2024. szeptember 23., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#70925
Az ECM is jó kis hideggel riogat bennünket Link , ahogy Joejack írta, valóban 1,5 héten belül meglehet az elsõ -10 fok alatti hõmérséklet.
#70924
Amit a GFS mutogat 144h felett, az erõs túlzás...az AC délebre lesz valószínûleg, így a hideg zöme nem fog elérni minket.
#70922
Igen ez valóban nem az, de az már most látszik, bár a fáklya még csak félig frissült, hogy a fõfutást nem követik a tagok. Lehûlés már szerintem biztos, hogy lesz és a hõmérséklet is néhány napig 0 fok alatt maradhat 850 hPa-n, de ennyire hideg, és esetleges hóesés, amit most a fõfutás mutat nem valószínû, hogy lesz. Aztán majd kiderül...
#70921
Még mindig gombóc van a torkomban, ahogy ezt nézem, hallgatom. szomoru


A mostani gfs futás nem gyenge. Úgy tûnik a hétvégi lehûlést egyre komolyabban kell venni. Kár, hogy csapadék nem nagyon valószínû.
#70920
Az elsõ reménysugarakvidám
Szibéria, köszi, hogy belinkelted.
#70919
Link Link vidám
#70918
ECMWF mutatja a nov. 15.-vel kezdõdõ északi hidegleszakadást, erõs északias áramlást felettünk, a GFS ellenben egyáltalán nem. GFS szerint is számottevõ lehûlés jön, de lábas hideg formájában, keletröl. Érdekes lesz megfigyelni, melyik verzió valósul meg. ECMWF verziója számomra kissé valószerûtlennek tûnik: elõbb hidegbeáramlás az é-ék-i AC déli peremén, közvetlen ezután újból hidegelárasztás a skandináv ciklon hátoldalán...
A kettõ közül valamelyik csökevényes lesz, vagy teljesen el is marad. hideg
#70917
Igen! Ez a tippem, hajrá, szurkolok neki még ha nem is annyira valószínû. laza
Szibéria: most volt, Reisz András az MM-ben. (Lehet nem ismered a mûsort.) És beszélt Vissy Károlyról.
#70916
Emlékezés Vissy Károlyra ma reggel:
Link
#70915
Bizony, eddig ez a legelborultabb... vidám
#70914
Nem lenne gyengenevet
#70913
Kicsit elszállt a mostani gfs futás, szerinte 1 hét múlva hétfõn havazgatna. havazas hideg vidám
#70912
Az OMSZ 5 napos elõrejelzése szerint is lejjebb megy a T a hét 2.felére.
Itt közben beborult, lehet hogy lesz egy kis esõ. A radar szerint erre tart a kis kékséges paca.
#70911
Köszönöm a definíciókat, egy kicsit olyan ez, mint a matematikában a halmaz. Mindenki érti, senki sem definiálja nevet
#70910
Elég valószínû, hogy AC, GEM:
Link
1-2 nap és vált a GFS is, mint mindig...
#70909
Link Attól függ, 980-as ciklon, vagy 1040-es AC lesz Grönland - Izland környékén.
Az ENS és az UKMO is AC-val számol, döntõ lehet...
#70908
Igen támogatja:
Link
UKMO-nál is látszódik a folyamat eleje:
Link
#70907
A mikroklíma esete is azok közé tartozik, mikor bár mindenkinek van elképzelése arról, hogy az adott dolog micsoda, mégis, ha pontosan definiálni kellene, hát bajban lennénk. Nem is érdemes, nem szabad merev definiciókkal bajlódni, mert úgyis csak szócséplés, szõrszálhasogatás lenne a vége. Jobban járunk, inkább megközelítjük az igazságot, ha szépen körüljárjuk a kérdést.
Ennek elõrebocsájtásával kijelentem, hogy a mikroklíma fogalma igenis jogosult. Véleményem szerint ez 3 körülményt foglal magába. Elõször is, kis területrõl van szó. Hogy mennyire kicsi -hány négyzetméter vagy négyzetkilométer- pontosan nem határozható meg, nagy vonalakban azt mondhatjuk, a "makroklíma" kiterjedési területéhez képest mérete ELHANYAGOLHATÓ. Másodsorban, bizonyos idõjárási elemeknek (hõmérséklet, légnedvesség, etc.) a mikroklimában jeletõsen el kell térnie a makroklímára jellemzõktõl. Harmadrészt, ennek az eltérésnek rendszeresenek és következetesen ugyanolyan irányúnak kell lennie.
