2024. november 25., hétfő

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#102239
Érdekes, összetett, számomra kicsit zavaros, röviden így jellemezném a hétvégét konvekció szempontjából.
Én nagyjából ezt várom(hozzátéve, h rendkívül alaposan nem néztem meg):

- ma és holnap délelõttig döntõen emelt konvekció komolyabb szél, komolyabb jég nélkül. Az este dny felõl érekezõ nagytérségû emelés többfelé okozhat jelentõs 5-15 mm esõt, egy egy helyen akár 20-30 mm-t is.

- a holnapi nap nagy része az északkeletre mégérkezõ és ott torlódó csapitömb utáni lassú labilizálódással telik, érdemi dolgok estig nem nagyon lesznek, vagy ha igen akkor azok csak izoláltak (SC formában)

Innentõl kezd érdekesebbé válni a helyzet, a nagyobb durranásra én szombat estétõl, ill. vasárnap a hf-on vagy elõtte számítok.
Elsõdleges veszélyforrás sztem a szél, (minden szinten nagyon erõs lesz az áramlás), a jég a második, de elég nedves a légkör ami igencsak ellene hat a komolyabb jégméretnek(erõs SC-ben azonban ez mindig benne lehet), a 30 mm+ csapit én nem érzem mert ilyen áramlás mellett ez nem hiszem hogy összejöhet. Az más kérdés, h a nagytérségû emelési csapadékból 2-5 óra alatt lejöhet 30 mm-nél több csapadék, de ez nem egy cellához köthetõ.

#102238
Az MM5 ha elkapja a csapadékot, akkor azt igen nagy pontossággal jelzi.
A hajnali zivatarokkal van általában gondja.
#102235
Visszanézve a radart szépen bejött a tegnapi csapadék elõrejelzése mára.
#102234
Igen, de a GFS 50km-es cellára számítja ki pl. a CAPE-t a WRF meg 4km-re, és a nagyobb felbontáson jobban "elkenõdnek" a maximum és minimumhelyek. Ráadásul ha kipattan egy zivatarcella, akkor ott megjeleneik a kifutószél,a szélnyírás, hatással lesz a Td-re, elfogy a CAPE, a relatív nedvesség 500Hpa-n is 100% körül lesz, szóval eléggé meg tudja változtatni a dolgokat kis területen.
#102233
MM5 többségében mono-, és kevés multicellás konvekciót sejtet a Szeged-Miskolc vonal mentén.
#102232
Véleményem szerint a holnapi eset nem fog kedvezni a hírtelen lehulló nagy mennyiségû csapadéknak, és a tubák jórésze se ilyen helyzetben szokott kialakulni.

A WRF mindig annyira túlbecsül a globál modellekhez képest, ez rendkívül érdekes...
#102231
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#68811 - 2009-06-02 17:37:59)

Szép délutánt mindenkinek!

Egész nap erõsen felhõs vagy borult az ég, néha nagyon gyenge szitálás is tapasztalható volt, de mostmár csökken a felhõzet, és már ki-ki süt a nap, a szél nagyobb részt gyenge maradt, hõmérséklet 20 fok körül tetõzhetett kb.

Most viszont foglalkozok egy kicsit a holnapi nappal, készítettem egy térképet, amelyben 2 sávnyi területet különböztettem meg, a záporok, zivatarok várható idõbeli elõfordulása gyanánt:

Link

Szóval, holnap a hidegfront elõterében a kijelölt területeken számítok záporok, zivatarok kialakulására. A front megérkezte elõtt megfelelõen alakulhatnak majd a konvektív események elõfordulásához szükséges paraméterek.
CAPE Index (WRF):
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link

Látható, hogy a front elõterében 400-700 J/kg körül várhatóak a labilitási értékek, a front átvonultával viszont megszûnik a labilitás, kitisztul a levegõ, a szélcsatornában megélénkül az északnyugati szél.
A kihullható víz 25-30 mm közé tehetõ, így veszélyforrást jelenthet a hirtelen lezúduló jelentõs mennyiségû csapadék kisebb körzetekben. Konvergencia, TI, LI is tûrhetõen alakulhat (finoman fogalmazva).
Szóval összességében a veszélyforrást jelentheti:
Az átmeneti erõs kifutószél (60-90 km/h), rövid idõ alatt hirtelen lezúduló jelentõs mennyiségû esõ, valamint
1-2 tuba is kialakulhat az erõs konvergenciának, az alsó szinten érvényesülõ cape-nek, és a cellákban elég jó értékeket produkáló örvényességnek köszönhetõen.

