2024. november 07., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#412441
Nem lehet, hogy ennek pusztán valószínűségi okai vannak? Ha ősz végén előfordul egy fagyos periódus, akkor még ott van 3-4 hónap arra, hogy megismétlődjön? És valljuk be, hogy bármennyire is gyenge évszak a tél az utóbbi időben, azért mégis csak könnyebben lehet fagyos periódus ebben az időszakban, mint pl novemberben, hiszen a tél helye pont ebben a 3-4 hónapban van.
#412440
Az  "igen nagy valószínűséggel"-t tudnád prezentálni mondjuk az elmúlt 30 évből?

Mod.
#412439
A második bekezdésre van egy jó javaslatom, miért ismétlődhetnek meg: mert tél jön.nevet
#412438
Nagyon szép gondolatok, Balázs, jó részüket el is fogadom. Gondolkodásmódom bizonyos téren átformálódott annak hatására, amit Te a látszólagos összefüggésekről rég és következetesen hangoztatsz. Ez nagy szó, vén fejjel ezt a fontos dolgot tanultam tőled.
De azt meg Te tanuld meg, hogy a valóság igen nagy úr, minden eszmefuttatást felülír. És bizony, közel 45 év "időjáráson lógás" arra tanított meg, ha a tél elején -akár novemberben, akár decemberben- előfordult legalább 1 markáns, kifejezetten fagyos epizód, az később igen nagy valószínűséggel megismétlődik, "visszaköszön" Oka talán a hidegmagok fejlettségének, és a nyugati drift erejének, összességében a leszakadási hajlamnak viszonylagos állandóságában rejlik.
#412437
A Nap már dereng, szakadozik és vonul el a felhőzet. A  hőm. a dél körüli 10 fokos minimumról akár 15-ig vagy a fölé is emelkedhet még délután.
#412436
Hózáporos küllemű borzas Cb közeledik.. nevet Hó azért nyilván nem lesz, de a feeling olyan.
#412435
Ezt már sokszor elmondták hozzáértőbbek, hogy nem használható novemberig (-ig!!). Miért gondolod, hogy mégis?
Vagy mi lenne, ha inkább ezeket az indexeket novemberben vennénk ismét elő?
#412434
Szendvicstééél!!4négy!
#412433
Hű ez nagyon meredek megállapítás. Mégis honnan a francból lehetett volna november időjárásáról tudni a februári húzást? Komolyan azt mondod, hogy a februárhoz annyival közelebbi január nem mondott semmit, de egy évszakkal azelőtti idő meg igen? Ne már! Ilyen nincs. El kellene engedni ezeket a mágikusan jónak tűnő gondolatokat, hogy:
* lesz még hó és hideg, a tél nem lőtte el az összes puskaporát
* már novemberben idecsapott a tél, ezért hosszú és hideg telünk lesz
* már novemberben idecsapott a tél, ezért a tél többi részére nem maradt muníció
* már két hete hideg van, biztos jön az enyhülés
* ilyen január után tuti kuka a február is
stb. stb. végtelen sokat sorolhatnék nevet
A legtöbb nagyon egyszerűen cáfolható, meg könnyen belátható, hogy nem lehet ezek egy részhalmaza igaz, a másik meg hamis, mert mindre akad példa és ellenpélda is.
November után maradjunk inkább annyiban, hogy a télen várhatóan hidegebb lesz és hó is eshet. Ennél többet csak sok-sok munkával és mély szakmai tudással lehet kijelenteni, na!
#412432
2004/2005-ös tél az érdekesen indult. Emlékszem november elején sok csapadék hullott, és a Dunántúli-középhegység környékén, északnyugaton hó is esett. Közben előfordult viharos, időnként orkán erejű északi, északkeleti szél is a hónap első 10 napjában. Kifejezetten csapadékos napok jöttek Mindenszentek után.  Aztán decemberben karácsony előtti időszak rémlik és az ónos eső, meg az esőzések. 2005 január pedig tavaszias napokat hozott eleinte, kabát sem kellett, repkedtek a darazsak, legyek, bogarak előjöttek. Aztán január 20 után jött a feketeleves, majd elérve a hidegebb levegő a Mediterráneum térségét, keletkezett január 24-re egy aktív mediterrán ciklon, amolyan igazi nagy vad volt. 990 hPa környékére süllyedt középpontjában a légnyomás. 25-én este egyre vastagabb felhőzet húzódott felénk délnyugat felől, este 10 tájban kezdődött Kecskeméten a hószállingózás. Reggel mikor felkeltem 5 óra körül, viharos északkeleti szél tombolt, sűrű havazás, hófúvás volt. A ház mellett félméteres torlaszt csinált a szél, a szemközti ház előtt alig volt hó ahogyan hordta a viharos, nem ritkán 80-90 km/h-ás északkeleti légáramlás. Egész nap havazott, a viharos szél csak délután kezdett alább hagyni, estére mérséklődött érezhetőbben, de a havazás még akkor is folytatódott. Aztán februárban jöttek a kemény mínuszok -20 fok alatti minimumokkal nem egy helyen, és 2005. február 27-én még egy durva hidegbetörés történt, a tőlünk keletre elhaladó mediterrán ciklon hátoldalán viharos északi, északkeleti széllel újabb rendkívül fagyos légtömeg zúdult be térségünkbe. A március még több helyen hozott eleinte havazást, emlékszem március 5 körül, egy délelőtt alatt hullott 10-15 cm hó. Nagyon szép szezon volt az a 2004/2005-ös.


