2024. november 23., szombat

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#2201
Hát, a reggelihez képest inkább romlott a helyzet.

H6: Link Link (ez mondjuk kb. ugyanolyan)

H18: Link Link

K6: Link Link

K18: Link Link
#2200
Mindenesetre,a friss GFS kicsit hûtött DK-re is és több csapadékot is számol.
#2199
Hát, ahhoz viszont kellene egy "Isten" vagy "Jósnõ" vagy valami ilyesmi nevû felhasználó is. nevet
#2198
A bizonytalanság gócpontja Csongrád megye. Lehet kellene ide külön egy nagyobb fölbontású hótérkép. laza
#2197
Kissé talán "optimista" hóvastagság tippjeim.

Kedd, 7 óra:

beillesztett kép



Szerda, 7 óra:

beillesztett kép



Délkeleten elsõ éjszaka a magaslati melegnyelv, napközben a magas felszínközeli T nyírhatja ki a havazást/hófelhalmozódást, de szerdára virradó éjjel már ott is kezd majd megmaradni. A határszélen esélyes, hogy végig enyhén pozitív marad a T, ami a vizes talajjal látványhavazássá silányítja a várható eseményeket.

Amire még nagyon kíváncsi vagyok, hogy csinál-e a Balaton lake effect hótöbbletet a tó DNy-i végén. nevet
#2196
Kb. 4-4.5 hónap múlva újból halmozódni kezd a hideg levegõ a sarkkörön túl...addig azonban eljön még a szerda reggel Bp-Lõrincen. A tippem a szerda reggeli (6UTC) hótakaróra oda: 1-8 cm , meglepetés ha folt sem lenne, ill. elérné a 10 cm-t.

Ma reggel is odacserdített a hideg, erõs szél mellett volt ék-en -8, -10 és Kékes megközelítette a -15-ös napi min rekordot. Emellett ezekben a meteo-, és klímatörténelmi (kissé búlvárosan fogalmazva) napokban sorozatos maximum minimuma döntés is valószínû, amely tegnap kezdõdött minden bizonnyal(feltehetõleg Kékesen). Zseegee kolléga gyûjtése alapján (http://zseegee.bplaced.net/Tmax-Tmin.htm ) a hegyi állomásokon -4 körüli legalacsonyabb maximumok vannak ezekben a napokban...itt a trükk, h 19h-19h között állnak be, vagyis nem a synop maxikat kell csak figyelni, hanem az elõzõ éjjelt is (mint ahogy a klíma adatok kitöltésénél is). hideg havazas
#2195
Így igaz.
Itt ugyanez történt, a 15cm-es péntek reggeli maximális havam, vasárnap délelõttre gyakorlatilag elolvadt. De csak a földön, füvön! Vasárnap (!) délután az árnyékos helyeken még a bokrokon, kisebb fákon (ahonnan nem tudta lefújni a szél), porhó volt!!
Elõtte csütörtök délután, a 15-18mm-i esõ után, elõször a füvön kezdett megmaradni a hó.
Tehát a meleg, vizes talajon képzõdött elõször hóréteg, hogy azután ott is olvadjon el a leggyorsabban!
#2194
Nem, a talajhõ igenis sokat számít, inkább csak az nem igaz, hogy nem maradhat meg a hó, ha meleg a talaj.
Most 15-én egész más volt a hó szerkezete, megmaradása és elolvadása, mint egy januári havazáskor. Mondanom sem kell, hogy elõször a fûszálakon maradt meg (mint minden októberi vagy áprilisi havazásnál), majd ezek összedõltek egymásra, mert sok volt a hó, majd a hófúvás süvített végig a terepen. Döbbenetes tapasztalat volt számomra (felmentünk a hegyre), hogy ahonnan elfújta a havat a szél, ott jégréteg volt. Az egész hegyen! A meleg talajhõre érkezõ (esõt és) havat lefagyasztotta a szél! Dolgozta alulról a meleg, felülrõl meg a pár száz km/h-s szél! Link itt látszik a hegy: jobb oldalt (északi oldal) lefújta a havat, jég, bal oldalt hó!
Másik tapasztalat: a hógolyózás közben új stratégia alakult ki: a fákról lehulló porhóval semmit se lehetett kezdeni, de ha a talajon lévõ hó aljáról markoltál, úgy tapadt, mint a legrémesebb vizes hó, majdhogynem csöpögött: jó nagyokat is lehetett vele csattintani az ellenfélbe! Miért? alulról dolgozta a hõ a havat és olvasztotta meg!
Ugyanez igaz a nagyobb tócsákra, némelyiket hó fedte, de igen kellemetlen volt belelépni, csak úgy repült szét a latyak és hamar el lehetett merülni a vízben.
Harmadik tapasztalat: volt 1-2 meredek emelkedõ, amit le akartunk küzdeni az erdõben (eltévedtünk - igaz, direkt). Nekifutottam, és a vizes sáron, amin hó volt, úgy visszacsúsztam, ahogy egy kiadós zivatar után az erdõben teljesítménytúrán. Megfagyva, a teteje? dehogy!
Az olvadás hozott még egy érdekes dolgot: a domboldalon elõször a talajon tûnt el a (akár 10-15 cm!) hó. A bokrokon, fákon még mindig megvolt (árnyékban), a talajon árnyékban sem! Elõször rá sem ismertem a hegyoldalra, pedig ott van a bíróság mögött Budaörsön, minden nap láttam, elég jól ismerem, de ez a mintázat furcsa volt... A hegyoldal hó-lefútta lefagyott területének nagyjából 10 perc ha kellett kiolvadni.

