2024. november 22., péntek

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#2401
Osztom a meglátását Ádámnak a holnapi nap hajnalával, reggelével kapcsolaban.
Kicsit nézelõdtem én is a lehetõségeket, perferálva a környéket.

Próbáltam olyan helyet keresni kicsiny országunk területén, ahol a holnapi nap reggelén szerintem érdemes lesz figyelni a minimum étékek tekintetében.

Elsõdleges adat nálam is a szél volt, ami mindent felboríthat, mert szerintem kicsivel erõsebb a vártnál, de ettõl ez még idelent lehet, hogy majd pont segít, ahogy írta Ádám.

Ami azért valószínû, hogy a folyóvölgyek közvetlen kb. 5 km-es körzetében reggelre a köd meghatározó lehet, így ezeket az Északi kzph-i völgyekben kizárom most a nagyon minimum hõmérsékleti lehetõségek közül.
A Sajó-; Hernád; Bódva-folyómenti része ép ezért tõlem most nem kap most "fagyijegyet".

Ahová mennék ha tehetném:

Zemplén, Cserehát, Aggteleki-karszt és a Heves-Borsodi dombvidéken és persze kicsit távolabb a nógrádi részbe is kacsingatnék kicsit.

Cserehát: felé a Rakaca-patak mentén nyíló kis völgyeket látogatnám. Ez a rész az ami a legimpotensebb a mostani szélirányra és ráadásul nem is sok csapadék volt a környéken az elmúlt 24 órában.
Zemplén: Fóny-Regéc környéki völgyek is mérnék egy menetet.
Heves-Borsodi dombság részen egészen Ózd-Sáta-....egészen a Nógrádi medencékig bezárólag, mint pl. Zabarig figylegetném a völgyeket.
Jósvafõtõl pedig a Ménes-völgy irányába, mennék Szelcepuszta körülig.

A minimum értékek a hivatalos helyeken szerintem ütõsek is lehetnek, és 3 fok alá is benézhet majd reggelre akár keményebben is mint gondolnánk.
Hangsúlyozom, szerintem.... nevet

A Bükkben a töbrökben meg csak az a kérdés mikor áll le a szél.
Ha túl késõn akkor még az is megeshet, a hidegadvekció ellenére, hogy fent melegebb lesz a minimum mint idelent. Bár ennek azért kicsi az esélye. nevet
Ha hamarabb csendesedne a le a szél a hajnali óráknál odafent még a -5 fok körüli értéket sem tartom lehetetlennek.

Hangolódás részemrõl megvan, várom a holnap reggelt.
_____

Most nézem a szolvák oldalon: szélre riszatanak a kollégák jelenleg. 4 megyében, 19 óráig bezáróag 18-25 m/s közötti lökésekkel a hegyen, és a Chopok-on csupán +2 fok van, zápor volt-tal.
A szél mintha picivel erõsebb lenne a magasban...az meg nem jó a minimum szempontjából.
Na jó, befejeztem.
#2400
Valóban reménykedhetünk egy 3 fok körüli minimumban holnap hajnalra. Tudva, hogy 5 foknál nem sokkal magasabb hõmérsékletû levegõ lesz felettünk 850 hepán, és feltételezve, hogy jobbára derült lesz az éjszaka és a szél is eláll, a lehûlés lehetséges határát nagyjából az elsõdleges harmatpont jelöli ki.
Ez, GFS szerint, szintén 5 fok közelében lesz a Dunántúlon és északon. Viszont most már elég hosszú az éjszaka ahhoz, hogy egynél több kicsapódási lépcsõ lehessen, ezáltal további kiszáradás, harmatpont-csökkenés lépjen fel. Nem lehetetlen a 3 fokos mini északkeleten, az Északi-középhegység térségében. A dolog kulcsa tényleg a szél lesz, könnyen keresztülhúzhat minden számítást. A Dunántúl nagyobb, délnyugati részére felhõsödést mutat a GFS holnap hajnalra -tehát, a szintén predesztinált zalai völgyek ezúttal -úgy tûnik- nem játszanak szerepet.
#2399
Az esemény végül is a "nagyobb volt a füstje, mint a lángja" kategóriás történések közé sorolódott be, Zabar azért lement 6 fokig.

-----------------------

Az elõttünk álló éjszaka viszont igazi kuriózum lehet, hiszen nem túl gyakori, hogy a hidegadvekció tetõzése idején már alig fújdogál a szél.

Nagyobb területet érintõ esélylatolgatástól most eltekintenék, Zabarra helyezem a hangsúlyt.

Tehát ma ÉNy felõl dõl befelé a hideg, száraz légtömeg a Kárpát-medencébe, a felszín közelében jelzi ezt a megélénkülõ légmozgás, a csökkenõ páratartalom és a mérsékelt nappali felmelegedés.