Közben viharos széllökések kísérik az északnyugati szelet, faágakat tördel, viszi a szemetet szanaszét. A nap legalább már süt, kitisztult az ég, de nincs kellemes idő. Egy-egy lökés meghaladja a 55-70 km/h-át. Érdekes egy helyzet, a front érkezésekor meg alig volt szél.
#412431
Most jön pár komolyabb záporka is, eddig csak a szél által idefújt, felhők nélküli permetzáporok voltak.
#412430
Itt nálam szeptemberben most van először hideg. 10 fok. Nagyon kevés esett. 
#412429
Naményba úgy betört a front, hogy ki is préselt magából egyszer egy 41-es lökést laza
#412428
Ahhoz képest, hogy reggel, délelőtt alig volt erősebb szél, most nem ritkák a viharos lökések, tombol rendesen, átlagban 60-70 km/h lökések vannak.
#412427
Egyelőre minimumon áll a jég. Még nem kezdett gyarapodásba, de igen valószínűen már nem csökken tovább. Maga a minimum tisztes közepesnek tűnik, bokázni nem kell tőle, de enyhe optimizmussal dőlhetünk hátra.

Link

Tehát ebből következően jó telünk lenne? Hát nem. A sarki jégborítás semmit sem mond erről. Pl. a 2013-as elég jó minimum után olyan lett a tél, amilyen. Mindnyájan emlékezünk rá.

#412426
Közben megtaláltam, nem túl jól...
Link


Coontac!
Köszi, nem is tudom miért nem ott néztem nevet
#412425
Link
#412424
Hát a januárból nem is lehetett sejteni (bár a hó második felében már volt egy heves sarki-tengeri betörés hózáporokkal), de a novemberből igen. 2011 novemberében  hidegpárnás, gyakran napközben is gyengén fagyos, ködös idő volt szemcsés hóval, "gyárkémény" havazásokkal. Hetekig.
Úgyhogy lehetett sejteni, hogy a tél nem fog csak úgy elsunnyogni, hanem lesz még legalább egy dobása. Lett.
Egyébként 2004/2005 is ehhez eléggé hasonló szezon volt.
#412423
Hogy állunk most jégborítottsággal az Északi sark környékén előző évekhez képest? Gondolom a minimum már megvolt pár hete. Tud valaki egy linket esetleg?
#412422
+10 fok van 12:30-kor. Ilyen is régen volt már,legutoljára április 1-én.  Még esik az eső is erős széllökésekkel.
Elég éles váltás az elmúlt napok 30 fokaihoz képest.
#412421
Az általad elmondottakkal jórészt egyetértek. 1997 tényleg csattanós példa volt a hideg őszközép utáni nyögvenyelős télre (bár január második fele kis híján extrém havas helyzetet hozott síkvidéken is, hegyvidéken pedig ténylegesen  -egy elvetélt mediciklonos epizód következtében)
De a hűvös október utáni semmitérő télre példa 1991, meg nyilván még sok más. Úgyhogy a mozgalmas, hűvös őszközéptől kicsit tartok, bár ellenpélda erre is akad: 1981. Ritka dinamikus, elég hűvös volt az egész ősz, majd erre korán jött a tél, és az is rendkívül mozgalmas, havas, elég hideg lett. Aztán eszembe jut 1984/85 történelmi zimankós tele. Az ezt megelőző ősz semmi extrát nem hozott, a világon semmi sem árulkodott arról, mi közeleg.
Ettől függetlenül a leszakadási hajlamot érdemes figyelgetni félteke léptékben az ősz elején és közepén. Sokszor tél elejére is megmaradhat ez a tulajdonság. Fontosság tekintetében szerintem egyenértékű az északi hidegfelhalmozódással.
#412420
Persze,viccnek durva lenne. laza
Tél latolgatásnál nekem mindig beugrik a pár évvel ezelőtti (talán 2012)  eset, amikor még januárban sem lehetett sejteni a februári hideget.
#412419
Ez most komoly?
#412418
Fagy: sajnos nem lehet megúszni.

