Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
És az éjféli GFS is tolt szépen a vénasszonyok nyarán még újabb 2 napot. Már csak 22 - től jönne szerinte is leghamarabb változás.
Pedig az elmúlt napokban elég következetesen adta a változás lehetőségét 19-20 - tól.
Szóval elég valószínű, hogy még mától nézve is újabb 10 napos eseménytelenség van benne a pakliban.
Pedig az elmúlt napokban elég következetesen adta a változás lehetőségét 19-20 - tól.
Szóval elég valószínű, hogy még mától nézve is újabb 10 napos eseménytelenség van benne a pakliban.
Az előző futáshoz képest történt némi változás és ez igaz. Vagyis 240 órán belül sem látszik gyökeres átalakulás. Igaz a fáklya az türköző a bizonytalanságot és az ENS átlag is ereszkedik fokozatosan mint a lejtő. A szórás jelentős. A változás esélye ez alapján nem elhanyagolható, de még nem mondhatnánk, hogy borítékolható. Meglátjuk a frissülő eredményeket, hogy mit dobnak.
Egyelőre itt ragyogó idő van, a T szárnyal felfelé.
Egyelőre itt ragyogó idő van, a T szárnyal felfelé.
Én csak annyit látok az ECMWF-n, hogy minden egyes frissítéssel egy-egy napot tolódik ki a vénasszonyok nyarának időszaka, azaz a 240-dik órában is marad a 20+ hőmérséklet.
Azért nagy tudomány nem kell ahhoz, hogy megállapítsuk, a rövid és középtávon várható értékekhez képest előbb-utóbb csak lehűlés következhet.
Egyelőre azonban sok minden nem veszélyezteti a vénasszonyok nyarát. Legközelebb bő hét múlva történhet számottevő mértékű változás.
Addig is alig 1-2 fokokat változik (hol egyik, hol másik irányba) a közép Európát kitöltő levegő hőmérséklete.
Egyelőre azonban sok minden nem veszélyezteti a vénasszonyok nyarát. Legközelebb bő hét múlva történhet számottevő mértékű változás.
Addig is alig 1-2 fokokat változik (hol egyik, hol másik irányba) a közép Európát kitöltő levegő hőmérséklete.
Nem semmi! Érdekes fotókat lehet most és a következő napokban készíteni a Duna-parton.
1. Nem írtam, hogy további melegedést várok a keleti áramlástól, csak azt, hogy egyelőre meleg levegőt szállít az évszakhoz képest
2. Azt se írtam, hogy annyira tartós marad a keleti áramlás, hiszen a hűvösebb az északnyugat felől esélyes a jövő hét második felében, nem pedig kelet felől.
Idővel napjában persze szivároghat kelet felől is kevésbé meleg levegő, ami hatására csökken az esélye nagy területen a 25 fokoknak és több helyen marad 20 alatt.
De értelek egyébként mit akarsz mondani, magyarán lehűlésre voksolsz szépen fokozatosan.
2. Azt se írtam, hogy annyira tartós marad a keleti áramlás, hiszen a hűvösebb az északnyugat felől esélyes a jövő hét második felében, nem pedig kelet felől.
Idővel napjában persze szivároghat kelet felől is kevésbé meleg levegő, ami hatására csökken az esélye nagy területen a 25 fokoknak és több helyen marad 20 alatt.
De értelek egyébként mit akarsz mondani, magyarán lehűlésre voksolsz szépen fokozatosan.
Úgy látom az OMSZ hőtérképén, hogy keleten már hidegebb van mint tegnap ilyenkor és csak a Kisalföldön van melegebb. A mai maximumok keleten már a 25 fokot nem haladták meg (Edelény 26 foka komolytalan a környező 23-24 fokok tükrében), a Kisalföldöm viszont ma volt a legmagasabb max a hónapban, pl. Pápán hosszú idő után ma befutott egy kerekített 25 fok (most csak 13 fok van, ÉK ehhez képest zima, már 6 fok is előfordul). A magam részéről szupermodellek nélkül már nem várok további melegedést, persze hideg is csak a fagyzugokban lesz. Ami figyelemre méltó az a hegyek magas T-je, hisz éjjel 10 fok alá sem mentek. Hamarosan, ha a szél marad ilyen, akkor a talajmenti fagyok is jönnek a héten és lesznek maximum terén 20 fok alatti helyek is. Ma is voltak már 21-22 fokos maximumok, reggel meg ÉK-en 2-9 fokok voltak a hegyeket kivéve. Megnéztem Európa 12 órai hőtérképét. Közép-Eu. Franciaország és a mediterrán partok voltak a legmelegebbek 20 fok feletti T-vel, de a 25 fokot csak kis területeken haladta meg a T. Kelet-Eu. egyáltalán nem volt olyan meleg. Északi szélén 5 fok alatt, a déli végeken 20 fok felett volt a T. Tehát nem volt melegebb mint nálunk és egyáltalán nem várok a keleti áramlástól további meleget, inkább lehűlést.
