2024. november 07., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#411858
Július közepe óta most először az a véleményem, hogy 7-10 nap múlva tényleg megérkezhet az első komolyabb lehülés, amely véget vethet a hosszabb hőhullám(ok) időszakának... csaknem végérvényesen meghozhatja az őszi időjárást. Az a baj, hogy a latolgatások legnagyobb részre... lévén, hogy kik szoktak ide ilyesmiket írni... állandóan arról szólnak, hogy mikor lesz lehülés, én túl elfogultnak érzem az egészet... július végétől arról volt állandóan szó, hogy a kánikula csak pár napos lesz maximum, aztán elhanyagolható enyhülésekkel lassan bő másfél hónapja egy értelmes hidegfront nem érkezett, ami véget tudott volna vetni az igazi nyárnak.

Helene trópusi ciklon szépen ráerősít a melegadvekcióra ... és ezt látom az utolsó nyári mozzanatnak... ezek után minden annyira bizonytalanná válik, hogy 10 napra teljes káosz látszik a modelleken. Értelmetlen a spagetti térképet is linkelgetni... a fáklyán szépen látszik, hogy milyen mértékű lehüléssel számolnak a modellek.. és ilyen időtávban egyáltalán nem ritka, hogy az átlag viszonylag magasan fut, viszont az egyes tagokon látszó hatalmas zuhanások eltérő napokon, időpontokon mindenképpen a jelentős lehülést jelzik még akkor is, ha annak pontos napja nehezen belőhető szeptember 23-30. között. Amint Helene legyengülve eléri a brit partokat, szép lassan megszűnik majd az erős délies irányítás, az Atlanti minimum intenzíven erősödik és meggyengűl a dél-európai AC öv, illetve ismét kevésbé nyúlnak majd fel a gerincek Európa belsejébe.  Én úgy gondolom, hogy félblocking helyzetek előtt állunk ÉNY irányítással. Valószínűleg a lehülés gyengébb lesz annál, mint amekkora zuhanások vannak a fáklyán, de ez már elég lesz arra, hogy ne legyen nyár.

Roppant szomorú vagyok emiatt egyébként, de ez az időjárás rendje! Csodálatos nyár volt, alig várom a következőt! Ha tehetném most aludnék 7 hónapot legalább! nevet
#411857
Van valami értelme ezeknek a 240 órás térképeknek, főleg úgy, hogy gyakorlatilag a kijelentés jön le az üzenetedből? 

Ha ránézünk a GFS fákylára ( Link ) ~15 fokos szórás van és nem mellesleg a jelentősebb lehűlésnek a hét eleji, múlthét végi GFS szerint mára kellett volna megérkeznie. Szerintem így kellene ehhez a térképhez is hozzáállni, attól függetlenül, hogy az van rajta, amit látni szeretnél. kacsint 