Kedd: ez még necces, de azért a NyDNy-i határvidéken és  ÉÉK-en elég valószínű a deresedés, esetleg fagyzugokban gyenge fagy.

Szerda: ÉK-en beindul a szél, másutt viszont többfelé legyengül, leáll.  Link BAZ-tól Vas megyéig, valamint a Duna-Tisza közén a mélyebben fekvő helyeken lehet kaparni a jeget, szerintem a TopMin Zabaron várható -2,5 fok környékén.

Csütörtök: megint csak kérdéses a felvonuló felhőzet miatt, de a szél nagyobb területen lesz gyenge, mint szerdán.
#412417
Néhány nagyobb löket jött ugyan, de valóban elmaradt a várt teljesítménye a frontbetörésnek.. még péri préri sem dobott viharos löketet. Azért ez nem gyenge túlbecslés volt..
Csapadék ismét csak 4 mm lett.

Már alakulnak a hármashatárnál a záporok, lehet ezekből nagyobb szél lesz, mint magából a frontból volt.. bár elég nyeszlett kis tömbök egyelőre.
#412416
Hát erre speciel nem vennék egy csipetnyi mérget sem. Hiretelen sajnos inkább az ellenkezője ugrik be: 1997. októbere vaskos negatív anomáliát hozott, zölden peregtek le akkoriban a levelek a fákról, aztán maga a tél elég lagymatagra sikerült, főleg a legendás, már-már április T értékeket hozó 1998. február. Vagy 12 éve, 2006. november elején többen emlékszünk arra, milyen határozottan tört be a kora tél november első napjaiban, hogy aztán az legyen az egész 06/07-es téli féli legnagyobb téli eksön-ja. Három a magyar igazság - 1993. novembere az utóbbi évtizedek egyik legtéliesebb utolsó őszi hónapja volt - maga a tél mégis elég gyatrára sikeredett... Óva intek tehát az elhamarkodott optimizmustól: attól még persze egész baba lehet a 18/19-es tél, csak éppen szeptember végén, október elején még az égvilágon semmit sem mondhatunk/sejthetünk, mit hoz majd a durván november közepétől március közepéig terjedő tulajdonképpeni téli időszak, amikor térségünkben reálisan megmaradó hó eshet havazas
#412415
 Ez még sajnos semmit sem jelent tél szempontjából. Októberi hidegekre nemegyszer botrányos november, december jött. Inkább AO-t figyeld mostantól nov. elejéig. Jó sok  negativitás rendel!  laza
Egyelőre, már ami látszik belőle, biztató:

Link
#412414
Jó reggelt! 
Szerencsére a rombolás elmaradt. Nem volt nagy szél és esett 18mm. nevet Az elvonuló felhőzet viszont fantasztikus látványt nyújtott. 

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#412413
Valami elképesztően szutyok idő van. A szél ugyan gyakran erős lökésekkel kísért, reggel volt viharos is, de a várt szélvihar itt elmaradt, átlagos frontátvonulás van, hideg esővel, erős lehűléssel.
Hát le a kalappal annak aki tudja ezt az időt szeretni szeptember 24-én. Rá ért volna ez október végén, november elején is jönni. Ezt már kitárgyaltuk máskor itt a fórumon, hogy bár a hidegebb ősz jelenthet akár keményebb telet is, de rengeteg ellenpélda van, és akár ez a hűvösebb októberi kezdés jelenthet majd félzónás, félblokkos, lecsó telet.

Ennek a lehűlésnek még nincs alapja a télre nézve, akármekkora is a hidegmag és akárhogyan is expandál a folytatás lehet semmit mondó, elég visszamenni 2006-ra mikor november elején tél volt, és havazott, hózáporok voltak. Aztán jött egy ritka tavaszias tél végig, viharciklonokkal, atlanti frontokkal, normális blocking nem tudott létrejönni tartósan. Egyetértek veled.
#412412
Érdekes, hogy itt Váralján a hidegfront gyengébb szelet produkált, mint a front előtti D-i bukószél. Rendesen be is fűtött az éjszaka. 2:30 körül 24 fok volt, most csak 9 fok és közben több mint 20 mm csapadék is esett.
#412411
Nem mindenhol kell alapoznia a télnek laza:
Link