Végül 1-2 kiragadott csapadék térkép a holnapi napra:
Link
Link
Link

A GFS annyiban különbözik ettõl, hogy õ kissé nyugatabbra is vár eseményeket, ezért húztam bele a sávba Bács-Kiskun megyét és Pest megye dk-i harmadát, felét..

Péntek reggelre pedig a megnyugvásba jutó, hideg levegõ hatására erõsen lehûlhet a levegõ, akár országosan 5 fok közelébe kerülhet a hõm. vagy az alá is akár..

Utána meg következnének a szombat-vasárnapi események, de az akkorra várható eksön már ki lett beszélve a Hó- és zivatarlesenben, szóval arról nem is ejtenék szót..

Most megyek, további csodás napot nektek. kacsint
#102230
Egyetértek, messze van, de úgy tûnik, hogy a szezon eddigi legnagyobb konvektív helyzete várható szombat-vasárnap!

Röviden:
- hullámzó frontrendszer dny-ék irányban
- elképesztõ labilitás
- elképesztõ magassági áramlás
- megfelelõ szélnyírási és konvektív paraméterek

Ami lehet sztem:

- rossz helyen lesz a front és hátoldalba kerül az egész ország (nem ez a valószínû)

- a front rajtunk húzódik é, ény rosszabb helyzetben d, dk kedvezõ helyen (legvalószínûbb)

- a front tõlünk é-abbra húzódik az ország nagy része jó helyre kerül (kevésbé valószínû)


A helyzetektõl függõen ami jöhet: izolált SC-k, squall line ill. SC-s MKR-ek (pl. bow echo, derecho) és minden ami ezekkel jár. zivatar
#102229
A szombatot nézte már valaki zivataros szempontból? Kicsit messze van még, mindenesetre érdemes lehet foglalkozni vele.

A Nyugat-Európa idõjárását jelenleg meghatározó AC a hét második felében "kiszorul" az észak-atlanti területekre. Az óceán felõl egy hullámzó frontrendszer éri el a kontinens nyugati partvidékét és a Pireneusi-fsz. környékén egy többközpontú, alacsonynyomású rendszer épül fel, melybõl pénteken egy szép kis ciklon mélyülhet ki Franciaország fölött. Jelen állás szerint a ciklonközpont K-ÉK felé mozog majd, folyamatosan erõsödve, igen nagy sebességgel. Szombat hajnalban még Genf környékén, Link este már Krakkó térségében helyezkedhet el a légörvény központi része, miközben hazánk fölött is áthaladna, vagy legalábbis érintené az ország bizonyos területeit. A frontrendszer minden bizonnyal áthaladna felettünk, ha ez a pálya megvalósulna, azért még elég messze van ahhoz, hogy feltételes módban írjak errõl.

Ideális esetben a ciklon melegfrontja az éjszakai/hajnali órákban érkezik, többfelé kiadós esõt, intenzív záporokat okozva. Aztán a délutáni órákban befutna a HF, mégpedig nem gyenge paraméterek mellett!

800-1600 J/kg CAPE-t jelez a GFS, kb. 400-700 J/kg-ot az ECM. A front elõtt MNSZ fog kialakulni, amit egyrészt az 50-60 fok közötti 850 hPa-os ekvipotenciális T, valamint a 200-400 hPa-os szintek között megjelenõ jet jelképez. A konvekciót nagytérségû emelõhatások, azaz konvergencia, örvényesség advekció és ugyebár maga a frontális emelés egyaránt segíthetik, hogy ezek milyen átfedésben lesznek egymással, ill. a jet és a front helyzete hogyan viszonyul majd egymáshoz, ezt elég lesz majd pénteken kihámozni a modellekbõl. A nedvességgel nem hiszem, hogy problémák lehetnének, sõt lehet, hogy a nagy katyvasz-képzõdés (melegfront visszamaradó felhõzete, MNSZ, 100 J/kg körüli CIN) erõsen betesz majd a labilitásnak. Ám, ha realizálódik a fentebb említett, átlag 500-1000 J/kg CAPE, akkor bizony jó eséllyel alakulhatnak majd ki szupercellák (25-30 m/s-os 0-6 km-es szélnyírás) és/vagy tornádók (12-18 m/s-os !!! 0-1 km-es szélnyírás) is!
#102228
tegnapelõtt Fóton Link
#102227
2008. máj. 20 kettest adtak(Gátéri tornádó napján), pedig simán lehetett volna hármas is, hiszen több erõs szupercella is kialakult és nem volt ritka a heves jégverés és a tuba sem,illetve tornádó is volt ugye...persze ez már csak utólagos okoskodás,nap elején annyira ez még nem látszódott akkor. nevet
#102224
Nálunk tegnap délután 14,30-16,30 ig zivatar volt, szinte folyamatosan bosójéggel kísérve. A növényzetet rendesen elintézte. Késõbb teszek fel képeket is. zivatar
#102223
2006. június 29.
#102222
Majd meglátjuk, szerintem nem nagyon lesz indokolt kiadni a 3-ast.
Talán még az általad említett nap sem érdemelte volna meg a 3-ast, hiszen csak egy durva cella borzolta a kedélyeket akkor...

