2024. november 24., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#136075
Akkor tényleg szép szám, végre megmozdult a metnet társadalom vidám
#136074
Várjuk az összegzést,nem kell sietni,az akt. tél is késik, mint a tavasz is. nevet
#136073
Magyarországon nem valószínû.
#136072
Talán 5-en vannak benne akik név nélkül szavaztak, õk is lehetnek MetNetesek persze.
#136071
Gondolom, a GFS legújabb verzióját nézted, az tényleg mutat fejlett ciklont a kontinens délnyugati partjainál.
Azonban végkövetkeztetéseddel nem tudok egyetérteni. Elõször is, a modell alapján 10-11 nap múlva felálló szinoptikai képet nem érdemes nagyon kivesézni, és felmutatni annak minden lehetséges kihatását. Mégpedig azért nem, mert addig ötször fog változni a mutatott kép, s nagyon valószínû, hogy most látható formájában nem fog ez megvalósulni. szomoru
De jó -tegyük fel, pontosan ilyen lesz a cirkulációs kép a hónap végén. A Pireneusi-félsziget környéki erõs ciklon valóban adhatna bõdületes elõoldali melegáramlást nálunk, ha például fejlett délkelet-európai anticiklonnak "dörgölõzne" neki. A térképen azonban nem ez a helyzet. Izland és a Brit-szigetek térségében ugyanis magas a nyomás, ettõl keletre, a skandináv térségben pedig alacsony. E két légköri képzõdmény közös áramlási rendszerében é-ény-ról hideg, sarkvidéki légtömegeket indít felénk. Mi ez utóbbinak, ill. a "portugál" ciklon délies áramlásának az ütközõzónájában helyezkedünk el -korántsem biztos tehát a rendkívüli enyheség. Olyannyira nem, hogy a modell szerint dec. 2.-ra a hátoldali hideg kerekedne felül, jól bejönne 850 hepán a 0 fokos izoterma az országa, és megközelítene a -5-ös.
Ennek ellenére nekem, mint télvárónak nem a "szivem csücske" a mutatott felállás. Nagyon-nagyon bizonytalan ennek alapján a fagy és a hó.
Mondhatnám én is azt, hogy a délnyugati ciklon majd kelet felé helyezõdik, az északnyugati peremén ránk rántja a kontinentális hideget, s lesz itt olyan mediciklonos hóesés, hófúvás, mint pl. 1980 november utolsó napján. hideg havazas
Nem mondok ilyeneket, mert ezzel becsapnám magamat, és esetleg másokat is.
Az rendben van, hogy valaki szereti a meleg és az enyhe idõt. Meg az is rendben van, ha másvalaki odavan a hidegért, a hóért. Ami nincs rendben, ha mindenrõl "az jut eszébe", mint a Mórickának. Ha minden makroszinoptikai helyzetben a saját favoritjának elõzményét látja.
Tapasztalatból tudom, milyen nehéz ellene mondani az ilyen késztetésnek. De fogcsikorgatva mégis ellent kell mondanunk, az igazság kedvéért. nevet
Ha nem így teszel, és látatlanban meg lehet mondani, mit tartalmaz az írásod (mert mindig ugyanaz a nóta van benne), azért sem haragszom meg. Csak "helybõl" nem foglak olvasni.
#136070
"radikális átrendezõdés nem nagyon várható"
Link
Atlanti térségben azért jelentõs változás történhet a nyomás eloszlásban...
#136069
Ez a 120 mind metnetes? Mert akkor tényleg szép nagy szám, talán még soha nem vettek rész ennyien egy játékban.
#136068
Gyönyörû napsütéses õsz van ma is ,mennyivel szebb ez ,mintha az elõrejelzett ködös,szürke idõ jellemezte volna a hétvége idõjárását !
Bejött a szerbek elõréje,õk nem vártak ködöt a Vajdaság térségére.
#136067
Igen, igazából ahogy 1 hete írtam ez a hõcsökkenés novemberben természetes és ez várható is volt (a köd nem annyira makacs ahogy az várható volt, hiszen most is süt a nap), leginkább a csapadék az ami megjelenhet, de ezzel is lehetett számolni egy hete, természetesen fõleg nyugaton lehet több keleten kevesebb. Hogy ez mennyire váltás nem tudom, de a hõcsökkenés nagyon folyamatosan néz ki nemcsak a fáklyán hanem idelenn is:
Link