ECM-et még nem is említettem: Link
#411856
Nyugodtan be lehet zárni ezt az oldalat meg a többi időjárással foglalkozót, és mindenki regisztráljon a zindexre, hisz ők már a nyáron megmondták, hogy nem lesz Ősz kacsintvidám
#411855
Könnyű annak, aki felsőfokú matekot tanult (tanít) Én csak egy elektroműszaki (távközlési) főiskola alapozó matematikáját tanultam, de az átlagember számára a vektorok és komplex számok is kínaiul vannak. Hogy a Zivi által említettekről már ne is beszéljünk. Persze lehet mondani, hogy miért nem olvas utána az emberke. Biztosan talál is a zinterneten dolgokat, megérti-e? Hááát...
Viszont a mi szakértőink  megpróbálhatnák a köz számára is megfoghatóan elmondani, miről van itt szó. Akkor talán nem a bolygóárnyékokban és hasonlókban hinnének egyesek, ami ugyan nem igaz, de legalább belefér a fejükbe.
#411854
Ne használj ilyen csúnya szavakat, inkább a három csapás elméletét vagy a térképre rajzolt bolygóárnyékok ciklonokat nyomkodó és húzkodó csengerizmus elméletét fejtsd ki. nevet
Amúgy nagyon hasznosnak tartom azokat  a hozzászólásokat, amelyek úgy épülnek fel, hogy
"szerintem ilyen idő lesz, mert ez a megérzésem, de azért nem zárom ki ennek az ellenkezőjét sem"
#411853
Szerencsre ott a TALÁN. nevet 
#411852
Káoszelmélet, kvázi-periodicitás, komplex rendszerek fizikája.
#411851
Természetesen nincs kizárva, hogy a kitolódott nyárias meleget hirtelen majd sokkal hűvösebb, már-már hideg napok váltják fel. Ilyesmire sok a példa, ősz elején hajlamos az ilyen letörésre az időjárás. Teljesen persze azt sem zárhatjuk ki, hogy kisebb maszatolásoktól eltekintve marad a napsugaras, késő nyári jellegű idő októberre is. Ilyesmi is előfordult pl. 2006-ban. De az egy nagyon beteg, szinte egyedülálló eset volt, talán nem most ismétlődik meg. A magam részéről nem hiszem, hogy így legyen.
Sarki jég: az utóbbi éveket nézve jó középmezőny, örüljünk neki. De igaz az is, hogy a jégkiterjedés, főleg annak minimuma nincs hatással a teleink milyenségére (lásd a diagramot)
#411850
Én bízom benn, hogy lassan eljön a "törlesztés" ideje is. Bár többen ezt is lehurrogják, egyáltalán nincs kizárva, hogy a tartós nyári időszakot egy tartósabb negatív előjelű periódus is felváltja majd. Persze majd nov. végétől legyen inkább tartós negatív anomália! Ránk férne már!hideg Azért azt jó látni már egy-egy futásban, hogy az átlagnál majd 10°C-kal hidegebb(nyilván átmeneti) időszak is ránk köszönhet majd talán a nem túl távoli jövőben!
A Sarki jég most már tényleg elérhette a minimumát Link
Link
így aztán a hosszúra nyúlt-Kutason mégis viszonylag könnyen elviselhető, 1 trópusi éjszakával tarkított 30 egynéhány hőségnappal megspékelt-nyár után következhet egy remélhetőleg emlékezetes Tél is!nevethavazashideg
#411849
Hülyéskedés helyett (mellett) Te, mint szakember, igazán mondhatnál valamit. Szerintem sokunkban ott van a kérdőjel.
#411848
Meg a NyAI (nyári anomália index). Persze az AO-val és a NAO-val finomhangolt változata.
#411847
Jupiter-tükröződés.
#411846
Alapvetően nem változott a friss GFS op. jövőképe sem. A jövő hét legvégétől (a hétvége végétől) jelentős változás, lehűlés kezdődhet időjárásunkban. Az időtáv miatt ez természetesen még csak lehetőség, de számolni lehet vele, figyelgetni kell a továbbiakat.
#411845
Az ember kicsit az okokat is nyomozná. Az átlagember rávágja, hogy persze: a klímaváltozás... Annyi a számomra is világos, hogy a közvetlen ok az volt (van?), hogy példátlan hosszú ideig ki voltak zárva az atlanti hatások időjárásunkból. Most bemutatót kaptunk, milyen lenne a nyári időjárásunk óceáni légtömegek direkt beáramlása nélkül.
Ez viszont miért lehet?  Napfoltminimum?
#411844
Jaja: Link
Vagy linkeljem be a meleget adó tagokat?
#411843
A nyári napok száma alapján mindenképpen, amiből Budapest délkeleti részén tegnap élvezhettük a 126. példányt. Az biztos, hogy mióta megbízható szélsőséghőmérőink vannak (azaz a múlt század eleje óta) ilyen még nem fordult elő errefelé, a korábbi rekordot 2003 tartotta 124 nappal. Elnézve a jövőképet, akár 135-140 között is lehet valahol a vége, elképesztő.

Hozzá 40 hőségnap, és 0(!!!) forró nap.

