2024. november 29., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#81260
Az elsõ felvonás lement, most csak szállingózik. A földön és a háztetõkön lepel alakult ki.
#81259
Azta, micsoda zivatarláncot csinált a 2. viharciklon a németeknél! Link Link Na abban aztán lehet szél.
#81258
Holnap a déli órákban akár 80-100 km/h-s széllökések is lehetnek a Dunántúlon: Link Link
#81257
Nagyon jó! Rövid távra pedig az AROME modell is elérhetõ már ! Link
#81256
Link
Most mondjam azt, hogy irigyellek? Igen, mondom! vidám
És ahogy látom, még a T épp jó nálatok. nevet
#81255
Valóban. szegyenlos Pont
#81254
Esik a hó! vidám

Szerk: most közepes és nagy pelyhek hullanak normál intenzitással, a fagy miatt meg is marad.
#81253
Link
#81252
Link
#81251
De 2005 volt, én hibáztam el. Ilyenkor estefelé, "mûszak" végén kicsit indiszponált az ember. nevet
#81250
Látom nem érted hogy az idõjárásnak nincs vége az országhatárnál.
#81249
Bocs a szájbarágásért, de most január van és rólunk beszéltem, nem a németekrõl meg nem az Altájról. Nálunk évtizedek óta nem emlékszem a hóolvadásból származó nagy,károkat okozó dunai árvízre. A németek persze izgathatnának bennünket, de a magunk baja talán fontosabb. Március- áprilisban az alpi folyók ilyen helyzetben 10-15 fokkal melegebben nagy hó mellett kiöntik õket, de ez mire ideér általában lecseng, bár a rakpartokat lezárhatjuk. Tehát a téli ény-i irányítás ránk gyakorolt hatására és nem az Alpokra,Altájra gondoltam. Így már érthetõ ?
#81248
Tudnátok segíteni!
A hõérzetet milyen képlet alapján lehet kiszámítani?

Köszi
#81247
Szép kis esõnk lesz holnap nevet Link Link .
#81246
Reméltem megérted konkrét szájbarágás nélkül is.

A Duna tavaszi áradását okozhatja ÉNY-i front, hiszen most is 100mm körüli csapadékot várnak a duna vízgyûjtõjére. Gondolom nem kell különösebb logika ahhoz, ha ez tavasszal történik akkor az árvizeket okozhat, ahogy nem egy alkalommal meg is történt már.

Ezzel szemben azt állítottad hogy az ÉNY-i irányítás nem okoz se havat, se hideget se árvizet.

Tulajdonképpen mindegyik cáfolható, de annyiban igazad van hogy a nyugatiás áramlással a legritkább esetben érkezik a kemény tél, fõleg a tartós fajtából.
#81245
Reggel köd, késõbb némi napsütés, délután egy kis zápor Link Végül a hõmérséklet 11,8 fokon tetõzött, 0,2 mm esõ hullott.
#81244
Miért ? Mind a 22 ilyen volt éppen (legalább 10 hidegebb volt szerintem a 32-bõl)? És az 1993-2010 közti enyhe telek meg egészen másmilyenek ? Ezeken a teleken sajna végig éltem már, de ez nem jutott még eszembe szegyenlos .
#81243
Nem egészen értem ezeket az északi féltekei hegységek dolgot. Arról volt szó, hogy jó az ény-i áramlás, mert a hegyekben sok a hó, lehet sportolni, de nincs vérfagylaló hideg és a síkvidéken minket nem zavarnak ilyenkor hóviharok (ellenben 1987 ,1999,2003- jaj, csak azt ne zivatar !). Erre Te a nagy árvízveszélyrõl írtál, én meg arról, hogy 20 évente van ilyen, de most a kiszáradt folyókon segítene egy ilyen ár, az ínségsziklás idõkben.

A hidegpárna nem azért (mások által így nevezett) hungarikum, mert nem létezik más medencékben, hanem mert itt a legtartósabb. Igazatok van, van egy hasonló: a Pó völgye. A többi azért nem tipikus és a miénkhez fogható,mert a)magasabban fekszik, b) valamilyen irányból nyitott c) nem veszik ilyen magas hegyek körül d) mütyürke hozzánk képest. Vagyis nálunk az egész országot beborítja (Hungária),de hol van ehhez a Bécsi -med.? Kialakulhat a cseheknél,németeknél,lengyeleknél,románoknál vagy bárhol, de az elsõ fuvallat északról,keletrõl vagy nyugatról felszaggatja. Ezek a szelek,mivel középen vagyunk vagy utoljára érnek ide vagy itt beletörik a szaggatásba a bicskájuk (olyan mély a medencénk feneke, hogy vagy egyáltalán, vagy csak átmenetileg vagy részben jutnak sikerre). A mondanivalómat teljesen félreértetted, mert a hidegpárna akár egy hónapos voltán volt a lényeg, nem azon, hogy a világon csak itt fordul elõ.
A Pó-síkság ugyanilyen helyzetû (mély és magas hegyektõl teljesen elzárt) de mérete törpe a mi medencénkhez képest.
#81242
Becsehelyrõl 10 fokban indultam el Budapestre, útközben a Balaton felett nagyon látványos, nyári frontzivatarra hasonlító felhõzet volt.
Ha nyár lett volna, nagyon látványos zivatar lett volna otthon este.