Vagy tegnap is írtam róla.
Link


Az ecm operatív egyébként az idõszak végén jóval átlag alatt szór:
Link
Azért a legvalószínûbb még mindig olyan 0:+3 fokos 850.-es T, radikális átrendezõdés nem nagyon várható. Az hogy a csapadékban megjelenik a vegyes halmazállapot is, lassan már természetesnek kell hogy legyen.
#136066
Ha még valaki késztetést érez, hogy nyilatkozik az elõttünk álló télrõl, itt megteheti.
Nem az elvárásokra vagyok kíváncsi, hanem, hogy ki mit gondol.
Nagyon szép számú (120) kérdõív futott be eddig.
Link

Igazából készen vagyok az összegzéssel,persze folyamatosan frissül, délután láthatjátok az eredményt.
Igazából érdekes, hogy a hõmérsékleti és a csapadék anomália kérdésnél is vannak nagyon szoros eredmények eddig.
#136065
Figyu csak találják! laza Úgy is lesz tél! hideg havazas Nyugalomnyelvnyujtas Lehetõségnek meg semmit sem lehet elhanyagolni.Amit írt az is benne lehet...Amikor olyan hozzászólást látsz ami esetleg zavar akkor ne foglalkozz velenevet
#136064
Ha olvasnád a fórumot minden 4.-5. hozzászólás az õsz szépségeirõl szól, sok sok fényképet töltöttek már fel. "Nagyon szép õszi idõ van"...stb hozzászólás van.
Hozzászólásod/megjegyzésed így nem felel meg a valóságnak!
#136063
Tudtam, hogy amit Wetsom linkelt be, abba is a meleget fogják néhányan megtalálni..
Miért nem lehet azt az évszakot szeretni ami van?
#136062
ECM kezd alakulni ahogy mondod! laza nevet Érik a váltás??
#136061
Alakulgathat, de ha az anticiklon túlságosan északra húzódik, Izlandra, akkor a hideg levegõ ciklonokat generálhat a portugál partoknál, amelyek akkora melegadvekciót indítanának be mint 2009 decemberében.
#136060
a jelenlegi budapesti fáklyán csak néhány tag megy -5 fok alá, a többség inkább 0 és+5 között van.
#136059
Link

késõõsz = késõ õsz
#136058
A GEM sem rossz Link
#136057
Alakulnak a dolgok, ECMWF ENS:
Link
Fõfutás:
Link
#136056
Két-három hete tart már a nyugodt,- kivéve azt az esõs ciklonnapot- õszies idõ, igaz pára van bõven, de ebben a hónapban köd még nem volt nálam. Az utóbbi napok pár fokos hõingása, a fagymentes éjszakák, hajnalok ezt az idõszakot is kellemessé teszik, megszokható. A hó és fagy ráér késõbb is vidám
#136055
3 nagycseppes zápor volt eddig.
#136054
Kellemes tavaszias a reggel.8 fok van jelenleg.
Reggel nagycseppes zápor volt.
#136053
Tavaly ilyenkor azért már egész télies idõ volt,fagyos hideg párnával,zúzmarával.
#136052
Valahol ott van egy autó... nevet
Link
#136051
Közben mi is kezdünk ködölni, egyre sûrûbb köd ereszkedik a tájra. nevet
#136050
Köszi szépen!
---------
Szóba került lehetséges makrováltás a közeljövõben. Azt néztem a T850-fáklyán, hogy az elsõ határozottabb hullámok merrefelé indulnak el. Az ország nyugati részén a legtöbb tag elõször fölfelé mozdul. Tõlünk északnyugatra, a cseheknél mindegyik lefelé (sõt, ott talán már konkrét idõjárást is lehetne mondani, de azt most hagyjuk). Ugyanez a helyzet Lengyelországban. Utóbbiak 22-én jelentkeznek, nálunk a felfelé mozdulás 23-án. Kelet-Mo-n ésa Kárpátalján vegyesen lefelé és fölfelé is mozdulnak tagok, de kelet, északkelet felé továbbhaladva a lefelé induló tagok kerülnek "túlsúlyba" (bár ott már sok tag mozdulatlan marad).
Amellett, hogy a késõbbi idõkben a fáklya lefelé szór, a sok tag inkább hullámvasutazni kezd.
Ez mind valahogy azt sugallta, hogy észak, esetleg északnyugat felõl némileg hûvösebb levegõ súrolhatja, de nem eláraszthatja a térséget.
Aztán jött a pofáraesés nevet , a térképek ugyanis mást mondanak. 24-25-ére a térképek szerint tõlünk keletre kerül az az anticiklon, ami eddig itt volt/most itt van. Eszerint azonban a délies áramlásba kerülünk bele, ami 850-en melegedést okozna (gondolom, csak mert ott melegebb van most 850-en, mint itt). Ez számomra a Kárpátaljai lefelé billenõ fáklyatagokkal ellentmondani látszik. Nyugaton azonban a ciklonális hatások erõsödhetnek. Ezt a csehekre vonatkozó fáklyák kezdõdõ hullámzása megerõsíti.

