2024. november 24., vasárnap

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#103339
A tõlünk É-ra húzódó AC, mint egy pajzs visszaveri a medi támadását.
#103338
Nézegettem az analízistérképeket és a megvalósult felhõzet és csapadékmozgást s nekem ebbõl az jött le, hogy itt nem a ciklonpályával van gond.
A jelentõsebb hó elmaradását én két tényezõ szerencsétlen együttállásában látom. Az egyik hibás az a magassági nedvesség- a másik pedig a konvergencia, a nagytérségi emelés hiánya. Látható volt, hogy emelés csak szinte horvát és bosnyák területen volt, nálunk már leépülõben volt a csapadékmezõ és ahogy haladt észak felé, a száraz levegõ hatására rohamosan esett, darabolódott szét.

A következõ órákra a gfs a nedvesség észak felé történõ elmozdulásával számol és ezért tesz szinte az egész országra 1-2 mm/6h tartósabb gyenge havazást. Az MM5 viszont csak kevés hóval számol (az is valami nyugatról benyúló nyelvként jelenik meg), gyanítom ebben nagy szerepe van a konvergencia hiányának.
#103336
Nagyon köszönöm a pontos, részletekbe menõ, igen hasznos információkban gazdag, kiváló szakmai magyarázatot!
Itt, talán egyórája, a reggeli apró szemû hóval szemben nagyobb, formás hópihe szállingózott. Kisebb szünet után most újra hull.
#103332
Akkor jól gondoltam, hogy nálunk is inkább a ciklon elõtti okklúzió okozhat csapadékot, nem maga a ciklon, mert az tõlünk délebbre húz el.
Nálam már szép lassan K-ÉK kezd igzán nyrõvé válni péntek estig a torlódás miatt.Ebben a hidegben minden pihe megmarad majd, akár 10cm laza szerkezetû hó is érkezhet még szerintem Borsod déli ill. SzSzB megye északi részeire csütörtök-pénteken.
Szvsz 15-20cm meglehet majd kisebb körzetekben.
#103330
Annyira azért nem várok meredek pályát.
Lassan kelet felé is terjed, a nyomási térképek is ezt tanúsítják.
Persze, módosulhat a pályája bármikor.

Annyii kimaradt az elõbb, hogy nyugalom, az esti órákban elindul minden bizonnyal a móka, az éjszaka folyamán fokozatosan kiterjedõ jelleggel.
#103329
Köszönjük, remélem értik is amit írtál laza
#103328
Köszönjük az elemzõ munkát. Elég tartalmas és sok minden kiderül belõle.
#103327
Én most azt látom, hogy már-már É felé mozog, és ilyen mozgással Magyarország keleti részén vonulna át.Vagy a késõbbiekben még változik az iránya?
#103326
Nos, kicsit szétnéztem.
Elõször is néhány szegedi türelmetlen hófannak üzenem, ami a Vajdaságban és attól délre egész eddig esett, az a med.ciklon elõtti stacioner okklúzióból jött össze, ami gyengül és lassan beéri a ciklon, tehát ha el is indul még összeomlása elõtt, az már ciklon hatása.

A ciklon csapadékát nem délrõl kell sasolni, itt fog képzõdni felettünk.

A ciklon toporgása, napközbeni ide-oda ingása után lassan északkelet felé indul meg, szépen helyezõdik át a Balkán-félszigetre.
Kicsit mosolygok, ám a jó néhány napja eme ciklon útvonalára megjelölt Szardínia-Szkopje-Bukarest ív közelítõleg bejöhet.
Azaz a Balkánon való mozgását a Szkopje-Bukarest vonal mentén várom, esetleg kicsit délibb irányba, Bukarest alá.

Maga a ciklon a napközbeni toporgása miatt néhány órával az 1-2napja várt idõpontnál késõbb kezdi a csapadékképzõdési mechanizmusát, ám újra jelzi, nem lehet csak úgy kiszámolni õket, még 36órával megjöttük elõtt sem.
Hiszen a 30-50cm-es déli várakozások is sutba dõlnek.