Ez a tél eddig az 1960-1992 közötti idõszak enyhe teleit másolja.
#81241
Holnap megint lesz egy jó 25 hPa körüli nyomásesés, mint múltkor a Joachim ciklonnál: Link Kíváncsi leszek, hogy este a hidegfront produkál-e majd zivatarokat, szerintem ismét lesz rá esély néhány helyen.
#81240
Igen.

Rudolfking: laza egyszerûbb mint nekem végignézni õket...
#81239
Igen nevet Zoli P fizetett linkelõm, mert nincs mindig idõm belinkelni, de lefuttatom (jellemzõen GFS és ECM frissítések után) vidámvidám
#81238
Ez Rudolfking saját fáklyája? Csak mert ott van a neve! nevet
#81237
Lesz egy kis szél a Tátrában, a szlovákok kiadták a vörös riasztást.
#81236
Azért nincs már jelentõs tóhatás, mert a tó már befagyott vagy igen csak alacsony a hõmérséklete, 1-2 fok, nem tudom, de erre gondolok. A tóhatás akkor nagy amikor még viszonylag enyhe a vize gondolom október november decemberben.
#81235
Link

Ahogy látom a GFS és ECM felváltva hol tavaszt, hol telet jósol hosszabb távra. Most a tavasz áll nyerésre ebben a futásban. (Nem mintha az elõzõ ûridõs olyan komoly telet adott volna.)
#81234
Ahogy látom már helyettem többen megcáfolták a ködpárnát mint hungarikumot definiáló állításodat, így nekem már csak az maradt hogy példákat hozzak arra hol okoz a tavaszi olvadás árvizeket: a legtöbb hegységben* illetve. környezetében, különös tekintettel azokra a helyzetekre amikor az olvadás nem fokozatosan hanem hirtelen következik be, rosszabb esetben jelentõsebb esõvel kísérve.