Ahogy észrevettem, a kulcs a viharciklon viselkedésében lesz, amely 24-25-e körül már Európa nagyobb - elsõsorban nyugati, északnyugati - területeire bõven hatással lesz. Annak a letisztulását kell szerintem megvárni, hogy a ciklon által szállított léghullámok "hogyan érkeznek meg." Amint ezt meg tudjuk mondani, valószínûleg annak hatásaira is fogunk már tudni körvonalazni a késõbbiekben (adott esetben akár Mikulásig).
#136049
Nekem már 3 napja, minden reggel bent van.
Köd nincs, viszont erõs párásság igen.
#136048
Záporok vannak.
#136047
A Budapesti fáklya igen szép csapadék terén.Link Mondjuk ez rám nem tartozik,de az enyém még nem jött ki! vidám
#136046
Jó fél órája újabb, a hajnalinál jóval erõsebb, és hosszabb csapadékhullás (szerintem ezúttal is zápor) volt, és összejött az 1mm is.
Az utóbbi napokban elõrejelzett idõjáráshoz képest szinte extázis, ami ma hajnalban van nevet .
#136045
"de a lényeg az, hogy a közösségnek kutya kötelessége kijavítani valakit, ha az akarva/akaratlanul valótlant állít."

Ez tökéletesen így van!
Én annak idején végigküzdöttem éveket(!) itt a fórumokon, és valóban évek kellettek, hogy be tudjam bizonyítani a mérõállomásos, kisugárzási inverziós, domb-völgy klímás témámat, és hiába írtam megdönthetetlen bizonyítékot adatokkal, képekkel, mindennel alátámasztva, arra is jöttek olyan (ál)cáfolatok, hogy a hajamat téptem.
Úgy, hogy közben 10 perc alatt be lehet bizonyítani, mert annyira egyszerû!
Ahhoz, hogy be tudj bizonyítani valamit, ami szokatlan és nehezen elhihetõ, ahhoz fogadóközönség is kell!
Ebben az esetben ez utóbbi nem állt a helyzet magaslatán!
Sõt, állítom, még ma is van, aki azóta sem érti, tudja, vagy hiszi el!
Ilyen közösségben, társadalmi, szocializációs környezetben bizonyíts te be valamit!
#136044
Záporok vannak, 0,5 mm esett.
#136043
Nem hiszem, hogy sokan el fogjátok hinni, de itt hajnali kettõkor zápor volt. Errõl azért szeretném kikérni pár hozzáértõ véleményét, csak hogy biztos legyek. A radaron az adott idõben ugyanis nem látszik semmi.

Egy ismerõs hívta fel a figyelmem a kocsmában (1:40-1:50 körül), hogy kint hirtelen elkezdett esni az esõ. Pár perc múlva elindultunk haza, akkor elég intenzíven esett. Cseppméret alapján az erõs szitálást kizártam. Nem sokkal késõbb hirtelen el is állt, majd a fényszennyben gomolyos szerkezetû felhõzetet láttam, és a felhõ-részek között a csillagok is elõbukkantak (tehát nem nagyon volt fölötte rétegfelhõ).
A radaron azóta is látszanak csapadéktömbök, melyek inkább záporosnak tûnnek.

Szóval: lehetett-e az zápor, vagy inkább esõnek kellene minõsíteni? (A szitálás a túl nagy cseppméret miatt kizárható.)
#136042
Végre nem csak a TV-ben, hanem a fórumon is látni téged. laza
#136041
Azta q..., ennyi agymosást egy napra.

