy a CFS se olyan biztató már csapadék szempontjából májusra ,mint régebben: Link
Májusra már csak átlagos csapadékot ad ,ha így haladunk lehet hogy narancssárga lesz ebbõl.
#34984
Nagyon sok mókás videó van ezekrõl a kis forgószelekrõl. nevet
Nem találtam egyértelmû kifejezést a vízre futó "porördögökrõl", pedig sok kombinációt kipróbáltam. laza
Itt egy medencés. Link
Ez pedig egy félelmetes, valószínûleg már sokszor belinkelt. Link
#34983
Érdekes a ma született igen magas Tmin nálam. (10,5°C) Kimi is csak 6,6°C-ot mért. Felhõk nem voltak, de a szél folyamatosan járt, gondolom a belváros vagy a vasmû felõl. Csak ez a hõszennyezés lehet az oka, ami nem engedte mélyebbre a Tmin-t. nevet
#34982
Ez egy kétéltû porördög volt. nevet
#34981
Nem azért a húsz fityingért, de az akkori felállás emlékeztet a most április legvégére elõrejelzettre.
#34980
Hát igen már végre visszállították az oldalt a helyére, de még mindig csak alapokat lehet megnézni rajta. Modellek még mindig nem elérhetõek az oldalukon!
#34979
Közben hat nap teljes kimaradás után valamikor ma délutántól újra elérhetõek az alap információk az SHMU honlapján: Link (Ennyi. Vannak elõrejelzések, meg vészjelzések, radar vagy hasonlóak egyáltalán, de valószínû már dolgoznak azért az ügyön!)
#34978
Tény, nagyon extrám volt de egy hasonló száraz hónap elõzte meg mint ami most is van, így létrejöhet, de esélye egyelõre és szerencsére csekélyke.

A nyárral kapcsoltban ahhoz, hogy sekély ciklonok legyenek nyugati teknõ kéne kint Brit-szigetek környékén anticiklonnal, nálunk sekély ciklonális mezõvel. Míg a mostani két antciklon antiakció centrum tevékenykedik a kontinens felett addig a forró száraz nyár az esélyes. Az egyik megújulva tõlünk északra és a jó öreg Azori, hol délen, hol északabbra. Ha ez az alapfelállás nem változik akkor medence szépen túlhevül és kiszárad mint ahogy sok évben tette. Igaz az indexek szórnak lefelé és ennek a gyengülése várható, valamint utat nyitnak a ciklonális irányításnak májustól, legalábbis a szezonális elõrejelzések szerint.
A nyár kulcsa ezek gyengülése és áthelyezõdése, ha ez nem jön létre akkor a száraz verzió lesz a befutó.
A nyugat-szaharai légtömegek már msot jelen vannak nem is messze a kontinenstõl Kis-ászai hõmérsékletek errõl uralkodnak. Pl Izrael, Szíria, Jordánia területén már elõfordult 35- 39 fok, igen korán.
Link
Itt is láthatod a forró levegõ északra nyomulását Máltát el is éri a 15 fok feletti izoterma, nagyon korai idõpont ez is. És május elején a spanyol partokat nyaldossa a forró levegõ igazi elsõ hulláma, ha hinni lehet az elõrejelzéseknek, tény messze van de jelzés értékû és nem egy ilyen futást láttam már.
Link
A nyár bármilyen lehet ez tény, én most a jelen állasból indultam ki, és a várható elrendezõdésen hatásain elmélkedtem picit, meglátjuk:-)
Ha forróság akkor legyen is értelme, döntsük meg az a 42,2 fokot:-)
#34977
Felénk akkor nem volt fagy, szerencsénkre egy mediterrán ciklon felhõzete betakart minket.
Link
Link
#34976
Közben megvan, de valamit nem értek. Elvileg csak azokat a településeket dobja ki, ahol van OMSZ állomás. Mert pl. ugyanazt adja ki Kiskõrösre, Kalocsára, meg Fülöpszállásra is. (17h - 21,9fok; harmatpont -1,4fok stb.) Ez hogyan lehetséges?
Lász: köszi!
#34975
Ráadásul akkor elõtte pont egy héttel is volt tarolás: Link Ami akkor valahogy túlélte az május 1-én meghajolt a fagy elõtt. Emlékszem, a kertünkben semmi nem maradt ép 3-4 méter alatt. Éppen ezért a fák elég érdekesen néztek ki utána: alul egy levél sem, vagy tiszta barnák, felül meg üde zöld lomb.
#34974
Május elejére tört ránk a hideg levegõ. A linken láthatod, hogy másodikán az ország egy részén kemény fagyok uralkodtak, több helyen rekorddal, pl Zabar -6,4 fok, ez havi minimum is egyben.
Link
Ha bezúdul akkor idén is lehet ilyenre felkészülni, fõként ha nem lesz csapadék.
#34973
Belemegy,nem kicsit,meg a biciklisek is... Eléggé durvák. Mákjuk volt,hogy nem volt erõsen viharos szél a tölcséren belül,azért megjegyzem,én is kipróbálnám!vidám laza
#34972
A kamerás ráadásul bele is szalad. nevet
Celsius: akkor pont rossz példát írtam.

