2024. szeptember 24., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#80699
Salek ne haragudj, de tényleg erõlteted a dolgokat, itt vagy már nem tom hány éve, tudod te is magad hogy mennyire kiszámithatatlan az idõjárás hosszú távra, és mindennek ellenére egy CFS-re próbálsz alapozni...
#80698
Én is szívesen dolgoznék ott, igaz max. takarító lehetnék vidám A zúzmarás köd csak most adta meg magát Takt.-0,3 nevet
#80697
Megint lehet írni, hogy 850-en -5 fokos hõmérsékletnél 6-7-8 fokok vannak/lesznek az országban. Óceáni légtömeg, én így szeretlek nevet.
#80696
Minimum 10 fokkal van melegebb mint tavaly ilyenkor.
#80695
A tavaszias idõ szinte mindig biztosítva van hosszabb-rövidebb idõre, abban nincs hiba. nevet
A szép és komoly téli helyzetek pedig igazán ritkák. Ezáltal izgalmasabb is.
Tavasz a télben elég megszokott, fordítva viszont már igazán ritka és kevésbé népszerû.
Február végéig a télre szavazok, utána a tavaszra, utána... nevet
#80694
Elképesztõen csodálatos idõ van! Most télfanként egy kicsit meg is inogtam, hogy mit szeretnék jobban: havas téli helyzeteket, vagy a tavaszi idõjárást...
#80693
A Balti-tengertõl ne nagyon legyen északabbra a központ, a központi légnyomás legyen 980 hPa alatt.

Kyrill: Link Link Link

Emma: Link Link Link

Ez a pénteki peremciklon már egész korrekt, az ECMWF-en azért jóval gyengébb. Az lenne a tuti, ha az "anyja" jönne délebbre egy pár száz km-rel.

Egyébként otthonra jó kis havat számol az ECMWF a peremciklonból: Link
#80692
Én pedig a friss ECM-et írnám alá szó nélkül. havazas
Link
#80691
5,9 fok, szikrázó napsütés.
*********

Antibulvár: Sehol, a régi oldalon sem már.

#80690
Egy keresztkérdés: nem tudja véletlenül valaki, hogy hol lehet ráakadni az új szolgálati honlapon a napijelentés térképes változatára?

(Nekem sajnos van egy sejtésem: sehol. Ez esetben sajnos kénytelen leszek a letöltéshez nap mint nap meglátogatni Luciáék oldalát, hiszen ott továbbra is megtalálható. Ez aztán tényleg zseniális üzletpolitika a szolgálat részérõl...)
#80689
Kisütött a nap, de még mindig zúzmarás, deres minden. Az elmúlt napok közül egyértelmûen a mai itt a leghidegebb.

