2024. november 08., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#413470
Az axióma idézete nem pontos. Helyesen: “Skandináv AC nélkül nincs igazi tél Magyarországon”

vidám
#413468
Talán elfér egy kis humor itt, főleg mivel beköszöntött az ősz és sajnos ezen a traumán van ahol már csak a piócás ember segíthet. Meg talán egy kis humor.
Link
#413466
Egyébként ha ez így jön be, nem is megyek el az Alpokba, inkább otthon maradok viharvadászni. vidám
Link
#413465
Bár nem úgy indult, de az első igazán őszies nap kerekedett. Felhő, szél, esőcseppek.
#413463
Hmm, hogyan is szokták mondani, az igazán tuti téli helyzetekhez skandináv anticiklon kell? laza

Link
#413462
Már december elején megtörtént. Legalábbis itt. 
Aztán dec. 20. körül is. 

Alább lehet picit pontatlanul fogalmaztam. 
Nem a komoly fagyokra gondoltam, mikor vastagon át fagy a talaj, hanem az őszi szezon első kiterjedtebb, több napos fagyokra az országban. 
Ez legkésőbb november első felében be szokott következni. 
#413461
Azt még nem tudhatjuk, hogy mikor fagy át tartósabban és komolyabban a talaj. Tavaly ez például február legutolsó, március első napjaiban történt meg.  Szóval lehet, hogy még bőven lesz ideje leszivárogni a lehulló csapadéknak a talaj mélyebb rétegeibe. nevet
#413460
Itt ezen a héten is 0.
Ma 18. napja, hogy nem esett az eső.
Legutóbb okt. 3-án volt erre példa, akkor volt csapadék délután zápor formájában, 1,8 mm-t itt hagyva. 
Sőt, szept. 5. óta az elmúlt másfél hónap kerek 10 mm-t hozott. 
Igaz, előtte szept. 1-4-ig 4 nap alatt 85,2 mm hullott. 
Na pont ezért nem beszélhetek térségemben aszályról, de még talán szárazság is épp hogy csak felütötte a fejét. 

Közben a jövő hét elég gagyinak néz ki ide csapadék terén. Egyre inkább afelé tendálnak a dolgok, hogy még a 10 mm se jön össze. 
Sőt, a hideg is szinte teljesen eltűnt már a jövő hétre az előrejelzési térképekről. 
Lassan ott tartunk, hogy a jövő héten be se jön a 0 fokos T850, hanem jellemzően felette marad. 
#413458
Bár eshetett volna több eső, de a legaszályosabb területek legalább egy részére érkezett mérhető csapadék az utóbbi 24 órában. A komoly csapadék esélye még mindig pont 1 hétre van... előtte is lehet azért 1-2 szöszmötölés.
#413455
Hasonlóan erős időnként viharos déli légáramlással 2013 október végén dőlt be  a kelet, délkelet -európai ancitiklon és a nyugat-északnyugat-európai ciklonok közös áramlási rendszerében a szubtrópusi eredetű meleg levegő. Ez hajazhat afelé is, így az ECM által is várt 20-25 fok közötti maxok reálisak. Ebből késő nyári helyzet jönne össze megint, nem kora tél.
#413454
Azt mondod, nem lesz elég dinamika!? Nézd már meg jövő keddtől a GFS futásait. 
#413453
Természetesen nem, de úgy látszik, az idei ősz hajaz erre a DK-i anticiklonos melegpumpás cirkulációra. Valahogy, amikor már úgy tűnik, hogy beindulna a dinanmika, mindig kiépül ez a blokkoló anticiklon.
#413452
Már a tegnapi GFS több futása is kemény volt október legvégére, és november legelejére, az éjféli futás viszont mindent visz. 
Nyilván az időpontok távolsága miatt a beválási esélyek hagynak bőven kivetni valót maguk után, de olyan jól néznek ki rajta jövő hétvégétől a sorozatban érkező mediterrán ciklonok közép - Európa sok csapadékkal és sok széllel.

Mellesleg a GFS jövő hét szerdára berakta a szélviharos szösszenetet. 
Aszerint bőven lehetnének károkozó szelek ény, és közép - Mo-n.