Jó éjt!
#136040
A WS-em berakta a hóikont, de jó újra látni rajta ilyet még ha semmi esély sincs rá. Takt -1.4 légnyomás süllyed..
#136039
"Persze ha azt mondja, hogy július 3-án esett 10 centi hó 1974-ben, majd visszanézzük, és látjuk, hogy 30 fok volt aznap, akkor szólni kell neki, hogy nem akkor esett az a hó, hanem július 4-én" Ezen besírdogáltam hideg laza



Még két észrevétel. Ha nem bizonyítod, akkor nincs. Ilyen egyszerû, és bár ez elsõre hajmeresztõnek tûnhet, de ez az a tudományos gondolkodás, ami kiemelt minket pászáz évvel ezelõtt a "mocsokból". Az, hogy látom, meg hiszem, nem elég. A jó sejtések kellenek és szintén nagyon fontosak a tudományos megismerés céljából (lásd a matematikában ismerik is a "sejtés" fogalmát Link ), de be kell tartani a játékszabályokat. Ahogy egy volt tanárom mondta: "a fiókban lévõ tudomány, nem tudomány" Ennyi.

"Thermometer írásait tudni kell értelmezni, én is találtam már nála olyan visszaemlékezést, ami téves volt, de voltak jó múltbéli esemény leírásai, ami még mindig többet ér, ha csak a fele jó akkor is, mint aki csak bambulja a modelleket aztán várja a -20-as 85" - De ugye megengedik a kedves hívek, hogy még mielõtt megépítik a templomot, azelõtt felhívjuk a figyelmet a másik felének (de legyen csak egy eset) igen csekély valóságtartalmára? nevet





Még annyit, hogy bár a mai vita ki lett hegyezve Thermo kollégára, de a lényeg az, hogy a közösségnek kutya kötelessége kijavítani valakit, ha az akarva/akaratlanul valótlant állít. Az elméleteit pedig addig nem elfogadni és/vagy kritikával illetni, ameddig az nem nyer bizonyítást. Természetesen itt azért nem az utolsõ részletre terjedõ bizonyításra gondolok, de az "emlékeim szerint 1974 és 1982 november elején is hasonló AC volt felettünk és szendvics tél lett, tehát most is az lehet" állításokat még a feltételes mód ellenére is minimum vissza kell dobni a szerzõjének egy átgondolásra nevet
#136038
Márpedig nagyon kevés ember van itt a fórumokban, aki jó megfigyelõ.
Sõt, az egész országban kevés ilyen van, márpedig az idõjárást meg kell figyelni.
A számok, az adatok, a grafikonok, a modellek semmit sem érnek megfigyelés nélkül, rendszerben látás nélkül.
Ráadásul a múltbéli idõjárás milyenségét az adatok nem mindig adják vissza, Thermometer pedig megélte ezeket.
Persze ha azt mondja, hogy július 3-án esett 10 centi hó 1974-ben, majd visszanézzük, és látjuk, hogy 30 fok volt aznap, akkor szólni kell neki, hogy nem akkor esett az a hó, hanem július 4-én laza laza
A viccet félretéve én sem tudom például adatokkal bizonyítani a ciklikus, hármas vagy akárhogyan is nevezett (talán a legjobb elnevezés az, hogy a frontok, ciklonok, idõjárási események nem káosz alapján mûködnek, hanem rendszerben, amire akár idõjárás elõrejelzést lehet alapozni) elméletemet, pedig tudom, hogy létezik.
Nem tudom bizonyítani, mert sem idõm, sem lehetõségem sincs ilyen adatok összegyûjtésére, és valószínû nem is lesz soha, ráadásul az adat vagy visszaadja vagy sem, bele lehet magyarázni, el lehet venni belõle, illetve a megélt idõjárás mindig más, mint az adatokkal alátámasztott.
Ezért nem állok neki vizsgálgatni meg bizonygatni, annak ellenére, hogy nap mint nap tapasztalom, hogy úgy van.
Elég szomorú, hogy senki sem vette észre, mint ahogy sok más meteorológiai (dombi völgyi klíma, állomások, az elõrejelzésekben az országban tapasztalható, környezõ hegyek áramlásmódosító hatásainak hiányát) összefüggést sem, amik pedig a meteorológia alapját kellene, hogy képezzék.
De kiindulva az általam vizsgált inverziológiából, nem is nagyon lehet csodálkozni rajta, mert az emberek rettenetesen rossz megfigyelõk.
Ha a részletekre kellene, hogy figyeljenek, akkor nagyzolnak, ha nagyzolni kellene, akkor elvesznek a részletekben, rossz rutint követnek, stb stb.
Thermometer írásait tudni kell értelmezni, én is találtam már nála olyan visszaemlékezést, ami téves volt, de voltak jó múltbéli esemény leírásai, ami még mindig többet ér, ha csak a fele jó akkor is, mint aki csak bambulja a modelleket aztán várja a -20-as 850-t.
#136037
Csatlakozom, számottevûen javult a GFS színvonala, mióta figyelem. Egyre biztosabbnak látszik a november 25-e után körvonalazódó fordulat, azaz a makacs kelet-európai AC végre valahára leépülni látszik, és ismét a ciklonális hatások juthatnak majd nagyobb szerephez nálunk. Az ûrtávban medtõl kezdve brit blockingon keresztül ránk telepedõ teknõig többféle forgatókönyv esélyes. Ezt támasztja alá a német DWD friss középtávúja: eszerint lassan, de biztosan haladunk a kora tél irányába. Link
Szerk.: a sípályákon nincs még egy deka hó sem, így 5 héttel az ünnepek elõtt itt az ideje, hogy legalább a hegyekben végre beköszöntsön a havazas
#136036
25-e után végig 15-20 fokot szór, és ott a csapadék. Ennél egyértelmûbb váltásra utaló jel szerintem ilyenkor nem kell.
#136035
Az lehet, de én már csak úgy vagyok ezzel, hogy aminek kezdete van, az véget is ér egyszer: Link 0:28 ja, igen lehet, h ez egy kicsit dezsavû kacsint
#136034
Makrováltás ide,makrováltás oda,de azt veszem észre hogy a GFS fáklya egyre kevésbé szór hõmérséklet tekintetében:Link

