2024. november 15., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#294896
Teljes mértékben egyet tudok veled érteni
#294895
+1
#294894
Persze, nem kell disszertációkat letenni, ez nem a meteorológiai tanszék. Aki így gondolja, valóban fordítva ül a lovon...
De akárhogy is: ez akkor sincs rendben! Tudniillik, hogy hozzáfûzött magyarázat nélkül (és itt ez volna a lényeg!) betesznek 300 óra körüli és a feletti térképeket,és sejtetik, hogy a hozzájuk tartozó idõjárás meg is valósul. Azt "elfelejti" hozzá tenni az illetõ, hogy a következõ futásban könnyen lehet, a mutatott alapfelállással homlokegyenest ellenkezõt "dob" a gép, mert ilyen idõtávban a szinoptikai képek nagymértékben instabilak. Igaz, van aki az "ûridejû", instabil térképekbõl elõrejelzést csinál ("céhbeli" meteorológus is!), hogy aztán másnap teljesen átírja azt...
A bélyegek egyes, nekünk nagyon tetszõ térképeinek kiválogatása még nagyobb megtévesztés akkor, ha nem közöljük, hogy voltaképp mit mutattunk meg.
A teljes laikus, ha azt látja, hogy -15 fok lesz karácsonykor, könnyen el is hiheti.Ha tudná, hogy a térkép a legalul futó perturbált taghoz tartozik, és tisztában lenne a valószínûségi elõrejelzéssel, úgy beláthatná, hogy megvalósulásának valószínûsége elenyészõ.De az átlagember nincs tisztában a valószínûségi elõrejelzés mibenlétével, így nekünk ebben helyzeti elõnyünk van vele szemben. Kötelességünk tehát korrekt magyarázattal szolgálni.

#294893
Budapest-Szentendre-Dobogókõ kacsint
#294892
Jöhetne még kicsit lejjebb a fagy, mert nekem maximum a Budai-hegységbe lenne esélyem feljutni, oda is csak olyan helyekre, ami gyorsan, busszal elérhetõ. A Kõszegi-hegységben egyébként lejjebb van a fagyhatár, a 633 m magas Bernstein is -1, -2 fok közötti hõmérsékleten van. Link
#294891
Én egy kis észak-nyugati szelet várok, akkor itt felszakad, de folyamatos a délies áramlás, hozza fel a Pécsi-medencébõl a ködöt. A Mecsek túloldalán már javában süt a nap.
Ráadásul már szitálás is van..
#294890
Vérszegény nagyon. Bíztam benne, hogy a Balatonig eljön a derült rész, de ilyen tempóban, jó ha átlép a határon.
#294889
A magyar szloven horvat harmashatarnal del felol kezd felszakadni a kod, lassan eleri a hatart a derult resz.
#294888
Szuper!

A fagyos rétegben valsz. zúzmaraképzõdés is zajlik. Pár napig még maradna a párna, érdemes lenne kinézni valahová.

Márpedig úgy néz ki, hogy jövõ hét közepéig legfeljebb regionális felszakadások lehetnek.
#294887
A kendigi grafikonon szépen látszik, mikor volt ködben a hegycsúcs: Link nevet
#294886
Véletlenül kimaradt.

Gerecse (kb. 600 m): +1 fok.
#294885
De ha beindul a déli szél a magasban, akkor lekeverhet egy kis meleget a kékesre talán.
#294884
Link
Jó reggelt. Egy nagyon-nagy és nagyon kellemes Mikulás napot kívánok mindenkinek! vidám laza

Még véletlenül sem egy havas mikulás képet hoztam.
Csak hogy a realitások talaján maradjunk. kacsint
#294883
Hoppá, egy kis érdekességet rejt magában ez a mostani langyospárna.

Hogy ne túl nagy területet nézzünk, ezért Dunazug-Bükk viszonylat.

8 óra.

Síkon: jellemzõen +3, +4 fok van.
János-hegy (kb. 500 m): +2 fok.
Szentlélek (kb. 700 m): -1 fok.
Pilis (kb. 750 m): 0,7 fok.
NHH (kb. 860 m): -0 fok.
Kékestetõ (kb. 1010 m): +2 fok.
T850 (kb. 1600 m): +5, +6 fok.

