2024. november 22., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72129
Nem mondom hogy nincs igazad, de azért nem mindegy hogy szibéria kezd el jobban hűlni vagy éppen Kanada/Grönland.Persze kiforrja magá majd Szibéria is csak nem mindegy hogy decemberre vagy január végere...Ha már az ősz folyamán úgy mint tavaly Grönlandnál kezd el előbb összpontosulni a hideg az szerintem nem túl pozitív, de természetesen nem azt mondom ezzel hogy kuka lehet a tél, mert nyilván sok tényező együttes fennállása kell a történésekhez.Igazából lehetetlen bármit is megjósolni 2 héten túlnevet Csak próbálunk következtetni több kevesebb sikerrel.2012 február is egy jó példa.
#72128
Én vagy három tucatot átnéztem pár éve.  laza
Mégegyszer nem lapoznám fel a wettert. Felfogtam hogy vannak dolgok amiket nem lehet előrejelezni( modellek alapján, archívum, indexek stb)
Pl. hideg telet. De ha átlagost és csapadékost, ahhoz is kell mázli hogy + 2-3 fokos eső helyett - 1 fokon neked hó essen síkon. Ez egyszerűen lehetetlen modellek nélkül megsaccolni, ráadásul olyan speckó helyen mint Magyarország. Az egész történet több sebből vérzik.

Makroszinoptikailag betudod lőni az akció centrumokat, mire hol lehet hajlam de maximum 1 hónapja előre. A többi már lottó kategória vagy DM eskedés. 

Arról nem is beszélve hogy Ac alatt lehet napos időd mert még a távoli frontok szelei meg meg mozgatják a medence légkörét és kicsivel átlag feletti az időjárás, míg ugyan ilyen makroszinoptikai helyzetben meg beáll a köd. És átlagosra is kijöhet egy hónap. - és akkor ennyit a makroszinoptikai helyzetekről. Hiába lövöd be hogy milyen lehet a tél, egy pici változó és borul az egész.
#72127
Nyilván nem néztem át 100 jó telet megelőző 100 szeptembert, de mint látni javarészt Svalbardtól északra jelentek meg az első 500 hPa geopotenciál legalacsonyabb hőmérsékeltek és Sziberiában volt inkább teknősödés,míg Grönlandnál még " meleg" volt szeptemberben...
#72126
Magyarán leforditva eddig nem a jó télnek áll a zászló... Senki nem lepődök meg inkább legyenek jó epizódok a télen teljesen más.... 
#72125
*Jó teleket megelőző ősz kezdeteken hol alakultak ki* nevet
#72124
Érdemes megnézni hogy a legjobb teleken hol alakultak ki az első leghidegebb geopotenciális hőmérsékletek és idén hol alakul ki...Sokat elárul és az is hogy a Kara-tengertől kelet,északkeletre szeptember 15-20 körül már a szárazföldön is vastagon teknő húzodott ellenben idén egyelőre gyér és túl meleg a mutatvány arrafelé.

Aki olvassa ezt a sorokat az nézze meg a dátumokat és keresse a térképen a lényeget Ott lapul az idei is...


beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

beillesztett kép

#72122
"Márciusban meg nem akar tavaszodni. Április Március, Május befeljel mert melegszik de hideg is van még odafent. Május helyett június. Hát köbö.. A mostani év is hasonlóan. "

Csak szólok, hogy az idei március 1,5 °C-kal, április 1 °C-kal volt melegebb a 30 éves átlagnál. Tehát nem hasonló.
A második és harmadik mondatot sajnos nem tudom értelmezni.
#72121
Nem az utóbbi években egyre inkább egy hónapos eltolásban zajlik az időjárás. A nyári hidegbázis csökevenyedése miatt egyre vontatottabban indul el a felhalmozódás. Október néha inkább szeptember. Novemberben már kezd dolgozni egyre inkább odafent a fél éjszaka ezért meg a mi szélességünkön a rövid naplal, hosszabb éjszaka  meghozza a ködöt. Meg akkor tájt kezd mocorogni a hidegbázis is. Márciusban meg nem akar tavaszodni. Április Március, Május befeljel mert melegszik de hideg is van még odafent. Május helyett június. Hát köbö.. A mostani év is hasonlóan. 


