2024. november 15., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#292959
Az omsz 70 km/ h körüli nyugati szelet vár az ország északi, ék részeire ma déltõl.
Kb. a Gyõr - Debrecen vonaltól észak, ék - re lehet viharos szél.
Tapasztalatból mondom, hogy nyugati áramlás esetén nem ritkan akár a várthoz képest 10-20 km/ h - val is erõsebb széllökések tudnak lenni térségemben, akár órákon keresztül is.

Úgy hogy a környékemen, a fõvárostól északra és nyugatra nem zárom ki, hogy akár 80-90 km/ h - s lökéseket is produkál a ma délutáni érintõ front. Hangsúlyozom, nem mindig van ez, de idõnként elõfordul.
#292958
Intenzív záporos csapadekrendszer jött ény felõl negyed 6 és fél 6 között hajnalban.
Azt vártam mikor dörren be. kacsint nyelvnyujtas
#292957
Link Na erre a futásra mondja valaki, hogy nem télies.
Kifejezetten érdekes. Link kacsint
Hozzá kell tenni, hogy általában ezeket a szép álmokat reggelre mindig porba tiporja a Gfs, de azért most jó volt ezt látni.
#292956
Ma napközben/este sem nagyon vártak csapadékot, mégis volt, még ha egy része nem is ért le a talajig. Bár az is igaz, hogy pl. a GFS szerint most is kellene zivataroknak lennie a Benelux-államok és Németország térségében, de csak gyenge záporok vannak ott.

A szélre én is kíváncsi leszek, bár a java szerintem nem érinti majd az országot. De északon azért így is lehetnek majd 70-80 km/h-s lökések. Holnap már Pesten leszek megint, így testközelbõl is megtapasztalhatom majd.
#292955
Ide már alig, sõt semennyi csapadékot nem adtak/adnak a modellek, én inkább a délutáni szélre leszek kíváncsi, úgy sejtem betörésekor lesz igazán erõs csak, 70-75 km/h körüli max lökés is kifuthat ekkor.. plusz az északi khg. is komoly lökéseket kaphat majd.
#292954
Most nézem, hogy az UM szerint északnyugaton akár be is dörrenhet kora hajnalban, és tulajdonképpen tényleg. Link Link nevet
#292953
remélem azért nem lesz rá szükség vidám
#292952
Azért az a jó eséllyel benézhet 980 hPa köré még elég merész kijelentés, hiszen a GFS pl. 990 hPa körüli átlagon fut jelenleg (Budapesti környéke): Link
#292951
Hát nem azért írta, mert papírzsepi kell nekividám Sokkal inkább nekünk kell majd. vidám
#292950
Ez a szombati nap... Lesz ezen még tili-toli.
Az ominózus napon a pesti légnyomásfáklyán 978-998 hPa között szórnak a tagok. Link

Ha április lenne. laza laza laza
#292949
Aki a telet szereti, annak nem. laza
#292948
És az jó nekünk?
#292947
Jó lesz ez kérem szépen, jó lesz ez hideg laza
#292946
ECM-nél már 144 óránál Azori orr. laza
#292945
A 12z diagramm több, mint izgalmas lett ide, csak kár, hogy ennyire a távolban...
Büdös nagy tekenõ lesz itt kérem, az óceánon meg mammutgerinc...
#292944
ECMWF, semmi extra nyomásügyileg:
Link
#292943
Azért ez érdekes hogy 2007 - 2014 között 8 év mérései során egyszer sem mértem 985 hPa alatti légnyomást, bár 985-990 hPa közé vagy tucatszor lement 8 év alatt.

Ere idén duplázás néz ki. Január 30.-án itt 974,2 hPa volt a légnyomás minimuma. Ez az eddigi rekordom itt, mely jó 10 hPa-al alul múlja az edddigieket.

Erre most szombatra jó eséllyel benézhet 980 haPa köré.
Fe nem kizárt a 975 hPa- t felülrõl közelítõ érték sem. Szép lesz ez. nyelvnyujtas
#292942
A napijelentésekbõl:
2-án a Pécs-Miskolc vonaltól nyugatra több mint 10 mm esõ esett 10-15 fokban, a Nyugat-Dunántúlon zivatarok is elõfordultak. Néhány csapadékadat: Kékestetõ 43 mm, Zirc 39 mm, Dobogókõ 39 mm, Sopronhorpács 35 mm.
3-án kezdetben még 5-10 fok volt, majd estére egyre többfelé váltott át az esõ havazásba, a Dunántúl északi felén alakult ki 4-én reggelre 0-10 cm-es hóréteg. 3-án is északon, északnyugaton esett több csapadék (Tatabánya 28 mm, Királyrét 22 mm).
4-én ismét esõ esett, csak a magasabb hegyeken volt havazás. Este megint havazott átmenetileg síkvidéken is. 5-én reggel 0-5 centi hó volt az Észak-Dunántúlon. A hegyeken ennél több is, pl. Kékestetõ 16 cm. 4-én a legtöbb esõ az Alföldön hullott (Orosháza 24 mm). Északon, északnyugaton 2-3, délen, délkeleten 5-9 fok volt.