Rendkívüli év, az biztos. Számomra ez legalább akkora érdekesség, mint volt a 42 fok, a -32 fok vagy a "csapadék-életrekord". 
#411842
Szép enyhe reggel volt, köpönyeg nem kellett, így lett eső után ködömleny. nevet
Link Link Link Link Link Link

Aztán kisütött a nap.
Link Link Link Link Link

beillesztett kép

#411841
Fantom? Az, hogy szept. vége felé legalább átmenetileg(?) vége lesz a 28-30 fokoknak?
Azért az érdekelne, ha mondjuk márc. 15-én "jövőbeni fantomnak" nyilvánítanám a hajnali -5, -10 fokok szünetelését, mit kapnék tőletek. nyelvnyujtas
De mindegy is: egyelőre úgy látszik, mintha állítanák át a váltót az őszi vágányra. Meglátjuk.
#411840
Mindig csak a  jövőbeni fantomok hajhászása. Éljünk kicsit a jelennek és élvezzük a kellemes, zömében napos időt. kacsint
Nagy meglepetés mondjuk nincs abban, ha egyszer véget ér a meleg. Bár egyelőre számtalan kérdés merül fel:  mennyi időre, milyen mértékben és még a mikor is kérdéses. 
#411839
Talán idén már nem is múlik el a nyár! 

Ja, nem:         Link

nyelvnyujtas    
#411838
Továbbra sem változott lényegesen semmi sem. Tovább tart a nyári idő, az ország nagy részén a nyári meleg ott van a térképen még 25-én is. Az ősz tekintetében az ECMWF 12h térképe jobb volt, a mostani megint az örökös nyár felé tendál; leszámítva a nyugati határszélt egy-egy nap erejéig, ahol a hőmérséklet normális értékeket venne fel szeptember végéhez közeledve.
#411837
A lényeg véleményem szerint az, hogy most mindhárom modell (ECM,GFS, GEM) azori-brit, tehát nyugati AC kiépülését "tapogatja" már 144 órától. Ennek keleti peremén, az atlanti ciklonokkal karöltve elindulna egy jó adag hűvös levegő Nyugat (és részben Közép) -Európa felé.
Ezután a modellek gyors kelet felé orrosodását adják az AC-nak, ECM és GEM ezzel párhuzamosan egy sekély mediciklont is Itália környékén. Emiatt az igazán hűvös levegő nyugati határunknál megtorpanna, jó kis ny-k-i hőkontrasztot hozva létre országon belül (ahogy írod is)
Megjegyzendő, hogy később, 200 órán túl a nyugati anticiklonos alapfelállás lő még egy meridiába fordulást, mikor is már telitalálatos lehet a hidegáramlás.
Mindenesetre a fődolog, hogy most már "hideg" makroszinoptikai kép jelentkezik középtávon. A részletek viszont egyelőre elég bizonytalanok, tekintettel a beorrosodásra és méginkább az 1 hetes időtávon túli mediciklonra.
#411836
Érdekes az ECM friss futása, a teknő javát nyugatra viszi el, de most közelebb számolja a leszakadást, illetve a  ciklont sem az Ibériára várja. Az Appennini-félsziget környezetében  tevékenykedne, ez pedig nálunk fokozatosan keleti, délkeleti áramlás visszaállását okozná, így a Dunántúlon lenne 1-2 napos lehűlés, eső, míg keleten maradna a meleg. Majdnem a hó eleji helyzet ismétlődne, talán kevesebb csapadékkal, mikor szintén egy magassági hidegörvényhez csatlakozott egy sekély ciklon a Mediterráneumban. Várhatóan távol maradna tőlünk viszonylag, de az áramlási kép egyre inkább délkeleti lenne, ahonnan ismét meleget kapnánk.
#411835
Lehet hogy 1901 óta a leghosszabb nyár címet is megkaphatná.
#411834
Mindez úgy, hogy az általad jelzett időintervallum alatt csak 3x (!), 2x áprilisban, 1x májusban dőlt meg a napi Tmax rekord. Érdekes, hogy egy “emlékezetes” átlag mennyi féle képpen kijöhet...
#411833
Emlékezetes marad ez a hírhedten hosszú nyár, ami gyakorlatilag április közepétől, legalább szeptember utolsó heteig tart. 
#411832
Ekkora pechet, szép kis zivi kerül ki minket szomoru
#411831
3 hőségnap után (tegnapelőtt és tegnap a hőmérők itt épp' csak megnyalták a 30 fokot, de a szabály az szabály ugye) kis "pihenő", aztán keddtől-szerdától néhány napra újra behúzhat a város még melléjük párat. Aztán, hogy mit hoz szept. vége...majd meglátjuk. 
#411830
Hogy ez előfordulhat, méghozzá brutál erős formában, azt jól mutatja a 2017-es január.  nevet
#411829
Hát,bízok benne,hogy nem a végtelenített európai ciklon előoldalak-USA hideg leszakadások fogják jellemezni az eljövendő teleket,hanem dominánsabb szerephez jut  pl. a szibériai hideg AC!
#411828
Abból a helyzetből, amit ECM 240 óránál most ad (amennyiben kialakul), aligha lehet jelentős lehűlés nélkül kijönni. Viszont 240 óra, a GFS pedig egyáltalán nem támogatja. Egyelőre nem hiszem, hogy komolyan számolni kellene vele. De majd meglátjuk.
#411827
Nagyon frappáns elmélet, nekem a túlzott egyszerűsége miatt gyanús. Pl. figyelembe sem veszi a szibériai téli hideg AC-t, mint ható tényezőt.
Rekord hidegek Amerikában mindig voltak, ezt hangsúlyozom. Az északkeleti és a középső államokban sohasem kellett egy kis "hidegleszakadási kényszerért" a szomszédba menni a nagy és még nagyobb hideghullámok kialakulásához. Ehhez bőven elég Észak-Amerika észak felé való nyitottsága, kelet-nyugati orografikus zártsága. Valamint a grönlandi "hűtőszekrény" közelsége északkeleti tájaihoz és az a tény, hogy az izlandi minimumra nézve ez a terület hátoldalon van.
#411826
De,hát a jelek arra utalnak,hogy jól mondta Szeke. Elég csak visszaemlékezni az elmúlt telekre.Európai ciklon előoldalak tömkelege,közben ÉK-USA-i,kanadai ismétlődő hideg leszakadások Labrador felől,pl. 2014.,2015. rekord hideg,bostoni hó rekord stb. Régebben nem lehetett ilyen gyakori ez,és ilyen nagy kontraszt a két térség között (Magyarország és Európa téli közép hőmérséklete is alacsonyabb volt,mint mostanság.)
#411825
Ebből megint nem lenne jelentősebb lehűlés, mert 240h-nál még Lengyelország felett is ott a 10 fokos izoterma. Megint túl nyugatra van az igazán hűvös levegő. Az ECMWF a meridionalitásba váltást már többször eljátszotta... A ciklon elzárná a skandináviai hűvös légtömeg útját, de lehet, hogy rosszul látom.
#411824
Igen, viszont sokkal meseszerűbb!  laza
#411823
"Kanada,USA ÉK-i részei gyakran kapnak sarki-hideg betöréseket,miközben Európa a folyamatosan képződő  észak-atlanti ciklonok enyhe előoldalán
szerencsétlenkedik"