Tapasztalat: a talajhõ rengeteget dolgozta a havat, igenis számolni kell vele, de az nem igaz, hogy meleg talajon nem tud megmaradni a hó (van olyan körülmény), de az sem igaz, hogy nem lehet számolni vele. Télen pl. hosszan fagyott talajra ráfagy +2 °C-ban az esõ, vagy +1 °C bõven megmaradó havat tud hozni.

Ez a márciusi hó pont ebben erõsített meg a legjobban nevet Rengeteget számít a talajhõ! nevet
#2193
Így van. Ilyenkor már az egyetlen dolog, ami meggátolhatja azt, hogy az erõteljes magassági melegedés a talaj közelében is megjelenjen, ha tartósan borult, esõs idõ alakul ki.
Aprópénzre váltva, nyilván ez utóbbi helyzetben nem lesz mondjuk +5 fokos T850 mellett lent 18-20 fok, minden más esetben gyakorlatilag igen.
A legjobb példa erre a múltkori szituáció, március 8. Aznap +5, 6 fokos T850 mellett, bizony nem több, mint 3-5 óra napsütéssel, gyakran erõsen felhõs égképpel, de élénk délies szél mellett, lazán 18-20 fokok alakultak ki.
#2192
Ez aligha kérdés,nem januárt írunk. Április elején már nincs magas köd,vagy köd párna tartósan egész nap. Ha elkezdõdik a (tartós)melegedés pikk-pakk elolvad a hó.
#2191
Húsvétra illetve aztkövetõ napokra a határozot enyhülés borítékolható, átmenetileg, nem is várta másképp, most már a GFS hozza be.

Ami kérdés, hogy mennyire lesz intenzív a talajon a meleg levegõ beáramlása, mivel a hómennyiség függvényében az olvadás oltárán feláldozódhat a Tmax és nem kizárt, hogy marad az inverziós "lábas hideg" és alíg lesz meg a 10 fok is az egész periódusban. hány
#2190
Dk-K inkább vegyes halmazállapotú csapadék várható, a hét közepe felé egyre inkább havazással. Ezeken a területeken lepel-5cm megmaradó hóra számítok szerda estig nyugat felé növekvõ mennyiséggel. Ország középsõ részén 3-10cm is összejöhet, szintén nyugat felé növekvõ mennyiséggel. A Dunántúlon pedig 8cm-30cm lehet domborzattól függõen. Összességében az ország 2/3 komoly tél várható, még a maradék 1/3 án inkább télre emlékeztettetõ momentumok lehetnek. Kedden szerdán a nyugati megyékben lehet hóhelyzet rendesen, én fõleg szerdára rendkívüli hószünetet sem zárnék ki.
Nagy kérdés mennyire lesz zárt a felhõ takaró. Mert ha átsejlik a nap abban a pillanatban indulhat az olvadás. Télen hasonló helyzetekben elõfordul, hogy havazik de látni a napkorongot valamelyest. Attól még szépen gyarapszik a hóréteg de ilyenkor nem tudom.
Talajhõ: Bizony számít. Alulról olvadó hó volt legutóbb is Debrecenben. Én se hittem volna ha nem látom a két szememmel, hogy eszi a havat alulról. Talán a most következõ napokban ez nem nagyon fog érvényesülni mert hideg van kint.
#2189
Elõtte a fagyos szél megalapozta a nagy mértékû megmaradást. Úgy tûnik a jövõ hét elején is lehet ilyen szerencsénk.
#2188
Ide a 32 cm-es hó, a +7 fokos talajra érkezett, és az erõs havazás valamint a 0 fok ellenére is megmaradt. Lehet a helyszín is számítnyelvnyujtas
#2187
Pedig igenis számít! kacsint Ha nem is eget rengetõ mértékben, de a talajhõ befolyásolja a megmaradást. Remek példa erre a tegnap, amikor fél napon keresztül 0 fokban idõnként erõs havazás volt. A (meleg) talajon (fû) csak vékony (max. 1 cm) latyak képzõdött, ugyanakkor az enyhén negatív Td miatt, a sokkal jobban lehûlõ autókon, 5-6 cm-es hóréteg alakult ki (ugyanott). havazas A havazás után a talajról azonnal elolvadt a hó, az autókról csak jóval késõbb. Tehát a langyos talaj igencsak zabálja a havat!