pecsa! Nálam fele annyi gáz fogyott, mint tavaly. Na, nem az idõjárásnak köszönhetõen, hanem mert volt alkalmam napközben is itthon tartózkodni, így tudtam fával fûteni. Aztán kb egy hónapja kaptam egy olyan állásajánlatot, amit nem tudtam kihagyni (OMSZ). Így most annyira én sem drukkolok a kemény mínuszoknak, mert bizony amíg nem leszek itthon, pörögni fog rendesen a gázóra.
#80688
Salek mesterien körülbástyázta magát érvekkel! vidám
#80687
A friss GFS-t úgy ahogy van elfogadnám, egy hét múlva jönne az igazi tél, egy kis szibériai hideggel, aztán: Link Link nevet
#80686
Link 10m-es szél fáklya nevet Kiváló fejlesztések a Meteociel-en, tetszenek.
JoeJack: Egy ilyen ciklonnak mik a "kötelezõ paraméterei"? Felettünk átvonuló ciklon kp. vagy lehet északabbra (december 17)? Mennyire kell mélynek lennie, 970, vagy elég egy kezdõ, 990-es is? Link
Szerk.: A friss GFS 06Z olyat vázolt, amit eddig még soha, mindezt már 180 órán belül: brit blokk AC, majd AC-kapocs ÉK-tel, aminek a hátán õrjöngõ ciklonok Szentpéterváron is túlra +5-ös T850-et fújnak be, ezután 1040-es izlandi-brit szuperblokkoló AC és úgy tûnik, sarki hidegelárasztás (sõt, most nézem, medi is van, meg -10-es sarki hideg, hahahahahaha). Na persze nevet De ez is mutatja, óvatosan a salek-féle "kijelentésekkel", mert a végén még a Salek negát lesz igaz.
#80685
Úgy-úgyvidám
#80684
Így igaz, 4 hótakarós decemberi napom van, ami azért nem is rossz.
#80683
Én egyébként már hetek óta azt nézegetem, hogy mikor alakul úgy a helyzet, hogy az Északi-tenger környékén alakulgató peremciklonok valamelyike viharciklonként bevágtasson Közép-Európába?! Nem sok kellene hozzá, csak egy picivel döntöttebb tengelyû DNy-i AC és/vagy nyugatabbra húzódó szibériai AC. Valahogy az az érzésem, hogy az év elsõ harmadában egy ilyen azért összejön, úgyis rég volt már. Attól persze sok tél nem lenne, viszont egy kellemes zivataros HF-re sokkal jobban fáj a fogam. hideg
#80682
Ne is mondd...A szikrázó napsütést kelet felõl támadó, sûrûsödõ ordas köd váltja fel. zavarban
#80681
Ennyi volt a napsütéses nap. beteg Helyette van csípõs Ény-i szél, pfejjj.. duhos
#80680
Lehet hogy más a berendezkedés most, de nekem itt középen ez a tél nagyon hajaz az 1990/1991-esre csak hidegebb kivitelben annál. Én azt is meg merem kockáztatni, kijelenteni (!!!) most hogy a január hidegebb lesz a decembernél. Lehet a hónap közepéig átmenetileg lesz 1 hét enyhe idõ. Ha jön is esetleg komolyabb enyhülés majd január közepétõl, igen rövid életû lesz majd minden bizonnyal (!!!). Mert erre a télre ez jellemzõ inkább.
#80679
"Egyébként megfigyeltem, mikor a CFS negatív anomáliát mutatott a szezonálisban, akkor is nagyon készségesen mázolt pl. 6 egymást követõ hónapot kékre."

Hát igen. Az idõ elõrehaladtával a kezdeti hiba valószínûleg egy irányba viszi a modellt, de azért elõfordul kivétel e tekintetben is. No nem mintha én megbízhatóbbnak tartanám a CFS-t, mint te, elõzõ hozzászólásomat sem azért írtam, hanem inkább csak egy ilyen "a lehetetlen nem létezik" gondolatmenet alapján. nevet A káosz mégiscsak káosz. nevet

"(bár akkor sem megszakítás nélküli)"

Ez teljesen igaz, 2006/2007 telén is voltak kecsegtetõ blocking felállások a tél második felében, alakulhatott volna az másként is, akkor már csak nüanszok döntöttek. Valószínûleg még ezen a télen is lesznek hasonlók, kérdés, hogyan jövünk ki belõle.

Na meg az is igaz, hogyha jönne egy fasza medi, ledobna átlagban 10-40 cm havat, arra rögtön befigyelne egy lábas hideg és jönnének a -25 fokok, pár nap kék eges, de olvadásmentes idõ után meg jönne 1,5 hét hidegpárna, tõlem akár jöhetne is a tavasz, úgyis arra a szép két hétre emlékeznék vissza. nevet
#80678
Tökéletesen meg vagyok elégedve az idei évvel. Nyáron rengeteg zivatar, szupercella talált telibe, ennek is köszönhetõ, hogy 600 mm fölött zárom jóval ezt az évet.Soha ennyi kreput, melléknapot, thyndallt stb nem fotóztam, mint idén. Volt nagyon száraz 2-3 hét, amikor kiszáradt minden, de aztán jött rá pár hét esõs idõ és ismét kizöldûlt minden. Utoljára 2005-ben volt ilyen mint idén, ami zivatar keletkezett, az mind nálam adta ki a mérgét. A 10-es skálán nálam a 2011-es esztendõ a 9-est érte el, gtatulálok!
Kellemes Új évet mindenkinek! nevet
#80677
Link Hehe, pont azt a kicsi szakaszt öleli fel az a 7 napos, amit linkeltem, a maradék idõben keményen pozitív nevet Tudtam, hogy haviról beszélünk, írtam is, hogy napok kérdése és meglesz a decemebr havi térkép. De a linked alapján sejthetõ nevet Köszi a linket, elrakom!
T akt: +4.6 °C.
#80676
Így örökíthettem meg az idei tél ez évi utolsó napját: Link
#80675
Én mondjuk még nem láttam rendes havat ebben a szezonban. Hiába esett délnyugaton 10-15 centi... mire hazaértem, csak egy nyamvadt, összeesett hótakaró lett belõle.