Ez bizony gyakran így van télen, viszont tökéletesen téves és félrevezető annak a sejtetése, hogy ez csak az utóbbi időkben lett jellemző. Amennyire vissza tudok emlékezni (ez nagyjából 45 év), a keleti parti hideghullámok vs európai enyheség mindig is gyakran fordult elő együtt.
Egyébként kezet foghatsz a néhai szeké-vel: az emlegette folyton a "labrador-i hidegleszakadási kényszert", mint a felmelegedés egy paradox velejáróját.
#411822
A gleccsereket valóban nem te említetted nem is rád céloztam ezzel. 
#411821
Ilyen hülyeséget nem mondtam,hogy növekednek az Alpokban a gleccserek.  Sajnos nagymértékben csökkennek.Egyre több olvad el nyaranta belőlük. Európa telei egyre enyhébbek az utóbbi években,viszont Kanada,USA ÉK-i részei gyakran kapnak sarki-hideg betöréseket,miközben Európa a folyamatosan képződő  észak-atlanti ciklonok enyhe előoldalán szerencsétlenkedik. zavarban
#411820
Elképzelhető de én ezeket a tanulmányokat nem találom. Csakúgy mint az állítólagos növekvő gleccserekéről szólókat az Alpokban. 
#411819
ECM medis verziója jobban bejön.  nevet
#411818
Nagy modell-összhang 240 óránál. kacsint
GFS:     Link
ECM:    Link
#411817
Egy másik elemzés szerint meg még csökkent is az említett területeken a téli középhőmérséklet.
#411816
Azért, ha vizslatod egy kicsit a mai napot, akkor felhívnám figyelmedet a 411793. hozzászólásra is. Pont ugyanezt írhatnád.
Amúgy pedig igazad van.