"...szignifikáns heves események várhatóak legalább fél Magyarországnyi területen."
Ez így olyan elképzelhetetlenül hangzik. nevet Na mindegy, reméljük izgalmas nyár vár ránk!
#102221
Nem biztos, emlékezz többek között például 2007 június 22.-re.
Azaz ha nem is minden szezonban, azaz egy-két évente egyszer-kétszer sor kerülhet rá.
#102220
Egy kérdést szeretnék feltenni és mivel pang a topic, ezért itt teszem fel, mivel a konvektív elõrejelzéssel kapcsolatos...

Szóval a kategóriákat elolvasva az a benyomásom, hogy a legmagasabb fokozatnál kicsit túllõttek a célon a srácok. nevet Magyarország éghajlati adottságait figyelembe véve, elõfordulhat az, hogy valaha kikerül a 3-as riasztás?
#102219
Tegnap volt még részem egy kis zivatarlesésben. nevet
16 óra körül Kaszaper és Mezõkovácsháza között Link futottam bele elég komoly zivatarba. Nagycseppes szakadó esõ és kásás jég hullott vegyesen. Azt térséget nem elõször áztatta meg erõs zivatar az elmúlt idõszakban és ennek szemmel látható jelei is vannak, fõleg Kovácsházán szép üde zöld a növényzet, ott nincs kiégve a fû, mint másol Dél-Békésben...
#102217
Igen, végre nevet 9mm már leesett nálam.
#102216
Itt 9,5 mm volt, jól jártunk nevet
#102215
A holnapi napra a várakozásaim szerint a hidegörvény északi felhõrendszerének köszönhetõen az északkeletei megyékben nem számítok zivatarra, a borús, csapadékos idõjárás ellendolgozik majd ennek, szerintem.

Nagyon szépen tekeredik egyébként a Kárpátok vonulata mentén az északi felhõrendszer, Kárpátalja és Felvidék keleti része igen komoly hozamot kaphat.

Viszont egyre jobban körvonalazódik az, hogy hazai (északi) területeinkre is szép mennyiség érkezhet.
A kicsit délebbre tolódó hidegörvény-középpont segít abban, hogy az északi-északkeleti megyék is bõven részesüljenek a visszatekeredõ csapadékból.

A Nyírség és a Bereg készülhet 15-20mm, sõt, akár afeletti területi átlagra is, ám a Bükkig terjedõen is összejöhet könnyen 10-15mm.
Az északi megyékben, akár a fõvárosig terjedõen is 2-6mm összejöhet, sõt, a Mátrától nyugatra holnap délután a konvekció is besegíthet.
#102214
Szia!

Itt a Nyíregyháza utcában csak 2 mm esett, ennyit számított, hogy te néhány utcányival közelebb mérsz a zivihez, mint én.


Link

A képen látható nyúlvány jól láthatóan ciklonális irányban rotált kb. 1-2 percig, ezt láttad?
#102213
Az OMSZ az A, B, C, régiókra adott ki zivatarriasztást holnapra. A WRF is zömmel az E-i országrészt favorizálja, de inkább a fõváros és az Alföld E-i térségét valamint az Északi-középhegység környékét.

Ma kimentem fotózni Ferihegy 2-re a K-Ek felõl közelítõ cellákat. Az egész így kezdõdött: Link Gyorsan a közelembe ért az egyik: Link Link Link Link és át is vonult felettem erõs záport adva. Majd észrevettem a másik cellát tõlem E-ra. Ez sajnos messzebb volt,viszont a felhõzete sokkal érdekesebb volt az elõzõnél: Link Link Link Link Link Itt inkább a szakértõkre bíznám hogy miket is látunk a képeken. Én nem akarom kijelenteni hogy tuba vagy falfelhõ egyikre sem. A radarkép a fotózás idejérõl: Link Végül még egy szép cella a Budai hegyek felett: Link
Itthon ma kereken 3mm esõ esett. Sajnos a cellák magjai elkerültek, de ez is nagyon jól jött.
#102212
Verõcén jégesõ volt. Azt hiszem ebbõl esett, abba az irányba fotóztam: Link
#102211
7,5? az kemény!
Elég szépen vonalba rendezõdtek ezek a zivik...