* Nem sorolom fel azokat az északi félteik hegységeket, melyeken télen hótakaró található, de a nyári évszakban nem. De országunkat minden irányból ilyenek határolják!
#81233
Csak úgy kapásból: magasködre hajlamos országok/térségek: Csehország nagy része, Németország déli tartományai, Bécs és Burgenland térsége, a Kisalföld szlovákiai része (beleértve Pozsonyt), a Po-síkság - meg szerintem minden síkvidék, völgy, katlan, ahol télen gyenge a talajközeli áramlás nevet Egyébként már csak 6 hét van hátra a Hochnebel-csúcsszezonból (nálam ez nov. 15.-febr. 15-e közé esik). vidám
#81232
?
#81231
Ebben bízom én is, a végingtelenségig csak nem folytatódhat ez a jellegtelen idõ.. Kíváncsian várom az ECMWF ENS-t.. nevet
Amúgy valóban megnyeretd a fogadást, gratulálok nevet Majd meg kéne beszélnünk, hogy tudnám eljuttatni neked a nyereményed.. vidám
#81230
Írtam róla a hosszútávúban nevet A masszív elõoldalt garantálná egy ilyen AC, csakhogy nem maradna ott: eltolódna a brit térség felé: na akkor pedig megérkezhetne a (jellemzõen havas) hideg idõ.
#81229
Totál ugyanaz a demagógia! vidám
#81228
Szakadhat Amerikára az Északi-sark Link , de azt a másfél mm esõt nem kell majd lapátolni Link csikágói barátainknak. laza
A tóhatás gondolom ilyen hirtelen elárasztásnál nem játszik.
#81227
Hm, vannak ill. lehetnek bizonyos ok-okozati összefüggések, ill. egy adott idõjárási helyzetbõl következõ folytatás, ez tény nevet A zonalitás kifulladása ÁLTALÁBAN valóban be szokott következni, azonban ezen a télen a kulcsszó szerintem az, hogy La Nina.
#81226
Szerintem nem túl radikális a dolog: Link alul enyhe légoszlop..., a magasban hideg csak, ezért olyan alacsony a geopotenciálja. A hidegmagok a lehetõ legrosszabb helyen gyûlnek...
Én annyit látok a modellek alapján, hogy mégjobban oda koncentrálódnak a hidegmagok északnyugatra.
#81225
Az az ECMWF által 240 óra körül vázolt lehetõség magában hordozza a radikálisabb téli fordulat lehetõségét:
Link
Csak kár, hogy olyan távoli és hogy egyáltalán nincs egyetértés a modellek között hosszútávon. Gfs ugyanerre az idõpontra: Link
Továbbá a JMA sem erre hajaz: Link Úgyhogy ez most nem a legsanszosabb folytatás, sajnos szomoru
#81224
Ködpárna: Bécsi-medence, pl. nevet
#81223
Ugyanez volt tavaly ilyenkor. Ismétli magát a fórum is (meg talán az idõjárás ?).Egész januárt végigrítta a többség (nem lesz hó meg fagy, meg tél),pedig páran figyelmeztettünk,hogy korai a siratás. Aztán lett februárban jó kis hideganomália, mínusztizenfokok, fél országban (DK) hó is. Amikor visszaidéztem,( hogy na mit mondtam januárban a télrõl ?) reakcióra csak egyre emlékszem, nem is írtam aztán a fórumba egy hónapig. zavarban
("Kezd büdösödni tõled a fórum" beteg )
#81222
Ez a mondat viszont nem hangzik túl biztatóan: "A régi dolgok nagy része ismét elérhetõ lesz hamarosan..."
Tehát nem minden. Vajon mi fog megszûnni?
#81221
Nem 2005 volt ? Itt 24 cm hóra emlékszem, a közlekedésben komoly fennakadás nélkül és Újév napján elmosta az esõ. [esõ] szomoru
#81220
Köszi Jani, hogy ezt belinkelted!
Jó látni, hogy az OMSZ kommunikál honlapja olvasóival.
nevet
#81219
Észak-Szlovákia már irul-pirul a met.szolgálat által. Azt hiszem, az idõjárás megint a favágóknak "kedvez" - sorra fognak potyogni. szegyenlos
#81218
2004 december legvége? havazas havazas havazas
#81217
Jó, hát persze nem én találtam fel a spanyolviaszt -de nem úgy találod, hogy van az éveknek egy határozott típusa, mely ilyen forgatókönyvvel jár? A hetvenes évek eleje óta kísérem figyelemmel az idõjárást, számomra elég egyértelmûnek tûnik a dolog. nevet
A zonalitás az ilyenfajta években is ki szokott fulladni a tél második felére, elég biztos vagyok abban, hogy a késõbbiekben teret kapnak majd sarki légtömegek is. A tegnapi modellfutások még sejtettek ilyen variációt is az északnyugati irányítás mellett, a GFS által mutatott jan. 16.-17.-i helyzet akár a makrocirkulációs váltás küszöbe is lehet.(Igaz, ma még nem néztem meg a modelleket) hideg havazas
#81216
Akkor viccelõdjünk tovább. Pl. hol van Európában olyan a Kárpát-medencén kívül (igazad van, már más országok is befészkelték magukat ide szomoru szomoru ), hogy egy hónapra akár megül a hideg köd ? Aztán ezek a gyakori nagy esõ esik a nagy kárpáti hóra típusú árvizek ? Emlékszem valami hasonlóra: talán 1970, esetleg 1956 vagy 1879...? Viszont akkora májusi, júniusi,júliusi, augusztusi ,õszi, téli áradásokra emlékszem a közelmúltból mint egy ház (el is úszott sok ház szomoru ). Ettõl félek (ha egyáltalán félni kell itt nálunk valamitõl kacsint ) a legkevésbé mostanában, amikor a folyók a kiszáradás szélén vannak.
Valóban a hóviharoktól nem kell félni nálunk, itt Pápán 10 év alatt semmi komolyra nem emlékszem, országosan talán 2003-ban volt igazi utoljára. havazas
#81215
A "gondolarendõrség" Velencében van laza Nem tudtam, hogy az is Orwell ötlete volt vidám

Brekk: természetesen, ezért kérdezõsködtem annyit nevet Öreg az országút! vidám
#81214
Egyrészt ugye téged is érdekelt a hír forrása,no meg gondoltam, egy olyan öreg róka, mint te,hasonlóan kétkedik a leírtak hitelességérõl... kacsint
szerk: csak az öreg! vidám
#81213
Azért még vagyunk itt egy-ketten, akik szintén a zonalitás folytatását várták kacsint

Továbbra is tartom, hogy egy 2-3 hetes idõszakra pillantva nem várok lényegi változást (nem vitaképpen, ne érts félre nevet).
#81212
Jézus, dehogy laza Nem vagyok híve semmiféle orwelli gondolarendõrségnek, kizárólag a személyeskedõ HSZ-kra gondoltam, amelyeknek az égvilágon semmi közük nincs az idõjáráshoz. vidám a sértõdõdisbõl pedig egyszer s mindenkorra kigyógyultam :-)
#81211
Jó, de ezt miért nekem címezted? nevet

A holnap-holnaputáni "huzatról" alig esik szó, pedig akár komolyabb szélesemény is lehet belõle. 850-en már most tombol a szél, csakhamar beindul 925-ön is, azaz a hegyekben már igencsak kapaszkodni kell. Sík területen a következõ 2 napon akár 80-100-as lökések is lehetnek. A komolyabb lökésekre elsõsorban ÉNy-on számítok, és elsõsorban pénteken, amikor a záporok/hózáporok "jótékony" lekeverõ hatása is megmutatkozhat.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 17:34:15

Kõszeg

5.3 °C

00007

RH: 78 | P: 1027.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.