Nem véletlenül ódzkodtam a mennyiségi kritériumoktól, még a cikkírás közben sem.
Amit vártam, azt tegnap végül leírtam, azaz szerdai országos jellegû havazás és a területi átlagban várt 10-15cm-es hó, délen több.
Nos, ez annyiban módosult, hogy a 10-15cm maradjon 10cm körül és fõként a Dunától keletre, a Dunántúlon északnyugat felé csökkenõ mennyiség (5cm alatti havat a Szombathely-Tatabánya-Salgótarján vonal felé körvonalazok).
A déli megyék is 10-15cm hóra számíthatnak, a 30-40cm nem volt reális.
Ez csütörtök estig várható, további havazást az észekeleti megyék kaphatnak, további néhány centimétert.

Ellenben ne feledjük, med.ciklon közeledik, és akár estétõl mindent felülírhat, ezt tudomásul kell vennünk, kiszámíthatatlanok és emiatt gyönyörûek.
Emiatt a mennyiségi kritériumaim sem szentírásban foglaltak, ám kötelességemnek éreztem körvonalazni, noha ld. elõzõ mondat..., he-he!
#103322
Szerintem én sem említettem Tmaxot egy szóval sem.

Pusztán csak megjegyeztem, hogy a következõ mondat jelen helyzetben nem állja meg a helyét:
"Folyamatosan áramlik a hideg levegõ fölénk."

Úgy látszik, akkor kölcsönösen félreértettük egymást.nevet
#103321
Nagyon-nagyon lassan akar idáig is felvánszorogni a csap.zóna,ha felfelé tart egyáltalán! Jelentéktelen szöszmötölés van csak, már órák óta.
#103320
Itt a talaj közelében a mediciklon meleg levegõje biztos ,hogy nem volt hatással a mai T maxra. Északon semmiképp.
Én errõl beszéltem órákkal ezelõtt!Amirõl írsz azzal tökéletesen tisztában vagyok!
#103318
Ilyenkor érdemes szépen végigkattintgatni ugyanarra az idõpontra az egyes magassági térképek szélmezõit, és máris rájön a megfejtésre az ember.nevet

Pl. a ma 12 UTC-re elõrejelzett mezõk, és alá írom az ott uralkodó szél/áramlás irányát:

10 m
Link
északkeleti

925 hPa
Link
északkeleti

850 hpa
Link
északkeleti, de már helyenként kezd befordulni keletibe

700 hpa
Link
délkeleti, sõt északkeleten már délnyugati

500 hPa
Link
délnyugati-nyugati

300 hPa
Link
délnyugati

Tekintve, hogy a középmagas és a magas szintû felhõzet a kb. 700-300 hPa-os rétegben van, egyáltalán nem meglepõ tehát, hogy délnyugat felõl haladnak északkelet felé a cirrusok meg az Ac-k.

Ezen (mármint hogy látszólag "össze-vissza" fúj a szél a különbözõ szinteken) egyébként egyáltalán nem kell csodálkozni, teljesen normális dolog ilyen helyzetben, amikor kis területeken nagy horizontális hõmérsékleti gradiensek és erõs advekciók alakulnak ki, mint most.

12 UTC-re elõrejelzett hõmérsékleti térképek a különbözõ szintekre:
Link
Link
Link
Link
Jól látszik rajtuk a nagy hõmérséklet-különbség itt a Kárpát-medence környezetében. Érdemes megfigyelni, hogy még az 500 hPa-os szinten is mekkora a gradiens: a -30 fokos izoterma Lengyelország déli részén húzódik, ugyanakkor a mi déli határainktól a -20 fokos izoterma sincs messze. Tehát tényleg a klasszikus, sokat emlegetett ütközõzóna található felettünk, azaz valahol itt húzódik a határvonala a kontinentális hideg, száraz és a mediterrán meleg, nedves légtömegnek.

Csakhogy lássuk azt is, hogy tényleg "száraz" és "nedves" légtömegekrõl van szónevet:

Link
Link


Továbbá tökéletesen látszik a dél felõl meginduló erõs melegadvekció jelensége is, pl. a 15 UTC-s térképen:

Link
Link

700 hPa-on és 850 hPa-on is nagyon szépen kirajzolódik pl. Délkelet-Magyarországon, de fõleg Romániában vagy Szerbiában, hogy az izotermák szinte merõlegesek az izohipszákra, vagyis igen erõs ott a meleg levegõ beáramlása.