Ami meg a folytatást illeti hóvégén várható érdemi lehűlés. Valószínűleg arra lesz elég hogy átlag körülire hűljünk. Viszont az USA s féle szokatlan hidegbetörés részben jelzés, hogy a nyugati drift még mindig szakaszos, tehát van valami hajlam meridionális irányításra. Nem hiszem h USA a befutó. De ha Belső Szibériában már október elején megtudná vetni a lábád a hideg. És a sarkitól eltérő kontinentális hidegmag alakulna ki, tartós Acval még bizakodnék is az idei télben. vidám 
#72120
Hatalmas pozitív hőmérséklet várható Szibériában és az Északi-sarkon. Sajnos ez 10-12 napig csak egyre fokozódik majd.. Nekem sincsenek jó megérzéseim olyan helyeken van még 5-6fok ahol már rég fagyni kellene... Majd az idő eldőnti, Október hátha belehúz majd és megindult a hidegfelhalmozodás.. hidegszegyenlos
#72119
Szerintem van rá reális esély, hogy ezt a hónapot kibekkeljük még utó nyár jegyében. Valószínűleg az őszi napéjegyenlőséget követően lesz egy tőrés avagy megkísérlés az időjárás részéről hogy (sokévi) átlagos hőmérsékletekre hűljünk vissza. 
Ez nem DM hozzászólás akar lenni részemről. 
Pusztán a mostani feltételeket elnézve még nem elég nagy a hőkontraszt hogy érdemi változás kezdődjön. 
Nagy általánosságban hajlok a csendes őszi időre következő hónapban is. 
Számomra ez Észak Sarki hidegbázis elkeserítő. Nagyon gyenusz. Hiába a hosszú apitudójú lefűződések volumene ( űridőben az ecm kacerkodik ránk észak, ék felöl) vagy a nem régiben lezajlott Amerikai hidegöblités, cseppet sem vagyok optimista az idei év véget illetően. 
#72118
Vajon a száraz jannuár és az igen száraz április után kapunk egy igen száraz szeptembert? Még jó, hogy 1-jén a Tiszántúl területi átlagban is kapott 5 mm felett, helyenként 10 mm felett, meg utána a Rábától nyugatra lévő területek kaptak, mert különben a hónap első fele kb zéró lenne az ország döntő részén. Nagyobb változás pedig csak a jövő hét második felében lehet, de én nagy esélyét látom egy észak-északkeleties légpályán érkező lehűlésnek, egy tőlünk északra megerősödő AC peremén. Ezt legtisztábban talán a GEM mutatja most, ha ez így jönne be, akkor a második dekád gyakorlatilag nulla csapadékkal futna ki. Link (Persze ennek más felállásban érkező hidegfrontnál/lehűlésnél is megvan az esélye.)
Az utolsó dekádról persze fogalmunk sincs, ott még bármi lehet.
#72117
Novembertől nem lesz az! laza
#72116
Elég inaktív lett ez a fórum sajnos pedig az egyik kedvencem volt hosszú - hosszú éveken át. Természetesen nem tudok szakmai hozzászólást beírni, de gondoltam megszakítom a több hónapos csendet bízva abban, hogy páran leírják latolgatásaikat.
június végétől mostanáig egy- két kivétellel negatív tartományban voltak az indexek és egy hasonlót elfogadnék novembertől kezdődően is.
A CFS hasonlóan a nyári hónapokhoz ameddig “ellát” max.0.5 fokos pozitív anomáliát mutat T2m-en ill. október, december és január átlagos lehetne. Ez persze nem jelent semmit, de az elmúlt években lényegesen durvább anomáliákat mutatott az őszi / téli hónapokra.
At ECM több hetesen sincs nyoma pozitív anomáliának.
Hátha az ősz is és a tél is mellőzné a pozitív anomáliás hónapokat mind T850-en, mind T2m -en.
#72115

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#487354)
#72114

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#475892)
#72113

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#474631)
#72112
Hazánk időjárását szerdán egy tőlünk délnyugatra örvénylő peremciklon és az
északnyugat felől érkező hidegfront határozza meg.