Valószínûleg a mediterrán ciklonoknak annyi, idõszakuk lejárt. Januárban lesz egy-két hidegöblítés, meg 1-2 centi hó, de még az sem valószínû, aztán szépen kifelé megyünk a télbõl. (hála az égnek, amúgyis utálom ezt a hideget, meg a taknyos idõt) (nem-nem költözöm el innen!)
nevet
Hóért kár ezen a környéken imádkozni, meg várni mert a szezonban már biztosan nem lesz. Vagy ha igen, ahhoz õrült nagy mázli kellene.
nevet
0.2°C van... robbanásszerûen emelkedik a verõfényes napsütésben. Lesz 4-5°C délután, viszont jön a lehûlés este, azaz szilvesztekor sokan fognak fagyoskodni a fõtéren!
nevet
#80674
Eddig itt ez a tél ugyanolyan mint a tavalyi, sõt az õszutó kifejezetten hideg volt így több gáz is fogyott, hó is szinte majdnem ugyanannyi hullott szegyenlos
#80673
Rendben van, ez mind igaz: vannak hidegmagok, Rossby-hullámok, etc. Csakugyan léteznek az idõjárásban a "köznapi" történéseken (hideg és melegfrontok) túlterjeszkedõ diszpoziciók.
De nekem akkor is gyanús, hogy Európában ugyanolyan területi eloszlásban legyen hõanomália januárban-februárban, és júniusban. Véletlenül persze elõállhat ilyesmi, de hogy bármilyen cirkulációs mechanizmus kapcsolatot teremtsen ezek között, nehezemre esik elhinnem.
Május eleje még csak-csak, de május végén, júniusban már teljesen más a hemiszférikus cirkuláció, mint télen.
Egyébként megfigyeltem, mikor a CFS negatív anomáliát mutatott a szezonálisban, akkor is nagyon készségesen mázolt pl. 6 egymást követõ hónapot kékre.
A zonalitás határidejérõl tett kijelentésem miatt szinte rögtön bántani kezdett a lelkiismeret, ilyen sarkosan fogalmazni nem volt szerencsés (bár néha nem árt kissé felrázni a "téli" társaságot letargiájából -tulajdonképp ez volt a szándékom) Azt továbbra is tartom, hogy a "szokvány" makacs zonalitás életideje kb. ennyi. Abban viszont neked van igazad, hogy szélsõségesen anomalózus esetben sokkal hosszabb is lehet (bár akkor sem megszakítás nélküli)
#80672
Hát ez sem olyan tél már, mint az volt, gondoljunk csak a novemberi téli napok sorozatára, az ünnepek elõtti baranyai 15 cm-es hóra, de az idõjárási szélsõségek nem számolják az éveket. nevet
#80671
Semmiféle 23 % nem számít hiszen haviról van szó a cfs.-ben ebbõl indultunk nem?

Egy állomást mutass ami negatívban van?Link

********

4, 8 fok T. akt.
#80670
Sokáig sütött a nap, nagyon szuper duhos
#80669
Könnyen beállhat a modellekbõl nézve egy tartós mérsékelten enyhe idõ.Átlagban +5 fok körüli T-kel,unalmas idõvel.Ez látszik most inkább.Semmilyen téltámadás nem látszik.

Lehet hogy más a berendezkedés most, de nekem itt Dny-on ez a tél nagyon hajaz a 2006/2007-re csak enyhébb kivitelben annál.Én azt is meg merem kockáztatni,kijelenteni most hogy a január jóval enyhébb lesz a decembernél.Lehet a hónap közepén átmenetileg lesz 1-2 nap télies idõ.Ha jön is esetleg komolyabb lehûlés majd,igen rövid életû lesz majd minden bizonnyal.Mert erre a télre ez jellemzõ inkább.
#80668
"- Te, növesszünk hosszabb szõrt?"
"- Ugyan koma, nézz már ki! " nevet
#80667
Annyi van benne azért, hogy a 2006/2007 - es tél zonális rémuralmi felállását nagyítóval sem találnád meg amióta adatok vannak, másik téli szezonban. (Legalább rövid fagyos szakaszok a legenyhébb teleken is vannak.) Az 1800 - as években még volt "totál" fagy, de maradjunk abban, hogy jégmentes tél, de a középkorban biztosan van egy jópár ilyen , igaz többszáz év alatt.
#80666
"Risque neige"... :LOL:! Merveilleuse laza laza laza
A macskáim az ablakomban napoznak,és a hóesélyeket latolgatják.
#80665
A februárban bízok,az szokott még meglepetéseket okozni,viszont addig ki kell bírni a januárt nevet
Igazából ez a magas ködös idõ zavar csak, de túl éljük valahogy nevet
Borult ég,szélcsend,és 1 fok körüli T van,....
#80664
Tavaly mintha nem lettél volna ennyire "elragadtatva " a céefestõl. Minden szentnek maga felé hajlik a keze, beleértve engem is, tavaly sem dicsértem agyon , de jobban tetszett, és kevésbé tartottam megbízhatatlannak a céefest, mint most! vidám A "január kuka" dolog meg végképp érthetetlen számomra egy olyan öreg harcostól mint te! laza
#80663
Na vajon miféle?