Ami téged leginkább érdekelhet, az Túrkeve:
Dec. 2.: Tmin: 7 fok; Tmax: 12 fok; Csapadék: 1 mm
Dec. 3.: Tmin: 5 fok; Tmax: 7 fok; Csapadék: Nyom
Dec. 4.: Tmin: 2 fok; Tmax: 8 fok; Csapadék: 13 mm
Dec. 5.: Tmin: 4 fok; Tmax: 6 fok; Csapadék: 1 mm
#292941
Közben dec. elején tartós, lábas Ék-i hideg-terjeszkedésre is egyre nagyobb az esély a friss GFS szerint...lesz ebbõl még kõkemény, nagybetûs Tél!!! hideg havazas
#292940
Megnéztem a gfs archivumában , szakadó esõ lehetett az egész országban !!!! vidám vidám Köszönöm , ilyet nem kérünk vidám
#292939
Térképek:

Link Link

Link Link
#292938
A kérdés már csak az , hogy akkor ez milyen idõjárást okozott , mert ha az ország nagy részén zuhogott az esõ , akkor avval nem sokra megyünk most nevet
#292937
Zivatar? nevet Link Link Link
#292936
Halkan teszem hozzá (nehogy a profik még megverjenek érte!) hogy 1976 október közepének makroszinoptikai felállása döbbenetesen hasonlított az ideihez, majd -igaz csak dec. legelején- rekord alacsony légnyomás jött:

Link

Azért erõsen hasonlít a most hétvégére várható bárikus képhez. Vajon, csak a véletlen mûve?
#292935
Halkan mondom, mert messze van, de minden modellen megjelent jövõ hét eleje, közepe felé egy sekélyebb med lehetõsége is. kacsint
#292934
Azért ott is van egy 975 hPa alatti ciklon, ami még bárhol lehet. nevet

A GFS verziója is teljesen konzisztens egyébként, jön nyugatról a ciklon szubtrópusi MNSZ-szel, majd amikor felgyorsul és megindul keletre, telibe kapja a hideg északról, ez tuti recept a gyors kimélyülésre, plusz még az Alpok is dob rajta egy kicsit: Link Link Link
#292933
Be is nyomta a cape-t, délnyugatra. laza

Mondjuk vasárnap reggel így is esélyes a Dráva mente kisebb havazásra.

Friss UKMO azért józanabb:
Link
#292932
Ez mondjuk így akkora melegszektor lenne, hogy a hó helyett a zivatarokat nézhetnénk szombaton. zivatar
Azért a 978-977 hPa azért tényleg kemény. Link Link
#292931
Tyûû, kezdünk elmenni az extrém verziók felé:
Link
#292930
Van egy 3. eset is: ha leírja, akkor képes azt hinni, hogy az úgy is lesz laza
#292929
Látom, azóta megoldódott a kérdés, hisz a szóban forgó hsz. törlésre került. Remélem, a modi pü-ben felhívta az érintett figyelmét a hibára. nevet
Egyébként a "mellékhatások" aligha lesznek kiküszöbölhetõk itt a Metnet-en. Értem ezalatt, hogy valaki nem becsületesen fórumozik: nem csak, és talán nem is elsõdlegesen az idõjárás iránti érdeklõdés hajtja, hanem másokkal (is) "szórakozik" egy kicsit.
Legyártja a verbális bombákat, méghozzá pont a szituációnak megfelelõket. Például most, hogy sokan már majdnem megdöglenek egy kis hóesésért a két ínséges szezon után, és komolyan kezd aktuálissá válni a dolog, irkálnak olyasmiket, hogy "fûtött a GFS, már a hegyvidéken is elbúcsúzhatunk a hótól" Aztán megnézve a GFS legfrissebb futását, kiderül, hogy errõl szó sincs...
A bombagyártó behajítja a pokolgépet a "kis hülyék" (ezek vagyunk mi) közé, és azután körmét rágva lesi a HATÁST.
Érdekes, hogy fõleg a melegszeretõk viselkednek így a télfan-okkal, fordítva ez jóval kevésbé jellemzõ. Okát nem tudom.
Egy szó mint száz: a "bombagyártók" tényleg ide nem való, békétlenséget szító dolgot mûvelnek. Ellentétben a jóhiszemû tájékozatlanokkal, rájuk nagyon-nagyon oda kellene figyelnie a moderálásnak.
#292928
Engem önmagában a "nemtudás" nem háborít fel, hiszen a "nemtudás" az egy alapállapot. Honnan is tudhatná egy 100%-os amatõr, hogy miként viselkedik egy mediciklon?