Valamikor a déli óráktól kezdődően először főként a Dunántúl nyugati felén, majd később
már másutt is egyre többfelé számíthatunk zivatarok kialakulására. A
zivatarokat intenzív csapadékhullás is kísérheti, jellemzően 10 és 20 mm
közötti csapadék eshet le egy intenzívebb zivatargócból, de nagyjából a
Keszthely-Budapest tengelyen, ahol a délnyugat felől érkező meleg
nedves levegő és a hidegfront összeütközik, akár 20-30 mm, néhol 30 mm-t
meghaladó csapadék is lehullhat.

A zivatarokat a felhőszakadás mellett kis méretű jég, illetve erős, de északkeleten néhol, viharos, 70 km/h
körüli széllökések is kísérhetik. Az erős szél főként az Alföldön
ismételten porvihart okozhat.

beillesztett kép

#72111
Egyetértek. Jó kis csapadékos, de nem hideg etap jól jönne.
#72110
Nem érdekelnek. 
Átáltam nyári üzemmódra.  laza
Zápor,zivatar lesre. 
A telet már fejben elraktam a ruhásszekrénybe. xD

A körvonalazódó nem mostani hanem újabb lehűlést már csak a nagy időtáv miatt is remélem elmarad és nyugatabbi hidegöblités lesz. Masszív eloldalra záporokkal és az első nyári napokkal vagy mediterrán ciklonra szavaznék. 

Mai frontra is kíváncsi leszek. Remélem erre jut valami zivi élmény. Éven erre még nem volt zivi amit láttam is volna. 

beillesztett kép



#72109
Na most nézd meg az indexeket
mert ilyet nem láttunk egész télen.  laza
#72108
Most némileg érdemes eljátszadozni egy márciusi,akár komolyabb hidegleszakadás esélyével,melyet a GFS az elmúlt napokban számtalanszor erőltetett 200 óra felett,rendre 240/300 óra között.ECMWF egyelőre 240 óránál az elmúlt 3 futásában sem talált semmi érdekeset,de egészen odáig még nem is következik be a stabilan mutatott GFS szerinti poláris örvény meghanyatlása.
Napok óta a március 18-25 közötti időszakra a Skandináv nyomásfáklya is jelentős,magas tartományba való szórását sem lehet figyelmen kívül hagyni a saját véleményem szerint amiből ugye ECMWF még mindig nem lát semmit,de a ma 00-s futásában már Oroszország nyugati területe felett megjelent egy 1020-as hosszan elnyúló AC kezdemény és ami szintén figyelemfelkeltő hogy egyre karcsúbb ciklonokat jelez mindezek mellé az óceánon és annak közelében is.Tehát egy esetleges hidegleszakadás Közép-Európára,megfelelő AC elhelyezkedéssel és nyomásviszonyokkal nem lehetetlen a hónap második felében,hiszen szépen felhalmozódhat tőlünk északkeletre a hideg.
GFS 10 hPa hőmérsékletek 240 óránál: 
Link

Link

A 144 óránál kezdődő erős felmelegedés erősen legyengítheti,akár 2 részre is szedheti  poláris örvényt,majd nagyon nagyon űridőben teljes csődöt mondhat a polar vortex.Ez akár komoly blocking helyzeteket eredményezhet a kontinensünkön,így az átlagosnál hidegebb,téliesebb időjárás is kialakulhat.
A friss AO index 1 tag kivételével március 17-től meredek zuhanásba kezd: Link

Nézzünk néhány helyre egy légnyomás fáklyadiagramot.