Szóval szépen áthûlt 1 nap alatt a langyospárna, a hidegkönyök környékén máris tud fagy lenni.
#294882
Jó az, csak az a baj, hogy megint 300 óra felett laza . ECM-en is csak 240 óránál látszik Izland környékén magasnyomás és ott már túlléptük a hónap felét.
#294881
Üdv! Az új GFS most megint egy nagy szomoru
#294880
Az ECM ezt várja ma délre 850-re Link laza
Lementettem, hátha a frissüléssel eltûnik Link laza
Úgyhogy a DAI mûködik!
Vagy a Mikulás fagyos lehelete jött le északról! kacsint
#294879
mikulási szõlõ : Link Link
#294878
Érkezik az esti GFS újabb csemegével.
Link
Link
Északon AC, ÉK felõl lassan csordogáló hideggel. A semminél már ez is több lenne.
Hasonlóan látja az ECM is a dolgokat Link annyi különbséggel, hogy itt a Brit-szigetek felett lévõ ciklon maradványa, utolsó erejével még szépen arrébb tolná, kelet felé az AC-t. Link
GEM-nél is ott van már valami, bár nem túl vérmes. Link
#294877
Ez így túlzás ebben a formában, de nagyon komplex a helyzet. Most nem a blockinggal járó bizonytalanságra gondolok. Makro váltás látszik mindkét modellen jövõ hétre, ez eddig nagyon valószínû.

Utána viszont (nem tudom eldönteni, hogy legalább részben az ECM-en trópusi eredetûek-e, ami 168 óránál jelenik meg Amerika felõl legfõképp gyanús), ciklonok jelennek meg az óceánon nem is kis számban, sõt a GFS-en a déli-szélességeken lévõ ciklonokhoz egy izlandi 965 hPa-os fenevad anyaciklon is csatlakozik.

Szóval egyelõre nem lehet megmondani mi sül ki ebbõl, de ezért emlegettem, hogy egy Európához közeli hideg mag szükséges lenne egy vérbeli téli periódushoz, mert ha ezek a ciklonok kialakulnak/erõre kapnak kisöprenek minden block kezdeményt, ha nem ütköznek komoly ellenállásba.
#294876
Ez egy társalgó...hangulatkeltés pro-kontra.. Akik olvasták esetleg (külsõsként) eddig a nyílvános fórumot nem hiszem, hogy kardjukba dõltek volna a "kiragadott futásoktól" stb. Bármilyen írott sajtóhoz nyúl valaki, kénytelen magának a lényeget leszûrni, ez a 21. Század, ahol napi szinten milliónyi inger éri az embert. Hatalmas hiba,rendkívüli naivitás és elsõsorban a "laikus olvasóra" nézve megalázó azt feltételezni, hogy aki esetleg innen próbált meg tájékozódni, nem tudta helyén kezelni egy TÁRSALGÓ-ban olvasottakat! Ez nem valami elit meteorológia tudósok konzéliuma, ahol napi szinten disszertációkat kell letenni az asztalra..
Sajnos sokan már egy ideje fordítva ülnek a lovon!
Elnézést a szakmaiatlanságért!
#294875
Sajnos, egyes fórumozók itt is mutogatnak 300+ órás térképeket, meg az ens bizonyos tagjaihoz tartozó térképeket -természetesen éppen azokat, ami a legjobban kedvükre való.
Eddig nyilvános volt a Met.társalgó, és feltehetõ, hogy tök laikusok is ide jártak, méghozzá TÁJÉKOZÓDNI a várható idõjárást illetõen. Úgy látszik, nem tudatosult (eléggé), hogy aki kommentel, az nem csupán "kiböffent" valami, adott esetben erõsen érzelmek fûtötte, netán hisztérikus szöveget. Hanem az az ember PUBLIKÁL. Soha nem tudhatja, hányan olvassák a véleményét, és abban sem lehet biztos, hogy csak a szokott metnet-beli "haverok" olvassák. Aki kommentet tesz fel, az olyan, mintha újságíró volna.
A publikálás pedig felelõsség! Ilyen esetben legjobb tehetségünk szerint az igazat kell írnunk.
Persze, most már mindegy: néhány nap óta "egymás között" vagyunk. Kár, hogy ez így alakult. Ha mindenki felelõsséggel, higgadtan írogatott volna, maradhatott volna a teljes nyilvánosság. És az lett volna a normális. szomoru
#294874
Még november idusán is ez volt az egyik téma a hosszútávúba, akkor ezzel (is) válaszoltam: Link