Itt ma is mesés késő nyári időjárás volt, a maximum elérte a 24.7 fokot. Lényegében folytatódnak a nyári napok sorozatai az ország jelentős részén.
A továbbiakban a friss ECM alapján a megközelítőleg Ukrajna feletti középponttal elhelyezkedő AC lesz a meghatározó. Legalábbis mi ennek peremén helyezkedünk majd el tartósan, így keleties áramlás mellett az átlagosnál melegebb léghullámok érkeznek. Milyen érdekes, hiszen a Péczely-féle szinoptikai analízis szerint ősszel ezek az áramlatok már hidegnek számítanak. Egyelőre ez nincs így, mivel meleg levegő tölti ki Kelet-Európa nagy részét, a poláris légtömegek kiszorulnak a kontinens ezen részeiről a 15 fok körüli izoterma még mindig ott tanyázik a Fekete-tenger környezetében és a kelet-európai AC-t változatlanul magas hőmérsékletű izoterma tölti ki. A légmozgás egyelőre a peremhelyzetnek megfelelően hol ritkábban, hol gyakrabban élénk, így az inverzió nagy területen nem tud teret hódítani, legalábbis ami a nappalokat illeti. A hajlani, reggeli sekély köd mellett kiterjed ködmezőkre én nem számítok még a továbbiakban sem ami napközben esetleg megmaradhatna a délkeleti, keleti szél kissé élénk mivoltja miatt másrészt a hónap vége felé, novemberben gyakoribbak a tartós stratusos helyzetek.
A jövő héten lassan elkezd az AC elmozdulni északkelet, kelet felé középpontjával, miközben az Azori szépen elkezd orrosodni. Ahogyan elárasztja Nyugat-Európát a hidegebb levegő az Azori peremén jut egy kis lötty délnyugatra is, így a Tirrén-tenger feletti középponttal már felfedezhető egy, még nem túl vérmes mediterrán ciklon, aminek érdemi hatása nem látszik ránk nézve. Időközben északnyugat felől kapnánk mi is egy mérsékelt hideghullámot, ez péntekre látszik főleg a Dunántúlt érintené, ott megerősödne az északi szél és visszaesne a hőmérséklet úgy 15 fok közelébe szombatra.
A GFS is hasonlóan tapogatózik, egyelőre nagy különbséget nem látok. A bőséges csapadék is várat magára. Mióta Kecskeméten élek, nem emlékszem ennyire tartósan száraz és aszályos időszakra. Ez valami elképesztő, hogy július 27-én volt az utolsó heves zivatar, amikor apró szemű jég is esett és pont akkor nyaraltunk, csak a szomszéd mondta, hogy durva lecsapózás volt. Augusztusban tartós hőhullám tombolt, szeptemberben ez a térség teljesen kimaradt a nagyobb esőkből, majd jött a szeptemberi hőhullám, az azt lezáró hidegfront hozott az augusztusi végi után jelentősebb mennyiséget, de a szomjazó föld úgy nyelte, mint kacsa a nokedlit. A most beköszöntött októberi indián nyár pedig nem, hogy esővel még felhővel se jár, napok óta nincs felhő az égen szinte, tegnap volt 1-2 kósza apró gomoly, de fátyol se igazán. Ma volt valami légköri homály, de a napon rendesen melegem volt mint nyáron.
Véleményem szerint a jövő hét második felében mérséklődik a vénasszonyok nyara, bizonytalan mértékű lehűlés látszik, legalábbis ami a hidegfrontot illeti egyelőre elég gyengus. A medi lehetőségét a GFS most nem szorgalmazza, persze 300 óra felett mindig valami ramazurit pakol be.
Egyébként a nyugat- és észak-európai melegadvekció így októbert illetően nagyon brutál. Az Ibérián valamint Franciaországban 27-29 fok körüli melegek, sőt még a Skandináv-félsziget déli részein is ott a 20-22 fok ami azért arra szintén rendkívül magas az év ezen időszakában. Igaz ott ez nem lesz annyira tartós mint nálunk a késő nyári 20-25 fok.