Egyébként ezt a jelenséget, amikor a geosztrófikus szél a magassággal ekkorát fordul, nem véletlenül nevezik "termikus szél" -nek (ami valójában nem szél, hanem magát a szélirány megváltozását jelenti) - hiszen a szélfordulás az erõs hõmérsékleti gradienssel és magával az erõs hõmérsékleti advekcióval van összefüggésben, innen származik a kifejezés.
#103317
0--2 fok van az ország nagyrészén.Azaz többnyire gyengén fagy, ennél melegebb pedig már nem lesz ma. Ez így nagyon is rendben van. Én 2-5 centi havat várok holnap estig Budapestre.
#103315
Akkor hát emiatt látom a földfelszinrõl is, hogy a Cirrostratus, az Altocumulus (mert idõközben ez is betakarja az égbolt jelentõs részét) és az Altostratus a "magassági melegfront" mozgásiránya mentén egyaránt DNY felõl ÉK felé vonulnak, ugyanakkor idelent ÉK-rõl fúj a szél. Köszönöm mzs-nek a kérdés felvetését, Snowhunter-nek, antibulvar-nak a válaszokat!
#103312
Itt is megerõsödött a keleti-északkeleti szél.Remélem,hogy naplemente után ér fölénk a vastagabb felhõzet és addig is tud majd hûlni az ájer.
#103311
Akkor szépen kiegészítettük egymást, he-he!

Közben nálam máris megerõsödõben az északkeleti szél (elég hamar, ám már vannak 60km/h körüli lökések), ez bizony már a med.ciklon közeledést jelzi, ez a közeledtének tipikus és semmi mással nem összetéveszthetõ jele környékemen.
#103309
Egy kis adalék még Jóska válaszához:

A 06 UTC-s frontanalízis:
Link

Amit a mûholdképen látunk, az az északabbra elhelyezkedõ, délnyugat-északkeleti irányban fekvõ melegfront (szerintem egyébként talán egy kicsit inkább felsõ melegfront, de ez csak magánvélemény) magasszintû felhõzete.

Igen, ám, de ez a frontális felhõzet egyben a Fekete-tenger fölött elhelyezkedõ anticiklonális mezõ peremén lévõ magassági jet felhõzete is (http://metnet.hu/?m=tm&id=2141 ), amely pedig az északi féltekén valóban az óramutató járásával megegyezõen, vagyis anticiklonálisan görbül! Ez tehát a probléma feloldása - azaz nem volt optikai csalódás az észrevételed.nevet
#103308
Én is köszönöm a választ, Snowhunter, és a kérdést felvetését, mzs. Itt reggel szállingózott már az apró szemû hó, az Altostratus egy idõre eltûnt, most újra gyarapszik, idõ kérdése csak, hogy akár intenziv havazásról jelentsek.
A ciklon nyugati fele csakugyan indirekt irányban forog, ám az északkeleti felén direkt irányú felhõmozgás észlelhetõ a mûholdfotókon. Az ellentétes irány "húzóereje" az anticiklon - a ciklon hidegszektora - lenne?
#103307
Akkor viszont nem értelek.
Irány szerint jellemezz, mert az ellentétes ellentétesébõl nem tudok világosan értelmezni.