Vagyis kissé esõsebbre fordulhat az idõ,de továbbra is átlag feletti hõmérsékletekkel.

Derick! nevet
#136033
Háizzé... mitis? laza
#136032
Na mit mondtam?! laza
#136031
Összességében igen, de ennek megítélésében nagyon komoly vita van még a nagypolitika (IPCC) és egyéb kutatók között. Tény(nek látszik), hogy nem fagy vissza annyi telente, mint amennyi nyaranta elolvad - a folyamat vége pedig belátható. Hogy aztán a meleg víz miatt felszabaduló mélytengeri fagyott metán, ill. a sokkal több víz miatti nagyobb párolgás milyen irányba vezérli az üvegházat - ki tudja. A nagy árnyékolás okán akár még hidegebb is lehet. De a kisugárzás visszafogása okán melegebb is. Vékony jégre tévedtünk - szó szerint nevet
-----------
Donnie, így igaz, az utóbbi évek ezt mutatták. Meglássuk nevet
#136030
Látom a szmájlikat nem szereted értelmezni... nevet azért még próbálkozom.
A GFS sem csapong már messze annyit, mint pár éve. Ezt a váltás teljesen stabilan mutatja, fokozódó bizonyossággal, már pár napja. Olyan stabilan 21-22étõl mutatja a csapadéklehetõséget, hogy csak na. Még inkább az ECMnek voltak bizonytalankodásai, de annak sem magában a váltásban, hanem sokkal inkább a váltás után/által felálló nyomáseloszlás kinézetében.

fetcroll +1 most egyszer nevet
#136029
Még a tél közepén is történhet váratlan fordulat, hogy dõlne el bármi is november közepén. Jó példa erre az elmúlt téli szezon. Január 9-én a hiiradóban modták, hogy nem lesz már komoly tél, marad az enyhe idõ februárban is. De még január közepe után is sokan lemondtak a télrõl. Aztán a folytatást meg ismerjük... hideg hideg havazas A CFS pár nap alatt az addig pozitiv anomáliától vörösen izzó februárt mélykékre festette. Persze elõjeleket lehet figyelni, de az idõjárást ez nemigen érdekli. nevet
#136028
Like!
#136027
A JMA nem beállni szokott, csak neki tudod nincsenek csapongásai, nála nincs olyan hogy kiveszi meg beteszi. A GFS-re ez jellemzõ. Az egyik legjobb modell nem csinál ilyet.
#136026
Komoly, hogy vannak olyan emberek, akik Thermometeren köszörülik a nyelvüket.. zavarban Azon a Thermometeren, aki több mindent élt és tapasztalt az idõjárás terén, mint sok okoskodó embe, aki itt veri magát egész nap. nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 11:54:39

Szolnok

4.0 °C

18005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.