2006/2007

SZ: +1,4
O: +1,7
N: +2,4
D: +2,2
J: +5,4
F: +3,9
M: +3,0
Á: +2,4
M: +2,0
J: +3,0
J: +2,5
A: +1,9

Igaz ezek hazai anomália adatok, de nyilván van köze az ÉK-i hidegmag hiányához.

Több hónapnyi zonális hajlam a "hideg évszakban", folyamatosan DNy felõl behúzódó AC központok, utána éledezõ, de mindig eltakarított blocking. Még májusban is voltak ilyen makroképek: Link Magas napállásnál meg már hiába jöttek az AC-k északra is, abból már "melegpárna" lett, nem hótartó.

Hosszútávúba írt egyik mondatoddal pedig abszolút nem tudok egyetérteni.

"Feltétlen meg kell említeni, hogy a zonalitás másfél hónapnál nemigen tart tovább egyfolytában, végsõ határideje pedig 2 hónap."

Az idõjárásban nincs ilyen, hogy végsõ határidõ. Vannak szokványos, átlagos dolgok és szélsõségek. Szélsõség, ha fél évig tart a zonális hajlam, de attól még elõfordulhat.
#80662
Rosszul teszed! Nagyjából 40 tél lelkes, lemondó, örömteli és elkeseredett megfigyelése alapján bizton kijelentem, hogy az esetek túlnyomó többségében december egy nudli, az érdekes helyzeteket január-február hozza. hideg havazas
#80661
Bocsi, lehet már volt róla szó, de a fáklyán van egy újítás: Link mostmár könnyebb lesz télfannak lenni!
#80660
Koczkás! De hát, ha ingadozik, azt se tudja, hova tegye magát, az is ELÕREJELZÉS! A bizonytalanságot, a labilis jövõképet jelzi elõre! Ne mondd már, hogy valamilyen modell beválása nem függ az idõjárási helyzettõl?! Tavaly tele voltunk hidegleszakadásokkal, annak esélyével, tartósságával nehéz tisztában lenni! Még jó, hogy a CFS össze-vissza szórt (pláne Közép-Európát illetõen, aminek idõjárását ezernyi tényezõ határozza meg), ezzel is jelezve, hogy nagyon változó irányítás lehet a kontinens belsejében - na basszus, és igaza lett! Elég visszanézni a tavalyi képtárakat (ki-ki a sajátját pl.), vagy az archívumot makrofelállásokért. Bitang stabil helyzet könnyebben (de nem könnyen) elõrejelezhetõ, megnõ a beválás esélye stb. Ezekkel tisztában lenni, ismerni, és ez alapján körvonalazni a jövõt: na az tudás! (nekem nincs meg)
Nem hinném, hogy a CFS drámaian fejlõdött volna, és egy tavalyi telet über-biztosan megfogna Kárpát-medencei koordinátával. Ezzel az ágyúval nem lehet verébre lõni.
Nem tudom, mit keres a hidegebb anomália Skandináviában, de a mért adatok szerint a december 23%-a ott hidegebb volt.
#80659
laza

Nos,éjféltõl átpártolok a tavasz várók táborába,e van,jöjjön a tavasz,15-20 fokokkal,zöldülõ fákkal és csicsergõ madarakkal vidám
#80658
Öregszem.. nyelvnyujtas
Még nem késõ egyébként a januári ano.-ra egy játék. Ha senkinek nem ingere akkor...