Hajnalra bizony az 5 fokos izoterma is eléri az országot a 850 hPa-os szinten, ami az ilyenkor megszokottnál jó 6 fokkal hûvösebb.

A gyér gomolyosodás az esti órákra annak rendje és módja szerint szépen elhal, napnyugta után pedig a szél is gyorsan gyengül az elõrejelzések szerint. Gyaníthatóan teljes szélcsend még kora reggel sem várható térségemben, ami természetesen a lehûlés ellen hat, ugyanakkor lehet neki a hideg szempontjából pozitív hatása is. Éjszaka ugyanis jó félhavi csapadék zúdult a környékre, a telített talaj párolgása egy derült, szélcsendes éjszakán a nappali kiszáradás ellenére is könnyen ködöt okozhatna. Most azonban egy igazi "libegõs" éjszakára van kilátás, amikor a "kettõt elõre, egyet hátra" elv érvényesülhet a hõmérsékleti görbén.

A szélmentes szakaszokban gyorsan hûl a levegõ, nõ az Rh, párásság alakul ki. Aztán viszont rövid idõre feltámad a szél, megbolygatja a hideg légtavat, minek után kissé visszaenyhül az idõ, viszont a Td csökken, mert szárad a levegõ.

Nagyon nehéz elõrejelezni, hogy ezzel a mechanizmussal pontosan mennyi lehet a Tmin, most meg sem próbálkozok vele. A lényeg, hogy elsõsorban a nagyon hûvös magaslati levegõ okán van esély extrém alacsony érték kialakulására. A holnapi JABA rekord nagyon alacsony, csak 1,5 fok, ennek dõlését kizárhatjuk, de azt szerintem nem, hogy mondjuk 3 fokig leküzdje magát a hõmérséklet, ami ha mást nem is, de egy ilyen hozzászólást megérHET.
#2398
No, úgy néz ki, hogy holnap hajnalban sem lesz meleg az ország keleti harmadán.

1. Az Rh 35-50 % közé csökkent a mai, napsütéses idõben, és van még 1-2 óra, hogy ez fokozódjon, ergo a ködhajlam jóval kisebb lesz, mint ma hajnalban volt (tegnap ilyenkor 70-80 % Rh). ÉK felõl szépen bejött a száraz légtömeg, mint egy téli, lábas hidegelöntéskor. Link

2. Éjszaka legyengül a szél, ill. nagy területen beáll a szélcsend.

3. Napkeltéig a felhõsödés java nem érinti a keleti tájakat. Link

4. Nem túl magas a mai Tmax (23-25 fok).

Hétfõn Zabar 4,9 fokot dobott, GFS: Tmin 9 fok, Td 7 fok, T850 9 fok, elõzõ napi Tmax 23-25 fok.
Holnap keletre: Tmin 10-14 fok, Td 3-7 fok, T850 11-12 fok, mai Tmax 23-25 fok.

A GFS most talán kissé alábecsli a Td-ket, de az Északi-khg. keleti felén és az Alföld jelentõs részén még így is nagy területen várható 10 fok alatti minimum-hõmérséklet. Hiába a magasban kissé melegebb levegõ, lent olyan kiszáradás van, ami ezt nemcsak kompenzálja, de még meg is toldja kicsit.

A rekord nem lesz veszélyben, de egy-két helyen ismét 5 fok alá kúszhat a T.

Zabar most necces a felhõsödés miatt, meglátjuk.
#2397
Szuper,köszi szépen!
#2396
A modellek és elõrejelzések alapján én jövõ csütörtökrõl nem tenném át.
Valószínûleg nem lesz zavartalan a napsütés, közepesen és erõsen felhõs idõszakok váltakoznak, gyengébb intenzitású zápor elõfordulhat, de zivatar nem lesz, meglátásom szerint Bp térségében du. 25-27 fok várható.
#2395
Sziasztok!

Van valami infó arról, hogy pl. jövõ hét csütörtökön Budapesten lehet-e esõ? Szabadtéri program lenne du céges és jó lenne tudni, hogy át kell-e rakni vagy sem az idõpontot esetleges zuhé miatt.
#2394
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#69997 - 2014-08-01 13:18:00)

Jövõ hét szerda du.-ra ez nem rossz: Link
#2393
Ma és holnap a hétvégihez hasonló idõre van kilátás, a veszélyes kísérõjelenségek közül a felhõszakadásból adódó villámárvíz-veszély emelendõ ki, mint eddig is.