#411815
Off: Megint itt vagy sajnos és látom ontod a marhaságot, mellesleg "mindenki" nevében beszélsz. Egyébként ha neked szeptember közepén a 30 fok nem hőhullám, és "csak" jelzővel látod hát elég szegényes. 30 foktól eleve hőségnapról beszélünk ezt illene már tudnod ha ennyi idő óta "szennyezed" a fórumot, és bizony ez hőhullám szeptember közepén, még akkor is ha éjjel már nem kell szenvedni a melegtől mert felfrissül és lehűl a levegő. A napon a 30-31 fok ami felénk is jellemző volt az Alföldön, még mindig éget és süt ha nem akadályozza felhő. Ettől függetlenül a legtöbb kommentedben ott van, hogy neked a kedvenced az esős, csapadékos idő stb és "mikorleszmáreső"...

Nem kritizálni akarlak, de amióta itt vagy, még értelmes hozzászólást/elemzést nem nagyon olvastam tőled, ami ne a vágyaidat fejezné ki, állandóan vagy ne provokatív akarna lenni, miszerint a "mindenki" nevében beszélsz.


Na de egy kis jelenidő is, így estére szépen frissül a levegő, ma ismét 30 fokig emelkedett a csúcs, igazi késő nyári idő volt, kánikulával. Délután már a fátyolfelhők mellett, gomolyok is megjelentek. Csapadék nem hullott. nevet
#411814
Persze, ha a hegy nem megy Mohamedhez... Ebben egyet kell értsek veled. De ez sztem csak az igazság egyik fele. A másik, hogy igazi varázsa van annak, hangulati "nagykalapács", mikor a jól megszokott tájat, várost szemléled extrém időjárási körülmények között.
Három esetre emlékszem, mikor Győrben teljesen szélsőséges, hihetetlen körülményeket hozott létre a tél: 1969 dec. 31-e, 1980 nov. 30-a, 1987 jan. 11-e. Mindhárom esetben a sívó hó vette át az uralmat, a városi utcákon olyan hófuvatagok voltak, mint egy bakonyi mellékúton, és egyetlen autó sem tudott elindulni a városban. Aki szereti a telet és átélte a fentieket, egész életében vágyakozik utána.
Volt egy olyan eset is, lehet már 20 éve, mikor óriási hóvihar tört rá Belgrádra. Másnap reggel a városlakók sítalpon mentek munkába, semmi más eszközzel nem lehetett közlekedni ott pár napig. Na, az szenzációs lehetett!
#411813
Hát lehet, rossz szemüveget tettem fel, de én a friss GFS futásban 240 óráig nemigen tudok felfedezni vérbő C előoldalakat. Inkább AC centrális, néha egész kicsit AC előoldalas, néha enyhén AC hátoldalas szitu néz ki. Kb. 220 órától pedig egy fekete-tengeri ciklon hátoldala mókerolna valamit nálunk. Ami pedig 10 napon túl van, nem számít. kacsint
#411812
Azért csak összeszenvedtük a zivatart. laza
Bár maguk a cellák már nem értek fel idáig, a megvastagodó üllőből dörgött párat, és az utolsóknál már esegetett is, illetve azt még most is (de dörgés már egy ideje nem volt, még távoli moraj sem).
Pát kép máról, bár különösebb látvány nem volt: Link
#411811
Természetesen ez az állítás miszerint nem emelkedett a telek hőmérséklete nem igaz.
2 perc keresgélés után:
Link
#411810
Télváróknak: Épp havazik a Norvég hegyekben Finse (1222 m) Link
Közben Egerben nálam kereken 25 fok van.
#411809
A friss GFS szerint a jövő heti strandidő után még szeptember végéig befigyelne egy-egy előoldalas igen meleg nap. Nehezen adja meg magát nyár, de nem lesz kegyelem. A kertek alatt itt az ősz.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 13:28:15

Budapest III. - Flórián tér

11.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.