A másik : az elmúlt napok hideg előrejelzései fokozatosan átcsaptak meleg, bőven előoldalas előrejelzésékké.
Ez azt foglalja magába, hogy a korábban előrejelzett okt. végi,november eleji lehetséges hó esélyekből hazánkban jó eséllyel semmi sem lesz, viszont a várható tartósabb és komolyabb előoldalak felvetik komolyabb esőzések lehetőségét. 
Ez így jó lenne. Ugyan már a tenyészidőszak legvégét járjuk, de a talaj még a fagyok beállta előtt kapna néhány alapos feltankolást. 
Tökéletes lenne. 
Előbb legyen meg a sok csapadék, aztán mindenszentek után jöhet a hó is már. nevet 
#413451
Mert aztán hatalmas bűnt követett el, az, aki így gondolta...
#413450
Amúgy az ENS átlag is sokat melegített a 12Z képest...
#413449
A csapadék kérdéses és azon kívül minden.  nevet
#413448
Értsük akkor úgy, hogy tavaly és az elmúlt években is viszonylag nehézkesen jött össze tartós hótakaró, morcos hideg pont a szezon csúcsán, gondolok itt januárra. 2017 elég kivételes eset, 2012-ben pedig februárra esett a kemény dió. Persze az is tél még, de mikor januárban 16-17-18 fokok is vannak mint idén, hát az na. nevet Idén március elejére esett ennek csúcspontja, jócskán kitolódott, mivel Európában még kellő hideg sem volt egész tél végéig szinte, némi löttyökre futotta csak. Nem jósolgatni akartam ezzel, de ne legyen igazam és nem akarom elkeseríteni itt október 21-én a TISZ-t.
Nagyon szeretnék jómagam is átélni, egy mediterrán ciklonos, hófúvásos helyzetet mint pl. 87, 99 vagy 2003 volt, illetve 2013 márciusa, de lehetőleg  ne márciusban hanem január, vagy február első felében. Az idei március 17 csak északkeletnek volt befutó, hiszen itt a csapadék 90 %-a esőben jött le, mire meg ideért a hideg meg is szűnt a csapadék gyorsan. A jobb szezonok 2011/12, 2012/13 főleg nyugatnak volt tuti, 2016/17 pedig jó nagy hideget hozott, de olyan sok havat azért nem. A köztes és előtti évek még talán 2010-et ide véve elég gyatrák voltak tél szempontjából, elkezdődve a 2006/7-es évvel.
Átlagolni nem akarok, de az idei cirkulációs rezsim dominanciája és ezek a gyengélkedő atlanti frontok, medik hiánya sem valami kecsegtető eddig. Aztán lehet változik, és mint írtam ne legyen igazam hiszen télen legyen tél így vagyok vele. 


Balintaj: valóban szeretem, de az elkeserítő, hogy januárban van 14-18 fok, nem márciusban, lásd idén, mikor még havazott, hideg is volt fagykárok esélye növekszik így. A kilós ruha pedig tényleg nem kellemes így se- úgy se. A lényeg, hogy egy normális telet elfogadnék, csak egyre kisebb az esélye, na meg persze október 21-én sok okosat úgy sem lehet mondani, hiszen a szakmai lehetőségek nem engedik és a légkör ennél becsapósabb.nevet Finoman fogalmaztam, hogy a tendencia nem túl biztató, de a globális felmelegedésbe nem megyek bele már.
#413447
Hát igen... Egyesek már a koratél eljöttét vélték felfedezni egyes modell kimenetek alapján. Az az USA-ba és Kanadába érkezett meg... Az ECMWF nagyot alkotott, bődületes, tartós előoldalt vár; nálunk 8-10 fokkal lenne melegebb, míg az Ibériai-félszigeten és Marokkóban pedig 10-12 fokkal lenne hidegebb az átlagosnál. A csapadék kérdéses... pedig az kellenne már... A GEM is hasonló. Ott már a 15+ is bejönne.
#413446
Elég ellentmondásosra sikerült ez a hozzászólásod.
Egyszer azt írod, hogy elkeserít a 14-18 fok közötti meleg (ami januárban volt), pár bekezdéssel lejjebb pedig azt, hogy örülsz ha jó idő van. 
Egyszer azt írod, hogy épp csak elfért rajtad a pulóver és inkább pólóban voltál (januárban), utána pedig azt, hogy télen két kiló ruha kell rád és befagy a valagad.
Szerintem az évszakváltás kissé megzakkantott téged. Látszik a korábbi hozzászólásaidból, hogy szereted a telet. Vége az indián nyárnak, szerintem itt az ideje, hogy átállj téli üzemmódba! kacsint
#413445
Úgy néz ki nem lesz hideg .Csapadék az remélem lesz hideg meg még ráér november közepétől.
#413444
Tényleg, rohadjon meg a WZ.
Itt a friss, de erre is igaz:
Link
#413443
Link

