2024. november 17., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#100786
Link Úgy várom ezeket a távoli hangokat ááááá vidám laza zivatar Amikor látom a radaron is meg a mûholdon hogy telibe trafál!Hmmmm... szegyenlos
#100785
Boldog Nõnapot kívánok én is minden hölgyeménynek! A hóvirág képe az most készült? Amúgy tanácsodat megfogadom a pálinkával kapcsolatban, és remélem minden Zoltán megfogadja.
On: Pozsonyban a havazásból már egy lepel összejött.Link
Látom már megelõztek laza
#100784
Pozsonyban hamisítatlan tél van, -1 foknál kitartóan közepes intenzitással havazik. Ha netán ez lenne a télbúcsúztató havazás, ezt igazán színvonalas finálénak venném :-) Folytatás: jövõ héten hûvös kezdet után fokozatos melegedés, 1 hét múlva többfelé lehet már 15 fok - ha persze az AC nem gondolja meg magát, és nem maradunk elõoldalon. nevet
#100783
Ezzel a szerény kis hóvirággal köszöntöm a hölgyeket: Link nevet
A Zoltánoknak pedig egészségükre: Link laza
#100782
Ja, így már teljesen érthetõ, alapjában véve én is a fokozatos kitavaszodás mellett vagyok, nem vagyok a "3 nap alatt -5-rõl 23 fokra ugrunk" 180 fokos fordulatok híve. Egy biztos: az AC igen lassan jön be a kontinensre, így a melegedés igen vontatott lesz, 1 hét múlva jó, ha néhány helyen alulról közelítjük a 15 fokot nevet
#100781
Brutálisan kiszáradt a fáklya. Remélem nem akarja az idei év a tavalyi csapadékhozamot is alulmúlni. Azért azt nem szeretném megtapasztalni, de nem is gondolom, hogy így lesz. Ha most kéne megtippelnem a 2012 es évben mennyi csapadék fog esni itt, most átlagos, vagy szárazabb évet tippelnék. Tavaly ilyenkor 453mm es tippem pont egy százassal lõttem fölé. Most 502mm a tippem ide erre az évre. Remélem most egy százassal alálövöm majd. Decemberben kiderül az eredmény. nevet
#100780
Kis téli csendélet Pozsonyszõlõsrõl:Link
nevet
#100779
Elértük a 8.4 fokot, melegebb lett a vártnál. nevet
#100778
Hát a köv. két hét nem a mozgalmasságról fog szólni az biztos!A fáklya csapi görbéi kisimultak szépen. Link
Fogadni mernék,hogy a napi hozzászólások 20 köré redukálódnak itt.Ha egy kicsit melegszik a jövõ héten,és beindulhatnak a kerti munkák(már várom nagyon) elég lesz rá nézni este a fórumra.Könnyû lesz átolvasgatni! laza
#100777
2 és fél órája erõsen havazik, picivel 0 fok feletti T mellett.
#100776
Friss ECMWF is számol hétfõ hajnalban egy kis csapadékot felém, nagyjából -6, -7 Celsius-fokos 850 hPa-os T mellett: Link
Szerintem ebben a helyzeteben azért benne van a vegyes halmazállapot lehetõsége, tekintve, hogy a csapadék súlypontja a hajnali órákra esik.
#100775
Nálam -2,5 fokig ment le.
#100774
Nálam "csak" -8,5 fokig ment le.
#100773
Nem tudom miért tûntek el a reggeli (linkekkel alátámasztott) hsz-eim...
6 napja -5 fokra tippeltem ma reggelre, annyi is lett. Volt aki +10-re nappalra, kíváncsi vagyok bejön-e neki.
#100772
No persze, ez is szubjektív. :-) Részemrõl: napi középhõmérséklet tartósan 12, 14 fok közötti és nem fordul elõ fagyos nap (azaz, kissé pongyolán fogalmazva, a fagyos nap már inkább "meglepõ" lesz, mintsem "szokásos"). (Persze az utolsó fagyos napra akár májusig is várhatunk, ld. tavaly, de elõtte bizony már bõven megérkezett a - fenti "definíciónak" megfelelõ - tavasz, nem csak egy-két napokra.)
Egyébként nálam az idei legmagasabb napi közép mindössze 8.2 fok, pedig ezen a bizonyos napon 6.8/14.6 fokos szélsõértékeket mértem.
Szóval hagy' "simuljon" (kevésbé alacsony minimumok), de még inkább felfelé tolódjon a diagramon a hõmérséklet napi járását ábrázoló görbe. :-)
#100771
Ez a helyzet még sok januári napot is megszégyenít! Link

Az északi domboldalak még teljesen fehérek, ott kb.6-7 cm lehet, a külterületi vízszintes helyeken hivatalosan 5cm van kiadva a hóboritottság az kb. 70-80% lehet. A hókupacok még sok helyen 60-80 cm magasak. Az utóbbi 4 napra nem nagyon vlt jellemzõ az olvadás, inkább szublimálásról beszélhetünk.
#100770
Nálatok ezek szerint még leakadhat még egy kis hó, mondjuk azért még addig olvadni fog azért a meglévõbõl is rendesen. Egyébként mennyi hó van még nálatok?
#100769
Az április vége inkább a székelyföldi medencékre igaz, ott akkor kezdenek virágba borulni a fák, itt Marosvásárhelyen március vége már meghozza az igazi tavaszt.