Északi-tenger Link
Norvégia Link
Svédország Link
Link
Elég kecsektetőek az alábbi fáklya diagramok egy jó blocking kialakulásához,bár jártunk már így a télen hogy a bíztató,egyre magasodó Skandináv nyomásfáklya 2-3 nap alatt ciklonos értékekre esett vissza és gyors ütemben elpárologtak a magasnyomást jelző tagok is,de most ez nem feltétlen jelenti azt hogy ismér ez fog történni,hiszen akkor nem jelezték a Polar Vortex egyértelmű halálát a modellek nevet
Összegezve mindezeket valóban nem lehet kizárni egy télies periódust még ebben a hónapban,persze minden egy adott,még nem kialakult! AC helyzetén múlhat...
#72105
Az indexek meredeken zuhannak akár a 0 alá is kevéssel. Vajon maradnak majd tartósabban a 0 közelében ?
#72104
A már említett jövő hétre mutatott helyzetből sem valószínű tartós blocking, egy hidegleszakadást hozhat, de tartósabb fordulatot így nem nagyon. Közben az SSW-ből sem lesz igazán vérmes helyzet, a major warming esélyei gyakorlatilag minimálisra csökkentek, GFS, CFS szerint is. A második felmelegedési hullám ugyanis elmaradni látszik, vagy nagyon gyenge lesz csak...
#72103

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#463273)
#72102

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#463272)
#72101

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#463271)
#72100
Űrtávban, február 5. után blokkosodik a kép a GFS-ben, a fáklya is lefelé szór. Eközben a főfutás végén, újra ott van az örvény szakadás előkészítő fázisa, az ENS átlag is a major warming definíció közelébe került a legfrissebben.
Főfutásnál 30 km fölött már keleties a szél (0 alatti értékek a bal oldali ábra tetején): Link Lent a troposzférában persze hiába a briteknél az anticiklon, a nyugatias szelek továbbra is erősebbek a normálisnál, ha az egész féltekét nézzük (jobb oldali ábra alsó része). Ennek oka a továbbra is pozitív AO lenne, a sarki ciklontevékenység okán. Link
#72099
Hát kíváncsi leszek, a GFS ENS előrejelzéseit nagy fenntartással kell kezelni ilyen poláris örvény ügyben, már decemberben is eljátszotta, hogy akár major warming legyen. Ma az éjféliben 4 tag mutat szélfordulást. A GFS OP, CFS mérvadóbb lehet, illetve az ECM ENS, abból tegnap láttam egy bélyegdiagramot, amin van pár tag, ami örvényszakadást mutat febr. 7-8 körül. CFS elmúlt 16 (4x4) futtatásából meg 8 ad szélfordulást, de inkább csak február második felében.
Nekem egyelőre ezzel az a bajom, hogy a major SSW valószínűsége sem túl nagy, talán ha 10-11 nap távolságban megszaporodnak az ezt támogató tagok, akkor érdemes jobban figyelni. Ha kialakulna, akkor utána kérdés, mennyire lesz lefelé terjedő hajlama (2018-as eset) vagy sem (2019). És ha megbolygatja a felszíni időjárást, jelent majd-e valamit a térségünkre nézve. Ha a sok kérdésre igen a válasz, akkor megint oda juthatunk, hogy a tél legvége, tavasz eleje hoz olyan hidegbetöréseket, amit akkor már jobb lenne kihagyni. De túl sok még a "ha".
#72098
Remélem jobban bejön most az előréje, mint a múltkori, mert az akkora zakó volt, hogy a fal adta a másikat.
#72097
Link ??
#72096
Fordulat jelei hosszabb távon sem nagyon fedezhetők fel a modelleken. AO index marad pozitív, habár már nem extrém pozitív az előrejelzés szerint: Link
NAO is marad pozitív, esetleg átmenetileg a két fázis között: Link
Valamint az Oroszország európai részére a következő napokban érkező hideg Link is egy hét távlatában ismét "felszívódik" az oda várható újabb előoldali helyzetben: Link