Aki teheti élvezze és használja ki, mert ha maradna is az AC domináns idő az ősz hátralevő részében zömmel, akkor jönne a köd előttem, köd mögöttem periódus, ami a szmogon kívül sok jót nem tartogat. Remélem belendülnek a ciklonok és ha már választani kell legyen mozgalmas csapadékos idő, hogy a földek is megkapják amire szükségük van. Azt gondolom ha ennek vége és már nem lesz jó idő, akkor is ez előtt az év előtt fejet lehet hajtani és kalapot emelni. Áprilisban már kezdődött és még októberben is adja magát a nyár némi megtorpanással szeptember végén. Nekem eddig az október nagyon áprilisra emlékeztet eddig, csak már a helyzet másik oldaláról, hiszen az a nyár közeledtét, ez pedig a végét, búcsúját reprezentálja. Kíváncsi vagyok a folytatásra mindenesetre.
A továbbiakban a friss ECM alapján a megközelítőleg Ukrajna feletti középponttal elhelyezkedő AC lesz a meghatározó. Legalábbis mi ennek peremén helyezkedünk majd el tartósan, így keleties áramlás mellett az átlagosnál melegebb léghullámok érkeznek. Milyen érdekes, hiszen a Péczely-féle szinoptikai analízis szerint ősszel ezek az áramlatok már hidegnek számítanak. Egyelőre ez nincs így, mivel meleg levegő tölti ki Kelet-Európa nagy részét, a poláris légtömegek kiszorulnak a kontinens ezen részeiről a 15 fok körüli izoterma még mindig ott tanyázik a Fekete-tenger környezetében és a kelet-európai AC-t változatlanul magas hőmérsékletű izoterma tölti ki. A légmozgás egyelőre a peremhelyzetnek megfelelően hol ritkábban, hol gyakrabban élénk, így az inverzió nagy területen nem tud teret hódítani, legalábbis ami a nappalokat illeti. A hajlani, reggeli sekély köd mellett kiterjed ködmezőkre én nem számítok még a továbbiakban sem ami napközben esetleg megmaradhatna a délkeleti, keleti szél kissé élénk mivoltja miatt másrészt a hónap vége felé, novemberben gyakoribbak a tartós stratusos helyzetek.
A jövő héten lassan elkezd az AC elmozdulni északkelet, kelet felé középpontjával, miközben az Azori szépen elkezd orrosodni. Ahogyan elárasztja Nyugat-Európát a hidegebb levegő az Azori peremén jut egy kis lötty délnyugatra is, így a Tirrén-tenger feletti középponttal már felfedezhető egy, még nem túl vérmes mediterrán ciklon, aminek érdemi hatása nem látszik ránk nézve. Időközben északnyugat felől kapnánk mi is egy mérsékelt hideghullámot, ez péntekre látszik főleg a Dunántúlt érintené, ott megerősödne az északi szél és visszaesne a hőmérséklet úgy 15 fok közelébe szombatra.
A GFS is hasonlóan tapogatózik, egyelőre nagy különbséget nem látok. A bőséges csapadék is várat magára. Mióta Kecskeméten élek, nem emlékszem ennyire tartósan száraz és aszályos időszakra. Ez valami elképesztő, hogy július 27-én volt az utolsó heves zivatar, amikor apró szemű jég is esett és pont akkor nyaraltunk, csak a szomszéd mondta, hogy durva lecsapózás volt. Augusztusban tartós hőhullám tombolt, szeptemberben ez a térség teljesen kimaradt a nagyobb esőkből, majd jött a szeptemberi hőhullám, az azt lezáró hidegfront hozott az augusztusi végi után jelentősebb mennyiséget, de a szomjazó föld úgy nyelte, mint kacsa a nokedlit. A most beköszöntött októberi indián nyár pedig nem, hogy esővel még felhővel se jár, napok óta nincs felhő az égen szinte, tegnap volt 1-2 kósza apró gomoly, de fátyol se igazán. Ma volt valami légköri homály, de a napon rendesen melegem volt mint nyáron.
Véleményem szerint a jövő hét második felében mérséklődik a vénasszonyok nyara, bizonytalan mértékű lehűlés látszik, legalábbis ami a hidegfrontot illeti egyelőre elég gyengus. A medi lehetőségét a GFS most nem szorgalmazza, persze 300 óra felett mindig valami ramazurit pakol be.