Nézzünk példákat: tipikus mikroklimatikus hely például egy mély patakvölgy. Itt a légnedvesség nagyobb, mint a környéken, a szélsebesség valószínûleg kisebb. A késõbbi napkelte, korábbi napnyugta miatt az éjszakai lehûlések erõsebbek, árnyékos voltánál fogva a talaj közeli maximumok is valamivel alacsonyabbak. Még alacsonyabbak a minimumok a lefolyástalan töbörben, amihez még hozzájárul a nagyon sekély talaj és az alkotó kõzetek kis hõkapacitása. Északi kitettségû hegyoldal szintén árnyékos, ill. a napsugarak hajlásszöge kicsi -ezért hûvösebb a környezeténél, méginkább a déli kitettségû lejtõknél.
Igen jellegzetes mikroklímája van nagyobb tavaknál (pl. Balaton) a kb. 1 km széles parti sávnak. Itt a napi hõingás az, ami eltér a makroklimatikustól: annál lényegesen kisebb. A víztömeg éjjel fût, nappal hût. Télen, hidegre forduló idõ esetén, amíg a tó be nem fagy, a nagy hõkapacitású víz szintén melegíti a parti sávot. Melegedés esetén ennek a fordítottja történik: a jégtömeg sok negatív hõenergiát raktároz, a part mellett jóval hidegebb idõt okozva. Sajátos mikroklímája van a nagyvárosoknak, a növényzet és a csupasz talaj hiánya miatt csekély a párolgás, ezért sokkal jobban felmelegszenek környezetüknél. A hõsziget "meghajtja" a felszálló légmozgásokat, labilis légrétegzõdés esetén a metropoliszok fölött gyakrabb és nagyobb mértékû a zivatarképzõdés. Télen viszont az épületek hulladékhõje folytán csekély itt az éjszakai lehûlés -saját megfigyelés szerint csendes, derült éjszakán akár 4-5 fokos pluszt is elkönyvelhet a környezethez képest akár egy százezres város is.
Hirtelenjében ennyi jutott eszembe, biztos vannak más mikroklimatikus lehetõségek is.
A mikroklíma annyira létezõ, hogy gyakorlati következményei vannak. Például, más jellegû növényzetet mutat a mikroklimatikus hely, mint a többi. Jellegétõl függõen lehetnek itt jégkorszaki, vagy szubtropikus reliktum-fajok. Vagy, senkinek sem jutna eszébe északi kitettségbe szõlõt, fügét telepíteni. nevet
#70906
Az ENS is támogatja a Skandináv hideget?
#70905
Az ECMWF máshogy képzeli a jövõt:
Link
nevet
#70904
Link Hihetetlen, mekkora hõmennyiség kerül tõlünk É-ra hetek óta (Skandinávia, Kara/Barents-tenger) és még fog belátható idõn belül. Nem csoda, ha felettünk nagyon lemarad a jégfelhalmozódás.
#70903
Mivel elmúlt 76, ezért életének 77. évében halt meg
#70902
Ez a futás, ha csak a hõmérsékleteket nézzük igen szép lett- ahogy szibéria is említette- de sajnos egy a bibi, hogy csapadék megint nem lenne semmi. Pedig ebbõl a helyzetbõl már megjelenhetnének az elsõ hózáporok is síkvidéken, a hõmérséklet adott hozzá.
#70901
Legalább csak egyszer látnék ilyet életem során Hajdú-Bihar megye felett..de talán majd idén valami hasonló meglátogat.
#70900
Lengyel-alföld,Bulgária és Bosznia lakóit boldogítják gyakran ilyen hóömléses helyzetek.
#70899
Huha ez már nem semmi:
Link

Ez már lehûlés a javából. 1 hét mulva nappal Tmax. akár 2-6 fok is lehet.