Vasárnapra keleten csapadék van kilátásban ??!! Link
#100768
Nálatok február közepén kezdõdik a tél és április végéig tart !
Tényleg érdekes, nálunk a legnagyobb hidegben is a -22 fok már brutális január közepén, ott meg márciusban lassan annak is a közepén mérnek ennyit.
#100767
Nálam "csak" 9,7°C lesz a minimum...
#100766
Itt is sikerült megint benézni -10 fok alá (-10,4). hideg
#100765
Jó reggelt!

Újból kutyaordító hideg lett -13,2, Csíkszereda -22, hát ez már egy kicsit sok így márciusban.Azt már nem is mondom, hogy még hó is van bõven.
#100761
Ez az elkövetkezõ órákban várható (Sarki fény): Link Szóval tapadjatok az égboltra.

szerk.: Csak most nézem, hogy sok helyen bezavarhatnak a felhõk, ha lesz is valami szomoru.
#100760
Jó látni hogy innentõl kezdve fokozatos lassú felmelegedés jön!15-e után szerintem már a 20 fokok is befigyelnek délen,délnyugaton és egyben meglehetnek az elsõ kisebb zivatarok is akár egy frontból pl. nevet zivatar De ha nem akkor áprilisban mindenképp.
#100759
Van egy kicsi ellentmondás abban,amit írsz. Ráadásul elnézve a következõ 2 hetet,épp hogy a tartós kitavaszodás látszik a legvalószínûbb forgatókönyvnek.nevet
Bár kinek mit jelent március közepén a tavasz....
#100758
De jön ez a lényegnevet
#100757
Az elkövetkezõ két hétben szerintem még egyértelmûen az anticiklonális hatások érvényesülhetnek, majd - folyamatosan gyengülõ jelleggel - egyre többször engedhet utat a (dél)nyugatias áramlatoknak. Szóval a tartós kitavaszodás egyelõre "elnapolva", ám kijelenthetjük, lassan, de biztosan jön. :-)
#100756
Tényekben ma amikor az influenzáról volt szó akkor azt mondták, hogy enyhe az idõ ellenben mikor a hóvirágokról volt szó, meg a kátyúkról, akkor hirtelen hideg lett! Nevetséges hírhajhászok!
#100755
"A munkát nehezítette, hogy a talajviszonyok miatt 2 autó - egy nagykanizsai és egy lenti - is megsüllyedt." laza

Ez, nagyon mókás, biztos nem a csapadékos idõ miatt, hanem a vízzel való oltás következtében megázott talajon süllyedhetettek meg laza
Bizony, még csak március van, és ezeken az állapotokon 20-30 mm csapadék semmit sem segítene.
#100754
Egyetértek, a hó semmiképp sem ártott volna.
#100753
Kertészkedés közben hallottam a rádióban (mr1), hogy a megye összes fecskendõse oda vonult. beteg Lehet mégis jobb lett volna a 30-40 cm-es hótakaró, az esetleges -20 fok csak a kevésbé ellenálló tájidegen növényeket pucolná ki.
...
Ma 2 helyen leástam a kertben, 70 cm mélyen is elég nedvesnek találtam a talajt.
#100752
Link

és még csak március van...talán lesz változás, de ne olyan, mint 2010-ben... nem kivánságmûsor, de én meleg, átlagos csapadékú évnek örülnék nyelvnyujtas
#100751
Mai Tmin -7,3 fok.
#100750
Végre most már túl vagyunk a nehezén:Link
Lehet mondani nyugodtan,ma kemény tél volt itt.Árnyékban, talajon egész nap fagyott.Csontkemény a föld.Ha jött volna a havas medi,akkor bizony keményen fagyos talajra esett volna a hó.