Joejack: régen kértem egy német honlap linkjét, ahol néhány magyar állomás méréei megtalálhatóak. El tudod ezt még egyszer küldeni? Köszi!
#34971
Ez sem kicsi porördög...
Link
#34970
Hát nem tudom... A 2007-es helyzet extrém volt, pontos megismétlõdése nem nagyon valószínû. A nyárral kapcsolatban már írtam, hogy a száraz, anticiklonos idõ nem feltétlenül jár együtt nagy hõséggel. Ahhoz az is kell, hogy a nyugat-szaharai légtömegeknek erõs expanziós hajlamuk legyen ék-i irányban - a térítõi anticiklonális övnek azon a helyen megerõsödöttnek kell lennie. A magas nyomás központjai jelenleg északnyugaton-északon vannak. Ha nyáron is ilyen lenne a felállás, az inkább közép-európai sekély ciklonokat, konvektív eseményeket, gyenge keleties légáramlást okozna. laza nevet
#34969
Köszönöm szépen! nevet
#34968
21.1..

petrol:A helyi hatások is érvényesülnek,a szolnoki mérõ a Tisza parton van..pl Siófok is egész nap 50-60% között mozgott.
#34967
Örülök, hogy továbbra is figyeltek. kacsint
Esetleg egy debreceni Tmax-ot tudna nekem mondani valaki? nevet
#34966
Lassan visszatekintõ lesz, de mégis megkérdezem: 2007-ben ez pontosan mikor volt? Mármint az alacsony Tminek. nevet
Amúgy természetes, hogy ekkora RH szórás van az országban? Szolnok 34%, míg Kecskemét 16%???
#34965
Sajnos most is hasonló a helyzet és ha addig marad csontszárazság akkor igencsak adott lesz egy 2007-es visszatérésnek, ha az bejön, remélem marad messze távol tõlünk. Most itt 13% a páratartalom azt hittem rosszul látok, de Lõrinc is 18%-ot mért, Kecskemét 16%-on áll, nagyon durván kiszáradtunk. Az északkeleti szél szépen átbukik és szárít nem is kicsit. Ha ez így folytatódik akkor a komoly fagy esélye nagyon megnõ mint 2007-ben egy estleges hidegbetörés után. Pedig dugig vagyunk cseresznyével, remélem megússzuk! A nyárról is lassan el lehet gondolkodni, ha ez nem változik pont az ellenkezõje lesz mint tavaly, sõt az orosz hõhullámhoz hasonlót el bírok képzelni. Azok a cirkulációs folyamatok amik rendre teknõket okoztak nyugaton majd nálunk csapadékot, most sorozatba keletnek indulnak és szakadnak le, ergo most a kontinens középsõ fele van abban a helyzetben mint tavaly a Kelet-európai-síkság vidéke. Nekünk annyival mégis szerencsésebb a helyzetünk, hogy relatíve közelebb vagyunk a nyugati ciklonpályákhoz, így a hõséget frontok azért megszakíthatják. Meglátjuk, akár hõhullámok is kialakulhatnak a nyárra, szárazság, fölénk helyezkedõ szárító légmozgások, anticiklonális hatások adottak, eddig:-)
#34964
Lehet, hogy a makrocirkulációs feltételei adottak lesznek a fagynak -nevezetesen, az alacsony T850. Azonban a kisugárzás által létrehozott talajközeli fagy sok tényezõ függvénye, létrejöttét és mértékét szinte elõrejelezhetetlen körülmények befolyásolják. Például elég egy kis nyamvadt felhõzet, mely lokálisan és pár óra hosszat gátat vet a kisugárzásnak, és a hõmérséklet fagypont felett marad (épp a napokban volt ilyen nálunk).