Szerdán aztán belecsaphatunk a lecsóba, fõként délen, délnyugaton! Egyelõre ehhez elég is ennyi: Link Link Link zivatar zivatar zivatar
#2392
Nem kéne irdatlan, elég lenne az "átlagos" 50 - 80 mm ! Hihetetlen hogy kimaradt a szerelembõl területi átlagban e kistérség, én még nem is panaszkodhatom. Tartok tõle, "ha egy üzlet beindul" alapon megint csöcsre szaladunk, hogy valami rövidtávú jövendölést is írjak. "Bizonyíték" a mondandómra a vízügyi térképen látható csapadékárnyék, de még a géefesen is felfedezhetõ . Remélem alaptalan károgás lesz majd utólag a reakcióm.
#2390
Az elõttünk álló idõszak meglehetõsen extrémnek néz ki.

A modellek határozottan és egyetértve adják a hatalmas csapadékmennyiségeket: Link Link

Ezeket a felbontásból adódóan nyugodtan tekinthetjük területi átlagnak, az 50-80 mm-es összegek elég reálisnak is tûnnek, de ugye nem egy helyen megjelenik a 100 mm fölötti értékköz is.

Ha valóban realizálódik a modellek által mutatott kép, amire SZVSZ meglehetõsen nagy esély van, akkor lokálisan bizony irdatlan mennyiségek jöhetnek le. [esõ]

Én úgy gondolom, hogy nem túlzás, ha egy-egy kisebb területre a 150-200 mm-es 7 napos szummát feltételezzük.

A helyzetben rejlõ árvízi kockázatot különösebben nem is kell részletezni, van benne jócskán, elsõsorban a kisebb vízfolyásokon.
#2389
Bizony, itt ma is köd volt, és valószínûleg a köv. napokban is lehet, ha lesznek derült órák éjszakánként.

Pár helyen szépen visszatérnek a trópusi éjszakák, kicsi lesz a napi hõingás, a mérsékelten magas nappali maximumok ellenére a napi kh. itt-ott akár még a veszélyjelzési szintet is megütheti.
#2388
Ez igen, köszönet! nevet
Ami még mellé elmondható, hogy várhatóan finom enyhék lesznek az éjszakák, a nedvességi viszonyok, illetve a fölöttünk lévõ viszonylag magas hõmérséklet eredményeképpen aligha lesz erõs az éjszakai lehûlés a következõ napokban. A szélcsendes, felhõmentes tájakon pedig akár makacs ködfoltokkal számolhatunk.
#2387
A hétvégén jelentõs esély van károkozó zivatarok kialakulására.

Felhõszakadás, villámárvíz:

- a talaj fölsõ rétege sok helyen telített vagy ahhoz közeli állapotban van Link ;
- a várható 26-32 fokos hõmérséklethez képest igen magas, jellemzõen 32-36, helyenként 38-40 mm-es értékeket vesz fel a kihullható víz a GFS-ben Link Link ;
- a cellaáthelyezõdés sebessége gyenge vagy mérséklet lesz, adott földrajzi pont fölött viszonylag hosszú idõt tölthetnek el a záporok, zivatarok;
- az összeáramlások gyakori jelenléte megfelelõ feltételeket nyújt a "többes találathoz", adott földrajzi pontot a konvergenciák mentén sorozatban érhetik el a konvektív gócok.

Ezek együtt ismét jó alapot jelenthetnek az elöntött utcákról, áradó hegyi patakokról szóló híradós bejelentkezéseknek.

Jégesõ:

- meglehetõsen magas labilitási értékekre lehet számítani Link Link Link Link , a gyenge szélnyírásos környezetben erõsek lesznek a feláramlások Link ;
- a CAPE jelentõs része a jégképzõdési zónában halmozódhat fel Link ;
- a félszáraz alsó troposzféra kedvez a gyengébb olvadásnak;
- a nedves hõmérséklet 0 fokos szintje közel lesz az ideális magassághoz Link Link .

Ebben simán benne van a 1,5-2, esetleg 3 cm-es jégméret, ami a mezõgazdaságban már komoly károkkal járhat.

Viharos kifutószél, légzuhatagok:

Különösen szombaton lehet reális esély károkozó szélrohamokra, legalábbis a nagyon magas DCAPE és szintén jelentõs delta ThetaE értékek erre engednek következtetni. Link A kissé nedvesebb vasárnap már valamivel gyengébb. Link

Tornádó:

Bár az LCL szint elég magasan lesz és a labilitás sem a felszín közelében halmozódik, a konvergenciák jelenléte, a kis szélnyírás, a nagy vertikális hõgradiens és a nem túl markáns, de azért nyomozható örvényesség-advekció okán egy-egy földig érõ, nem-mezos felhõtölcsér benne lehet a pakliban. Összességében erre az átlagosnál kisebb esély mutatkozik, szerintem.

-----------------------------------

Szombaton a szárazabb, kevésbé labilis légköri viszonyok mellett várhatóan nem sok zivatar tud majd kialakulni, ezek viszont épp a kisebb nedvesség okán jó eséllyel okozhatnak 70-80(-90) km/h-s szelet.