Persze egyszer csak lehet kialakul egy erősebb blokkoló AC a megfelelő helyen, aminek a peremén megindulhat a hideg, de egyelőre komolyabban ennek lehetősége nem látszik még.
Egyetlen dolog viszont változhat, legalább az átlagosnál erősebb sztratoszférikus örvény a GFS által belátott időszak végére átlagos erősségűre gyengülhet. Sőt, a mostani déli GFS a legvégére már-már major SSW-vel kacérkodik, örvényszakítás körvonalazódik az utolsó időlépcsőben: Link
Ezutóbbi esélye még kicsi, de fokozatos gyengülés után február második hetében a CFS is mutatja az örvény további (akár jelentősebb) gyengülését.
#72094
A NAO most valóban jobban néz ki, és január végén van is  rendes szórás a fáklyán ( több tag fönt mint lent) de hát az  is közel 300 órára sajnos.
#72093
A többség kellemes  meglepetésére, és hála a medence effektusnak. Ha nálunk is kialakult volna hótakaró, talán alá is másztunk volna.
Mellesleg ha ez a feltételezhető jövendölés nem jön be, akkor gondolom alaposan az átlag fölé mennénk, kellően erős légmozgás esetén.

#72092
A január eddig is közel átlagos hőmérsékletű volt.
#72091
Lehet, hogy kapunk egy átmeneti legfeljebb átlagosan hideg időszakot?
Link
#72090
Pedig úgy fest elindultak lefele az indexek. S a hónap második fele blockingot ígér, megszaporodtak az AC-k január 20 és az után is. Ez pedig már nem csak nekem tűnt fel, hagyj idézzem egyik nagy, szakmailag elismert fórumtársunkat a Met.társalgóból: 
Link 
#72089
Hát az indexek ( AO;NAO ) nem kecsektetnek továbbra sem semmi jóval, január második dekádjában is maradni látszik a jelenlegi időjárás.
#72088
Feltételes mód!

Lenti hozzászólásomhoz annyit tennék még hozzá, hogy amennyiben marad a "jelenlegi trend" és továbbra is erőteljesen eshet negatívba a PNA, úgy nyomás átrendeződés következhet az Északi - Sarkkör régióiban.
Amennyiben a NAO index szubtrópusi befolyás alatt Feltételesen:"nem áll". ( S itt feltételes a mód, mivel kézzel fogható (naprakész) index a trópusokról; leszámítva az IOD-ot nem áll rendelkezésemre. Jelenlegi IOD: Link  )
- Úgy, ha nem áll, akkor a megváltozó északi nyomáselrendeződések hatására Január második felére vagy február elejére tolódhat érdemileg a NAO index negatívba való esése. NAO kisebb megingása Brit blockingot vagy az AO jelentősebb esése Skandináv Ac vagy Azori szk-i és Brit magasnyomású híddal Északkelet - Eu Ac összekapcsolódásával karöltve dny-ék tengelyirányú nagy kiterjedésű magasnyomású anticiklont, ezáltal szibériai hideg betörés esélyét vetné fel. 

Feltételesen mondom, mivel ilyen makroképet nem tanulmányoztam még, hogy markáns AO mellett vajon a sarkvidék iránya helyett téli félévben a szubtrópus felől érkező befolyásoló tényezők: lásd. A jelenlegi trend szerint markánsan negatívba forduló PNA okozHAT-e az AO indexben nyomásátrendeződést vagy nem befolyásolja-e azt a téli félévben?
A NAO index és a PNA bár szorosan egymás mellett találhatóak a mérséklet övben USA-Európai részén, s részben USA felett fedik is egymást,igy a PNA negatív fázisa esetén elméletem szerint a NAO is követni fogja. 
S ha igazam lesz a trend engem igazol. Ez által távkapcsolatok terén kicsit okosabbak leszünk majd. nevet