Egyébként a nyugat- és észak-európai melegadvekció így októbert illetően nagyon brutál. Az Ibérián valamint Franciaországban 27-29 fok körüli melegek, sőt még a Skandináv-félsziget déli részein is ott a 20-22 fok ami azért arra szintén rendkívül magas az év ezen időszakában. Igaz ott ez nem lesz annyira tartós mint nálunk a késő nyári 20-25 fok.
Aki teheti élvezze és használja ki, mert ha maradna is az AC domináns idő az ősz hátralevő részében zömmel, akkor jönne a köd előttem, köd mögöttem periódus, ami a szmogon kívül sok jót nem tartogat. Remélem belendülnek a ciklonok és ha már választani kell legyen mozgalmas csapadékos idő, hogy a földek is megkapják amire szükségük van. Azt gondolom ha ennek vége és már nem lesz jó idő, akkor is ez előtt az év előtt fejet lehet hajtani és kalapot emelni. Áprilisban már kezdődött és még októberben is adja magát a nyár némi megtorpanással szeptember végén. Nekem eddig az október nagyon áprilisra emlékeztet eddig, csak már a helyzet másik oldaláról, hiszen az a nyár közeledtét, ez pedig a végét, búcsúját reprezentálja. Kíváncsi vagyok a folytatásra mindenesetre.
Hű, de "csecse" kis viharciklon robog az ír partok felé. Ma 18 UTC-re a középpontjában 938 hPa-ra zuttyant le a légnyomás (forrás: Bracknell analízis). Link
Nem. De lesz változás előbb - utóbb. Ez 100 %.
Ha nem lenne, sivataggá válna hazánk. Ez pedig nem fog bekövetkezni.
Tehát előbb - utóbb biztos, hogy kikecmergünk ebből az Ac armageddonból.
Csak arra vagyok kíváncsi, milyen durva mértékű lesz a jövőben a ciklon aktivitás hazánk területén vagy közelében.
Mert hogy lesz. Csak a mértéke kérdéses. Túl régóta tart a jó idő időszaka, hogy még újabb 1-2 évig maradjon ez a nyugodt verkli.
Ha nem lenne, sivataggá válna hazánk. Ez pedig nem fog bekövetkezni.
Tehát előbb - utóbb biztos, hogy kikecmergünk ebből az Ac armageddonból.
Csak arra vagyok kíváncsi, milyen durva mértékű lesz a jövőben a ciklon aktivitás hazánk területén vagy közelében.
Mert hogy lesz. Csak a mértéke kérdéses. Túl régóta tart a jó idő időszaka, hogy még újabb 1-2 évig maradjon ez a nyugodt verkli.
Leghamarabb nagyjából 1 hét múlva kezdődhet egyelőre még csak kisebb időjárás változás.
Addig maradhat a vénasszonyok nyara.
Írjak egy rossz hírt ( már akinek az) !? Előbb - utóbb 100 %, hogy a tartós eseménytelen időszakot igen változékony időszak fogja követni. Csak a dátumot nem tudjuk, hogy ez mikor fog bekövetkezni.
Addig maradhat a vénasszonyok nyara.
Írjak egy rossz hírt ( már akinek az) !? Előbb - utóbb 100 %, hogy a tartós eseménytelen időszakot igen változékony időszak fogja követni. Csak a dátumot nem tudjuk, hogy ez mikor fog bekövetkezni.
Már tegnap sem volt semmi, de ma olyan pazar, kifogástalan időnk van, hogy az megér egy köszit az ősztől. Nyári szett bőven elég.
Egy jó éjjeli márnázásra mindenképp érdemes lesz a hétvége is.
Egy jó éjjeli márnázásra mindenképp érdemes lesz a hétvége is.
Az ilyen időállás még nyáron is ritka... Nem hiszem, hogy olyan helyen tudnék élni, ahol minden nap előre lehet tudni, hogy délután 3-kor hány fok lesz. Nálunk ez látszik most, ameddig ellátni. Unalmas tud lenni, bármennyire is szép és jó.
Bubu, sikerült egy hozzászólásban meggyőznöd és meg is cáfolnod önmagad Egyelőre - alacsony napállás ide vagy oda - nem alkalmasak a légköri feltételek tartós köd(felhőzet) kialakulásához. Ami persze később változhat, de ennek reális esélye (jelentős légmozgás nélkül érkező nedvesebb levegő, magassági melegadvekció, stb.) egyelőre nem látszik. Kisebb ködfoltok voltak már az előző napokon is, lesznek a következőkben is feltehetően, de ezek egyelőre lokálisak és rövid életűek
A T.maxok esetleg esnek 2-3 fokot, a ködök miatt. Ez kitarthat akár a déli órákig. Bár ez ellentmond a száraz légkörnek, de akkor is.