--------------------------------------------------------------------

UI: ezzel nem azt mondom, hogy mondjuk 15 fokok után, egy kellõen erõs lehûlést követõen, nem tudna hóréteg kialakulni, csupán az lenne, mint nem is olyan rég nálam: -2 fokban elolvadt az összes hó (de mindenhol, még a városon kívül is). nyelvnyujtas
#2186
Nem tudom mikor felejtitek már el ezt a talajhõ bullshitet. Idõrõl-idõre felüti a fejét, és szintúgy rá is cáfol az idõjárás, de ha a várható hómennyiség körül megy a polémia, akkor muszáj valakinek ezt bedobnia.
Persze ha te a járdán, vagy úttesten méred a hóvastagságot, akkor oké, de egyébként a talajhõ relevanciája ilyen esetekben elenyészõ.
#2185
Még van egy tényezõ, ha szabad megjegyeznem,ez pedig a talajhõ.
Ugyanis most jóval hidegebb lehet a talaj mint a múltheti ítélet idõnél.Sõt,könnyen lehet hogy fagyos talajra érkezik a hó,ellentétben a múltkorival,amikor meleg talajra és vízre esett.A másik a jóval gyengébb légmozgás....Így aztán ha marad a modellek által várt 20 mm körüli csapadék hóban ide Dny-ra,az könnyen jelenthet ,ha nem is dupláját de 25-30 cm-t is.Persze ha felezés lesz,akkor reális a 10-15 cm... nevet
#2184
Igen, ez egy visszafogott várakozás a modellekhez képest, lehet vele bukni. A nagy területen 15 cm feletti (bármely reggeli méréskor) már nagy bukás lenne. NO, de mikor bukjak hatalmasat egy hótippel, ha nem március végén kacsint
#2183
DNY-i országrészben ennyit gondolsz maximumnak(10-12 cm)? Modelleket nézegetve talán a duplája is eshet.
#2182
Ott van még a március vége!?

Rudolfking klasszikusát kicsit átalakítva, a finálé után jön a ráadás, már csak egy kérdés maradt: minden, aminek kezdete van vége, is van egyszer? vidám

Vasárnaptól a jövõ hét közepéig szép kis téli makrokép alakul; anticiklon a medencétõl északra, délre pedig hol közelebb, hol távolabb elvonuló ciklonok, középen összeáramlással, elegendõ nedvességgel megspékelve. Ez a helyzet a keleties áramlással a tapasztalatok szerint a ny-i, dny-i területeket részesíti elõnyben, miközben k-en a bukószél, fõnös hatása is érvényesülhet. A Mi kell a hóhoz? kérdésre adott válasz mind a 3 összetevõje meg lesz. Többször várható havazás (jellemzõen gyenge közepes intenzitással), amit fõként keleten, esetleg középen havas esõ, esõ, fagyott esõ, netán ónos esõ is színezhet, szitálás és hó is lehet. Érdekes csata lesz ez, mert tipikusan kontinentális (jó fajta lábas, talpas) hideg levegõ érkezik fölénk és ez küzd majd a március végi napsütéssel. Ez a típusú áramlás jobban szereti a stabilabb, de határozott alapszelet és kevésbé lökéses, de hófúvást, helyenként elõidézhet majd. Kíváncsi vagyok, h a jellemzõen réteges felhõt (Ns, As, St) ilyen esetben hol és mennyi idõre tudja, tudja-e majd gomolyossá (Cu, Sc) változtatni a bejövõ sugárzás. A hótippem a következõ 200-250 m alatti részekre 25 és 29 reggeleire: Link (Természetesen az biztos, h nem így lesz, a tág intervallumok most is, mind a területi, mind a helyzetben lévõ bizonytalanságot jelölik )