Ha még se az általam várt módon alakulnak a történek, akkor lehet vesztünk vele "egy telet", viszont nyerünk vele egy "zsáknyi tapasztalatot".vidám 
Hogy a szubtrópusok felől érkező hatások leginkább a nyári félévben érvényesülnek az északi mérsékelt övben és részben északi sarkvidék területén. Délről-északi irányban csökkenő intenzitással,figyelembe véve a domborzati és uralkodó széljárási adottságokat is. Pl. Bering - szoros, Baffin-öböl, Barrents tenger..stb. A téli félévben szigorúan a Északi - sarkvidék időjárása határozza meg a polár front aktivitását és nincsen benne szemernyi még részben is felfedezhető álláspont miszerint a szubtrópusi hatások másod és harmadsorban részlegesen hatással bírnának rá. Bár szerintem ez az utóbbi kijelentésem megdőlt már lásd. tavaly ősz. IOD miatt, amit a térítő övi magasnyomást stimulálta úgy, hogy ekképp rendezze be őszünket. -de ez már éghajlat tan.
#72087
Kicsit többet húztam rá mint 2-3 nap.  laza
Nem sok minden változott.
Annyi pozitívum maradt, hogy a kemény vonalas zonázás helyett inkább északi zonázás lesz a "nyerő". Alkalmankénti félblokkal. Összességében marad a télies időjárás. Éjszakai mínuszok mellett nappali pluszokkal.
Részleteiben Újév első napjaiban magasban melegedéssel, majd jan.4-5 között délnyugat Európai Ac vs. skandi teknővel újabb hidegöblités. 
Erősen hosszútáv továbbra is északi zona és félblok közötti periódusok. Ugy fest ez a januári első dekád igy telhet. Az igazi áttörés még várat magára.

Indexek 'szemüvegén át' fürkészve: AO tartósan pozitív, míg a PNA negatív lehet,ez támogatná a NAO negatívba fordulását, de a hidegmag jelenlegi elhelyezkedése miatt a Grönland köré csoportosuló markáns hidegmag kiélezett hőkontraszot generál, ami mély ciklonokat eredményez. Önmagában ez nem jelentené azt, hogy tartósan esélytelen téli idő következzen, hiszen még ilyen feltételek mellett is "mázlistaként" kerülhet ki Kárpát - medencénk. A télies idő a legvalószínűbb hazánkban, viszont visszatérve az indexekre, ugy fest a NAO indexre szubtrópusi befolyás is bírHAT. Ha nem igy lenne a közeljövőben, akkor az áthelyeződő hidegmag súlypontja folytán eljönne a klasszikus Brit block. Ez nem látszik, mint azt sem, hogy mi lesz ennek a vége. 
A jövő a homályba vész..
Írhatjuk ennek a számlájára: Link 
Vagy maradunk annál hogy Link félig meddig csak annyi ment végbe,hogy bivaly erős lett tőle a polár front, ami átzavarta a hidegmagot oda ahol most van, és itt el is akadt a történet. 
Vagy USA-ra áll a zászló vagy előbb vagy utóbb bedöglik az a fran..os Atlanti cikontev. és beáll az Ac. oda ahova kell és lesz érdemi hidegöblités. 
Mint mondtam: Nem látni a végét, meddig marad ez a verkli. -de lehetne sokkal rosszabb. Ráadásul a jan.4-5-ei eshetőségnél még mediterrán ciklon képződés esélye is van, bizonytalan pályával. 

B.U.É.K
#72085
Téliesnek mondható időjárás pedig megérkezik. nevet
Sőt télinek mondható is,de kinek mi a saját bőre szerint az adott kritérium. vidám ( Megjegyz.: "téli nap: 0,0 °C-os vagy ez alatti napi maximum" - zivipotty ) 
Még pedig december 25-27-től a már korábban említett makrocirkulációs folyamat révén északnyugati irányból. Regionálisan téli nappal(Hegyekben és az Észak-Alföldön), másutt inkább téliesnek mondható száraz idővel. Északkelet-délnyugat irányú hőmérsékleti megosztottságban. Annyira nem temetném a hét második felét. 