Aztán, ha nem mérséklõdik kellõleg a szél, akkor az átkeverés miatt nem tud akkorát zuhanni a hõmérséklet. Továbbá ott van az "utolsó éjszaka" effektus az inverzióval és a magasban kezdõdõ melegedéssel. A levegõ és a talaj nedvességtartalma pedig a harmatpont szemszögébõl érdekes.
Szóval kényes, szeszélyes "hölgyike" az éjszakai lehûlés, sose lehet tudni, melyik fakszniját veszi elõ -de pont ettõl érdekes, és szeretni való.
Egyébként az általad említett 2007-es eset azért válhatott különösen tragikussá, mert a levegõ alacsony hõmérséklete teljesen derült éggel, s roppant alacsony páratartalommal párosult. Az õsz és a tél is szinte végig száraz volt, a talaj víztartalékai nem tudták "benedvesíteni" a fölöttük elhelyezkedõ egyébként is száraz légréteget. szomoru hideg
#34963
"aaaz de komoly volt már" És tényleg! nevet
#34962
Hát az ja... hideg
#34961
Nem volt valami fenevad, kb. 4-5 m magas, a talajon kb. 50 cm átmérõjû. Súrolta a met. állomás területét is 13:33-kor (HLT) laza Az akkor mért adatok: T:19,9 Td:4,4 szél:2,8 m/s lökés:9,6 m/s.
Derick: nagyon figyelsz nevet
#34960
Találtam egy 1978as könyvben a synop jelenidörõl. Ezek használatosak még ma is? Vagy újitva lettek?
#34959
Vízördög! laza
#34958
Link

Láttátok már? nevet
#34957
Reméljük lefotózta a szolgálatban lévõ. vidám
#34956
Szeged 08-as jelenidõ! laza
#34955
Ami már biztosnak látszik, hogy a Franciák nem fognak unatkozni a következõ egy hétben. zivatar
#34954
"Tehát az SHMU-nál a számítógépek többsége még Windows 95-ön fut"- Az OMSZ ehhez képest az XP-kel csúcs technológiát alkalmaz.
#34953
OFF: Megerõsíthetem, hogy a szlovákiai köz- és állami intézmények túlnyomó többsége ugyanilyen helyzetben van, mint az itteni meteo-szolgálat :-(( Az egész gazdasági "csoda" 3 autóösszeszerelõ vállalat exportjára volt építve... az ország gazdasága kb. úgy néz ki, ill. hamarosan úgy fog kinézni, mint az SHMU honlapja.
#34952
Nekem továbbra sem mûködik. Elszomorítóak az okok... kinézetre és tartalomra szerintem sok tekintetben az OMSZ-é elõtt járt a szlovák oldal, erre kiderül, hogy a háttérben ugyanolyan nehéz, vagy még nehezebb a helyzet.
#34951
Áthelyezve innen: Társalgó (#22455 - 2011-04-20 13:05:22)

Sziasztok
Esik a hó havazas Link
#34950
Ezt figyelem már én is pár napja, félõ, hogy 2007. május elejéhez hasonlóan egy erõs hidegleszakadás kiterjedt fagyokat okozhatna - ám még viszonylag messze van, elég megnézni a fáklyát - az OP messze a tagok 90%-a alatt fut. Mindenesetre a maradék sarki hidegbázisból a következõ 3 hét alatt bõven kitelhet ilyesmire is - csak reménykedheztünk, hogy a java keletre zúg majd el tõlünk. nevet
#34949
Köszi! nevet
#34948
Link