Vasárnap ezzel szemben inkább a heves kategória határán lévõ jégméret, valamint a nedvesedésbõl fakadóan a nagy mennyiségû csapadék okozhat problémákat. Ráadásul a konvekció az elõzõ napinál valószínûleg jóval nagyobb területet érint.
#2386

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#23624)
#2385

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#23623)
#2384

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#23622)
#2383

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#0)
#2382

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#23621)
#2381

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#23620)
#2380

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#23619)
#2379

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#2361laza
#2378
Messze volt, csak néhány kerekített 35 fokot láttam a térképen. nevet

Ilyen szempontból eddig kiváló a nyár, ennél magasabb SZR soha nem kellene. DE még a nyár fele hátravan, bármi lehet, akár még a szeptember is robbanthat, mint 2008-ban. nevet
#2377
Nem olvastam most végig több száz hsz-t a társalgóban, de ha jól sejtem, végül is nem dõlt meg, ugye?

Akkor pedig továbbra is 36,5 °C az idei SZR, ami bizony az elmúlt éveket tekintve már-már meghökkentõen alacsony így július vége felé járva, szegény rekordvadászok és a szenzációhajhász média számára is egyelõre uborkaszezon van. nevet

Olyannyira alacsony ez az érték, hogy konkrétan a 2000-es években ennél alacsonyabb SZR még nem fordult elõ hazánkban, 2010-ben volt 36,8, 2005-ben és 2006-ban pedig egyaránt 36,9 °C.

A megelõzõ idõkrõl most nincsenek elõttem az adatok, kíváncsi vagyok, hogy meddig kell visszamennünk mondjuk kerekített 36-os értékhez, majd megnézem.

Persze hosszú még a nyár, és augusztus elsõ fele még az igazi nagy hõségek idõszaka, meglátjuk. nevet
#2376
Hétfõn veszélybe kerülhet a szezonrekord T (ha minden igaz, akkor még mindig a jún. 10-i 36,5 fok él).

A T850 nagy eséllyel felmehet 18-19 fokig, Link Link és ezúttal nagy területen hasznosulhat is:

- az Alföld egy jelentõs részén az elmúlt 5-7 napban alig, vagy gyakorlatilag nem hullott csapadék Link ;
- a hétvége idõjárása a szárazságot tovább fokozza;
- ezúttal nem kiugró meleg-advekcióról van szó, szép fokozatosan húzódik ránk a melegnyelv tengelye, felszín közelében meg már napok óta sorjáznak a 30 fok körüli, kissé afölötti maximumok;
- a légmozgás gyenge-mérsékelt, szóval ideális erõsségû lehet.

Ami döntõ tényezõnek néz ki, az a felhõzet. Egyértelmû tendencia még nem rajzolódott ki, mindenesetre tegnaphoz képest talán egy kicsit késõbbi, vagy kevésbé erõteljes borulással számolnak a globálmodellek.

Így 2 és fél nappal elõtte nagyon határesetnek érzem a dolgot, szerintem most kb. 50 % az esélye, hogy megdõl a SZR.

Napi absz. rekordból a Tmin maximuma Zseegee táblázata alapján 25,1 fok, ez azért nem elérhetetlen.
#2375
A következõ napot igazi csemege-idõjárást hoznak. Az óceán felett örvénylõ ciklon és a hozzátartozó teknõ délkeleti ága leszakad és önálló életet élve nyugat felõl Közép-Európa fölé helyezõdik.
A ciklon zárt izobárokkal fõként a 700hPa-os szint felett lesz aktív, ott jelentõs hidegadvekció, míg alacsonyabb szinteken melegadvekció zajlik majd.
E kettõ hatására igen labilis lesz a légkör, napokon át lehet számítani sokfelé záporokra, zivatarokra, nem csak nap közben, de az éjszakai órákban is.
#2374

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#233919)
#2373
Hõségre hangolva: 2014. július 5-9.

Idõtartamát (>3 nap) és erõsségét ( >32-33) tekintve a második jelentõsebb hõhullám vár ránk ebben a szezonban. Az eddigi SZR, majd egy hónapja született (36.5, június 10. B.kalász, K.szakál).

Az elõrejelzések szerint nem lesz teljesen száraz a fölöttünk lévõ levegõ, szombattól ugyanis nyugatról egyre magasabb harmatpontú levegõ szivárog hozzánk (miközben középszinten sem lesz teljes a kiszáradás), ez kedvezhet majd a fõként a domb- és hegyvidék által indított helyi záporoknak, zivataroknak. A melegedés fõként kezdetben (szombat-vasárnap) inverziós/izotermába hajló rétegzõdéssel jön kb. 800-700 hPa között Ezek után a tippem a szezonrekordra ill. annak megdõlésére (h. á-on): fõként vasárnap és kedd között: 35.4 és 36.9 között lehet, így kb. 30-40%, h megdõl, míg 60-70%, h nem a SZR.