#102210
Voltam zivatar lesésben. Az elõbb kocsiba ültem és kimentem Gyökeres, Szentetornya határába. A város ÉNY-i sarkában jeges zivatar volt 20-30 perce, jókora mennyiségû csapadék zúdult le és a kocsi mérõje 7.5 fokig zuhant.
Most a város DK-i szeglete kap jókora zuhit, ez komolyabbnak néz ki mint a másik.
A centrum a két cella közötti folyosóban van... szomoru
#102209
Jelenleg száraz zivatar van.
Az elmúl 1 óra képeibõl: Link
#102208
Igen, az éjféli futás jobban hasonlít a tegnap délihez, mint az estihez. A mai napot azért alapvetõen meghatározhatja, hogy jelenleg elég sok a felhõ. Ha visszaemlékezünk, akkor tegnap délelõtt az ország nagy részén derült/gyengén felhõs ég volt, nem csoda, hogy gyorsan labilizálódott a légkör. Jelenleg általában még csak 9-11 fok között van a T2m, 11-kor a CT a Dunántúlon 10-13, a keleti országrészben 13-18 fok között várható (legmagasabb a Tiszántúlon). Nem szívesen jelölnék most ki "legesélyesebb területet", de nyilván azok a helyek a kedvezményezettek, ahol már most is süt a nap.
#102207
Nem olyan negatív a helyzet azért, CAPE még mindig 150-300 J/kg, a Dunántúl keleti felén és a Tiszántúlon konvergencia(az utóbbi jobban néz ki), Thompson és LI-index is a Tiszántúlon jobb.
A szélnyírás hasonlóan alakul, mint az elõzõ 2 futásban.
Nedvességgel tuti nem lesz gond, ez várható volt, fõleg, hogy itt egy órája esik az esõ.A mûholdkép alapján hamarosan vékonyodhat, szakadozhat a felhõzet, ahogy kisüt a Nap, már nõni is kezdenek majd a gomolyok. nevet
Tehát szerintem így is lehet még akár egy-egy erõsebb zivatar is, jégesõvel/darával és 60 km/h feletti lökésekkel, erre a legesélyesebb talán a Dunántúl északkeleti része, és a középsõ országrész lehet.
#102206
Szerintem a 12-18 mm-el sokan kiegyeznének.
Sajnos amatõr mérésekbõl már elõbb is látni,hogy milyen a tegnapi helyzet... szomoru
#102205
A kihullható víz mennyisége csak 12-18 mm lesz, így aztán 30-40 mm-es csapadékra ne számítson senki, persze ennek is van esélye: 1 % körüli nevet

Hogy tegnap mennyi esett és hol, sajnos még nem tudom, mert még alig múlt 8, negyed órája volt adatleolvasás.
#102203
Úgy is van, most az összes labilitás átvándorolt K-re nevet

Negatív helyzet most: az egész Dunántúl és az ÉK-i csücsök.

Néhány más modell csapadék- elõrejelzése:

Az MM5 gyakorlatilag mindenhová vár záporokat, zivatarokat, a max. kifutószeleket 70 km/h-ra taksálja.

A két WRF is országos lefedettséget mutat szinte.

Jó lesz ez! kacsint
#102202
A holnapi napon ismét országszerte megfelelõek lehetnek a feltételek zivatarok kialakulásához. A délutáni órákra 200-800 J/kg CAPE-t jelez a GFS. A Kisalföldön jelentõs, 90-170 J/kg-nyi energia az alsó 3 km-es rétegben halmozódhat fel. A TI értékei viszont már inkább az Alföldön optimálisak, 28-32 fokos értékekkel. A max, -3 fokos BLI-t a Mátra-Bükk térségére valószínûsíti a 12z-s GFS futás. Utóbbihoz hasonló elrendezõdést mutat a SSI is. Markáns konvergencia nem várható, azonban az Észak-Dunántúlon és a Tiszántúlon kialakulhat némi emelést segítõ összeáramlás. A VT-index szintén a Tiszántúlon a legjobb; 30-31 fok. A NyDNy-i, valamint az ÉK-i országrészben a labilitáshoz képest elég magas lehet a szélnyírás, így ott inkább csak záporok, vagy gyorsan bedöglõ zivatarok várhatók jelen állás szerint. A CAPE és szélnyírás viszonya talán a Kisalföldön a legideálisabb erõsebb multicellás zivatarok kialakulásához. Helikalitás nem lesz. Pozitív örvényesség az ugye alapvetõen adott a legtöbb helyen, bár nem mindegy, hogy hol lesz a HCS központja, most épp a Tiszántúl van kicsit kedvezõtlen helyzetben e téren. Szerintem a nedvességgel nem nagyon lesznek gondok. A gomolyképzõdés - hasonlóan a mai naphoz - korán, már a délelõtti órákban megindulhat, mivel elég alacsony lesz a gomolykiváltó T. Veszélyes jelenségre nem látok túl sok esélyt. A keleti területeken mondjuk lehetnek erõsebb kifutószelek a nagy T2m-Td differencia miatt, ehhez még ott van pluszba 400 J/kg DCAPE. A Kisalföldön pedig a magas SBCAPE értékek és egy markánsabb konvergencia jó feltételeket nyújtana az NM-tubák kialakulásához.