Csapadék témához:Elég gyakori a visszaemlékezéseim szerint, a márciusi-áprilisi csapadékszegény idõjárás.
#100749
Sõt, képzeld el, ha megismétlõdik az elmúlt év aszályos éve, és megdõl a múltévi csapadék minimumrekord.
Sajnos az elmúlt években azt tapasztalhattuk, hogy bármi megtörténhet, mint ahogy mennyi esély volt rá, hogy a 2010-es csapadék maximumrekord után 2011-ben csapadék minimumrekord születik?
Ez szerintem rendkívüli szélsõség!!!
Szélsõség követi a szélsõséget, és a "régen is volt szélsõség" , "mindig volt szélsõség" hívek itt tévednek egy kicsit, hogy régen is volt szélsõség, csak epizódjelleggel. Most meg csak szélsõség van.
Vagy az anticiklon ereje a szélsõség, ha mediterrán ciklon van akkor 3 hónapig csak az van, ha viharciklon van akkor visz mindent, ha esik akkor egybõl eláraszt mindent, ha nem esik akkor egybõl aszály van, minden kis Cb-bõl már jég esik, ha hideg után enyhül, akkor -20 fokból 3 nap alatt +22 fok lesz.
Amit zonalitásnak könyvelnénk el normális esetben, az egy, az óceán felett terpeszkedõ 1040-es anticiklon által létrehozott álzonalitás, és nem a klasszikus. Ebben is van szélsõség, mégpedig az, hogy az óceán, illetve a Brit-szigetek felett hónapokig, sõt, évekig egy helyben tanyázó 1040-es anticiklon nem szokványos jelenség.
Vagy legalábbis nem voltak szokványosak.
Ezek a brutális anticiklonok pedig stacionáriussá teszik az idõjárást, tehát ahol 3 hónapig 1030-as anticiklon van, ott 3 hónapig nem esik, viszont ahova beszorul a nedves levegõ, ott meg 3 hónapig egyvégtében esik, vagy mivel ezek forgatják lefelé a hideget adott esetben, akkor ott nagyon hideget, ahova emiatt meleg kerül, ott nagyon meleg lesz.
Nincs dinamika Európa idõjárásában, legalábbis a nyugat-kelet irányú teljesen hiányzik.
Márpedig a szakemberek a nyugat-kelet irányú, atlanti áramlást nevezték meg Európa idõjárásnak fõ jellemzõjeként.
Ami a 1960-90 közötti idõszak legfõbb jellemzõje volt.
Ez most egy merõben más idõszak, merõben más eseményekkel.
A váltás 1992 körül történt, egyik évrõl a másikra.
Nem hinném, hogy a globális klímamodellek ezt jelezték volna.
Mint ahogy az elmúlt 150 év adatait bogarászva látni, hogy körülbelül 30 éves periódusok váltakoznak, így nem kizárt, hogy 10 év múlva vége ennek a fajta idõjárásnak.
Az 1960-90 közötti idõszak hûvösebb idõt hozott, ez a jellegû idõszak pedig melegebbet.
Emiatt vannak most magasabb átlaghõmérsékletek.
Tehát nem a globális felmelegedés okozta a klímaváltozást, hanem a klímaváltozás okozta a felmelegedést.
#100748
Kíváncsi leszek ,hogy végzõdik csapadék ügyileg ez a március ,mert esélyes ,hogy megismétlõdik a tavalyi november.
Kíváncsi vagyok ,hogy fordult-e elõ a feljegyzések óta ,hogy 2 szélsõségesen száraz hónap (0-1 mm országos átlag) idõben ilyen közel legyen egymáshoz.
#100747
2010 márciusa is elég száraz volt ,és utána indult a mókavidám De most van egy olyan érzésem ,hogy ez korántsem így fog történni.
#100746
A folyók lehet, hogy tartják magukat, de a tavak itt legalább 2-3 m-t apadtak, a rendes szinthez képest, nem pedig a 2010-es szinthez képest. Februárban is kemény 10 mm esett, március meg még idáig 0, és ahogy elnézem sokáig az is lesz. Lehet megismétlõdik a tavalyi március?!zavarban
#100745
A száraz tavasz nemcsak azért veszélyes mert fontos az év ezen szakaszában a kiadós csapadék,hanem azért is,mert ahogy egyre melegebb lesz az idõ,úgy a folyamat ha nagyobb területet érint öngerjesztõvé válhat és a nagy területen kialakuló nagyon száraz talaj,az AC dominanciát segítheti,így ha nem lesz jelentõs változás,forró-száraz nyár is kijöhet ebbõl idén.
#100744
Ha már a csapadékhiányról van szó akkor én is beleszólnéknevet
Fáklya térségemre:Link
GFS:Link

Jól látszik az AC megerõsödése Közép-Európa felett és ,hogy keményen kint tartja a frontokat ciklonokat az óceánon(hát igen kell oda is az esõ).
Én simán kiegyeznék egy száraz tavasszal és egy rendkívül csapadékos nyárral ,gondolom mellettem még sokanvidám Bár egyre aggasztóbb a jövõre nézve az AC dominancia ,szóval tényleg lehetne járni az esõtáncot. Sok folyó még a 2010-es rendkívül csapadékos évbõl "tartja" magát ,ami sokat mondó. Tegnap leástam 20-30cm-re és ez alatt már száraz a talaj , szóval ide nem 20-30mm-ek kellenének ,hanem 50-100mm vagy több. Nagyon remélem ,hogy hipp-hopp eltûnnek az AC-k a modellekrõl és egy csapadékos periódus venné kezdetét.vidám
#100743
Valószínûleg épp a felsõ rétegek optimális telítettsége miatt.