Hõség a rekordok tükrében: országos szinten nem várható rekord , vagy legalábbis igen kicsi, szinte elhanyagolható az esélye, mind a min. maximumát tekintve, mind a napi rekord maxikat. Elõbbiek 24-27 között szóródnak, utóbbiak pedig 38-41 között, a bp-i maxi rekordok 36-38 között vannak, itt a keddi napon van (nem is kicsi sztem 60-80%) sansz a 35.5-ös 2012-es rekord megdöntésére.

A tévedés, benézés/elnézés továbbra is benne van ill. egy biztos, nem így lesz, hisz a légköré az utolsó szó. nevet


Ami nem egészen ide tartozik, de érdekes, hogy nem igazán tudok olyan éveket, a 2012-2013-ason kívül, hogy 2 egymást követõ évben 40 fok fölé emelkedett volna az országos absz. maxi, talán az adatbázis titkait jobban ismerõk tudnak. nevet Az viszont a nyár további részére nézve még egy érdekes kérdés, hogy idén összejön-e a 40+ os topmax, mert az már tényleg szinte kizárt, h a hivatalos mérések kezdete óta 3 egymást követõ évben 40 fölötti értéket mértek volna, hisz tudjuk, h a 40-et elérõ értékek sem túl gyakoriak.
#2372
Kérdésedre lásd privát üzenet
#2371
Az elsõ esélyt 8 tizeddel, a másodikat 1 tizeddel bukta Zabar, de lehet, hogy a harmadikat már behúzza?

Csütörtökön megérkezik a hideg levegõ a magasban, aztán gyors szélleállás, kiderülés, kiszáradás, csak a szokásos. Vagy nem, mert ezek ugye mindig erõsen kérdéses dolgok. Addig még csapadék is lehet, ami könnyen buktatója lehet az erõsebb kisugárzásnak.

Saját rekordjával (3,1 fok, 2000) kell megküzdeni az állomásnak, ami anno csak lájtos felvezetõje volt a másnapi majdnem fagynak (0,3 fok).

A GFS nyerõszámai (T850/T2m/Td):

Péntek: 7/6/4.
Szombat: 10/8/4 (ÉK-en csak +1 fokos Td !!!).
#2370
Hát igen: a hõhullám vége óta volt egy sor meglepõen hûvös éjszaka.
Ez az északi eredetû, alacsony alaphõmérsékletû, eléggé száraz levegõfajta a sok napsütésben, magas napállásban csalókán felmelegszik délutánra. Aztán napnyugta után jön a nagy lezutty... hideg

Apropó: mi van lásszal?
#2369
A mai hidegfrontot követõen ismét esély kínálkozik napi minimum-hõmérsékleti rekord megközelítésére, leginkább vasárnap.

Lász mester szerint alulról, szerintem inkább csak felülrõl. nevet
#2368
A következõ 1 hét során kimondottan szeles idõ várható a fõvárosi agglomeráció környékén,és természetesen Budapesten.
Olyan szögbõl érkezhetnek a hidegfrontok,hogy ez a térség lehet a legszelesebb.

Várakozásaim: Csütörtökön délutántól 30-45 km/h-s,(északi)
pénteken 45-70 km/h-s,(északnyugati)
szombaton 35-50 km/h-s,(északnyugati)
vasárnap 30-45 km/h-s,(nyugati)
hétfõn 30-45 km/h-s,(nyugati)
kedden 45-75 km/h-s,(északnyugati)
szerdán 35-50 km/h-s szél várható.(északnyugati)
#2367
Olvastam a friss konvektívet a szupercella.hu-n. Átnéztem a modelleket, és itt a nedvességgel szerintem nem lesz olyan nagy baj. Nem az igazi, valóban, de a WRF alapján akár 20°C-ig is mehet a harmatpont, és néhol kiüti az SBCAPE a skálát (tehát >2750J/kg is lehet). Mindez miatt a csekély, alig 10m/s szélnyírás ellenére 0,5-öt is csípheti az SCP. Így a környékemre optimistábbak a várakozásaim (bár szupercellára nem számítok, kizárni sem tudom, elsõsorban multicellás zivik lehetnek).

fb-s elõrém: Link nagyjából Nyugat-Nógrád és Észak-Pest megyékre érvényesek a délutáni órákra.
#2366

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#23153laza
#2365

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#231537)
#2364

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#231536)
#2363
Közben (kissé) átalakult a jövõkép az ECM op. szerint: már jövõ csütörtökön elérheti térségünket egy hullámzó frontrendszer nyugat felõl kiadós esõvel, zivatarokkal. Ezt követõen pedig jelentõs lehûlés kezdõdhet... Persze ez még csak egy futás a sok közül, de ha a további futások is megerõsítik ezt, akkor egy újabb csapadékos és hûvös idõszak kezdõdhet a jövõ hét közepétõl. [esõ] zivatar
#2362
Valóban voltak ilyen esetek is többször. nevet Titkon bízom benne, hogy hátha most is így lesz. El tudnék viselni néhány kánikulai napot a hûvös nyárkezdet után. laza
#2361
Pontosabban: "Objektív verifikációs eredmények alapján a 4-5. elõrejelzési napot követõen az ensemble átlag beválása jobb, mint a determinisztikus elõrejelzésé."