A dombokon, hegyeken ennél jócskán több is hullhat. Továbbra is úgy saccolom, h az ország nagy részén (nem mindenütt) nappal (08-18 óra között) nehezen vagy csak alig lesz gyarapodás a hóban, közepes intenzitás esetén inkább a szinten tartás lehet a jellemzõ a besugárzás miatt. Az intenzívebb szakaszokban, -2 fok körüli részeken létrejöhet az ami meglehetõsen ritka, számomra (életemben) szinte példátlan, az, h gyarapodjon a hó pl. 10-15 óra között március végén síkvidéken. A legjellemzõebb sztem az ország nagy részén a következõ lehet, éjjel (08-1laza gyarapodás, fehéredés, nappal olvadás, foltosodás, ill. feketedés. Ami a nagyvadakat illeti, a napi min. rekord(ok) 24-én még -15 körül, majd -10, -11 körül alakul(nak). A sok felhõ és legalább lengedezõ szél a megdöntésük ellen szól, viszont az átmeneti kiderülés és szélcsendesebb részek együttállása miatt nem zárom ki, hogy pár rekordot behúzzunk. Én így látom, de az utolsó szó az idõjárásé lesz. hideg havazas

#2181
Az ittenii 5 napos elõrejelzés egész kedvemre való, ehhez képest:
Link
Innen vettem:
Link
#2180
Sõt! Link
#2179
Délutánra egy-két izolált Cb-t várok a térségembe. A Bakony orografikus emelése ismét jól fog jönni. Keszthelyi TEMP: Link Még csak március van, de ezt is meg kell becsülni. laza
#2178
Az erõsen negatív harmatpont profil lehetõvé tette a pozitív réteg lehûtését már közepes intenzitású csapadékkal is, hát még erõs intenzitással... (kezdõdõ gyenge intenzitásnál még nem volt elég a hûtés mértéke)

Ez így a melegadvekció ellen dolgozik, gyakorlatilag "blokkolja" annak hatását. Ugyanez játszódott le nálam Offenbachban vasárnap, amikor egész kora délutánig ellenállt a csapadékhûtés a melegadvekciónak. Tankönyvi példa, 00 UTC-rõl 06 UTC-re: Link (kurzorral ide-oda mozgatható)
#2177
Sõt! Még a Budai-hegység és a Pilis jelentõs részén is a havazás a jellemzõ.
#2176
(Egyelõre bukó lett, nemhogy nem vált se esõbe, se semmi másba, de átmeneti gyenge olvadás után most már jó ideje megmarad a hó, és a centit közelítjük. Ha így folytatja, a holnap reggeli visszaváltás is veszélybe kerülhet, legalábbis ha odaváltás sem lesz, akkor nehezen beszélhetünk visszaváltásról.
Bár kora délután nagyon rövid ideig, igen gyenge intenzitás mellett átmeneti havas esõ azért volt, de tíz percig sem tartott.
Valószínûleg a magasban is hidegebb maradt a levegõ a vártnál.)
#2175
A mostani WRF futások alapján könnyen lehet, hogy az Északi-középhegység térségében (annak is inkább a nyugati részén) a hajnali átmeneti csapadékszünet (vagy gyengébb intenzitású szakasz) után kora reggel átmenetileg sík vidéken is visszaváltsunk havazásba. Esztergom: Link Link , Budapest: Link Link , Gyöngyös már nem egyértelmû, oda már erõs intenzitás kellene: Link Link .
A 96 órás WRF picit melegebb mindenhova, kb. 1-2°C-kal, 0°C köré adja a Tmin-eket.