Csapadék lehet lesz ,hideg ? 
#413442
Az még a tegnapi átlag.
#413441
“Sok jót nem tartogat az idei tél sem”.
Mondd, hogy komoly, mert viccnek durva lenne...
#413440
Uhh, az ECMWF mekkora kegyetlen advekciós meleget ad október végére! Megnéztem a hőmérsékleti rekordokat... ezen időszakban 26-27 fokos Tmaxok is elő tudtak fordulni. Ez egy igazi időjárási csemegének néz ki. 144 óra után gyakorlatilag végig előoldalon lennénk, az időtartam meghaladja a 100 órát, ami már elég jelentős. Visszatérhetnének a zivatarok, jó esetben MKR-ek... így lenne jelentős csapadék. Vénasszonyok nyara második felvonás... kicsit több eseménnyel megfűszerezve  laza
Hasonló időjárási helyzet 1999 október végén is volt: Link ekkor 27 fok a Tmax rekord Sellyén.
Azt azért hozzáteszem, hogy az ECMWF 144 óra után jelentősen máshogy nézett ki a 12z futásában. A GFS pedig nagyjából hasonló... az mindig fokozatosan szokott változni valamilyen irányba, igaz azért is láthatjuk így, mert ennek kétszer annyi futása van egy nap.

Én úgy gondolom, hogy a valóság valahol a kettő között lesz. A modellek hosszútávon szeretnek túlozni nem csak hideg, de meleg irányba is. A főfutások gyakran siklanak ki.
#413439
Úgy néz ki nagyon el:
Link
Az átlag az nem változott egyelőre. Erősen ORSC lett ez a futás.
#413438
Láttátok a friss ECMWF-et? Rendesen bemelegített. Eltévedt futás?
#413437
Az a január eleji enyheség sokat segített nekem lelkileg átvészelni a telet...
anélkül nem tudom, hogy viseltem volna a márciusi visszazuhanást...
#413436
És esik az eső igazi őszi idő lett reggelre eso
#413435
Élénk szél, 6 fok, erős lökések is befutnak, na ez már messze nem kellemes.. nevet
Északon és a középső országrészben ma kifejezetten esős idő néz ki..igaz, nem nagy mennyiségekkel. Vajon itt még meddig várhatunk egy ilyen napra..?!
#413434
Csatlakozom, bár már ki lettem osztva a szép idők iránti rajongásom miatt. Véleményem szerint sok jót nem tartogat az idei tél sem, latyak, locspocs biztosan lesz, na meg hideg is valamennyi, de szerintem olyan nagy durranáshoz sok mák kell, ami meg nincs mindignevet Volt a 70-es, 80-as, 90-es években is pocsék tél. De aztán mindig javított, és kifogunk pár nagy halat is. Viszont ezek a nagy halak ahogy elteltek az évek egyre messzebb úszkálnak és rövid időre adják meg magukat.
Engem az keserített el az elmúlt télen is, hogy az értékes január 14-18 fok közötti meleget hozott ide az Alföldre, január első hetében pulóver elfért rajtunk mondjuk így, de fizikai terhelés alatt mikor takarítottam a telken pólóban kellemesebb volt. Sokan mentek kocogni az erdei tornapályára rövid ujjúban. Márciusi végi hőmérsékletek voltak az átlaghoz viszonyítva, és éjjel sem hűlt a Dunántúlon 10 fok alá.
A decemberekről meg nem is beszélek, olykor a hideg-párna tette téliessé pl. 2013-ban vagy 2016-ban. Köd nélkül ellenben akkor sem lett volna téli idő...
Kíváncsiságból várom persze én is, hogy mit hoz az előttünk álló tél, de nem hoz lázba. Már elengedtem szinte, inkább örülök a jó időnek és a nyárnak mikor nem kell rám 2 kiló ruha és nem fagy be az ember valaga, valamint reggel 4-től este 9-ig világos van és ÉLET. 

A héten itt még igazi késő nyárias, kora őszies jelleg keveredett, 22-23-24 fokos maxikkal sok napsütéssel, tegnap, és ma maradt el ehhez képest, de ma újra elérte a kerek 20 fokot! nevet Tegnap záporok vonultak, szép, látványos égképet festve, majdnem azt hittem bedörren. Voltak helyek ahol összejött ahogy értesültem. A jövőkép  pedig elég kérdéses még mindig, de véleményem szerint nem lesz ebből semmiféle komolyabb téli helyzet országos átlagban szóval nyugi.
#413433
A GEM is jócskán visszatáncolt a reggeli futásához képest, országos előoldal helyett a Dunántúl most tartósan hátoldalon lenne. Mondjuk síkvidéki hóhoz ez szerintem kevés lenne, de engem most úgyis a Keleti-Alpok érdekel, oda pedig ez a verzió tökéletes. vidám
A GFS azért változott sokat, mert az eleinte egyáltalán nem számolt a front behullámzásával és a mediterrán ciklon kialakulásával, hanem szárazon ránk hozta a hátoldalt. De most úgy tűnik, ez a verzió egyre kevésbé esélyes.
#413432
ECM korrigálta önmagát, pontosabban: az operatív nagyrészt igazodott az előző futás ENS - átlagához. Ez ebben a formában növeli az Alpokalja, illetve Nyugat-Dunántúl térséget érintő látványhavazás eselyet, ami persze az időtáv plusz med kombo miatt inkább érdekességként veendő. Engem főleg a tekintélyes csapadékmennyiségek novekvo esélye érdekel, ami Floo egyik elhíresült elméletet juttatja eszembe, ami nem más, mint a Vagy nem bír esni, vagy nem bír elállni. Mindegy, hamarosan esernyőket elő, jöhet a késő ősz - tényleg, mi van Flooval, rég nem láttam itt... 
 