Tehát az elsõ 3 napban a fõfutás a jobb, a 4-5. nap vegyes, a 6. naptól jobb az átlag.

És a "jobb beválás" nem azt jelenti, hogy mindig az átlag jön be. Sok-sok esetet fel lehetne eleveníteni, amikor a kilógónak tûnõ fõfutás magával rántotta a többi tagot is 6-8-10 nap távolságban. nevet
#2360
Én úgy tudom, hogy a futások átlaga sokkal stabilabb és megbízhatóbb az idõ elõrehaladtával, mint az op. (Ezt az OMSZ is megemlíti a honlapján.) Ez valószínûleg jelenleg is helytálló lehet, hiszen az op. már sokadszorra ugrál fel s alá, miközben az átlag elég stabilan 15 fokhoz simul 850 hepán, majd erõteljesen, határozottan megindul lefelé. Link nevet
#2359
Szerintem a két "jelenségnek" nem ugyanaz az oka.

A GFS-nél ez szerintem HIBA, ami sajnos már tavaly is fennállt, hiszen látszik, már az elsõ napon is kilóg a fõfutás. Ami még érdekesebbé teszi az egészet, hogy Európa más részein normális a fáklya, csak nálunk nem...

Az ECM-nél viszont az elsõ 4 nap tiszta, utána már a megszokott szórás miatt kezd elválni a fõfutás az átlagtól. Hogy aztán az jön-e be, vagy kicsivel hûvösebb lesz, ez már egy másik kérdés.
#2358
Ami egy kis érdekességnek tûnik most: itt az elsõ hõségidõszak, és máris elõkerült az operatív vs. perturbált tagok szituáció, mint ahogy tavaly nyáron rendszeresen, de korábbi években is emlékeim szerint. A GFS-nél szokás szerint már mától-holnaptól nyílik az olló, de most az ECM is csatlakozott, hétfõtõl nála is több fokos fór mutatkozik az op. javára.

A kérdés adott, mint mindig: vajon a jobb felbontású tagok jobban látják a dolgokat, vagy pedig tévednek (igaz, ez esetben együtt tévedne a "két nagy" modell)?
#2357
Nos, nincs mese, jön az elkerülhetetlen, az idei nyár elsõ hõhulláma.

A jelenlegi modellkimenetek szerint kb. így alakulhat a dolog:

JUN7: 27-31(32).
JUN8: 29-32(33).
JUN9: 30-33(34).
JUN10: 30-34(35).
JUN11: 30-34(35).
JUN12: 28-32(33).

Jóval erõsebb és tartósabb lesz, mint a májusi "beharangozó", de az éghajlati rekordoktól tisztes távolságot tart. A szezonrekord viszont dõlni fog.

Mindenesetre szépen elsöpri a hónap eleji negatív anomáliát az elõttünk álló meleg-száraz idõszak, sõt, felépít egy kisebb (vagy nem is olyan kicsi) pozitívat.

Ami viszont szintén nem tartana sokáig, lévén a hónap közepére lehûlés valószínûsíthetõ, bár nem túl vérmes, szerintem 20 fok alá nem nézünk be maxiban. E tekintetben persze még nagy a bizonytalanság.
#2356
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#229264 - 2014-05-14 22:00:45)

Szép estét!

A viharos szél kinyírja a csapadékot a mediciklon esetén,nos ez egyáltalán nem így van,jó igen elõfordul az elõbbi is,de egyáltalán nem gyakrabban,mint hogy viharos,erõsen viharos széllökések mellett szakadjon az esõ.

Én most mégis azt várom,hogy az érdemi csapadék a szél gyengülésétõl kezdve fog esni.

Most a fõváros térségét veszem alapul:
Tehát kedden,szerdán már kb 10 mm körüli esõ hullott le a fõváros térségében csendes körülmények mellett.
Az igazi nagy szél ma szerda estétõl-csütörtök délutánig vérható,akár a Duna mentén is 80-90 km/h közötti lökésekkel,de az érdemi csapadék szerintem csütörtök délutántól-péntek reggelig jöhet le,eleve a modellek holnap hajnaltól várják a csapadékot a fõváros térségére,délutánig még 10 mm alatti esõre számítok,az érdemi része várhatóan csütörtök délutántól-péntek reggelig hullhat le,újabb 20 mm.