Fehér szaggatott vonallal jelölve.
#34947
Bizony, én egyszer egy füves pályán fociztam pár haverral, és azt vettük észre, hogy valami szürke valami forog a pálya szélénél, és könnyebb dolgokat elvitt magával. És ez ráadásul nem egy mezõn volt, homokos rész nem is igen van azon a környéken. Ellenben tüzépeken rendkívül gyakori jelenség.
Harmatpont-depresszió térképet merre lehet találni?
#34946
Jó a cikk tjanos 88 - tól a porördögökrõl. Az Alföldön , szikes juhlegelõkön, kopár növényzetû mezõkön nem is igazán ritka ez a jelenség, volt szerencsém már jónéhányat látni.
#34945
A porördögrõl még annyit, hogy érzésem szerint elég nagy vertikális hõmérséklet-gradiens kell a kialakulásához. Ha a magasban melegadvekció zajlik, akkor süthet a nap, melegedhet a földfelszín, ilyen forgószelek nincsenek.
#34944
ECMWF már két nappal ezelõtt is mutatta a hónap legvégére a hidegleszakadást. Bár azon a térképen még ez dny felé irányult, ami nálunk elõoldallal is járhatott volna. Nekem már akkor gyanús volt a dolog: amennyire tavaly jellemzõek voltak a Nyugat-Délnyugat-Európa felé irányuló sarkilevegõ elárasztások, épp annyira kevéssé jellemzõek mostanában -a hideg inkább a Keleteurópai -síkság felé "szeret" terjedni.
Hosszabb idõtávlatban az látszik, hogy a Brit-szigetek, az Északi-tenger, Izland és Skandinávia környékén grasszálnak az anticiklonok. Ebbõl, s más jelekbõl arra következtetek, hogy a következõ idõszak (kb. május közepéig) eléggé hûvös lesz. Hangsúlyozom, ez privát tipp, senki ne vegye prognózisnak -se most, se utólag ne kritizáljon érte. hideg
#34943
Nekem érdekes,bejött... Vagy már mindenkinek bejön?
#34942
Ezért nem mûködik már több mint egy hete az shmu zavarban szomoru Link
#34941
Egy hete nem mûködik a Szlovák Hidrometeorológiai Szolgálat honlapja: Link
#34940
A GFS és ECMWF operatív futásai leginkább az õskáoszra emlékeztetnek. Össze-vissza rakosgatják azt a kis HCS-t, idõnként teljesen kiveszik...ráadásul a nagy AC-uralom is megtörni látszik az európai modell szerint, legalábbis ez eléggé tendenciózus: Link Link Link Link nevet Link --> Link Link

Ennek az eseménynek a jelei megmutatkoznak a nyugati GFS- fáklyán is: Link

Hétvégére továbbra is az látszik, hogy otthon lehet némi izgalom számomra a hétvégén: Link Másutt már kevésbé. Keleti f.: Link Déli.: Link Középsõ: Link

Illetve figyelemre méltó a hónapforduló környékén megnövekvõ szórás is. Talán az ECMWF op. is sejt már valamit ezzel kapcsolatban? Link Link A mostani GFS op. is hasonló (a következõ már biztos nem nevet ): Link Link

Szóval összefoglalva:

- szombattól hétfõig leginkább az északi, északkeleti tájakon lehet csapadék, egy hazánktól ÉK-re (legvalószínûbb verzió, szerintem) lévõ hidegcsepp hatására;
- hét elején/közepén a nyugati, délnyugati országrészre fejtheti ki hatását egy sekély ciklonális mezõ (mediterrán);
- aztán a hónapforduló környékére felcsillant az esélye egy hidegöblítésnek, ami azért még nagyon bõven messze van;
- ezek a peremhelyzetek leginkább csak konvektív csapadékra jók, nagyobb térséget érintõ esõ egyelõre nincs kilátásban.
#34939
Ezt már láttam,nem semmi,lehet gratulálni! laza
#34938
Ez a beszéd, köszönjük! nevet
#34937
Tjanos88 porördögös hírét fogadjátok szeretettel: Link nevet

Utolsó észlelés

2024-09-30 09:26:22

Tát - Kertváros (106m tszf)

7.8 °C

00000

RH: 89 | P: 1024.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.