A lényeg belõle:
2011/12: Gyenge La Nina: -0,3°C
2010/11: Közepes La Nina: -0,9°C
2009/10: Közepes El Nino: -0,1°C
2007/08: Közepes La Nina: +1,3°C
2006/07: Közepes El Nino: +3,8°C
2005/06: Gyenge El Nino: -0,5°C
2002/03: Közepes El Nino: -2,4°C
2000/01: Gyenge La Nina: +1,3°C
1999/00: Erõs La Nina: +0,1°C
1998/99: Közepes La Nina: -1,3°C
1997/98: Erõs El Nino: +2,0°C
1995/96: Gyenge El Nino: -1,7°C
#294873
A korábbi elninnyós csúcsoknál nem volt "bukta", úgyhogy máshol kellene keresni az elásott kutyát. nevet
#294872
Az erõs múltbeli korreláció nem jelent 100%-os jövõbeli beválást, ez is csak egy elõrejelzés, mely mint minden más esetben nagyobb esélyt jelent a tényleges beválásra.
A téves beválás okait természetesen vizsgálni kell, majd be kell építeni a modellbe/függvénybe, nem ismert ok esetén (amannyiben hosszútávon csökken a korrelációs index), teljes egészében el kell vetni. laza
#294871
Már elõre látom a tanulmány következõ részét! 2015-ben a rekord El-Nino miatt nem jött be a DAI! vidám
#294870
Pontosan így van!
Az elmélet/modell/forecast múltbeli verifikációja erõs korrelációt mutatott, jöhet a gyakorlati alkalmazás (a puding próbája az evés). Tehát elindult az elõrejelzés élesben, a gyakorlatban is. Az elkövetkezõ évek/évtizedek mutatják majd meg, hogy az elmélet a gyakorlati alkalmazás során a jövõben is mûködik-e - a múlthoz hasonló beválással -, avagy elbukik. Egyébként ilyen rövid idõszakot vizsgálva a véletlen tényezõ sem elhanyagolható. Az elmélet tehát áll, a gyakorlat pedig erõsít vagy cáfol az elkövetkezõ években. vidám
#294869
Ma gyönyörû napos,és a naptárhoz képest egészen kellemes hõmérsékletû idõben volt részünk (Szombathely-Kõszeg térsége). Voltam a Kõszegi hegységben és tele volt túrázókkal. Mit mondjak nem a telet idézte a hangulat..
#294868
Így is felfoghatjuk a dolgot, ahogy Dalma írta.
Akkor viszont elég megnézni a tanulmány utolsó elõtti grafikonját (1. táblázat) és választ kapunk Hópihe kérdésére.

Ha az új elmélet, ahogy írod 2013-as, akkor az én olvasatomban most debütál. Így nyilván még éveket (esetleg 10-15 évet) kell várni arra, hogy az elmélet megbízhatóságáról (használhatóságáról) beszélhessünk.
#294867
Mivel Dalma mindent leírt elõttem (Szia Dalma! nevet ), ezért szerintem én tovább nem is ragoznám a dolgot.

Az új elmélet egyébként csak 2013. óta létezik, tehát a te felfogásodban alapvetõen semmi értelme nincs vizsgálni a dolgot.
#294866
Hópihe kérdésére válaszoltál, õ azt kérdezte, hogy az elmúlt években hogy teljesített a DAI.
Egy elmélet csak akkor tud teljesíteni, amikor már létezik.
1990-ben még nem létezett. Épp az akkori és az azt megelõzõ évek adataira alapozva dolgozta ki Hari Seldon.
Az elméletet olvastam többször is. Idén különösen szurkolok, hogy beváljon, hiszen nagyobb valószínûséggel negatív hõmérsékleti anomáliát jelez decemberre.
#294865
Szia!
Nem-nem, a gyakorlatban az elõrejelzõk/üzleti elemzõk készítenek úgynevezett ex post forecastot (magyarul talán utólagos elõrejelzésnek nevezhetjük ezt a dolgot). Ilyenkor lefuttatjuk a használatos függvényt/modellt/képletet a múltbeli adatokra vonatkoztatva is, és megnézzük,hogy mi lett volna a beválása a már ismert tényadatok alapján. Ez egy bevált módszer, amivel a forecastok jóságát/használhatóságát vizsgálja elsõsorban a statisztika tudománya. Tehát DAI elõrejelzés futtatható a múltra és a tények ismeretében már számszerûsíthetõ a beválási hányados is, úgy ahogyan ezt Ádám is leírta. nevet
Én magam is szoktam ilyet csinálni. nevet
#294864
Itt van Hari Seldon tanulmánya, szerintem olvasd el. Link
#294863
1990-ben még nem létezett a DAI elmélet.
Csak az azutáni éveket vizsgálhatod, annak kapcsán, hogy sikeres volt-e az adott évben az elõrejelzés a DAI segítségével, amikor már létezett az elmélet.
Ez, ha jól tudom, max az utolsó 8-9 év lehet. Tehát ezeket az éveket kell megvizsgálni, hogy a decemberi anomália sikeresen elõrejelezhetõ volt-e a DAI-val, vagy elõdjeivel (mivel az elmélet idõközben többször módosult is) vagy sem.
#294862
Ha jól számoltam, 1990-2014 között 13 olyan év volt, amikor a szeptemberi, észak-atlanti légnyomás-anomália pozitív volt.