Pontosítok: felsejlik egy alapvető változás lehetősége, ám ennek mértéke, iránya és tartóssága egyelőre megannyi kérdéssel terhelt. Egyelőre főleg az ultra-hosszútávban hirtelen növekvő szórás utal erre a fáklyán. Ez kb. három, jól elkülöníthető klaszterre szakad, az egyik egy jelentős lehűlés irányába tendál, a másik csak kismértékű T visszaesést mutat, míg a fáklyatagok harmadik csoportja szerint lényegében maradnának az eddigi T-viszonyok. Tény viszont, hogy az ECM sokkal visszafogottabb, akár a jövő hét végéig csak gyenge, érintő frontok érnék el térségünket.
Én az ECMWF valószínűségi előrejelzésén semmi vátozást nem látok még 21-én sem. Akkora is 20+ fokos maximumokat ad. Az orrosodó azori anticiklon nagy és tartós változást nem sejtet.
Javában tart az indián nyár, azonban a modelleken lassan, de biztosan elérhető időtávba kezd bejönni a fokozatos, ám végeredményben gyökeres váltás. Ennek lényege, hogy a blokkoló kelet-európai AC fokozatosan gyengül és kelet felé helyeződik, ugyanakkor aktivizálódik az észak-atlanti minimum, és térségünket a jövő hét második felében ha nem is fullban, ám legalább érintőlegesen célba vehetik a frontok. Íme, egy nyugat-németországi GFS-fáklya: Link
és a ma hajnali pozsonyi fáklya:
Link
Ezekről jól leolvasható, hogy Németországban már valamikor október 15-e körül, térségünkben kb. 3 nappal később fokozatos, többlépcsős változás kezdődhet, melynek eredményeként a hónap utolsó harmadában változékonyabbra, csapadékosabbra, végeredményben hűvös, késő őszire fordulhat időjárásunk. Akik tehát nem kedvelik az időállást, azok számára jó híreim vannak, akik pedig a mostanihoz hasonló, inkább késő nyárra, mint őszre emlékeztető időt preferálják, azok mindenképpen használják ki az előttünk álló hétvégét kirándulásra, szabadtéri programokra, mert ezután - úgy néz ki - bezár a bazár, és az ősz a kellemetlenebb arcát mutathatja felénk ezentúl. Ja, ott van még ´szent Márton nyara´, azaz az indián nyár statisztikailag kimutatható utolsó fellángolása november első harmadában, ám az egyrészt viszonylag ritka vendég nálunk, másrészt - ha netán kiújulna az AC-dominancia - a február véginek megfelelő napállás miatt már mindenképpen egyre nagyobb területen számolni kell majd a makacs ködfoltokkal, így az esetleges magasban zajló melegadvekció november elejétől talajközelben könnyen felejtős lehet immár
és a ma hajnali pozsonyi fáklya:
Link
Ezekről jól leolvasható, hogy Németországban már valamikor október 15-e körül, térségünkben kb. 3 nappal később fokozatos, többlépcsős változás kezdődhet, melynek eredményeként a hónap utolsó harmadában változékonyabbra, csapadékosabbra, végeredményben hűvös, késő őszire fordulhat időjárásunk. Akik tehát nem kedvelik az időállást, azok számára jó híreim vannak, akik pedig a mostanihoz hasonló, inkább késő nyárra, mint őszre emlékeztető időt preferálják, azok mindenképpen használják ki az előttünk álló hétvégét kirándulásra, szabadtéri programokra, mert ezután - úgy néz ki - bezár a bazár, és az ősz a kellemetlenebb arcát mutathatja felénk ezentúl. Ja, ott van még ´szent Márton nyara´, azaz az indián nyár statisztikailag kimutatható utolsó fellángolása november első harmadában, ám az egyrészt viszonylag ritka vendég nálunk, másrészt - ha netán kiújulna az AC-dominancia - a február véginek megfelelő napállás miatt már mindenképpen egyre nagyobb területen számolni kell majd a makacs ködfoltokkal, így az esetleges magasban zajló melegadvekció november elejétől talajközelben könnyen felejtős lehet immár
Budapest vs Belgrád. Elsőre ránézésre nagyon egyszerűnek tűnik a képlet. +2 fok Belgrád javára. A csapadékosabb volta viszont számomra elég meglepő.