Viszont az OMSZ-es cikkben is van egy kép, hogy továbbra is jelentõs a csapihiány D-en és K-en is. Csak a felsõ 10-20 cm áll most jól, a felsõ 1 m elég száraz. Nagyon gyorsan le fog ez szivárogni, ráadásul a növények is sok vizet fognak most használni...
Mire a zivatarszezonhoz érünk, ez a mostani nedvesség már a múlté lesz, újabb adagra lenne szükség.

Persze a Balkánon más lehet a helyzet, ott jóval több esett, mint nálunk DK-en. zivatar
#100742
13 órás helyzet Link . Izlandi ciklon gyengébb, Azori AC erõsebb a számoltnál Link .
...
Cassano, régebben olyasvalamit olvastam hogy a balkáni rekord hó késõbb kedvezhet az itteni tavaszi zivataroknak, bár valószínûleg sokkal bonyolultabb kérdés.
#100741
Én is így gondolom, mediciklonokra lenne szükség, bár az év ezen szakában nem hiszem, hogy statisztikailag túl gyakoriak lennének ezen képzõdmények. A bárikus mocsárhelyzetekhez, nyári zivatarossághoz van köze a felsõ talajrétegek víztelítettségének, ezzel sem állunk túl jól...
Nekem úgy tûnik az elõjelek alapján, hogy száraz tavasz és nyár vár ránk.

Én nem örülnék neki, ha sokáig elhúzódna ez a télutó, amit Torontál ír. Jobb lenne, ha megszûnne ez az AC dominancia Észak-Európában is.
Abban látnám a megoldást, ha jó erõs, gyakran megújuló Skandináv ciklon alakulna ki április elején, tõlünk nyugatra erõs északi-északnyugati áramlás alakulna ki és akkor talán elteknõsödne Közép-Európa egy idõre... Így nedvesebb talajjal indulnánk neki májusnak és a medárdos idõszaknak.

Az elõzõ években április viszont inkább száraz és unalmas volt, mint amilyenrõl az elõbb írtam. Talán itt az idõ, hogy ez is máshogy legyen!
#100740
A zonalitásban annyi azért jó, hogy a gyors egymásutánban vonuló frontok miatt nem tud kiszáradni a talaj felsõ rétege, ha 3-4 naponként esik rá, még ha csak néhány mm is, de a szántóföldi kultúráknak az már elegendõ lehet a túléléshez.
Egy-egy zonális front meg tud csinálni peremciklont, vagy valami mediterrán-perem-másodlagos ciklont, ami 20-30-40 mm-t is ledobhat, szóval a zonalitás ennél a mostani csontszáraz idõjárásnál minden bizonnyal jobb lenne.
Persze nem arra az álzonalitásra gondolok, amikor az óceán felett lévõ, a szárazföld fölé benyúló anticiklon északkeleti peremén jönnek az enyhe léghullámok, mert az nem a rendes, normális zonalitás.

Azért a ma reggeli hõmérsékletek Link nem épp márciust idéznek.
#100739
Ez nem óhajtó várakozás kérdése, számolok a lehetõségével és szerintem nem alaptalanul. nevet Lehet egy medi-hidegcsepp kombináció Link Link , BOM kicsit másképp Link . Jelenleg az AC-t túl közelre számolják, és tegnap utaltam rá "mitõl mehetne" északabbra. A márciusi havazás nem szokatlan jelenség, egyébként a csapadék is bõven elférne. Fáklya sem egyértelmû Link ,de ott a hcs-esély. Szívesebben végezném a kerti munkákat +15 fokban, de ez nem rajtunk múlik.
A szõlõ/gyümölcs metszés, lemosó permetezés és vetés ütemezése miatt figyelem a témát.
#100738
laza Azért nehéz ilyenkor szavakat találni.
De ha a kérdés esetleg valóban komoly volt,akkor nagy valószínûséggel és az égiek irgalmával 0, azaz nulla centiméterre.
A szikrázó napsütésnek és a gyenge légmozgásnak hála,az alig +5 fok egészen kellemesnek hat.
#100737
Hát ezek szerint a legvalószínûbb a NULLA cm Link Tényleg miért kell még március 15-e körül is még mindig havat várni? Mi rossz abban, hogy jön a tavasz? nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-17 22:43:32

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130855

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.