(Mindemellett a most érkezõ csapadékzónából szinte biztosan havaznia kellene az elején, amit átmeneti fagyott, ónos esõ, majd rövid idõn belül tartós esõ követne még kora délután, s onnantól jelentõs csapadék várható, de sem hó, sem jég megmaradására nem számítok 1-2 óránál hosszabban.)
#2174
Egyelõre a modellfutások nem támogatják a tavaszi idõ érkezését. Kb 1.5 fokon múlhat, hogy a holnap- holnaputánra virradó éjszakai csapadék miatt kedd reggele ne 40 centi hóra ébredjünk és ne legyen újra piros riasztás az ország bizonyos részein (épp a kritikus ÉK-en), ami relatíve jelentõs, de mediciklon tekintetében egy 50 km el délebb pálya, egy kicsit gyengébb ciklonközép, stb, így is esélyes több helyen a beragadó hideg és tartós ónosesõ kedd reggelig. utána pedig az ECM futása egy újabb, akár mostanhoz hasonló szeánsszal riogat, de amúgy a GFS en is ritka madár T850 en a 0 fok feletti hõmérséklet, jó eséllyel többször -5 fok alá is kerülhetünk és csapadék is lesz a következõ héten... 25 -e elõtt nem jövünk ki ebbõl, de ne legyen igazuk.
#2173
Ha már egyszer ilyen téliesen alakul ez a március közepe, és elkerülni úgy sem fogjuk, akkor viszont remélem, hogy az idõjárás még utoljára kihozza magából a maximumot ebben a 2-3 napban, aztán utána úgyis itt a tavasz pikk-pakk. nevet

Szóval, a szubjektív várakozásaim Kecskemét külterületre, kicsit statisztikai szemszögbõl nézve, avagy maximálisan elégedett lennék ennek a téli helyzetnek a teljesítményével, ha a március 14-18-i 5 napos intervallumban az alábbiak bekövetkeznének:

- 2 havas nap (ez ma-holnap 100%, hogy meglesz),
- legalább 3 hótakarós nap (péntek-vasárnap; ha még a hétfõ is az lenne, az már slusszpoén),
- legalább egy napon 11 cm-t elérõ hóvastagság (ugyanis a szezonrekord 10 cm eddig...),
- 4 fagyos nap (ez jó eséllyel meglehet péntek-hétfõ között),
- 1 téli nap (a péntek meglehet, bár könnyen elõfordulhat, hogy éppen kicsúszunk majd belõle pár tizeddel; a szombat ugyanakkor már minden bizonnyal fagypont fölött lesz),
- 2 zord nap (ez elég necces, de a megfelelõ körülmények kialakulása esetén szombat és vasárnap is az lehet),
- valamelyik napon a fenti kettõ közül legalább -10,7 °C-os minimum-hõmérséklet (ugyanis a szezonrekord -10,6 °C eddig...).

Ha mindez bekövetkezne, akkor elmondhatnánk, hogy a 2012-13-as télen a szezonrekord mind hótakaró-vastagság, mind minimum-hõmérséklet szempontjából március közepén állt be, ami így együtt egészen különleges ritkaságnak számítana. nevet
#2172
Az elsõ vázlat mentésekor rögzíti a dátumot, de nem egyhuzamban írtam meg, hanem többszöri mentés és bõvítés után. Több részletben készült a cikk, az elsõ mentés dátuma ez, akkor fogtam neki.
#2171
Ilyen erõs ciklon áramlásán, pontosabban annak irányán már alig tudnak módosítani még a Kárpátok is, esetleg fékezhetik a szelet. Azonban gyakorlatilag minden helyzetben képes a legkisebb hegy is hullámokat generálni 6-8km magasan is, ezért (szinte) teljesen mindegy, milyen magasan van a csapadékképzõdés, a hegyek luv-oldalán mindenképpen nagyobb csapadékra lehet számítani. Ha a nagyobb felbontású modelleket alaposan végignézted az elmúlt napokban: az Appeninek, a Dinári-hg délnyugati és a Déli-Kárpátok déli lejtõinek csapadéktöbblete kiválóan megfigyelhetõ volt.
#2170
Havas lesz a kokárdánk?

Idõjárás-változás - Publikálva: 2013-03-10 12:45
#2169
Lehet, hogy egy amatõr dolgot vetek most fel, de most elkezdtem morfondírozni valamin. laza
A ciklon agresszív kimélyülése még csak ezután történik ugyebár. Az elõrejelzések szerint valahol az olasz csizma közepén indul a móka, aztán a tengeren átkel és valahol Albánia és Montenegro környékén érkezik a ciklonközpont Balkánra. Átvonul Szerbián, majd 985 hPa alatti légnyomással kenõdik neki a Déli-Kárpátoknak és az erdélyi hegyeknek...
A csapiképzõdés milyen magasságban zajlik majd elõreláthatólag?
Ritkán süllyed ilyen alacsonyra a légnyomás, kíváncsi vagyok, módosítanak-e valamit a hegyek az áramláson/haladási irányon/csapadékeloszlásokon...
#2168
Kicsit eldugva de ott van:
"Természetesen a valószínûsített hófúvás miatt sok helyen a hó nehezen vagy csak alig lesz mérhetõ"

A hótipp térképet egyébként pont az általad említett sáv bizonytalansága/tolódása miatt csináltam úgy ahogy csináltam, természetesen ahogy közeldünk az idõponthoz akár 6-8 óránként lehetne újabb és újabb térképeket rajzolni.