Dettó. Ma ide a lakásba szintén bejött 5-6 poloska. Rengeteg van belőlük Kecskeméten is, ha kinyitjuk az ablakot azonnal rohamoznak vagy ahol rést találnak "fúrják" be magukat zárt ablak ellenére.
Időjárásilag pedig ma szép késő nyári jelleg volt, délelőtt kivételes ráérésemben kimentem az arborétumba, az erdős világba. Meseszép! Színesbe kezd öltözni a táj egyre inkább, hullanak a levelek, miközben a hőmérséklet elérte a kerek 25 fokot! A napon a rövidnadrágban és a rövid ujjú ingben melegem volt, a friss délkeleti, keleti légmozgás időnként megélénkül és még jól is esett.
Nem túlzás. Igaz nem kuriózum, ugyanis tavaly 26.1, 2014-ben 27.8, 2013-ban 25.7 fok is előfordult október közepe, vége felé. A medencés strandokon simán lehetne lubickolni, kár, hogy vége a szezonnak, de ezek a 25-26 fokok amik felénk jellemzőek, még elégségesek lennének egy pancsoláshoz, igaz 4-5 óra után már érezhetően hűl a levegő, az alacsony napállás és a rövid nappalok már legfeljebb 1-2 órás fürfőzést tennének lehetővé, de így 1-2 óra tájban ma a melegre érzékenyeknek a napon való ücsörgés lehet sok lett volna így október ellenére. Nem éget már a nap, de ahogy mondani szokás van ereje rendesen. Kicsit le is kapta az arcom meg a nyakam.
Némi gomolyfelhő kevés fátyol jelent meg csak, nyárias volt az égkép. Este sem hűlt ma olyan gyorsan a levegő, 7 körül még jól voltam a rövid nadrágban és a rövid ujjúban Még 1 hétig garantált ez az indián nyár, reménykedem, hogy lesz elég élénk majd a délkeleti, keleti szél, hogy tartósabb inverziós réteg ne tudjon kialakulni ami gátat szabjon a szikrázó napsütésnek.
Időjárásilag pedig ma szép késő nyári jelleg volt, délelőtt kivételes ráérésemben kimentem az arborétumba, az erdős világba. Meseszép! Színesbe kezd öltözni a táj egyre inkább, hullanak a levelek, miközben a hőmérséklet elérte a kerek 25 fokot! A napon a rövidnadrágban és a rövid ujjú ingben melegem volt, a friss délkeleti, keleti légmozgás időnként megélénkül és még jól is esett.
Nem túlzás. Igaz nem kuriózum, ugyanis tavaly 26.1, 2014-ben 27.8, 2013-ban 25.7 fok is előfordult október közepe, vége felé. A medencés strandokon simán lehetne lubickolni, kár, hogy vége a szezonnak, de ezek a 25-26 fokok amik felénk jellemzőek, még elégségesek lennének egy pancsoláshoz, igaz 4-5 óra után már érezhetően hűl a levegő, az alacsony napállás és a rövid nappalok már legfeljebb 1-2 órás fürfőzést tennének lehetővé, de így 1-2 óra tájban ma a melegre érzékenyeknek a napon való ücsörgés lehet sok lett volna így október ellenére. Nem éget már a nap, de ahogy mondani szokás van ereje rendesen. Kicsit le is kapta az arcom meg a nyakam.
Némi gomolyfelhő kevés fátyol jelent meg csak, nyárias volt az égkép. Este sem hűlt ma olyan gyorsan a levegő, 7 körül még jól voltam a rövid nadrágban és a rövid ujjúban Még 1 hétig garantált ez az indián nyár, reménykedem, hogy lesz elég élénk majd a délkeleti, keleti szél, hogy tartósabb inverziós réteg ne tudjon kialakulni ami gátat szabjon a szikrázó napsütésnek.
Koszonom Vadosfa ket tornya lathato a kepen es termeszetesen dronos foto. Olyan 110 meterrol. Bizom egy gyengebb kiadasu holnapban is.
Szuper kép, gyönyörű meleg, hajnali színek, gratulálok én is!
Megkérdezhetem, drón, repülő, hegycsúcs, tv-torony? Mármint honnan készült a fotó, és mely települést mutatja a templomokkal, ha nem titok?
Megkérdezhetem, drón, repülő, hegycsúcs, tv-torony? Mármint honnan készült a fotó, és mely települést mutatja a templomokkal, ha nem titok?