Főleg azért, mert van ott a képbe egy ciklon vagy akár addigra már csak magassági örvényként működő légörvény is, viszonylagos erős szórás mellett. 
Nem temetős a helyzet,maga ez a hét, különösen a 27-dike péntek(friss GFS nyelvnyujtas ) már ami a "ragadd meg a Napot illeti" jelmondattal élve,de a hosszútáv kissé borús, viszont nagy bizonytalanság mellett. 


Részletekbe még nem bocsátkoznék, húznék rá 2-3 napot. 
#72084
Van szórás a friss NAO index futásán, de a legalacsonyabban futó tag sem megy sajnos negatívba. A több napos előrejelzések is jó esetben a 0 körül mozognak.
Ez alapján nehéz szülés lesz a téli fordulat. :-(
Marad a kitartó várakozás.
#72083

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#459186)
#72082

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#459185)
#72081
December 25-27 közé lehet.  laza - ezt csak hangulatkeltésként írtam.

Ellentétben veled, én nem az épp aktuális "hangulat futásokra" ülök fel, s nem mások nyelvezetét ragozom újra.
Én a tendenciát figyelem. 
S nem fogadkozom konkrétan az indexekre, azok csak a modellek "sablon vázlatai". De ha tudod mi mi hozzávetőlegesen megállapítható mikor milyen idő várható avagy abból kifolyóan milyen 'akció centrumok' várhatóak körülbelül hol. Nem pedig felülni az épp aktuális vesszőfutásra/ modellre. 
Például: Mint a pár nappal ezelőtt mutogatott Svalbard szk. pardon Spitzbergák vagy Skandi Ac kezdeményt. Van aki már tényként kezelte.
Én már két napja írtam, hol sehol nem látszott, hogy "  0-ás NAO mellett is inkább Skandi Ciklon+Azori szk.-i Ac hidegöblitéssel."
Ennyit jelent az, hogy nem arra ülök fel amit mutat, hanem a tudásomra alapozok és olyan diploma munkákra amit Magyartölgy kolléga linkelt. Köszönöm, olvastam hasonlót. nevetEz is jó.

A fenti címben ejtett dátum, - hangulatkeltésétől eltekintve- már csak némi szakmaiságot amatőrként hozzátennék. Ezt az ünnep körüli öblítést, ami egyenlőre ugyfest azért jó 3 napja pedzik a modellek. 
Sorjában tehát:
Mivel nem klasszikus blockról van szó - egyenlőre -, igy a részletek elveszlik az igazság amivel éppen éppen játszadoznak a modellek. Ha klasszikus block lenne, már nyilván beírta volna valaki, hogy űrtávba jön a hideg.  laza
Nézzük csak az ŰRIDŐKET:
Mind három modell tulajdonképpen a terítői magasnyomású anticiklonról vagy leszakadó vagy erre felé benyúló kezdeménnyel számol. Félblockkal.
Nem éppen Azori szk.i kezdemény,de semmiképpen sem valami északi Ac
Ecm: Link
GEM: Ez már kicsit Azori(bb) lett. Link
GFS: A sokat szidott Géfées papó nyelvnyujtas Ő is látja: Link de ettől kusszább kép mellé ő későbbre teszi az időpontot. 
Link

A jelenlegi NAO: Link (kimentett kép) szintén nem egyértelmű.

Összegezve: Érik valami pont Karácsonyra,de lehet igazából kiforrnia magát, majd ünnep utánra, Szilveszter előttre fogja. Félblockszerű kimenetek sokasodtak meg arra az időszakra. A fenti térképek csak kiragadott példák, pusztán azon célt szolgálja,hogy az adott időpontra megsokasodtak a jelek arra, hogy esély nyílhat télies epizodra. Ez nem 100% csupán feltételezés. 
#72080
Ha már ennyire sokat foglalkoztok az indexekkel ezért gondolom ezt érdekesnek  találjátok:

 Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 16:36:53

Budapest III. - Flórián tér

1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.