Ha már írok akkor belinkelem a szélmax tippet az esetleges déli part jégbevonattal: Link érdekes helyzet lesz.

A tavaszi hideg konvektív légkörre oly jellemzõ jég/hódara/graupel/tápiókahó záporokat ill. ziviket már nem is említem, a tuba / nem mezos tornádóesélyek pedig már tényleg a nonplussz ultra- kapkodjuk a fejünket kategória. (ld. pl. "sc.hu"-s beharangozó: Link )
Rövidebben: a légkör szinte mindent felvonultat ezekben a napokban ami belefér zivatar [esõ] hideg havazas
#2167
Amit még kihagytál az az hogy csütörtök estétõl komoly hófúvás is várható. Nos ha esik péntek reggelre vagy 10-15 cm friss porhó (amire megvan az esély -2-3 fokban egész éjszakai havazásban), ez néhol akár 30-40 cm-es hótorlaszokat is emelhet majd.

Jómagam egyébként a Baja-Kecskemét-Tiszaújváros sávra tenném a legvasgagabb hótakarót péntek 10 óráig. Ennek okai:
1. A front okklóziója itt "akad meg" tartós nagy mennyiségû csapadék, várhatóan péntek délutánig kitart majd a csapadék, így ott hamarabb el is áll majd.
2. A sávtól nyugatra kevesebb csapadék várható, péntek hajnaltól pedig folyamatosan tolódik a súlypont kelet felé.
2. Kelet felé hiába lesz több csapadék, a halmazállapot váltás akár elhúzódhat péntek hajnalra is, azaz több jön le az esõbõl
#2166
Nemzeti Télünnep avagy most szól majd a finálé!

Az idei szezon október végén kezdõdött nyugaton, és úgy tûnik, h keleten fejezõdik be...(persze még áprilisban is lehetnek télies periódusok, de csaknem országos kemény téli idõ valószínû, h a hétvégét követõen már csak novembertõl tér vissza)


Már elég valószínûnek tûnik (persze közel sem 100%), h ez a mediterrán ciklon most keletebbre halad el, mint az elõzõ társai, így most inkább közép és kelet kaphat számottevõ havat, persze, h mennyit az most is bizonytalan.

Lld. tipp:

beillesztett kép




(Elnézést a bugyuta grafikáért! A kép linkje: Link )
A feltüntetett intervallumok a területi szórás mellett a helyzet bizonytalanságát is jelölik. (pl. 2/ 5 és 15/ 20 cm-es tippnél ha a valóság 1 és 7 cm lesz az a terület túlnyomó részén jónak számít, de pl. egy 0 és lepel, 1 cm vagy egy 15 és 35 cm már bukás kategória)
Természetesen a valószínûsített hófúvás miatt sok helyen a hó nehezen vagy csak alig lesz mérhetõ ill. a szokásos bizonytalanság és a még bejátszó meleg talaj miatt egy biztos, az, h nem így lesz. nevet

Ami még számomra érdekes az a vadászat a nagyvadakra:

15-én a max minimuma -10 fok, 16-án -10,1 (talán Kékes tartja mindkettõt) de ezek nem valószínû, h megdõlnek, bár Nagy-Hideg-hegy és Kab-hegy bizonytalan ill. itt a 18-18 UTC közötti idõszak is bezavarhat, mikor tör be a hideg stb

16-án a napi min rekord -13.0 1932 Baja (tippem: -11.7 és -14.2 között ), míg Budapest -9.7 1889 Budapest felsõ (tippem: -7.0 és -9.9) (ez utóbbi egy "matuzsálem", de a szél miatt ez nem sanszos, elõbbi viszont akár meg is dõlhet, ott ahol már szélvédett, derültebb és hótakaró van)

17-én a -15.4-es 1964 -bõl jövõ (még nem dombi fekvésû helyen volt az állomás) miskolci érték kerül ostrom alá (tippem: -15.1 és -19.1 között), erre is jó sansz van. Budapest ekkor a-6.5-tel áll, szintén 64-bõl és ezt Lõrinc tartja (tipp: -8.4 és -10.6).