Az, amikor egy *elvileg* tapasztalt, alapvetõ meteorológiai ismeretekkel rendelkezõ amatõr írogat ilyeneket, már más tészta.
2 eset lehetséges:
- Ha azért teszi, mert hosszú idõ után is képtelen megérteni a dolgok alapvetõ mûködését: az szánalmas, de nem elítélendõ. Max irritáló, ahogy a butaság általában.
- Ha viszont azért teszi, hogy az arra fogékonyakat heccelje vele (legyen ez bár látványos lelkendezés vagy látványos siránkozás) az már igazán problémás, és elég nehezen tolerálható, mert ez bizony sima trollkodás, feszkó-keltés.

Ember / moderátor legyen a talpán, aki a fenti kettõ közül el tudja dönteni, hogy melyik van a hátérrben 1-1 konkrét esetben. Volt itt régen olyan fórumozó, akirõl lehetett tudni, hogy az elsõ kategóriába esik (és aki azóta már egy megyeszékhelyi internetes lapban "publikál" - megaLOL), és van olyan, akirõl csak sejthetõ, hogy az utóbbi szellemben írogat, és vélhetõen jókat röhög magában az utána jövõ reakciókon.

Mindezeket végiggondolva, a viccnek indult javaslatom talán nem is annyira hülyeség, ezt a problémát eleve megoldaná laza
#292927
De bizony van itt a metneten jó néhány fórumozó, aki ennek az ellenkezõjét gondolja.
Neveket nem akarok felsorolni, privátban sem. De Számomra ezzel sincsen semmi baj.
#292926
Én nem támogatom, noha felháborítónak tartom az ilyen mértékû nemtudást. De a Metnet amatõr meteorológiai oldal, nem pedig szigorú iskola, ahol a szigorú tanárbácsi jól leszid, karót ad a szamárságokért.
Viszont minden alkalmat meg kell ragadni, hogy leírjuk, ilyet nem szabad csinálni. És hogy miért nem.
#292925
"A legfrissebb GFS op mutatja és boldogságom határtalan,nagyon reménykedem,hogy ez ilyen formában meg fog valósulni"

Reménykedni lehet, még némi esélye is van, hogy hasonlóan alakuljon, de ha reálisan kívánod tekinteni a dolgot, akkor ez még teljesen képlékeny. Egyrészt, amit linkeltél, az a most hétvégi elsö mély teknö után következö teknöben alakulna ki, aminek még a nagyobb léptékü helyzete is bizonytalan.
Ha ez már biztosabb volna, még akkor sem biztos, hogy kisebb skálájú dolgok nem huznák keresztül a dolgot, amelyek következtében pl. 50-100 km-rel nyugatabbra lenne a havazás-esö határa sikvidéken vagy pl. a csapadék tengelye huzodhat délebbre.

Ezért ezt a kitörö örömöt "cseppet" még nagyon korainak tartom.... laza
#292924
Nem is hóvihart várok, hanem hópelyheket esetlegesen. nyelvnyujtas
#292922
Mediterrán ciklon csapadékelemzés 180+ órára : instant 1 hét fórumjog-megvonás.

Ki támogatja? nevet
#292920
Komolyan vehetjük ezt a friss megállapítást, modellek is tudnak róla nevet Link
#292919
Az bizony elõfordulhat, de rögtön tegyük is hozzá, hogy az idõjárás iránt komolyan érdeklõdõ ember lehetõleg ne meteogramokból tájékozódjék...
Ott vannak a globálmodellek, azt nézze!
#292918
"Persze, hogy nem túl valószinû, csak teljesen téves állítás, hogy a GFS bármihez is igazodott volna..."

