2024. szeptember 25., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#82017
Link

Kicsi a hó laza havazas
#82016
Ezek fényében kíváncsi leszek a következõ 2-3 futásra.
Ez így mégsem maradhat havazas
#82015
nagyon szép hidegöblítésnek néz ki valóban Link Talán ez mind mi elmondható egyelõre.

168 órás havazás? kacsint

#82014
Köszi,ez elkerülte a figyelmem.
#82013
zivatar

Azért egy grafikus elõrejelzést belinkelni amin kb 0-1 mm közötti csapadékösszeg van...

Mi ez országos szöszmötölés?

A GFS-en azért ennél több van: Link

Persze értem én hogy benne van a lehetõség... havazas

Ja, ha már GFS. Kicsit romlottak a havas várakozások: Link
#82012
Azért nem tudják a modellek, hogy mi lesz, mert makrováltás lesz. Ez se most hangzik el itt elõször kacsint
#82011
Igen teljesen egyetértek veled, bizony itt lehet még minden, a futások között szakadéknyi különbség van, nagyon nem tudják még a modellek merre akarnak elindulni. A 06z-s futás egyik érdekessége egyébként ez: Link Link
Természetesen ez is csak egy lehetõség a sok közül, szóval kéretik helyén kezelni, de azért jól néz ki minden esetre, fõleg nyugatra.
A közeljövõrõl pedig csak annyit, hogy éjszaka, ha megérkezik a csapadék, számítok átmeneti havazásra, talán átmenetileg lepel is kialakulhat, de késõbb az esõ és a havas esõ lehet a jellemzõ csapadékforma.
#82010
Jav: Ac helyett AC