Nem szoktam kiragani futásokat de a mostani GFS-t érdemes megnézni Bulgáriára:

Link
Link
Hóömlés:
Link

1,5 napos hóömlés:
Halmazállapot nem lenne kérdéses:
Link
Link
és talajon is fagyna:
Link

#70898
Az igen, akkor benne lesz a TV-ben. Ezt nem gondoltam volna. Vajon ki robbanthatott ?!?
#70897
hehe vidám vidám
#70896
Valaki kapcsolja le, tesztnek is rossz.
Link
#70895
Szalántán atomvillanás történt.
#70894
Mi történt a hõtérképpel?

Élénk Dk-i szél fúj,nem gyõzöm söprögetni a leveleket.
#70893
Jó kis szél kerekedett odakinn, csak úgy rázza a ház keleti oldalán a redõnyöket.
#70892
A gond még az hogy egy nagy kiterjedésü magasnyomásu képzõdmény a kontinens felett télen tovább tud fentmaradni mint nyáron.Valószinüleg azért mert kevesebb az energia a légkörben.Hiába a november a második legcsapadékosabb hónapunk,ez egyelõre nem érvényesül.A meditárrán ciklonok gyakorisága is növekszik ilyenkor,amely vonulása során hatással lehetne idõjárásunkra,ez egyelõre nem látszik.Ettõl függetlenül a jelenlegi állapot sem tart majd örökké,az átrendezõdés is elõbb-utóbb meg fog kezdõdni.Szerencsére tartós zonalitás sem látszik egyenlõre.
#70891
Tavaly mindenki odáig volt az örömtõl, hogy ha nem esett.
Most nem esik. laza
Remélem örülnek.
Szerintem a met társalgó nem kívánságmûsor, hanem a jogosultságokhoz kötött fórumoktól egy kissé szabadabb fogalmazást is megengedõ topik, de témája a valós eseményeken és nem kívánságokon kell, hogy alapuljon.
Én ezért szeretem olvasni. nevet

És akkor egy kis meteorológia: Zala megye ÉK-i sarkában kisütött a nap, esõ nem volt, ahogy szél sincs.
Link
Várható némi lehûlés az AC peremén beszivárgó szibériai levegõ miatt, de csapadék - amíg szem ellát - nem várható. A lehûlést nagyban befolyásolja majd a kialakuló inverzió, illetve a fokozódó ködhajlam.


#70890
Szöges ellentéte csapadék szempontjából az idei a tavalyinak. Az õszi vetésre nagyon kellene a csapi. [esõ] [esõ]
#70889
Az oké, hogy hideglázban égtek meg jön a zima de ESNI sosem fog már? A nyári, nyárvégi után õszi esõk is egy az egyeben elmaradnak/tak, és jönnek a statisztikailag csapadékszegényebb hónapok..
#70888
Sziasztok!
Bizony, hogy akkor sok hó lejött korán, és a karácsony szürke volt. Viszont nem is emlékszem rá, hogy a Dunántúlon esett.
Amúgy az elmúlt napokban nosztalgiáztam én is, hogy milyenek voltak a novemberek, decemberek és a karácsonyok idõjárásilag. Változatosak voltak az biztos. De csak 1991-ig emlékszem, korábban nem tudom( gyerek voltam még).
Idõnként azért elõjön a zivihiányom is. Akár az év hátralevõ részében az is benne lehet a pakliban.
Én viszont akkor is a nyarat szeretem a legjobban( lehetséges, hogy azért mert oroszlán vagyok). Bár szivesen gondolok vissza gyerekkorom nagy havazásaira, persze azokra, amelyek jókor jöttek, nem tavasszal pl.
#70887
Egyébként nézegettem több helyen is Károly bácsiról megjelenõ régebbi cikkeket, nosztalgiáztam vele kapcsolatos régebbi videókkal és az életrajzát is olvastam. Olvastam itt a metnetes cikket is róla.
Mindenhol azt írják, hogy 77 éves volt. De ha 35 augusztusában született és most 2011 van, akkor pár hónapja még csak a 76.-at ünnepelte, nem? 77 csak jövõre lett volna.
#70886
Nagyon érdekes kérdés, oldalakat lehetne írni róla!
A mikroklíma definíciója valóban olyasmi, hogy egy jól körülhatárolható kis terület klímája.
Én azért nem szeretem ezt a kifejezést használni, mert olyan érzést kelt, mintha valami jelentéktelen dolog lenne, mivel mikro, szokták is mondani, hogy "De Floo, ez csak mikroklíma!"
Közben meg nem "csak" az, hiszen az összes meteorológiai adat ezek szerint mikroklíma, mint amirõl Te írsz, egy falunyi, völgynyi, domboldalnyi területre érvényes klíma mind-mind mikroklíma.
Ha így van, hogy minden adat mikroklimatikus eredetû, akkor felesleges kiemelni, hogy az mikroklíma.
De akkor mi a klíma?
Sok kis mikroklímából áll össze a klíma, mint egy kirakósjáték?
Mégsem használjuk sehol egy falura, vagy egy szõlõhegyre, hogy "A Mecsek mikroklímája ilyen meg olyan....", vagy hogy a "Bükk mikroklímája amolyan......" , hanem simán azt írjuk, hogy a "Mecsek klímája" vagy a "Bükk klímája".
Illetve ha úgy van, ahogy Te írod, hogy "falunyi, völgynyi, domboldalnyi léptékrõl beszélünk", akkor ha egy falu egyik utcájában meg a másikban is ugyanaz a mikroklíma, csak a két utca között lévõ 40 méteres szintkülönbség miatt az egyikben -22 fok van, a másikban meg -15 fok, akkor hogyan lehet egy mikroklíma alá venni 7 fokos hõmérsékletkülönbséget?
Sõt, sokan mondják, hogy az saját udvarukon belül mérnek 3-4-5 fokos hõmérsékletkülönbségeket.
Akkor annak az udvarnak milyen értékkel jellemezzük a mikroklímáját?
Amire még elfogadom a mikroklíma kifejezést, az egy városi pont meteorológiai adatainak összessége, mivel ott a hõszennyezés miatt mesterséges klíma van, vagy egy fa lombja alatti viszonyok, elõ tud fordulni olyan, hogy -5 fok van szabad területen, a lombos fa alatt meg nem fagy, ezek mikroklímáknak inkább nevezhetõek, mert nem mindig kapcsolódnak a légkör történéseihez.