Van még itt egy számomra különösen érdekes dolog ez pedig a szezonminimum (-18.1, Nyírlugos dec. 10-rõl) kis eséllyel akár ez is megdõlhet.
Összefoglalva vasárnap nagyon valószínûnek tûnik a napi min rekord, és arra is van pici esély, h a 2012-13-as szezon legalacsonyabb hõmérõjét néhány nappal a csillagászati tavasz kezdete elõtt mérjük… havazas hideg

#2165
Konkrétan 11-én este készültem el vele. Miért?
#2164
Ezt most írtad vagy 10-én ? Ügyi vagy grat. érte .
#2163
Jókora hólepelre... laza
#2162
Én is gratulálok,igényes munka! kacsint


Egyre inkább úgy néz ki,hogy a ciklon kp.haladási útvonala nagyjából a Pescara-Beograd-Kolozsvár-Kijev vonal mentén lesz és útja során egyre mélyül majd ,Ukrajna felett akár 980 hPa-ig.A Dunántúl jó részén már csütörtökön is hátoldalon lesznek,míg a keleti határszélen csak péntek reggeltõl.
Ennek megfelelõen,én a Dunántúl középsõ részén ill.az Északerdõ térségében számítok a legtöbb megmaradó hóra,míg a Tiszántúlon lehet,hogy csak hólepelre futja majd.
#2161
Ez nagyon jó lett, gratulálok! Közérthetõ, igényes, szóval szuper!
#2160
Havas lesz a kokárdánk?
Link
#2159
Az Északerdõ területén az ELTE-s WRF nem igazán támogatja a zivatar lehetõségét. Záporokat is inkább a Mátrában, és attól keletre tudok elképzelni.
Viszont az OMSZ-os villámtérkép Esztergomnál bejelzett 7:30 és 7:45UTC-kor is (valamivel északabbra, mint ahol a radar szerint a záporok vonultak, de talán van ennyire pontatlan a rendszer). Itt nem lehetett hallani.
A déli határ mentén most elég nagy valószínûséget adok egy-egy zivatarnak, fõleg Bácska környékén.
#2158
A mai napon elõfordulhatnak zivatarok:

- a kora esti órákig déli határunk mentén helyenként;

- éjszaka az Alföld középsõ részén és a Tiszántúlon néhol;

- emellett ha a GFS által vázolt értékek megvalósulnak, akkor egy-két helyen az Északerdõ területén is bedörrenhet az esti idõszakban.

A zivatar legyen velünk! zivatar
#2157
A tél nem ér véget!
Péntektõl hideg fagyos nappalok.
Üdvözlet!Lengyelország már RÖVIDESEN beHARAPTA A FAGYOS LEVEGÕT?

A térképeket szemezgetve nem csak egy öblítést valószínûsítenek ,stabilabb léköri helyzet tartóssá váló hideg áramlási .-Jújj..,mi lesz ha havazas hóvihar alakul ki,téli évszakot megszégynítve?-megtámogatva enyhe DNy-ról enyhe nedves légtömeggel ? -
Volt már rá példa március utolsó napjaiban is,bár akkor nem voltak ennyire megalázóan alacsonyabb az átlagoshoz képest SakandInáv mínuszok.-nos ebbõl érkezik egy kis kóstoló?
#2156
20 fok után szezonzáró téli finálé?

A naptári téli záráson (ld. febr 22-24) ugyan túlvagyunk (hisz már március van), de a naptártól független téli nagy szezonzáró úgy tûnik, h március közepén kerülhet megrendezésre. Ez az idõpont gyakorlatilag az egyik utolsó idõszak amikor még igencsak extrém helyzetben napközben (10 és 16 óra között) sem kizárt síkvidéki hógyarapodás. Éjjel természetsen akár még áprilisban, netán május elején is összejöhet, persze egyre kisebb eséllyel.