Az Ac altocumulust jelent.
#82009
Debiza, ráadásul országos lenne... és az ECM is adja, +1 napra: Link
#82008
Így van, ahogy írtam is benne van ebben a helyzetben kb. minden szélsõség jó és rossz értelemben is. Hatalmas erõkrõl van szó, ráadásul az már szinte biztosra vehetõ, hogy nagyon közel lesz hozzánk egy igen masszív hidegmag és elég hozzá egy jól lokalizálódott ciklon, hogy nyakunkba rántsa a Telet.. hideg
Valóban fellelhetõ némi hasonlóság a 87-es és a mostani, várható felállás között, egy kis idõeltolódással..
Link
Link
Ám ahogy mondtam is, ezen a télen nagyon nem jó irányba zajlottak eddig a tendenciák, véleményem szerint most sem lesz ez másként. Közben kijött a friss fáklya, már látszik is rajta, hogy a mérleg nyelve olyan megszokott módon megint az enyhe verzió felé billent, elég nagy egyetértésen a tagok között:
Link
És tudjuk, hogy van ez.. az enyhülést valahogy mindig biztosabban megfogják a modellek, mint az ellenpólusát. Estére szerintem már a többi globál modell is kicsit más színben fog festeni kacsint
Végére még pár P-fáklya nevet
Skandinávia:
Link
Britannia:
Link
Izland:
Link
Tél Tábornok, kár a gõzért zivatar
#82007
Jav: Av helyett Ac
#82006
Tökéletesen így van és szerencsére a modellek,nem jeleznek tartósabb jelentõsebb visszamelegedést a már egyre valószínübb hidegelárasztás után.Viszont óriási mázli kell és nagyon sok mindennek össze kell jönnie,hogy az ország jelentõs részén igazi tartósabb tél kialakuljon.Ki lehet ebbõl a helyzetbõl jönni nagyon jól és pokoli rosszul is.Most minden az Av masszívitásától függ.
Napra pontosan 25 évvel ezelõtt minden összejött,bár most egy hasonlót várni...
#82005
Én nem vagyok biztos ebben a igen brutál erõs AC-ban.Még ki sem alakult,ráadásul Izland felett minden a régi.Én is a tapasztalataim szerint az utolsó verziódat tartom nagyobb esélynek,hiszen ez a jól bejáratott helyzet van egész télen.Átmeneti téliesebb idõ,mint amilyen volt december közepe után,elõfordulhat azért,de ez most inkább Ék-en majd.
#82004
Igen, nekem is szemet szúrt az igazán magas hõmérsékletek hiánya a tartósan enyhe idõ ellenére. Nyugat-délnyugati légmozgások mellett itt a Kisalföldön (is) úgy felmegy a hõmérséklet 10 fok fölé, 15 fok közelébe, mint a huzat. Ebben a szezonban talán egy-kétszer, ha elérte a Tmax a +10 fokot, egyébként diszkréten megmarad az 5-10C intervallumban. Úgy látszik, a szubtrópusi légtömegek valamiért nem tudnak tért hódítani észak felé, ellenben az északnyugati áramlásban utazó sarki-tengeri légtömegek gyakran a vendégeink. Ezeknek alsó rétegeit a tenger felmelegíti ugyan, de a magasban hidegek. Orografikus emelés folytán a magashegységek északi kitettségû lejtõin rengeteg csapadékot (hó) okozhatnak. Egyébként teljesen igazad van, szokvány zonalitás esetén hóínséges idõk járnak az Alpokban is, az alacsonyabb sípályák használhatatlanok.
A folytatásban én is alapvetõ átalakulást várok, a mostani áramlási muszter túl soká áll már fenn, nyilván feléli az õt generáló kondiciókat.
Azonban meg kell mondani, vérfagyasztóan hideg, közlekedést akadályozó nagyhavas idõszakot nem tartok valószínûnek. Ha a krioszféra állapota olyan lenne, legkésõbb december végén, január elején jelentkezett volna a rendkívül hideg idõszak. Telecske néz ki a dologból, mely természetesen tartalmazhat még orzágos havazást, néhány -10(-) C-os minimumot.
(Bár vannak emlékezetes ellenpéldák is: 2004/2005 a közelmúltból)
#82003
Hihetetlen, mekkora a bizonytalanság a jövõt illetõen, nincs egyetértés a modellek között sem, de az egyes futások is sokszor homlokegyenest mást mutatnak, mint "eggyel korábbi" kiadásaik nevet Ahova a 00-ás gfs 985hPa-os ciklont várt, oda, 6 óra elteltével, a friss 1035hPa-os Ac-t (Skandinávia):
Link
Hihetetlen erõk fognak egymásnak feszülni a jövõ héten, üvöltõ nyugati ciklonok és bivaly magasnyomású bestiák, már csak az a nagy kérdés, hogy melyik fél gyõzedelmeskedik és persze az, hogy az esetleges ütközõzóna melyik oldalára kerülünk. Ha kivételesen szerencsénk lenne és a hideg verzió 50%-a teljesülne, akkor nagyon komoly, havas, téli idõt törne ránk havazas Ellenkezõ esetben pedig folytatódna az enyhe, õszi idõ, csak kicsit nedvesebb kiadásban. Ezt követõen pedig,a következõ pár hét sorsát az dönti el, hogy ellen tud-e állni az Ac-pajzs a csigainváziónak. Mert kétség kívül az lesz, köszönhetõen az óceánra zúduló tetemes hideg levegõnek. Ha igen, tartósabban téliesre fordulhat az idõ, bár valószínûleg a szárazabb kiadásban. Ha ismét elvérzik, akkor viszont visszaáll a zonalitás, idõnkénti félblockingos beütéssel, mi pedig egy jó idõre ismét elbúcsúzhatunk a Tél reményétõl is beteg Személy szerint én most ennek a verziónak látom nagyobb esélyét tapasztalatokból kiindulva, de ez teljesen szubjektív vélemény nevet 2007-ben is volt pár ígéretes helyzet ( pl.: Link ), lehetõség a szépítésre, de végül mindig visszaállt a nyugati irányítás, köszönhetõen az É-Atlanti hideg generálta erõs ciklonoknak..Én valahogy most is ezt látom, folyamatos próbálkozások, amik - salek szavaival élve- inkább csak kisiklások, mint komolyan vehetõ, tartós fordulatok.
Kéretik az elõzõ hozzászólásom törlése! Köszönöm nevet
#82002
6.2 fok van itt,pedig nincs Napsütés eddig:Link .Természetesen egy kis esõ jön holnapra.5mm-t tippelek erre.
#82001
Link
Csak nem errõl beszélsz?! kacsint
Fenébe, hogy még több, mint egy hét... nevet
Legalább az is vmi, hogy látunk ilyet!
#82000
Január 17-ét GFS-en csak erõs idegzetûek nézegessék! nevet
#81999
Hihetetlen, mekkora a bizonytalanság a jövõt illetõen, nincs egyetértés a modellek között sem, de az egyes futások is sokszor homlokegyenest mást mutatnak, mint "eggyel korábbi" kiadásaik nevet Ahova a 00-ás gfs 985hPa-os ciklont várt, oda a friss 1035hPa-os Ac-t (Skandinávia):
Link
Makrováltás illat terjeng a levegõben, keveredve a közelgõ holnapi esõnk illatával laza
#81998
Igen, pontosan! vidám
#81997
Sziasztok! Ahogy látom Ti is a "havazás lázában" vagytok, van róla mit beszélni, mikor hogy, hogyan (?) nevet laza Mi is errõl írtunk cikket, csak Vajdaságra formálva ( Link ) nevet
Egyébként én, az õszintét megvallva nem akarok egyáltalán már havat, valahogy elment a kedvem tõle, jobban várom a zivatarokat nyelvnyujtas nevet
#81996
Na, akkor a hozzászólásokból azt hámoztam mi, hogy a %-os érték figyelembe veszi azt is, hogy mekkora eséllyel lesz csapadék, és ha lesz az mekkora eséllyel lehet hó. De nem CSAK azzal számol, hogy ha csapadék lesz az mekkora eséllyel hó.
#81995
Rögtön a legelsõ érték 25%. Késõbb is sok helyen szerepel 50-80% közötti érték, pl. 15-én -10 alatti T850 és -25¢C-os T2m mellett csak 60% a havazás esélye? Azt lehetetlen, hogy 40% a valószínûsége, hogy esõ essen.
#81994
Ahol 25 % szerepel ,annál az idõpontnál eleve kicsi a csapadék esélye. A csapadék nyilván hó lenne ,de a fentiek miatt csak 25 % az esélye.