Amúgy itt a mai a 149. nyári nap. Tegnap elmaradtunk a 25 foktól, de ma megint afölé kúszott a hőmérő higanyszála.
Már csak egy kell, és meglesz a 150 nyári nap idén. Az előrejelzéseket elnézve több, mint esély mutatkozik rá, sőt: túl is mehetünk rajta.
Már csak egy kell, és meglesz a 150 nyári nap idén. Az előrejelzéseket elnézve több, mint esély mutatkozik rá, sőt: túl is mehetünk rajta.
Ez van...
Kihasználják a mostani száraz, meleg időt a mozgásra, a téli menedékkeresésre.
Kihasználják a mostani száraz, meleg időt a mozgásra, a téli menedékkeresésre.
Itt is brutál sok poloska van! Kinyitom az ablakot... és hiába van szúnyogháló... bemásznak a szélén. 5 perc ablaknyitás..... 6-7 kéretlen poloska a lakásban...
"...elég a szellőztetés, dől be a meleg a lakásba."
Poloskák miatt ez nálam kizárt. Mindent csukni kell.
Poloskák miatt ez nálam kizárt. Mindent csukni kell.
Nálam utoljára 2005 hozott klasszikus, végig havas karácsonyt, akkor december 22-től január 2-ig kitartott a hótakaró, többször esett is a hó, épp Szenteste és 25-én is. Sőt, 22-28-a között végig fagyos volt az idő.
Azóta nem volt, sőt, Szentestei hótakaró csak 2011 és 2012-ben volt, 1-1 cm, amellett többször épp 24-re olvadt el (2009), vagy csak 26-tól (2010) jött vissza a hótakaró.
Az előtt viszont, egész pontosan 1996 és 2002 között gyakori volt a klasszikus, végig havas karácsony: 1996, 1998, 1999, 2001, 2002.
Hú micsoda decemberek, micsoda havas karácsonyok volt akkoriban...
Olvastam egy régi met.szolgálati tanulmányt (sajnos már nem érhető el), hogy a 90-es évek második fele és a XXI.század első évei közötti időszak 100 éves léptékben is az egyik leghavasabb karácsonyi időszak volt (épp a bezzeg régen szólást cáfolta meg a cikk).
Azóta nem volt, sőt, Szentestei hótakaró csak 2011 és 2012-ben volt, 1-1 cm, amellett többször épp 24-re olvadt el (2009), vagy csak 26-tól (2010) jött vissza a hótakaró.
Az előtt viszont, egész pontosan 1996 és 2002 között gyakori volt a klasszikus, végig havas karácsony: 1996, 1998, 1999, 2001, 2002.
Hú micsoda decemberek, micsoda havas karácsonyok volt akkoriban...
Olvastam egy régi met.szolgálati tanulmányt (sajnos már nem érhető el), hogy a 90-es évek második fele és a XXI.század első évei közötti időszak 100 éves léptékben is az egyik leghavasabb karácsonyi időszak volt (épp a bezzeg régen szólást cáfolta meg a cikk).
Ha ünnepi havat őrizne meg a hidegpárna, abban az esetben én is kivételt tennék. Ha már ennél a témánál tartunk, Pozsonyban az utóbbi tizenegynéhány év során összesen két és félszer volt havas és/vagy jeges a Karácsony:
- klasszikus fehér Karácsony utoljára 2007. december 24-én volt, amikor egy erős AC peremén mozgó magassági HCS dobott le kb. 2 cm havat, ami szépen ki is tartott Karácsony másnapjáig
- 2012 a jeges/jégpáncélos Karácsony jegyében telt: 2 nappal az ünnepek előtt esett kb. 10 cm hó, majd 24-re virradóan jó 15 mm eső, ami a talajközeli inverzió következtében az utakat jégpályává változtatta, a fák és cserjék ágait 2-3 cm vastag jégpáncél borította be, igen bizarrá változtatva a tájat, sajnos elég sok kár is keletkezett az irdatlan jég súlya alatt letört ágak miatt
- 2016 hozta meg a „fél“ fehér Karácsonyt: 23-án este Pozsony több részén elég sűrű ipari havazás volt, néhol 3-4 cm hó is lejött belőle, ám pont 24-én az inverzió felszakadt, így délutánra már csak néhány folt maradt az egészből.