Ezek közül 7 esetben szignifikánsan hidegebb lett a december az átlagnál, plusz még 2 esetben enyhén negatív volt az anomália. További 3 év az átlag körül alakult, és csak 1 olyan év jött össze, amikor enyhén pozitív átlaghõmérséklettel zárt a hónap.

Tehát 13 évet tekintve:

szignifikánsan meleg (több mint 1 fokos pozitív anomália) december: 0.
kissé meleg (+0,5 és +1 fok között) december: 1.
átlagos (+/- 0,5 fokos anomália): 3.
kissé hideg (-0,5 és -1 fok között): 2.
hideg december (hõmérsékleti anomália -1 fok alatt): 7.

Az idei szeptember szintén pozitív nyomásanomáliát hozott az észak-atlanti térségben, de amint látható a fentebbi adatokból is, hogy azért egy jó 20-30 %-nyi esély elõzetesen is volt egy legfeljebb átlagos, vagy kissé enyhe decemberre.

A hosszabb adatsorból pedig kiderül, hogy 10 %-nyi esély a szignifikánsan melegebb decemberre is van pozitív nyomásanomália esetén is.
#294861
Múltkor én is ezt próbáltam volna megértetni. nevet Link
#294860
Az elmúlt években hogyan teljesített a Dai?
#294859
Olvasom mindenfelé a fórumban, hogy a DAI bukni fog.

A DAI nem fog bukni, mert a teljesítményét nem lehet egy év alapján megítélni, ha ezt valaki nem vágja, akkor magát a DAI-t sem.
#294858
Hát nemtudom, valamit akkor nem látok, de végignézve a friss modelleket semmi normális tél nem látszik sehol, még ûridõben sem. Még ha valami nagyon gyenge kezdemények is vannak, azok hihetõ idõtávon kivül.
#294857
A váltás sokat nem késik.
A Mikulás környéke nekem +- 2-3 napot jelentett, jelen esetben +2-3 napot.
Ehhez képest késhet a dolog 4-5 napot.
#294856
Pont ezt kerestem énis vidám Az a baj , hogy vannak olyan személyek / többek között énis / , akik mindenben meglátják a telet és mindenben meglátják a melegebb tendenciát a modelleken .
#294855
Én azért ezt a mondatot így kicsit túlzásnak tartom. "Szóval a 11-14-e között beálló makrováltás után bõven elég két hétnyi kontinentális irányítás és az középhõmérsékletet simán leviszi a sokévi átlag alá"

A hónap elsõ dekádja vaskosan pozitív anomáliás lesz országosan, a középsõ dekád pozitívan indít, aztán a végét nem látjuk. Valami nagyon ütõs hidegbetörés kéne az utolsó dekádra, ráadásul tartósan, hogy az átlag alá vigye le a havi országos T közepet.

Én a magam részérõl örülni fogok ha az idei december nem végez 1 fok feletti pozitív anomáliával.
Átlagosnak várom, vagy picit melegebbnek ( -0,5 - +1 fok pozitív anomáliáig ).

Egy sima, átlagos kontinentális beszivárgás véleményem szerint nem mentheti meg a DAI becsületét, de ez változhat még szerencsére.
Így legyen. kacsint
#294854
Mint ahogy ma-holnap kopogtat a tél. (: Link
#294853
Igaz,de mégegyszer mondom,egy jól elhelyezkedõ Ac mellett onnét is tudnánk egy kis téli idõt kapni.(szerintem)
#294852
Pedig bõven van esély rá.
A két modulmodell már fogja a lényeget.
Ritka 214 óránál ennyire hasonló felállás:
Ecm: Link
Gfs: Link

Szóval a 11-14-e között beálló makrováltás után bõven elég két hétnyi kontinentális irányítás és az középhõmérsékletet simán leviszi a sokévi átlag alá.
#294851
Most még módosíthatsz, a DAI nem fog jönni, de egy tippet még leadhatsz.
#294850
Igen ez már kezd tendenciává válni. Reméljük a legjobbakat! laza
#294849
Ha Grönland felõl a hideg megindul kelet felé, akkor az valahol Szibéria felett kötne ki.
Dél ,dk felé kéne megindulnia, hogy abból mi is kaphassunk valamit.Link
#294848
Sziasztok!Délután átfutottam a két global modellt és 140 óra környékén eléggé kezd sötétedni ott fenn a térkép!Egy jól helyezett AC-val akár valami jó is kisülhet belõle!(Én úgy látom mintha Grönland felõl elindulna a hideg hideg kelet felé)
#294847
Sárvár és tágabb környezetében ma reggel óta egész nap zavartalan napsütés volt.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-15 14:18:42

Ercsi

9.6 °C

31500

RH: 73 | P: 1022.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.