Jó, persze, tudom, 1700 m ...
#412410
Ény. felől látszik az ég alja, jön a derülés és a szél. Kb. 5-8 mm. esett. Karcsú 10,5 fok.
#412409
Ugyanmár, kész csoda, hogy csak most jön elő a télalapozás, máskor már augusztusban elkezdődött a jósolgatás laza
17-19 mm esett.
#412408
Felénk eléggé nudlira sikeredett ez a front. A maximális széllökés Kab-hegyen ugyan elérte a 114 km/h-t, azonban itt lent a Balcsinál csupán 70-85 km/h között mozog. 
#412407
Szia!Gyönyörű!
#412406
Te milyen télalapozásról beszélsz?  Gyerekek, szeptember vége van! 
Alig 3 napja van Ősz! vidám 
Azt hittem jobban szaggatni fogja a redőnyt a front, de egészen szolid volt a hajnal.  Nagyon karcsú a kinti 12 fok.  Nem lesz kellemes elhagyni a lakást.  
#412405
Nem sokat aludtam este, eleg komoly szellokesek voltak, most ujra elkezdte .
Szerencsere az utak rendben voltak reggel.
#412404
Szépen hűl a levegő, már csak alig 12 fok van. Érdekes maximumok születhetnek ma többhelyütt is, mármint "nappali maximumok" (6-18 UTC).
A lakásban becsuktam mindent, 24,5 fokot hagytam ott, kíváncsi leszek, hogy délutánra mennyi marad belőle.
#412403
Hasonló a meglátásom, a péntek tűnik talán egyetlen napnak, ami kissé enyhébb időjárással szolgálhat. Majd ezt követően hosszú napokon át átlag alatti középpel, hűvös reggelekkel számolhatunk, itt Dny-Dunántúlon különösképpen. Talán-talán a hosszútáv (október-őszközép) sem fog hozni kiugró meleghullámot...így pedig jó Tél alapozás indulhat el Közép-Kelet-Európában!hideghavazas
#412402
5 és fél hónapos sorozat szakad ma meg jó néhány helyen. Április 7-e óta mindegy egyes nap összejött legalább a kerekített 20 fokos napi Tmax az Alföld számos pontján. A mérések kezdete óta nem volt ilyenre példa. Egészen döbbenetes rekord ez. Remélem az Omsz-os cikkben majd benne lesz, hogy melyik volt a második leghosszabb ilyen széria.
#412401
Túl vagyunk a dupla évszakváltó fronton és a folytatásban semmi új a nap alatt: a hét második felében átmenetileg enyhébb napok jönnek, ám legkésőbb szombaton ideérhet az újabb hidegfront, amely újabb adag hideg levegővel hoz a tarsolyában. A közép- és az űrtáv mezsgyéjén felváltva hol kissé enyhébb, hol hűvösebb légtömegek érkezhetnek, összességében viszont a T tartósabban 2-3 fokkal a sokévi átlag alatt maradhat, ami több, mint fél évvel ezelőtt fordult elő utoljára. hideg
#412400
Szerintem az a front ÉK-i ága. Az mindig később jön be, megkerülve a Tátrákat és barátait.
#412399
12 mm lett a vége nevet Nagy mákunk van,hogy nem kaptunk viharos szelet, ki nem állhatom az erős szelet nevet Viszont a mai szüretnek lőttek,majd holnap vidám 
#412398
azért elég simán lement a front, ahhoz képest, amit behangoztak, itt némi eső is volt, azért nagy a kontraszt, pénteken még fürödtem a Balatonbanvidám
#412397
Mi az a Szabolcsban délre terjedő erősebb radarjel? A szlovákon is látni. Egy összeáramlási zóna lenne?
#412396
Végre őszi hőmérséklet van, de sajnos az aszály közeli helyzet tovább fokozódik. Ismét szinte csapadék nélkül váltottunk évszakot.
#412395
A délutáni órákban ÉK-en még lehet egy kiadósabb posztfrontális etap a kialakuló konvergencia mentén. Nem kizárt, hogy be is dörren, ill. mini-szupercella sem esélytelen.

Emellett egy-egy kósza zápor máshol is befuthat az északi határvidéken a nap második felében. Viharos széllökések kísérhetik ezeket, a magasabb csúcsokon pedig megjelenhetnek az első hópelyhek a záporesőben.
#412394
Itt éjfél és 1 óra között voltak erős/viharos széllökések, de semmi extra. Jelenleg is fúj, de csak erős lökésekkel. Valamennyi eső is esett, nem túl sok. Takt: 11 fok.
#412393
Pazar!
Ahogy Astroman csecsei is azok vidám
#412392
Ma reggeli égképek Miskolcon:
Link
Link
Panoráma: Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 22:44:29

Bakonybél - Pápai utca ( Tszf: 270 m)

-1.1 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.