Rendkívül korai még a centizgetés, hisz bár esélyes, de egyáltalán nem biztos, h érdemi megmaradó hó is lesz 200-250 m alatt, de az biztosnak tûnik, h a betörõ hideg levegõ olyan tulajdonságokkal bírhat, amely megfelelõ intenzitás esetén akár a bizonyos 10-16 óra közötti idõszakban is megmaradó havat produkálhat, a 18 és 08 közötti idõszakban pedig nincs kérdés. (erre szoktam mondani, h márciusban áprilisban éjjel még lehet tél) hideg
A helyzet rendkívüliségét mutatja, h a napi rekordokat is érdemes nézegetni 15-18 között, mind a minimum (-13, -16), mind a max minimuma (~-10 ez gondolom hegyi érték ) szempontjából, pedig ezek nagyon kemény rekordok, de pici eséllyel akár megközelíthetõk, nyilván nem az a valószínû, h ezek megdõlnek.

Természetesen most még bõven benne van a csapi zöme után betörõ száraz hideg verzió, érdemi hó nélkül, ill. az is, h a létrejövõ ciklon elég gyorsan berántja a hideget és még a csapadék 20-40%-a hóban jöhet le lenn is, nem beszélve a visszahajló okklúzióról...egyelõre a helyzet érdekesnek tûnik...
A viharos (akár >80 km/h) szelet nem is említettem, pedig az is nagyon ütõs lehet egy ilyen elyzetben egyik nap 10-18 fok, majd pár óra múlva akár fagypont közeli értékek...ilyen típusú betörést ahogy többen említik általában zivatar kíséri....ami a végén akár erõs hózáporba torkolhat. havazas
#2155
Enyhülésre hangolva, avagy csípjük-e a 20-at?

Ha jól emlékszem(nem biztos, h igen), akkor az eddigi (2013-as) legmagasabb mért hõmérséklet nem érte el a 17 fokot, 16 már többször is volt, legutóbb talán 26-án.

Szerdától kezdõdõen jó pár napig van esély rá, h a 17-20 fok közötti csúcsot is elérjük helyenként (h.á-on) felhõzettõl, csapitól függõen. Természetesen ez lesz az SZR. Most ezt tippelem 6-tól 10-ig:
>17.0 fok 90-95%
>18.0 fok 70-80%
>19.0 fok 60-70%
>20.0 fok 50-60%
>21.0 fok 30-40%

szerk.: kicsit változtattam 18:38-kor, betéve a 21-est is nevet
#2154
Furcsa egy tél ez az biztos, nem tudtunk keletrõl kapni egy épkézláb hidegbetörést, persze az állandósult frontok, ciklonok...
Most viszont meglepõ, hogy míg délkeletre szivárog az enyhe levegõ és esõ esik, addig itt dõl be a hideg (valahonnan ?) és a tél legkeményebb havazása van. Na nem annyira az intenzitás miatt (ilyen tucatnyiszor volt a télen ), hanem a T miatt. Még kora délelõtt is tudott csökkenni, most -4, de volt -4,4 is egy órája, míg van ahol nyugaton -5-öt mérnek és a mérsékelt lökések itt belterületen is enyhén hordják a havat. Az eddigi medik nem ilyen hideggel és hófúvással kezdték, azok akkor indultak, amikor a hó java (jó tapadós elõször) már leesett.
#2153
Messzirõl jönnek viszonylag a medik, s ráadásul elég erõsek. Így elõször elõoldalukon észak felé felszippantottak egy kis afrikai meleget, ami pont az északkeleti hidegmag hiánya miatt könnyen feljut a Kelet-európai-síkság délnyugati vidékeire. Onnan így, ha a ciklon egy kicsit is belassul fölöttünk, annak északi oldalán a keleti áramlás visszaforgatja a ciklon északi, sõt, északnyugati részeire is.
A fõ ok igazából az, hogy a hosszan elnyúló AC túlságosan északra van tõlünk, így a hideg a Német-Lengyel-síkságon, majd a Sváb-Bajor-medencén keresztül Franciaországba jut. (És azt is megemlítem, hogy ez a hideg Barents-tengeri eredetû, ha jól néztem, tehát nem a síkságról származik.)
#2152
Nekem nem jönnek be a hótippjeim ( a múltkori nagy pápai havazást sem vállaltam be az elõrejelzési versenybe a korábbi fiaskók miatt talán...), én mindig többet várok egy kicsit a ténylegesnél. Nekem reálisnak tûnik a térkép, csak szakmailag a mostani helyzettel az a bajom, hogy a skandi AC és medi közti keleties áramlás miért ilyen meleg? Máskor tél végére már van keleten annyi hideg, hogy nem esõ hanem hó esik ilyen szituból. Most meg Ukrajna felõl forróság jön és megeszi a kezdeti havat... zavarban

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 00:36:19

Ercsi

-0.1 °C

27000

RH: 81 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.