A hõmérsékletek és a csapadék esélyének függvényében jelzi a havazás valószínûségét...ami nem azt jelenti ,hogyha pl.csak 25 %-ot ad hóra ,akkor esõt vár.
#81993
Szerintem ez simán úgy értendõ, hogy ott északon, ilyen paraméterek mellett a havazás esélye egyenlõ a csapadékeséllyel, míg minálunk kisebb annál. nevet Szóval úgy értendõ, hogy X % hogy HÓ FOG ESNI, az összes többi % meg megoszlik az esõ, a havasesõ, meg aközött, hogy nem esik semmi.
#81992
Mert ott meg a csapadék léte bizonytalan.
Mellette 100% mert a csapadék is biztos, és a többi feltétel is.

Összességében megnéz "minden" paramétert és kidobja, hogy kb. mennyi.


#81991
Akkor pl. itt -10 fokos T850 és -20 fokos T2m mellett miért csak 25% a havazás esélye? Több északi fáklyán is ez a helyzet. Link
#81990
Jól hitted, ne gyárts összefüggés elméleteket inkább. kacsint

3,5 ragyogó napsütés, a homokóra meg csak pereg-pereg.


#81989
Link

"risque neige " = a havazás kockázata


Pl.ezen a fáklyán (Kréta) Link nem véletlenül nincs hópehely...
#81988
A meteociel-es fáklyán eddig azt hittem a kis hópelyhek feletti számok annak a valószínûségét jelölik, hogy hó lesz-e a csapadék. Közben meg azt, hogy mekkora eséllyel lesz csapadék. Szerintem ez így egy kicsit megtévesztõ lehet.
#81987
Az ország északkeleti harmadán szombattól kezdõdõen jó 1 hétig igazi téli idõre számítok. Kisebb hózáporok, gyenge havazások is benne vannak a pakliban, a téli hõmérsékleti értékek mellett. Egy-egy jól irányzott hózápor komoly Tmin-ek kialakulását is magával hozhatja.

Mondjuk addig sem lesznek éppen szaharai állapotok, a Nyírségben van ahol most is 5-6 cm-es hótakaró van síkvidéken. nevet
#81986
Én meg azt mondom, hogy hosszú idõ után most látok elõször reális esélyt tartósabb, akár átlag alatti értékeket eredményezõ téli idõ kialakulására.Link

#81985
Nézte reggel valaki a radart? Csak azért kérdem mert bepirosodott Zalában!
#81984
Dny-i fáklya Link Egyre több tag kalandozik -15 fok alá, jó lesz ez..
#81983
A köv.2 hétben továbbra sem számítok igazi téli idõre (tartósabb lehûlésre,komolyabb havazásra).
#81982
A dolog pikantériája, hogy engem meglepett, amikor október 15 -én elkezdtek vadul hóágyúzni, és kisebb megszakításokkal január elejéig tudták tartani az elõszezont a hidegpárna alatt, hónapokkal az alpesi szezont megelõzve. Jelen elõrejelzés viszont annak elõzetes magyarázatát adja, hogy a hétvégi hidegöblítés éa esetleges hóesések ellenére miért nem fektetnek energiát majd a pályákba, mivel legfeljebb néhány napra tudnák biztosíti. Az értékelés szerint a jövõben az 500 m feletti pályáink járnak jól: Dobogókõ, NHH, Mátra, Bánkút.