Megnéztem a legfrissebb GFS futást, lényegében, sõt nagyrészt még részleteiben is, ugyanolyan, mint az elõzõek. Nem értem: egyesek nem tudják, mit kell figyelni egy szinoptikai térképen, vagy direkt írnak elferdített dolgokat... szomoru
A lényeg a meridionálisba forduló cirkuláció, a teknõképzõdés és a több középpontú ciklonrendszer a kontinens belsejében, a blokkoló AC nyugaton, és a -5 fokos T850 benyomulása térségünkbe. Ezt mind adja a jelenlegi verzió is.
Abban teljesen egyetértek veled, hogy ilyen bonyolult, mozgalmas felállásban, ami várható, még egy nappal az esemény elõtt nem tehetünk esküt sem a csapadék mennyiségére, sem halmazállapotára. Lehetséges az egyik végponton, hogy értékelhetõ hó nélkül "kifingik" a szituáció, de a másik végpont az, hogy egyes országrészek meglepetésre szépen behavazódnak.
Ami biztos, hogy ezzel a makrováltással vége az immár hetek óta tartó anticiklon által dominált, enyhe, északi zonalitásos felállásnak. Mozgalmas napoknak, heteknek nézünk elébe, melyek könnyen meghozhatják az elsõ keményebb téli helyzetet is.
GFS legújabb változata szerint (is) a hétvégi meridionalitás után átmeneti zonális visszarendezõdés következik, de mert (ezt én teszem hozzá) a szinoptikai ciklus nem pörög huzamosan visszafelé, ez pár napig tart csak -utána elég valószínûen újra meridionális képek jönnek elõ. A hidegleszakadásoknak ez a "ráduplázása" egyébként rendkívül gyakori, a GFS forgatókönyve ezért eléggé hihetõ.
#292917
Ezen a meteogramon síkvidéken annyira látok télies idõt, ahány darab szõrszál van a körmömöm.
Egy próbának viszont megteheti a hegyekben, dombokon. Remélem. kacsint
#292916
Hát ez bizony fehér sapkás hegyeket-dombokat adna hétfõ reggelre nevet
#292915
Sajnos ez a helyzet nálatok esõt is okozna jelentõsebb részben a csapadékhullás idejének elején és közepén,de ahhoz hogy Északnyugaton mi itt nagy havat kapjunk,sajnos elég sokszor "be kell áldozni" Kelet-Magyarországot szomoru
Szerk.:bazsalazsa0204 eléggé esélyes lehet az általad vízionált rendkívüli pozotív novemberi anomália elmaradása! kacsint laza vidám
#292914
Ide se éppen fûtött a GFS. Sõt még jobban néz ki, mint az elõzõ futás.Link A hétfõi nap tényleg érdekes lehet. nevet
#292913
A meleg elûzésével nincs gond, viszont azt nem bánnám ha nem esne a hétvégén az esõ. Hó jöhet, de esõ 1 csepp sem. nevet
#292912
Az lehet de ebbõl olyan nagy havazás lehetne itt nálunk jövõhéten szombaton és vasárnap északnyugaton,hogy csuda hideg havazas
A legfrissebb GFS op mutatja és boldogságom határtalan,nagyon reménykedem,hogy ez ilyen formában meg fog valósulni,azt hiszem akkor készíthetnénk a hólapátokat a Kisalföldön havazas
Várom hogy jöjjön Thermometer és elemezze a várható helyzetet!
Tél Tábornok érkezése megkérdõjelezhetetlen!!!Terítjük elé a szõnyeget,ûzze el ezt a gonosz meleget! hideg
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
#292911
Térségemben a vegetáció már bõven felkészült a télre.
November 7.-én a 2 és fél hetes csendes idõszak utolsó napján a tájkép még õsz közepi volt, sok volt az egyre színesedõ levél a fákon.

Nov. 8. óta a gyakran szeles idõ gyakorlatilag a levelek nagy részét letépte a fákról, így bõ 1 héttel késõbb, nov. 15. körül már igazi, kora télies a látkép.
A fák szinte egésze kopasz már, alig vannak olyan fák, amelyeken még a lombkorona nagy vagy nagyobb része rajta van.
#292910
Úgy tûnik e hónap 21.-e, 22.-e környékén a hegyekben szinte biztosan megjön az elsõ akár komolyabb hóréteg. Síkvidéken is megláthatjuk az elsõ pelyheket.

Két ködös képet is hozok tegnap estérõl a reptérrõl. E-Ek felõl "támad" a köd és elnyeli a repülõket: Link Majd átbukik a terminál felett, mint egy hullám K felõl is: Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-15 04:09:07

Budapest III. - Flórián tér

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.