Hogy mit hoz az idei Karácsony, már „csak“ valamivel több, mint 10 hetet kell várni
- klasszikus fehér Karácsony utoljára 2007. december 24-én volt, amikor egy erős AC peremén mozgó magassági HCS dobott le kb. 2 cm havat, ami szépen ki is tartott Karácsony másnapjáig
- 2012 a jeges/jégpáncélos Karácsony jegyében telt: 2 nappal az ünnepek előtt esett kb. 10 cm hó, majd 24-re virradóan jó 15 mm eső, ami a talajközeli inverzió következtében az utakat jégpályává változtatta, a fák és cserjék ágait 2-3 cm vastag jégpáncél borította be, igen bizarrá változtatva a tájat, sajnos elég sok kár is keletkezett az irdatlan jég súlya alatt letört ágak miatt
- 2016 hozta meg a „fél“ fehér Karácsonyt: 23-án este Pozsony több részén elég sűrű ipari havazás volt, néhol 3-4 cm hó is lejött belőle, ám pont 24-én az inverzió felszakadt, így délutánra már csak néhány folt maradt az egészből.
Hogy mit hoz az idei Karácsony, már „csak“ valamivel több, mint 10 hetet kell várni
Csodálatos!
---------
Itt tombol a főn, 8/10-es levélhullás, amúgy nagyon szép idő van
---------
Itt tombol a főn, 8/10-es levélhullás, amúgy nagyon szép idő van
Nekem se a kedvencem, ám ha hótakarót kell megőriznie (pláne, ha fagyos körülmények között, ), akkor kivételt teszek.
Így volt fehér 2011 és 2012 Szentestéje, mindkét helyzetben épp 24-én reggelre esett le 1 cm havacska és az erős meleg advekcióba kerülő Karpét-medence ellenére, az "ÉK-effektus" okozta makacs magas-köd megőrizte egész nap.
2011: Link és Link
2012: Link és Link
Így volt fehér 2011 és 2012 Szentestéje, mindkét helyzetben épp 24-én reggelre esett le 1 cm havacska és az erős meleg advekcióba kerülő Karpét-medence ellenére, az "ÉK-effektus" okozta makacs magas-köd megőrizte egész nap.
2011: Link és Link
2012: Link és Link
Lassan újra jövök a Hochnebel/magasköd periodizációmmal. Nagy bánatomra (mivel ki nem állhatom), gyorsan közeledik a Hochnebel - előszezon, amely ugyebár nagyjából október 15-től november 15-ig tart. Ebben az időszakban az ország - és a Kárpát-medence - egy részén megjelennek a makacs ködfoltok. A reggeli ködből keletkezett, megemelkedett alacsonyszintű pára- és felhőréteg, gyenge talajközeli légmozgás, illetve anticiklonális időjárási alaphelyzet - kombó esetén ilyenkor helyenként már egész nap megmarad. Szeszélyes területi eloszlásban (magas)ködös és napos területek váltakoznak. Utána jön viszont az igazi nemszeretem időszak, vagyis a Hochnebel - főszezon, amely hozzávetőlegesen november 15-e és február 15-e közé tehető. Ebben az időszakban - hacsak nincs kellő átkeverő légmozgás nyugati/északnyugati, esetleg déli, délnyugati irányból, az országot 1-2 nap alatt összefüggő köd- és magasködréteg borítja be, melyből csak a magasabb hegycsúcsok lógnak ki. A hosszantartó téli AC-helyzetek miatt sajnos néha hetekig tartó inverzió alakul ki, amikor síkvidéken egy percre sem süt ki a nap. Szerencsére ennek az alagútnak is van fény a végén - február 15. és március 15. között ugyanis megérkezik a Hochnebel - utószezon, melynek során csökkenni kezd a tartós ködhelyzet kialakulásának veszélye, mígnem a tavaszi napéjegyenlőség után jó 7 hónapra megszabadulunk ettől a kellemetlen vendégtől. Nekem személy szerint úgy hiányzik a magasköd, mint púp a hátamra. Ezért kimondottan örülök annak, hogy még legalább 1 hétig alig lesz téma ez a jelenség, utána pedig annak szurkolok, hogy minél nagyobb dinamika uralkodjon az alacsonyabb légrétegeknen a kritikus hónapok alatt, hogy minél kevesebb osztályrészünk legyen a beragadó szutyokból
Felülről egész szép dolog ez a köd... benne már kellemetlenebb lenni! Bár az ilyen sekély és ritkás fajta elég misztikus hangulatot kelt, de a sűrű, szürke... hmmm... remélem nem sok ilyenben lesz részem