A modelleket átnézve szerintem a zónalitás meridionálisra váltása alatt lassan mozgó elõ és hátoldalakra váltást sejtetnek ami olyan szempontból érdekes, hogy ciklikus enyhébb és téliesebb idõszakok következhetnek, azonban ez az egyébként lassú felállású hidegmag elpocsékolódásához vezethet ellenben tovább hízlalja a hóréteget a környezõ hegységekben. a jövõben már nem csak az Alpokban.
Vélaményem szerint esély nyílik síkvidéki havazásokra is majd, de tartósan a havazást követõ 1-2 napnál tovább megmaradó hóra és RHI ra nem számítok.

Meglátásom szerint a tél végéhez közeledve fokozatosan mozgalmasabbá és szélsõségesebbé válik majd az idõjárásunk, ami végül felveti az esélyét egy hirtelen koratavaszi enyhülésnek is akár, ez esetben árvizes idõszak sem kizárt.
#81981
Az elõzõ hozzászólásomat kiegészíteném, mert vannak elõszeretettel félreértõk (ha valamit lehet,rögtön félremagyarázzák) : a rövid idõ alatt 5 m hó az Alpokban nem az utóbbi napokra értendõ,hanem 1 hónap alatt dec. eleje óta. Akkor még arról szóltak a hírek, hogy a rekordszáraz plusz enyhe november miatt 2000 m alatt alig van hó, most meg ahhoz képest 4-5 m többfelé az északi oldalon és még esik. havazas
#81980
Gyenge havazás kezdõdött a megmaradással nincs gond. A hét folyamán ide végig hideg téli idõt várok, a hétvégére talán a tél zordabb változata is megérkezhet. havazas
#81979
Egyre gyengül az esõ, de a pápai reptér 4 fokban havasesõt adott. zavarban Most a pontos T 3,3, vagyis csökkent a T ill. élénk ény-i széllökések mellett emelkedett a légnyomás, vagyis hidegadvekció van.
Mára néhol kisebb esõrõl és a hegyekben esetleg havasesõ -hózáporról szóltak az elõrejelzések, így meglepett a több megyényi csapadékzóna a radarokon, sõt nyugat mellett ék-en is esik, meg a környezõ országokban is többfelé. Ausztria és Németország már a melegfrontból kap,hamarosan itt lesz nálunk, érdekes lesz a halmazállapotot nézegetni. nyelvnyujtas
Valami nekem már régóta nem stimmelt ezzel a fenenagy zonalitással. Viharciklonokkor a rekordmelegek szoktak jönni hozzánk télen, de itt az utóbbi hónap vagy 20 frontátvonulása kapcsán egyre sem emlékszem, sõt közben-közben fagyos periódusok és havazások is voltak még nálunk is, a környezõ hegységekrõl nem is beszélve. Andrea meg egyszerûen elképesztõ volt az Alpokban, ami azóta van, hasonlóra sem emlékszem: 5 m feletti havak még a legbrutálabb teleken sem szoktak ott ilyen rövid idõ alatt esni és még vagy két napig ott hódõlésre számítok,akár 6 m-t elérõ havakra. Azért a klasszikus zonális teleken a sícentrumok nem arról voltak híresek, hogy 4-5 m hó miatt megközelíthetetlenek. kacsint
Az, hogy belinkelgetjük, hogy Kaposváron 7 fok van, meg hogy Zalában a 8-is megvolt, meg oda néhány modell nem vár túl hideget, az Európa egészére nem biztos, hogy mérvadó. Az utóbbi teleken ritka volt az, hogy egységesen hideg vagy meleg,havas, vagy hótlan a tél hazánkban. Egyre nagyobbak a regionális különbségek. Pl. ma reggel is keleten hóra és fagyra ébredtek többfelé,nyugaton meg esõ és +3 fok.
A folytatásban mindenképpen fokozatos (és nem 2 nap alatt lefutó) és tartós lehûlést és egyre nagyobb területeken havat várok. hideg havazas
#81978
Nálam ebbõl a felhõbõl volt nemrég pár cseppes zápor Link , reggel kevéssel 6 óra után szintén volt zápor 0,4 mm csapadékkal. A háttérben látható Kõszegi-hegyen hózápor volt.
#81977
Jó reggelt. nevet Meglepõen enyhe lett a reggel. T min. +3 Van, ahol még minden értelemben tél van: Link
Az idei szezonban talán 2. alkalommal hallok ilyet meteorológustól: "A friss prognózis szerint holnap a fõvárosban is van esély 1-2 centi hóra..." Ezekben az ínséges idõkben már ez is valami. kacsint
#81976
Záporesõ hull +3 fokban, kellemes a hõérzet kint.
Észak déli irányban száguldanak a csapadéktömbök.
#81975
Eldobom az agyam ettõl az eplényi elõrejelzéstrõl, ilyet síterepre még életemben sem hallottam. kacsint Mennyi síelõ érti ezt ? zavarban
Olyat láttam a WZ hõtérképén, amilyet még a télen nem nagyon. Az oroszoknál és skandinávoknál a -10-ek után a -20-ak is megjelentek, sõt a -25 is megvan ! No meg 1020 hPa Skandináviában !
Ráadásul az új csapadékot holnapra jelezték ide, erre most csapkod itt az esõ ! Olyan gyorsak a légköri folyamatok manapság, hogy a modelleknek elég lekövetni... nyelvnyujtas
#81974
Erre felé a vártnál hidegebb van...Már -4.1 fok van kint! nevet hideg
#81973
Link Az eplényi síterep oldalán elõrejelzés. Annyira metnetes hangzású, vajon valaki közülünk írta? nevet
Egy fáklya: Link A friss GFS 18Z a klasszikusabb formáját hozza, bár a végén szép ívben jön a havazás a visszatérõ északnyugati irányításból. Az ÉK-i AC megerõsödése is lenyûgözõ, nem tudják eltolni a ciklonok sem. Elképesztõ az észak-amerikai hidegmag is, ami kiér az óceánra és brutális melegszivattyút röffent be újfent az óceánon. ECM eléggé eltér ettõl - Donnie is írta. Ráadásul elég korán (180 órán belül szakadnak a modellek).
#81972
Derült az ég, áll a levegõ. A T szinte semmit nem mozdul egy ideje. Még mindig +1.5 fok. Kicsit sokallom. zavarban
#81971
Köszönöm!