Nekem az az érzésem, remélem nem írok szentségtörést, hogy a mikroklíma fogalma azért alakult ki és terjedt el, mert a szakma úgy gondolta, úgy tudta, hogy egy domb bizonyos szintjén vagy egy völgy bizonyos mélységében mért hõmérséklet arra az egy szentséges pontra vonatkozik, sehova máshova, csak speciálisan arra a kis területre.
Közben ugyanolyan hõmérsékleti értékeket egy derült éjszakán többezer hektárra érvényesek, akár egymáshoz nagyon közel is, ugyanazon okból kifolyólag (az inverzió miatt), és nem azért, mert ott valami speciális dolog van.
Gyakran halljuk a rádióban, hogy a meteorológus bemondja, hogy például "Paks térségében -1 fokot mérnek."
Ha a mikroklíma egy adott pontra vonatkozik, tehát az a -1 fok is mikroklíma, akkor miért mondák, hogy "Paks térségében"?
Ha a mikroklíma egy kis terület klímája, akkor egy meteorológiai állomás gyakorlatilag mikroklímát mér!
Majd fogják ezeket a mikroklíma adatokat és ezekbõl származtatnak térségi érvényû klímát, például egy megyényi térséget 4-5 mikroklíma méréssel jellemeznek!?

Én nem szeretem használni a mikroklíma kifejezést, sokkal jobb a klíma, vagy csak simán ennyi fok van és kész, és inkább nem térek ki a megnevezésre, mert véleményem szerint megtévesztõ.

Az biztosnak tûnik, hogy minél jobban belemélyedünk, annál inkább az derül ki, hogy az egész terminológia rossz.
#70885
Jól néz ki a gfs hétvégétõl, ami a hõmérsékleteket illeti. hideg
Akkor már lehet rendesen fûteni kell, nem úgy mint most hogy elég ha az ember este begyújt kicsit.

A ma reggel egészen enyhe volt. Csepergés is volt, de most inkább bár felhõk között, de derengõ az idõ.