Egyébként nem látok semmi furcsát, forog szépen ciklon, peremén, pl. felettünk pedig az alapáramlással (délnyugati) mozognak a felhõtömbök (nekiütközve az elõbb említett rendszernek), hisz tolódik a ciklon, centrumával együtt, majd beforgatja a haladása mentén az áramlási rendszerébe lévõ-kerülõ felhõtömböket.
#103306
Figyeld meg, hány fok lesz nálad éjszaka!
Segítek, stabilan negatív elõjelû.
#103305
Viszont az AC az óramutató járásával megegyezõen forog... és forgatja a felhõsáv szélét. Értem.
#103304
Mzs és Kosakiss:
A ciklontól északra egy magasnyomású zóna húzódik, az épp Kárpát-medencétõl északra lévõ peremén látható felhõmezõ is áramlási rendszerében mozog északkelet felõl.
Eme kettõ rendszer határán vagyunk jelenleg, az északkelet felõl érkezõ a száraz, hideg és a délnyugat felõl érkezõ nedves, enyhe levegõ ütközõzónájaként, emiatt is óriási a bizonytalanság még a holnapi napban is, a friss és azt azt megelõzõ szolgálati riasztás is erre utal.
#103303
A mediterráni ciklon már valóban fölöttünk van. A középpontja valahol a Földközi-tenger fölött indirekt - az óramutató járásával ellentétes - irányban forog. Hogy a felhõk a centrumtól távolabb miért mozognak ellentétesen, erre a választ magam is egy nálamnál szakavatottabb társunktól várom.
#103301
A ciklonok ugye az óramutató járásával ellentétesen forognak az É-i féltekén. Akkor mitõl van az az optikai csalódásom a mûholdképet figyelve, hogy a ciklon Magyarország feleltti felhõzete mintha éppen ellenkezõleg forogna. (Talán ez még nem a ciklon felhõzete?)
#103300
Nem értem mért aggódsz ennyit. Minimális eséllyel a napsütésnek köszönhetõen 0 fokig felmászuk ma. És akkor mi van? A csapadék csak este, éjszaka érkezik majd meg. Kicsit csúszva , de nagyjából minden a várakozásaink szerint zajlik. Holnap ilyenkor már budapesten is fehér lesz minden!Elég hideg lesz hozzá és csapadék is lesz.
Link
#103299
Szolnok környékén már elbújt a Nap.
Már délre le lesz borulva, feléd is.
#103298
Meglátjuk, de ezen inkább K, mint É felé mozog a felhõzet:

Link , sõt az utolsó 4 kockán még csökkent is a felhõzet az az ország északi felén. Egy biztos: innen a 3. emeletrõl nyitott kilátásom van DK - ÉK között (nyugat felé fordulva, 270 fokban) és még csak nem is látszik a masszív felhõzet széle DNY felõl, csak DK felé egy kis massza. Mivel nagyon tiszta a levegõ (amig csak el lehet látni, semmi pára nincs a levegõben), és az 1 km magasan lévõ felhõzet is 100-120 km-re ellátszik, ez annyit jelent hogy 160-220 km-re van ide a komoly felhõzet széle, azaz legalább 4-6 óra még mire beborul. Addigra bizony pluszok lesznek errefelé, az M5-tõl ÉK-re mindenhol csak 0, -3 fok van.

#103297
Kizártnak tartom az ország nagyobb részén a mai pozitív T-t. Hogy miért?Egyszerûen túl hideg van. hideg
#103296
A talaj át van fagyva.
A pozitív tartomány messze nem lesz olyan vészes, sõt!
Nyugalom, amennyiben összejön a 10cm körüli hozam, akkor az nem 5cm körüli latyak lesz, ha csak nem belvárosról beszélsz.

Ahogy a Zoli által belinkelt mûhold-animáción is látszik, az ország nagy részén nem sokat fog már sütni a Nap.
#103295
A 6-10 órás késésnek lesz egy kellemetlen következménye: a sok órás napsütés miatt az ország nagy részén +2, +3 fok is lehet, majd ezután fog beborulni, ami azt jelenti hogy eleinte olvadó hó fog esni, a többi is vizes alapra, ezzel rögtön harmadolódott a várható megmaradó mennyiség.

Kincstári pesszimizmusom végtelenül elégedett lenne Bp környékén péntek reggelre 5 cm összefagyott latyakkal, a 10 cm egyenesen az extázis lenne.
#103294
Snowhunter!
Érdekelne a véleményed, hogy a tolódásból lehet-e egy kicsit nagyobb sansza NY-Ény-nak egy komolyabb havazásra?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 07:19:01

Mogyoróska - (340 m tszf.)

-1.0 °C

13507

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.