#80657
Az idei évet már nem kezdjük sehogy, azt legfeljebb befejezzük. Talán az új évben a folyamatos pityergést is. nevet
Búék! vidám
#80656
Jó-jó kicsit túloztam, laza de azért abban talán egyetérthetünk, h ez már nem az a Koczkás aki "minden szezonális elõre a kukába való" kiáltással indította a napot a fórumokon! vidám
#80655
Na 2 nap alatt semmit sem változtak a modellek.Továbbra sem láttok havat ide.Csapadékot meg jók kivette a GFS.Úgy kezdjük az idei évet ,mint a tavalyit? szegyenlos
#80654
Szerintem az a nagy dolog, ha addig kitartottam az álláspontom mellett amíg valóban nem volt megfelelõ minõségû, már pedig az elmúlt években igen gyakran nem volt, azt hiszem ezt többször bizonyítottam, viszont ha jóra fordul nincs mese abból is le fogom vonni a konzekvenciát.
Az elmúlt években akkor is rossznak minõsítettem, ha átlagostól melegebb idõt jósolt, tehát itt sem áll meg az elõbbi "gyanúsításod" kacsint

***********

Rudi: nem értem: Viszont mit keres a hidegebb anomália Skandináviában?
#80653
Ja, Magyarország, az nem lényeges, én CFS-t is Európára nézek, nem hinném, hogy van értelme errõl koordinátákat leolvasni ( történetesen ezért nem értettem a tavalyi, kárpát-medencei vizsgálódásodat, teljességgel értelmetlennek láttam. Olyan, mint 240 órás térképeken csapit nézni Budapest koordinátájára... ). Viszont mit keres a hidegebb anomália Skandináviában? Az nem a tûzpiros kategória? Vagy de? Havi anomália lassan aktuális lesz ( Link itt ). Kiderül, a december hogy illik majd a képbe. A lényeget eltalálta, ezzel nem vitatkozom, de egy fél kontinensnyi tévedés, na az lenne egy picit több a kelleténél.
#80652
Ez a CFS dolog sehogy se stimmel. Az rendben van, hogy északi zonalitás télen pozitív hõanomáliát okoz Észak és Északkelet-Európában, s hogy ez a berendezkedés nagyon stabil tud lenni. De a térképeken áprilisban, májusban is ott a pozitív "folt" a jobb felsõ sarokban, sõt még júniusra is marad belõle. Miféle szinoptikai kép az, mely ilyen idõbeli lefolyású anomáliát idéz elõ? Létezhet ez? szomoru
#80651
Tegnap nálam csak gyenge esõ volt, most napsütés, reggel gyenge dér, amúgy nagyon szép idõ ígérkezik. A HF MF hullámzását leszámítva semmi extra nem várható, nem számítok nagyon csapadékos idõre nagyon ködösre, nagyon hidegre vagy nagyon melegre.
A modellek közül egyedül a GEM az, amely egy hidegebb változékonyabb idõ lehetõségét vetíti elõre, mivel ez kilóg ezért ezt linkelem annak tudatában hogy ez ez nem általánosan várható MSZ helyzet.
Link
Link
Talán még az ECM-nek van olyan lehetõsége hogy Kelet-európai AC kiépülése a hófelszín fölött és kontinentális száraz, de hidegebb idõjárás jöhet.
A "félzonális" jellegnek (mint amit most van) továbbra is 80%-os lehetõséget adok január 10-12.-ig. Ez egyébként ÉK-i harmadán az országnak 1-2 napos 4-8 cm-es havat is okozhat. Délnyugaton ennek esélye jóval kisebb.
Erre január 5.-e körül lehet leghamarabb esély:
Link
Link


UI a szezonális elõréket nem szabad figyelmen kívül hagyni pl CFS is bizonyította tavaly és idén is, ha nem is 5-6 hónapra elõre de 2-4 hónapra már nyugodtan figyelembe lehet venni a tendenciákat (tudjuk a tavalyi tél gyenge negatív anomáliáját, vagy az idei tél eddig erõsebb pozitív anomáliáját)
#80650
Ez érdekes lesz: A barents és a kara tenger fölé egy 1045hpa-s anticiklon épül ki: Link
És mellé lesz hideg is: Link
És ott van hó is: Link
Hát ezt nem hinném hogy kiverik onnan ezek a ciklonok. vidám

Utolsó észlelés

2024-09-24 20:27:18

Radostyán

18.6 °C

RH: 73 | P: 1012.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.