Az m1-en Jenki Szilvia mondta el az idõjárás-jelentést. Õ elég ritkán volt eddig. Lehet most sûrûbben fogjuk látni, sajnos tudjuk mi okból kifolyólag. szomoru
#70884
Bizony, Clive domboldala simán lehet mikroklíma. És ne keverjük össze az inverzióval, és a levegõ fizikai képességeivel. Az egyik fizikai tulajdonság megváltoztathatatlan tény, a másik pusztán elvi definíció. Mikroklímai léptékben lehet mérni pl a Kárpát-medencét is ha az egész golyóbisunkhoz hasonlítjuk össze, vagy pl egy udvar belsejét is ha az adott körülötte fekvõ térszínhez viszonyítjuk.
#70883
11-étõl a GFS fõfutásában eltûntek a 10 fok feletti értékek. Azért ez így novemberben még mindig durva lenne. Tartós anticiklon esetén, ha beáll a szutyok, ott simán meglehet. Amúgy meg talán, ha süt is majd a Nap. Csapadék persze szinte 0 az idõszak alatt, csak 380 óra körül/után találtam egy kis havat. laza
#70882
Mostanában nem sok idõm jut fórumozni, de az imént átolvastam az utóbbi egy-két száz hsz.-t. nevet

Ami leginkább feltûnt, az Szibéria pozitív irányú "visszafejlõdése", csak így tovább!

------------------------------------------

Jó kis inverzió volt ma otthon, Zabar -4, Rónafalu +5,5 fok.

Szép napot!
#70881
A mikroklíma mekkora területre érvényes? Eddig én azt hittem, falunyi, völgynyi, domboldalnyi léptékrõl beszélünk ilyenkor.
#70880
Ez nem mikroklíma!
Illetve az almafa alatt lévõ paradicsom talán, de a többi nem.
A mikroklíma lehet egy levél alatt, egy város belsõ udvarában vagy egy fa alatt (az is csak lombozat esetében), de egy domboldal vagy dombtetõ inverziós hõmérséklete véleményem szerint nem mikroklíma.
Az a -1 fokos hõmérséklet többhektárnyi területre érvényes, nem csak a Te udvarodra.
Ezért nem nevezném mikroklímának.
Egyébként hogyan lehet almafa alatt paradicsomot termeszteni? laza
Ha a paradicsomod nem az almafa alatt lenne, -1 fokban már lenne rajta fagyásnyom egészen biztosan, a -1 fok már a fügén is egy-két levélnek meg kellett volna pörkölõdnie.
Pedig ha jóltévedek árnyékolós mérõd van ugye?

Én is azon gondolkodtam egyébként, hogy az iklódi és a kanizsai állomáson október 9-10-én megvoltak az elsõ fagyok -1-2 fokkal, közben a dombok teteje még lassan 1 hónappal késõbb is fagymentes. És vajon meddig fog tartani?
Én is úgy saccolom, hogy a hétvégi hideg véget vet a dombok vegetációjának is, de mindenképpen figyelemreméltó, hogy minden évben 1 hónappal késõbb érkezik meg a fagy a dombok bizonyos szintjeire, mint a völgyekbe.
#70879
Komoly, de nálunk a '93-as nem igazán volt emlékezetes, nem úgy, mint a '95-ös.

Egyébként a mostani kicsit hajaz az akkori õszre. Legalábbis itt nálunk. Igaz, van némi késés.

Kíváncsi vagyok mi sül ( vagy fagy? vidám) ki ebbõl a helyzetbõl.
#70878
Ne csodálkozzatok ha sokan a telet várják, miután a nyár 4 hónapos volt. Én még annyira nem várom a telet, de ha idõben érkezne annak örülnéknevet
#70877
Mert most a télfanoknak van itt az ideje.Valószinúleg már a jövõ hét végén lefogod állítani a motorodat.Mi is elégedettek voltunk az idõjárással. Eddig!
Ja,és éljen a tél!
#70876
Végre valaki! laza Már lassan nem is merek a fórumba írni sem, mert minden a télrõl szól ... Ki tud többet mondani, ki lát egy hajszálnyi esélyt is arra, hogy 36 nap múlva havazik-e avagy sem...
Inkább nosztalgiáznék az októberi végi baleári nyárról: annyira kellemes volt 25 fokot tapasztalni, amikor már itthon kabátot kellett húzni, miközben ott még este is elég volt a rövidnadrág... Alig több, mint 1000 km a távolság, csak ott van egy mediterrán tenger nevet

Utolsó észlelés

2024-09-23 01:29:48

Gyergyóújfalu

5.1 °C

RH: 97 | P: 1013.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.