#413431
Ugye nem szeretnéd megmondani, hogy ki, miért és mikor lelekesedjen? Ez annyira dedós, annyira unalmas meg felháborító már az évek során, hogy a hajókötél idegeim kezdenek rojtosodni!!!
#413430
Én is szeretem a hideget és a havat, de a tél számomra decembertől kezdődik.nevet
#413429
Én október közepétől inkább a téli félév időjárására állok rá, onnantól kezdve már teljesen télpárti vagyok, pláne egy ilyen hosszú nyári időszak után, és a rövidülő nappalok se zavarnak.
#413428
Én nyáron nyár fan, télen tél fan vagyok. nevet 
És nem naptár szerint értem. 
#413427
Azt hittem, hogy inkább a hideget szereted és a havat várod, gyorsan átcsaptál nyárfanba vidám
#413426
Ezeket te olvastad bele. Sajnos érzelmi kêrdést csinàlsz a témàból, ami meglátásom szerint nem szerencsés. Tudom, hiszen sokàig én is ilyen voltam. A sajàt meglàtàsom szerinti száraz tênyeket îrtam le.
#413425
Ne szúrj ki velem.. nyelvnyujtas
#413424
Ezt most írnám is alá azonnal. laza
Link
#413423
Amúgy tök érdekes a GFS tendenciája, bár  az ECMWF már régebb óta észrevette, amit a GFS csak most alakít ki futásról futásra. Érdemes az időt 171 órára Link állítani és szépen sorban megnézni a futásokat egymás után így: 18, 00, 06, 12.... a tél első komoly helyzetéből így varázsoltak a modellek késő nyarat október végére, már ha ilyen fogalom létezik október végén, november elején. Vajon a teknő hátoldalára fogunk kerülni valahogy?

Vajon meddig tolódhat még nyugatra ez a hidegleszakadás? Most úgy néz ki ez a fejlemény meghozza a jelentős csapadékot végre, csak a várva várt (már akik várják) hideg csúszik majd. Akármennyire is stabilnak néz ki a nyugatra tologatás, megnézve a modellek futásait... fogalmuk sincs, hogy az ÉNY-re lévő ciklonok mennyire lesznek erősek.... néhol egész döbbenetes eltérések látszanak futásról futásra.
#413422
Közben frissül a GFS, a med egyre ütősebbnek néz ki, hátoldalán (az Alpok kb. 80%~an), komoly telbetörés kezd körvonalazódni, megalapozva az idei síszezont. Ezzel szemben Romániába és Bulgáriába átmenetileg visszatérhet a késő nyárias idő, október vége tehát Európa több országába igen mozgalmas időt hozhat, nálunk jelentősen mérséklődhet a szárazság, habár tekintettel a végleg lecsengo vegetációs időszakra ez rövid távon nem oszt, nem szoroz. Hála az egyre kisebb párolgásra ez, és a majdani téli csapadek majd márciustól talált kincs lehet majd nevet
#413421
De azért idén április utolsó dekádjában gondolom Te sem ellenkeztél a sorozatos nyári napok, sőt a hónap utolsó napjaiban a 30 fokos napi Tmax értékek láttán, illetve érezvén.

Kicsit úgy jött le előző kommented alább, hogy a télvárók minek várják még okt. 20-án a telet, mikor még nincs itt az ideje. Ráér még. 
Ha 1 hét - 10 napon belül, pláne okt. 20. környékén a modellek mutatnak télies fordulatot, arra igenis had cuppanjon rá aki akar. nevet

Szerintem meg nem ér rá. Ha novemberben normális télies helyzetek ki tudnának alakulni, akkor még utána is elmondhatnánk, hogy itt az egész tél még. nevet Van még újabb 3 hónap, hogy alkosson a tél. 

Érdekes, hogy a telet - ahogy alább írta is rá valaki válaszként - hogy leszűkítik 3 hónapra, de azért a nyár tartson csak sokkal tovább. 
Szerintem bőven beleférhetne legalább 2-3 síkvidéki havas helyzet ha nem is már október végén, de novemberben mindenképpen. 

Picit el van kapatva a nép az utóbbi években, de lesz ez még így sem véleményem szerint. 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-08 10:52:01

Budapest III. - Flórián tér

8.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.