Keddre arra számítok, hogy reggelre esik egy lepelnyi hó, majd délután a +10 fokban úgy olvad el, mintha sosem lett volna.
#81970
De szép halókat hoztál nevet

Közben beködöltünk -1 fokban, reggelre meglephetne némi zúzmara a párcentis havam mellé nevet
#81969
Ez így igaz.
Néha(!), és augusztusban.
De nem júniusban és nem állandóan.
Ha pedig nem látok itt szupercellát, akkor elmegyek viharvadászni akár többszáz km-re is.
Havat könnyebb vadászni, a Kékestetõ és a többi magasabb hegyen elég hó van minden téli szezonban, akik idõnként veszik a fáradtságot és felmennek, biztos nem szenvednek olyan télhiányban, mint akik házhoz várják a méteres hótorlaszokat.
Van aki Pécsrõl a Mecsekbe nem képes felmenni, pedig sehány km, és siránkozik hogy enyhe a tél.
Én hómániás lennék, biztos összedobnám a pénzt pár baráttal és felmennék az Ivanscica tetejére 1061 méterre és egész nap fürödnék benne.

Mai T max 9,2 fok, délelõtt egy ideig felhõs volt, aztán kisütött a nap és jó meleg lett.
Gondolom ez durrantotta be a légkört, mert észak felõl egy jó kinézetû záporcella haladt át Nagykanizsa felett.
Persze a jó kinézet annyit jelent, hogy konvektív felhõzet volt, téli viszonylatban jó volt, nyáron észre sem venné az ember.
Pár kép róla Link Link Link
Ez tetszett a legjobban Link
Csapisávok Link Link
Egy esti Link és egy teljes Holdhalo Link Link

Utolsó észlelés

2024-09-25 14:14:39

Ercsi

21.8 °C

22500

RH: 68 | P: 1013.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.