Szumma: nálam az Észak-Dunántúl a favorit. Dél-Dunántúl, Duna-Tisza köze és az ÉK-i csücsök a másik véglet. A többi területen nagyjából hasonlóak az esélyek zivatarra.

Mire ezt leírtam frissül a GFS és tök más lesz minden nevet
#102201
Nos, Zoli is megírta a konvektívet a nem mezós tubára/tornádóra.
Mindenki legyen résen, fényképezõgép a kézbe! nevet
Kiváncsi vagyok, lesz-e valakinek szerencséje!?
#102200
A Dunántúlon és a keleti országrészben már berobbant 2 konvergencia zóna és már látszik egy harmadik is a kettõ között a mûholdfilmen.
Az áramlásokat és a figyelõrét tekintve elképzelhetõ, hogy ezen alakulnak majd ki a legkomolyabb gócok a következõ órákban...
#102199
Ha már a tuba benne van, akkor egy F0, netán F1 is elõfordulhat szvsz. vidám
Ígérem, a város mellett elhaladó tubákat figyelni fogom, hogy okoznak-e kavargást a talajon!
#102198
Jé, tényleg. vidám
Mondjuk lehetne markánsabb az összeáramlás, és kicsit nagyobb az sbCAPE, de lehet, hogy ez is elég lesz a jelenséghez. Ha a paraméterek szerencsésen 1 terület fölé esnek, akkor jó esély van tubára DK-en.
#102197
Sztem is benne van a pakliban, egy-két nem mezociklonális tuba. Alul erõs konvergencia, alul hasznosuló cape, nem túl alacsony Td, ill. erõs ciklonális örvényesség a hidegcsepp miatt.
#102196
Én inkább úgy Berettyóújfalu, Nádudvar térségére szavazok. Ezekben a szitukban "csodák" szoktak ott történni...
Gondolok itt például arra, hogy esetleg tubát, gyengébb forgószelet fotóz majd valaki...
#102195
Dehogy is nem... Bõven adott lesz a viharsarokban fõként minden feltétel egy-egy hevesebb eseményhez. Holnap 10.00 óra és 17.00 óra között de inkább nagyobb eséllyel a déli óráktól..
#102194
Ezt én is nézetm, de nem csak 100km-el lõtt mellé a modell, még Baranyában is kiadós esõzés volt délelõtt, pedig oda aztán semmit nem mutatott. Szép lenne, ha az a sötétkék, lilás csapadékmennyiség a Tiszántúlra esne...

Amúgy én nem értek ehhez annyira, de holnap K-en nincs benne a pakliban egy-egy hevesebb zivatar? (2cm körüli jég, 90-es szél) A paramétereket nem igazán vizsgáltam, de a helyzetbõl adódóan el tudom képzelni!
#102193
Szerintem még a mai is, mivel a modellek által jelzettõl 100 Km-re Nyugatabbra van a tömb így nem Románia Erdélyi részén hanem a Tisza vonala és az Országhatár között húzódik felfelé kis ÉK beütéssel.

Lehet ide Nyíregyig nem nyúlik fel, de Debrecenig biztosan..
#102192
A holnap érdekes lehet, kiemelt térségnek tekintem a Debrecen-Mezõtúr-Békéscsaba vonal által határolt területet!
#102191
Hasonlóra gondoltam, köszönöm a hozzászólást. Plussz a kedvezõ beesési szög, amibõl fényképezni lehetett, így egészen impozáns hatást, az alacsony felhõalap miatt pedig kissé félelmetes benyomást keltett. zivatar
#102190
Persze, tiszta sor, hogy ez nem tornádó, de érdekes kinézete van!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 19:01:32

Tát - Kertváros (106m tszf)

2.8 °C

00000

RH: 84 | P: 1023.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.