Péntek,szombaton a Duna vonalában már csend honolhat,egyre inkább már csak a Dunántúl nyugati felére korlátozódik a komolyabb szél.

Péntek,szombaton a tartós esõt záporok-zivatarok válthatják föl,lokálisan ezekbõl várok igen komoly,néhol 50 mm feletti mennyiséget.

Tehát maga a ciklon fõ csapadékzónája nem hoz extrém sok esõt,várhatóan 50 mm alatt maradhat,majd csütörtökön még csak keleten,péntek-szombaton már máshol is kemény cellák jelenthetnek meg,ezek megduplázhatják Yvette ciklon csapadékösszegét.

Felém egyenletesen erõsödik az északnyugati szél,reggel élénk,estére mér viharos lökések voltak,a maximum eddig 72,4 km/h,nem azért,de a vasárnapi hidegfront erõsebb széllel jött,akkor 76,8 km/h-s max volt.

Az utolsó elõtti pillanatokban mind szél-mind csapadék tekintetében gyengítettek egyes modellek a fõváros térségére.
Budapestre holnap 1. fok van szélre,2. fokú figyelmeztetés esõre.
Az omsz-nál ellentmondást véltem felfedezni,hiszen 2. fok van esõ miatt kiadva csütörtökre,de az M1 idõjárás jelentésében csak 10-30 mm szerepelt a holnapi piktogramon.

Bár megemlítik lokálisan jóval több is hullhat,illetve a Dunántúli khg.-ben az említett 90-100 km/h-nál jóval erõsebb lökések is lehetnek,meg a Balatonnál is.
#2355
Átnézve a legfrissebb rövidtávú modellfutásokat (pl. Arome, WRF, UM), a következõ órákban zivatarok kialakulása várható keleten! zivatar Elõször a keleti határszélen (még a Partiumban), majd átlépve az országhatárt, elõször a Kõrösök vidékén, majd Szolnok és Kecskemét térsége felé haladva.

Jelenleg ugyan még apró nyoma sincs a konvekciónak, de igen meleg lett keleten, ÉK-en (nálam pl. már 20 fok van), idõnként szûrt napsütéssel . Szerintem pont a jelenlegi hõkontraszt határán fognak mozogni a hamarosan (du. 2 óra körül) kialakuló záporok/zivatarok, tehát a mostani hõtérkép nagyjából kirajzolja a várható eseményt. K-DK felõl hamarosan megérkezik a (sekély) ciklon okklúziója, amely fokozatosan labilis és enyhébb légtömegekbe fut bele, tehát pikk-pakk megindulhat a konvekció. A ciklon bõven szállít nedvességet, az okklúzió pedig biztosítja a megfelelõ emelést, örvényesség formájában. A szélnyírás 10 m/s alatt marad, tehát heves zivatar nem várható, de kisebb jégesõ és/vagy felhõszakadás azért lehet keleten. Késõbb a zivatarok nyugat felé terjeszkednek, de várhatóan nem erõsödnek tovább. A Dunántúlon fõként DNy-on várható zivatar, de feltehetõen a Balaton térsége és a Bakony sem marad ki a jóból.

Sajnos az utóbbi idõben a konvektív események a legtöbbször nem úgy alakultak, ahogy azt mi, vagy a modellek várták, ezért van némi fenntartásom a mai helyzettel kapcsolatban is, de a lehetõség megvan... szegyenlos vidám
#2354
Ha jól látom, akkor holnaptól (szombat, 2014.04.19) egy tõlünk délre elhelyezkedõ ciklon hatása alá kerülünk, mely ciklon központja holnap kora délután a Vajdaságban fog elhelyezkedni. A reggeli, majd a déli órákban ennek a ciklonnak a melegfrontja átvonul az ország nagy részén, DK felõl Ny felé haladva. DK-en és a Duna-Tisza közén inkább még esõ, vagy zápor várható, de az idõ elõrehaladtával a Dunántúlon egyre inkább záporok, sõt zivatarok is lehetnek. A ciklonközpont közelsége miatt már a déli, kora délutáni óráktól kelet felõl megérkezik a ciklonunk hidegfrontja is. A HF mentén egyre többfelé várható zápor-zivatar. Kezdetben keleten, DK-en, majd Ny-ÉNy felé haladva egyre többfelé. Helyenként, fõleg keleten és ÉK-en akár hevesebb zivatar is lehet, ugyanis itt lesznek a legjobbak a konvektív paraméterek. Az esti órákban északon és ÉNy-on is várhatók záporok és zivatarok. Holnap délután a Nagyvárad - Miskolc tengelyen elég jó eséllyel nem mezociklonális tuba (esetleg tornádó) is elõfordulhat, tehát érdemes lehet az eget kémlelni! nevet
#2353
Konvektív latolgatás:

- ma délután egy markáns hidegfront (HF) éri el hazánkat nyugat, ÉNy felõl. A kora délutáni órákban pre-frontális záporok, esetleg zivatarok alakulhatnak ki a Duna-Tisza közén, majd a Tiszántúlon, amelyek kelet felé haladva hamar elhagyják az országot. Sejtésem szerint, a délutáni órákban több felvonásban újabb konvekció kezdõdhet, mely ÉNy felõl haladna DK felé. Elõször kb. a Szentgotthárd - Kecskemét vonalon alakulna ki vonalas szerkezetû -szerintem még mindig pre-frontális- csapadéksáv, amelyik már egyre nagyobb számban tartalmazhat zivatarokat. Idõközben ÉNy felõl megérkezik a HF, amely meghozza a várt szélviharokat ÉNy-on. A front meglehetõsen gyors mozgásúnak ígérkezik, ezért a (kora) esti órákban hamar utoléri a DK felé haladó csapadék- (zápor/zivatar) sávot. Elõször DNy-on (kb. a Letenye - Paks vonalon), majd DK felé haladva, a Pécs - Szeged vonalon összeállna egy zivatarlánc (squall line), amelyik dél-délkelet felé haladva a késõ esti órákban elhagyná az országot. DNy-on lehet némi labilitás és szélnyírás is, tehát itt kis eséllyel akár szupercella is kialakulhat. A zivatarlánc mentén szélvihar, jégesõ és felhõszakadás is várható.

- a feltételek folyamatosan javulnak majd a nap folyamán, majd az esti óráktól kezdve fokozatosan gyengülni is kezdenek, ezért a legjobb feltételek a hevesebb zivatarokhoz a kora esti órákban lehetnek, fõleg DNy-on és délen, esetleg DK-en. A konvekció hevességében a meghatározó tényezõ a labilitás mértéke lehet. Némileg meglepõ módon az ECM nagyobb labilitással számol, mint a GFS. Az amerikai modell szerint csak DNy-on lenne érdemleges CAPE, ahol a szélnyírás is 20 m/s körül, vagy afelett alakulna. A modellek egyetértenek abban, hogy igen markáns frontális konvergencia várható, amely az örvényességgel karöltve remek táptalaj lehet egy jól fejlett vonalas rendszerhez. A nedvességi viszonyok jók lesznek. Némi "szerencsével" (és egy kis plusz labilitással), akár heves zivatarok is kialakulhatnak a déli országrészben, károkozó szélviharral, jégesõvel és heves csapadékkal.

Megérzésem szerint sokkal ütõsebb lehet ez a mai front, mint az sokan várják... zivatar
#2352
Ha a hidegfront nem hozott nekünk heves, markáns zivatarokat, akkor talán a leszakadó hidegcsepp fog, legalább is a feltételek adottak.
Holnap estére a magassági hidegörvény már teljesen lefog szakadni a vezetõáramlástól, amely így egy zárt cirkulációt fog okozni a középtroposzférában, mi ennek az örvénynek a hátulján fogunk elhelyezkedni. Link

A hideggcseppben, ahol a felszín kellõ hõmérsékletû lesz, ott a konvekció megfog indulni, ezt a CCL magassága is bizonyítja, hiszen már alig 0,5-1 km-s magasságban lesz a felhõalap. A felhõkézõdés már a délelõtti órákban megkezdõdik a nyugati megyékben, a konvekcióval pedig párosul majd az erõs szélnyírás, ami kedvezni fog a cellaképzõdésnek. Link

Nagy bizonyossággal kijelenthetõ, hogy holnap a nyugati, délnyugati országrészben zivatarokra kell számítani. Amit még a paraméterek mutatnak, hogy szupercellák illetve heves események is lehetnek.
A nagy örvényességi advekció, a konvergencia és a 0-3km-es szélnyírás is kedvezni fog a nyugati, délnyugati megyékben a szupercellák kialakulásának. Link

A légköri tényezõk a keleti országrészben kedvezõtlenek lesznek a zivatarképzõdésnek, de több helyen NM tubák és tornádók kialakulhatnak. Elég magas lesz az MLCape, csekély CIN-el és a horizontális szélnyírás is kedvezni fog a NM tubáknak. Link Link

Összeségében a holnapi napon a labilitásra nem támaszkodhatunk, a zivataroknak más úton kell elérniük, hogy heves zivatarokká alakuljanak. Erre Somogy, Zala és Baranya megyében lesz a legnagyobb esély.
Holnap mindenki figyelje az eget. Vigyázz kész tubák, szupercellák! nevet

beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 11:49:51

Kõszeg

1.9 °C

00007

RH: 68 | P: 1002.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.